- ICH GCP
- Registr klinických studií v USA
- Klinická studie NCT00003910
Methotrexát s nebo bez cyklofosfamidu při léčbě pacientů s lymfocytární leukémií
Studie fáze II počáteční léčby methotrexátem u velké granulární lymfocytární (LGL) leukémie
ODŮVODNĚNÍ: Léky používané při chemoterapii používají různé způsoby, jak zastavit dělení rakovinných buněk, aby přestaly růst nebo odumírají.
ÚČEL: Studie fáze II studovat účinnost methotrexátu s nebo bez cyklofosfamidu při léčbě pacientů s lymfocytární leukémií s neutropenií nebo anémií.
Přehled studie
Postavení
Podmínky
Intervence / Léčba
Detailní popis
LGL leukémie je charakterizována klonální expanzí cytotoxických T buněk. Prominentní klinické příznaky zahrnují neutropenii, anémii a revmatoidní artritidu. Fenotyp terminální efektorové paměti (CD3+/CD8+/CD57+/CD45RA+/CD62L-) leukemické LGL naznačuje klíčovou chronickou imunitní odpověď řízenou antigenem. Přežití LGL je pak podporováno PDGF a IL-15, což vede ke globální dysregulaci apoptózy a odolnosti vůči normálním cestám smrti indukované aktivací. Tyto patogenní rysy vysvětlují, proč je léčba LGL leukémie založena na imunosupresivní terapii. Vzhledem k absenci velkých prospektivních studií však nebyla zavedena žádná standardní terapie.
Bylo prokázáno, že perorální nízká dávka MTX je účinná při léčbě neutropenie. Odpověď na MTX je však pomalá a vyžaduje několik měsíců, než se počet neutrofilů zvýší nad 500/mm3. Také úplné klinické remise nemusí být dosaženo dříve než po roce léčby MTX. Orální Cy byl primární lék používaný k léčbě těžké anémie závislé na transfuzích. Příznivé klinické účinky jsou pozorovány navzdory tomu, že tato léčba nemá žádný zjevný účinek na abnormální klon LGL. Normální hematokrit je zachován i po vysazení Cy a tyto výsledky kontrastují s účinky pozorovanými u MTX, ve kterých jsou klinické remise často spojeny s vymizením klonu.
Tato studie fáze II, kterou provedla Eastern Cooperative Group (ECOG), byla zahájena s cílem prozkoumat mechanismus léčebné odpovědi u pacientů s LGL leukémií, kteří potřebují léčbu anémie nebo neutropenie.
Typ studie
Zápis (Aktuální)
Fáze
- Fáze 2
Kontakty a umístění
Studijní místa
-
-
Colorado
-
Aurora, Colorado, Spojené státy, 80012
- Aurora Presbyterian Hospital
-
Boulder, Colorado, Spojené státy, 80301-9019
- Boulder Community Hospital
-
Colorado Springs, Colorado, Spojené státy, 80933
- Penrose Cancer Center at Penrose Hospital
-
Denver, Colorado, Spojené státy, 80210
- Porter Adventist Hospital
-
Denver, Colorado, Spojené státy, 80220
- Rose Medical Center
-
Denver, Colorado, Spojené státy, 80218
- Presbyterian - St. Luke's Medical Center
-
Denver, Colorado, Spojené státy, 80204
- St. Anthony Central Hospital
-
Denver, Colorado, Spojené státy, 80218
- St. Joseph Hospital
-
Denver, Colorado, Spojené státy, 80224-2522
- CCOP - Colorado Cancer Research Program
-
Englewood, Colorado, Spojené státy, 80110
- Swedish Medical Center
-
Grand Junction, Colorado, Spojené státy, 81502
- St. Mary's Regional Cancer Center at St. Mary's Hospital and Medical Center
-
Greeley, Colorado, Spojené státy, 80631
- North Colorado Medical Center
-
Lone Tree, Colorado, Spojené státy, 80124
- Sky Ridge Medical Center
-
Longmont, Colorado, Spojené státy, 80501
- Hope Cancer Care Center at Longmont United Hospital
-
Loveland, Colorado, Spojené státy, 80539
- McKee Medical Center
-
Pueblo, Colorado, Spojené státy, 81004
- St. Mary - Corwin Regional Medical Center
-
Thornton, Colorado, Spojené státy, 80229
- North Suburban Medical Center
-
Wheat Ridge, Colorado, Spojené státy, 80033
- Exempla Lutheran Medical Center
-
-
Georgia
-
Macon, Georgia, Spojené státy, 31208
- Medical Center of Central Georgia
