Tato stránka byla automaticky přeložena a přesnost překladu není zaručena. Podívejte se prosím na anglická verze pro zdrojový text.

Podélné změny v architektuře Achillovy šlachy a mediálního svalu gastrocnemia během 156 km dlouhého běhu na ultravzdálenost (Trailstiff)

28. února 2024 aktualizováno: Joffrey DRIGNY, University Hospital, Caen
Cílem této studie bylo zhodnotit podélné změny v architektuře triceps surae sval-šlacha při běhu na ultra dlouhé vzdálenosti. Zkušení trailoví běžci (N=55, 78 % mužů, věk: 45,2 [13,5] let) se zúčastnili 156 km dlouhého trailového běhu (6000 m stoupání) sestávajícího ze šesti 26 km kol. Klidové architektonické vlastnosti šlachy m. triceps surae byly měřeny pomocí ultrazvukového zobrazování pro průřez Achillovy šlachy (AT CSA), úhel ostění, tloušťku, délku a délku vlákna mediálního m. gastrocnemia. Měření byla provedena den před závodem (základní stav), na 52 km (T1), na 104 km (T2), na 156 km (T3) a 12 hodin po závodě (H12).

Přehled studie

Typ studie

Pozorovací

Zápis (Aktuální)

55

Kontakty a umístění

Tato část poskytuje kontaktní údaje pro ty, kteří studii provádějí, a informace o tom, kde se tato studie provádí.

Studijní místa

• Caen, Francie, 14000
        • CHU Caen Normandie

Kritéria účasti

Výzkumníci hledají lidi, kteří odpovídají určitému popisu, kterému se říká kritéria způsobilosti. Některé příklady těchto kritérií jsou celkový zdravotní stav osoby nebo předchozí léčba.

Kritéria pro zařazení

• Zkušení běžci, kteří se dobrovolně účastní Trail Scientifique de Clécy (156 km/6000 D+)
  • Účastníci, kteří již absolvovali 2 ultratrailové závody (+160 km a -160 km), alespoň jeden z nich za posledních 24 měsíců; účastníci museli odůvodnit své události a umístění

• Účastníci s nedávným svalovým a ortopedickým zraněním, omezení běhu na <15 dní
  • Účastníci s anamnézou operace hlezenního kloubu (např. artrodéza)
  • Účastníci s anamnézou operace nohy nebo kotníku
  • Účastníci s patologií nebo traumatem dolních končetin

Studijní plán

Tato část poskytuje podrobnosti o studijním plánu, včetně toho, jak je studie navržena a co studie měří.

Jak je studie koncipována?

Detaily designu

Kohorty a intervence

Skupina / kohorta
Intervence / Léčba
Zkušení běžci na dlouhé tratě
Všichni účastníci první „Trail Scientifique de Clécy 2021“. Jednalo se o multidisciplinární protokol k prozkoumání mechanismů, které přispívají k výkonu během ultravzdáleného trailového závodu (156 km)
Hodnocení architektury MTU v klidovém stavu plantárních flexorů bylo provedeno pomocí konvenčního B-módu a ultrazvukového zobrazování s rozšířeným zorným polem (EFOV). Na dominantní dolní končetině byla shromážděna plocha průřezu Achillovy šlachy, tloušťka mediálního gastrocnemia, pennační úhel, délka svazku a délka svalu.

Co je měření studie?

Primární výstupní opatření

Měření výsledku
Popis opatření
Časové okno
Průřez Achillovy šlachy
Časové okno: Pět časových bodů: (1) na základní čáře, den před závodem na 156 km, (2) během závodu na 52 km, (3) během závodu na 104 km, (4) bezprostředně po závodě , ve 156 km a (5) ve 12 hodinách po příletu.
Plocha průřezu střední části Achillovy šlachy byla měřena (v mm²) pomocí ultrazvukového zobrazování v B módu
Mediální tloušťka gastrocnemia
Mediální tloušťka gastrocnemia byla měřena v dolní třetině délky svalu (v mm) pomocí ultrazvukového zobrazování v B módu
Mediální gastrocnemius pennační úhel
Mediální gastrocnemius pennační úhel byl měřen ve spodní třetině délky svalu (ve °) pomocí ultrazvukového zobrazování v B módu
Délka mediálního svazku gastrocnemia
Délka mediálního fascikulu gastrocnemia byla vypočtena za předpokladu linearity jako délka fascie = tloušťka svalu / sin (Pennační úhel) měřeno ve spodní třetině délky svalu (vypočteno v mm) pomocí ultrazvukového zobrazování v režimu B
Délka mediálního svalu gastrocnemia
Délka mediálního svalu gastrocnemia byla měřena pomocí ultrazvukového zobrazování s rozšířeným zorným polem (EFOV).

Sekundární výstupní opatření

Časové okno
Stav finišeru
Časové okno: Jeden časový bod, po závodě
Účastníci byli klasifikováni jako „Finiši“ nebo „Nedokončili“, ať už dokončili závod na 156 km nebo ne.
Jeden časový bod, po závodě
Průměrná rychlost
Časové okno: Čtyři časové body (1) během závodu, na 52 km, (2) během závodu, na 104 km, (3) během závodu, na 156 km a (4) za celý závod.
Průměrná rychlost byla vypočtena pomocí času na kolo a vzdálenosti pro každé kolo