Ta strona została przetłumaczona automatycznie i dokładność tłumaczenia nie jest gwarantowana. Proszę odnieść się do angielska wersja za tekst źródłowy.

Badanie preparatu MabThera (rytuksymab) u uczestników z reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których wystąpiła niewystarczająca odpowiedź na leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby (DMARD) i/lub terapię przeciw czynnikowi martwicy nowotworu (anty-TNF).

6 lipca 2017 zaktualizowane przez: Hoffmann-La Roche

Otwarte badanie mające na celu ocenę bezpieczeństwa i wpływu produktu MabThera na aktywność choroby u pacjentów z czynnym reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których wystąpiła niewystarczająca odpowiedź na wcześniejsze leczenie lekami z grupy DMARD i (lub) jednym lekiem anty-TNF alfa

To jednoramienne badanie oceni bezpieczeństwo i skuteczność preparatu MabThera u uczestników z aktywnym reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których wystąpiła niewystarczająca odpowiedź na wcześniejsze leczenie lekami z grupy DMARD i/lub lekiem anty-TNF-alfa. Uczestnicy będą leczeni MabThera 1000 miligramów (mg) dożylnie (IV) w dniach 1 i 15. Uczestników obserwowano co 8 tygodni, aby ukończyć 24-tygodniową obserwację. Po zakończeniu wizyty w 24. tygodniu uczestnicy byli obserwowani co 3 miesiące przez okres do 18 miesięcy przez całkowity czas trwania badania wynoszący 24 miesiące (104 tygodnie). Po 36. tygodniu kwalifikujący się uczestnicy, którzy osiągną umiarkowaną lub dobrą odpowiedź zgodnie z kryteriami odpowiedzi Europejskiej Ligi Przeciwko Reumatyzmowi (EULAR), otrzymają ponowne leczenie produktem MabThera. Uczestnicy będą otrzymywać jednoczesne leczenie DMARDs, kortykosteroidami, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) i lekami przeciwbólowymi przez cały okres badania. Przewidywany czas leczenia w ramach badania to 2 lata, a docelowa wielkość próby to 200 uczestników.

Przegląd badań

Status

Zakończony

Warunki

Typ studiów

Interwencyjne

Zapisy (Rzeczywisty)

215

Faza

  • Faza 3

Kontakty i lokalizacje

Ta sekcja zawiera dane kontaktowe osób prowadzących badanie oraz informacje o tym, gdzie badanie jest przeprowadzane.

Lokalizacje studiów

      • Ashkelon, Izrael, 78306
        • Barzilai; Rheumatology
      • Beer Sheva, Izrael, 8410101
        • Soroka Medical Center; Reumatology
      • Beer Yaakov, Izrael, 6093000
        • Assaf Harofe; Dept of Medicine B
      • Hadera, Izrael, 38100
        • Hillel Yaffe MC; Internal C - Rheumatology
      • Haifa, Izrael, 3109601
        • Rambam Medical Center; Rheumatology
      • Haifa, Izrael, 3339419
        • Bnei Zion Medical Center; Rheumatology
      • Haifa, Izrael, 34362
        • Carmel Hospital; Rheumatology Dept
      • Holon, Izrael, 58100
        • Wolfson Hospital; Rheumatology
      • Jerusalem, Izrael, 91240
        • Hadassah Mount Scopus Hospital; Rheumatology
      • Kfar Saba, Izrael, 44281
        • Meir Medical Center; Internal Dept A
      • Naharia, Izrael, 22100
        • Shaare Zedek Medical Center; Rheumatology Dept
      • Nahariya, Izrael, 22100
        • Nahariya Hospital; Rheumatology Dept
      • Nazareth, Izrael, 16100
        • EMMS Nazareth; Internal Department A
      • Petach Tikva, Izrael, 4941492
        • Beilinson Medical Center; Rheumatology
      • Rehovot, Izrael, 76100
        • Kaplan Medical Center; Reumatology
      • Tel Aviv, Izrael, 6423906
        • Sourasky / Ichilov Hospital; Rheumatology

Kryteria uczestnictwa

Badacze szukają osób, które pasują do określonego opisu, zwanego kryteriami kwalifikacyjnymi. Niektóre przykłady tych kryteriów to ogólny stan zdrowia danej osoby lub wcześniejsze leczenie.

Kryteria kwalifikacji

Wiek uprawniający do nauki

18 lat i starsze (DOROSŁY, STARSZY_DOROŚLI)

Akceptuje zdrowych ochotników

Nie

Płeć kwalifikująca się do nauki

Wszystko

Opis

Kryteria przyjęcia:

Podczas wejścia na studia

  • Zdolny i chętny do wyrażenia pisemnej świadomej zgody i przestrzegania wymagań protokołu badania;
  • Uczestnicy z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) od co najmniej 6 miesięcy, zdiagnozowanym zgodnie z poprawionymi kryteriami American College of Rheumatology (ACR) z 1987 r. dotyczącymi klasyfikacji RZS;
  • Przyjmowanie leczenia w trybie ambulatoryjnym;
  • Doświadczył nieodpowiedniej odpowiedzi na poprzednie lub obecne leczenie DMARD z powodu toksyczności lub niewystarczającej skuteczności;
  • Wskaźnik aktywności choroby (DAS28) większy lub równy (>=) 3,2 podczas wizyty przesiewowej i wyjściowej.
  • Wiek >= 18 lat;
  • Uczestnicy w wieku rozrodczym (mężczyźni i kobiety) stosujący skuteczną metodę antykoncepcji (np. pigułka antykoncepcyjna, wkładka wewnątrzmaciczna, bariera fizyczna);
  • Kobiety w wieku rozrodczym – ujemny wynik testu ciążowego z moczu w ciągu dwóch tygodni przed pierwszym leczeniem rytuksymabem.

Podczas ponownego leczenia

  • Osiągnął umiarkowaną lub dobrą odpowiedź zgodnie z kryteriami odpowiedzi EULAR podczas dowolnej wizyty, w tym wizyt w okresie po leczeniu;
  • DAS28 >=3,2;
  • Uczestnicy nie zostali wycofani do obserwacji bezpieczeństwa w żadnym momencie przed lub po tygodniu 24;
  • minęło 36 tygodni lub więcej od pierwszego wlewu rytuksymabu uczestnika;
  • Brak dowodów na jakąkolwiek nową chorobę lub wyniki badań laboratoryjnych;
  • U uczestników, u których stwierdzono obecność przeciwciał przeciwko rdzeniowemu wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBcAb) – udokumentowano ujemny wynik testu DNA wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV-DNA) i aminotransferazy asparaginianowej (AST)/aminotransferazy alaninowej (ALT) mniejsze lub równe (<=) 2,5x górna granica normy (GGN) w ciągu ostatnich 12 tygodni;
  • Kobiety w wieku rozrodczym - ujemny wynik testu ciążowego z moczu bezpośrednio przed rozpoczęciem leczenia.

Kryteria wyłączenia:

  • Reumatyczna choroba autoimmunologiczna inna niż RZS lub istotne ogólnoustrojowe zajęcie wtórne do RZS (np. zapalenie naczyń, zwłóknienie płuc lub zespół Felty'ego). Dopuszczono zespół Sjögrena z RZS;
  • IV klasa funkcjonalna zgodnie z klasyfikacją stanu funkcjonalnego ACR w RZS;
  • Przebyta lub obecna choroba zapalna stawów inna niż RZS (np. dna moczanowa, reaktywne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, spondyloartropatia seronegatywna, borelioza) lub inne ogólnoustrojowe zaburzenie reumatyczne (np. choroba zapalna jelit, twardzina skóry, miopatia zapalna);

Wykluczone poprzednie/jednoczesne leki

  • wcześniejsze lub równoczesne leczenie jakąkolwiek terapią anty-TNF-alfa;
  • Leczenie jakimkolwiek badanym środkiem w ciągu 4 tygodni od badania przesiewowego;
  • wcześniejsze leczenie jakąkolwiek terapią niszczącą komórki z wyjątkiem rytuksymabu, w tym lekami badanymi;
  • Immunizacja żywą szczepionką w ciągu 4 tygodni przed wizytą wyjściową.

Wyłączenia dotyczące bezpieczeństwa ogólnego

  • Historia ciężkich reakcji alergicznych lub anafilaktycznych na humanizowane lub mysie przeciwciała monoklonalne;
  • Poważna choroba serca lub płuc (w tym obturacyjna choroba płuc).
  • Dowody współistniejących istotnych niekontrolowanych chorób, takich jak choroby układu krążenia, układu nerwowego, płuc, nerek, wątroby, układu hormonalnego lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
  • Znana aktywna infekcja bakteryjna, wirusowa, grzybicza, mykobakteryjna lub inna (w tym gruźlica lub atypowa choroba mykobakteryjna, ale z wyłączeniem grzybiczych zakażeń łożyska paznokci) lub jakikolwiek poważny epizod infekcji wymagający hospitalizacji lub leczenia antybiotykami dożylnymi w ciągu 4 tygodni od badania przesiewowego lub podania doustnego antybiotyki w ciągu 2 tygodni przed badaniem przesiewowym;
  • Historia nawracającej istotnej infekcji lub historia nawracających infekcji bakteryjnych;
  • Pierwotny lub wtórny niedobór odporności (historia lub obecnie aktywny);
  • Aktywny nowotwór, w tym guzy lite i nowotwory hematologiczne (z wyjątkiem raka podstawnokomórkowego lub płaskonabłonkowego skóry, które zostały wycięte i wyleczone);
  • Kobiety w ciąży lub matki karmiące (karmiące piersią);
  • Uczestnicy z brakiem obwodowego dostępu żylnego;

Laboratoryjne kryteria wykluczenia (podczas badania przesiewowego)

  • Pozytywny wynik testu na obecność antygenu powierzchniowego wirusa zapalenia wątroby typu B (HBsAg) i/lub pozytywny wynik testu na obecność HBcAb związanego z wykrywalnym HBV-DNA lub przeciwciałami przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C (HCAb) i RNA wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV-RNA).

Plan studiów

Ta sekcja zawiera szczegółowe informacje na temat planu badania, w tym sposób zaprojektowania badania i jego pomiary.

Jak projektuje się badanie?

Szczegóły projektu

  • Główny cel: LECZENIE
  • Przydział: NA
  • Model interwencyjny: POJEDYNCZA_GRUPA
  • Maskowanie: NIC

Broń i interwencje

Grupa uczestników / Arm
Interwencja / Leczenie
EKSPERYMENTALNY: 1
1000 mg IV w dniach 1 i 15

Co mierzy badanie?

Podstawowe miary wyniku

Miara wyniku
Opis środka
Ramy czasowe
Liczba uczestników ze zdarzeniami niepożądanymi (AE) i poważnymi zdarzeniami niepożądanymi (SAE)
Ramy czasowe: Wartość wyjściowa do wycofania z badania lub obserwacji (około 104 tygodni)
AE było jakimkolwiek niepożądanym zdarzeniem medycznym u uczestnika, który otrzymał badany lek. SAE było zdarzeniem niepożądanym powodującym którykolwiek z poniższych skutków lub uznanym za istotny z jakiegokolwiek innego powodu: śmierć; wstępna lub przedłużona hospitalizacja pacjenta; przeżycie zagrażające życiu (bezpośrednie ryzyko zgonu); trwała lub znacząca niepełnosprawność/niesprawność; wrodzona anomalia. Liczba uczestników z niepoważnymi zdarzeniami niepożądanymi nie obejmowała SAE.
Wartość wyjściowa do wycofania z badania lub obserwacji (około 104 tygodni)

Miary wyników drugorzędnych

Miara wyniku
Opis środka
Ramy czasowe
Średnia zmiana od wartości wyjściowej w wyniku aktywności choroby na podstawie 28 stawów (DAS 28) w 24. tygodniu
Ramy czasowe: Wartość wyjściowa, tydzień 24
Wynik DAS28 jest miarą aktywności choroby uczestnika obliczoną na podstawie liczby tkliwych stawów (TJC) [28 stawów], liczby stawów obrzękniętych (SJC) [28 stawów], ogólnej oceny aktywności choroby uczestnika (PGH) [wizualna skala analogowa (VAS): 0=brak aktywności choroby do 100=maksymalna aktywność choroby] i szybkość sedymentacji erytrocytów (ESR). DAS28 obliczono według następującego wzoru: 0,56 pomnożone przez (*) pierwiastek kwadratowy (√) z TJC] plus (+) [0,28*√SJC]+[0,70*the logarytm naturalny (ln) ESR]+[0,014*PGH]. Całkowity możliwy wynik od 0 do około 10, gdzie wyższe wyniki oznaczały wyższą aktywność choroby. Wyniki poniżej 2,6 wskazywały na remisję kliniczną, wynik mniejszy lub równy (</=) 3,2 wskazywał na niską aktywność choroby, wynik </=5,1 wskazywał na umiarkowaną aktywność choroby, wyniki powyżej 5,1 wskazywały na wysoką lub ciężką chorobę. Rytuksymab podawano w razie potrzeby podczas epizodów zapalenia przez maksymalnie 5 kursów. Dla wszystkich 5 kursów zgłoszono zmianę od wartości początkowej w DAS28 do tygodnia 24.
Wartość wyjściowa, tydzień 24
Odsetek uczestników, u których wynik DAS28 poprawił się o więcej niż (>) 1,2 w 24. tygodniu
Ramy czasowe: Tydzień 24
Wynik DAS28 jest miarą aktywności choroby uczestnika obliczoną przy użyciu TJC28, SJC28, PGH [VAS: 0=brak aktywności choroby do 100=maksymalna aktywność choroby] i OB. DAS28 obliczono według wzoru: [0,56*√TJC] + [0,28*√SJC] + [0,70*ln ESR] + [0,014*PGH]. Całkowity możliwy wynik od 0 do około 10, gdzie wyższe wyniki oznaczały wyższą aktywność choroby. Wyniki poniżej 2,6 wskazywały na remisję kliniczną, wynik </= 3,2 wskazywał na niską aktywność choroby, wynik </= 5,1 wskazywał na umiarkowaną aktywność choroby, a wyniki powyżej 5,1 wskazywały na wysoką lub ciężką chorobę. Rytuksymab podawano w razie potrzeby podczas epizodów zapalenia przez maksymalnie 5 kursów. Dla wszystkich 5 kursów zgłoszono zmianę od wartości początkowej w DAS28 do tygodnia 24. Zgłoszono uczestników, których wynik DAS28 poprawił się o 1,2.
Tydzień 24
Odsetek uczestników z odpowiedzią EULAR DAS 28 w 24. tygodniu
Ramy czasowe: Tydzień 24
Odpowiedź kliniczną oceniono zgodnie z kategorycznymi kryteriami odpowiedzi EULAR DAS28, które definiowały klinicznie znaczącą poprawę w 24. tygodniu. Odpowiedź EULAR oparto na zmianie wyniku DAS28 w stosunku do wartości wyjściowej (COB), a także na rzeczywistym wyniku DAS28 w 24. tygodniu. Wynik DAS28 = aktywność choroby uczestnika obliczona przy użyciu TJC28, SJC28, PGH [VAS: 0 = brak aktywności choroby do 100 = maksymalna aktywność choroby] i ESR. DAS28 obliczono ze wzoru: 0,56*√TJC+(0,28*√SJC)+(0,70*ln ESR)+(0,014*PGH). Całkowity możliwy wynik = 0-10, wyższe wyniki oznaczały wyższą aktywność choroby. Wyniki poniżej 2,6: remisja kliniczna, </=3,2: niska aktywność choroby, </=5,1: umiarkowana aktywność choroby, powyżej 5,1: ciężka choroba. EULAR Dobra odpowiedź: DAS28</=3.2; COB<-1,2. Umiarkowana odpowiedź: DAS28</=3.2 lub >3,2 do </=5,1 lub >5,1; COB <-1,2 lub <-0,6 do większego lub równego (>/=)-1,2. Brak odpowiedzi: DAS28 </=3,2 lub > 3,2 do </=5,1 lub >5,1; COB <-0,6 do >/=-1,2 lub >/=-0,6. Odpowiedź EULAR została zgłoszona dla 5 kursów.
Tydzień 24
Zmiana wyniku gęstości kości w stosunku do wartości początkowej w 48. i 104. tygodniu
Ramy czasowe: Wartość wyjściowa, tygodnie 48 i 104 (koniec leczenia)
Gęstość kości lub gęstość mineralna kości (BMD) to ilość minerałów kostnych w tkance kostnej. Wyniki testu BMD porównuje się z idealną lub szczytową BMD zdrowej 30-letniej osoby dorosłej, a wyniki przedstawia się jako T-score. Wynik 0 oznacza, że ​​BMD jest równe normie dla zdrowej, młodej osoby dorosłej. Różnice między obserwowaną BMD a normą zdrowej młodej osoby dorosłej są mierzone w jednostkach zwanych odchyleniami standardowymi (SD). Im więcej odchyleń standardowych poniżej 0, oznaczonych jako liczby ujemne, tym niższa BMD, tym większe ryzyko złamania. SD + 1 do -1 wskazuje prawidłową BMD; SD między -1 do -2,5 wskazuje na niską masę kostną, SD -2,5 lub mniej wskazuje na osteoporozę. Zmianę gęstości kości mierzono u uczestników, którzy nie byli leczeni bifosfonianami za pomocą absorpcjometrii rentgenowskiej o podwójnej energii. Zmianę gęstości kości oceniano na początku badania oraz w 48. i 104. tygodniu. Dla wszystkich 5 cykli zgłoszono zmianę w stosunku do wartości wyjściowej w ocenie gęstości kości.
Wartość wyjściowa, tygodnie 48 i 104 (koniec leczenia)

Współpracownicy i badacze

Tutaj znajdziesz osoby i organizacje zaangażowane w to badanie.

Daty zapisu na studia

Daty te śledzą postęp w przesyłaniu rekordów badań i podsumowań wyników do ClinicalTrials.gov. Zapisy badań i zgłoszone wyniki są przeglądane przez National Library of Medicine (NLM), aby upewnić się, że spełniają określone standardy kontroli jakości, zanim zostaną opublikowane na publicznej stronie internetowej.

Główne daty studiów

Rozpoczęcie studiów (RZECZYWISTY)

30 czerwca 2005

Zakończenie podstawowe (RZECZYWISTY)

26 maja 2013

Ukończenie studiów (RZECZYWISTY)

26 maja 2013

Daty rejestracji na studia

Pierwszy przesłany

17 lipca 2007

Pierwszy przesłany, który spełnia kryteria kontroli jakości

17 lipca 2007

Pierwszy wysłany (OSZACOWAĆ)

18 lipca 2007

Aktualizacje rekordów badań

Ostatnia wysłana aktualizacja (RZECZYWISTY)

15 sierpnia 2017

Ostatnia przesłana aktualizacja, która spełniała kryteria kontroli jakości

6 lipca 2017

Ostatnia weryfikacja

1 czerwca 2017

Więcej informacji

Te informacje zostały pobrane bezpośrednio ze strony internetowej clinicaltrials.gov bez żadnych zmian. Jeśli chcesz zmienić, usunąć lub zaktualizować dane swojego badania, skontaktuj się z register@clinicaltrials.gov. Gdy tylko zmiana zostanie wprowadzona na stronie clinicaltrials.gov, zostanie ona automatycznie zaktualizowana również na naszej stronie internetowej .

Subskrybuj