-
-
Illinois
-
Aurora, Illinois, Spojené státy, 60504
- Rush-Copley Cancer Care Center
-
Chicago, Illinois, Spojené státy, 60611-3013
- Robert H. Lurie Comprehensive Cancer Center at Northwestern University
-
Evanston, Illinois, Spojené státy, 60201-1781
- Evanston Northwestern Healthcare - Evanston Hospital
-
Joliet, Illinois, Spojené státy, 60435
- Joliet Oncology-Hematology Associates, Limited - West
-
Libertyville, Illinois, Spojené státy, 60048
- North Shore Oncology and Hematology Associates, Limited - Libertyville
-
Urbana, Illinois, Spojené státy, 61801
- Carle Cancer Center at Carle Foundation Hospital
-
Urbana, Illinois, Spojené státy, 61801
- CCOP - Carle Cancer Center
-
-
Indiana
-
Indianapolis, Indiana, Spojené státy, 46202
- Methodist Cancer Center at Methodist Hospital
-
Michigan City, Indiana, Spojené státy, 46360
- Saint Anthony Memorial Health Centers
-
-
Iowa
-
Ames, Iowa, Spojené státy, 50010
- McFarland Clinic, PC
-
Mason City, Iowa, Spojené státy, 50401
- Mercy Cancer Center at Mercy Medical Center - North Iowa
-
Sioux City, Iowa, Spojené státy, 51101
- Siouxland Hematology-Oncology Associates, LLP
-
Sioux City, Iowa, Spojené státy, 51104
- St. Luke's Regional Medical Center
-
Sioux City, Iowa, Spojené státy, 51104
- Mercy Medical Center - Sioux City
-
-
Maryland
-
Baltimore, Maryland, Spojené státy, 21231-2410
- Sidney Kimmel Comprehensive Cancer Center at Johns Hopkins
-
-
Michigan
-
Kalamazoo, Michigan, Spojené státy, 49007
- Bronson Methodist Hospital
-
Kalamazoo, Michigan, Spojené státy, 49001
- Borgess Medical Center
-
Kalamazoo, Michigan, Spojené státy, 49007-3731
- West Michigan Cancer Center
-
-
Minnesota
-
Burnsville, Minnesota, Spojené státy, 55337
- Fairview Ridges Hospital
-
Coon Rapids, Minnesota, Spojené státy, 55433
- Mercy and Unity Cancer Center at Mercy Hospital
-
Edina, Minnesota, Spojené státy, 55435
- Fairview Southdale Hospital
-
Fridley, Minnesota, Spojené státy, 55432
- Mercy and Unity Cancer Center at Unity Hospital
-
Hutchinson, Minnesota, Spojené státy, 55350
- Hutchinson Area Health Care
-
Litchfield, Minnesota, Spojené státy, 55355
- Meeker County Memorial Hospital
-
Maplewood, Minnesota, Spojené státy, 55109
- Minnesota Oncology Hematology, PA - Maplewood
-
Maplewood, Minnesota, Spojené státy, 55109
- HealthEast Cancer Care at St. John's Hospital
-
Minneapolis, Minnesota, Spojené státy, 55407
- Virginia Piper Cancer Institute at Abbott - Northwestern Hospital
-
Minneapolis, Minnesota, Spojené státy, 55415
- Hennepin County Medical Center - Minneapolis
-
Robbinsdale, Minnesota, Spojené státy, 55422-2900
- Hubert H. Humphrey Cancer Center at North Memorial Outpatient Center
-
Saint Louis Park, Minnesota, Spojené státy, 55416
- CCOP - Metro-Minnesota
-
Saint Louis Park, Minnesota, Spojené státy, 55416
- Park Nicollet Cancer Center
-
Saint Paul, Minnesota, Spojené státy, 55102
- United Hospital
-
Saint Paul, Minnesota, Spojené státy, 55101
- Regions Hospital Cancer Care Center
-
Saint Paul, Minnesota, Spojené státy, 55102
- HealthEast Cancer Care at St. Joseph's Hospital
-
Shakopee, Minnesota, Spojené státy, 55379
- St. Francis Cancer Center at St. Francis Medical Center
-
Waconia, Minnesota, Spojené státy, 55387
- Ridgeview Medical Center
-
Woodbury, Minnesota, Spojené státy, 55125
- Minnesota Oncology Hematology, PA - Woodbury
-
Woodbury, Minnesota, Spojené státy, 55125
- HealthEast Cancer Care at Woodwinds Health Campus
-
-
Ohio
-
Canton, Ohio, Spojené státy, 44710-1799
- Aultman Cancer Center at Aultman Hospital
-
Lima, Ohio, Spojené státy, 45801
- St. Rita's Medical Center
-
-
Pennsylvania
-
Hershey, Pennsylvania, Spojené státy, 17033-0850
