Tato stránka byla automaticky přeložena a přesnost překladu není zaručena. Podívejte se prosím na anglická verze pro zdrojový text.

Bezpečnost a účinnost tenofoviru DF u dospívajících infikovaných HIV-1, u kterých selhala jejich současná antiretrovirová terapie

15. června 2015 aktualizováno: Gilead Sciences

Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie fáze 3 bezpečnosti a účinnosti tenofoviru DF jako součásti optimalizovaného antiretrovirového režimu u dospívajících infikovaných HIV-1

Účelem této studie je posoudit bezpečnost a účinnost tenofovir-disoproxyl-fumarátu (tenofovir DF; TDF) plus genotypově řízeného optimalizovaného základního režimu (OBR) ve srovnání s placebem plus OBR při léčbě viru lidské imunodeficience typu 1 (HIV- 1) infikovaní dospívající s antiretrovirovou léčbou již zkušení s plazmatickými hladinami HIV-1 ribonukleové kyseliny (RNA) vyššími nebo rovnými 1000 kopií/ml.

Přehled studie

Postavení

Dokončeno

Podmínky

Detailní popis

Toto je 48týdenní, randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, multicentrická studie bezpečnosti a účinnosti tenofoviru DF jako součásti optimalizovaného antiretrovirového režimu u dospívajících infikovaných HIV-1 (ve věku 12 let až < 18 let) kteří selhávají při současném antiretrovirovém režimu a mají při screeningu hladiny HIV-1 RNA ≥ 1000 kopií/ml. K hodnocení dlouhodobé účinnosti, bezpečnosti a snášenlivosti otevřeného tenofoviru DF jako součásti antivirového režimu byla použita data ze tří po sobě jdoucích 96týdenních prodloužení studie, která poskytla údaje pro až 336 týdnů celkové expozice léku.

Předúprava:

Genotypování HIV-1 bude prováděno jako součást screeningových hodnocení, které má pomoci při konstrukci OBR, definovaného jako alespoň 3, ale ne více než 5 antiretrovirových činidel, kromě tenofoviru DF nebo placeba.

Randomizovaná fáze:

Účastníci budou randomizováni v poměru 1:1, aby dostali buď tenofovir DF + OBR, nebo placebo + OBR. Většina hodnocení účinnosti a bezpečnosti bude provedena při každé návštěvě kliniky (4., 8., 16., 24., 32., 40. a 48. týden). V týdnu 24 budou účastníci, kteří dodržují studovaný lék (podle názoru zkoušejícího), ale nevykazují pokles HIV-1 RNA o ≥ 0,5 log10 kopií/ml oproti výchozí hodnotě, považováni za nereagující a budou zaslepeni. . Nereagující pacienti randomizovaní do skupiny s placebem dostanou možnost pokračovat ve studii a dostanou otevřenou léčbu tenofovirem DF s vhodným základním režimem stanoveným zkoušejícím. Nereagující pacienti randomizovaní do léčebné skupiny tenofoviru DF budou ze studie vyřazeni.

Fáze rozšíření:

Po dokončení 48 týdnů dvojitě zaslepené léčby tenofovirem DF nebo placebem budou účastníci, kteří nedosáhli 18 let věku a kteří by podle názoru zkoušejícího měli klinický prospěch z použití otevřeného tenofoviru DF, mít možnost pokračovat (nebo zahájit) léčbu otevřeným tenofovirem DF v prvním ze tří 96týdenních prodloužení studie. Nereagující pacienti, kteří dostanou otevřenou léčbu tenofovirem DF po 24. týdnu, budou také považováni za způsobilé pro první prodloužení studie, pokud splnili výše uvedená kritéria v týdnu 48.

Po dokončení prvního 96týdenního prodloužení studie dostanou účastníci, kteří nedosáhli 18 let a kteří prokázali pokračující klinický přínos z tenofoviru DF, možnost pokračovat v podávání otevřeného tenofoviru DF dalších 96 týdnů nebo do tenofovir DF se stal komerčně dostupným v zemi, kde jsou účastníci registrováni, podle toho, co nastane dříve.

Po dokončení druhého prodloužení studie o 96 týdnech dostanou účastníci, kteří nedosáhli 18 let a kteří prokázali pokračující klinický přínos z tenofoviru DF, možnost pokračovat v podávání otevřeného tenofoviru DF po dobu dalších 96 týdnů nebo do tenofovir DF se stal komerčně dostupným v zemi, kde jsou účastníci registrováni, podle toho, co nastane dříve.

Prezentace dat:

Po randomizované fázi studie se účastníkům randomizovaným na placebo během randomizované fáze studie a poté přepnutí na otevřenou léčbu tenofovirem DF resetuje výchozí stav (definovaný jako otevřený výchozí stav) a budou shromažďována pouze výsledná data po (zapnuto). /po nežádoucích účincích (AE)/současné medikaci) účastníci dostanou svou první dávku otevřeného tenofoviru DF bude zahrnuta.

Typ studie

Intervenční

Zápis (Aktuální)

87

Fáze

  • Fáze 3

Kontakty a umístění

Tato část poskytuje kontaktní údaje pro ty, kteří studii provádějí, a informace o tom, kde se tato studie provádí.

Studijní místa

      • Belo Horizonte - MG, Brazílie
        • Faculdade de Medicina - UFMG
      • Belo Horizonte - MG, Brazílie
        • Santa Casa de Belo Horizonte
      • Campinas - SP, Brazílie
        • Hospital e Maternidade Celso Pierro
      • Campinas - SP, Brazílie
        • Universidade Estadual de Campinas - UNICAMP
      • Campo Grande - MS, Brazílie
        • Centro de Doenças Infecciosas e Parasitárias
      • Curitiba - PR, Brazílie
        • Hospital das Clinicas da Universidade Federal do Parana - UFPR
      • Florianópolis - SC, Brazílie
        • Hospital Infantil Joana de Gusmão
      • Joinville - SC, Brazílie
        • Hospital Municipal São José
      • Recife, Brazílie
        • Hospital Materno Infantil Professor Fernando Figueira- IMIP
      • Rio de Janeiro, Brazílie
        • Hospital dos Servidores do Estado
      • Rio de Jeneiro, Brazílie
        • Hospital Geral de Nova Iguacu Ambulatorio de DST e AIDS
      • Santos, Brazílie
        • Hospital Guilherme Alvaro
      • Sao Paulo, Brazílie
        • NEIMPE - Dept of Pediatrics Hospital das Clinicas FMRP-USP
      • Sao Paulo - SP, Brazílie
        • Instituto da Crianca do Hospital das Clinicas da FMUSP Depto de Pediatria
      • Sao Paulo - SP, Brazílie
        • Instituto de Infectologia Emilio Ribas
      • Vila Clementino, Brazílie
        • Universidade Federal de Sao Paulo
      • Vitoria - ES, Brazílie
        • Hospital Infantil Nossa Senhora da Gloria Servico de Infectologia Pediatria
      • Panama City, Panama
        • Hospital del Niño

Kritéria účasti

Výzkumníci hledají lidi, kteří odpovídají určitému popisu, kterému se říká kritéria způsobilosti. Některé příklady těchto kritérií jsou celkový zdravotní stav osoby nebo předchozí léčba.

Kritéria způsobilosti

Věk způsobilý ke studiu

12 let až 17 let (DÍTĚ)

Přijímá zdravé dobrovolníky

Ne

Pohlaví způsobilá ke studiu

Všechno

Popis

Hlavní kritéria pro zařazení:

  • Hmotnost ≥ 35 kg
  • Dokumentovaná laboratorní diagnostika infekce HIV
  • Plazmatická HIV-1 RNA ≥ 1000 kopií/ml
  • Předchozí zkušenost s antiretrovirovou léčbou s alespoň 2 třídami antiretrovirových léků
  • Naivní vůči tenofoviru DF
  • Absence mutace K65R při genotypovém testování

Kritéria vyloučení:

  • Pacienti vyžadující didanosin v základním režimu
  • Významné onemocnění ledvin v anamnéze
  • Významné onemocnění kostí v anamnéze

Studijní plán

Tato část poskytuje podrobnosti o studijním plánu, včetně toho, jak je studie navržena a co studie měří.

Jak je studie koncipována?

Detaily designu

  • Primární účel: LÉČBA
  • Přidělení: RANDOMIZOVANÝ
  • Intervenční model: PARALELNÍ
  • Maskování: DVOJNÁSOBEK

Zbraně a zásahy

Skupina účastníků / Arm
Intervence / Léčba
EXPERIMENTÁLNÍ: OBR + Tenofovir DF
Tenofovir DF podávaný perorálně, jedna tableta denně bez ohledu na jídlo
Tenofovir DF 300 mg tableta, podávaná perorálně, denně + OBR
PLACEBO_COMPARATOR: OBR + Tenofovir DF Placebo
Placebo odpovídající tenofoviru DF podávanému perorálně, jedna tableta denně bez ohledu na jídlo
Tenofovir DF Placebo podávané perorálně, denně + OBR

Co je měření studie?

Primární výstupní opatření

Měření výsledku
Popis opatření
Časové okno
Časově vážená průměrná změna od výchozího stavu do týdne 24 (DAVG24) v plazmě HIV-1 RNA
Časové okno: Výchozí stav do 24 týdnů

DAVG24 byl definován jako časově vážený průměr mezi první hodnotou po výchozím stavu a poslední hodnotou až do týdne 24 minus výchozí hodnota. DAVG24 byl vypočítán pomocí lichoběžníkového pravidla se všemi dostupnými postbaseline daty mínus výchozí hodnota.

Údaje pro účastníky, kteří předčasně ukončili randomizovanou (dvojitě zaslepenou) fázi studie, byla zahrnuta až do okamžiku přerušení studie (chybějící údaje nebyly přičteny).

Výchozí stav do 24 týdnů

Sekundární výstupní opatření

Měření výsledku
Popis opatření
Časové okno
Časově vážená průměrná změna od výchozího stavu do týdne 48 (DAVG48) v plazmě HIV-1 RNA
Časové okno: Výchozí stav do 48 týdnů

DAVG48 byl definován jako časově vážený průměr mezi první hodnotou po výchozím stavu a poslední hodnotou až do týdne 48 minus výchozí hodnota. DAVG48 byl vypočítán pomocí lichoběžníkového pravidla se všemi dostupnými postbaseline daty mínus výchozí hodnota.

Data pro účastníky, kteří předčasně ukončili dvojitě zaslepenou fázi studie, byla zahrnuta až do okamžiku přerušení studie (tj. chybějící data nebyla přičtena).

Výchozí stav do 48 týdnů
Změna z výchozího stavu na týden 24 v HIV-1 RNA
Časové okno: Výchozí stav do 24 týdnů
Výchozí stav do 24 týdnů
Změna od výchozího stavu do 48. týdne u HIV-1 RNA
Časové okno: Výchozí stav do 48 týdnů
Výchozí stav do 48 týdnů
Změna z výchozí hodnoty na týden 96 v HIV-1 RNA
Časové okno: Výchozí stav do 96 týdnů
Výchozí stav do 96 týdnů
Změna z výchozího stavu na týden 144 v HIV-1 RNA
Časové okno: Výchozí stav do 144 týdnů
Výchozí stav do 144 týdnů
Změna od výchozího stavu do 192. týdne v HIV-1 RNA
Časové okno: Výchozí stav na 192 týdnů
Výchozí stav na 192 týdnů
Změna z výchozího stavu na týden 240 v HIV-1 RNA
Časové okno: Výchozí stav na 240 týdnů
Výchozí stav na 240 týdnů
Změna z výchozího stavu na týden 288 v HIV-1 RNA
Časové okno: Výchozí stav na 288 týdnů
Výchozí stav na 288 týdnů
Změna z výchozího stavu na týden 336 v HIV-1 RNA
Časové okno: Výchozí stav na 336 týdnů
Nebyla provedena žádná analýza, protože poslední účastník studie přestal po týdnu 294 a studie byla uzavřena.
Výchozí stav na 336 týdnů
Změna ze základního stavu na týden 24 v počtu determinantů shluků 4 (CD4).
Časové okno: Výchozí stav do 24 týdnů
Výchozí stav do 24 týdnů
Změna ze základního stavu na týden 48 v počtu CD4
Časové okno: Výchozí stav do 48 týdnů
Výchozí stav do 48 týdnů
Změna ze základního stavu na týden 96 v počtu CD4
Časové okno: Výchozí stav do 96 týdnů
Výchozí stav do 96 týdnů
Změna ze základního stavu na týden 144 v počtu CD4
Časové okno: Výchozí stav do 144 týdnů
Výchozí stav do 144 týdnů
Změna ze základního stavu na týden 192 v počtu CD4
Časové okno: Výchozí stav na 192 týdnů
Výchozí stav na 192 týdnů
Změna ze základního stavu na týden 240 v počtu CD4
Časové okno: Výchozí stav na 240 týdnů
Výchozí stav na 240 týdnů
Změna ze základního stavu na týden 288 v počtu CD4
Časové okno: Výchozí stav na 288 týdnů
Výchozí stav na 288 týdnů
Změna ze základního stavu na týden 336 v počtu CD4
Časové okno: Výchozí stav na 336 týdnů
Nebyla provedena žádná analýza, protože poslední účastník studie přestal po týdnu 294 a studie byla uzavřena.
Výchozí stav na 336 týdnů
Změna z výchozího stavu na týden 24 v procentech CD4
Časové okno: Výchozí stav do 24 týdnů
Procento CD4 je procento celkových lymfocytů, které jsou buňkami CD4.
Výchozí stav do 24 týdnů
Změna ze základního stavu na týden 48 v procentech CD4
Časové okno: Výchozí stav do 48 týdnů
Procento CD4 je procento celkových lymfocytů, které jsou buňkami CD4.
Výchozí stav do 48 týdnů
Změna z výchozího stavu na týden 96 v procentech CD4
Časové okno: Výchozí stav do 96 týdnů
Procento CD4 je procento celkových lymfocytů, které jsou buňkami CD4.
Výchozí stav do 96 týdnů
Změna ze základního stavu na týden 144 v procentech CD4
Časové okno: Výchozí stav do 144 týdnů
Procento CD4 je procento celkových lymfocytů, které jsou buňkami CD4.
Výchozí stav do 144 týdnů
Změna ze základního stavu na týden 192 v procentech CD4
Časové okno: Výchozí stav na 192 týdnů
Procento CD4 je procento celkových lymfocytů, které jsou buňkami CD4.
Výchozí stav na 192 týdnů
Změna ze základního stavu na týden 240 v procentech CD4
Časové okno: Výchozí stav na 240 týdnů
Procento CD4 je procento celkových lymfocytů, které jsou buňkami CD4.
Výchozí stav na 240 týdnů
Změna ze základního stavu na týden 288 v procentech CD4
Časové okno: Výchozí stav na 288 týdnů
Procento CD4 je procento celkových lymfocytů, které jsou buňkami CD4.
Výchozí stav na 288 týdnů
Změna z výchozího stavu na týden 336 v procentech CD4
Časové okno: Výchozí stav na 336 týdnů
Nebyla provedena žádná analýza, protože poslední účastník studie přestal po týdnu 294 a studie byla uzavřena.
Výchozí stav na 336 týdnů
Procento účastníků s poklesem HIV-1 RNA ≥ 1,0 log10 kopií/ml od výchozího stavu do 24. týdne
Časové okno: Výchozí stav do 24 týdnů
Výchozí stav do 24 týdnů
Procento účastníků s poklesem HIV-1 RNA ≥ 1,0 log10 kopií/ml od výchozího stavu do 48. týdne
Časové okno: Výchozí stav do 48 týdnů
Výchozí stav do 48 týdnů
Procento účastníků s poklesem HIV-1 RNA ≥ 1,0 log10 kopií/ml od výchozího stavu do 96. týdne
Časové okno: Výchozí stav do 96 týdnů
Výchozí stav do 96 týdnů
Procento účastníků s poklesem HIV-1 RNA ≥ 1,0 log10 kopií/ml od výchozího stavu do týdne 144
Časové okno: Výchozí stav do 144 týdnů
Výchozí stav do 144 týdnů
Procento účastníků s poklesem HIV-1 RNA ≥ 1,0 log10 kopií/ml od výchozího stavu do týdne 192
Časové okno: Výchozí stav na 192 týdnů
Výchozí stav na 192 týdnů
Procento účastníků s poklesem HIV-1 RNA ≥ 1,0 log10 kopií/ml od výchozího stavu do týdne 240
Časové okno: Výchozí stav na 240 týdnů
Výchozí stav na 240 týdnů
Procento účastníků s poklesem HIV-1 RNA ≥ 1,0 log 10 kopií/ml od výchozího stavu do týdne 288
Časové okno: Výchozí stav na 288 týdnů
Výchozí stav na 288 týdnů
Procento účastníků s poklesem HIV-1 RNA ≥ 1,0 log10 kopií/ml od výchozího stavu do týdne 336
Časové okno: Výchozí stav na 336 týdnů
Nebyla provedena žádná analýza, protože poslední účastník studie přestal po týdnu 294 a studie byla uzavřena.
Výchozí stav na 336 týdnů
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 400 kopií/ml v týdnu 24
Časové okno: 24. týden
24. týden
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 400 kopií/ml ve 48. týdnu
Časové okno: 48. týden
48. týden
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 400 kopií/ml v 96. týdnu
Časové okno: 96. týden
96. týden
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 400 kopií/ml ve 144. týdnu
Časové okno: Týden 144
Týden 144
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 400 kopií/ml v týdnu 192
Časové okno: Týden 192
Týden 192
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 400 kopií/ml v týdnu 240
Časové okno: Týden 240
Týden 240
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 400 kopií/ml v týdnu 288
Časové okno: Týden 288
Týden 288
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 400 kopií/ml v týdnu 336
Časové okno: Týden 336
Nebyla provedena žádná analýza, protože poslední účastník studie přestal po týdnu 294 a studie byla uzavřena.
Týden 336
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 50 kopií/ml v týdnu 24
Časové okno: 24. týden
24. týden
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 50 kopií/ml ve 48. týdnu
Časové okno: 48. týden
48. týden
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 50 kopií/ml v 96. týdnu
Časové okno: 96. týden
96. týden
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 50 kopií/ml v týdnu 144
Časové okno: Týden 144
Týden 144
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 50 kopií/ml v týdnu 192
Časové okno: Týden 192
Týden 192
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 50 kopií/ml v týdnu 240
Časové okno: Týden 240
Týden 240
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 50 kopií/ml v týdnu 288
Časové okno: Týden 288
Týden 288
Procento účastníků s HIV-1 RNA < 50 kopií/ml v týdnu 336
Časové okno: Týden 336
Nebyla provedena žádná analýza, protože poslední účastník studie přestal po týdnu 294 a studie byla uzavřena.
Týden 336
Procento účastníků s virologickým selháním do 48. týdne
Časové okno: Až 48 týdnů

Virologické selhání bylo definováno buď jako nereagující nebo jako virový rebound fenomén.

  • Nonresponse (neschopnost dosáhnout odpovědi). Odpověď byla definována jako buď

    • Snížení ≥ 0,5 log10 kopií/ml HIV-1 RNA oproti výchozí hodnotě při 2 po sobě jdoucích návštěvách, nebo
    • HIV-1 RNA < 400 kopií/ml při 2 po sobě jdoucích návštěvách.
  • Virový odraz byl definován jako buď

    • Účastníci, kteří dosáhli snížení ≥ 0,5 log10 kopií/ml od výchozí hodnoty v plazmatické HIV-1 RNA při 2 po sobě jdoucích návštěvách, kteří poté následně dosáhli hodnot plazmatické HIV-1 RNA ≥ 1,0 log10 kopií/ml nad jejich nejnižší hodnotou ve studii (nejnižší hodnota) a/nebo hodnoty plazmatické HIV-1 RNA ≥ výchozí hodnota při 2 po sobě jdoucích návštěvách, nebo
    • Účastníci, kteří dosáhli plazmatických hladin HIV-1 RNA < 400 kopií/ml při 2 po sobě jdoucích návštěvách, a následně měli plazmatické hladiny HIV-1 RNA > 1000 kopií/ml při 2 po sobě jdoucích návštěvách.

Míra virologického selhání byla odhadnuta z Kaplan-Meierovy limitní metody produktu zahrnutím všech dat HIV-1 RNA shromážděných během dvojitě zaslepené fáze.

Až 48 týdnů

Spolupracovníci a vyšetřovatelé

Zde najdete lidi a organizace zapojené do této studie.

Sponzor

Vyšetřovatelé

  • Ředitel studie: Erin Quirk, MD, Gilead Sciences

Termíny studijních záznamů

Tato data sledují průběh záznamů studie a předkládání souhrnných výsledků na ClinicalTrials.gov. Záznamy ze studií a hlášené výsledky jsou před zveřejněním na veřejné webové stránce přezkoumány Národní lékařskou knihovnou (NLM), aby se ujistily, že splňují specifické standardy kontroly kvality.

Hlavní termíny studia

Začátek studia

1. června 2006

Primární dokončení (AKTUÁLNÍ)

1. září 2008

Dokončení studie (AKTUÁLNÍ)

1. prosince 2013

Termíny zápisu do studia

První předloženo

13. července 2006

První předloženo, které splnilo kritéria kontroly kvality

13. července 2006

První zveřejněno (ODHAD)

14. července 2006

Aktualizace studijních záznamů

Poslední zveřejněná aktualizace (ODHAD)

14. července 2015

Odeslaná poslední aktualizace, která splnila kritéria kontroly kvality

15. června 2015

Naposledy ověřeno

1. června 2015

Více informací

Tyto informace byly beze změn načteny přímo z webu clinicaltrials.gov. Máte-li jakékoli požadavky na změnu, odstranění nebo aktualizaci podrobností studie, kontaktujte prosím register@clinicaltrials.gov. Jakmile bude změna implementována na clinicaltrials.gov, bude automaticky aktualizována i na našem webu .

Předplatit