GSK3359609:n annoksen suurennus- ja laajennustutkimus osallistujilla, joilla on valittuja pitkälle edenneitä kiinteitä kasvaimia (INDUCE-1)
Vaiheen I avoin tutkimus GSK3359609:stä annettuna yksinään ja yhdessä syöpälääkkeiden kanssa potilailla, joilla on valittuja pitkälle edenneitä kiinteitä kasvaimia
Tutkimuksen yleiskatsaus
Tila
Tila
Ehdot
Ehdot
Interventio / Hoito
Interventio / Hoito
- Lääke: Doketakseli
- Lääke: Pemetreksedi
- Lääke: Pembrolitsumabi
- Lääke: feladilimabi (GSK3359609)
- Lääke: GSK3174998
- Lääke: Paklitakseli ja karboplatiini
- Lääke: Gemsitabiini plus karboplatiini
- Lääke: Fluorourasiili (5-FU) plus karboplatiini tai sisplatiini
- Lääke: Dostarlimab
- Lääke: Kobolimabi
- Lääke: Bintrafusp alfa
Opintotyyppi
Opintotyyppi
Ilmoittautuminen (Todellinen)
Ilmoittautuminen
Vaihe
Vaihe
- Vaihe 1
Yhteystiedot ja paikat
Opiskelupaikat
-
-
-
Amsterdam, Alankomaat, 1066 CX
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
Victoria
-
Heidelberg, Victoria, Australia, 3084
- GSK Investigational Site
-
Melbourne, Victoria, Australia, 3000
- GSK Investigational Site
-
-
Western Australia
-
Nedlands, Western Australia, Australia, 6009
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
-
Barcelona, Espanja, 08036
- GSK Investigational Site
-
Barcelona, Espanja, 08035
- GSK Investigational Site
-
Madrid, Espanja, 28040
- GSK Investigational Site
-
Mága, Espanja, 29010
- GSK Investigational Site
-
Sevilla, Espanja, 41009
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
Toscana
-
Siena, Toscana, Italia, 53100
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
-
Chiba, Japani, 277-8577
- GSK Investigational Site
-
Osaka, Japani, 589-8511
- GSK Investigational Site
-
Tokyo, Japani, 104-0045
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
Ontario
-
Toronto, Ontario, Kanada, M5G 2M9
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
-
Shnghai, Kiina, 200126
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
-
Bordeaux Cedex, Ranska, 33076
- GSK Investigational Site
-
Lyon cedex 08, Ranska, 69373
- GSK Investigational Site
-
Paris, Ranska, 75005
- GSK Investigational Site
-
Villejuif cedex, Ranska, 94805
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
California
-
Duarte, California, Yhdysvallat, 91010
- GSK Investigational Site
-
Los Angeles, California, Yhdysvallat, 90025
- GSK Investigational Site
-
-
Florida
-
Sarasota, Florida, Yhdysvallat, 34232
- GSK Investigational Site
-
-
New York
-
New York, New York, Yhdysvallat, 10032
- GSK Investigational Site
-
New York, New York, Yhdysvallat, 10016
- GSK Investigational Site
-
-
Oklahoma
-
Oklahoma City, Oklahoma, Yhdysvallat, 73104
- GSK Investigational Site
-
-
Pennsylvania
-
Philadelphia, Pennsylvania, Yhdysvallat, 19111
- GSK Investigational Site
-
-
Tennessee
-
Nashville, Tennessee, Yhdysvallat, 37203
- GSK Investigational Site
-
Nashville, Tennessee, Yhdysvallat, 37232-6307
- GSK Investigational Site
-
-
Osallistumiskriteerit
Kelpoisuusvaatimukset
Kelpoisuusvaatimukset
Opintokelpoiset iät
Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia
Kuvaus
Sisällyttämiskriteerit
- Pystyy antamaan allekirjoitetun, kirjallisen tietoon perustuvan suostumuksen.
- Mies tai nainen, ikä >=18 vuotta (hyväksymishetkellä).
- Histologinen tai sytologinen dokumentaatio invasiivisesta pahanlaatuisesta kasvaimesta, joka on diagnosoitu paikallisesti edenneeksi/metastaattiseksi tai uusiutuneeksi/refraktoriseksi ja joka on jokin seuraavista kasvaintyypeistä: ylempien ja alempien virtsateiden virtsarakon/uroteelisyöpä; kohdunkaulan; kolorektaalinen (sisältää liitteen); ruokatorvi, levyepiteeli; pään ja kaulan syöpä; melanooma; pahanlaatuinen keuhkopussin mesoteliooma (MPM); ei-pienisoluinen keuhkosyöpä (NSCLC), eturauhanen; Mikrosatelliitin epävakaus - Korkea/puutteellinen epäsuhta korjaus (MSI-H/dMMR) kasvain (osa 1B ja osa 2B) ja ihmisen papilloomavirus (HPV) tai Epstein-Barr (EBV) -positiivinen kasvain (osa 1B ja osa 2B).
- Sairaus, joka on edennyt tietyn kasvaintyypin tavanomaisen hoidon jälkeen tai johon standardihoito on osoittautunut tehottomaksi, sietämättömäksi tai sitä pidetään sopimattomana tai jos muuta standardihoitoa ei ole olemassa; poikkeuksia ovat nämä kasvaintyypit, joissa pembrolitsumabin yksittäinen aine voi olla standardi: NSCLC, pään ja kaulan okasolusyöpä (HNSCC), virtsarakon/uroteelisyöpä, MSI-H/dMMR-syövät ja melanooma ja kohdunkaulan syöpä. Osan 2B pembrolitsumabiyhdistelmän laajennuskohorteissa ei ehkä vaadita aiempaa hoitoa ohjelmoidulla solukuoleman proteiinilla 1 (PD-1)/ligandi 1:llä (L1). 1) Osallistujat eivät saa olla saaneet enempää kuin 5 aiempaa hoitolinjaa pitkälle edenneen taudin hoitoon, mukaan lukien sekä hoitostandardit että tutkimusterapiat. 2) Osallistujien, jotka ovat saaneet aikaisempaa PD-1/L1-hoitoa, on täytettävä seuraavat vaatimukset (osa 1B [paitsi PK/PD-kohortti]/osa 2B): a) he ovat saavuttaneet CR-, PR- tai SD-arvot, ja heillä on myöhemmin ollut sairauden eteneminen vielä ollessaan PD-1/L1-hoito; b) olet saanut vähintään 2 annosta hyväksyttyä PD-1/L1-estäjää (mikä tahansa sääntelyviranomainen), c) on osoittanut taudin etenemisen kiinteiden kasvainten vasteen arviointikriteerien (RECIST) version 1.1 mukaisesti 18 viikon sisällä viimeisestä PD-1/L1-estäjän annos. Ensimmäiset todisteet taudin etenemisestä on vahvistettava toisella arvioinnilla, joka on vähintään neljä viikkoa ensimmäisen dokumentoidun progressiivisen taudin (PD) päivämäärästä (vahvistusskannaus voisi olla tämän tutkimuksen perustason kelpoisuusskannaus). 3) Osan 2A 5-fluorourasiilin (FU)/platina-yhdistelmässä GSK3359609:n ja pembrolitsumabikohortin kanssa osallistujat eivät saa olla saaneet aikaisempaa systeemistä hoitoa toistuvan tai metastaattisen tilan yhteydessä (lukuun ottamatta systeemistä hoitoa, joka annetaan osana multimodaalista hoitoa paikallisesti pitkälle edennyt sairaus).
- Arkistokasvainkudos, joka on saatu milloin tahansa alkuperäisestä diagnoosista tutkimukseen tuloon asti; uusi tuumoribiopsia, jossa käytetään menetelmää, joka on turvallinen osallistujalle vauriossa, jota ei ole aiemmin säteilytetty, ellei leesio ole edennyt, jos arkistokudosta ei ole saatavilla.
- Hyväksy esikäsittelyn ja hoidon biopsian suorittamisen ja sinulla on sairaus, joka voidaan tehdä biopsialla, jota vaaditaan farmakokineettisten (PK) / farmakodynamiikka (PD), annossatunnaistettujen HNSCC-, melanoomaannoksen laajennus- ja biomarkkerikohorttien osalta.
- Mitattavissa oleva sairaus RECIST-version 1.1 mukaan. Palpoitavia vaurioita, joita ei voida mitata radiografisilla tai valokuvilla arvioinneilla, ei saa käyttää ainoana mitattavissa olevana vauriona. Mitään mitattavissa olevaa leesiota, josta on otettu biopsia seulonnassa, ei voida seurata kohde-/indeksileesiona, ellei GlaxoSmithKline (GSK) ole suostunut siihen.
- Eastern Cooperative Oncology Groupin (ECOG) suorituskykytila (PS) 0-1.
- Elinajanodote vähintään 12 viikkoa.
- Riittävä elinten toiminta.
- QT-aika korjattu sykkeen mukaan Friderician kaavan mukaan (QTcF) <450 millisekuntia (msek) tai QTcF <480 msek osallistujille, joilla on haarakatkos.
- Naispuolinen osallistuja on oikeutettu osallistumaan, jos hän ei ole raskaana (kuten negatiivinen seerumin beeta-ihmisen koriongonadotropiini [beta-hCG] -testi lisääntymiskykyisillä naisilla) ja joka ei imetä tai lisääntyy, suostuu noudattamaan jotakin vaihtoehdoista 30 päivää ennen ensimmäistä tutkimuslääkitysannosta ja 120 päivää viimeisen tutkimushoidon annoksen jälkeen.
- Miesosallistujien, joilla on hedelmällisessä iässä olevia naispartnereita, on suostuttava käyttämään jotakin protokollassa määritellyistä ehkäisymenetelmistä ensimmäisestä tutkimushoidon annoksesta 120 päivään viimeisen tutkimushoidon annoksen jälkeen.
- Dokumentoitu HPV/EBV-positiivinen kasvain paikallisen laboratorion määrittämänä vain osan 1B ja osan 2B pembrolitsumabiyhdistelmän viruspositiivisille levinneisyyskohorteille.