- Penn State Cancer Institute at Milton S. Hershey Medical Center
-
Lemoyne, Pennsylvania, Spojené státy, 17043
- Central Pennsylvania Hematology and Medical Oncology Associates, PC
-
Lewistown, Pennsylvania, Spojené státy, 17044
- Lewistown Hospital
-
Philadelphia, Pennsylvania, Spojené státy, 19111-2497
- Fox Chase Cancer Center - Philadelphia
-
Reading, Pennsylvania, Spojené státy, 19612-6052
- McGlinn Family Regional Cancer Center at Reading Hospital and Medical Center
-
State College, Pennsylvania, Spojené státy, 16803
- Mount Nittany Medical Center
-
-
Wisconsin
-
La Crosse, Wisconsin, Spojené státy, 54601
- Gundersen Lutheran Center for Cancer and Blood
-
Milwaukee, Wisconsin, Spojené státy, 53226
- Medical College of Wisconsin Cancer Center
-
Milwaukee, Wisconsin, Spojené státy, 53226
- Froedtert Hospital and Medical College of Wisconsin
-
-
Kritéria účasti
Kritéria způsobilosti
Věk způsobilý ke studiu
Přijímá zdravé dobrovolníky
Popis
Zařazení:
- Fenotypové studie z periferní krve ukazující CD3+, CD57+ buňky větší než 400/mm3 nebo CD8+ buňky větší než 650/mm3 během osmi týdnů před registrací
- Důkaz pro přeuspořádání genu klonálního T-buněčného receptoru během jednoho roku před registrací
- Alespoň jeden z následujících stavů: Těžká neutropenie nižší než 500/mm3, neutropenie spojená s opakujícími se infekcemi, symptomatická anémie nebo anémie závislá na transfuzi
- Bilirubin ≤ 2,0 mg/dl, SGOT(AST) ≤ 1,5krát normální a kreatinin ≤ 2,0 mg/dl během 4 týdnů před registrací
- Stav výkonu ECOG 0-2
- Minimálně 18 let
- Písemný informovaný souhlas
Vyloučení:
- Předchozí léčba perorálním MTX nebo perorálním Cy
- Předchozí nebo souběžné malignity kromě neaktivní nemelanomové rakoviny kůže, in situ karcinomu děložního čípku nebo jiné rakoviny, pokud je pacient bez onemocnění déle než 5 let
- Těhotné nebo kojící pacientky
- Závažné zdravotní onemocnění jiné než onemocnění léčené ve studii, které by omezilo přežití na méně než 2 roky, nebo psychiatrický stav, který by bránil informovanému souhlasu
Poznámka: aby byli způsobilí pro krok 2 této studie, bylo požadováno, aby pacienti neměli žádnou odpověď po alespoň 4 měsících léčby methotrexátem.
Studijní plán
Jak je studie koncipována?
Detaily designu
- Primární účel: Léčba
- Přidělení: N/A
- Intervenční model: Přiřazení jedné skupiny
- Maskování: Žádné (otevřený štítek)
Zbraně a zásahy
Skupina účastníků / Arm |
Intervence / Léčba |
|---|---|
|
Experimentální: Methotrexát (Cy, pokud žádná odpověď na MTX)
MTX podávaný perorálně v dávce 10 mg/m2 v rozdělených dávkách jednou týdně.
Prednison byl podáván perorálně v dávce 1 mg/kg denně po dobu 30 dnů a poté byl v následujících 24 dnech postupně vysazován.
Pacienti nereagující na MTX po 4 měsících dostávali Cy perorálně v dávce 100 mg denně ve druhém kroku se stejným schématem prednisonu.
|
Pacienti nereagující na MTX po 4 měsících dostávali Cy perorálně v dávce 100 mg denně ve druhém kroku se stejným schématem prednisonu.
U pacientů s částečnou odpovědí, ale bez CR, byla maximální doba terapie 1 rok.
Počáteční léčba sestávala z MTX podávaného perorálně v dávce 10 mg/m2 v rozdělených dávkách jednou týdně.
Prednison byl podáván perorálně v dávce 1 mg/kg denně po dobu 30 dnů a poté byl v následujících 24 dnech postupně vysazován.
|
Co je měření studie?
Primární výstupní opatření
Měření výsledku |
Popis opatření |
Časové okno |
|---|---|---|
|
Podíl pacientů s úplnou nebo částečnou odpovědí na léčbu MTX
Časové okno: Posuzuje se během prvních 4 měsíců, poté alespoň každé tři měsíce po dobu dvou let. Poté každých šest měsíců až do pěti let po vstupu do studie a poté každých 12 měsíců až do úplného data ukončení studie.
|
Níže uvádíme celkovou míru odezvy.
Kompletní remise vyžaduje, aby byly po dobu alespoň čtyř týdnů přítomny všechny následující: Pacient musí mít normální CBC včetně počtu neutrofilů > 1500/mm3, počtu lymfocytů < 4000/mm3, hemoglobinu > 11 g/dl a počtu krevních destiček > 100 000 /mm3.
Kromě toho musí mít pacient normální počet LGL.
Úplné odpovědi bude dosaženo, pokud počet CD8+ buněk bude nižší než 760/mm³.
Částečná odpověď bude definována jako dosažení některého z následujících v nepřítomnosti CR.
Odpověď musí trvat alespoň čtyři týdny: U pacientů léčených pro těžkou neutropenii (méně než 500 neutrofilů/mm3) bude zlepšení na více než 500 neutrofilů/mm3 považováno za částečnou odpověď, pokud toto zlepšení představuje alespoň 50 % zlepšení.
|
Posuzuje se během prvních 4 měsíců, poté alespoň každé tři měsíce po dobu dvou let. Poté každých šest měsíců až do pěti let po vstupu do studie a poté každých 12 měsíců až do úplného data ukončení studie.
|
Sekundární výstupní opatření
Měření výsledku |
Popis opatření |
Časové okno |
|---|---|---|
|
Podíl pacientů s úplnou nebo částečnou odpovědí na léčbu CY mezi pacienty, kteří nereagují na MTX
Časové okno: Hodnoceno během prvních 4 měsíců léčby a sledováno až do úplného data ukončení studie
|
Níže uvádíme celkovou míru odezvy.
Kompletní remise vyžaduje, aby byly po dobu alespoň čtyř týdnů přítomny všechny následující: Pacient musí mít normální CBC včetně počtu neutrofilů > 1500/mm3, počtu lymfocytů < 4000/mm3, hemoglobinu > 11 g/dl a počtu krevních destiček > 100 000 /mm3.
Kromě toho musí mít pacient normální počet LGL.
Úplné odpovědi bude dosaženo, pokud počet CD8+ buněk bude nižší než 760/mm³.
Částečná odpověď bude definována jako dosažení některého z následujících v nepřítomnosti CR.
Odpověď musí trvat alespoň čtyři týdny: U pacientů léčených pro těžkou neutropenii (méně než 500 neutrofilů/mm3) bude zlepšení na více než 500 neutrofilů/mm3 považováno za částečnou odpověď, pokud toto zlepšení představuje alespoň 50 % zlepšení.
|
Hodnoceno během prvních 4 měsíců léčby a sledováno až do úplného data ukončení studie
|
Spolupracovníci a vyšetřovatelé
Spolupracovníci
Vyšetřovatelé
- Studijní židle: Thomas P. Loughran, MD, Milton S. Hershey Medical Center
Termíny studijních záznamů
Hlavní termíny studia
Začátek studia (Aktuální)
Primární dokončení (Aktuální)
Dokončení studie (Aktuální)
Termíny zápisu do studia
První předloženo
První předloženo, které splnilo kritéria kontroly kvality
První zveřejněno (Odhadovaný)
Aktualizace studijních záznamů
Poslední zveřejněná aktualizace (Aktuální)
Odeslaná poslední aktualizace, která splnila kritéria kontroly kvality
Naposledy ověřeno
Více informací
Termíny související s touto studií
Klíčová slova
Další relevantní podmínky MeSH
- Novotvary podle histologického typu
- Novotvary
- Leukémie
- Fyziologické účinky léků
- Molekulární mechanismy farmakologického působení
- Inhibitory syntézy nukleových kyselin
- Inhibitory enzymů
- Protizánětlivé látky
- Antirevmatika
- Antimetabolity, Antineoplastika
- Antimetabolity
- Antineoplastická činidla
- Imunosupresivní látky
- Imunologické faktory
- Glukokortikoidy
- Hormony
- Hormony, hormonální náhražky a antagonisté hormonů
- Antineoplastická činidla, Hormonální
- Antineoplastická činidla, Alkylační
- Alkylační činidla
- Myeloablativní agonisté
- Dermatologická činidla
- Činidla pro kontrolu reprodukce
- Abortivní látky, nesteroidní
- Abortivní látky
- Antagonisté kyseliny listové
- Cyklofosfamid
- Prednison
- Methotrexát
Další identifikační čísla studie
- CDR0000067089
- U10CA021115 (Grant/smlouva NIH USA)
- E5998 (Jiný identifikátor: ECOG)
Tyto informace byly beze změn načteny přímo z webu clinicaltrials.gov. Máte-li jakékoli požadavky na změnu, odstranění nebo aktualizaci podrobností studie, kontaktujte prosím register@clinicaltrials.gov. Jakmile bude změna implementována na clinicaltrials.gov, bude automaticky aktualizována i na našem webu .