- ICH GCP
- Yhdysvaltain kliinisten tutkimusten rekisteri
- Kliininen tutkimus NCT04115839
Tutkimus filgotinibin tehon ja turvallisuuden arvioimiseksi potilailla, joilla on aktiivinen nivelpsoriaasi, joilla on riittämätön vaste tai jotka eivät siedä biologista DMARD-hoitoa (PENGUIN 2)
Kolmannen vaiheen, satunnaistettu, kaksoissokkoutettu, lumekontrolloitu tutkimus filgotinibin tehon ja turvallisuuden arvioimiseksi potilailla, joilla on aktiivinen nivelpsoriaattinen niveltulehdus ja joilla on riittämätön vaste tai jotka eivät siedä biologista DMARD-hoitoa
Tutkimuksen yleiskatsaus
Tila
Interventio / Hoito
Opintotyyppi
Ilmoittautuminen (Todellinen)
Vaihe
- Vaihe 3
Yhteystiedot ja paikat
Opiskelupaikat
-
-
New South Wales
-
Broadmeadow, New South Wales, Australia, 2292
- Genesis Research Services
-
-
Queensland
-
Maroochydore, Queensland, Australia, 4558
- Rheumatology Research Unit
-
-
Victoria
-
Camberwell, Victoria, Australia, 3124
- Emeritus Research
-
-
-
-
-
Yvoir, Belgia, 5530
- CHU UCL Namur - Site Godinne
-
-
-
-
-
Fuenlabrada, Espanja, 28942
- Hospital Universitario de Fuenlabrada - Rheumatology Department, Camino Del Molino no 2, Fuenlabrada, Madrid, 28942
-
Madrid, Espanja, 28041
- Hospital Universitario 12 de Octubre, Avenida de Cordoba, s/n, Madrid, Spain, 28041
-
Madrid, Espanja, 28046
- Hospital Universitario La Paz. Paseo de la Castellana 261, Madrid, 28046
-
Sabadell, Espanja, 8208
- Corporacio Sanitaria Parc Tauli, Parc Tauli 1, Rheumatology Service, Sabadell, Barcelona, 08208
-
Santander, Espanja, 39008
- Hospital Universitario Marques de Valdecilla, Rheumatology Service, Avda. Valdecilla s/n, 39008
-
Sevilla, Espanja, 41007
- Hospital Universitario Virgen Macarena
-
Valencia, Espanja, 46010
- Hospital Clinico Universitario de Valencia, Avenida Blasco Ibáñez, 17 Rheumatology Service, Valencia, Spain,
-
-
-
-
-
Hachioji-shi, Japani, 193-0998
- Tokyo Medical University Hachioji Medical Center
-
Kawachinagano, Japani, 586-8521
- National Hospital Organization Osaka Minami Medical Center
-
Nagoya, Japani, 457-8511
- Daido Clinic
-
Nagoya-City, Japani, 467-8602
- Nagoya City University Hospital
-
Tokyo, Japani, 160-8582
- Keio University Hospital
-
-
-
-
-
Quebec, Kanada, G1V3M7
- G.R.M.O. (Groupe de recherche en maladies osseuses) Inc.
-
-
-
-
-
Incheon, Korean tasavalta, 22332
- Inha University Hospital
-
Seoul, Korean tasavalta, 03080
- Seoul National University Hospital
-
Seoul, Korean tasavalta, 07061
- SMG - SNU Boramae Medical Center
-
-
-
-
-
Bialystok, Podlaskie, Puola, 15-099
- Gabinet Internistyczno-Reumatologiczny Piotr Adrian Klimiuk
-
Dabrówka, Puola, 62096
- NSZOZ Unica CR
-
Gdansk, Puola, 80-546
- Centrum Badan Klinicznych PI-House Sp. z o.o
-
Katowice, Puola, 40-040
- Synexus Polska Sp. Z O.O. Oddzial W Katowicach
-
Warsaw, Puola, 02-118
- Rheuma Medicus Zaklad Opieki Zdrowotnej
-
Warszawa, Puola, 03-921
- Centrum Medyczne AMED Warszawa Targówek
-
Warszawa, Mazowieckie, Puola, 02-691
- Ars Rheumatica Sp. Z.o.o.
-
Wroclaw, Puola, 52-416
- Centrum Medyczne Oporow
-
-
-
-
-
Dailin Township, Taiwan, 622
- Buddhist Dalin Tzu Chi Hospital
-
Tainan, Taiwan, 71004
- Chi Mei Medical Center
-
Taipei, Taiwan, 10507
- Chang Gung Medical Foundation Linkou Chang Gung Memorial Hospital
-
Taipei, Taiwan, 11031
- Taipei Medical University Hospital
-
-
-
-
-
Pardubice, Tšekki, 530 02
- CCR Czech a.s.
-
Uherske Hradiste, Tšekki, 68601
- Reumatologie a Osteologie MEDICAL PLUS s.r.o., Rezidence Hradebni, Obchodni 1507, Uherske Hradiste, 68601
-
-
-
-
-
Budapest, Unkari, 1036
- Obudai Egeszsegugyi Centrum Kft.
-
Gyula, Unkari, 5700
- Bekes Megeyi Kozponti Korhaz, Reumatologiai Osztaly
-
Szentes, Unkari, 6600
- Csongrad Megyei Dr. Bugyi Istvan Korhaz, Mozgasszervi Rehabilitacios Osztaly
-
-
-
-
California
-
Covina, California, Yhdysvallat, 91723
- Medvin Clinical Research
-
-
Florida
-
DeBary, Florida, Yhdysvallat, 32713
- Omega Research Debary, LLC
-
Miami, Florida, Yhdysvallat, 33015
- San Marcus Research Clinic, Inc.
-
Palm Harbor, Florida, Yhdysvallat, 85234
- Arthritis Center, Inc.
-
-
Georgia
-
Decatur, Georgia, Yhdysvallat, 30033
- Jefrey D. Lieberman, ND, P.C.
-
-
Kentucky
-
Lexington, Kentucky, Yhdysvallat, 40504
- Bluegrass Community Research, Inc.
-
-
Maryland
-
Hagerstown, Maryland, Yhdysvallat, 21740
- Klein & Associates, M.D., P.A.
-
-
Michigan
-
Saint Clair Shores, Michigan, Yhdysvallat, 48081
- Clinical Research Institute of Michigan, LLC
-
-
Minnesota
-
Eagan, Minnesota, Yhdysvallat, 55121
- St. Paul Rheumatology, P.A.
-
-
Missouri
-
Saint Louis, Missouri, Yhdysvallat, 63141
- Arthritis Consultants, Inc.
-
-
New Jersey
-
Toms River, New Jersey, Yhdysvallat, 08755
- Atlantic Coast Research
-
-
North Carolina
-
Charlotte, North Carolina, Yhdysvallat, 28204
- Joint and Muscle Research Institute
-
-
Ohio
-
Middleburg Heights, Ohio, Yhdysvallat, 44130
- Paramount Medical Research & Consulting, LLC
-
Perrysburg, Ohio, Yhdysvallat, 43551
- Clinical Research Source Inc
-
-
Pennsylvania
-
Duncansville, Pennsylvania, Yhdysvallat, 16635
- Altoona Center for Clinical Research
-
Philadelphia, Pennsylvania, Yhdysvallat, 19152
- Arthritis Group, PC
-
Wyomissing, Pennsylvania, Yhdysvallat, 19610
- PA Regional Center for Arthritis and Osteoporosis Research
-
-
South Carolina
-
Columbia, South Carolina, Yhdysvallat, 29204
- Articularis Healthcare Inc, dba, Columbia Arthritis Center, PA
-
Orangeburg, South Carolina, Yhdysvallat, 29118
- Acme Research, Llc
-
-
Texas
-
College Station, Texas, Yhdysvallat, 77845
- Arthritis & Osteoporosis Clinic of Brazos Valley (Drug Shipment Address)
-
Mesquite, Texas, Yhdysvallat, 75150
- Southwest Rheumatology Research, LLC
-
-
West Virginia
-
South Charleston, West Virginia, Yhdysvallat, 25309
- West Virginia Research Institute PLLC
-
-
Osallistumiskriteerit
Kelpoisuusvaatimukset
Opintokelpoiset iät
Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia
Sukupuolet, jotka voivat opiskella
Kuvaus
Tärkeimmät osallistumiskriteerit:
- Mies- tai naispuoliset osallistujat, jotka ovat 18–75-vuotiaita (19–75-vuotiaita Korean tasavallassa, 20–75-vuotiaita Japanissa ja Taiwanissa) ensimmäisen tietoisen suostumuksen allekirjoituspäivänä
- Täyttää nivelpsoriaasin luokituskriteerit (CASPAR)
- Sinulla on ollut nivelpsoriaasin (PsA) mukainen historia ≥ 6 kuukautta seulonnassa
- Aktiivinen PsA on määritelty ≥ 3 turvonneeksi niveleksi (66:sta turvonneesta nivelestä [SJC]) ja ≥ 3 arkiksi niveleksi (68 aroista nivelestä [TJC]) seulonnassa ja päivänä 1; nämä voivat olla tai eivät ole samat nivelet seulonnassa ja päivänä 1
Hänellä on oltava dokumentoitu historia tai aktiivisia merkkejä vähintään yhdestä seuraavista seulontavaiheessa
- Plakkipsoriaasi
- Psoriaasista johtuvat kynsien muutokset
- Sinulla on ollut riittämätön vaste (tehon puute ≥ 12 viikon hoidon jälkeen) tai intoleranssi vähintään yhdelle ja enintään kolmelle PsA:n tai psoriaasin hoitoon annetulle biologiselle DMARDille (bioDMARD) paikallisten ohjeiden / hoitostandardien mukaisesti
- Ennen ensimmäistä tutkimuslääkkeen annosta päivänä 1 bioDMARD-hoito olisi pitänyt lopettaa
Tärkeimmät poissulkemiskriteerit:
- Aiempi altistuminen januskinaasin (JAK) estäjille > 2 annosta
- Mikä tahansa aktiivinen/äskettäinen infektio
- Mikä tahansa krooninen ja/tai hallitsematon sairaus, joka saattaisi henkilön lisääntyneeseen riskiin tutkimukseen osallistumisen aikana, tai olosuhteet, jotka saattavat tehdä yksilöstä epätodennäköisen tai kykenemättömän suorittamaan tutkimusmenettelyjä ja vaatimuksia tai noudattamaan niitä, tutkijan arvion mukaan
- Mikä tahansa kohtalaisen tai vaikea aktiivinen tuki- ja liikuntaelin- tai ihosairaus, joka ei ole PsA tai plakkipsoriaasi, joka häiritsee tutkimusparametrien arviointia tutkijan arvion mukaan
HUOMAA: Aiempi reaktiivinen niveltulehdus tai aksiaalinen spondylartriitti on sallittu, jos on dokumentoitu diagnoosin muutos PsA:ksi tai PsA:n lisädiagnoosi
- Mikä tahansa tulehduksellinen artropatia, joka on alkanut ennen 16 vuoden ikää
- Aktiivinen autoimmuunisairaus, joka häiritsisi tutkimusparametrien arviointia tai lisää riskiä yksilölle osallistumalla tutkimukseen (esim. uveiitti, tulehduksellinen suolistosairaus, hallitsematon kilpirauhastulehdus, systeeminen vaskuliitti, transversaalinen myeliitti) tutkijan arvion mukaan
- Raskaana olevat tai imettävät naiset
- Aktiivinen huumeiden tai alkoholin väärinkäyttö tutkijan arvion mukaan
Huomautus: Muut protokollassa määritellyt sisällyttämis-/poissulkemiskriteerit voivat olla voimassa.
Opintosuunnitelma
Miten tutkimus on suunniteltu?
Suunnittelun yksityiskohdat
- Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
- Jako: Satunnaistettu
- Inventiomalli: Rinnakkaistehtävä
- Naamiointi: Kaksinkertainen
Aseet ja interventiot
Osallistujaryhmä / Arm |
Interventio / Hoito |
|---|---|
|
Kokeellinen: Filgotinibi 200 mg (päätutkimus)
Osallistujat saavat filgotinibia 200 mg + plaseboa (PTM) filgotinibi 100 mg enintään 16 viikon ajan.
|
Tabletit otetaan suun kautta kerran päivässä ruoan kanssa tai ilman.
Muut nimet:
Tabletit suun kautta kerran päivässä ruoan kanssa tai ilman.
|
|
Kokeellinen: Filgotinibi 100 mg (päätutkimus)
Osallistujat saavat PTM filgotinibia 200 mg + filgotinibia 100 mg enintään 16 viikon ajan.
|
Tabletit otetaan suun kautta kerran päivässä ruoan kanssa tai ilman.
Muut nimet:
Tabletit suun kautta kerran päivässä ruoan kanssa tai ilman.
|
|
Placebo Comparator: Placebo (päätutkimus)
Osallistujat saavat 200 mg PTM filgotinibia + 100 mg PTM filgotinibia enintään 16 viikon ajan.
|
Tabletit suun kautta kerran päivässä ruoan kanssa tai ilman.
|
|
Kokeellinen: Filgotinibi 200 mg (LTE)
Osallistujat saavat filgotinibia 200 mg + PTM filgotinibia 100 mg enintään 44 viikon ajan.
|
Tabletit otetaan suun kautta kerran päivässä ruoan kanssa tai ilman.
Muut nimet:
Tabletit suun kautta kerran päivässä ruoan kanssa tai ilman.
|
|
Kokeellinen: Filgotinibi 100 mg (LTE)
Osallistujat saavat PTM-filgotinibia 200 mg + filgotinibia 100 mg enintään 44 viikon ajan.
|
Tabletit otetaan suun kautta kerran päivässä ruoan kanssa tai ilman.
Muut nimet:
Tabletit suun kautta kerran päivässä ruoan kanssa tai ilman.
|
Mitä tutkimuksessa mitataan?
Ensisijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat American College of Rheumatologyn (ACR) 20 %:n parannusvasteen viikolla 12
Aikaikkuna: Viikko 12
|
ACR20-vaste saavutetaan, kun osallistujalla on: ≥ 20 % parannus (vähennys) lähtötasosta arkojen nivelten määrässä 68 nivelen perusteella (TJC68), turvonneiden nivelten määrä perustuu 66 niveleen (SJC66) ja vähintään kolmessa seuraavista viidestä : potilaan yleisarvio taudin aktiivisuudesta (PGADA) käyttämällä visuaalista analogista asteikkoa (VAS) asteikolla 0 (erittäin hyvin) 100:aan (erittäin huono); lääkärin yleisarvio taudin aktiivisuudesta (PHGADA) käyttämällä VAS:ta asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) 100:aan (maksimi taudin aktiivisuus); terveysarviointikyselylomake-vammaisuusindeksi (HAQ-DI), joka sisältää toiminnot, jotka on pisteytetty asteikolla 0 (ei vammaisuutta) 3:een (täysin vammainen); HAQ-DI-kivun arviointi käyttämällä VAS-asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu) ja korkean herkkyyden C-reaktiivista proteiinia (hsCRP).
|
Viikko 12
|
Toissijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Muutos lähtötasosta nivelpsoriaasin aktiivisuuspisteissä (PASDAS) viikoilla 4 ja 16
Aikaikkuna: Perustaso, 4 ja 16 viikkoa
|
PASDAS on nivelpsoriaasin sairauden aktiivisuuden yhdistelmämittari.
PASDAS sisältää seuraavat komponentit: PGADA [käytetään VAS:ta asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin huono)]; PhGADA [käytetään VAS:ta asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) - 100 (sairauden enimmäisaktiivisuus)]; 36 kohteen lyhyt kysely (SF-36) [kyselylomake, joka mittaa elämänlaatua kahdeksalla alueella, jota käytetään fyysisten komponenttien yhteenvedon (PCS) määrittämiseen pistemäärällä 0-100, korkeammat pisteet osoittavat parempaa terveydentilaa]; TJC68; SJC66; leedsin entesiittiindeksi (LEI) [arvioitu 6 paikassa pistemäärällä 0–6, korkeammat pisteet osoittavat suurempaa entesiittiä]; Herkän sormentulehduksen määrä (TDC) [pistemääräalueella 0–60, korkeampi pistemäärä tarkoittaa korkeampaa sormentulehduksen astetta]; C-reaktiivinen proteiini (CRP).
PASDAS-pisteet vaihtelevat 0-10, pienemmät pisteet osoittavat parempaa toimintaa.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Perustaso, 4 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos perustilanteesta PASDASissa viikolla 48
Aikaikkuna: Perustaso, viikko 48
|
PASDAS on nivelpsoriaasin sairauden aktiivisuuden yhdistelmämittari.
PASDAS sisältää seuraavat komponentit: PGADA [käytetään VAS:ta asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin huono)]; PhGADA [käytetään VAS:ta asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) - 100 (sairauden enimmäisaktiivisuus)]; 36 kohteen lyhyt kysely (SF-36) [kyselylomake, joka mittaa elämänlaatua kahdeksalla alueella, jota käytetään fyysisten komponenttien yhteenvedon (PCS) määrittämiseen pistemäärällä 0-100, korkeammat pisteet osoittavat parempaa terveydentilaa]; TJC68; SJC66; leedsin entesiittiindeksi (LEI) [arvioitu 6 paikassa pistemäärällä 0–6, korkeammat pisteet osoittavat suurempaa entesiittiä]; Herkän sormentulehduksen määrä (TDC) [pistemääräalueella 0–60, korkeampi pistemäärä tarkoittaa korkeampaa sormentulehduksen astetta]; C-reaktiivinen proteiini (CRP).
PASDAS-pisteet vaihtelevat 0-10, pienemmät pisteet osoittavat parempaa toimintaa.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Perustaso, viikko 48
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat minimaalisen sairausaktiivisuuden (MDA) vasteen viikoilla 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Viikot 4, 8, 12 ja 16
|
MDA on sairauden remissiomittari, joka perustuu 7 alueen yhdistelmäpisteisiin.
Osallistujan katsotaan saavuttaneen MDA:n, jos osallistuja täyttää vähintään 5 seuraavista seitsemästä kriteeristä: TJC68 ≤1; SJC66 < 1; Nivelpsoriaasin taudin aktiivisuuspistemäärä (PASI) ≤1 osallistujille, joiden psoriaasi kattaa BSA:n <3 % [PASI arvioi psoriaasin vakavuuden ja laajuuden.
PASI:ssa vartalo on jaettu neljään osaan, pää ja kaula, yläraaja, vartalo ja alaraajat.
Jokaiselta alueelta arvioidaan punoitus, kovettuma ja hilseily, kukin asteikolla 0-4. Kokonaispisteet vaihtelevat 0:sta (ei sairautta) 72:een (maksimaalinen sairaus)]; PGAPI ≤15 [käytetään VAS:a asteikolla 0 (ei kipua) 100:een (vakava kipu)]; PGADA ≤20 [käytetään VAS-asteikolla 0 (erittäin hyvin) 100:aan (erittäin huono)]; HAQ-DI-pistemäärä ≤0,5; LEI-pistemäärä ≤1 osallistujille, joilla oli entesiitti lähtötilanteessa.
|
Viikot 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat MDA-vasteen viikoilla 20, 24, 28, 36 ja 48
Aikaikkuna: Viikot 20, 24, 28, 36 ja 48
|
MDA on sairauden remissiomittari, joka perustuu 7 alueen yhdistelmäpisteisiin.
Osallistujan katsotaan saavuttaneen MDA:n, jos osallistuja täyttää vähintään 5 seuraavista seitsemästä kriteeristä: TJC68 ≤1; SJC66 < 1; Nivelpsoriaasin taudin aktiivisuuspistemäärä (PASI) ≤1 osallistujille, joiden psoriaasi kattaa BSA:n <3 % [PASI arvioi psoriaasin vakavuuden ja laajuuden.
PASI:ssa vartalo on jaettu neljään osaan, pää ja kaula, yläraaja, vartalo ja alaraajat.
Jokaiselta alueelta arvioidaan punoitus, kovettuma ja hilseily, kukin asteikolla 0-4. Kokonaispisteet vaihtelevat 0:sta (ei sairautta) 72:een (maksimaalinen sairaus)]; PGAPI ≤15 [käytetään VAS:a asteikolla 0 (ei kipua) 100:een (vakava kipu)]; PGADA ≤20 [käytetään VAS-asteikolla 0 (erittäin hyvin) 100:aan (erittäin huono)]; HAQ-DI-pistemäärä ≤0,5; LEI-pistemäärä ≤1 osallistujille, joilla oli entesiitti lähtötilanteessa.
|
Viikot 20, 24, 28, 36 ja 48
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat erittäin alhaisen sairausaktiivisuuden (VLDA) vasteen viikoilla 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Viikot 4, 8, 12 ja 16
|
VLDA on sairauden remissiomittari, joka perustuu 7 alueen yhdistelmäpisteisiin.
Osallistujan katsotaan saavuttaneen VLDA:n, jos osallistuja täyttää kaikki seitsemän kriteeriä: TJC68 ≤1; SJC66 < 1; PASI-pistemäärä ≤1 osallistujille, joilla on psoriaasi, joka kattaa BSA:n
|
Viikot 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat VLDA-vasteen viikoilla 20, 24, 28, 36 ja 48
Aikaikkuna: Viikot 20, 24, 28, 36 ja 48
|
VLDA on sairauden remissiomittari, joka perustuu 7 alueen yhdistelmäpisteisiin.
Osallistujan katsotaan saavuttaneen VLDA:n, jos osallistuja täyttää kaikki seitsemän kriteeriä: TJC68 ≤1; SJC66 < 1; PASI-pistemäärä ≤1 osallistujille, joilla on psoriaasi, joka kattaa BSA:n <3 % [PASI arvioi psoriaasin vakavuuden ja laajuuden.
PASI:ssa vartalo on jaettu neljään osaan, pää ja kaula, yläraaja, vartalo ja alaraajat.
Jokaiselta alueelta arvioidaan punoitus, kovettuma ja hilseily, kukin asteikolla 0-4. Kokonaispisteet vaihtelevat 0:sta (ei sairautta) 72:een (maksimaalinen sairaus)]; PGAPI ≤15 [käytetään VAS-asteikolla 0 (ei kipua) (vakava kipu)]; PGADA ≤20 [käytetään VAS-asteikolla 0 (erittäin hyvin) 100:aan (erittäin huono)]; HAQ-DI-pistemäärä ≤0,5; LEI-pistemäärä ≤1 osallistujilla, joilla oli entesiitti lähtötasolla.
|
Viikot 20, 24, 28, 36 ja 48
|
|
Muutos nivelpsoriaasin (DAPSA) sairauden aktiivisuuden lähtötasosta viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
DAPSA lasketaan summaamalla seuraavat komponentit: TJC68; SJC66; PGADA [käytetään VAS:a asteikolla 0 (erittäin hyvin) 100 erittäin huonoon)]; PGAPI [käytetään VAS-järjestelmää asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu)] ja CRP.
DAPSA-pisteet 0-4 = remissio, 5-14 = alhainen taudin aktiivisuus, 15-28 = kohtalainen taudin aktiivisuus ja >28 = korkea taudin aktiivisuus.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos DAPSA:n lähtötasosta viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
DAPSA lasketaan summaamalla seuraavat komponentit: TJC68; SJC66; PGADA [käytetään VAS:a asteikolla 0 (erittäin hyvin) 100 erittäin huonoon)]; PGAPI [käytetään VAS-järjestelmää asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu)] ja CRP.
DAPSA-pisteet 0-4 = remissio, 5-14 = alhainen taudin aktiivisuus, 15-28 = kohtalainen taudin aktiivisuus ja >28 = korkea taudin aktiivisuus.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta lääkärin yleisessä psoriaasin arvioinnissa (PhGAP) viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16 potilailla, joilla on psoriaasi, joka kattaa ≥ 3 % kehon pinta-alasta (BSA) lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
PhGAP:ia käytetään määrittämään osallistujan psoriaasivauriot tietyllä hetkellä.
Lääkäri arvioi osallistujan psoriaasin aktiivisuuden kovettuman, eryteeman ja skaalausasteikon mukaan asteikolla 0-5. Kolmen asteen summaa käytetään kokonaiskeskimääräisen pisteytyksen saamiseksi.
PhGAP perustuu keskimääräiseen kokonaispistemäärään asteikolla 0-5, jossa 0 = selvä, 1 = minimaalinen, 2 = lievä, 3 = kohtalainen, 4 = huomattava ja 5 = vaikea.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos PhGAP:n lähtötasosta viikoilla 18, 20, 24, 28, 36 ja 48 psoriaasipotilailla, jotka kattavat ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
PhGAP:ia käytetään määrittämään osallistujan psoriaasivauriot tietyllä hetkellä.
Lääkäri arvioi osallistujan psoriaasin aktiivisuuden kovettuman, eryteeman ja skaalausasteikon mukaan asteikolla 0-5. Kolmen asteen summaa käytetään kokonaiskeskimääräisen pisteytyksen saamiseksi.
PhGAP perustuu keskimääräiseen kokonaispistemäärään asteikolla 0-5, jossa 0 = selvä, 1 = minimaalinen, 2 = lievä, 3 = kohtalainen, 4 = huomattava ja 5 = vaikea.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta kynsipsoriaasin vakavuusindeksissä (mNAPSI) viikoilla 4, 8, 12 ja 16 osallistujilla, joilla on psoriaattista kynsihäiriötä lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
mNAPSI:tä käytetään kunkin osallistujan kynnen jokaisen kynnen poikkeavuuden arvioimiseen.
Jokaisen kynnen kolme ominaisuutta tai piirreryhmää (kuormitus, onykolyysi yhdessä öljypisaroiden dyskromian kanssa ja mureneminen) luokitellaan asteikolla 0 (ei onykolyysiä yhdessä öljypisaran dyskromian kanssa, ei kuoppaisuutta, ei murenemista) 3:een (> 30 onykolyysi yhdessä öljypisaroiden dyskromian kanssa, >50 pistesyöpymistä, >50% murenemista).
Neljä ominaisuutta (leukonychia, sirpaloituminen, verenvuoto, hyperkeratoosi ja punaiset täplät lunulassa) luokitellaan arvosanalla 1 = läsnä tai 0 = puuttuu jokaiselle kynnelle.
Jokaisen sormen pistemäärä on 0–13.
mNAPSI-kokonaispistemäärä on kaikkien poikkeavuuksien yksittäisten pisteiden summa kaikkien sormien osalta, ja mNAPSI-kokonaispistemäärä vaihtelee välillä 0 - 130. Pienemmät luvut osoittavat vähemmän kynsien poikkeavuuksia.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta mNAPSI:ssa viikoilla 20, 24, 28, 36 ja 48 osallistujilla, joilla on psoriaattista kynsihäiriötä lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
mNAPSI:tä käytetään kunkin osallistujan kynnen jokaisen kynnen poikkeavuuden arvioimiseen.
Jokaisen kynnen kolme ominaisuutta tai piirreryhmää (kuormitus, onykolyysi yhdessä öljypisaroiden dyskromian kanssa ja mureneminen) luokitellaan asteikolla 0 (ei onykolyysiä yhdessä öljypisaran dyskromian kanssa, ei kuoppaisuutta, ei murenemista) 3:een (> 30 onykolyysi yhdessä öljypisaroiden dyskromian kanssa, >50 pistesyöpymistä, >50% murenemista).
Neljä ominaisuutta (leukonychia, sirpaloituminen, verenvuoto, hyperkeratoosi ja punaiset täplät lunulassa) arvostetaan arvosanalla 1 = läsnä tai 0 = puuttuu jokaiselle kynnelle.
Jokaisen sormen pistemäärä on 0–13.
mNAPSI-kokonaispistemäärä on kaikkien poikkeavuuksien yksittäisten pisteiden summa kaikkien sormien osalta, ja mNAPSI-kokonaispistemäärä vaihtelee välillä 0-130. Pienemmät luvut osoittavat vähemmän kynsien poikkeavuuksia.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta Leeds Enthesitis -indeksissä (LEI) viikoilla 4, 8, 12 ja 16 osallistujilla, joilla on entesiitti lähtötasolla
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
Entesiitti arvioidaan LEI:n avulla.
LEI:n entesiittitutkimus arvioi kivun olemassaolon tai puuttumisen kohdistamalla paikallista painetta kuuteen anatomiseen kohtaan: mediaaliseen reisiluun kondyyliin (vasen ja oikea), lateraaliseen epikondyyliin (vasen ja oikea) ja akillesjänteen insertio (vasen ja oikea).
Entesiitti kussakin kohdassa pisteytetään 0 (entesiitti puuttuu) ja 1 (entesiitti läsnä).
LEI on johdettu entesiittipisteiden summana edellä mainituista 6 kohdasta.
Kokonaispistemäärä vaihtelee välillä 0-6, korkeammat pisteet osoittavat suurempaa entesiittiä.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos LEI:n lähtötasosta viikoilla 20, 24, 28, 36 ja 48 osallistujilla, joilla on entesiitti lähtötasolla
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
Entesiitti arvioidaan LEI:n avulla.
LEI:n entesiittitutkimus arvioi kivun olemassaolon tai puuttumisen kohdistamalla paikallista painetta kuuteen anatomiseen kohtaan: mediaaliseen reisiluun kondyyliin (vasen ja oikea), lateraaliseen epikondyyliin (vasen ja oikea) ja akillesjänteen insertio (vasen ja oikea).
Entesiitti kussakin kohdassa pisteytetään 0 (entesiitti puuttuu) ja 1 (entesiitti läsnä).
LEI on johdettu entesiittipisteiden summana edellä mainituista 6 kohdasta.
Kokonaispistemäärä vaihtelee välillä 0-6, korkeammat pisteet osoittavat suurempaa entesiittiä.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta 12 kohdan nivelpsoriaasin taudin vaikutuksen (PsAID-12) pisteissä viikoilla 4 ja 16
Aikaikkuna: Perustaso, 4 ja 16 viikkoa
|
PsAID-kyselyssä arvioidaan PsA:n vaikutusta ihmisten elämään.
PsAID lasketaan 12 numeerisen luokitusasteikon (NRS) kysymyksen perusteella.
12 NRS keskittyy kipuun, väsymykseen, ihoon, työhön ja/tai vapaa-aikaan, toimintaan, epämukavuuteen, uneen, selviytymiseen, ahdistukseen, hämmennykseen, sosiaaliseen elämään ja masennukseen.
Jokainen NRS arvioidaan numerona 0 ja 10 välillä.
Kokonaispistemäärä lasketaan yksittäisten pisteiden summana (joista osa kerrottiin painotuskertoimella) jaettuna 20:llä mahdolliseksi kokonaispistemääräksi 0–10, jossa korkeampi pistemäärä osoittaa taudin huonompaa vaikutusta.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Perustaso, 4 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta PsAID-12-pisteissä viikolla 48
Aikaikkuna: Perustaso, viikko 48
|
PsAID-kyselyssä arvioidaan PsA:n vaikutusta ihmisten elämään.
PsAID lasketaan 12 numeerisen luokitusasteikon (NRS) kysymyksen perusteella.
12 NRS keskittyy kipuun, väsymykseen, ihoon, työhön ja/tai vapaa-aikaan, toimintaan, epämukavuuteen, uneen, selviytymiseen, ahdistukseen, hämmennykseen, sosiaaliseen elämään ja masennukseen.
Jokainen NRS arvioidaan numerona 0 ja 10 välillä.
Kokonaispistemäärä lasketaan yksittäisten pisteiden summana (joista osa kerrottiin painotuskertoimella) jaettuna 20:llä mahdolliseksi kokonaispistemääräksi 0–10, jossa korkeampi pistemäärä osoittaa taudin huonompaa vaikutusta.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Perustaso, viikko 48
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on PASDAS Low Disease Activity (LDA) viikoilla 4 ja 16
Aikaikkuna: Viikot 4 ja 16
|
PASDAS on nivelpsoriaasin sairauden aktiivisuuden yhdistelmämittari.
