Tato stránka byla automaticky přeložena a přesnost překladu není zaručena. Podívejte se prosím na anglická verze pro zdrojový text.

Bezpečnost a účinnost intravenózní léčby ACZ885 a perorální léčby methotrexátem u pacientů s časnou revmatoidní artritidou

24. července 2012 aktualizováno: Novartis

26týdenní, fáze II, multicentrická, randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie k posouzení odpovědi na léčbu (ACR50) a ke stanovení profilu biomarkerů u respondentů na ACZ885 (monoklonální protilátka proti interleukinu-1beta) Plus MTX ve srovnání se samotným MTX u pacientů s časnou revmatoidní artritidou

Cílem této studie bylo zhodnotit bezpečnost a účinnost intravenózní (IV) ACZ885 a perorální léčby methotrexátem (MTX) u pacientů s časnou revmatoidní artritidou (RA)

Přehled studie

Typ studie

Intervenční

Zápis (Aktuální)

78

Fáze

  • Fáze 2

Kontakty a umístění

Tato část poskytuje kontaktní údaje pro ty, kteří studii provádějí, a informace o tom, kde se tato studie provádí.

Studijní místa

      • Brussels, Belgie
        • Novartis Investigative Site
      • Arnhem, Holandsko
        • Novartis Investigative Site
      • Milan, Itálie
        • Novartis Investigative Site
      • Nuernberg, Německo
        • Novartis Investigative Site
    • Alabama
      • Huntsville, Alabama, Spojené státy, 35801
        • Rheumatology Associates of Northern Alabama (Dr. William Shergy)
      • Tuscaloosa, Alabama, Spojené státy, 35406
        • Clinic for Rheumatic Diseases (Dr. Richard Jones, III)
    • Arizona
      • Paradise Valley, Arizona, Spojené státy, 85253
        • Arizona Arthritis and Rheumatology Research (Dr. Paul Caldron)
    • Florida
      • Jacksonville, Florida, Spojené státy, 32216
        • Jacksonville Center for Clinical Research (Dr. Steven Mathews)
      • South Miami, Florida, Spojené státy, 33143
        • Center for Arthritis and Rheumatic Diseases (Dr. Michael Weitz)
      • Tamarac, Florida, Spojené státy, 33321
        • West Broward Rheumatology Associates, Incorporated (Dr. Elias Halpert)
    • Illinois
      • Rockford, Illinois, Spojené státy, 61107
        • Rockford Orthopedic Associates (Dr. Richard Olson)
    • Iowa
      • Urbandale, Iowa, Spojené státy, 50322
        • Mercy Arthritis and Osteoporosis Center (Dr. Alan Braun)
    • Missouri
      • Richmond Heights, Missouri, Spojené státy, 63117
        • Clayton Medical Research (Dr. Iri Don)
    • Nebraska
      • Omaha, Nebraska, Spojené státy, 68114
        • Westroads Medical Group (Dr. William Palmer)
    • Nevada
      • Reno, Nevada, Spojené státy, 89502
        • Arthritis Center of Reno (Dr. Malin Prupas)
    • Oklahoma
      • Tulsa, Oklahoma, Spojené státy, 74104
        • Oklahoma Center for Arthritis therapy and Research (Dr. James McKay)
    • Texas
      • Austin, Texas, Spojené státy, 78704
        • MetaClin Research, Incorporated (Dr. Paul Pickrell)
      • Carlton, Texas, Spojené státy, 75007
        • John M. Joseph, MD (Dr. John Joseph)
      • Mesquite, Texas, Spojené státy, 75150
        • Southwest Rheumatology, P.A. (Dr. Atul Singhal)
    • Virginia
      • Arlington, Virginia, Spojené státy, 22205
        • Arthritis Clinic of Northern Virginia (Dr. Philip Kempf)
    • Washington
      • Spokane, Washington, Spojené státy, 99204
        • Arthritis Northwest Rheumatology, PLLC (Dr. Jeffrey Butler)
      • Barcelona, Španělsko
        • Novartis Investigative Site

Kritéria účasti

Výzkumníci hledají lidi, kteří odpovídají určitému popisu, kterému se říká kritéria způsobilosti. Některé příklady těchto kritérií jsou celkový zdravotní stav osoby nebo předchozí léčba.

Kritéria způsobilosti

Věk způsobilý ke studiu

18 let až 75 let (Dospělý, Starší dospělý)

Přijímá zdravé dobrovolníky

Ne

Pohlaví způsobilá ke studiu

Všechno

Popis

Kritéria pro zařazení:

  • Pacienti muži a ženy ve věku 18 až 75 let (včetně)
  • Nedávná definitivní diagnóza revmatoidní artritidy (RA) (< 3 roky od diagnózy), klasifikovaná podle revidovaných kritérií American Rheumatism Association z roku 1987.
  • Kandidát na methotrexát (MTX) nebo biologický přípravek kvůli erozivní artritidě bez kontraindikací takové léčby, včetně:
  • Negativní reakce tuberkulinového kožního testu
  • Normální rentgen hrudníku (v posledním roce) před možností obdržet MTX (r/o plicní fibróza).
  • Aktivní onemocnění: nejméně 6 oteklých a 6 bolestivých citlivých kloubů z počtu 28 kloubů,
  • Vitální funkce by se měly pohybovat v následujících rozmezích:
  • 18–59 let: orální teplota mezi 35,0–37,5 °C systolický krevní tlak, diastolický krevní tlak 90–140 mm Hg, tepová frekvence 50–90 mm Hg, 40–90 tepů za minutu
  • 60–75 let: orální teplota mezi 35,0–37,5 °C systolický krevní tlak, diastolický krevní tlak 100–160 mm Hg, tepová frekvence 50–100 mm Hg, 50–100 tepů za minutu
  • Ženy ve fertilním věku ochotné během studie používat dvoubariérovou antikoncepci po dobu alespoň 3 měsíců po posledním podání studovaného léku. Ženy po menopauze nesmí mít pravidelné menstruační krvácení alespoň 1 rok před zařazením. Chirurgicky sterilizované ženy nejméně 6 měsíců před screeningem.

Pacienti mužského pohlaví musí používat dvoubariérovou lokální antikoncepci a zdržet se otcovství dítěte během 3 měsíců po posledním podání studovaného léku.

  • Hmotnost: nejméně 45 kg; index tělesné hmotnosti (BMI) v rozmezí 18 až 34.
  • Perorální kortikosteroidy jsou povoleny, pokud jsou pacienti na stabilní dávce (až 10 mg) po dobu alespoň 4 týdnů před zahájením studie.

Kritéria vyloučení:

  • Nelze provést zobrazení magnetickou rezonancí (MRI) zápěstí.
  • Pacienti s magnetizovatelnými kovovými částmi/zařízeními na těle a v těle, které by mohly rušit MRI
  • Pacienti s nestabilním aktivním zdravotním stavem, který by mohl zhoršit hodnocení výsledků studie.
  • Předchozí léčba biologickou terapií nebo MTX.
  • Omezená funkce ledvin (clearance kreatininu pod 60 ml/min)
  • Předchozí léčba jinými chorobu modifikujícími antirevmatiky, jako je sulfasalazin, hydroxychlorochin, do 4 týdnů od screeningu.
  • Injekce kortikosteroidů do kloubů během 4 týdnů před screeningem.
  • Účast na jakékoli klinické zkoušce během 4 týdnů před zahájením studie nebo déle, pokud to vyžadují místní předpisy, a pro jakékoli další omezení účasti na základě místních předpisů.
  • Darování krve nebo ztráta > 400 ml během 8 týdnů před zahájením studie nebo déle, pokud to vyžadují místní předpisy.
  • Závažné onemocnění do 2 týdnů od zahájení studie.
  • Minulá osobní nebo rodinná anamnéza klinicky významných abnormalit EKG nebo srdečních problémů.
  • Historie:

    • mdloby, ortostatická hypotenze, sinusová arytmie, astma a chronická obstrukční plicní nemoc, klinicky významná léková alergie nebo kopřivka, ekzematózní dermatitida a/nebo známá přecitlivělost na studovaný lék nebo léky podobné studovanému léku.
    • onemocnění systému tvorby krve, závažné nebo aktivní infekce, žaludeční vředy.
    • chirurgický nebo zdravotní stav, který by mohl významně změnit absorpci, distribuci, metabolismus nebo vylučování léků nebo který může ohrozit pacienta v případě účasti ve studii.
    • onemocnění imunodeficience, včetně pozitivního výsledku testu na virus lidské imunodeficience (HIV) (ELISA a Western blot).
    • pozitivní výsledek testu na povrchový antigen hepatitidy B (HBsAg) nebo hepatitidu C.
    • zneužívání drog nebo alkoholu během 12 měsíců před podáním dávky nebo důkaz o takovém zneužívání.

Studijní plán

Tato část poskytuje podrobnosti o studijním plánu, včetně toho, jak je studie navržena a co studie měří.

Jak je studie koncipována?

Detaily designu

  • Primární účel: Léčba
  • Přidělení: Randomizované
  • Intervenční model: Paralelní přiřazení
  • Maskování: Čtyřnásobek

Zbraně a zásahy

Skupina účastníků / Arm
Intervence / Léčba
Experimentální: Kanakinumab + metotrexát
Canakinumab, lidská monoklonální protilátka proti interleukinu-1beta plus methotrexát (MTX). Intravenózní (IV) infuze 600 mg kanakinumabu v den 1, 15 pokračující každé 4 týdny až do týdne 26. MTX byl podáván jako variabilní dávkovací režim 7,5 mg-15 mg týdně.
Kanakinumab byl dodáván v 6ml bezbarvých skleněných lahvičkách, z nichž každá obsahovala nominálně 150 mg kanakinumabu (s 20% přeplněním). Lahvičky byly udržovány při 2-8 °C. Na místě zkoušejícího byly připraveny infuzní roztoky v závislosti na objemu a podané dávce.
Ostatní jména:
  • ACZ885
Methotrexát (MTX) byl dodáván ve formě tablet, každá o síle 2,5 mg.
Aktivní komparátor: Methotrexát + placebo
Methotrexát (MTX) byl podáván jako variabilní dávkovací režim 7,5 mg-15 mg týdně. Intravenózní (IV) roztok placeba, podávaný stejným způsobem jako roztok kanakinumabu.
Methotrexát (MTX) byl dodáván ve formě tablet, každá o síle 2,5 mg.
Odpovídající placebo bylo dodáváno ve formě lyofilizovaného koláče (prášek pro infuzní roztok). Na místě zkoušejícího byly připraveny infuzní roztoky v závislosti na objemu a podané dávce.

Co je měření studie?

Primární výstupní opatření

Měření výsledku
Popis opatření
Časové okno
Odpověď na intravenózní kanakinumab a perorální methotrexát (MTX) ve srovnání se samotným MTX, jak je stanoveno 50% zlepšením symptomů podle kritérií American College of Rheumatology Criteria (ACR50)
Časové okno: 6, 14 a 26 týdnů léčby

Pacient byl považován za zlepšeného podle kritérií ACR50, pokud měl alespoň 50% zlepšení jak v citlivosti, tak v počtu oteklých 28 kloubů a v alespoň 3 z následujících 5 opatření:

  • Hodnocení bolesti pacienta (vizuální analogová stupnice (VAS) 100 mm)
  • Pacientovo celkové hodnocení aktivity onemocnění (VAS 100 mm)
  • Globální hodnocení aktivity onemocnění lékařem (VAS 100 mm)
  • Postižení, které pacient sám hodnotí (skóre v dotazníku pro hodnocení zdraví (HAQ))
  • Reaktant akutní fáze (vysoko citlivý C-reaktivní protein (hsCRP))
6, 14 a 26 týdnů léčby

Sekundární výstupní opatření

Měření výsledku
Popis opatření
Časové okno
Odpověď na intravenózní (IV) kanakinumab a perorální léčbu metotrexátem (MTX) (ACR20, 70, 90) ve srovnání se samotným MTX
Časové okno: V 6 týdnech, 14 týdnech a 26 týdnech

Pacient byl považován za zlepšeného podle kritérií ACR 20 rovnající se alespoň 20 %, ACR70 = 70 % a ACR90 = 90 % zlepšení v počtu citlivých a oteklých 28 kloubů a alespoň ve 3 z následujících 5 opatření:

  • Hodnocení bolesti pacienta (vizuální analogová stupnice (VAS) 100 mm)
  • Pacientovo celkové hodnocení aktivity onemocnění (VAS 100 mm)
  • Globální hodnocení aktivity onemocnění lékařem (VAS 100 mm)
  • Postižení, které pacient sám hodnotí (skóre v dotazníku pro hodnocení zdraví (HAQ))
  • Reaktant akutní fáze (vysoko citlivý C-reaktivní protein (hsCRP))
V 6 týdnech, 14 týdnech a 26 týdnech
Procento účastníků, kteří dosáhli dobré reakce Evropské ligy proti revmatismu (EULAR) (na základě skóre aktivity onemocnění (DAS28)) po 26 týdnech
Časové okno: Ve 26 týdnech
Při každé návštěvě (včetně výchozí hodnoty) je DAS28 odvozena jako: DAS28 = 0,56*√ (citlivá 28) + 0,28 * √ (oteklá28) + 0,36 * loge (CRP+1) + 0,014*PGDA+ 0,96; kde tender28 je počet citlivých 28 kloubů, oteklý28 je počet oteklých 28 kloubů, PGDA je celkové hodnocení aktivity onemocnění pacienta. Pacienti mohou být bodováni v rozmezí 0 až 10. Když aktuální DAS < 3,2, dobrá odpověď je definována jako zlepšení DAS > 1,2 oproti výchozí hodnotě a bez odpovědi je zlepšení ≤ 0,6. Když je aktuální DAS >5,1, bez odezvy je zlepšení >0,6, ale ≤1,2. Všechny ostatní jsou mírné odpovědi.
Ve 26 týdnech
Počet účastníků klinické remise na základě skóre aktivity onemocnění (DAS)28 a zjednodušeného indexu aktivity onemocnění (SDAI)
Časové okno: V 6 týdnech, 14 týdnech a 24 týdnech

Při každé návštěvě (včetně výchozího stavu) byly proměnné DAS28 a SDAI odvozeny pomocí následujících vzorců:

DAS28 = 0,56*√ (něžná 28) + 0,28 * √ (oteklá28) + 0,36 * loge(CRP+1) + 0,014*PGDA+ 0,96; SDAI = tendence28 + oteklé28 + CRP + (PGDA / 10) + (EGDA / 10), kde tender28 je citlivý počet 28 kloubů, swollen28 je oteklý počet 28 kloubů, CRP je C-reaktivní protein, PGDA je celkový počet pacientů hodnocení aktivity onemocnění a EGDA je celkové hodnocení aktivity onemocnění lékařem.

Počet účastníků v klinické remisi je definován jako DAS28 ≤ 2,6 nebo SDAI ≤ 3,3.

V 6 týdnech, 14 týdnech a 24 týdnech

Spolupracovníci a vyšetřovatelé

Zde najdete lidi a organizace zapojené do této studie.

Sponzor

Termíny studijních záznamů

Tato data sledují průběh záznamů studie a předkládání souhrnných výsledků na ClinicalTrials.gov. Záznamy ze studií a hlášené výsledky jsou před zveřejněním na veřejné webové stránce přezkoumány Národní lékařskou knihovnou (NLM), aby se ujistily, že splňují specifické standardy kontroly kvality.

Hlavní termíny studia

Začátek studia

1. března 2007

Primární dokončení (Aktuální)

1. prosince 2008

Dokončení studie (Aktuální)

1. prosince 2008

Termíny zápisu do studia

První předloženo

18. června 2007

První předloženo, které splnilo kritéria kontroly kvality

18. června 2007

První zveřejněno (Odhad)

19. června 2007

Aktualizace studijních záznamů

Poslední zveřejněná aktualizace (Odhad)

1. srpna 2012

Odeslaná poslední aktualizace, která splnila kritéria kontroly kvality

24. července 2012

Naposledy ověřeno

1. července 2012

Více informací

Tyto informace byly beze změn načteny přímo z webu clinicaltrials.gov. Máte-li jakékoli požadavky na změnu, odstranění nebo aktualizaci podrobností studie, kontaktujte prosím register@clinicaltrials.gov. Jakmile bude změna implementována na clinicaltrials.gov, bude automaticky aktualizována i na našem webu .

Předplatit