Denne side blev automatisk oversat, og nøjagtigheden af ​​oversættelsen er ikke garanteret. Der henvises til engelsk version for en kildetekst.

Sikkerhed og effektivitet af Tenofovir DF hos HIV-1-inficerede unge, der ikke lykkes med deres nuværende antiretrovirale terapi

15. juni 2015 opdateret af: Gilead Sciences

En fase 3, randomiseret, dobbeltblind, placebokontrolleret undersøgelse af sikkerheden og effektiviteten af ​​Tenofovir DF som del af et optimeret antiretroviralt regime hos HIV-1-inficerede unge

Formålet med denne undersøgelse er at vurdere sikkerheden og effektiviteten af ​​tenofovirdisoproxilfumarat (tenofovir DF; TDF) plus et genotypestyret optimeret baggrundsregime (OBR) sammenlignet med placebo plus OBR i behandlingen af ​​human immundefektvirus type 1 (HIV- 1) inficerede antiretrovirale behandlingserfarne unge med plasma HIV-1 ribonukleinsyre (RNA) niveauer større end eller lig med 1000 kopier/ml.

Studieoversigt

Status

Afsluttet

Betingelser

Detaljeret beskrivelse

Dette er en 48-ugers, randomiseret, dobbeltblind, placebokontrolleret, multicenterundersøgelse af sikkerheden og effekten af ​​tenofovir DF som del af et optimeret antiretroviralt regime hos HIV-1-inficerede unge (12 år til <18 år) som fejler deres nuværende antiretrovirale regime og har HIV-1 RNA-niveauer ≥ 1000 kopier/ml ved screening. Data fra tre på hinanden følgende 96-ugers undersøgelsesforlængelser er blevet brugt til at evaluere den langsigtede effekt, sikkerhed og tolerabilitet af open-label tenofovir DF som en del af et antiviralt regime, hvilket giver data for op til 336 ugers samlet lægemiddeleksponering.

Forbehandling:

HIV-1 genotypebestemmelse vil blive udført som en del af screeningsvurderingerne for at hjælpe med konstruktionen af ​​en OBR, defineret som mindst 3, men ikke mere end 5 antiretrovirale midler, ikke inklusive tenofovir DF eller placebo.

Randomiseret fase:

Deltagerne vil blive randomiseret i forholdet 1:1 til at modtage enten tenofovir DF + OBR eller placebo + OBR. Størstedelen af ​​effekt- og sikkerhedsvurderinger vil blive udført ved hvert klinikbesøg (uge 4, 8, 16, 24, 32, 40 og 48). I uge 24 vil deltagere, der er adhærente til undersøgelseslægemidlet (efter investigatorens mening), men ikke viser et ≥ 0,5 log10 kopier/ml fald fra baseline i HIV-1 RNA, blive anset for at være non-responders og vil være ublindede . Ikke-responderere randomiseret til placebogruppen vil få mulighed for at fortsætte undersøgelsen og modtage åbent tenofovir DF med et passende baggrundsregime bestemt af investigator. Ikke-respondere randomiseret til tenofovir DF-behandlingsgruppen vil blive afbrudt fra undersøgelsen.

Udvidelsesfaser:

Efter at have afsluttet 48 ugers dobbeltblind behandling med tenofovir DF eller placebo, vil deltagere, der ikke er fyldt 18 år, og som efter investigatorens opfattelse ville drage klinisk fordel af brugen af ​​åbent tenofovir DF, gives mulighed for at fortsætte (eller påbegynde) behandling med open-label tenofovir DF i den første af tre forlængelsesperioder på 96 uger. Ikke-responderere, der modtager åbent tenofovir DF efter uge 24, vil også blive betragtet som kvalificerede til den første studieforlængelse, hvis de opfyldte ovenstående kriterier i uge 48.

Efter at have gennemført den første 96 ugers forlængelse af studiet vil deltagere, der ikke er fyldt 18 år, og som har vist vedvarende klinisk fordel af tenofovir DF, få mulighed for at fortsætte med at modtage åbent tenofovir DF i yderligere 96 uger eller indtil tenofovir DF blev kommercielt tilgængelig i det land, hvor deltagerne er tilmeldt, alt efter hvad der indtræffer først.

Efter at have gennemført den anden 96 ugers forlængelse af studiet, vil deltagere, der ikke er fyldt 18 år, og som har vist vedvarende klinisk fordel af tenofovir DF, få mulighed for at fortsætte med at modtage åbent tenofovir DF i yderligere 96 uger eller indtil tenofovir DF blev kommercielt tilgængelig i det land, hvor deltagerne er tilmeldt, alt efter hvad der indtræffer først.

Præsentation af data:

Efter den randomiserede fase af undersøgelsen vil deltagere, der er randomiseret til placebo i løbet af den randomiserede fase af undersøgelsen og derefter skifte til åbent tenofovir DF, få nulstillet deres baseline (defineret som åben-label baseline), og kun udfaldsdata indsamlet efter (den /efter for uønskede hændelser (AE'er)/samtidig medicin) vil deltagerne modtage deres første dosis af åben tenofovir DF.

Undersøgelsestype

Interventionel

Tilmelding (Faktiske)

87

Fase

  • Fase 3

Kontakter og lokationer

Dette afsnit indeholder kontaktoplysninger for dem, der udfører undersøgelsen, og oplysninger om, hvor denne undersøgelse udføres.

Studiesteder

      • Belo Horizonte - MG, Brasilien
        • Faculdade de Medicina - UFMG
      • Belo Horizonte - MG, Brasilien
        • Santa Casa de Belo Horizonte
      • Campinas - SP, Brasilien
        • Hospital e Maternidade Celso Pierro
      • Campinas - SP, Brasilien
        • Universidade Estadual de Campinas - UNICAMP
      • Campo Grande - MS, Brasilien
        • Centro de Doenças Infecciosas e Parasitárias
      • Curitiba - PR, Brasilien
        • Hospital das Clinicas da Universidade Federal do Parana - UFPR
      • Florianópolis - SC, Brasilien
        • Hospital Infantil Joana de Gusmão
      • Joinville - SC, Brasilien
        • Hospital Municipal São José
      • Recife, Brasilien
        • Hospital Materno Infantil Professor Fernando Figueira- IMIP
      • Rio de Janeiro, Brasilien
        • Hospital dos Servidores do Estado
      • Rio de Jeneiro, Brasilien
        • Hospital Geral de Nova Iguacu Ambulatorio de DST e AIDS
      • Santos, Brasilien
        • Hospital Guilherme Alvaro
      • Sao Paulo, Brasilien
        • NEIMPE - Dept of Pediatrics Hospital das Clinicas FMRP-USP
      • Sao Paulo - SP, Brasilien
        • Instituto da Crianca do Hospital das Clinicas da FMUSP Depto de Pediatria
      • Sao Paulo - SP, Brasilien
        • Instituto de Infectologia Emilio Ribas
      • Vila Clementino, Brasilien
        • Universidade Federal de Sao Paulo
      • Vitoria - ES, Brasilien
        • Hospital Infantil Nossa Senhora da Gloria Servico de Infectologia Pediatria
      • Panama City, Panama
        • Hospital del Niño

Deltagelseskriterier

Forskere leder efter personer, der passer til en bestemt beskrivelse, kaldet berettigelseskriterier. Nogle eksempler på disse kriterier er en persons generelle helbredstilstand eller tidligere behandlinger.

Berettigelseskriterier

Aldre berettiget til at studere

12 år til 17 år (BARN)

Tager imod sunde frivillige

Ingen

Køn, der er berettiget til at studere

Alle

Beskrivelse

Vigtigste inklusionskriterier:

  • Vægt ≥ 35 kg
  • Dokumenteret laboratoriediagnose af HIV-infektion
  • Plasma HIV-1 RNA ≥ 1000 kopier/ml
  • Tidligere antiretroviral behandlingserfaring med mindst 2 antiretrovirale lægemiddelklasser
  • Naiv over for tenofovir DF
  • Fravær af K65R-mutation ved genotypisk testning

Ekskluderingskriterier:

  • Patienter, der har behov for didanosin i baggrundsbehandling
  • Tidligere historie med betydelig nyresygdom
  • Tidligere historie med betydelig knoglesygdom

Studieplan

Dette afsnit indeholder detaljer om studieplanen, herunder hvordan undersøgelsen er designet, og hvad undersøgelsen måler.

Hvordan er undersøgelsen tilrettelagt?