- Dokumentoitu MSI-H- tai dMMR-positiivinen kasvain paikallisen laboratorion määrittämänä vain osan 1B ja osan 2B pembrolitsumabiyhdistelmän MSI-H/dMMR-laajennuskohorteille.
- ICOS-ilmentymistulos käyttämällä keskuslaboratorion analyyttisesti validoitua immunohistokemian (IHC) määritystä vain osan 1B biomarkkerikohortille.
- Geeniekspression (GEX) tulos käyttämällä keskuslaboratorion analyyttisesti validoitua menetelmää (vain osa 1B Biomarkker Cohort).
- PD-L1 yhdistetty positiivinen pistemäärä (CPS) <1 käyttäen Food and Drug Administrationin (FDA) hyväksymää PD-L1 IHC 22C3 pharmdx -määritystä keskuslaboratoriotestauksella osan 2B HNSCC PD-L1 CPS <1 kohortille. Dokumentoitu testitulos FDA:n hyväksymästä PD-L1 IHC 22C3 pharmDx -määrityksestä paikallisessa laboratoriossa, jos saatavilla, voidaan hyväksyä keskuslaboratoriotestituloksen sijasta.
Poissulkemiskriteerit
Aiempi hoito seuraavilla hoidoilla:
- Syöpähoito 30 päivän tai 5 lääkkeen puoliintumisajan kuluessa sen mukaan, kumpi on lyhyempi. Aiemman syöpälääkkeen viimeisen annoksen ja tutkimuslääkkeen ensimmäisen annoksen välillä on oltava vähintään 14 päivää.
- Osa 2B (GSK3359609/pembrolitsumabiyhdistelmä): pembrolitsumabin aiempaa huuhtelua ei vaadita.
- Aikaisempi sädehoito: sallittu, jos vähintään yksi säteilyttämätön mitattavissa oleva leesio on saatavilla arvioitavaksi RECIST-version 1.1 mukaisesti tai jos yksittäinen mitattavissa oleva leesio on säteilytetty, objektiivinen eteneminen dokumentoidaan. Vähintään kaksi viikkoa ennen tutkimuslääkkeen aloittamista vaaditaan raajojen luumetastaasien aiheuttama säteily ja 4 viikkoa rintakehän, aivojen tai sisäelinten säteilyä varten. • Tutkimushoito 30 päivän tai 5 tutkimustuotteen puoliintumisajan kuluessa (sen mukaan kumpi on lyhyempi). Vähintään 14 päivää on kulunut viimeisen tutkimusaineen annoksen ja ensimmäisen tutkimuslääkkeen annoksen välillä.
- Aikaisempi allogeeninen tai autologinen luuytimensiirto tai muu kiinteä elinsiirto.
- Toksisuus aikaisemmasta syöpähoidosta
- Invasiivinen pahanlaatuisuus tai muu invasiivinen pahanlaatuinen kasvain kuin tutkittava sairaus viimeisen kahden vuoden aikana paitsi: Mikä tahansa muu invasiivinen pahanlaatuinen kasvain, josta osallistuja on lopullisesti hoidettu, on ollut taudista vapaa <=2 vuoden ajan ja päätutkijan ja GSK Medical Monitor ei vaikuta tutkimushoidon vaikutusten arviointiin tällä hetkellä kohdennettuun pahanlaatuiseen kasvaimeen, voidaan sisällyttää tähän kliiniseen tutkimukseen; ja parantavasti hoidettu ei-melanooma ihosyöpä.
- Keskushermoston (CNS) etäpesäkkeet, lukuun ottamatta seuraavia poikkeuksia: • Osallistujat, jotka ovat aiemmin hoitaneet keskushermoston etäpesäkkeitä, ovat oireettomia eivätkä he tarvitse steroideja vähintään 14 päivää ennen tutkimuslääkkeen ensimmäistä annosta. Osallistujat, joilla on karsinomatoottinen aivokalvontulehdus tai leptomeningeaalinen leviäminen, suljetaan pois kliinisestä stabiilisuudesta riippumatta.
- Verivalmisteiden (mukaan lukien verihiutaleet tai punasolut) siirto tai pesäkkeitä stimuloivien tekijöiden (mukaan lukien granulosyyttipesäkkeitä stimuloiva tekijä [G-CSF], granulosyytti-makrofagipesäkkeitä stimuloiva tekijä, rekombinantti erytropoietiini) anto 14 päivän sisällä ennen ensimmäistä annos GSK3359609.
- Suuri leikkaus <=4 viikkoa ennen ensimmäistä tutkimushoitoannosta. Osallistujien on myös oltava täysin toipuneet kaikista leikkauksista (suuresta tai pienestä) ja/tai sen komplikaatioista ennen tutkimushoidon aloittamista.
- Aktiivinen autoimmuunisairaus, joka on vaatinut systeemistä hoitoa viimeisen kahden vuoden aikana (eli sairautta modifioivien aineiden, kortikosteroidien tai immunosuppressiivisten lääkkeiden käyttö). Korvaushoitoa (esim. tyroksiini- tai fysiologinen kortikosteroidikorvaushoito lisämunuaisen tai aivolisäkkeen vajaatoimintaan jne.) ei pidetä systeemisen hoidon muotona.
- Samanaikainen sairaus, joka vaatii systeemisten immunosuppressiivisten lääkkeiden käyttöä 7 päivän sisällä ennen ensimmäistä tutkimushoitoannosta. Fysiologisia kortikosteroidiannoksia endokrinopatioiden hoitoon tai steroideja, joilla on minimaalinen systeeminen imeytyminen, mukaan lukien paikalliset, inhaloitavat tai intranasaaliset kortikosteroidit, voidaan jatkaa, jos osallistuja on vakaalla annoksella.
- Tila, joka vaatii hoitoa vahvoilla sytokromi p (CYP) 450 3A4:n estäjillä/indusoijilla 7 päivän sisällä ennen ensimmäistä kemoterapiaannosta (vaatimus koskee osallistujia, jotka on rekisteröity osan 2 kemoterapiayhdistelmään dosetakselin kanssa).
- Aktiivinen infektio, joka vaatii systeemistä hoitoa, tunnettu ihmisen immuunikatovirusinfektio tai positiivinen testi hepatiitti B -infektion tai hepatiitti C -infektion varalta.
- Nykyinen aktiivinen maksa- tai sappisairaus (lukuun ottamatta Gilbertin oireyhtymää tai oireettomia sappikiviä, maksametastaaseja tai muuten stabiilia kroonista maksasairautta tutkijan arvioiden mukaan).
- Viime aikoina (viimeisten 6 kuukauden aikana) akuutti divertikuliitti, tulehduksellinen suolistosairaus, vatsansisäinen paise tai maha-suolikanavan tukos, joka vaati leikkausta.
- Minkä tahansa elävän rokotteen vastaanottaminen 4 viikon sisällä ennen ensimmäistä tutkimushoitoannosta.
- Viimeaikainen allergeenien herkkyyttä vähentävä hoito 4 viikon sisällä tutkimushoidon aloittamisesta.
- Aiempi vakava yliherkkyys monoklonaalisille vasta-aineille tai tutkittaville kemoterapioille, mukaan lukien valmisteessa käytetyille aineille.
- Historia tai todisteita sydämen poikkeavuuksista.
- Aiempi (nykyinen ja mennyt) idiopaattinen keuhkofibroosi, keuhkotulehdus (aiempi keuhkotulehduksen poissulkeminen vain, jos hoitoon tarvittiin steroideja), interstitiaalinen keuhkosairaus tai keuhkokuumeen järjestäminen. Huomautus: Säteilyn jälkeiset muutokset keuhkoissa, jotka liittyvät aikaisempaan sädehoitoon ja/tai oireeton säteilyn aiheuttama keuhkotulehdus, joka ei vaadi hoitoa, voidaan sallia, jos tutkija ja Medical Monitor sopivat.
- Viimeaikainen (6 kuukauden sisällä) hallitsematon oireinen askites tai pleuraeffuusio.
- Mikä tahansa vakava ja/tai epävakaa olemassa oleva lääketieteellinen, psykiatrinen häiriö tai muu tila, joka voi häiritä osallistujan turvallisuutta, tietoisen suostumuksen saamista tai tutkimusmenettelyjen noudattamista.
Opintosuunnitelma
Miten tutkimus on suunniteltu?
Suunnittelun yksityiskohdat
- Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
- Jako: Ei satunnaistettu
- Inventiomalli: Peräkkäinen tehtävä
- Naamiointi: Ei mitään (avoin tarra)
Aseiden lukumäärä
Aseet ja interventiot
Osallistujaryhmä / ArmOsallistujaryhmä / Arm |
Interventio / HoitoInterventio / Hoito |
|---|---|
|
Kokeellinen: Osa 1A: Feladilimabi annoksen nostaminen (GSK3359609)
Osallistujat saavat feladilimabia (GSK3359609) jatkuvasti annostasolla, joka riippuu siitä, mihin annostasoon osallistuja on kertynyt.
|
|
|
Kokeellinen: Osa 1B: Expansiofeladilimabi (GSK3359609)
Osallistujat saavat feladilimabia (GSK3359609) jatkuvasti annostasolla, joka on valittu annoslaajennuskohorttien lisäselvitystä varten.
|
|
|
Kokeellinen: Osa 2A: Annoksen nostaminen (feladilimabi (GSK3359609) + pembrolitsumabi)
Osallistujat saavat feladilimabia (GSK3359609) jatkuvasti yhdessä pembrolitsumabin kanssa.
|
|
|
Kokeellinen: Osa 2A: Annoksen nostaminen (feladilimabi (GSK3359609)+GSK3174998)
Osallistujat saavat feladilimabia (GSK3359609) jatkuvasti yhdessä GSK3174998:n kanssa.
|
|
|
Kokeellinen: Osa 2A: Turvallinen sisäänajo (feladilimabi (GSK3359609) + kemoterapia)
Osan 2A kemoterapiayhdistelmäryhmiin osallistuvat osallistujat saavat feladilimabia (GSK3359609) yhdessä kemoterapian kanssa annoksilla ja aikatauluilla, jotka perustuvat hoitokäytäntöihin.
|
|
|
Kokeellinen: Osa 2B: Expansio-feladilimabi (GSK3359609)
Osallistujat saavat feladilimabia (GSK3359609) jatkuvasti yhdessä pembrolitsumabin kanssa.
|
|
|
Kokeellinen: Osa 2A: Annoksen nostaminen (feladilimabi (GSK3359609) + dostarlimabi)
Osallistujat saavat feladilimabia (GSK3359609) jatkuvasti yhdessä dostarlimabin kanssa.
|
|
|
Kokeellinen: Osa 2A: Annoksen nostaminen (feladilimabi (GSK3359609)+dostarlimabi+kobolimabi)
Osallistujat saavat feladilimabia (GSK3359609) jatkuvasti yhdessä dostarlimabin kanssa ja sen jälkeen kobolimabin kanssa.
|
|
|
Kokeellinen: Osa 2A: Annoksen nostaminen (feladilimabi (GSK3359609) + bintrafusp alfa)
Osallistujat saavat feladilimabia (GSK3359609) jatkuvasti yhdessä bintrafusp alfan kanssa.
|
Mitä tutkimuksessa mitataan?
Ensisijaiset tulostoimenpiteet
Ensisijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Osa 1A: Osallistujien määrä, jolla on haittatapahtuma(t) (AE) ja vakava haittatapahtuma (SAE)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
AE on mikä tahansa ei-toivottava lääketieteellinen tapahtuma kliinisen tutkimuksen osallistujassa, joka liittyy ajallisesti tutkimushoidon käyttöön, riippumatta siitä katsotaanko sen liittyvän tutkimushoitoon vai ei.
SAE:ksi määritellään mikä tahansa ei-toivottu lääketieteellinen tapahtuma, joka millä tahansa annoksella johtaa kuolemaan, on hengenvaarallinen, vaatii sairaalahoitoa tai olemassa olevan sairaalahoidon pidentämistä, johtaa jatkuvaan vammaisuuteen/työkyvyttömyyteen tai on synnynnäinen poikkeavuus/sikiövaurio, muut tilanteet, jotka liittyy lääketieteelliseen tai tieteelliseen arviointiin tai se liittyy maksavaurioon ja maksan vajaatoimintaan.
SAE ovat AE:n osajoukko.
Esitetään yhteenveto mahdollisista AE- ja SAE-osallistujista.
AE:t koodattiin käyttämällä Medical Dictionary for Regulatory Affairs -sanakirjaa (MedDRA-sanakirja).
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1A: Osallistujien määrä, joilla on annosta rajoittava toksisuus (DLT)
Aikaikkuna: Jopa 28 päivää
|
DLT on AE, jonka tutkija pitää kliinisesti merkityksellisenä ja joka johtuu tutkimushoidosta 28 päivän DLT-jakson aikana ja joka täyttää vähintään yhden DLT-kriteeristä: Kuumeinen neutropenia; Asteen 4 neutropenia, joka kestää yli 7 päivää tai vaatii granulosyyttipesäkkeitä stimuloivaa tekijää (G-CSF), anemia, trombosytopenia, ei-hematologinen toksisuus; Asteen 3 trombosytopenia, johon liittyy verenvuotoa, keuhkotulehdus, toksisuus, joka ei parane asteeseen 1 tai lähtötasoon 3 päivän kuluessa; Asteen 2 silmätoksisuus; Toksisuus, joka johtaa feladilimabihoidon pysyvään lopettamiseen neljän ensimmäisen hoitoviikon aikana; mikä tahansa muu tapahtuma, joka tutkijan ja GSK Medical Monitorin arvion mukaan katsotaan DLT:ksi.
|
Jopa 28 päivää
|
|
Osa 1A: Osallistujien määrä, joiden pahimman tapauksen luokka muuttui kliinisen kemian parametrien lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
Verinäytteitä kerättiin kliinisen kemian parametrien analysointia varten.
Laboratorioparametrit luokiteltiin CTCAE v4.03:n mukaan.
Arvosana (G) 0: Ei mitään; G1: lievä; G2: kohtalainen; G3: vakava tai lääketieteellisesti merkittävä; G4: hengenvaaralliset seuraukset.
Korkeampi arvosana osoittaa suurempaa vakavuutta ja arvosanan nousu määriteltiin suhteessa perusarvoon.
Lähtötilanne (päivä 1) määriteltiin viimeisimmäksi annosta edeltäväksi arvioksi, jonka arvo ei puuttunut, mukaan lukien suunnittelemattomien käyntien arvot.
Vain arvosanamuutostiedot esitetään perustason (B) ja WCPB:n (Worst Case Post-Baseline) osalta G0, G1, G2, G3, G4 ja puuttuvat (M) tässä muodossa "Parametrin nimi, B GX, WCB GX", jossa X = arvosanan numero.
|
Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
|
Osa 1A: Osallistujien lukumäärä, joilla on huonoimmat kemialliset tulokset suhteessa normaalialueeseen perustilanteen jälkeinen suhteessa lähtötilanteeseen
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Normaalit vaihteluvälit olivat 0,1 - 0,3 mikromoolia (umol)/litra (L) (suora bilirubiini); 6 - 8,3 grammaa/l (proteiini); 100-250 kansainvälistä yksikköä (IU)/l (laktaattidehydrogenaasi (LDH)); 2,3 - 4,1 pikomoolia/l (vapaa trijodityroniini (T3)); 4,6 - 11,2 pikomolia/l (vapaa tyroksiini (T4)); 0 ja 0,04 mikrogrammaa (ug)/l (troponiini I); 0 - 0,01 ug/l (troponiini T); 0,45 - 4,5 milliyksikköä (Mu)/l (tyrotropiini (TSH)); ja 6-24 millimoolia/l (urea).
Osallistujat laskettiin pahimmassa tapauksessa, jos heidän arvonsa muuttuu alhaiseksi, normaaliksi tai ei muutosta [NC] tai korkeaksi), ellei heidän luokassaan ole NC.
Osallistujat, joiden laboratorioarvoluokka pysyi muuttumattomana (esim.
Korkeasta korkeaan) tai joiden arvo muuttui normaaliksi, kirjattiin "Normaaliin tai ei muutosta" -luokkaan.
Osallistujat laskettiin kahdesti, jos osallistujalla oli arvot, jotka muuttuivat matalaksi ja korkeaksi, joten prosenttiosuudet eivät välttämättä lisää 100%.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1A: Niiden osallistujien määrä, joiden hematologiset parametrit ovat pahimmassa tapauksessa muuttuneet lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
Verinäytteitä kerättiin hematologisten parametrien analysointia varten.
Laboratorioparametrit luokiteltiin CTCAE v4.03:n mukaan.
Arvosana (G) 0: Ei mitään; G1: lievä; G2: kohtalainen; G3: vakava tai lääketieteellisesti merkittävä; G4: hengenvaaralliset seuraukset.
Korkeampi arvosana osoittaa suurempaa vakavuutta ja arvosanan nousu määriteltiin suhteessa perusarvoon.
Lähtötilanne (päivä 1) määriteltiin viimeisimmäksi annosta edeltäväksi arvioksi, jonka arvo ei puuttunut, mukaan lukien suunnittelemattomien käyntien arvot.
Vain arvosanamuutostiedot esitetään perustason (B) ja WCPB:n (Worst Case Post-Baseline) osalta G0, G1, G2, G3, G4 ja puuttuvat (M) tässä muodossa "Parametrin nimi, B GX, WCB GX", jossa X = arvosanan numero.
|
Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
|
Osa 1A: Osallistujien lukumäärä, joilla hematologiset tulokset ovat pahimmillaan verrattuna normaaliin vaihteluväliin perustilanteen jälkeen suhteessa lähtötilanteeseen
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Normaalit vaihteluvälit olivat 0,01-0,3*10^9 solua/l (basofiilit), 0-500 solua/l (eosinofiilit), 41-50 prosenttia punasoluista (RBC) veressä (hematokriitti), 1 000 - 4 800 lymfosyyttiä mikrolitrassa (µl) verta (lymfosyytit), 80-100 femtoliteria (fl) (erytrosyytit, keskimääräinen verisolujen tilavuus), 2-8 prosenttia valkosoluista (monosyytit), 40-60 solua/mcL (neutrofiilit) ja naiset: 4,2-5,4 miljoonaa punasolua/mikrolitra (mcL) verta ja miehet: 4,7 6,1 miljoonaan punasoluihin/mcL (erytrosyyttien määrä).
Osallistujat laskettiin pahimmassa tapauksessa, jos heidän arvonsa muuttuu alhaiseksi, normaaliksi tai ei muutosta [NC] tai korkeaksi), ellei heidän luokassaan ole NC.
Osallistujat, joiden laboratorioarvoluokka pysyi muuttumattomana (esim.
Korkeasta korkeaan) tai joiden arvo muuttui normaaliksi, kirjattiin "Normaaliin tai ei muutosta" -luokkaan.
Osallistujat laskettiin kahdesti, jos osallistujalla oli arvot, jotka muuttuivat matalaksi ja korkeaksi, joten prosenttiosuudet eivät välttämättä lisää 100%.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1A: Osallistujien lukumäärä, joilla on huonoimmat virtsaanalyysitulokset perustilanteen jälkeen suhteessa lähtötilanteeseen
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Virtsanäytteitä kerättiin virtsan glukoosin, ketonien ja piilevän veren arvioimiseksi mittatikkumenetelmällä.
Mittatikkutesti antoi tuloksia puolikvantitatiivisesti ja virtsan parametrien tulokset kirjattiin negatiivisiksi, jälki, 1+, 2+, 3+, mikä osoittaa suhteellisia pitoisuuksia virtsanäytteessä.
Lähtötaso (päivä 1) määriteltiin viimeisimmäksi, ei-puuttuvaksi arvoksi ennen ensimmäistä tutkimusannospäivää tai sen aikana.
Virtsaanalyysiparametrien tulos kirjattiin ei muutosta/laskua ja mahdollisena lisäyksenä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1A: Feladilimabin annosta muuttaneiden osallistujien määrä
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Feladilimabin annosta muuttaneiden (mukaan lukien annosta viivästyneiden, annoksen nostamisen ja infuusion keskeytysten) osanottajien määrä ilmoitettiin.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: Osallistujien määrä, jolla on haittatapahtuma(t) (AE) ja vakava haittatapahtuma (SAE)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
AE on mikä tahansa ei-toivottava lääketieteellinen tapahtuma kliinisen tutkimuksen osallistujassa, joka liittyy ajallisesti tutkimushoidon käyttöön, riippumatta siitä katsotaanko sen liittyvän tutkimushoitoon vai ei.
SAE määritellään mitä tahansa epäsuotuisaa lääketieteellistä tapahtumaa, joka millä tahansa annoksella johtaa kuolemaan, on hengenvaarallinen, edellyttää sairaalahoitoa tai olemassa olevan sairaalahoidon pidentämistä, johtaa jatkuvaan vammaisuuteen/työkyvyttömyyteen tai on synnynnäinen poikkeavuus/sikiövaurio, muut tilanteet, joihin liittyy lääketieteellisen tai tieteellisen arvion perusteella tai liittyy maksavaurioon ja maksan vajaatoimintaan.
SAE ovat AE:n osajoukko.
Esitetään yhteenveto mahdollisista AE- ja SAE-osallistujista.
AE:t koodattiin MedDRA-sanakirjalla.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: Osallistujien määrä, joilla on annosta rajoittava toksisuus (DLT)
Aikaikkuna: Jopa 28 päivää
|
DLT on AE, jonka tutkija pitää kliinisesti merkityksellisenä ja joka johtuu tutkimushoidosta 28 päivän DLT-jakson aikana ja joka täyttää vähintään yhden DLT-kriteeristä: Kuumeinen neutropenia; Asteen 4 neutropenia, joka kestää yli 7 päivää tai vaatii granulosyyttipesäkkeitä stimuloivaa tekijää (G-CSF), anemia, trombosytopenia, ei-hematologinen toksisuus; Asteen 3 trombosytopenia, johon liittyy verenvuotoa, keuhkotulehdus, toksisuus, joka ei parane asteeseen 1 tai lähtötasoon 3 päivän kuluessa; Asteen 2 silmätoksisuus; Toksisuus, joka johtaa feladilimabi monoterapian tai yhdistelmähoidon pysyvään lopettamiseen neljän ensimmäisen hoitoviikon aikana; mikä tahansa muu tapahtuma, joka tutkijan ja GSK Medical Monitorin arvion mukaan katsotaan DLT:ksi.
|
Jopa 28 päivää
|
|
Osa 2A: Osallistujien määrä, joiden pahimman tapauksen luokka muuttui kliinisen kemian parametrien lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
Verinäytteitä kerättiin kliinisen kemian parametrien analysointia varten.
Laboratorioparametrit luokiteltiin CTCAE v4.03:n mukaan.
Arvosana (G) 0: Ei mitään; G1: lievä; G2: kohtalainen; G3: vakava tai lääketieteellisesti merkittävä; G4: hengenvaaralliset seuraukset.
Korkeampi arvosana osoittaa suurempaa vakavuutta ja arvosanan nousu määriteltiin suhteessa perusarvoon.
Lähtötilanne (päivä 1) määriteltiin viimeisimmäksi annosta edeltäväksi arvioksi, jonka arvo ei puuttunut, mukaan lukien suunnittelemattomien käyntien arvot.
Vain arvosanamuutostiedot esitetään perustason (B) ja WCPB:n (Worst Case Post-Baseline) osalta G0, G1, G2, G3, G4 ja puuttuvat (M) tässä muodossa "Parametrin nimi, B GX, WCB GX", jossa X = arvosanan numero.
|
Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
|
Osa 2A: Osallistujien lukumäärä, joilla on huonoimmat kemialliset tulokset suhteessa normaalialueeseen perustilanteen jälkeinen suhteessa lähtötilanteeseen
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Normaalit vaihteluvälit olivat 6 - 8,3 grammaa/l (proteiini); 100-250 kansainvälistä yksikköä (IU)/l (laktaattidehydrogenaasi (LDH)); 2,3 - 4,1 pikomoolia/l (vapaa trijodityroniini (T3)); 4,6 - 11,2 pikomolia/l (vapaa tyroksiini (T4)); 0 ja 0,04 mikrogrammaa (ug)/l (troponiini I); 0 - 0,01 ug/l (troponiini T); 0,45 - 4,5 milliyksikköä (Mu)/l (tyrotropiini (TSH)); ja 6-24 millimoolia/l (urea).
Osallistujat laskettiin pahimmassa tapauksessa, jos heidän arvonsa muuttuu alhaiseksi, normaaliksi tai ei muutosta [NC] tai korkeaksi), ellei heidän luokassaan ole NC.
Osallistujat, joiden laboratorioarvoluokka pysyi muuttumattomana (esim.
Korkeasta korkeaan) tai joiden arvo muuttui normaaliksi, kirjattiin "Normaaliin tai ei muutosta" -luokkaan.
Osallistujat laskettiin kahdesti, jos osallistujalla oli arvot, jotka muuttuivat matalaksi ja korkeaksi, joten prosenttiosuudet eivät välttämättä lisää 100%.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: Osallistujien määrä, joiden hematologiaparametrit muuttuivat pahimmassa tapauksessa lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
Verinäytteitä kerättiin hematologisten parametrien analysointia varten.
Laboratorioparametrit luokiteltiin CTCAE v4.03:n mukaan.
Arvosana (G) 0: Ei mitään; G1: lievä; G2: kohtalainen; G3: vakava tai lääketieteellisesti merkittävä; G4: hengenvaaralliset seuraukset.
Korkeampi arvosana osoittaa suurempaa vakavuutta ja arvosanan nousu määriteltiin suhteessa perusarvoon.
Lähtötilanne (päivä 1) määriteltiin viimeisimmäksi annosta edeltäväksi arvioksi, jonka arvo ei puuttunut, mukaan lukien suunnittelemattomien käyntien arvot.
Vain arvosanamuutostiedot esitetään perustason (B) ja WCPB:n (Worst Case Post-Baseline) osalta G0, G1, G2, G3, G4 ja puuttuvat (M) tässä muodossa "Parametrin nimi, B GX, WCB GX", jossa X = arvosanan numero.
|
Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
|
Osa 2A: Osallistujien lukumäärä, joilla hematologiset tulokset ovat pahimmassa tapauksessa suhteessa normaaliin vaihteluväliin perustilanteen jälkeen suhteessa lähtötilanteeseen
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Normaalit vaihteluvälit olivat 0,01-0,3*10^9 solua/l (basofiilit), 0-500 solua/l (eosinofiilit), 41-50 prosenttia punasoluista veressä (hematokriitti), 2-8 prosenttia valkosoluja (monosyytit), 40 60 solua/mcL (neutrofiilit) ja naiset: 4,2-5,4 miljoonaa punasolua/mcL verestä ja miehistä: 4,7-6,1 miljoonaa punasolua/mcL (erytrosyyttien määrä).
Osallistujat laskettiin pahimmassa tapauksessa, jos heidän arvonsa muuttuu alhaiseksi, normaaliksi tai ei muutosta [NC] tai korkeaksi), ellei heidän luokassaan ole NC.
Osallistujat, joiden laboratorioarvoluokka pysyi muuttumattomana (esim.
Korkeasta korkeaan) tai joiden arvo muuttui normaaliksi, kirjattiin "Normaaliin tai ei muutosta" -luokkaan.
Osallistujat laskettiin kahdesti, jos osallistujalla oli arvot, jotka muuttuivat matalaksi ja korkeaksi, joten prosenttiosuudet eivät välttämättä lisää 100%.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: Niiden osallistujien lukumäärä, joilla on pahimmillaan virtsan analyysitulokset perustilanteen jälkeen suhteessa lähtötilanteeseen
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Virtsanäytteitä kerättiin virtsan glukoosin, ketonien ja piilevän veren arvioimiseksi mittatikkumenetelmällä.
Mittatikkutesti antoi tuloksia puolikvantitatiivisesti ja virtsan parametrien tulokset kirjattiin negatiivisiksi, jälki, 1+, 2+, 3+, mikä osoittaa suhteellisia pitoisuuksia virtsanäytteessä.
Lähtötaso (päivä 1) määriteltiin viimeisimmäksi, ei-puuttuvaksi arvoksi ennen ensimmäistä tutkimusannospäivää tai sen aikana.
Virtsaanalyysiparametrien tulos kirjattiin ei muutosta/laskua ja mahdollisena lisäyksenä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: Feladilimabin annosta muuttaneiden osallistujien määrä
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Feladilimabin annosta muuttaneiden (mukaan lukien annosten viivästykset, annoksen korotukset ja infuusion keskeytykset) määrä ilmoitettiin
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
Toissijaiset tulostoimenpiteet
Toissijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Osa 1B: Osallistujien määrä, jolla on haittatapahtuma(t) (AE) ja vakava haittatapahtuma (SAE)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
AE on mikä tahansa ei-toivottava lääketieteellinen tapahtuma kliinisen tutkimuksen osallistujassa, joka liittyy ajallisesti tutkimushoidon käyttöön, riippumatta siitä katsotaanko sen liittyvän tutkimushoitoon vai ei.
SAE määritellään mitä tahansa epäsuotuisaa lääketieteellistä tapahtumaa, joka millä tahansa annoksella johtaa kuolemaan, on hengenvaarallinen, edellyttää sairaalahoitoa tai olemassa olevan sairaalahoidon pidentämistä, johtaa jatkuvaan vammaisuuteen/työkyvyttömyyteen tai on synnynnäinen poikkeavuus/sikiövaurio, muut tilanteet, joihin liittyy lääketieteellisen tai tieteellisen arvion perusteella tai liittyy maksavaurioon ja maksan vajaatoimintaan.
SAE ovat AE:n osajoukko.
Esitetään yhteenveto mahdollisista AE- ja SAE-osallistujista.
AE:t koodattiin MedDRA-sanakirjalla.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1B: Osallistujien määrä, joiden pahimman tapauksen luokka muuttui kliinisen kemian parametrien lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
Verinäytteitä kerättiin kliinisen kemian parametrien analysointia varten.
Laboratorioparametrit luokiteltiin CTCAE v4.03:n mukaan.
Arvosana (G) 0: Ei mitään; G1: lievä; G2: kohtalainen; G3: vakava tai lääketieteellisesti merkittävä; G4: hengenvaaralliset seuraukset.
Korkeampi arvosana osoittaa suurempaa vakavuutta ja arvosanan nousu määriteltiin suhteessa perusarvoon.
Lähtötilanne (päivä 1) määriteltiin viimeisimmäksi annosta edeltäväksi arvioksi, jonka arvo ei puuttunut, mukaan lukien suunnittelemattomien käyntien arvot.
Vain arvosanamuutostiedot esitetään perustason (B) ja WCPB:n (Worst Case Post-Baseline) osalta G0, G1, G2, G3, G4 ja puuttuvat (M) tässä muodossa "Parametrin nimi, B GX, WCB GX", jossa X = arvosanan numero.
|
Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
|
Osa 1B: Osallistujien lukumäärä, joilla on huonoimmat kemialliset tulokset suhteessa normaalialueeseen perustilanteen jälkeinen suhteessa lähtötilanteeseen
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Normaalit vaihteluvälit olivat 6 - 8,3 grammaa/l (proteiini); 100-250 kansainvälistä yksikköä (IU)/l (laktaattidehydrogenaasi (LDH)); 2,3 - 4,1 pikomoolia/l (vapaa trijodityroniini (T3)); 4,6 - 11,2 pikomolia/l (vapaa tyroksiini (T4)); 0 ja 0,04 mikrogrammaa (ug)/l (troponiini I); 0 - 0,01 ug/l (troponiini T); 0,45 - 4,5 milliyksikköä (Mu)/l (tyrotropiini (TSH)); ja 6-24 millimoolia/l (urea).
Osallistujat laskettiin pahimmassa tapauksessa, jos heidän arvonsa muuttuu alhaiseksi, normaaliksi tai ei muutosta [NC] tai korkeaksi), ellei heidän luokassaan ole NC.
Osallistujat, joiden laboratorioarvoluokka pysyi muuttumattomana (esim.
Korkeasta korkeaan) tai joiden arvo muuttui normaaliksi, kirjattiin "Normaaliin tai ei muutosta" -luokkaan.
Osallistujat laskettiin kahdesti, jos osallistujalla oli arvot, jotka muuttuivat matalaksi ja korkeaksi, joten prosenttiosuudet eivät välttämättä kasva 100 prosenttiin
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1B: Osallistujien määrä, joiden hematologiaparametrien pahimman tapauksen luokka muuttui lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
Verinäytteitä kerättiin hematologisten parametrien analysointia varten.
Laboratorioparametrit luokiteltiin CTCAE v4.03:n mukaan.
Arvosana (G) 0: Ei mitään; G1: lievä; G2: kohtalainen; G3: vakava tai lääketieteellisesti merkittävä; G4: hengenvaaralliset seuraukset.
Korkeampi arvosana osoittaa suurempaa vakavuutta ja arvosanan nousu määriteltiin suhteessa perusarvoon.
Lähtötilanne (päivä 1) määriteltiin viimeisimmäksi annosta edeltäväksi arvioksi, jonka arvo ei puuttunut, mukaan lukien suunnittelemattomien käyntien arvot.
Vain arvosanamuutostiedot esitetään perustason (B) ja WCPB:n (Worst Case Post-Baseline) osalta G0, G1, G2, G3, G4 ja puuttuvat (M) tässä muodossa "Parametrin nimi, B GX, WCB GX", jossa X = arvosanan numero.
|
Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
|
Osa 1B: Osallistujien lukumäärä, joilla hematologiset tulokset ovat pahimmassa tapauksessa suhteessa normaaliin vaihteluväliin perustilanteen jälkeen suhteessa lähtötilanteeseen
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Normaalit vaihteluvälit olivat 0,01-0,3*10^9 solua/l (basofiilit), 0-500 solua/l (eosinofiilit), 41-50 prosenttia punasoluista veressä (hematokriitti), 2-8 prosenttia valkosoluja (monosyytit) ja Naiset: 4,2-5,4 miljoonaa punasolua/mcL verta ja miehet: 4,7-6,1 miljoonaa punasolua/ mcL (erytrosyyttien määrä).
Osallistujat laskettiin pahimmassa tapauksessa, jos heidän arvonsa muuttuu alhaiseksi, normaaliksi tai ei muutosta [NC] tai korkeaksi), ellei heidän luokassaan ole NC.
Osallistujat, joiden laboratorioarvoluokka pysyi muuttumattomana (esim.
Korkeasta korkeaan) tai joiden arvo muuttui normaaliksi, kirjattiin "Normaaliin tai ei muutosta" -luokkaan.
Osallistujat laskettiin kahdesti, jos osallistujalla oli arvot, jotka muuttuivat matalaksi ja korkeaksi, joten prosenttiosuudet eivät välttämättä lisää 100%.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1B: Osallistujien lukumäärä, joilla on pahimmillaan virtsan analyysitulokset perustilanteen jälkeen suhteessa lähtötilanteeseen
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Virtsanäytteitä kerättiin virtsan glukoosin, ketonien ja piilevän veren arvioimiseksi mittatikkumenetelmällä.
Mittatikkutesti antoi tuloksia puolikvantitatiivisesti ja virtsan parametrien tulokset kirjattiin negatiivisiksi, jälki, 1+, 2+, 3+, mikä osoittaa suhteellisia pitoisuuksia virtsanäytteessä.
Lähtötaso (päivä 1) määriteltiin viimeisimmäksi, ei-puuttuvaksi arvoksi ennen ensimmäistä tutkimusannospäivää tai sen aikana.
Virtsaanalyysiparametrien tulos kirjattiin ei muutosta/laskua ja mahdollisena lisäyksenä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1B: Feladilimabin annosta muuttaneiden osallistujien määrä
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Feladilimabin annosta muuttaneiden (mukaan lukien annoksen viivästymisen, annoksen nostamisen ja infuusion keskeytysten) osallistuneiden lukumäärä raportoitiin.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: Osallistujien määrä, jolla on haittatapahtuma(t) (AE) ja vakava haittatapahtuma (SAE)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
AE on mikä tahansa ei-toivottava lääketieteellinen tapahtuma kliinisen tutkimuksen osallistujassa, joka liittyy ajallisesti tutkimushoidon käyttöön, riippumatta siitä katsotaanko sen liittyvän tutkimushoitoon vai ei.
SAE määritellään mitä tahansa epäsuotuisaa lääketieteellistä tapahtumaa, joka millä tahansa annoksella johtaa kuolemaan, on hengenvaarallinen, vaatii sairaalahoitoa tai olemassa olevan sairaalahoidon pidentämistä, johtaa jatkuvaan vammaisuuteen/työkyvyttömyyteen tai synnynnäiseksi poikkeavuudeksi/sikiövaurioksi tai muihin tilanteisiin, joihin liittyy lääketieteellisen tai tieteellisen arvion perusteella tai liittyy maksavaurioon ja maksan vajaatoimintaan.
SAE ovat AE:n osajoukko.
Esitetään yhteenveto mahdollisista AE- ja SAE-osallistujista.
AE:t koodattiin MedDRA-sanakirjalla.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: Osallistujien lukumäärä, joiden pahimman tapauksen luokka muuttui kliinisen kemian parametrien lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
Verinäytteitä kerättiin kliinisen kemian parametrien analysointia varten.
Laboratorioparametrit luokiteltiin CTCAE v4.03:n mukaan.
Arvosana (G) 0: Ei mitään; G1: lievä; G2: kohtalainen; G3: vakava tai lääketieteellisesti merkittävä; G4: hengenvaaralliset seuraukset.
Korkeampi arvosana osoittaa suurempaa vakavuutta ja arvosanan nousu määriteltiin suhteessa perusarvoon.
Lähtötilanne (päivä 1) määriteltiin viimeisimmäksi annosta edeltäväksi arvioksi, jonka arvo ei puuttunut, mukaan lukien suunnittelemattomien käyntien arvot.
Vain arvosanamuutostiedot esitetään perustason (B) ja WCPB:n (Worst Case Post-Baseline) osalta G0, G1, G2, G3, G4 ja puuttuvat (M) tässä muodossa "Parametrin nimi, B GX, WCB GX", jossa X = arvosanan numero.
|
Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
|
Osa 2B: Osallistujien lukumäärä, joilla on huonoimmat kemialliset tulokset suhteessa normaalialueeseen perustilanteen jälkeinen suhteessa lähtötilanteeseen
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Normaalit vaihteluvälit olivat 0,1 - 0,3 mikromoolia (umol)/litra (L) (suora bilirubiini); 6 - 8,3 grammaa/l (proteiini); 100-250 kansainvälistä yksikköä (IU)/l (laktaattidehydrogenaasi (LDH)); 2,3 - 4,1 pikomoolia/l (vapaa trijodityroniini (T3)); 4,6 - 11,2 pikomolia/l (vapaa tyroksiini (T4)); 0 ja 0,04 mikrogrammaa (ug)/l (troponiini I); 0 - 0,01 ug/l (troponiini T); 0,45 - 4,5 milliyksikköä (Mu)/l (tyrotropiini (TSH)); 24-204 ug/l (kreatiinikinaasi); ja 6-24 millimoolia/l (urea).
Osallistujat laskettiin pahimmassa tapauksessa, jos heidän arvonsa muuttuu alhaiseksi, normaaliksi tai ei muutosta [NC] tai korkeaksi), ellei heidän luokassaan ole NC.
Osallistujat, joiden laboratorioarvoluokka pysyi muuttumattomana (esim.
Korkeasta korkeaan) tai joiden arvo muuttui normaaliksi, kirjattiin "Normaaliin tai ei muutosta" -luokkaan.
Osallistujat laskettiin kahdesti, jos osallistujalla oli arvot, jotka muuttuivat matalaksi ja korkeaksi, joten prosenttiosuudet eivät välttämättä lisää 100%.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: Osallistujien lukumäärä, joiden hematologiaparametrit muuttuivat pahimmassa tapauksessa lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
Verinäytteitä kerättiin hematologisten parametrien analysointia varten.
Laboratorioparametrit luokiteltiin CTCAE v4.03:n mukaan.
Arvosana (G) 0: Ei mitään; G1: lievä; G2: kohtalainen; G3: vakava tai lääketieteellisesti merkittävä; G4: hengenvaaralliset seuraukset.
Korkeampi arvosana osoittaa suurempaa vakavuutta ja arvosanan nousu määriteltiin suhteessa perusarvoon.
Lähtötilanne (päivä 1) määriteltiin viimeisimmäksi annosta edeltäväksi arvioksi, jonka arvo ei puuttunut, mukaan lukien suunnittelemattomien käyntien arvot.
Vain arvosanamuutostiedot esitetään perustason (B) ja WCPB:n (Worst Case Post-Baseline) osalta G0, G1, G2, G3, G4 ja puuttuvat (M) tässä muodossa "Parametrin nimi, B GX, WCB GX", jossa X = arvosanan numero.
|
Lähtötilanne (päivä 1) ja noin 367 viikkoon asti
|
|
Osa 2B: Osallistujien määrä, joilla hematologiset tulokset ovat pahimmassa tapauksessa suhteessa normaaliin vaihteluväliin perustilanteen jälkeinen suhteessa lähtötilanteeseen
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Normaalit vaihteluvälit olivat 0,01 - 0,3 * 10^9 solua/l (basofiilit), 0 - 500 solua/l (eosinofiilit), 41 - 50 prosenttia punasoluista veressä (hematokriitti), 1 000 - 4 800 lymfosyyttiä mikrolitrassa (µl) verta (lymfosyytit), 80-100 fl (erytrosyytit, keskiarvo verisolujen tilavuus), 2-8 prosenttia valkosoluista (monosyytit), 40-60 solua/mcL (neutrofiilit) ja naiset: 4,2-5,4 miljoonaa punasoluja/mcL verta ja miehet: 4,7-6,1 miljoonaa punasoluja/mcl (erytrosyyttien määrä).
Osallistujat laskettiin pahimmassa tapauksessa, jos heidän arvonsa muuttuu alhaiseksi, normaaliksi tai ei muutosta [NC] tai korkeaksi), ellei heidän luokassaan ole NC.
Osallistujat, joiden laboratorioarvoluokka pysyi muuttumattomana (esim.
Korkeasta korkeaan) tai joiden arvo muuttui normaaliksi, kirjattiin "Normaaliin tai ei muutosta" -luokkaan.
Osallistujat laskettiin kahdesti, jos osallistujalla oli arvot, jotka muuttuivat matalaksi ja korkeaksi, joten prosenttiosuudet eivät välttämättä lisää 100%.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: Osallistujien lukumäärä, joilla on huonoimmat virtsanmääritystulokset perustilanteen jälkeen suhteessa lähtötilanteeseen
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Virtsanäytteitä kerättiin virtsan glukoosin, ketonien ja piilevän veren arvioimiseksi mittatikkumenetelmällä.
Mittatikkutesti antoi tuloksia puolikvantitatiivisesti ja virtsan parametrien tulokset kirjattiin negatiivisiksi, jälki, 1+, 2+, 3+, mikä osoittaa suhteellisia pitoisuuksia virtsanäytteessä.
Lähtötaso (päivä 1) määriteltiin viimeisimmäksi, ei-puuttuvaksi arvoksi ennen ensimmäistä tutkimusannospäivää tai sen aikana.
Virtsaanalyysiparametrien tulos kirjattiin ei muutosta/laskua ja mahdollisena lisäyksenä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: Feladilimabin annosta muuttaneiden osallistujien määrä
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Feladilimabin annosta muuttaneiden (mukaan lukien annosta viivästyneiden, annoksen nostamisen ja infuusion keskeytysten) suorittaneiden osallistujien lukumäärä raportoitiin.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1A: kokonaisvastausprosentti (ORR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
ORR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuudeksi, joilla oli immuunipuolustukseen liittyvä vahvistettu täydellinen vaste (irCR) tai ir vahvistettu osittainen vaste (irPR) kiinteiden kasvainten kriteerien (irRECIST) immuunivasteen arviointikriteerien mukaan.
irCR määritellään kaikkien kohdevaurioiden häviämiseksi, ja kaikkien patologisten imusolmukkeiden (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle (<)10 millimetriin (mm).
irPR määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1A: Taudin torjuntanopeus (DCR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
DCR määriteltiin prosenttiosuutena osallistujista, joilla oli paras kokonaisvaste irCR:lle tai irPR:lle milloin tahansa + ir-stabiili sairaus (irSD), joka täyttää vähimmäisaikakriteerit hoidon aloittamisesta ir-sairauden etenemiseen (irPD) tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan. uuden syövän vastaisen hoidon/crossoverin aloitus.
irCR määritellään kaikkien kohdevaurioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle 10 mm:iin.
irPR määritellään vähintään 30 %:n pienenemiseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun käytetään vertailukohtana halkaisijoiden perussummaa.
irSD määritellään riittäväksi kutistumiseksi PR:n saamiseksi eikä riittäväksi nousuksi progressiiviseen sairauteen.
IrPD määritellään radiologisen taudin etenemispäivänä irRECIST-kohtaisten kuvaustietojen perusteella.
IrSD:n keston aikana harkittiin yhden viikon käyntiikkunaa, eli vähintään 8 viikkoa (irSD>=9 viikkoa) ja 17 viikkoa (irSD>=18 viikkoa).
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1A: Kokonaiseloonjääminen (OS)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
OS määriteltiin aikaväliksi ensimmäisen määrätyn tutkimushoidon/satunnaistamisen päivämäärän ja mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman päivämäärän välillä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1A: Progression-free Survival (PFS)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
PFS määriteltiin ajanjaksoksi ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärän (tai satunnaistettujen kohortien satunnaistamisen päivämäärän) ja taudin etenemispäivämäärän välillä tutkijan arvioinnin radiologisen vasteen tai mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman päivämäärän välillä sen mukaan, kumpi tapahtuu aikaisemmin.
Sairauden eteneminen määriteltiin radiologisen taudin etenemispäivämääräksi RECIST v1.1:n mukaisten kuvantamistietojen perusteella.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1A: Aika kokonaisvastaukseen (TTR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
TTR määriteltiin ajaksi ensimmäisen tutkimushoidon/satunnaistuksen annoksen päivämäärästä ensimmäisen dokumentoidun vahvistetun (= 4 viikkoa) CR:n tai PR:n päivämäärään.
CR määritellään kaikkien kohdeleesioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle (<) 10 mm:iin.
PR määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1A: Vastauksen kesto (DOR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
DOR määriteltiin ajanjaksoksi kuukausina ensimmäisen dokumentoidun todisteen päivästä (vahvistettu CR tai PR) ensimmäiseen dokumentoituun todisteeseen sairauden etenemisestä tutkijan RECIST v1.1 -arvioinnin radiologisen vasteen mukaan, tai päivämäärä, jolloin vasteen viimeinen riittävä arviointi on tehty, tai mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman päivämäärä (sen mukaan kumpi tapahtuu aikaisemmin).
CR määritellään kaikkien kohdeleesioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle (<) 10 mm:iin.
PR määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma.
Sairauden eteneminen määriteltiin radiologisen taudin etenemispäivämääräksi RECIST v1.1 -kuvaustietojen perusteella.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: kokonaisvastausprosentti (ORR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
ORR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla oli irCR tai irPR per irRECIST.
irCR määritellään kaikkien kohdeleesioiden katoamiseksi, ja kaikkien patologisten imusolmukkeiden (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen < 10 millimetriin (mm).
irPR määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: Taudin torjuntanopeus (DCR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
DCR määriteltiin prosenttiosuutena osallistujista, joilla oli paras kokonaisvaste irCR:lle tai irPR:lle milloin tahansa + irSD, joka täytti vähimmäisaikakriteerit hoidon alusta irPD:hen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai uuden syövän vastaisen hoidon/ristikkäishoidon aloittamiseen.
irCR määritellään kaikkien kohdevaurioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle 10 mm:iin.
irPR määritellään vähintään 30 %:n pienenemiseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun käytetään vertailukohtana halkaisijoiden perussummaa.
irSD määritellään riittäväksi kutistumiseksi PR:n saamiseksi eikä riittäväksi nousuksi progressiiviseen sairauteen.
IrPD määritellään radiologisen taudin etenemispäivänä irRECIST-kohtaisten kuvaustietojen perusteella.
IrSD:n keston aikana harkittiin yhden viikon käyntiikkunaa, eli vähintään 8 viikkoa (irSD>=9 viikkoa) ja 17 viikkoa (irSD>=18 viikkoa).
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: Kokonaiseloonjääminen (OS)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
OS määriteltiin aikaväliksi ensimmäisen määrätyn tutkimushoidon/satunnaistamisen päivämäärän ja mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman päivämäärän välillä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: Progression-free Survival (PFS)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
PFS määriteltiin ajanjaksoksi ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärän (tai satunnaistettujen kohortien satunnaistamisen päivämäärän) ja taudin etenemispäivämäärän välillä tutkijan arvioinnin radiologisen vasteen tai mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman päivämäärän välillä sen mukaan, kumpi tapahtuu aikaisemmin.
Sairauden eteneminen määriteltiin radiologisen taudin etenemispäivämääräksi RECIST v1.1:n kuvantamistietojen perusteella.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: Aika kokonaisvastaukseen (TTR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
TTR määriteltiin ajaksi ensimmäisen tutkimushoidon/satunnaistuksen annoksen päivämäärästä ensimmäisen dokumentoidun vahvistetun (= 4 viikkoa) CR:n tai PR:n päivämäärään.
CR määritellään kaikkien kohdeleesioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle (<) 10 mm:iin.
PR määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: Vastauksen kesto (DOR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
DOR määriteltiin ajanjaksoksi kuukausina ensimmäisen dokumentoidun todisteen päivästä (vahvistettu CR tai PR) ensimmäiseen dokumentoituun todisteeseen sairauden etenemisestä tutkijan RECIST v1.1 -arvioinnin radiologisen vasteen mukaan, tai päivämäärä, jolloin vasteen viimeinen riittävä arviointi on tehty, tai mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman päivämäärä (sen mukaan kumpi tapahtuu aikaisemmin).
CR määritellään kaikkien kohdeleesioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle (<) 10 mm:iin.
PR määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma.
Sairauden eteneminen määritellään radiologisen taudin etenemispäivämääräksi RECIST v1.1:n mukaisten kuvantamistietojen perusteella.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1B: kokonaisvastausprosentti (ORR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
ORR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla oli vahvistettu irCR tai vahvistettu irPR per irRECIST.
irCR määritellään kaikkien kohdevaurioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle 10 mm:iin.
irPR määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1B: Taudin torjuntanopeus (DCR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
DCR määriteltiin prosenttiosuutena osallistujista, joilla oli paras kokonaisvaste irCR:lle tai irPR:lle milloin tahansa + irSD, joka täytti vähimmäisaikakriteerit hoidon alusta irPD:hen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai uuden syövän vastaisen hoidon/ristikkäishoidon aloittamiseen.
irCR määritellään kaikkien kohdevaurioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle 10 mm:iin.
irPR määritellään vähintään 30 %:n pienenemiseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun käytetään vertailukohtana halkaisijoiden perussummaa.
irSD määritellään riittäväksi kutistumiseksi PR:n saamiseksi eikä riittäväksi nousuksi progressiiviseen sairauteen.
IrPD määritellään radiologisen taudin etenemispäivänä irRECIST-kohtaisten kuvaustietojen perusteella.
IrSD:n keston aikana harkittiin yhden viikon käyntiikkunaa, eli vähintään 8 viikkoa (irSD>=9 viikkoa) ja 17 viikkoa (irSD>=18 viikkoa).
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1B: Kokonaiseloonjääminen (OS)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
OS määriteltiin aikaväliksi ensimmäisen määrätyn tutkimushoidon/satunnaistamisen päivämäärän ja mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman päivämäärän välillä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1B: Progression-free Survival (PFS)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
PFS määriteltiin ajanjaksoksi ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärän (tai satunnaistettujen kohortien satunnaistamisen päivämäärän) ja taudin etenemispäivämäärän välillä tutkijan arvioinnin radiologisen vasteen tai mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman päivämäärän välillä sen mukaan, kumpi tapahtuu aikaisemmin.
Sairauden eteneminen määriteltiin radiologisen taudin etenemispäivämääräksi RECIST v1.1 -kuvaustietojen perusteella.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1B: Aika kokonaisvastaukseen (TTR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
TTR määriteltiin ajaksi ensimmäisen tutkimushoidon/satunnaistuksen annoksen päivämäärästä ensimmäisen dokumentoidun vahvistetun (= 4 viikkoa) CR:n tai PR:n päivämäärään.
CR määritellään kaikkien kohdeleesioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle (<) 10 mm:iin.
PR määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1B: Vastauksen kesto (DOR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
DOR määriteltiin ajanjaksoksi kuukausina ensimmäisen dokumentoidun todisteen päivästä (vahvistettu CR tai PR) ensimmäiseen dokumentoituun todisteeseen sairauden etenemisestä tutkijan RECIST v1.1 -arvioinnin radiologisen vasteen mukaan, tai päivämäärä, jolloin vasteen viimeinen riittävä arviointi on tehty, tai mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman päivämäärä (sen mukaan kumpi tapahtuu aikaisemmin).
CR määritellään kaikkien kohdeleesioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle (<) 10 mm:iin.
PR määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma.
Sairauden eteneminen määritellään radiologisen taudin etenemispäivämääräksi RECIST v1.1:n mukaisten kuvantamistietojen perusteella.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: kokonaisvastausprosentti (ORR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
ORR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla oli vahvistettu irCR tai vahvistettu irPR per irRECIST.
irCR määritellään kaikkien kohdevaurioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle 10 mm:iin.
irPR määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: Taudin torjuntanopeus (DCR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
DCR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuudeksi, joilla oli paras kokonaisvaste irCR:lle tai irPR:lle milloin tahansa plus irSD:lle, joka täyttää vähimmäisaikakriteerit hoidon alusta irPD:hen tai kuolemaan, joka johtuu mistä tahansa syystä tai uuden syövän vastaisen hoidon/risteytyksen aloittamisesta.
irCR määritellään kaikkien kohdevaurioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle 10 mm:iin.
irPR määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma.
irSD määritellään riittäväksi kutistumiseksi PR:n saamiseksi eikä riittäväksi nousuksi progressiiviseen sairauteen.
irPD määritellään radiologisen taudin etenemispäivämääräksi irRECIST-kohtaisten kuvaustietojen perusteella.
IrSD:n keston aikana harkittiin yhden viikon käyntiikkunaa, eli vähintään 8 viikkoa (irSD>=9 viikkoa) ja 17 viikkoa (irSD>=18 viikkoa).
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: Kokonaiseloonjääminen (OS)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
OS määriteltiin aikaväliksi ensimmäisen määrätyn tutkimushoidon/satunnaistamisen päivämäärän ja mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman päivämäärän välillä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: Progression-free Survival (PFS)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
PFS määriteltiin ajanjaksoksi ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärän (tai satunnaistettujen kohortien satunnaistamisen päivämäärän) ja taudin etenemispäivämäärän välillä tutkijan arvioinnin radiologisen vasteen tai mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman päivämäärän välillä sen mukaan, kumpi tapahtuu aikaisemmin.
Sairauden eteneminen määriteltiin radiologisen taudin etenemispäivämääräksi RECIST v1.1 -kuvaustietojen perusteella.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: Aika kokonaisvastaukseen (TTR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
TTR määriteltiin ajaksi ensimmäisen tutkimushoidon/satunnaistuksen annoksen päivämäärästä ensimmäisen dokumentoidun vahvistetun (= 4 viikkoa) CR:n tai PR:n päivämäärään.
CR määritellään kaikkien kohdeleesioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle (<) 10 mm:iin.
PR määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: Vastauksen kesto (DOR)
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
DOR määriteltiin ajanjaksoksi kuukausina ensimmäisen dokumentoidun todisteen päivästä (vahvistettu CR tai PR) ensimmäiseen dokumentoituun todisteeseen sairauden etenemisestä tutkijan RECIST v1.1 -arvioinnin radiologisen vasteen mukaan, tai päivämäärä, jolloin vasteen viimeinen riittävä arviointi on tehty, tai mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman päivämäärä (sen mukaan kumpi tapahtuu aikaisemmin).
CR määritellään kaikkien kohdeleesioiden katoamiseksi.
Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle 10 mm:iin.
PR määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma.
Sairauden eteneminen määritellään radiologisen taudin etenemispäivämääräksi, joka perustuu RECIST v1.1:n mukaisiin kuvantamistietoihin
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1A: Feladilimabin suurin havaittu plasmapitoisuus (Cmax) ja pienin havaittu plasmapitoisuus (Ctau)
Aikaikkuna: Ennen annosta; infuusion loppu (EOI); 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia POST EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5 tuntia POST EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 15; Ennakkoannos viikolla 21 ja 33
|
Verinäytteet kerättiin farmakokineettistä (PK) analyysiä varten.
PK-analyysi laskettiin standardin ei-osastomenetelmän perusteella.
|
Ennen annosta; infuusion loppu (EOI); 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia POST EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5 tuntia POST EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 15; Ennakkoannos viikolla 21 ja 33
|
|
Osa 1A: Pitoisuus-aikakäyrän alla oleva alue 0–504 tuntia feladilimabin [AUC (0-504h)] annostelun jälkeen
Aikaikkuna: Ennen annosta; infuusion loppu (EOI); 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 15; Ennakkoannos viikolla 21 ja 33
|
Verinäytteet kerättiin PK-analyysiä varten.
PK-analyysi laskettiin standardin ei-osastomenetelmän perusteella.
|
Ennen annosta; infuusion loppu (EOI); 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 15; Ennakkoannos viikolla 21 ja 33
|
|
Osa 2A: Pembrolitsumabin Ctau
Aikaikkuna: Ennen annosta ja 24 tuntia EOI:n jälkeen päivänä 1; viikko 1; viikko 2; Ennakkoannos viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennakkoannos viikolla 9, 15, 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
Verinäytteet kerättiin PK-analyysiä varten.
PK-analyysi laskettiin standardin ei-osastomenetelmän perusteella.
|
Ennen annosta ja 24 tuntia EOI:n jälkeen päivänä 1; viikko 1; viikko 2; Ennakkoannos viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennakkoannos viikolla 9, 15, 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
|
Osa 2A: Pembrolitsumabin AUC (0-504h).
Aikaikkuna: Ennen annosta ja 24 tuntia EOI:n jälkeen päivänä 1; viikko 1; viikko 2; Ennakkoannos viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennakkoannos viikolla 9, 15, 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
Verinäytteet kerättiin PK-analyysiä varten.
PK-analyysi laskettiin standardin ei-osastomenetelmän perusteella.
|
Ennen annosta ja 24 tuntia EOI:n jälkeen päivänä 1; viikko 1; viikko 2; Ennakkoannos viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennakkoannos viikolla 9, 15, 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
|
Osa 2A: GSK3174998:n Cmax ja Ctau
Aikaikkuna: Ennen annosta ja 24 tuntia EOI:n jälkeen päivänä 1; viikko 1; viikko 2; Ennakkoannos viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennakkoannos viikolla 9, 15, 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
Verinäytteet kerättiin PK-analyysiä varten.
PK-analyysi laskettiin standardin ei-osastomenetelmän perusteella.
|
Ennen annosta ja 24 tuntia EOI:n jälkeen päivänä 1; viikko 1; viikko 2; Ennakkoannos viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennakkoannos viikolla 9, 15, 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
|
Osa 2A: GSK3174998:n AUC (0-504 h).
Aikaikkuna: Ennen annosta ja 24 tuntia EOI:n jälkeen päivänä 1; viikko 1; viikko 2; Ennakkoannos viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennakkoannos viikolla 9, 15, 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
Verinäytteet kerättiin PK-analyysiä varten.
PK-analyysi laskettiin standardin ei-osastomenetelmän perusteella.
|
Ennen annosta ja 24 tuntia EOI:n jälkeen päivänä 1; viikko 1; viikko 2; Ennakkoannos viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennakkoannos viikolla 9, 15, 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
|
Osa 1B: Feladilimabin Cmax ja Ctau
Aikaikkuna: Ennen annosta; infuusion loppu (EOI); 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 15; Ennakkoannos viikolla 21, 33 ja 45
|
Verinäytteet kerättiin PK-analyysiä varten.
PK-analyysi laskettiin standardin ei-osastomenetelmän perusteella.
|
Ennen annosta; infuusion loppu (EOI); 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 15; Ennakkoannos viikolla 21, 33 ja 45
|
|
Osa 1B: Feladilimabin AUC (0-504 h).
Aikaikkuna: Ennen annosta; infuusion loppu (EOI); 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 15; Ennakkoannos viikolla 21, 33 ja 45
|
Verinäytteet kerättiin PK-analyysiä varten.
PK-analyysi laskettiin standardin ei-osastomenetelmän perusteella.
|
Ennen annosta; infuusion loppu (EOI); 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 15; Ennakkoannos viikolla 21, 33 ja 45
|
|
Osa 2B: Feladilimabin Cmax ja Ctau
Aikaikkuna: Ennen annosta; EOI; 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5, 4 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 ja 15; Ennakkoannostus viikolla 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
Verinäytteet kerättiin PK-analyysiä varten.
PK-analyysi laskettiin standardin ei-osastomenetelmän perusteella.
|
Ennen annosta; EOI; 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5, 4 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 ja 15; Ennakkoannostus viikolla 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
|
Osa 2B: Feladilimabin AUC (0-504 h).
Aikaikkuna: Ennen annosta; EOI; 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5, 4 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 ja 15; Ennakkoannostus viikolla 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
Verinäytteet kerättiin PK-analyysiä varten.
PK-analyysi laskettiin standardin ei-osastomenetelmän perusteella.
|
Ennen annosta; EOI; 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5, 4 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 ja 15; Ennakkoannostus viikolla 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
|
Osa 2B: Feladilimabin AUC (0-1008 h).
Aikaikkuna: Ennen annosta; EOI; 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5, 4 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 ja 15; Ennakkoannostus viikolla 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
Verinäytteet kerättiin PK-analyysiä varten.
PK-analyysi laskettiin standardin ei-osastomenetelmän perusteella.
|
Ennen annosta; EOI; 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5, 4 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 ja 15; Ennakkoannostus viikolla 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
|
Osa 2B: Pembrolitsumabin Cmax ja Ctau
Aikaikkuna: Ennen annosta; EOI; 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5, 4 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 ja 15; Ennakkoannostus viikolla 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
Verinäytteet kerättiin PK-analyysiä varten.
PK-analyysi laskettiin standardin ei-osastomenetelmän perusteella.
|
Ennen annosta; EOI; 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5, 4 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 ja 15; Ennakkoannostus viikolla 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
|
Osa 2B: Pembrolitsumabin AUC (0-504h).
Aikaikkuna: Ennen annosta; EOI; 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5, 4 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 ja 15; Ennakkoannostus viikolla 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
Verinäytteet kerättiin PK-analyysiä varten.
PK-analyysi laskettiin standardin ei-osastomenetelmän perusteella.
|
Ennen annosta; EOI; 0,5, 1, 2, 4, 6, 8, 24, 48-72, 96-120 tuntia EOI:n jälkeen; viikko 1; viikko 2; Ennen annosta ja 0,5 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 3; viikko 4; viikko 5; Ennen annosta ja 0,5, 4 tuntia EOI:n jälkeen viikolla 6, 9, 12 ja 15; Ennakkoannostus viikolla 18, 21, 33, 45, 57, 69, 81 ja 93
|
|
Osa 1A: Niiden osallistujien määrä, jotka saivat positiivisia tuloksia lääkevasta-ainetestissä (ADA) feladilimabin annostason mukaan
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Seeruminäytteet kerättiin ja testattiin ADA:n esiintymisen varalta seulontamäärityksellä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: Osallistujien määrä, joilla on positiiviset tulokset ADA-testissä feladilimabilla yhdessä GSK3174998-annostason kanssa
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Seeruminäytteet kerättiin ja testattiin ADA:n esiintymisen varalta seulontamäärityksellä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: ADA-testissä positiiviset tulokset saaneiden osallistujien lukumäärä feladilimabin annostason mukaan yhdistelmänä pembrolitsumabin kanssa
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Seeruminäytteet kerättiin ja testattiin ADA:n esiintymisen varalta seulontamäärityksellä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: ADA:ssa positiivisia tuloksia pembrolitsumabiin saaneiden osallistujien määrä
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Seeruminäytteet kerättiin ja testattiin ADA:n esiintymisen varalta seulontamäärityksellä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: ADA:ssa positiivisia tuloksia saaneiden osallistujien määrä, GSK3174998
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Seeruminäytteet kerättiin ja testattiin ADA:n esiintymisen varalta seulontamäärityksellä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: Osallistujien määrä, jotka saivat positiiviset tulokset ADA-testissä feladilimabin yhdistelmällä kemoterapian annostasolla
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Seeruminäytteet kerättiin ja testattiin ADA:n esiintymisen varalta seulontamäärityksellä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1B: ADA-testissä positiivisia tuloksia saaneiden osallistujien määrä feladilimabin annostason mukaan
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Seeruminäytteet kerättiin ja testattiin ADA:n esiintymisen varalta seulontamäärityksellä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: ADA-testissä positiivisten tulosten saaneiden osallistujien määrä feladilimabin annostason mukaan
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Seeruminäytteet kerättiin ja testattiin ADA:n esiintymisen varalta seulontamäärityksellä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: ADA:ssa positiivisia tuloksia pembrolitsumabiin saaneiden osallistujien määrä
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Seeruminäytteet kerättiin ja testattiin ADA:n esiintymisen varalta seulontamäärityksellä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1A: Feladilimabin reseptorien käyttöaste
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Verinäytteitä kerättiin erilaistumisklusterin (CD4+) ja erilaistumisen 8 (CD8+) reseptorin miehityksen arvioimiseksi feladilimabilla farmakodynaamisena analyysinä.
Se arvioitiin käyttämällä validoitua virtaussytometriamääritystä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2A: Feladilimabin reseptorien käyttöaste
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Verinäytteitä kerättiin erilaistumisklusterin (CD4+) ja erilaistumisen 8 (CD8+) reseptorin miehityksen arvioimiseksi feladilimabilla farmakodynaamisena analyysinä.
Se arvioitiin käyttämällä validoitua virtaussytometriamääritystä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 1B: Feladilimabin reseptorien käyttöaste
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Verinäytteitä kerättiin erilaistumisklusterin (CD4+) ja erilaistumisen 8 (CD8+) reseptorin miehityksen arvioimiseksi feladilimabilla farmakodynaamisena analyysinä.
Se arvioitiin käyttämällä validoitua virtaussytometriamääritystä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
|
Osa 2B: Feladilimabin reseptorien käyttöaste
Aikaikkuna: Jopa noin 367 viikkoa
|
Verinäytteitä kerättiin erilaistumisklusterin (CD4+) ja erilaistumisen 8 (CD8+) reseptorin miehityksen arvioimiseksi feladilimabilla farmakodynaamisena analyysinä.
Se arvioitiin käyttämällä validoitua virtaussytometriamääritystä.
|
Jopa noin 367 viikkoa
|
Yhteistyökumppanit ja tutkijat
Sponsori
Sponsori
Yhteistyökumppanit
Yhteistyökumppanit
Tutkijat
Tutkijat
- Opintojohtaja: GSK Clinical Trials, GlaxoSmithKline
Julkaisuja ja hyödyllisiä linkkejä
Opintojen ennätyspäivät
Opi tärkeimmät päivämäärät
Opiskelun aloitus (Todellinen)
Opiskelun aloitus
Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)
Ensisijainen valmistuminen
Opintojen valmistuminen (Todellinen)
Opintojen valmistuminen
Opintoihin ilmoittautumispäivät
Ensimmäinen lähetetty
Ensimmäinen lähetetty
Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit
Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit
Ensimmäinen Lähetetty (Arvioitu)
Ensimmäinen Lähetetty
Tutkimustietojen päivitykset
Viimeisin päivitys julkaistu (Todellinen)
Viimeisin päivitys julkaistu
Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit
Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit
Viimeksi vahvistettu
Viimeksi vahvistettu
Lisää tietoa
Tähän tutkimukseen liittyvät termit
Avainsanat
Muita asiaankuuluvia MeSH-ehtoja
- Antineoplastiset aineet, immunologiset
- Immuunijärjestelmän tarkistuspisteen estäjät
- Antineoplastiset aineet
- Immunosuppressiiviset aineet
- Immunologiset tekijät
- Huumeiden fysiologiset vaikutukset
- Farmakologisen vaikutuksen molekyylimekanismit
- Entsyymin estäjät
- Antimetaboliitit, antineoplastiset
- Antimetaboliitit
- Foolihappoantagonistit
- Nukleiinihapposynteesin estäjät
- Tubuliinimodulaattorit
- Antimitoottiset aineet
- Mitoosin modulaattorit
- Antineoplastiset aineet, fytogeeniset
- Doketakseli
- Pemetreksedi
- Gemsitabiini
- Dostarlimab
- Fluorourasiili
- Karboplatiini
- Pembrolitsumabi
- Paklitakseli
Muut tutkimustunnusnumerot
Muut tutkimustunnusnumerot
- 204691
- 2016-000148-32 (EudraCT-numero)
Yksittäisten osallistujien tietojen suunnitelma (IPD)
Aiotko jakaa yksittäisten osallistujien tietoja (IPD)?
IPD-suunnitelman kuvaus
IPD-jaon aikakehys
IPD-jaon käyttöoikeuskriteerit
IPD-jakamista tukeva tietotyyppi
- STUDY_PROTOCOL
- MAHLA
- ICF
- CSR
Lääke- ja laitetiedot, tutkimusasiakirjat
Tutkii yhdysvaltalaista FDA sääntelemää lääkevalmistetta
Tutkii yhdysvaltalaista FDA sääntelemää laitetuotetta
Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .