- ICH GCP
- Yhdysvaltain kliinisten tutkimusten rekisteri
- Kliininen tutkimus NCT00296504
Tutkimus GW433908:n (Fosamprenaviiria) sisältävien hoito-ohjelmien arvioimiseksi HIV-1-tartunnan saaneilla koehenkilöillä
torstai 11. huhtikuuta 2013 päivittänyt: ViiV Healthcare
Avoin vaiheen III tutkimus GW433908:n pitkän aikavälin turvallisuusprofiilin arvioimiseksi, joka sisältää hoito-ohjelmia HIV-1-tartunnan saaneilla potilailla
GW433908 (fosamprenaviiri; FPV) on amprenaviirin (APV) aihiolääke, joka on vesiliukoisempi ja joka voidaan formuloida tabletiksi pienemmällä pilleritaakkalla (neljä 700 mg:n FPV-tablettia verrattuna kuuteentoista 150 mg:n kapseliin päivässä APV:lle).
Tämä tutkimus on suunniteltu antamaan lisätietoa FPV:tä sisältävien hoito-ohjelmien pitkäaikaisesta turvallisuudesta ja siedettävyydestä niille henkilöille, jotka ovat saaneet FPV:tä aikaisemmissa GlaxoSmithKline-tutkimuksissa.
Tutkimuksen yleiskatsaus
Tila
Valmis
Interventio / Hoito
Yksityiskohtainen kuvaus
ViiV Healthcare on tämän tutkimuksen uusi sponsori, ja GlaxoSmithKline on parhaillaan päivittämässä järjestelmiä vastaamaan sponsoroinnin muutosta.
Opintotyyppi
Interventio
Ilmoittautuminen (Todellinen)
753
Vaihe
- Vaihe 3
Yhteystiedot ja paikat
Tässä osiossa on tutkimuksen suorittajien yhteystiedot ja tiedot siitä, missä tämä tutkimus suoritetaan.
Opiskelupaikat
-
-
São Paulo
-
Campinas, São Paulo, Brasilia, 13083970
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
Región Metro De Santiago
-
Santiago, Región Metro De Santiago, Chile
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
-
Badajoz, Espanja, 6080
- GSK Investigational Site
-
Barcelona, Espanja, 08036
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
Liguria
-
Genova, Liguria, Italia, 16128
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
-
Coimbra, Portugali, 3000-075
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
-
Le Kremlin Bicêtre Cedex, Ranska, 94275
- GSK Investigational Site
-
Marseille, Ranska, 13005
- GSK Investigational Site
-
Paris Cedex 10, Ranska, 75475
- GSK Investigational Site
-
Paris Cedex 20, Ranska, 75970
- GSK Investigational Site
-
Vandoeuvre Les Nancy Cedex, Ranska, 54511
- GSK Investigational Site
-
Villejuif Cedex, Ranska, 94805
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
-
London, Yhdistynyt kuningaskunta, SE1 7EH
- GSK Investigational Site
-
London, Yhdistynyt kuningaskunta, NW3 2QG
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
California
-
Fountain Valley, California, Yhdysvallat, 92708
- GSK Investigational Site
-
San Francisco, California, Yhdysvallat, 94115-1931
- GSK Investigational Site
-
-
Colorado
-
Denver, Colorado, Yhdysvallat, 80262
- GSK Investigational Site
-
-
Florida
-
Fort Lauderdale, Florida, Yhdysvallat, 33145
- GSK Investigational Site
-
Orlando, Florida, Yhdysvallat, 32804
- GSK Investigational Site
-
Orlando, Florida, Yhdysvallat, 32806
- GSK Investigational Site
-
Sarasota, Florida, Yhdysvallat, 34239
- GSK Investigational Site
-
Tampa, Florida, Yhdysvallat, 33614
- GSK Investigational Site
-
-
New York
-
Manhasset, New York, Yhdysvallat, 11030
- GSK Investigational Site
-
-
Texas
-
Galveston, Texas, Yhdysvallat, 77555-1188
- GSK Investigational Site
-
-
Osallistumiskriteerit
Tutkijat etsivät ihmisiä, jotka sopivat tiettyyn kuvaukseen, jota kutsutaan kelpoisuuskriteereiksi. Joitakin esimerkkejä näistä kriteereistä ovat henkilön yleinen terveydentila tai aiemmat hoidot.
Kelpoisuusvaatimukset
Opintokelpoiset iät
13 vuotta ja vanhemmat (Lapsi, Aikuinen, Vanhempi Aikuinen)
Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia
Ei
Sukupuolet, jotka voivat opiskella
Kaikki
Kuvaus
Sisällyttämiskriteerit:
- Miehet tai ei-raskaana/ei-imettävät naiset >/= 13-vuotiaat (tai >/= 18-vuotiaat paikallisten vaatimusten mukaan).
- Sai fosamprenaviiria osallistumalla aiemmin APV20001-, APV30002-, APV30003- tai PRO30017-tutkimuksiin tai olet osallistunut APV30001- tai muihin tutkimuksiin, joita projektiryhmä katsoo sopivaksi.
Poissulkemiskriteerit:
- GW433908:n jatkuva lopettaminen aiemmassa tutkimuksessa intoleranssin vuoksi.
- Aktiivinen CDC Class C -tapahtuma.
- Mikä tahansa ehto, joka tutkijan mielestä estäisi tutkittavan osallistumisen.
Opintosuunnitelma
Tässä osiossa on tietoja tutkimussuunnitelmasta, mukaan lukien kuinka tutkimus on suunniteltu ja mitä tutkimuksella mitataan.
Miten tutkimus on suunniteltu?
Suunnittelun yksityiskohdat
- Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
- Jako: Ei satunnaistettu
- Inventiomalli: Yksittäinen ryhmätehtävä
- Naamiointi: Ei mitään (avoin tarra)
Mitä tutkimuksessa mitataan?
Ensisijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Osallistujien määrä, jolla on haittatapahtuma (AE): välianalyysi
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) 31. tammikuuta 2006 asti (viikkoon 264 asti)
|
AE määritellään mitä tahansa ei-toivotuksi lääketieteelliseksi tapahtumaksi osallistujan tai kliinisen tutkimuksen osanottajan aikana, jolle on annettu lääkevalmistetta ja jolla ei välttämättä ole syy-yhteyttä tähän hoitoon.
Luettelo kaikista haittatapahtumista on raportoitu "Muut (ei-vakavat) haittatapahtumat" -osiossa.
|
Perustaso (päivä 1) 31. tammikuuta 2006 asti (viikkoon 264 asti)
|
|
Osallistujien määrä, jolla on haittatapahtuma (AE): Lopullinen analyysi
Aikaikkuna: Tammikuun 2006 jälkeen; jopa 241 viikkoa
|
AE määritellään mitä tahansa ei-toivotuksi lääketieteelliseksi tapahtumaksi osallistujan tai kliinisen tutkimuksen osanottajan aikana, jolle on annettu lääkevalmistetta ja jolla ei välttämättä ole syy-yhteyttä tähän hoitoon.
Luettelo kaikista haittatapahtumista on raportoitu "Muut (ei-vakavat) haittatapahtumat" -osiossa.
|
Tammikuun 2006 jälkeen; jopa 241 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta indikoiduissa kliinisen kemian parametreissa viikoilla 48, 96, 120, 132, 168, 180, 204 ja 216
Aikaikkuna: Lähtötilanne (päivä 1) ja viikot 48, 96, 120, 132, 168, 180, 204 ja 216
|
Osallistujilta otettiin paastoverinäytteitä triglyseridien (Tri.), kolesterolin (Chol.),
korkeatiheyksinen kolesteroli (HDL), matalatiheyksinen kolesteroli (LDL) ja paastoverensokeri (FBG).
Muutos lähtötilanteesta viikkoina (W) 48, 96, 120, 132, 168, 180, 204 ja 216 laskettiin kyseisen viikon arvona vähennettynä lähtötilanteen arvolla (päivä 1).
|
Lähtötilanne (päivä 1) ja viikot 48, 96, 120, 132, 168, 180, 204 ja 216
|
|
Indikoitujen kliinisen kemian parametrien mediaaniarvot viikoilla 120, 180, 204, 216 ja 432
Aikaikkuna: Viikot 120, 180, 204, 216 ja 432
|
Osallistujilta kerättiin paastoverinäytteitä triglyseridien, kolesterolin, korkeatiheyksisen kolesterolin (HDL), matalatiheyksisen kolesterolin (LDL) ja paastoverenglukoosin (FBG) arvioimiseksi.
|
Viikot 120, 180, 204, 216 ja 432
|
|
Kokonaiskolesteroli/HDL-suhteen muutos lähtötasosta viikoilla 48, 120, 180, 204 ja 216
Aikaikkuna: Lähtötilanne (päivä 1) ja viikot 48, 120, 180, 204 ja 216
|
osallistujista kerättiin verinäytteitä kokonaiskolesteroli/HDL-suhteen arvioimiseksi.
Kokonaiskolesterolin/HDL:n suhde laskettiin jakamalla kokonaiskolesterolin arvo HDL-arvolla.
Muutos lähtötilanteesta viikoilla 48, 120, 180, 204 ja 216 laskettiin kyseisen viikon arvona vähennettynä lähtötilanteen arvolla (päivä 1).
|
Lähtötilanne (päivä 1) ja viikot 48, 120, 180, 204 ja 216
|
|
Kokonaiskolesteroli/HDL-suhteen muutos lähtötasosta viikoilla 48, 96, 132 ja 168
Aikaikkuna: Lähtötilanne (päivä 1) ja viikot 48, 96, 132 ja 168
|
Osallistujilta kerättiin paastoverinäytteitä kokonaiskolesteroli/HDL-suhteen arvioimiseksi.
Kokonaiskolesterolin/HDL:n suhde laskettiin jakamalla kokonaiskolesterolin arvo HDL-arvolla.
Muutos lähtötilanteesta viikoilla 48, 96, 132 ja 168 laskettiin kyseisen viikon arvona vähennettynä lähtötilanteen arvolla (päivä 1).
|
Lähtötilanne (päivä 1) ja viikot 48, 96, 132 ja 168
|
|
Kokonaiskolesteroli/HDL-suhteen mediaaniarvo viikoilla 120, 180, 204, 216 ja 432
Aikaikkuna: Viikot 120, 180, 204, 216 ja 432
|
Osallistujilta kerättiin paastoverinäytteitä kokonaiskolesteroli/HDL-suhteen arvioimiseksi.
Kokonaiskolesterolin/HDL:n suhde laskettiin jakamalla kokonaiskolesterolin arvo HDL-arvolla.
|
Viikot 120, 180, 204, 216 ja 432
|
|
Aspartaattiaminotransferaasin (AST), alaniinitransaminaasin (ALT) ja seerumin lipaasin muutos lähtötasosta viikoilla 48, 120, 180, 204 ja 216
Aikaikkuna: Lähtötilanne (päivä 1) ja viikot 48, 120, 180, 204 ja 216
|
Osallistujilta kerättiin verinäytteitä AST:n, ALT:n ja seerumin lipaasin arvioimiseksi.
Muutos lähtötilanteesta viikoilla 48, 120, 180, 204 ja 216 laskettiin kyseisen viikon arvona vähennettynä lähtötilanteen arvolla (päivä 1).
|
Lähtötilanne (päivä 1) ja viikot 48, 120, 180, 204 ja 216
|
|
Aspartaattiaminotransferaasin (AST), alaniinitransaminaasin (ALT) ja seerumin lipaasin muutos lähtötasosta viikoilla 48, 96, 132 ja 168
Aikaikkuna: Lähtötilanne (päivä 1) ja viikot 48, 96, 132 ja 168
|
Osallistujilta kerättiin verinäytteitä AST:n, ALT:n ja seerumin lipaasin arvioimiseksi.
Muutos lähtötilanteesta viikoilla 48, 96, 132 ja 168 laskettiin kyseisen viikon arvona vähennettynä lähtötilanteen arvolla (päivä 1).
|
Lähtötilanne (päivä 1) ja viikot 48, 96, 132 ja 168
|
|
Mediaaniaspartaattiaminotransferaasi (AST), alaniinitransaminaasi (ALT) ja seerumin lipaasiarvot viikoilla 120, 180, 204, 216 ja 432
Aikaikkuna: Viikot 120, 180, 204, 216 ja 432
|
Osallistujilta kerättiin verinäytteitä AST:n, ALT:n ja seerumin lipaasin arvioimiseksi.
|
Viikot 120, 180, 204, 216 ja 432
|
Toissijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla oli plasman HIV-1-ribonukleiinihappoa (RNA) <400 ja <50 kopiota millilitrassa lähtötilanteessa ja viikoilla 48, 120, 180 ja 216 (MD=F ja havaittu)
Aikaikkuna: Lähtötilanne ja viikot 48, 120, 180 ja 216
|
Osallistujilta kerättiin verinäytteitä plasmassa olevien HIV-1RNA-kopioiden arvioimiseksi.
Viruskuorma mitattuna RNA-kopioina millilitrassa plasmaa on antiretroviraalisten lääkkeiden tehon mitta.
MD=F-analyysissä osallistujat, joilta puuttui dataa tai jotka olivat lopettaneet tutkimuksen ennen tiettyä ajankohtaa, luokitellaan vastaamattomiksi.
Havaitussa analyysissä (OA) esitetään tiedot niiden osallistujien lukumäärästä, jotka ovat vielä ilmoittautuneet tutkimukseen tietyllä hetkellä.
NFV-populaatioiden osallistujat olivat saaneet antiretroviraalista hoitoa ennen lähtötilannetta.
|
Lähtötilanne ja viikot 48, 120, 180 ja 216
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on plasman HIV-1RNA <400 ja <50 kopiota millilitraa kohti lähtötilanteessa ja viikoilla 12, 24, 48, 60, 96 ja 132 (MD=F ja havaittu)
Aikaikkuna: Lähtötilanne ja viikot 12, 24, 48, 60, 96 ja 132
|
Osallistujilta kerättiin verinäytteitä plasmassa olevien HIV-1RNA-kopioiden arvioimiseksi.
Viruskuorma mitattuna RNA-kopioina millilitrassa plasmaa on antiretroviraalisten lääkkeiden tehon mitta.
MD=F-analyysissä osallistujat, joilta puuttui dataa tai jotka olivat lopettaneet tutkimuksen ennen tiettyä ajankohtaa, luokitellaan vastaamattomiksi.
Havaitussa analyysissä (OA) esitetään tiedot niiden osallistujien lukumäärästä, jotka ovat vielä ilmoittautuneet tutkimukseen tietyllä hetkellä.
|
Lähtötilanne ja viikot 12, 24, 48, 60, 96 ja 132
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on plasman HIV-1RNA <50 kopiota millilitrassa lähtötilanteessa ja viikoilla 120, 180, 240, 300, 360, 420 ja 432 (havaittu)
Aikaikkuna: Lähtötilanne ja viikot 120, 180, 240, 300, 360, 420 ja 432
|
Osallistujilta kerättiin verinäytteitä plasmassa olevien HIV-1RNA-kopioiden arvioimiseksi.
Viruskuorma, mitattuna RNA-kopioina millilitrassa plasmaa, on antiretroviraalisten lääkkeiden tehon mitta.
|
Lähtötilanne ja viikot 120, 180, 240, 300, 360, 420 ja 432
|
|
Erilaistumisantigeeni 4 (CD4+) -solujen lukumäärä lähtötilanteessa ja viikoilla 48, 120, 168, 180, 204 ja 216: Havaittu analyysi
Aikaikkuna: Lähtötilanne ja viikot 48, 120, 168, 180, 204 ja 216
|
Osallistujilta kerättiin verinäytteitä CD4+-solujen määrän arvioimiseksi.
CD4+-solut ovat valkosoluja, jotka ovat tärkeitä infektioita vastaan.
HIV tartuttaa CD4+-soluja, replikoituu niissä ja tuhoaa ne.
CD4+-solujen määrä kertoo immuunijärjestelmän tilasta ja siitä, missä määrin HIV vaikuttaa siihen.
|
Lähtötilanne ja viikot 48, 120, 168, 180, 204 ja 216
|
|
Erilaistumisantigeeni 4 (CD4+) -solujen lukumäärä lähtötilanteessa ja viikoilla 24, 48, 96, 132 ja 168: Havaittu analyysi
Aikaikkuna: Lähtötilanne ja viikot 24, 48, 96, 132 ja 168
|
Osallistujilta kerättiin verinäytteitä CD4+-solujen määrän arvioimiseksi.
CD4+-solut ovat valkosoluja, jotka ovat tärkeitä infektioita vastaan.
HIV tartuttaa CD4+-soluja, replikoituu niissä ja tuhoaa ne.
CD4+-solujen määrä kertoo immuunijärjestelmän tilasta ja siitä, missä määrin HIV vaikuttaa siihen.
|
Lähtötilanne ja viikot 24, 48, 96, 132 ja 168
|
|
Plasman HIV-1 RNA:n mediaani lähtötasolla ja viikoilla 24, 48, 72, 96, 120, 144, 168, 180, 204 ja 216
Aikaikkuna: Lähtötilanne ja viikot 24, 48, 72, 96, 120, 144, 168, 180, 204 ja 216
|
Osallistujilta kerättiin verinäytteitä plasman HIV-1 RNA:n arvioimiseksi.
|
Lähtötilanne ja viikot 24, 48, 72, 96, 120, 144, 168, 180, 204 ja 216
|
|
Plasman HIV-1 RNA:n mediaani lähtötasolla ja viikoilla 12, 24, 48, 72, 96, 132 ja 168
Aikaikkuna: Lähtötilanne ja viikot 12, 24, 48, 72, 96, 132 ja 168
|
Osallistujilta kerättiin verinäytteitä plasman HIV-1 RNA:n arvioimiseksi.
|
Lähtötilanne ja viikot 12, 24, 48, 72, 96, 132 ja 168
|
|
Plasman HIV-1 RNA:n mediaani viikoilla 180, 240, 300, 360, 420 ja 432
Aikaikkuna: Viikot 180, 240, 300, 360, 420 ja 432
|
Osallistujilta kerättiin verinäytteitä plasman HIV-1 RNA:n arvioimiseksi.
|
Viikot 180, 240, 300, 360, 420 ja 432
|
|
Niiden osallistujien määrä, joilla HIV-1-tauti on edennyt CDC:n luokkaan C tai uuteen CDC:n luokkaan C tai kuollut lähtötasosta
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) 31. tammikuuta 2006 asti (viikkoon 264 asti)
|
Niiden osallistujien lukumäärä, joilla oli HIV-1-taudin eteneminen, arvioitiin käyttämällä CDC:n HIV-1-luokitusta: luokka A, oireeton tai lymfadenopatia; luokka B: oireinen, mutta ei AIDS; luokka C, AIDS.
Osallistujan katsotaan saaneen taudin etenemisen, jos hän raportoi CDC-luokan C tapahtumasta ensimmäistä kertaa, jos hän raportoi uudesta CDC-luokan C tapahtumasta tai jos hän kokee tutkimuksen aikana kuolemaan johtaneen haittatapahtuman.
|
Perustaso (päivä 1) 31. tammikuuta 2006 asti (viikkoon 264 asti)
|
|
Tutkimuksiin APV30001 ja APV300002 ilmoitettujen HIV:hen liittyvien sairauksien osallistujien määrä
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) 31. tammikuuta 2006 asti (viikkoon 264 asti)
|
Osallistujien lukumäärä, joilla oli ilmoitetut HIV:hen liittyvät sairaudet, arvioitiin, uusiutumiset pois lukien.
|
Perustaso (päivä 1) 31. tammikuuta 2006 asti (viikkoon 264 asti)
|
|
Tutkimukseen APV30003 ja muihin tutkimuksiin ilmoittautuneiden osallistujien määrä, joilla on osoitettu HIV:hen liittyviä sairauksia
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) 31. tammikuuta 2006 asti (viikkoon 264 asti)
|
Osallistujien lukumäärä, joilla oli ilmoitetut HIV:hen liittyvät sairaudet, arvioitiin.
|
Perustaso (päivä 1) 31. tammikuuta 2006 asti (viikkoon 264 asti)
|
Yhteistyökumppanit ja tutkijat
Täältä löydät tähän tutkimukseen osallistuvat ihmiset ja organisaatiot.
Sponsori
Yhteistyökumppanit
Opintojen ennätyspäivät
Nämä päivämäärät seuraavat ClinicalTrials.gov-sivustolle lähetettyjen tutkimustietueiden ja yhteenvetojen edistymistä. National Library of Medicine (NLM) tarkistaa tutkimustiedot ja raportoidut tulokset varmistaakseen, että ne täyttävät tietyt laadunvalvontastandardit, ennen kuin ne julkaistaan julkisella verkkosivustolla.
Opi tärkeimmät päivämäärät
Opiskelun aloitus
Torstai 1. marraskuuta 2001
Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)
Perjantai 1. lokakuuta 2010
Opintojen valmistuminen (Todellinen)
Perjantai 1. lokakuuta 2010
Opintoihin ilmoittautumispäivät
Ensimmäinen lähetetty
Perjantai 24. helmikuuta 2006
Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit
Perjantai 24. helmikuuta 2006
Ensimmäinen Lähetetty (Arvio)
Maanantai 27. helmikuuta 2006
Tutkimustietojen päivitykset
Viimeisin päivitys julkaistu (Arvio)
Perjantai 19. huhtikuuta 2013
Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit
Torstai 11. huhtikuuta 2013
Viimeksi vahvistettu
Perjantai 1. kesäkuuta 2012
Lisää tietoa
Tähän tutkimukseen liittyvät termit
Avainsanat
Muita asiaankuuluvia MeSH-ehtoja
- RNA-virusinfektiot
- Virussairaudet
- Infektiot
- Veren välityksellä leviävät infektiot
- Tartuntataudit
- Sukupuolitaudit, virus
- Sukupuolitaudit
- Lentivirus-infektiot
- Retroviridae-infektiot
- Immunologiset puutosoireyhtymät
- Immuunijärjestelmän sairaudet
- Hitaat virustaudit
- HIV-infektiot
- Immuunikato
- Farmakologisen vaikutuksen molekyylimekanismit
- Infektiota estävät aineet
- Viruksenvastaiset aineet
- Entsyymin estäjät
- HIV-vastaiset aineet
- Antiretroviraaliset aineet
- Proteaasin estäjät
- Sytokromi P-450 CYP3A:n estäjät
- Sytokromi P-450 -entsyymin estäjät
- HIV-proteaasin estäjät
- Viruksen proteaasin estäjät
- Ritonaviiri
- Fosamprenaviiri
Muut tutkimustunnusnumerot
- APV30005
Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .