Tämä sivu käännettiin automaattisesti, eikä käännösten tarkkuutta voida taata. Katso englanninkielinen versio lähdetekstiä varten.

Metotreksaatti syklofosfamidin kanssa tai ilman sitä hoidettaessa potilaita, joilla on lymfosyyttinen leukemia

tiistai 20. kesäkuuta 2023 päivittänyt: Eastern Cooperative Oncology Group

Vaiheen II tutkimus aloitushoidosta metotreksaatilla suuren rakeisen lymfosyyttisen (LGL) leukemian yhteydessä

PERUSTELUT: Kemoterapiassa käytetyt lääkkeet käyttävät erilaisia ​​​​tapoja estääkseen syöpäsolujen jakautumisen, jotta ne lopettavat kasvun tai kuolevat.

TARKOITUS: Vaiheen II tutkimus, jossa tutkitaan metotreksaatin tehoa syklofosfamidin kanssa tai ilman sitä hoidettaessa potilaita, joilla on lymfaattinen leukemia ja neutropenia tai anemia.

Tutkimuksen yleiskatsaus

Yksityiskohtainen kuvaus

LGL-leukemialle on tunnusomaista sytotoksisten T-solujen klooninen laajeneminen. Huomattavia kliinisiä piirteitä ovat neutropenia, anemia ja nivelreuma. Leukeemisen LGL:n terminaalinen efektorimuistifenotyyppi (CD3+/CD8+/CD57+/CD45RA+/CD62L-) viittaa keskeiseen krooniseen antigeenilähtöiseen immuunivasteeseen. PDGF ja IL-15 edistävät sitten LGL:n eloonjäämistä, mikä johtaa apoptoosin globaaliin säätelyhäiriöön ja vastustuskykyyn normaaleille aktivaation aiheuttaman kuoleman reiteille. Nämä patogeeniset ominaisuudet selittävät, miksi LGL-leukemian hoito perustuu immunosuppressiohoitoon. Standardihoitoa ei kuitenkaan ole vahvistettu, koska suuria prospektiivisia tutkimuksia ei ole tehty.

Suun kautta otettavan pieniannoksisen MTX:n on osoitettu olevan tehokas neutropenian hoidossa. Vaste MTX:lle on kuitenkin hidas, mikä vaatii useita kuukausia ennen kuin neutrofiilien määrä nousee yli 500/mm3. Myös täydellinen kliininen remissio voidaan saavuttaa vasta vuoden MTX-hoidon jälkeen. Oraalinen Cy on ollut ensisijainen lääke vaikean verensiirrosta riippuvaisen anemian hoidossa. Hyödyllisiä kliinisiä vaikutuksia havaitaan huolimatta siitä, että tällä hoidolla ei ole ilmeistä vaikutusta epänormaaliin LGL-klooniin. Normaalit hematokriittiarvot säilyvät Cy-hoidon lopettamisen jälkeen, ja nämä tulokset eroavat MTX:n vaikutuksista, joissa kliiniset remissiot liittyvät usein kloonin katoamiseen.

Tämä Eastern Cooperative Groupin (ECOG) suorittama vaiheen II tutkimus aloitettiin tutkimaan hoitovasteen mekanismia potilailla, joilla on LGL-leukemia ja jotka tarvitsevat hoitoa anemiaan tai neutropeniaan.

Opintotyyppi

Interventio

Ilmoittautuminen (Todellinen)

59

Vaihe

  • Vaihe 2

Yhteystiedot ja paikat

Tässä osiossa on tutkimuksen suorittajien yhteystiedot ja tiedot siitä, missä tämä tutkimus suoritetaan.

Opiskelupaikat

    • Colorado
      • Aurora, Colorado, Yhdysvallat, 80012
        • Aurora Presbyterian Hospital
      • Boulder, Colorado, Yhdysvallat, 80301-9019
        • Boulder Community Hospital
      • Colorado Springs, Colorado, Yhdysvallat, 80933
        • Penrose Cancer Center at Penrose Hospital
      • Denver, Colorado, Yhdysvallat, 80210
        • Porter Adventist Hospital
      • Denver, Colorado, Yhdysvallat, 80220
        • Rose Medical Center
      • Denver, Colorado, Yhdysvallat, 80218
        • Presbyterian - St. Luke's Medical Center
      • Denver, Colorado, Yhdysvallat, 80204
        • St. Anthony Central Hospital
      • Denver, Colorado, Yhdysvallat, 80218
        • St. Joseph Hospital
      • Denver, Colorado, Yhdysvallat, 80224-2522
        • CCOP - Colorado Cancer Research Program
      • Englewood, Colorado, Yhdysvallat, 80110
        • Swedish Medical Center
      • Grand Junction, Colorado, Yhdysvallat, 81502
        • St. Mary's Regional Cancer Center at St. Mary's Hospital and Medical Center
      • Greeley, Colorado, Yhdysvallat, 80631
        • North Colorado Medical Center
      • Lone Tree, Colorado, Yhdysvallat, 80124
        • Sky Ridge Medical Center
      • Longmont, Colorado, Yhdysvallat, 80501
        • Hope Cancer Care Center at Longmont United Hospital
      • Loveland, Colorado, Yhdysvallat, 80539
        • McKee Medical Center
      • Pueblo, Colorado, Yhdysvallat, 81004
        • St. Mary - Corwin Regional Medical Center
      • Thornton, Colorado, Yhdysvallat, 80229
        • North Suburban Medical Center
      • Wheat Ridge, Colorado, Yhdysvallat, 80033
        • Exempla Lutheran Medical Center
    • Georgia
      • Macon, Georgia, Yhdysvallat, 31208
        • Medical Center of Central Georgia
    • Illinois
      • Aurora, Illinois, Yhdysvallat, 60504
        • Rush-Copley Cancer Care Center
      • Chicago, Illinois, Yhdysvallat, 60611-3013
        • Robert H. Lurie Comprehensive Cancer Center at Northwestern University
      • Evanston, Illinois, Yhdysvallat, 60201-1781
        • Evanston Northwestern Healthcare - Evanston Hospital
      • Joliet, Illinois, Yhdysvallat, 60435
        • Joliet Oncology-Hematology Associates, Limited - West
      • Libertyville, Illinois, Yhdysvallat, 60048
        • North Shore Oncology and Hematology Associates, Limited - Libertyville
      • Urbana, Illinois, Yhdysvallat, 61801
        • Carle Cancer Center at Carle Foundation Hospital
      • Urbana, Illinois, Yhdysvallat, 61801
        • CCOP - Carle Cancer Center
    • Indiana
      • Indianapolis, Indiana, Yhdysvallat, 46202
        • Methodist Cancer Center at Methodist Hospital
      • Michigan City, Indiana, Yhdysvallat, 46360
        • Saint Anthony Memorial Health Centers
    • Iowa
      • Ames, Iowa, Yhdysvallat, 50010
        • McFarland Clinic, PC
      • Mason City, Iowa, Yhdysvallat, 50401
        • Mercy Cancer Center at Mercy Medical Center - North Iowa
      • Sioux City, Iowa, Yhdysvallat, 51101
        • Siouxland Hematology-Oncology Associates, LLP
      • Sioux City, Iowa, Yhdysvallat, 51104
        • St. Luke's Regional Medical Center
      • Sioux City, Iowa, Yhdysvallat, 51104
        • Mercy Medical Center - Sioux City
    • Maryland
      • Baltimore, Maryland, Yhdysvallat, 21231-2410
        • Sidney Kimmel Comprehensive Cancer Center at Johns Hopkins
    • Michigan
      • Kalamazoo, Michigan, Yhdysvallat, 49007
        • Bronson Methodist Hospital
      • Kalamazoo, Michigan, Yhdysvallat, 49001
        • Borgess Medical Center
      • Kalamazoo, Michigan, Yhdysvallat, 49007-3731
        • West Michigan Cancer Center
    • Minnesota
      • Burnsville, Minnesota, Yhdysvallat, 55337
        • Fairview Ridges Hospital
      • Coon Rapids, Minnesota, Yhdysvallat, 55433
        • Mercy and Unity Cancer Center at Mercy Hospital
      • Edina, Minnesota, Yhdysvallat, 55435
        • Fairview Southdale Hospital
      • Fridley, Minnesota, Yhdysvallat, 55432
        • Mercy and Unity Cancer Center at Unity Hospital
      • Hutchinson, Minnesota, Yhdysvallat, 55350
        • Hutchinson Area Health Care
      • Litchfield, Minnesota, Yhdysvallat, 55355
        • Meeker County Memorial Hospital
      • Maplewood, Minnesota, Yhdysvallat, 55109
        • Minnesota Oncology Hematology, PA - Maplewood
      • Maplewood, Minnesota, Yhdysvallat, 55109
        • HealthEast Cancer Care at St. John's Hospital
      • Minneapolis, Minnesota, Yhdysvallat, 55407
        • Virginia Piper Cancer Institute at Abbott - Northwestern Hospital
      • Minneapolis, Minnesota, Yhdysvallat, 55415
        • Hennepin County Medical Center - Minneapolis
      • Robbinsdale, Minnesota, Yhdysvallat, 55422-2900
        • Hubert H. Humphrey Cancer Center at North Memorial Outpatient Center
      • Saint Louis Park, Minnesota, Yhdysvallat, 55416
        • CCOP - Metro-Minnesota
      • Saint Louis Park, Minnesota, Yhdysvallat, 55416
        • Park Nicollet Cancer Center
      • Saint Paul, Minnesota, Yhdysvallat, 55102
        • United Hospital
      • Saint Paul, Minnesota, Yhdysvallat, 55101
        • Regions Hospital Cancer Care Center
      • Saint Paul, Minnesota, Yhdysvallat, 55102
        • HealthEast Cancer Care at St. Joseph's Hospital
      • Shakopee, Minnesota, Yhdysvallat, 55379
        • St. Francis Cancer Center at St. Francis Medical Center
      • Waconia, Minnesota, Yhdysvallat, 55387
        • Ridgeview Medical Center
      • Woodbury, Minnesota, Yhdysvallat, 55125
        • Minnesota Oncology Hematology, PA - Woodbury
      • Woodbury, Minnesota, Yhdysvallat, 55125
        • HealthEast Cancer Care at Woodwinds Health Campus
    • Ohio
      • Canton, Ohio, Yhdysvallat, 44710-1799
        • Aultman Cancer Center at Aultman Hospital
      • Lima, Ohio, Yhdysvallat, 45801
        • St. Rita's Medical Center
    • Pennsylvania
      • Hershey, Pennsylvania, Yhdysvallat, 17033-0850
        • Penn State Cancer Institute at Milton S. Hershey Medical Center
      • Lemoyne, Pennsylvania, Yhdysvallat, 17043
        • Central Pennsylvania Hematology and Medical Oncology Associates, PC
      • Lewistown, Pennsylvania, Yhdysvallat, 17044
        • Lewistown Hospital
      • Philadelphia, Pennsylvania, Yhdysvallat, 19111-2497
        • Fox Chase Cancer Center - Philadelphia
      • Reading, Pennsylvania, Yhdysvallat, 19612-6052
        • McGlinn Family Regional Cancer Center at Reading Hospital and Medical Center
      • State College, Pennsylvania, Yhdysvallat, 16803
        • Mount Nittany Medical Center
    • Wisconsin
      • La Crosse, Wisconsin, Yhdysvallat, 54601
        • Gundersen Lutheran Center for Cancer and Blood
      • Milwaukee, Wisconsin, Yhdysvallat, 53226
        • Medical College of Wisconsin Cancer Center
      • Milwaukee, Wisconsin, Yhdysvallat, 53226
        • Froedtert Hospital and Medical College of Wisconsin

Osallistumiskriteerit

Tutkijat etsivät ihmisiä, jotka sopivat tiettyyn kuvaukseen, jota kutsutaan kelpoisuuskriteereiksi. Joitakin esimerkkejä näistä kriteereistä ovat henkilön yleinen terveydentila tai aiemmat hoidot.

Kelpoisuusvaatimukset

Opintokelpoiset iät

18 vuotta ja vanhemmat (Aikuinen, Vanhempi Aikuinen)

Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia

Ei

Kuvaus

Sisällytä:

  • Fenotyyppitutkimukset ääreisverestä, jotka osoittavat CD3+-, CD57+-soluja yli 400/mm3 tai CD8+-soluja yli 650/mm3 kahdeksan viikon sisällä ennen rekisteröintiä
  • Todisteet klonaalisen T-solureseptorin geenin uudelleenjärjestelystä vuoden sisällä ennen rekisteröintiä
  • Vähintään yksi seuraavista: vaikea neutropenia alle 500/mm3, toistuviin infektioihin liittyvä neutropenia, oireinen anemia tai verensiirrosta riippuvainen anemia
  • Bilirubiini ≤ 2,0 mg/dl, SGOT(AST) ≤ 1,5 kertaa normaali ja kreatiniini ≤ 2,0 mg/dl 4 viikon sisällä ennen rekisteröintiä
  • ECOG-suorituskykytila ​​0-2
  • Vähintään 18-vuotias
  • Kirjallinen tietoinen suostumus

Poissulkeminen:

  • Aikaisempi hoito suun kautta otettavalla MTX:llä tai oraalisella Cy
  • Aiemmat tai samanaikaiset pahanlaatuiset kasvaimet paitsi inaktiivinen ei-melanooma-ihosyöpä, in situ kohdunkaulan syöpä tai muu syöpä, jos potilas on ollut taudista vapaa yli 5 vuotta
  • Raskaana oleville tai imettäville naisille
  • Vakava lääketieteellinen sairaus, muu kuin tutkimuksella hoidettu sairaus, joka rajoittaisi eloonjäämisen alle 2 vuoteen, tai psykiatrinen tila, joka estäisi tietoisen suostumuksen

Huomautus: voidakseen osallistua tämän tutkimuksen vaiheeseen 2, potilaiden ei tarvinnut saada vastetta vähintään 4 kuukauden metotreksaattihoidon jälkeen.

Opintosuunnitelma

Tässä osiossa on tietoja tutkimussuunnitelmasta, mukaan lukien kuinka tutkimus on suunniteltu ja mitä tutkimuksella mitataan.

Miten tutkimus on suunniteltu?

Suunnittelun yksityiskohdat

  • Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
  • Jako: Ei käytössä
  • Inventiomalli: Yksittäinen ryhmätehtävä
  • Naamiointi: Ei mitään (avoin tarra)

Aseet ja interventiot

Osallistujaryhmä / Arm
Interventio / Hoito
Kokeellinen: Metotreksaatti (Cy, jos ei vastetta MTX:lle)
MTX annetaan suun kautta 10 mg/m2 jaettuna annoksina kerran viikossa. Prednisonia annettiin suun kautta 1 mg/kg vuorokaudessa 30 päivän ajan ja sitten pienennettiin seuraavien 24 päivän aikana. Potilaat, jotka eivät reagoineet MTX:ään 4 kuukauden jälkeen, saivat Cy oraalisesti 100 mg päivässä vaiheessa kaksi samalla prednisoniohjelmalla.
Potilaat, jotka eivät reagoineet MTX:ään 4 kuukauden jälkeen, saivat Cy oraalisesti 100 mg päivässä vaiheessa kaksi samalla prednisoniohjelmalla. Potilailla, joilla oli osittainen vaste, mutta ei CR, hoidon enimmäisaika oli 1 vuosi.
Alkuhoito koostui MTX:stä, joka annettiin suun kautta annoksella 10 mg/m2 jaettuna annoksina kerran viikossa.
Prednisonia annettiin suun kautta 1 mg/kg vuorokaudessa 30 päivän ajan ja sitten pienennettiin seuraavien 24 päivän aikana.

Mitä tutkimuksessa mitataan?

Ensisijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Niiden potilaiden osuus, joilla on täydellinen tai osittainen vaste MTX-hoitoon
Aikaikkuna: Arvioidaan ensimmäisten 4 kuukauden aikana, sen jälkeen vähintään kolmen kuukauden välein kahden vuoden ajan. Sen jälkeen kuuden kuukauden välein viiden vuoden välein opintojen aloittamisen jälkeen ja sen jälkeen 12 kuukauden välein opintojen loppuun asti.
Raportoimme alla kokonaisvastausprosentin. Täydellinen remissio edellyttää, että kaikki seuraavat ovat läsnä vähintään neljä viikkoa: Potilaalla on oltava normaali CBC, mukaan lukien neutrofiilien määrä > 1500/mm3, lymfosyyttien määrä < 4000/mm3, hemoglobiini > 11 g/dl ja verihiutaleiden määrä > 100 000 /mm3. Lisäksi potilaalla on oltava normaali LGL-luku. Täydellinen vaste saavutetaan, jos CD8+-soluja on alle 760/mm³. Osittainen vaste määritellään jonkin seuraavista saavutuksista ilman CR:ää. Vasteen on kestettävä vähintään neljä viikkoa: Vaikeaa neutropeniaa (alle 500 neutrofiilia/mm3) hoidettavien potilaiden arvon paranemista yli 500 neutrofiiliin/mm3 pidetään osittaisena vasteena, kunhan tämä paraneminen on vähintään 50 % parannus.
Arvioidaan ensimmäisten 4 kuukauden aikana, sen jälkeen vähintään kolmen kuukauden välein kahden vuoden ajan. Sen jälkeen kuuden kuukauden välein viiden vuoden välein opintojen aloittamisen jälkeen ja sen jälkeen 12 kuukauden välein opintojen loppuun asti.

Toissijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Niiden potilaiden osuus, joilla on täydellinen tai osittainen vaste CY:n hoitoon potilaiden joukossa, jotka eivät reagoi MTX:ään
Aikaikkuna: Arvioitu 4 ensimmäisen hoitokuukauden aikana ja sitä seurattiin tutkimuksen täyden lopetuspäivän saavuttamiseen
Raportoimme alla kokonaisvastausprosentin. Täydellinen remissio edellyttää, että kaikki seuraavat ovat läsnä vähintään neljä viikkoa: Potilaalla on oltava normaali CBC, mukaan lukien neutrofiilien määrä > 1500/mm3, lymfosyyttien määrä < 4000/mm3, hemoglobiini > 11 g/dl ja verihiutaleiden määrä > 100 000 /mm3. Lisäksi potilaalla on oltava normaali LGL-luku. Täydellinen vaste saavutetaan, jos CD8+-soluja on alle 760/mm³. Osittainen vaste määritellään jonkin seuraavista saavutuksista ilman CR:ää. Vasteen on kestettävä vähintään neljä viikkoa: Vaikeaa neutropeniaa (alle 500 neutrofiilia/mm3) hoidettavien potilaiden arvon paranemista yli 500 neutrofiiliin/mm3 pidetään osittaisena vasteena, kunhan tämä paraneminen on vähintään 50 % parannus.
Arvioitu 4 ensimmäisen hoitokuukauden aikana ja sitä seurattiin tutkimuksen täyden lopetuspäivän saavuttamiseen

Yhteistyökumppanit ja tutkijat

Täältä löydät tähän tutkimukseen osallistuvat ihmiset ja organisaatiot.

Yhteistyökumppanit

Tutkijat

  • Opintojen puheenjohtaja: Thomas P. Loughran, MD, Milton S. Hershey Medical Center

Opintojen ennätyspäivät

Nämä päivämäärät seuraavat ClinicalTrials.gov-sivustolle lähetettyjen tutkimustietueiden ja yhteenvetojen edistymistä. National Library of Medicine (NLM) tarkistaa tutkimustiedot ja raportoidut tulokset varmistaakseen, että ne täyttävät tietyt laadunvalvontastandardit, ennen kuin ne julkaistaan ​​julkisella verkkosivustolla.

Opi tärkeimmät päivämäärät

Opiskelun aloitus (Todellinen)

Keskiviikko 15. syyskuuta 1999

Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)

Keskiviikko 1. joulukuuta 2010

Opintojen valmistuminen (Todellinen)

Torstai 1. maaliskuuta 2012

Opintoihin ilmoittautumispäivät

Ensimmäinen lähetetty

Maanantai 1. marraskuuta 1999

Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit

Sunnuntai 26. tammikuuta 2003

Ensimmäinen Lähetetty (Arvioitu)

Maanantai 27. tammikuuta 2003

Tutkimustietojen päivitykset

Viimeisin päivitys julkaistu (Todellinen)

Keskiviikko 5. heinäkuuta 2023

Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit

Tiistai 20. kesäkuuta 2023

Viimeksi vahvistettu

Torstai 1. kesäkuuta 2023

Lisää tietoa

Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .

Tilaa