PASDAS sisältää seuraavat komponentit: PGADA [käytetään VAS:ta asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin huono)]; PhGADA [käytetään VAS:ta asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) - 100 (sairauden enimmäisaktiivisuus)]; 36 kohteen lyhyt kysely (SF-36) [kyselylomake, joka mittaa elämänlaatua kahdeksalla alueella, joita käytetään PCS:n määrittämiseen pistemäärällä 0-100, korkeammat pisteet osoittavat parempaa terveydentilaa]; TJC68; SJC66; LEI [arvioitu kuudessa paikassa pistemäärällä 0-6, korkeammat pisteet osoittavat suurempaa entesiittiä]; TDC [pistemääräalueella 0 - 60, korkeampi pistemäärä tarkoittaa korkeampaa daktyliitin astetta]; CRP.
PASDAS-pisteet vaihtelevat 0-10, pienempi pistemäärä osoittaa parempaa toimintaa.
PASDAS LDA määritellään PASDAS ≤ 3.2.
|
Viikot 4 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on PASDAS LDA viikolla 48
Aikaikkuna: Viikko 48
|
PASDAS on nivelpsoriaasin sairauden aktiivisuuden yhdistelmämittari.
PASDAS sisältää seuraavat komponentit: PGADA [käytetään VAS:ta asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin huono)]; PhGADA [käytetään VAS:ta asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) - 100 (sairauden enimmäisaktiivisuus)]; 36 kohteen lyhyt kysely (SF-36) [kyselylomake, joka mittaa elämänlaatua kahdeksalla alueella, joita käytetään PCS:n määrittämiseen pistemäärällä 0-100, korkeammat pisteet osoittavat parempaa terveydentilaa]; TJC68; SJC66; LEI [arvioitu kuudessa paikassa pistemäärällä 0-6, korkeammat pisteet osoittavat suurempaa entesiittiä]; TDC [pistemääräalueella 0 - 60, korkeampi pistemäärä tarkoittaa korkeampaa daktyliitin astetta]; CRP.
PASDAS-pisteet vaihtelevat 0-10, pienempi pistemäärä osoittaa parempaa toimintaa.
PASDAS LDA määritellään PASDAS ≤ 3.2.
|
Viikko 48
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat PASDAS-remission viikoilla 4 ja 16
Aikaikkuna: Viikot 4 ja 16
|
PASDAS on nivelpsoriaasin sairauden aktiivisuuden yhdistelmämittari.
PASDAS sisältää seuraavat komponentit: PGADA [käytetään VAS:ta asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin huono)]; PhGADA [käytetään VAS:ta asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) - 100 (sairauden enimmäisaktiivisuus)]; 36 kohteen lyhyt kysely (SF-36) [kyselylomake, joka mittaa elämänlaatua kahdeksalla alueella, joita käytetään PCS:n määrittämiseen pistemäärällä 0-100, korkeammat pisteet osoittavat parempaa terveydentilaa]; TJC68; SJC66; LEI [arvioitu kuudessa paikassa pistemäärällä 0-6, korkeammat pisteet osoittavat suurempaa entesiittiä]; TDC [pistemääräalueella 0 - 60, korkeampi pistemäärä tarkoittaa korkeampaa daktyliitin astetta]; CRP.
PASDAS-pisteet vaihtelevat 0-10, pienempi pistemäärä osoittaa parempaa toimintaa.
PASDAS-remissio määritellään PASDAS:ksi ≤ 1,9.
|
Viikot 4 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat PASDAS-remission viikolla 48
Aikaikkuna: Viikko 48
|
PASDAS on nivelpsoriaasin sairauden aktiivisuuden yhdistelmämittari.
PASDAS sisältää seuraavat komponentit: PGADA [käytetään VAS:ta asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin huono)]; PhGADA [käytetään VAS:ta asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) - 100 (sairauden enimmäisaktiivisuus)]; 36 kohteen lyhyt kysely (SF-36) [kyselylomake, joka mittaa elämänlaatua kahdeksalla alueella, joita käytetään PCS:n määrittämiseen pistemäärällä 0-100, korkeammat pisteet osoittavat parempaa terveydentilaa]; TJC68; SJC66; LEI [arvioitu kuudessa paikassa pistemäärällä 0-6, korkeammat pisteet osoittavat suurempaa entesiittiä]; TDC [pistemääräalueella 0 - 60, korkeampi pistemäärä tarkoittaa korkeampaa daktyliitin astetta]; CRP.
PASDAS-pisteet vaihtelevat 0-10, pienempi pistemäärä osoittaa parempaa toimintaa.
PASDAS-remissio määritellään PASDAS:ksi ≤ 1,9.
|
Viikko 48
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat American College of Rheumatologyn 20 %:n paranemisvasteen viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
ACR20-vaste saavutetaan, kun osallistujalla on: ≥ 20 % parannus (vähennys) lähtötasosta TJC68:ssa, SJC66:ssa ja vähintään kolmessa seuraavista viidestä: PGADA VAS:lla asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin) huono); PHGADA käyttämällä VAS:ta asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) 100:aan (maksimaalinen taudin aktiivisuus); HAQ-DI sisältää aktiviteetit, jotka on pisteytetty asteikolla 0 (ei vammaisuutta) 3:een (täysin vammainen); HAQ-DI-kivun arviointi käyttämällä VAS:a asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu); ja hsCRP.
Osallistujat, joiden tulokset puuttuivat, määritettiin vastaamattomiksi.
|
Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat American College of Rheumatologyn 20 %:n paranemisvasteen viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
ACR20-vaste saavutetaan, kun osallistujalla on: ≥ 20 % parannus (vähennys) lähtötasosta TJC68:ssa, SJC66:ssa ja vähintään kolmessa seuraavista viidestä: PGADA käyttäen VAS:ta asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin) huono); PHGADA käyttämällä VAS:ta asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) 100:aan (maksimaalinen taudin aktiivisuus); HAQ-DI sisältää aktiviteetit, jotka on pisteytetty asteikolla 0 (ei vammaisuutta) 3:een (täysin vammainen); HAQ-DI-kivun arviointi käyttämällä VAS:a asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu); ja hsCRP.
Osallistujat, joiden tulokset puuttuivat, määritettiin vastaamattomiksi.
|
Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
|
Prosenttiosuus osallistujista, jotka saavuttavat American College of Rheumatologyn 50 %:n paranemisvasteen viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
ACR50-vaste saavutetaan, kun osallistujalla on: ≥ 50 % parannus (vähennys) lähtötasosta TJC68:ssa, SJC66:ssa ja vähintään kolmessa seuraavista viidestä: PGADA VAS:lla asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin) huono); PHGADA käyttämällä VAS:ta asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) 100:aan (maksimaalinen taudin aktiivisuus); HAQ-DI sisältää aktiviteetit, jotka on pisteytetty asteikolla 0 (ei vammaisuutta) 3:een (täysin vammainen); HAQ-DI-kivun arviointi käyttämällä VAS:a asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu); ja hsCRP.
Osallistujat, joiden tulokset puuttuivat, määritettiin vastaamattomiksi.
|
Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttavat American College of Rheumatologyn 50 %:n paranemisvasteen viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
ACR50-vaste saavutetaan, kun osallistujalla on: ≥ 50 % parannus (vähennys) lähtötasosta TJC68:ssa, SJC66:ssa ja vähintään kolmessa seuraavista viidestä: PGADA VAS:lla asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin) huono); PHGADA käyttämällä VAS:ta asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) 100:aan (maksimaalinen taudin aktiivisuus); HAQ-DI sisältää aktiviteetit, jotka on pisteytetty asteikolla 0 (ei vammaisuutta) 3:een (täysin vammainen); HAQ-DI-kivun arviointi käyttämällä VAS:a asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu); ja hsCRP.
Osallistujat, joiden tulokset puuttuivat, määritettiin vastaamattomiksi.
|
Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttavat American College of Rheumatologyn 70 %:n paranemisvasteen viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
ACR70-vaste saavutetaan, kun osallistujalla on: ≥ 70 % parannus (vähennys) lähtötasosta TJC68:ssa, SJC66:ssa ja vähintään kolmessa seuraavista viidestä: PGADA VAS:lla asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin) huono); PHGADA käyttämällä VAS:ta asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) 100:aan (maksimaalinen taudin aktiivisuus); HAQ-DI sisältää aktiviteetit, jotka on pisteytetty asteikolla 0 (ei vammaisuutta) 3:een (täysin vammainen); HAQ-DI-kivun arviointi käyttämällä VAS:a asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu); ja hsCRP.
Osallistujat, joiden tulokset puuttuivat, määritettiin vastaamattomiksi.
|
Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat American College of Rheumatologyn 70 %:n parannusvasteen viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
ACR70-vaste saavutetaan, kun osallistujalla on: ≥ 70 % parannus (vähennys) lähtötasosta TJC68:ssa, SJC66:ssa ja vähintään kolmessa seuraavista viidestä: PGADA VAS:lla asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin) huono); PHGADA käyttämällä VAS:ta asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) 100:aan (maksimaalinen taudin aktiivisuus); HAQ-DI sisältää aktiviteetit, jotka on pisteytetty asteikolla 0 (ei vammaisuutta) 3:een (täysin vammainen); HAQ-DI-kivun arviointi käyttämällä VAS:a asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu); ja hsCRP.
Osallistujat, joiden tulokset puuttuivat, määritettiin vastaamattomiksi.
|
Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
|
Muutos lähtötasosta yksittäisessä ACR-komponentissa: Tarjousliitosten määrä perustuu 68 niveleen (TJC68) viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
TJC68 on arvio 68 nivelestä.
Jokainen nivel arvioidaan 'normaaliksi', 'herkäksi', 'herkäksi ja turvokseksi' tai 'ei pysty arvioimaan'.
Se saadaan kaikkien arkojen liitosten summana.
Arkojen liitosten kokonaismäärä vaihteli välillä 0–68, ja korkeampi pistemäärä osoitti suurempaa arkuutta.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta yksittäisessä ACR-komponentissa: TJC68 viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
TJC68 on arvio 68 nivelestä.
Jokainen nivel arvioidaan 'normaaliksi', 'herkäksi', 'herkäksi ja turvokseksi' tai 'ei pysty arvioimaan'.
Se saadaan kaikkien arkojen liitosten summana.
Arkojen liitosten kokonaismäärä vaihteli välillä 0–68, ja korkeampi pistemäärä osoitti suurempaa arkuutta.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta ACR-komponentissa: Turvonneiden nivelten määrä perustuu 66 niveleen (SJC66) viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
SJC66 on arvio 66 nivelestä.
Jokainen nivel arvioitiin "normaaliksi", "turvonnut", "herkkä ja turvonnut" tai "ei pysty arvioimaan".
Se saadaan kaikkien turvonneiden nivelten summana.
Turvonneiden nivelten kokonaismäärä vaihteli välillä 0-66, ja korkeampi pistemäärä osoitti suurempaa turvotusta.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta ACR-komponentissa: SJC66 viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
SJC66 on arvio 66 nivelestä.
Jokainen nivel arvioitiin "normaaliksi", "turvonnut", "herkkä ja turvonnut" tai "ei pysty arvioimaan".
Se saadaan kaikkien turvonneiden nivelten summana.
Turvonneiden nivelten kokonaismäärä vaihteli välillä 0-66, ja korkeampi pistemäärä osoitti suurempaa turvotusta.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
|
Muutos lähtötilanteesta yksittäisessä ACR-komponentissa: Potilaan yleisarvio taudin aktiivisuudesta (PGADA) viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
Osallistujat arvioivat PGADA:n VAS:lla asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin huono).
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta yksittäisessä ACR-komponentissa: PGADA viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
Osallistujat arvioivat PGADA:n VAS:lla asteikolla 0 (erittäin) 100 (erittäin huono).
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
|
Muutos lähtötilanteesta yksittäisessä ACR-komponentissa: lääkärin yleisarvio taudin aktiivisuudesta (PhGADA) viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
Lääkäri arvioi PhGADA:n käyttämällä VAS:ia asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) 100:aan (sairauden enimmäisaktiivisuus).
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta yksittäisessä ACR-komponentissa: PhGADA viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
Lääkäri arvioi PhGADA:n käyttämällä VAS:ia asteikolla 0 (ei sairauden aktiivisuutta) 100:aan (sairauden enimmäisaktiivisuus).
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta yksittäisessä ACR-komponentissa: Health Assessment Questionnaire Disability Index (HAQ-DI) -kivun arviointi viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
HAQ-DI:n kivunarviointi tehdään VAS:lla asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu).
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta yksittäisessä ACR-komponentissa: Health Assessment Questionnaire Disability Index (HAQ-DI) -kivun arviointi viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
HAQ-DI:n kivunarviointi tehdään VAS:lla asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu).
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta yksittäisessä ACR-komponentissa: erittäin herkkä C-reaktiivinen proteiini (hsCRP) viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
HsCRP on akuutin faasin reaktantin ACR-ydinsarja.
Se mitattiin keskuslaboratoriossa filgotinibin vaikutuksen arvioimiseksi osallistujan psoriaattiseen niveltulehdukseen.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta yksittäisessä ACR-komponentissa: hsCRP viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
HsCRP on akuutin faasin reaktantin ACR-ydinsarja.
Se mitattiin keskuslaboratoriossa filgotinibin vaikutuksen arvioimiseksi osallistujan psoriaattiseen niveltulehdukseen.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta taudin aktiivisuuspisteessä 28 (DAS28) C-reaktiivisessa proteiinissa (CRP) viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
DAS28(CRP) on osallistujan sairauden aktiivisuuden mitta, joka on laskettu käyttämällä arkojen nivelten määrää (28 niveltä), turvonneiden nivelten määrää (28 niveltä), PGADA:ta [käyttämällä VAS:ta asteikolla 0 (erittäin hyvin) 100 (erittäin) huono)] ja hsCRP mahdollistaen kokonaispistemäärän 1–9,4.
Suuremmat arvot osoittavat korkeampaa taudin aktiivisuutta.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta DAS28:ssa (CRP) viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Lähtötaso, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
DAS28(CRP) on osallistujan sairauden aktiivisuuden mitta, joka on laskettu käyttämällä arkojen nivelten lukumäärää (28 niveltä), turvonneiden nivelten määrää (28 niveltä), PGADA:ta [käyttämällä VASia asteikolla 0 (erittäin hyvin) 100 (erittäin) huono)] ja hsCRP mahdollistaen kokonaispistemäärän 1–9,4.
Suuremmat arvot osoittavat korkeampaa taudin aktiivisuutta.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötaso, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat DAS28(CRP) LDA:n viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
DAS28 (CRP) on osallistujan sairauden aktiivisuuden mitta, joka on laskettu käyttämällä arkojen nivelten määrää (28 niveltä), turvonneiden nivelten määrää (28 niveltä), PGADA:ta (VAS; 0 = erittäin hyvin - 100 = erittäin huono) ja hsCRP:tä. mahdollinen kokonaispistemäärä 1-9,4.
Suuremmat arvot osoittavat korkeampaa taudin aktiivisuutta.
DAS28 (CRP) LDA määritellään DAS28 (CRP) ≤ 3.2.
|
Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat DAS28(CRP) LDA:n viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
DAS28 (CRP) on osallistujan sairauden aktiivisuuden mitta, joka on laskettu käyttämällä arkojen nivelten määrää (28 niveltä), turvonneiden nivelten määrää (28 niveltä), PGADA:ta (VAS; 0 = erittäin hyvin - 100 = erittäin huono) ja hsCRP:tä. mahdollinen kokonaispistemäärä 1-9,4.
Suuremmat arvot osoittavat korkeampaa taudin aktiivisuutta.
DAS28 (CRP) LDA määritellään DAS28 (CRP) ≤ 3.2.
|
Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat DAS28(CRP)-remission viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
DAS28 (CRP) on osallistujan sairauden aktiivisuuden mitta, joka on laskettu käyttämällä arkojen nivelten määrää (28 niveltä), turvonneiden nivelten määrää (28 niveltä), PGADA:ta (VAS; 0 = erittäin hyvin - 100 = erittäin huono) ja hsCRP:tä. mahdollinen kokonaispistemäärä 1-9,4.
Suuremmat arvot osoittavat korkeampaa taudin aktiivisuutta.
DAS28 (CRP) remissio määritellään DAS28 (CRP) < 2.6.
|
Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat DAS28(CRP)-remission viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
DAS28 (CRP) on osallistujan sairauden aktiivisuuden mitta, joka on laskettu käyttämällä arkojen nivelten määrää (28 niveltä), turvonneiden nivelten määrää (28 niveltä), PGADA:ta (VAS; 0 = erittäin hyvin - 100 = erittäin huono) ja hsCRP:tä. mahdollinen kokonaispistemäärä 1-9,4.
Suuremmat arvot osoittavat korkeampaa taudin aktiivisuutta.
DAS28 (CRP) remissio määritellään DAS28 (CRP) < 2.6.
|
Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
|
Aika saavuttaa DAS28(CRP) LDA
Aikaikkuna: Noin 16 viikkoa
|
DAS28 (CRP) on osallistujan sairauden aktiivisuuden mitta, joka on laskettu käyttämällä TJC:tä (28 niveltä), SJC:tä (28 niveltä), PGADA:ta (VAS; 0 = erittäin hyvin - 100 = erittäin huono) ja hsCRP:tä mahdollista kokonaispistemäärää varten. 1-9.4.
Suuremmat arvot osoittavat korkeampaa taudin aktiivisuutta.
DAS28 (CRP) LDA määritellään DAS28 (CRP) ≤ 3.2.
Aika DAS28(CRP) LDA:n saavuttamiseen on päivien lukumäärä tutkimuslääkkeen ensimmäisestä annostelupäivästä ensimmäiseen kertaan, jolloin osallistuja saavuttaa DAS28(CRP) LDA:n.
|
Noin 16 viikkoa
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat DAPSA LDA:n viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
DAPSA lasketaan summaamalla seuraavat komponentit: TJC68; SJC66; PGADA [käytetään VAS:a asteikolla 0 (erittäin hyvin) 100 erittäin huonoon)]; PGAPI [käytetään VAS-järjestelmää asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu)] ja CRP.
DAPSA-pisteet 0-4 = remissio, 5-14 = alhainen taudin aktiivisuus, 15-28 = kohtalainen taudin aktiivisuus ja >28 = korkea taudin aktiivisuus.
DAPSA LDA määritellään DAPSA ≤ 14.
|
Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat DAPSA LDA:n viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
DAPSA lasketaan summaamalla seuraavat komponentit: TJC68; SJC66; PGADA [käytetään VAS:a asteikolla 0 (erittäin hyvin) 100 erittäin huonoon)]; PGAPI [käytetään VAS-järjestelmää asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu)] ja CRP.
DAPSA-pisteet 0-4 = remissio, 5-14 = alhainen taudin aktiivisuus, 15-28 = kohtalainen taudin aktiivisuus ja >28 = korkea taudin aktiivisuus.
DAPSA LDA määritellään DAPSA ≤ 14.
|
Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat DAPSA-remission viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
DAPSA lasketaan summaamalla seuraavat komponentit: TJC68; SJC66; PGADA [käytetään VAS:a asteikolla 0 (erittäin hyvin) 100 erittäin huonoon)]; PGAPI [käytetään VAS-järjestelmää asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu)] ja CRP.
DAPSA-pisteet 0-4 = remissio, 5-14 = alhainen taudin aktiivisuus, 15-28 = kohtalainen taudin aktiivisuus ja >28 = korkea taudin aktiivisuus.
DAPSA-remissio määritellään DAPSA:ksi ≤ 4.
|
Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat DAPSA-remission viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
DAPSA lasketaan summaamalla seuraavat komponentit: TJC68; SJC66; PGADA [käytetään VAS:a asteikolla 0 (erittäin hyvin) 100 erittäin huonoon)]; PGAPI [käytetään VAS-järjestelmää asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu)] ja CRP.
DAPSA-pisteet 0-4 = remissio, 5-14 = alhainen taudin aktiivisuus, 15-28 = kohtalainen taudin aktiivisuus ja >28 = korkea taudin aktiivisuus.
DAPSA-remissio määritellään DAPSA:ksi ≤ 4.
|
Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
|
Aika saavuttaa DAPSA LDA
Aikaikkuna: Noin 16 viikkoa
|
DAPSA lasketaan summaamalla seuraavat komponentit: TJC68; SJC66; PGADA [käytetään VAS:a asteikolla 0 (erittäin hyvin) 100 erittäin huonoon)]; PGAPI [käytetään VAS-järjestelmää asteikolla 0 (ei kipua) 100:aan (vakava kipu)] ja CRP.
DAPSA-pisteet 0-4 = remissio, 5-14 = alhainen taudin aktiivisuus, 15-28 = kohtalainen taudin aktiivisuus ja >28 = korkea taudin aktiivisuus.
DAPSA LDA määritellään DAPSA ≤ 14.
Aika DAPSA LDA:n saavuttamiseen on päivien lukumäärä tutkimuslääkkeen ensimmäisestä annostelupäivästä ensimmäiseen kertaan, jolloin osallistuja saavuttaa DAPSA LDA:n.
Jos DAPSA LDA:ta ei saavuteta päätutkimusvaiheen aikana, DAPSA LDA:n saavuttamiseen kulunut aika sensuroidaan viimeisenä DAPSA LDA:n arviointipäivänä päätutkimusvaiheen aikana.
Jos DAPSA LDA:n komponenttien pistemäärät ovat eri päivämäärinä käynnille, viimeisintä päivämäärää käytetään DAPSA LDA:n saavuttamisen ajan johtamiseen.
|
Noin 16 viikkoa
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat nivelpsoriaasin vastekriteerit (PsARC) -vasteen viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
PsARC-vaste määriteltiin parantuneeksi vähintään kahdessa seuraavista neljästä kriteeristä; ≥ 30 % lasku SJC66:ssa, ≥ 30 % lasku TJC68:ssa, ≥ 20 % PGADA:n lasku (VAS; 0 = erittäin hyvin 100 = erittäin huono), ≥ 20 % lasku PhGADAssa (VAS; 0 = ei tautiaktiivisuutta 100:aan) = maksimaalinen taudin aktiivisuus) ja vähintään yhdellä kahdesta yhteiskriteeristä, ilman minkään muun kriteerin heikkenemistä.
|
Viikot 2, 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat PsARC-vasteen viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
PsARC-vaste määriteltiin parantuneeksi vähintään kahdessa seuraavista neljästä kriteeristä; ≥ 30 % lasku SJC66:ssa, ≥ 30 % lasku TJC68:ssa, ≥ 20 % PGADA:n lasku (VAS; 0 = erittäin hyvin 100 = erittäin huono), ≥ 20 % lasku PhGADAssa (VAS; 0 = ei tautiaktiivisuutta 100:aan) = maksimaalinen taudin aktiivisuus) ja vähintään yhdellä kahdesta yhteiskriteeristä, ilman minkään muun kriteerin heikkenemistä.
|
Viikot 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
|
|
Psoriaasin alueen ja vakavuusindeksin (PASI) muutos lähtötasosta viikoilla 4, 8, 12 ja 16 psoriaasipotilailla, jotka kattavat ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
PASI arvioidaan osallistujilla, joilla on psoriaasi ja joka kattaa ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa.
PASI on järjestelmä, jota käytetään psoriaattisten leesioiden vakavuuden ja niiden hoitovasteen arvioimiseen.
PASI-järjestelmässä keho on jaettu 4 alueeseen: pää ja kaula, vartalo, yläraajat ja alaraajat.
Kukin näistä alueista arvioidaan erikseen asianomaisen alueen prosenttiosuuden sekä eryteeman, kovettuman ja hilseilyn suhteen, jotka kukin luokitellaan asteikolla 0-4, jossa 0 = ei mitään, 1 = lievä, 2 = kohtalainen, 3 = vakava ja 4 = erittäin vakava, mikä tarkoittaa numeerista pistemäärää, joka vaihtelee 0:sta (osoitti, ettei osallisuutta) 6:een (90 prosentista [%] 100 prosenttiin osallistuminen).
PASI tuottaa numeerisen pistemäärän, joka voi vaihdella 0:sta (ei sairautta) 72:een (maksimaalinen sairaus).
Korkeampi pistemäärä tarkoittaa vakavampaa sairautta.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Psoriaasin alueen ja vakavuusindeksin (PASI) muutos lähtötasosta viikoilla 20, 24, 28, 36 ja 48 psoriaasipotilailla, jotka kattavat ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
PASI arvioidaan osallistujilla, joilla on psoriaasi ja joka kattaa ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa.
PASI on järjestelmä, jota käytetään psoriaattisten leesioiden vakavuuden ja niiden hoitovasteen arvioimiseen.
PASI-järjestelmässä keho on jaettu 4 alueeseen: pää ja kaula, vartalo, yläraajat ja alaraajat.
Kukin näistä alueista arvioidaan erikseen asianomaisen alueen prosenttiosuuden sekä eryteeman, kovettuman ja hilseilyn suhteen, jotka kukin luokitellaan asteikolla 0-4, jossa 0 = ei mitään, 1 = lievä, 2 = kohtalainen, 3 = vakava ja 4 = erittäin vakava, mikä tarkoittaa numeerista pistemäärää, joka vaihtelee 0:sta (osoitti, ettei osallisuutta) 6:een (90 % - 100 % osallistuminen).
PASI tuottaa numeerisen pistemäärän, joka voi vaihdella 0:sta (ei sairautta) 72:een (maksimaalinen sairaus).
Korkeampi pistemäärä tarkoittaa vakavampaa sairautta.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
|
Prosenttiosuus osallistujista, jotka saavuttivat psoriaasin alueen ja vaikeusindeksin 50 %:n paranemisen (PASI50) vasteen viikoilla 4, 8, 12 ja 16 osallistujilla, joilla on psoriaasi, joka kattoi ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Viikot 4, 8, 12 ja 16
|
PASI arvioidaan osallistujilla, joilla on psoriaasi ja joka kattaa ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa.
PASI on järjestelmä, jota käytetään psoriaattisten leesioiden vakavuuden ja niiden hoitovasteen arvioimiseen.
PASI-järjestelmässä keho on jaettu 4 alueeseen: pää ja kaula, vartalo, yläraajat ja alaraajat.
Kukin näistä alueista arvioidaan erikseen asianomaisen alueen prosenttiosuuden sekä eryteeman, kovettuman ja hilseilyn suhteen, jotka kukin luokitellaan asteikolla 0–4, mikä tarkoittaa numeerista pistemäärää, joka vaihtelee välillä 0 (osoittaa puuttumisen puuttumiseen). 6 (90 prosentista [%] 100 prosenttiin osallistuminen).
PASI tuottaa numeerisen pistemäärän, joka voi vaihdella 0:sta (ei sairautta) 72:een (maksimaalinen sairaus).
PASI50:ssä PASI-pisteiden parannuskynnys lähtötasosta on 50 %.
Korkeampi pistemäärä tarkoittaa vakavampaa sairautta.
|
Viikot 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat PASI50-vasteen viikoilla 20, 24, 28, 36 ja 48 psoriaasipotilailla, jotka kattoivat ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Viikot 20, 24, 28, 36 ja 48
|
PASI arvioidaan osallistujilla, joilla on psoriaasi ja joka kattaa ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa.
PASI on järjestelmä, jota käytetään psoriaattisten leesioiden vakavuuden ja niiden hoitovasteen arvioimiseen.
PASI-järjestelmässä keho on jaettu 4 alueeseen: pää ja kaula, vartalo, yläraajat ja alaraajat.
Kukin näistä alueista arvioidaan erikseen asianomaisen alueen prosenttiosuuden sekä eryteeman, kovettuman ja hilseilyn suhteen, jotka kukin luokitellaan asteikolla 0–4, mikä tarkoittaa numeerista pistemäärää, joka vaihtelee välillä 0 (osoittaa puuttumisen puuttumiseen). 6 (90 prosentista [%] 100 prosenttiin osallistuminen).
PASI tuottaa numeerisen pistemäärän, joka voi vaihdella 0:sta (ei sairautta) 72:een (maksimaalinen sairaus).
PASI50:ssä PASI-pisteiden parannuskynnys lähtötasosta on 50 %.
Korkeampi pistemäärä tarkoittaa vakavampaa sairautta.
|
Viikot 20, 24, 28, 36 ja 48
|
|
Prosenttiosuus osallistujista, jotka saavuttivat psoriaasin alueen ja vaikeusindeksin 75 %:n paranemisen (PASI75) vasteen viikoilla 4, 8, 12 ja 16 osallistujilla, joilla on psoriaasi, joka kattoi ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Viikot 4, 8, 12 ja 16
|
PASI arvioidaan osallistujilla, joilla on psoriaasi ja joka kattaa ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa.
PASI on järjestelmä, jota käytetään psoriaattisten leesioiden vakavuuden ja niiden hoitovasteen arvioimiseen.
PASI-järjestelmässä keho on jaettu 4 alueeseen: pää ja kaula, vartalo, yläraajat ja alaraajat.
Kukin näistä alueista arvioidaan erikseen asianomaisen alueen prosenttiosuuden sekä eryteeman, kovettuman ja hilseilyn suhteen, jotka kukin luokitellaan asteikolla 0–4, mikä tarkoittaa numeerista pistemäärää, joka vaihtelee välillä 0 (osoittaa puuttumisen puuttumiseen). 6 (90–100 % osallistuminen).
PASI tuottaa numeerisen pistemäärän, joka voi vaihdella 0:sta (ei sairautta) 72:een (maksimaalinen sairaus).
PASI75:ssä PASI-pisteiden parannuskynnys lähtötasosta on 75 %.
Korkeampi pistemäärä tarkoittaa vakavampaa sairautta.
|
Viikot 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat PASI75-vasteen viikoilla 20, 24, 28, 36 ja 48 psoriaasipotilailla, jotka kattoivat ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Viikot 20, 24, 28, 36 ja 48
|
PASI arvioidaan osallistujilla, joilla on psoriaasi ja joka kattaa ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa.
PASI on järjestelmä, jota käytetään psoriaattisten leesioiden vakavuuden ja niiden hoitovasteen arvioimiseen.
PASI-järjestelmässä keho on jaettu 4 alueeseen: pää ja kaula, vartalo, yläraajat ja alaraajat.
Kukin näistä alueista arvioidaan erikseen asianomaisen alueen prosenttiosuuden sekä eryteeman, kovettuman ja hilseilyn suhteen, jotka kukin luokitellaan asteikolla 0–4, mikä tarkoittaa numeerista pistemäärää, joka vaihtelee välillä 0 (osoittaa puuttumisen puuttumiseen). 6 (90–100 % osallistuminen).
PASI tuottaa numeerisen pistemäärän, joka voi vaihdella 0:sta (ei sairautta) 72:een (maksimaalinen sairaus).
PASI75:ssä PASI-pisteiden parannuskynnys lähtötasosta on 75 %.
Korkeampi pistemäärä tarkoittaa vakavampaa sairautta.
|
Viikot 20, 24, 28, 36 ja 48
|
|
Prosenttiosuus osallistujista, jotka saavuttivat psoriaasin alueen ja vaikeusindeksin 90 %:n paranemisen (PASI90) vasteen viikoilla 4, 8, 12 ja 16 osallistujilla, joilla on psoriaasi, joka kattoi ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Viikot 4, 8, 12 ja 16
|
PASI arvioidaan osallistujilla, joilla on psoriaasi ja joka kattaa ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa.
PASI on järjestelmä, jota käytetään psoriaattisten leesioiden vakavuuden ja niiden hoitovasteen arvioimiseen.
PASI-järjestelmässä keho on jaettu 4 alueeseen: pää ja kaula, vartalo, yläraajat ja alaraajat.
Kukin näistä alueista arvioidaan erikseen asianomaisen alueen prosenttiosuuden sekä eryteeman, kovettuman ja hilseilyn suhteen, jotka kukin luokitellaan asteikolla 0–4, mikä tarkoittaa numeerista pistemäärää, joka vaihtelee välillä 0 (osoittaa puuttumisen puuttumiseen). 6 (90 prosentista [%] 100 prosenttiin osallistuminen).
PASI tuottaa numeerisen pistemäärän, joka voi vaihdella 0:sta (ei sairautta) 72:een (maksimaalinen sairaus).
PASI90:ssä PASI-pisteiden parannuskynnys lähtötasosta on 90 %.
Korkeampi pistemäärä tarkoittaa vakavampaa sairautta.
|
Viikot 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat PASI90-vasteen viikoilla 20, 24, 28, 36 ja 48 psoriaasipotilailla, jotka kattoivat ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Viikot 20, 24, 28, 36 ja 48
|
PASI arvioidaan osallistujilla, joilla on psoriaasi ja joka kattaa ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa.
PASI on järjestelmä, jota käytetään psoriaattisten leesioiden vakavuuden ja niiden hoitovasteen arvioimiseen.
PASI-järjestelmässä keho on jaettu 4 alueeseen: pää ja kaula, vartalo, yläraajat ja alaraajat.
Kukin näistä alueista arvioidaan erikseen asianomaisen alueen prosenttiosuuden sekä eryteeman, kovettuman ja hilseilyn suhteen, jotka kukin luokitellaan asteikolla 0–4, mikä tarkoittaa numeerista pistemäärää, joka vaihtelee välillä 0 (osoittaa puuttumisen puuttumiseen). 6 (90 prosentista [%] 100 prosenttiin osallistuminen).
PASI tuottaa numeerisen pistemäärän, joka voi vaihdella 0:sta (ei sairautta) 72:een (maksimaalinen sairaus).
PASI90:ssä PASI-pisteiden parannuskynnys lähtötasosta on 90 %.
Korkeampi pistemäärä tarkoittaa vakavampaa sairautta.
|
Viikot 20, 24, 28, 36 ja 48
|
|
Prosenttiosuus osallistujista, jotka saavuttivat 100 %:n paranemisen psoriaasialueen ja vakavuusindeksin (PASI100) vasteen viikoilla 4, 8, 12 ja 16 osallistujilla, joilla on psoriaasi, joka kattoi ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Viikot 4, 8, 12 ja 16
|
PASI arvioidaan osallistujilla, joilla on psoriaasi ja joka kattaa ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa.
PASI on järjestelmä, jota käytetään psoriaattisten leesioiden vakavuuden ja niiden hoitovasteen arvioimiseen.
PASI-järjestelmässä keho on jaettu 4 alueeseen: pää ja kaula, vartalo, yläraajat ja alaraajat.
Kukin näistä alueista arvioidaan erikseen asianomaisen alueen prosenttiosuuden sekä eryteeman, kovettuman ja hilseilyn suhteen, jotka kukin luokitellaan asteikolla 0–4, mikä tarkoittaa numeerista pistemäärää, joka vaihtelee välillä 0 (osoittaa puuttumisen puuttumiseen). 6 (90 prosentista [%] 100 prosenttiin osallistuminen).
PASI tuottaa numeerisen pistemäärän, joka voi vaihdella 0:sta (ei sairautta) 72:een (maksimaalinen sairaus).
PASI100:lla PASI-pisteiden parannuskynnys lähtötasosta on 100 %.
Korkeampi pistemäärä tarkoittaa vakavampaa sairautta.
|
Viikot 4, 8, 12 ja 16
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat PASI100-vasteen viikoilla 20, 24, 28, 36 ja 48 psoriaasipotilailla, jotka kattoivat ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Viikot 20, 24, 28, 36 ja 48
|
PASI arvioidaan osallistujilla, joilla on psoriaasi ja joka kattaa ≥ 3 % BSA:sta lähtötilanteessa.
PASI on järjestelmä, jota käytetään psoriaattisten leesioiden vakavuuden ja niiden hoitovasteen arvioimiseen.
PASI-järjestelmässä keho on jaettu 4 alueeseen: pää ja kaula, vartalo, yläraajat ja alaraajat.
Kukin näistä alueista arvioidaan erikseen asianomaisen alueen prosenttiosuuden sekä eryteeman, kovettuman ja hilseilyn suhteen, jotka kukin luokitellaan asteikolla 0–4, mikä tarkoittaa numeerista pistemäärää, joka vaihtelee välillä 0 (osoittaa puuttumisen puuttumiseen). 6 (90 prosentista [%] 100 prosenttiin osallistuminen).
PASI tuottaa numeerisen pistemäärän, joka voi vaihdella 0:sta (ei sairautta) 72:een (maksimaalinen sairaus).
PASI100:lla PASI-pisteiden parannuskynnys lähtötasosta on 100 %.
Korkeampi pistemäärä tarkoittaa vakavampaa sairautta.
|
Viikot 20, 24, 28, 36 ja 48
|
|
Muutos lähtötasosta Kanadan spondyloarthritis Research Consortiumin (SPARCC) entesiittiindeksissä viikoilla 4, 8, 12 ja 16 osallistujilla, joilla on entesiitti lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
Entesiitin tutkimus perustuu 16 anatomiseen kohtaan: mediaalinen epikondyyli (vasen ja oikea), lateraalinen epikondyyli (vasen ja oikea), supraspinatus-insertti (vasen ja oikea), molemminpuolinen iso trochanter (vasen ja oikea), nelipäinen lihas jänteen asettaminen polvilumpion yläreunaan (vasen ja oikea), polvilumpion nivelside asetetaan polvilumpion alempaan napaan tai sääriluun tuberositeettiin (vasen ja oikea), akillesjänne (vasen ja oikea) ja plantaarifaskian asennus (vasen ja oikea) ).
Kunkin kohdan entesiitti pisteytetään joko 0:lla (entesiitti puuttuu) ja 1:llä (entesiitti esiintyy).
SPARCC entesiittiindeksin kokonaispistemäärä vaihtelee välillä 0-16.
Korkeampi pistemäärä tarkoittaa, että entesiitti vaikuttaa useampaan kohtaan.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta SPARCC-enthesitis-indeksissä viikoilla 20, 24, 28, 36 ja 48 osallistujilla, joilla on entesiitti lähtötasolla
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
Entesiitin tutkimus perustuu 16 anatomiseen kohtaan: mediaalinen epikondyyli (vasen ja oikea), lateraalinen epikondyyli (vasen ja oikea), supraspinatus-insertti (vasen ja oikea), molemminpuolinen iso trochanter (vasen ja oikea), nelipäinen lihas jänteen asettaminen polvilumpion yläreunaan (vasen ja oikea), polvilumpion nivelside asetetaan polvilumpion alempaan napaan tai sääriluun tuberositeettiin (vasen ja oikea), akillesjänne (vasen ja oikea) ja plantaarifaskian asennus (vasen ja oikea) ).
Kunkin kohdan entesiitti pisteytetään joko 0:lla (entesiitti puuttuu) ja 1:llä (entesiitti esiintyy).
SPARCC entesiittiindeksin kokonaispistemäärä vaihtelee välillä 0-16.
Korkeampi pistemäärä tarkoittaa, että entesiitti vaikuttaa useampaan kohtaan.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta Leedsin daktyliitin indeksissä (LDI) viikoilla 4, 8, 12 ja 16 osallistujilla, joilla on daktyliitti lähtötasolla
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
LDI mittaa kvantitatiivisesti daktyliitin käyttämällä mukana olevien sormien ympärysmittaa ja kontrollinumeroita sekä asiaankuuluvien sormien arkuutta.
Numeroiksi, joilla on sormentulehdus, määritellään ne numerot, joilla on vähintään 10 % ero sairastuneen sormen ympärysmitan ja kontralateraalisen numeron suhteen.
Kontrollinumero on joko vastakkaisen sivun numero (vastakkaisen käden tai jalan numero) tai jos se vaikuttaa myös vastakkaiseen numeroon, arvot vakioviitetaulukosta.
LDI mittaa vaikutuksen alaisen numeron ympärysmitan suhdetta vastakkaisen käden tai jalan numeron ympärysmittaan käyttämällä Leedsin daktylometriä.
LDI-pistemäärä lasketaan sormen/varpaan ympärysmitan (mm), kontralateraalisen sormen ympäryksen (mm), arkuuden pisteytyksen (0 = ei arkuutta, 1 = arka) perusteella.
Vaikuttavien numeroiden arkuus arvioidaan asteikolla 0 (ei arkuus) 3:een (tarjous ja peruutus).
Korkeampi LDI tarkoittaa pahempaa sormentulehdusta.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos LDI:n lähtötasosta viikoilla 20, 24, 28, 36 ja 48 osallistujilla, joilla on daktyliitti lähtötasolla
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
LDI mittaa kvantitatiivisesti daktyliitin käyttämällä mukana olevien sormien ympärysmittaa ja kontrollinumeroita sekä asiaankuuluvien sormien arkuutta.
Numeroiksi, joilla on sormentulehdus, määritellään ne numerot, joilla on vähintään 10 % ero sairastuneen sormen ympärysmitan ja kontralateraalisen numeron suhteen.
Kontrollinumero on joko vastakkaisen sivun numero (vastakkaisen käden tai jalan numero) tai jos se vaikuttaa myös vastakkaiseen numeroon, arvot vakioviitetaulukosta.
LDI mittaa vaikutuksen alaisen numeron ympärysmitan suhdetta vastakkaisen käden tai jalan numeron ympärysmittaan käyttämällä Leedsin daktylometriä.
LDI-pistemäärä lasketaan sormen/varpaan ympärysmitan (mm), kontralateraalisen sormen ympäryksen (mm), arkuuden pisteytyksen (0 = ei arkuutta, 1 = arka) perusteella.
Vaikuttavien numeroiden arkuus arvioidaan asteikolla 0 (ei arkuus) 3:een (tarjous ja peruutus).
Korkeampi LDI tarkoittaa pahempaa sormentulehdusta.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta vaikeiden daktiliittien määrässä (TDC) viikoilla 4, 8, 12 ja 16 osallistujilla, joilla on daktyliitti lähtötasolla
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
Tarjouspisteet (0 = ei arkuutta, 1 = arkuus, 2 = hellä ja nykiminen, 3 = hellä ja vetäydy) kerätään daktyliitin arviointeja varten daktyliitin pisteytystaulukolle, jota käytetään LDI-kokonaispisteiden laskemiseen.
Herkän sormentulehduksen määrä (TDC) on yhtä suuri kuin arkojen sormien ja varpaiden lukumäärä (tendor-pisteet >0).
Osallistujille, joiden sormien ja varpaiden daktyliitin tila puuttuu, TDC-arvoksi asetetaan 0. TDC:n kokonaispistemäärä on 0–60, korkeammat pisteet osoittavat, että sormentulehdus on suurempi.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta TDC:ssä viikoilla 20, 24, 28, 36 ja 48 osallistujilla, joilla on daktyliitti lähtötasolla
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
Tarjouspisteet (0 = ei arkuutta, 1 = arkuus, 2 = hellä ja nykiminen, 3 = hellä ja vetäydy) kerätään daktyliitin arviointeja varten daktyliitin pisteytystaulukolle, jota käytetään LDI-kokonaispisteiden laskemiseen.
Herkän sormentulehduksen määrä (TDC) on yhtä suuri kuin arkojen sormien ja varpaiden lukumäärä (tendor-pisteet >0).
Osallistujille, joiden sormien ja varpaiden daktyliitin tila puuttuu, TDC:ksi asetetaan 0. TDC:n kokonaispistemäärä on 0 - 60, korkeammat pisteet osoittavat, että daktyliitti on suurempi.
Negatiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista.
|
Lähtötilanne, 20, 24, 28, 36 ja 48 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta terveysarviointikyselyssä – vammaisuusindeksin (HAQ-DI) pisteet viikoilla 2, 4, 8, 12 ja 16
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
HAQ-DI-pistemäärä määritellään kahdeksan toiminnallisen luokan (pukeutuminen ja hoito, nouseminen, syöminen, kävely, hygienia, ulottuvuus, pito ja muut toiminnot) pisteiden keskiarvo, jotka osallistuja yleensä suorittaa.
Vastaukset kustakin toiminnallisesta kategoriasta kerätään arvolla 0 (ilman vaikeuksia) 3:een (ei pysty suorittamaan tehtävää kyseisellä alueella), apuvälineillä tai laitteilla tai ilman.
Kahdeksan kategorian pisteet lasketaan HAQ-DI-pisteiden keskiarvoksi asteikolla 0 (ei vammaisuutta) 3:een (täysin vammautunut).
Kun vähintään 6 luokkaa puuttuu, mahdollinen kokonaispistemäärä on 3.
Jos useampi kuin 2 luokkaa puuttuu, HAQ-DI-pisteet puuttuvat.
Negatiivinen muutos lähtötasosta osoittaa paranemista (vähemmän vammaisuutta).
|
Lähtötilanne, 2, 4, 8, 12 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta HAQ-DI-pisteissä viikoilla 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60
Aikaikkuna: Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
HAQ-DI-pistemäärä määritellään kahdeksan toiminnallisen luokan (pukeutuminen ja hoito, nouseminen, syöminen, kävely, hygienia, ulottuvuus, pito ja muut toiminnot) pisteiden keskiarvo, jotka osallistuja yleensä suorittaa.
Vastaukset kustakin toiminnallisesta kategoriasta kerätään arvolla 0 (ilman vaikeuksia) 3:een (ei pysty suorittamaan tehtävää kyseisellä alueella), apuvälineillä tai laitteilla tai ilman.
Kahdeksan kategorian pisteet lasketaan HAQ-DI-pisteiden keskiarvoksi asteikolla 0 (ei vammaisuutta) 3:een (täysin vammautunut).
Kun vähintään 6 luokkaa puuttuu, mahdollinen kokonaispistemäärä on 3.
Jos useampi kuin 2 luokkaa puuttuu, HAQ-DI-pisteet puuttuvat.
Negatiivinen muutos lähtötasosta osoittaa paranemista (vähemmän vammaisuutta).
|
Lähtötilanne, 18, 20, 24, 28, 36, 48 ja 60 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta kroonisen sairauden hoidon toiminnallisessa arvioinnissa - Väsymysasteikon (FACIT-väsymys) pisteet viikoilla 4 ja 16
Aikaikkuna: Perustaso, 4 ja 16 viikkoa
|
FACIT-väsymysasteikko on lyhyt, 13 kohdan oirekohtainen kyselylomake, joka arvioi erityisesti itse ilmoittamaa väsymyksen vakavuutta ja sen vaikutusta päivittäiseen toimintaan ja toimintaan viimeisen 7 päivän aikana.
FACIT-väsymys käyttää 0 (ei ollenkaan) - 4 (erittäin) numeerista luokitusasteikkoa mahdollistaen kokonaispistemäärän 0 - 52.
Korkeammat pisteet osoittavat vähemmän väsymystä.
Positiivinen muutos arvossa osoittaa parannusta (ei väsymystä tai sen vakavuus on vähemmän).
|
Perustaso, 4 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta FACIT-väsymysasteikon pisteissä viikolla 48
Aikaikkuna: Perustaso, viikko 48
|
FACIT-väsymysasteikko on lyhyt, 13 kohdan oirekohtainen kyselylomake, joka arvioi erityisesti itse ilmoittamaa väsymyksen vakavuutta ja sen vaikutusta päivittäiseen toimintaan ja toimintaan viimeisen 7 päivän aikana.
FACIT-väsymys käyttää 0 (ei ollenkaan) - 4 (erittäin) numeerista luokitusasteikkoa mahdollistaen kokonaispistemäärän 0 - 52.
Korkeammat pisteet kertovat parempaa elämänlaatua.
Positiivinen muutos arvossa osoittaa parannusta (ei väsymystä tai sen vakavuus on vähemmän).
|
Perustaso, viikko 48
|
|
Muutos lähtötasosta Mental Component Score (MCS) -arvossa 36-tuotteen lyhytmuotoisen version 2 (SF-36v2) viikoilla 4 ja 16
Aikaikkuna: Perustaso, 4 ja 16 viikkoa
|
SF-36 on terveyteen liittyvä kysely, joka arvioi osallistujan elämänlaatua ja koostuu 36 kysymyksestä, jotka kattavat 8 terveyden osa-aluetta: fyysinen toiminta, kehon kipu, fyysisistä ongelmista ja tunne-ongelmista johtuvat roolirajoitukset, yleinen terveys, mielenterveys, sosiaalinen toiminta. , elinvoimaisuus ja 2 komponenttipisteet (MCS ja PCS).
MCS koostuu sosiaalisesta toiminnasta, elinvoimasta, mielenterveydestä ja rooli-emotionaalisista asteikoista.
Jokainen verkkotunnus pisteytetään summaamalla yksittäiset kohteet ja muuttamalla pisteet asteikolla 0–100, jossa korkeammat pisteet osoittavat parempaa terveydentilaa tai toimintaa.
Positiivinen muutos lähtötilanteesta osoitti paranemista (parempaa terveydentilaa).
|
Perustaso, 4 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos perustilanteesta SF-36v2:n MCS:ssä viikolla 48
Aikaikkuna: Perustaso, viikko 48
|
SF-36 on terveyteen liittyvä kysely, joka arvioi osallistujan elämänlaatua ja koostuu 36 kysymyksestä, jotka kattavat 8 terveyden osa-aluetta: fyysinen toiminta, kehon kipu, fyysisistä ongelmista ja tunne-ongelmista johtuvat roolirajoitukset, yleinen terveys, mielenterveys, sosiaalinen toiminta. , elinvoimaisuus ja 2 komponenttipisteet (MCS ja PCS).
MCS koostuu sosiaalisesta toiminnasta, elinvoimasta, mielenterveydestä ja rooli-emotionaalisista asteikoista.
Jokainen verkkotunnus pisteytetään summaamalla yksittäiset kohteet ja muuttamalla pisteet asteikolla 0–100, jossa korkeammat pisteet osoittavat parempaa terveydentilaa tai toimintaa.
Positiivinen muutos lähtötilanteesta osoitti paranemista (parempaa terveydentilaa).
|
Perustaso, viikko 48
|
|
Muutos lähtötasosta SF-36v2:n fyysisen komponentin pistemäärässä (PCS) viikoilla 4 ja 16
Aikaikkuna: Perustaso, 4 ja 16 viikkoa
|
SF-36 on terveyteen liittyvä kysely, joka arvioi osallistujan elämänlaatua ja koostuu 36 kysymyksestä, jotka kattavat 8 terveyden osa-aluetta: fyysinen toiminta, kehon kipu, fyysisistä ongelmista ja tunne-ongelmista johtuvat roolirajoitukset, yleinen terveys, mielenterveys, sosiaalinen toiminta. , elinvoimaisuus ja 2 komponenttipisteet (MCS ja PCS).
PCS koostuu fyysisen toiminnan, kehon kivun, roolifyysisen ja yleisen terveyden asteikoista.
Jokainen verkkotunnus pisteytetään summaamalla yksittäiset kohteet ja muuttamalla pisteet asteikolla 0–100, jossa korkeammat pisteet osoittavat parempaa terveydentilaa tai toimintaa.
Positiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista (parempaa terveydentilaa).
|
Perustaso, 4 ja 16 viikkoa
|
|
Muutos perustilasta SF-36v2:n PCS:ssä viikolla 48
Aikaikkuna: Perustaso, viikko 48
|
SF-36 on terveyteen liittyvä kysely, joka arvioi osallistujan elämänlaatua ja koostuu 36 kysymyksestä, jotka kattavat 8 terveyden osa-aluetta: fyysinen toiminta, kehon kipu, fyysisistä ongelmista ja tunne-ongelmista johtuvat roolirajoitukset, yleinen terveys, mielenterveys, sosiaalinen toiminta. , elinvoimaisuus ja 2 komponenttipisteet (MCS ja PCS).
PCS koostuu fyysisen toiminnan, kehon kivun, roolifyysisen ja yleisen terveyden asteikoista.
Jokainen verkkotunnus pisteytetään summaamalla yksittäiset kohteet ja muuttamalla pisteet asteikolla 0–100, jossa korkeammat pisteet osoittavat parempaa terveydentilaa tai toimintaa.
Positiivinen muutos lähtötilanteesta osoittaa paranemista (parempaa terveydentilaa).
|
Perustaso, viikko 48
|
Yhteistyökumppanit ja tutkijat
Sponsori
Yhteistyökumppanit
Opintojen ennätyspäivät
Opi tärkeimmät päivämäärät
Opiskelun aloitus (Todellinen)
Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)
Opintojen valmistuminen (Todellinen)
Opintoihin ilmoittautumispäivät
Ensimmäinen lähetetty
Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit
Ensimmäinen Lähetetty (Todellinen)
Tutkimustietojen päivitykset
Viimeisin päivitys julkaistu (Todellinen)
Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit
Viimeksi vahvistettu
Lisää tietoa
Tähän tutkimukseen liittyvät termit
Muita asiaankuuluvia MeSH-ehtoja
Muut tutkimustunnusnumerot
- GS-US-431-4567
- 2019-002021-29 (EudraCT-numero)
- JapicCTI-205201 (Rekisterin tunniste: JapicCTI)
Yksittäisten osallistujien tietojen suunnitelma (IPD)
Aiotko jakaa yksittäisten osallistujien tietoja (IPD)?
Lääke- ja laitetiedot, tutkimusasiakirjat
Tutkii yhdysvaltalaista FDA sääntelemää lääkevalmistetta
Tutkii yhdysvaltalaista FDA sääntelemää laitetuotetta
Yhdysvalloissa valmistettu ja sieltä viety tuote
Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .