- ICH GCP
- Yhdysvaltain kliinisten tutkimusten rekisteri
- Kliininen tutkimus NCT02294461
Aasialainen tutkimus suun kautta otettavan entsalutamidin tehokkuuden ja turvallisuuden arvioimiseksi etenevässä etäpesäkesyöpään osallistuneilla
keskiviikko 22. lokakuuta 2025 päivittänyt: Astellas Pharma Inc
Aasian monikansallinen vaihe 3, satunnaistettu, kaksoissokkoutettu, lumekontrolloitu tutkimus oraalisen entsalutamidin tehosta ja turvallisuudesta kemoterapiassa aiemmin käyttämättömillä koehenkilöillä, joilla on etenevä metastaattinen eturauhassyöpä ja jotka ovat epäonnistuneet androgeenivajehoidossa
Tutkimuksen tarkoituksena oli arvioida enzalutamidin vaikutusta eturauhasspesifisen antigeenin (PSA) etenemiseen verrattuna lumelääkkeeseen aikaisemmin kemoterapiaa saaneilla potilailla, joilla oli etenevä metastaattinen eturauhassyöpä ja jotka eivät ole saaneet androgeenideprivaatiohoitoa.
Tutkimuksen yleiskatsaus
Tila
Valmis
Interventio / Hoito
Yksityiskohtainen kuvaus
Tutkimus oli monikansallinen vaiheen 3, satunnaistettu, kaksoissokkoutettu, lumekontrolloitu teho- ja turvallisuustutkimus suun kautta otettavalla entsalutamidilla (entinen MDV3100) oireettomilla tai lievästi oireilla potilailla, joilla oli etenevä metastaattinen eturauhassyöpä ja joiden sairaus etenee androgeenideprivaatiohoidosta huolimatta.
Osallistuakseen tutkimukseen osallistujia ei ole voitu aiemmin hoitaa sytotoksisella kemoterapialla.
Noin 30 kiinalaista osallistujaa jaettiin farmakokineettiseen (PK) kohorttiin.
PK-kohortin osallistujien piti olla sairaalahoidossa päivästä 1 ennen satunnaistamispäivää vähintään kaikkien 3. päivänä suunniteltujen arvioiden loppuun asti.
Kaikille PK-kohortin osallistujille otettiin verinäyte PK-analyysiä varten.
Tulososiossa raportoidut tiedot perustuivat teho- ja turvallisuustietojen osalta 20.9.2015 ja farmakokineettisten tulosmittausten osalta 20.1.2016.
Tutkimus päättyi kaksoissokkojaksoon ja on nyt avoimessa jaksossa.
Opintotyyppi
Interventio
Ilmoittautuminen (Todellinen)
395
Vaihe
- Vaihe 3
Yhteystiedot ja paikat
Tässä osiossa on tutkimuksen suorittajien yhteystiedot ja tiedot siitä, missä tämä tutkimus suoritetaan.
Opiskelupaikat
-
-
-
Anyang, Etelä -Korea
- KR00214
-
Busan, Etelä -Korea
- KR00205
-
Busan, Etelä -Korea
- KR00207
-
Cheongju-si, Etelä -Korea
- KR00212
-
Daegu, Etelä -Korea
- KR00203
-
Daejeon, Etelä -Korea
- KR00213
-
Incheon, Etelä -Korea
- KR00201
-
Seongnam-si, Etelä -Korea
- KR00202
-
Seoul, Etelä -Korea
- KR00204
-
Seoul, Etelä -Korea
- KR00206
-
Seoul, Etelä -Korea
- KR00208
-
Seoul, Etelä -Korea
- KR00209
-
Seoul, Etelä -Korea
- KR00210
-
Seoul, Etelä -Korea
- KR00211
-
Seoul, Etelä -Korea
- KR00215
-
-
-
-
-
Hong Kong, Hong Kong
- HK00402
-
-
-
-
-
Beijing, Kiina
- CN00103
-
Beijing, Kiina
- CN00104
-
Beijing, Kiina
- CN00106
-
Beijing, Kiina
- CN00111
-
Beijing, Kiina
- CN00112
-
Beijing, Kiina
- CN00114
-
Beijing, Kiina
- CN00115
-
Beijing, Kiina
- CN00127
-
Changsha, Kiina