Design detaljer

  • Primært formål: BEHANDLING
  • Tildeling: TILFÆLDIGT
  • Interventionel model: PARALLEL
  • Maskning: DOBBELT

Våben og indgreb

Deltagergruppe / Arm
Intervention / Behandling
EKSPERIMENTEL: OBR + Tenofovir DF
Tenofovir DF administreret oralt, en tablet dagligt uden hensyntagen til måltider
Tenofovir DF 300 mg tablet, indgivet oralt, dagligt + OBR
PLACEBO_COMPARATOR: OBR + Tenofovir DF Placebo
Placebo til at matche tenofovir DF administreret oralt, en tablet dagligt uden hensyntagen til måltider
Tenofovir DF Placebo administreret oralt, dagligt + OBR

Hvad måler undersøgelsen?

Primære resultatmål

Resultatmål
Foranstaltningsbeskrivelse
Tidsramme
Tidsvægtet gennemsnitlig ændring fra baseline til uge 24 (DAVG24) i plasma HIV-1 RNA
Tidsramme: Baseline til 24 uger

DAVG24 blev defineret som det tidsvægtede gennemsnit mellem den første postbaseline-værdi gennem den sidste værdi op til uge 24 minus baseline-værdien. DAVG24 blev beregnet ved hjælp af trapezreglen med alle tilgængelige postbaseline-data minus basislinjeværdien.

Data for deltagere, der afbrød den randomiserede (dobbeltblinde) fase af undersøgelsen tidligt, blev inkluderet indtil tidspunktet for undersøgelsens afbrydelse (manglende data blev ikke imputeret).

Baseline til 24 uger

Sekundære resultatmål

Resultatmål
Foranstaltningsbeskrivelse
Tidsramme
Tidsvægtet gennemsnitlig ændring fra baseline til uge 48 (DAVG48) i plasma HIV-1 RNA
Tidsramme: Baseline til 48 uger

DAVG48 blev defineret som det tidsvægtede gennemsnit mellem den første postbaseline-værdi gennem den sidste værdi op til uge 48 minus baseline-værdien. DAVG48 blev beregnet ved hjælp af trapezreglen med alle tilgængelige postbaseline-data minus basislinjeværdien.

Data for deltagere, der afbrød den dobbeltblinde fase af undersøgelsen tidligt, blev inkluderet indtil tidspunktet for afbrydelse af undersøgelsen (dvs. manglende data blev ikke imputeret).

Baseline til 48 uger
Ændring fra baseline til uge 24 i HIV-1 RNA
Tidsramme: Baseline til 24 uger
Baseline til 24 uger
Ændring fra baseline til uge 48 i HIV-1 RNA
Tidsramme: Baseline til 48 uger
Baseline til 48 uger
Ændring fra baseline til uge 96 i HIV-1 RNA
Tidsramme: Baseline til 96 uger
Baseline til 96 uger
Ændring fra baseline til uge 144 i HIV-1 RNA
Tidsramme: Baseline til 144 uger
Baseline til 144 uger
Ændring fra baseline til uge 192 i HIV-1 RNA
Tidsramme: Baseline til 192 uger
Baseline til 192 uger
Ændring fra baseline til uge 240 i HIV-1 RNA
Tidsramme: Baseline til 240 uger
Baseline til 240 uger
Ændring fra baseline til uge 288 i HIV-1 RNA
Tidsramme: Baseline til 288 uger
Baseline til 288 uger
Ændring fra baseline til uge 336 i HIV-1 RNA
Tidsramme: Baseline til 336 uger
Der blev ikke udført nogen analyse, fordi den sidste undersøgelsesdeltager afbrød efter uge 294, og undersøgelsen blev lukket.
Baseline til 336 uger
Ændring fra baseline til uge 24 i Cluster Determinant 4 (CD4) Count
Tidsramme: Baseline til 24 uger
Baseline til 24 uger
Skift fra baseline til uge 48 i CD4-tal
Tidsramme: Baseline til 48 uger
Baseline til 48 uger
Skift fra baseline til uge 96 i CD4-tal
Tidsramme: Baseline til 96 uger
Baseline til 96 uger
Skift fra baseline til uge 144 i CD4-tal
Tidsramme: Baseline til 144 uger
Baseline til 144 uger
Skift fra baseline til uge 192 i CD4-tal
Tidsramme: Baseline til 192 uger
Baseline til 192 uger
Skift fra baseline til uge 240 i CD4-tal
Tidsramme: Baseline til 240 uger
Baseline til 240 uger
Skift fra baseline til uge 288 i CD4-tal
Tidsramme: Baseline til 288 uger
Baseline til 288 uger
Skift fra baseline til uge 336 i CD4-tal
Tidsramme: Baseline til 336 uger
Der blev ikke udført nogen analyse, fordi den sidste undersøgelsesdeltager afbrød efter uge 294, og undersøgelsen blev lukket.
Baseline til 336 uger
Ændring fra baseline til uge 24 i CD4-procent
Tidsramme: Baseline til 24 uger
CD4-procent er procentdelen af ​​totale lymfocytter, der er CD4-celler.
Baseline til 24 uger
Ændring fra baseline til uge 48 i CD4-procent
Tidsramme: Baseline til 48 uger
CD4-procent er procentdelen af ​​totale lymfocytter, der er CD4-celler.
Baseline til 48 uger
Ændring fra baseline til uge 96 i CD4-procent
Tidsramme: Baseline til 96 uger
CD4-procent er procentdelen af ​​totale lymfocytter, der er CD4-celler.
Baseline til 96 uger
Ændring fra baseline til uge 144 i CD4-procent
Tidsramme: Baseline til 144 uger
CD4-procent er procentdelen af ​​totale lymfocytter, der er CD4-celler.
Baseline til 144 uger
Ændring fra baseline til uge 192 i CD4-procent
Tidsramme: Baseline til 192 uger
CD4-procent er procentdelen af ​​totale lymfocytter, der er CD4-celler.
Baseline til 192 uger
Ændring fra baseline til uge 240 i CD4-procent
Tidsramme: Baseline til 240 uger
CD4-procent er procentdelen af ​​totale lymfocytter, der er CD4-celler.
Baseline til 240 uger
Ændring fra baseline til uge 288 i CD4-procent
Tidsramme: Baseline til 288 uger
CD4-procent er procentdelen af ​​totale lymfocytter, der er CD4-celler.
Baseline til 288 uger
Ændring fra baseline til uge 336 i CD4-procent
Tidsramme: Baseline til 336 uger
Der blev ikke udført nogen analyse, fordi den sidste undersøgelsesdeltager afbrød efter uge 294, og undersøgelsen blev lukket.
Baseline til 336 uger
Procentdel af deltagere med et HIV-1 RNA fald på ≥ 1,0 log10 kopier/ml fra baseline til uge 24
Tidsramme: Baseline til 24 uger
Baseline til 24 uger
Procentdel af deltagere med et HIV-1 RNA fald på ≥ 1,0 log10 kopier/ml fra baseline til uge 48
Tidsramme: Baseline til 48 uger
Baseline til 48 uger
Procentdel af deltagere med et HIV-1 RNA fald på ≥ 1,0 log10 kopier/ml fra baseline til uge 96
Tidsramme: Baseline til 96 uger
Baseline til 96 uger
Procentdel af deltagere med et HIV-1 RNA fald på ≥ 1,0 log10 kopier/ml fra baseline til uge 144
Tidsramme: Baseline til 144 uger
Baseline til 144 uger
Procentdel af deltagere med et HIV-1 RNA fald på ≥ 1,0 log10 kopier/ml fra baseline til uge 192
Tidsramme: Baseline til 192 uger
Baseline til 192 uger
Procentdel af deltagere med et HIV-1 RNA fald på ≥ 1,0 log10 kopier/ml fra baseline til uge 240
Tidsramme: Baseline til 240 uger
Baseline til 240 uger
Procentdel af deltagere med et HIV-1 RNA fald på ≥ 1,0 log 10 kopier/ml fra baseline til uge 288
Tidsramme: Baseline til 288 uger
Baseline til 288 uger
Procentdel af deltagere med et HIV-1 RNA fald på ≥ 1,0 log10 kopier/ml fra baseline til uge 336
Tidsramme: Baseline til 336 uger
Der blev ikke udført nogen analyse, fordi den sidste undersøgelsesdeltager afbrød efter uge 294, og undersøgelsen blev lukket.
Baseline til 336 uger
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 400 kopier/ml i uge 24
Tidsramme: Uge 24
Uge 24
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 400 kopier/ml i uge 48
Tidsramme: Uge 48
Uge 48
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 400 kopier/ml i uge 96
Tidsramme: Uge 96
Uge 96
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 400 kopier/ml i uge 144
Tidsramme: Uge 144
Uge 144
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 400 kopier/ml i uge 192
Tidsramme: Uge 192
Uge 192
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 400 kopier/ml i uge 240
Tidsramme: Uge 240
Uge 240
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 400 kopier/ml i uge 288
Tidsramme: Uge 288
Uge 288
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 400 kopier/ml i uge 336
Tidsramme: Uge 336
Der blev ikke udført nogen analyse, fordi den sidste undersøgelsesdeltager afbrød efter uge 294, og undersøgelsen blev lukket.
Uge 336
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 50 kopier/ml i uge 24
Tidsramme: Uge 24
Uge 24
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 50 kopier/ml i uge 48
Tidsramme: Uge 48
Uge 48
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 50 kopier/ml i uge 96
Tidsramme: Uge 96
Uge 96
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 50 kopier/ml i uge 144
Tidsramme: Uge 144
Uge 144
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 50 kopier/ml i uge 192
Tidsramme: Uge 192
Uge 192
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 50 kopier/ml i uge 240
Tidsramme: Uge 240
Uge 240
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 50 kopier/ml i uge 288
Tidsramme: Uge 288
Uge 288
Procentdel af deltagere med HIV-1 RNA < 50 kopier/ml i uge 336
Tidsramme: Uge 336
Der blev ikke udført nogen analyse, fordi den sidste undersøgelsesdeltager afbrød efter uge 294, og undersøgelsen blev lukket.
Uge 336
Procentdel af deltagere med virologisk svigt gennem uge 48
Tidsramme: Op til 48 uger

Virologisk svigt blev defineret som enten non-respons eller viral rebound.

  • Udeblivelse (manglende opnåelse af svar). Svar blev defineret som enten

    • Et ≥ 0,5 log10 kopier/ml fald i HIV-1 RNA fra baseline ved 2 på hinanden følgende besøg, eller
    • HIV-1 RNA < 400 kopier/ml ved 2 på hinanden følgende besøg.
  • Viral rebound blev defineret som enten

    • Deltagere, som opnåede et ≥ 0,5 log10 kopier/ml fald fra baseline i plasma HIV-1 RNA ved 2 på hinanden følgende besøg, som derefter opnåede plasma HIV-1 RNA værdier ≥ 1,0 log10 kopier/ml over deres nadir i undersøgelsen (laveste værdi) og/eller plasma HIV-1 RNA værdier ≥ baseline værdien ved 2 på hinanden følgende besøg, eller
    • Deltagere, som opnåede plasma HIV-1 RNA niveauer på < 400 kopier/ml ved 2 på hinanden følgende besøg, og derefter havde plasma HIV-1 RNA niveauer > 1000 kopier/ml ved 2 på hinanden følgende besøg.

Den virologiske fejlrate blev estimeret ud fra Kaplan-Meiers produktgrænsemetode ved at inkludere alle HIV-1 RNA-data indsamlet under den dobbeltblinde fase.

Op til 48 uger

Samarbejdspartnere og efterforskere

Det er her, du vil finde personer og organisationer, der er involveret i denne undersøgelse.

Sponsor

Efterforskere

  • Studieleder: Erin Quirk, MD, Gilead Sciences

Datoer for undersøgelser

Disse datoer sporer fremskridtene for indsendelser af undersøgelsesrekord og resumeresultater til ClinicalTrials.gov. Studieregistreringer og rapporterede resultater gennemgås af National Library of Medicine (NLM) for at sikre, at de opfylder specifikke kvalitetskontrolstandarder, før de offentliggøres på den offentlige hjemmeside.

Studer store datoer

Studiestart

1. juni 2006

Primær færdiggørelse (FAKTISKE)

1. september 2008

Studieafslutning (FAKTISKE)

1. december 2013

Datoer for studieregistrering

Først indsendt

13. juli 2006

Først indsendt, der opfyldte QC-kriterier

13. juli 2006

Først opslået (SKØN)

14. juli 2006

Opdateringer af undersøgelsesjournaler

Sidste opdatering sendt (SKØN)

14. juli 2015

Sidste opdatering indsendt, der opfyldte kvalitetskontrolkriterier

15. juni 2015

Sidst verificeret

1. juni 2015

Mere information

Disse oplysninger blev hentet direkte fra webstedet clinicaltrials.gov uden ændringer. Hvis du har nogen anmodninger om at ændre, fjerne eller opdatere dine undersøgelsesoplysninger, bedes du kontakte register@clinicaltrials.gov. Så snart en ændring er implementeret på clinicaltrials.gov, vil denne også blive opdateret automatisk på vores hjemmeside .

Abonner