- CN00121
-
Hangzhou, Kiina
- CN00107
-
Nanjing, Kiina
- CN00110
-
Nanjing, Kiina
- CN00117
-
Shanghai, Kiina
- CN00102
-
Shanghai, Kiina
- CN00105
-
Shanghai, Kiina
- CN00108
-
Shanghai, Kiina
- CN00113
-
Shanghai, Kiina
- CN00126
-
Suzhou, Kiina
- CN00119
-
Tianjin, Kiina
- CN00125
-
Wenzhou, Kiina
- CN00118
-
Wuhan, Kiina
- CN00109
-
Xi'an, Kiina
- CN00124
-
-
-
-
-
Kaohsiung City, Taiwan
- TW00309
-
Taichung, Taiwan
- TW00302
-
Taichung, Taiwan
- TW00303
-
Tainan City, Taiwan
- TW00307
-
Tainan City, Taiwan
- TW00308
-
Taipei, Taiwan
- TW00301
-
Taipei, Taiwan
- TW00304
-
Taipei, Taiwan
- TW00306
-
Taoyuan, Taiwan
- TW00305
-
-
Osallistumiskriteerit
Tutkijat etsivät ihmisiä, jotka sopivat tiettyyn kuvaukseen, jota kutsutaan kelpoisuuskriteereiksi. Joitakin esimerkkejä näistä kriteereistä ovat henkilön yleinen terveydentila tai aiemmat hoidot.
Kelpoisuusvaatimukset
Opintokelpoiset iät
18 vuotta ja vanhemmat (Aikuinen, Vanhempi Aikuinen)
Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia
Ei
Kuvaus
Sisällyttämiskriteerit:
- Histologisesti vahvistettu eturauhasen adenokarsinooma ilman neuroendokriinista erilaistumista tai pienisoluisia piirteitä
- Meneillään oleva androgeenideprivaatiohoito GnRH-analogilla tai kahdenvälinen orkiektomia
- Etenevä sairaus androgeenideprivaatiohoidosta huolimatta PSA-tason nousuna tai etenevänä pehmytkudos- tai luusairautena
- Ei aikaisempaa hoitoa sytotoksisella kemoterapialla
- Oireeton tai lievästi oireinen eturauhassyövästä
Poissulkemiskriteerit:
- Vaikea samanaikainen sairaus, infektio tai samanaikainen sairaus, joka tutkijan arvion mukaan tekisi potilaasta sopimattoman ottamaan tutkimukseen
- Tunnettu tai epäilty aivometastaasi tai aktiivinen leptomeningeaalinen sairaus
- Aiempi muu pahanlaatuinen kasvain viimeisten 5 vuoden aikana, paitsi parantavasti hoidettu ei-melanomatoottinen ihosyöpä
- Aiempi kohtaus, mukaan lukien kuumeinen kohtaus tai mikä tahansa tila, joka voi altistaa kohtaukselle (esim. aiempi aivohalvaus, aivojen arteriovenoosinen epämuodostuma, pään trauma, johon liittyy tajunnan menetys, joka vaatii sairaalahoitoa).
Opintosuunnitelma
Tässä osiossa on tietoja tutkimussuunnitelmasta, mukaan lukien kuinka tutkimus on suunniteltu ja mitä tutkimuksella mitataan.
Miten tutkimus on suunniteltu?
Suunnittelun yksityiskohdat
- Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
- Jako: Satunnaistettu
- Inventiomalli: Rinnakkaistehtävä
- Naamiointi: Nelinkertaistaa
Aseet ja interventiot
Osallistujaryhmä / Arm |
Interventio / Hoito |
|---|---|
|
Kokeellinen: Enzalutamidi
Osallistujat saivat 160 mg entsalutamidia suun kautta kerran päivässä kaksoissokkojakson aikana, kunnes eturauhasspesifisen antigeenin (PSA) eteneminen ja röntgensairauden eteneminen vahvistettiin keskitetysti ja yksi seuraavista kahdesta tapahtumasta tuli soveltuvaksi osallistujiin: (1) sytotoksisen kemoterapian aloitus. tai (2) eturauhassyövän hoitoon tarkoitetun tutkimusaineen aloittaminen.
Tukikelpoiset osallistujat, jotka saivat entsalutamidia kaksoissokkojakson aikana ja jotka antoivat suostumuksensa avoimeen jaksoon, jatkoivat 160 mg entsalutamidia suun kautta avoimessa jaksossa kerran päivässä, kunnes PSA:n eteneminen ja röntgensairauden eteneminen varmistettiin keskitetysti ja 1 seuraavat 2 tapahtumaa tulivat soveltuviksi osallistujille: (1) sytotoksisen kemoterapian aloittaminen tai (2) eturauhassyövän hoitoon tarkoitetun tutkimusaineen aloittaminen.
|
Oraalinen
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: Plasebo
Osallistujat saivat entsalutamidia vastaavaa lumelääkettä suun kautta kerran päivässä kaksoissokkojakson aikana, kunnes PSA:n eteneminen ja röntgensairauden eteneminen varmistettiin keskitetysti ja yksi seuraavista kahdesta tapahtumasta tuli soveltuvaksi osallistujiin: (1) sytotoksisen kemoterapian aloitus tai (2) tutkimusaine eturauhassyövän hoitoon.
|
Oraalinen
|
|
Kokeellinen: Plasebo ja enzalutamidi
Tukikelpoiset osallistujat, jotka saivat entsalutamidia vastaavaa lumelääkettä kaksoissokkojakson aikana ja jotka antoivat suostumuksensa avoimeen jaksoon, saivat 160 mg entsalutamidia suun kautta kerran päivässä avoimen jakson aikana, kunnes PSA:n eteneminen ja röntgensairauden eteneminen varmistettiin keskitetysti ja Yksi seuraavista kahdesta tapahtumasta tuli sovellettaviin osallistujiin: (1) sytotoksisen kemoterapian aloittaminen tai (2) eturauhassyövän hoitoon tarkoitetun tutkimusaineen aloittaminen.
|
Oraalinen
Muut nimet:
|
Mitä tutkimuksessa mitataan?
Ensisijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Aika eturauhaspesifiseen antigeenin (PSA) etenemiseen
Aikaikkuna: Satunnaistamispäivästä PSA: n etenemisen mediaanin seurantaaika on 6,47 kuukautta enzalutamidille ja 2,99 kuukautta lumelääkkeelle
|
Aika eturauhasen spesifiseen antigeenin (PSA) etenemiseen määritettiin ajankohtana satunnaistamisesta PSA: n etenemiseen.
PSA: n eteneminen määritettiin eturauhassyövän kliinisten tutkimusten työryhmän 2 (PCWG2) konsensusohjeiden mukaisesti. Osallistujille, joiden PSA: n laskussa oli viikolla 13, PSA: n etenemispäivämääränä määritettiin ≥ 25%: n nousu ja absoluuttinen nousu ≥ 2 ng/ml: n yläpuolella, joka on enemmän viikossa.
Osallistujille, joilla ei ollut PSA: n laskua viikolla 13, PSA: n etenemispäivämäärä määriteltiin päivämääränä, jolloin ≥ 25%: n lisäys ja absoluuttinen nousu ≥ 2 ng/ml lähtötason yläpuolella dokumentoitiin, mikä vahvistettiin toisella peräkkäisellä arvolla 3 tai enemmän viikkoa myöhemmin.
Aika PSA: n etenemiseen arvioitiin käyttämällä Kaplan-Meier-menetelmää.
Osallistujat, joilla ei ollut vahvistettua PSA: n etenemistä, sensuroitiin.
|
Satunnaistamispäivästä PSA: n etenemisen mediaanin seurantaaika on 6,47 kuukautta enzalutamidille ja 2,99 kuukautta lumelääkkeelle
|
Toissijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Yleisen eloonjäämisen kesto
Aikaikkuna: Mediaani-seuranta-aika on satunnaistamispäivästä kuolemiin enzalutamidista ja 26,81 kuukautta lumelääkkeelle.
|
Yleisen eloonjäämisen kesto määritettiin ajankohtana satunnaistamisesta kuolemiin mistä tahansa syystä.
Osallistujille, jotka olivat elossa data -analyysin aikaan, yleistä eloonjäämisaikaa sensuroitiin viimeiseen tietopäivään, jonka osallistujien tiedettiin olevan elossa.
|
Mediaani-seuranta-aika on satunnaistamispäivästä kuolemiin enzalutamidista ja 26,81 kuukautta lumelääkkeelle.
|
|
Radiografisen etenemisvapaa eloonjäämisen kesto (RPFS), joka perustuu riippumattomaan keskusarviointilaitoksen arviointiin
Aikaikkuna: Satunnaistamispäivästä RPFS-tapahtumaan (kuoli mistä tahansa syystä ja radiografisen taudin etenemisestä) mediaani seurantaaika on 5,55 kuukautta enzalutamidille ja 3,71 kuukautta lumelääkkeelle
|
Radiografisen etenemisvapaan eloonjäämisen kesto (RPFS) määriteltiin ajankohtana satunnaistamisesta RPFS-tapahtumaan (kuolemat mistä tahansa syystä ja radiografisen taudin etenemisestä).
Radiografisen sairauden eteneminen määritellään RECIST 1.1 -sovelluksella pehmytkudoksen sairaudelle tai PCWG2 luuvaurioille.
Jos osallistuja täytti useamman kuin yhden sensurointisäännön kriteerit, niitä sensuroitiin varhaisimmalla sensurointipäivänä.
Radiografinen etenemispäivä oli ensimmäinen päivä, jolloin etenemismääritelmä täyttyi, ei vahvistettu.
|
Satunnaistamispäivästä RPFS-tapahtumaan (kuoli mistä tahansa syystä ja radiografisen taudin etenemisestä) mediaani seurantaaika on 5,55 kuukautta enzalutamidille ja 3,71 kuukautta lumelääkkeelle
|
|
Aika ensimmäiseen luurankoon liittyvään tapahtumaan
Aikaikkuna: Satunnaistamispäivästä ensimmäiseen luurankoon liittyvään tapahtumaan mediaanin seuranta-aika on 7,39 kuukautta enzalutamidille ja 5,29 kuukautta lumelääkkeelle
|
Aika ensimmäiseen luurankoon liittyvään tapahtumaan (SRE) määritettiin ajankohtana satunnaistamisesta ensimmäiseen luurankoon liittyvään tapahtumaan, joka määritettiin sädehoidona tai leikkauksena luuhun, patologiseen luun murtumaan, selkäytimen puristukseen tai anti-neoplastisen hoidon muutokseen luun kivun hoitamiseksi.
Osallistujat, joilla ei ole ollut SRE: tä analyysin aikaan, sensuroitiin viimeisessä arvioinnissaan, jotka eivät osoittaneet todisteita SRE: stä.
|
Satunnaistamispäivästä ensimmäiseen luurankoon liittyvään tapahtumaan mediaanin seuranta-aika on 7,39 kuukautta enzalutamidille ja 5,29 kuukautta lumelääkkeelle
|
|
Aika sytotoksisen kemoterapian aloittamiseen
Aikaikkuna: Satunnaistamispäivästä sytotoksisen kemoterapian mediaanin seuranta-aika on 7,39 kuukautta entsalutamidille ja 5,19 kuukautta lumelääkkeelle
|
Aika sytotoksisen kemoterapian aloittamiseen määritettiin ajankohtana satunnaistamisesta sytotoksisen kemoterapian aloittamiseen.
Se sisälsi vain eturauhassyövän hoitoja.
Kun aloitettiin useita sytotoksisia kemoterapioita, ensimmäistä kemoterapiaa käytettiin tapahtumajan määrittämiseen.
Osallistujat, jotka eivät aloittaneet sytotoksista kemoterapiaa analyysien tiedon raja -ajankohtana, sensuroitiin viimeisen arvioinnin päivänä, mikä ei osoittanut sytotoksista kemoterapian käytöstä.
|
Satunnaistamispäivästä sytotoksisen kemoterapian mediaanin seuranta-aika on 7,39 kuukautta entsalutamidille ja 5,19 kuukautta lumelääkkeelle
|
|
Osallistujien lukumäärä, jolla on vahvistettu paras PSA -vaste (≥ 50% lasku lähtötasosta)
Aikaikkuna: Perustasosta alhaisimpaan polttoaineen jälkeiseen PSA-tuloksen mediaanihoidon kesto on 6,60 kuukautta enzalutamidille ja 3,70 kuukautta lumelääkkeelle
|
Paras PSA-vaste määritettiin ≥ 50%: n PSA-tason alenemiseksi lähtötasosta alhaisimpaan PSA-levyn jälkeiseen PSA-tulokseen, jonka keskuslaboratorio määrittelee peräkkäisen arvioinnin, joka suoritettiin vähintään 3 viikkoa myöhemmin PSA-vasteen vahvistamiseksi.
Ainoastaan osallistujat, joilla oli sekä lähtötilanteen että levyn jälkeiset arviot, sisällytettiin analyysiin.
|
Perustasosta alhaisimpaan polttoaineen jälkeiseen PSA-tuloksen mediaanihoidon kesto on 6,60 kuukautta enzalutamidille ja 3,70 kuukautta lumelääkkeelle
|
|
Paras yleinen pehmytkudoksen vaste
Aikaikkuna: Satunnaistamisen mediaanihoidon kesto on 6,60 kuukautta enzalutamidille ja 3,70 kuukautta lumelääkkeelle
|
Osallistujat, joilla on mitattavissa oleva pehmytkudoksen sairaus seulontavierailulla (ts. Ainakin yksi kohdevaurio vasteen arviointikriteereissä kiinteissä kasvaimissa, versio 1.1 (RECIST 1.1), joilla on objektiivinen vaste (täydellinen vaste (CR) tai osittainen vaste) tutkimuksen aikana, sisällytettiin parhaaseen pehmytkudoksen vasteen arviointiin.
Paras pehmeän kudoksen vaste perustui tutkijan arviointiin käyttämällä RECIST 1.1: tä.
CR määritettiin kaikkien määritettyjen kliinisten oireiden ja fysikaalisten havaintojen täydelliseksi ratkaisuksi.
PR määritettiin ainakin joidenkin kliinisten oireiden ja fysikaalisten havaintojen osittaiseksi ratkaisemiseksi.
|
Satunnaistamisen mediaanihoidon kesto on 6,60 kuukautta enzalutamidille ja 3,70 kuukautta lumelääkkeelle
|
|
Aika entsalutamidin, M1, M2 ja Enzalutamidin plus M2: n maksimikonsentraatio (TMAX)
Aikaikkuna: Satunnaistamispäivästä lähtien yhden annostelupäivän 1 ja monen annostelupäivän 85
|
Satunnaistamispäivästä lähtien yhden annostelupäivän 1 ja monen annostelupäivän 85
|
|
|
Suurin havaittu plasmapitoisuus ensimmäisen 24 tunnin aikana annostelun (CMAX) enzalutamidi, M1, M2 ja enzalutamidi plus M2
Aikaikkuna: Satunnaistamispäivästä lähtien yhden annostelupäivän 1 ja monen annostelupäivän 85
|
Satunnaistamispäivästä lähtien yhden annostelupäivän 1 ja monen annostelupäivän 85
|
|
|
AUC annostuksen ajasta 24 tunniin annostelun (AUC24H) enzalutamidi, M1, M2 ja Enzalutamidi Plus M2 jälkeen
Aikaikkuna: Satunnaistamispäivästä lähtien yhden annostelupäivän 1 ja monen annostelupäivän 85
|
Satunnaistamispäivästä lähtien yhden annostelupäivän 1 ja monen annostelupäivän 85
|
|
|
Konsentraatio 24 tuntia annostelun (C24H) enzalutamidi, M1, M2 ja enzalutamidi plus M2
Aikaikkuna: Satunnaistamispäivästä lähtien yhden annostelupäivän 1 ja monen annostelupäivän 85
|
N on osallistujien lukumäärä, jolla on käytettävissä olevia tietoja tällä hetkellä.
|
Satunnaistamispäivästä lähtien yhden annostelupäivän 1 ja monen annostelupäivän 85
|
|
Havaittu plasmapitoisuus ennalta näytteissä, jotka on saatu minimipitoisuuden moniannoksisen annoksen aikana (plasmakonsentraatio esiannoksella) (CMIN) entsalutamidi, M1, M2 ja entsalutamidi plus M2
Aikaikkuna: Satunnaistamispäivästä päiviin 2, 3, 8, 22, 29, 43, 57, 85, 86, 113, 141 ja 169
|
N on osallistujien lukumäärä, jolla on käytettävissä olevia tietoja tällä hetkellä.
|
Satunnaistamispäivästä päiviin 2, 3, 8, 22, 29, 43, 57, 85, 86, 113, 141 ja 169
|
|
Ilmeinen systeeminen kokonaispuhdistus monen annostelun (CL/F) enzalutamidin, M1, M2 ja enzalutamidin plus M2: n jälkeen (vain muuttumattomalle entsalutamidille)
Aikaikkuna: Satunnaistamispäivästä useisiin annostelupäivään 85
|
Satunnaistamispäivästä useisiin annostelupäivään 85
|
|
|
Huippusuhde (PTR) enzalutamidi, M1, M2 ja enzalutamidi plus M2
Aikaikkuna: Satunnaistamispäivästä useisiin annostelupäivään 85
|
Satunnaistamispäivästä useisiin annostelupäivään 85
|
|
|
AUC annostusaikasta seuraavan annosteluvälin (AuCuctau) enzalutamidi, M1, M2 ja Enzalutamidi plus M2
Aikaikkuna: Satunnaistamispäivästä useisiin annostelupäivään 85
|
Satunnaistamispäivästä useisiin annostelupäivään 85
|
|
|
Haittatapahtumien osallistujien lukumäärä (AE)
Aikaikkuna: Ensimmäisestä annoksesta päivään 1 28 päivään viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen tai yksi päivä ennen sytotoksisen kemoterapian aloittamispäivää tai eturauhassyövän hoitoa koskevaa tutkintapäivää, sen mukaan, kumpi tulee ensin, jopa 123 kuukauteen ja 24 päivään saakka ja 24 päivään asti.
|
AE määritettiin minkä tahansa epätoivottuun lääketieteelliseen esiintymiseen, joka liittyy ajallisesti lääketieteellisen tuotteen käyttöön, riippumatta siitä, pidetäänkö lääketieteellisessä tuotteessa.
AE voi siis olla mikä tahansa epäsuotuisa ja tahattoman merkki, oire tai sairaus, joka liittyy ajallisesti lääkkeen käyttöön.
AE: tä pidettiin vakavana, jos se johtaa kuolemaan; on hengenvaarallinen; johtaa jatkuvaan vammaisuuteen; johtaa synnynnäiseen poikkeavuuteen; vaatii sairaalahoitoa; tai johtaa sairaalahoidon pidentymiseen; Muita lääketieteellisesti tärkeitä tapahtumia.
TEAE määritettiin AE: ksi, joka esiintyi tutkimuslääkkeen antamisesta päivänä 1 seurantakäyntiin (28 päivää viimeisen annoksen jälkeen tai yksi päivä ennen sytotoksisen kemoterapian tai tutkinta-aineen aloittamispäivää, sen mukaan, kumpi tulee ensin).
AE: t luokiteltiin käyttämällä kansallista syöpäinstituutin yleisiä terminologiakriteerejä haittavaikutuksiin, versio 4.03, missä luokka 1 = lievä; Luokka 2 = maltillinen; Luokka 3 = vakava; Luokka 4 = hengenvaarallinen; Luokka 5 = kohtalokas.
|
Ensimmäisestä annoksesta päivään 1 28 päivään viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen tai yksi päivä ennen sytotoksisen kemoterapian aloittamispäivää tai eturauhassyövän hoitoa koskevaa tutkintapäivää, sen mukaan, kumpi tulee ensin, jopa 123 kuukauteen ja 24 päivään saakka ja 24 päivään asti.
|
Yhteistyökumppanit ja tutkijat
Täältä löydät tähän tutkimukseen osallistuvat ihmiset ja organisaatiot.
Sponsori
Tutkijat
- Opintojohtaja: Central Contact, Astellas Pharma Inc
Julkaisuja ja hyödyllisiä linkkejä
Tutkimusta koskevien tietojen syöttämisestä vastaava henkilö toimittaa nämä julkaisut vapaaehtoisesti. Nämä voivat koskea mitä tahansa tutkimukseen liittyvää.
Opintojen ennätyspäivät
Nämä päivämäärät seuraavat ClinicalTrials.gov-sivustolle lähetettyjen tutkimustietueiden ja yhteenvetojen edistymistä. National Library of Medicine (NLM) tarkistaa tutkimustiedot ja raportoidut tulokset varmistaakseen, että ne täyttävät tietyt laadunvalvontastandardit, ennen kuin ne julkaistaan julkisella verkkosivustolla.
Opi tärkeimmät päivämäärät
Opiskelun aloitus (Todellinen)
Keskiviikko 23. huhtikuuta 2014
Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)
Sunnuntai 20. syyskuuta 2015
Opintojen valmistuminen (Todellinen)
Keskiviikko 17. heinäkuuta 2024
Opintoihin ilmoittautumispäivät
Ensimmäinen lähetetty
Torstai 13. marraskuuta 2014
Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit
Maanantai 17. marraskuuta 2014
Ensimmäinen Lähetetty (Arvioitu)
Keskiviikko 19. marraskuuta 2014
Tutkimustietojen päivitykset
Viimeisin päivitys julkaistu (Arvioitu)
Perjantai 24. lokakuuta 2025
Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit
Keskiviikko 22. lokakuuta 2025
Viimeksi vahvistettu
Keskiviikko 1. lokakuuta 2025
Lisää tietoa
Tähän tutkimukseen liittyvät termit
Avainsanat
Muita asiaankuuluvia MeSH-ehtoja
- Urogenitaaliset sairaudet
- Sukuelinten sairaudet
- Keskushermoston sairaudet
- Hermoston sairaudet
- Sukuelinten kasvaimet, mies
- Urogenitaaliset kasvaimet
- Neoplasmat sivustoittain
- Neoplasmat
- Sukuelinten sairaudet, mies
- Eturauhasen sairaudet
- Miesten urogenitaaliset sairaudet
- Neuromuskulaariset sairaudet
- Geneettiset sairaudet, synnynnäiset
- Neurodegeneratiiviset sairaudet
- Heredodegeneratiiviset häiriöt, hermosto
- Geneettiset sairaudet, X-Linked
- Selkäydinsairaudet
- Motorinen neuronitauti
- Selkärangan lihasatrofia
- Synnynnäiset, perinnölliset ja vastasyntyneiden sairaudet ja poikkeavuudet
- Eturauhasen kasvaimet
- Bulbo-Spinal Atrophy, X-Linked
- entsalutamidi
Muut tutkimustunnusnumerot
- 9785-CL-0232
- CTR20140131 (Rekisterin tunniste: ChinaDrugTrials.org.cn)
Yksittäisten osallistujien tietojen suunnitelma (IPD)
Aiotko jakaa yksittäisten osallistujien tietoja (IPD)?
EI
IPD-suunnitelman kuvaus
Tutkimuksen aikana kerättyjen anonymisoitujen yksittäisten osallistujatason tietojen sekä tutkimukseen liittyvien tukidokumenttien lisäksi suunnitellaan pääsyä tutkimuksille, jotka on tehty hyväksytyillä tuoteindikaatioilla ja formulaatioilla sekä kehittämisen aikana lopetetuilla yhdisteillä.
Tutkimukset, jotka on tehty tuoteindikaatioilla tai koostumuksilla, jotka ovat edelleen aktiivisia kehitysvaiheessa, arvioidaan tutkimuksen päätyttyä sen määrittämiseksi, voidaanko yksittäisten osallistujien tietoja jakaa.
Ehdot ja poikkeukset on kuvattu Sponsor Specific Details for Astellas -kohdassa osoitteessa www.clinicalstudydatarequest.com.
IPD-jaon aikakehys
Pääsy osallistujatason tietoihin tarjotaan tutkijoille ensisijaisen käsikirjoituksen julkaisemisen jälkeen (tarvittaessa), ja se on saatavilla niin kauan kuin Astellasilla on lailliset valtuudet toimittaa tiedot.
IPD-jaon käyttöoikeuskriteerit
Tutkijoiden on tehtävä ehdotus tutkimusaineiston tieteellisesti merkityksellisen analyysin suorittamisesta.
Tutkimusehdotuksen arvioi riippumaton tutkimuspaneeli.
Jos ehdotus hyväksytään, pääsy tutkimustietoihin tarjotaan suojatussa tiedonjakoympäristössä allekirjoitetun tiedonjakosopimuksen vastaanottamisen jälkeen.
IPD-jakamista tukeva tietotyyppi
- STUDY_PROTOCOL
- MAHLA
- CSR
Lääke- ja laitetiedot, tutkimusasiakirjat
Tutkii yhdysvaltalaista FDA sääntelemää lääkevalmistetta
Joo
Tutkii yhdysvaltalaista FDA sääntelemää laitetuotetta
Ei
Yhdysvalloissa valmistettu ja sieltä viety tuote
Joo
Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .