- ICH GCP
- Yhdysvaltain kliinisten tutkimusten rekisteri
- Kliininen tutkimus NCT01982955
Tepotinibi gefitinibin kanssa potilailla, joilla on paikallisesti edennyt tai metastaattinen NSCLC (INSIGHT)
torstai 13. lokakuuta 2022 päivittänyt: Merck KGaA, Darmstadt, Germany
Vaiheen Ib/II monikeskus, satunnaistettu, avoin tutkimus, jossa verrataan tepotinibia (MSC2156119J) yhdistettynä gefitinibiin verrattuna kemoterapiaan toisen linjan hoitona potilailla, joilla on MET-positiivinen, paikallisesti edennyt tai metastaattinen NSCLC, joka sisältää EGFR-mutaatiota ja EGFR-mutaatiota. TKI-terapia (INSIGHT)
Tämä on monikeskus, avoin, satunnaistettu, vaiheen 1b/2 tutkimus, jossa määritetään suositeltu vaiheen 2 annos (RP2D) ja arvioitiin tepotinibin tehoa progressiovapaan eloonjäämisen (PFS) kannalta, kun sitä käytetään yhdessä gefitinibin kanssa. osallistujilla, joilla on T790M-negatiivinen, MET-positiivinen paikallisesti edennyt tai metastaattinen ei-pienisoluinen keuhkosyöpä (NSCLC), jossa on epidermaalisen kasvutekijäreseptorin (EGFR) mutaatio ja jotka ovat saaneet resistenssin aikaisemmille EGFR-tyrosiinikinaasi-inhibiittoreille (EGFR-TKI) -hoidolle.
Tässä tutkimuksessa satunnaistaminen on 2:1 (tepotinibi/gefitinibihaara vs. kemoterapiahaara).
Tutkimuksen yleiskatsaus
Tila
Valmis
Interventio / Hoito
Opintotyyppi
Interventio
Ilmoittautuminen (Todellinen)
88
Vaihe
- Vaihe 2
- Vaihe 1
Yhteystiedot ja paikat
Tässä osiossa on tutkimuksen suorittajien yhteystiedot ja tiedot siitä, missä tämä tutkimus suoritetaan.
Opiskelupaikat
-
-
-
Barcelona, Espanja
- Hospital Universitari Vall d'Hebron
-
Madrid, Espanja
- Hospital General Universitario Gregorio Marañón
-
Valencia, Espanja
- Hospital Clinico Universitario
-
Vigo, Espanja
- Hospital Alvaro Cunqueiro
-
-
-
-
-
Catanzaro, Italia
- Azienda Ospedaliero Universitaria Mater Domini-Campus Universitario
-
Milano, Italia
- IEO Istituto Europeo di Oncologia
-
-
-
-
-
Beijing, Kiina
- Beijing Chest Hospital
-
Beijing, Kiina
- Beijing Cancer Hospital
-
Beijing, Kiina
- Peking Union Medical College Hospital
-
Changchun, Kiina
- Jilin cancer hospital
-
Changchun, Kiina
- Jilin University
-
Fuzhou, Kiina
- Fuzhou General Hospital
-
Guangzhou, Kiina
- Guangdong Provincial People's Hospital
-
Hangzhou, Kiina
- Sir Run Run Shaw Hospital Cardiology
-
Hangzhou, Kiina
- The First Affiliated Hospital of College of Medicine
-
Shanghai, Kiina
- Shanghai Chest Hospital
-
Wuhan, Kiina
- Tongji Hospital
-
Xi'an, Kiina
- Fourth Military Medical University
-
Zhejiang, Kiina
- Zhejiang Cancer Hospital
-
-
-
-
-
Cheongju-si, Korean tasavalta
- Chungbuk National University Hospital
-
Daegu, Korean tasavalta
- Kyungpook National University Hospital
-
Hwasun, Korean tasavalta
- Chonnam National University Hwasun Hospital
-
Seongnam-si, Korean tasavalta
- Seoul National University Bundang Hospital
-
Seongnam-si, Korean tasavalta
- CHA Bundang Medical Center, CHA University
-
Seongnam-si, Korean tasavalta
- Severance Hospital Yonsei University Health System
-
Seoul, Korean tasavalta
- Samsung Medical Center
-
Seoul, Korean tasavalta
- Korea University Anam Hospital
-
Seoul, Korean tasavalta
- Asan Medical Centre
-
Seoul, Korean tasavalta
- Gangnam Severance Hospital Yonsei University
-
Seoul, Korean tasavalta
- Seoul National Universtiy Hospital
-
Seoul, Korean tasavalta
- The Catholic University of Korea St Mary s Hospital
-
Suwon, Korean tasavalta
- The Catholic University Of Korea St. Vincent's Hospital
-
-
-
-
-
Kuala Lumpur, Malesia
- University Malaya Medical Centre
-
Petaling Jaya, Malesia
- Beacon International Specialist Centre Sdn Bhd
-
-
-
-
-
Singapore, Singapore
- National University Hospital
-
Singapore, Singapore
- National Cancer Center
-
Singapore, Singapore
- Raffles Hospital
-
-
-
-
-
Kaohsiung, Taiwan
- Chang Gung Memorial Hospital-KaohSiung
-
Taichung, Taiwan
- China Medical University Hospital
-
Taichung, Taiwan
- Taichung Veterans General Hospital
-
Taipei, Taiwan
- Tri-Service General Hospital
-
Taipei, Taiwan
- National Taiwan University Hospital
-
Taipei, Taiwan
- Taipei Veterans General Hospital
-
Taoyuan, Taiwan
- Chang Gung Memorial Hospital Linkou
-
-
Osallistumiskriteerit
Tutkijat etsivät ihmisiä, jotka sopivat tiettyyn kuvaukseen, jota kutsutaan kelpoisuuskriteereiksi. Joitakin esimerkkejä näistä kriteereistä ovat henkilön yleinen terveydentila tai aiemmat hoidot.
Kelpoisuusvaatimukset
Opintokelpoiset iät
18 vuotta ja vanhemmat (Aikuinen, Vanhempi Aikuinen)
Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia
Ei
Sukupuolet, jotka voivat opiskella
Kaikki
Kuvaus
Vaihe Ib
Sisällyttämiskriteerit:
- Histologisesti tai sytologisesti vahvistettu pitkälle edennyt ei-pienisoluinen keuhkosyöpä (NSCLC) histologisesta alatyypistä riippumatta, joka epäonnistui gefitinibillä muista syistä kuin toksisuudesta tai hoitomyöntyvyydestä;
- Tuoreen tai arkistoidun hoitoa edeltävän kasvainbiopsian saatavuus (pois lukien hienon neulan aspiraatio ja sytologiset näytteet). Osallistujille, jotka ovat saaneet vähintään yhden aiempaa syöpähoitoa, biopsia, joka on otettu viimeisimmän syöpähoidon epäonnistumisen ja ilmoittautumisen välillä, on pakollinen;
- Mesenkymaalisen epiteelin siirtymädiagnostiikka-positiivinen (tila) (MET+-tila), keskuslaboratorion määrittämä
- Eastern Cooperative Oncology Groupin (ECOG) suorituskykytila (PS) on 0 tai 1
- Muita protokollassa määriteltyjä sisällyttämiskriteerejä voidaan soveltaa.
Vaihe II
Sisällyttämiskriteerit:
- Paikallisesti edennyt tai metastaattinen NSCLC, joka ei ole pääasiallisesti levyepiteelinen histologia (joko histologialla tai sytologialla vahvistettu);
- Epidermaalisen kasvutekijän (EGFR) reseptorin aktivoiva mutaatio (dokumentoitu tai keskuslaboratorion määrittämä)
- Hankittu resistenssi ensilinjan EGFR-tyrosiinikinaasi-inhibiittoreiden (EGFR-TKI) hoidossa, mukaan lukien gefitinibi, erlotinibi, ikotinibi tai afatinibi
- EGFR T790M -status hankitun resistenssin jälkeen ensimmäisen linjan EGFR-TKI-hoidolle, mukaan lukien gefitinibi-, erlotinibi-, ikotinibi- tai afatinibihoito (määritetty keskuslaboratorio käyttäen validoitua PCR-testiä);
- T790M negatiivinen tila satunnaistetulle osalle
- T790M:n positiivinen tila yksihaaraiselle kohortille (vain Manner-Kiinan kohteet)
- Tuoreen tai arkistoidun kasvainkudoksen saatavuus (lukuun ottamatta hienoa neulaaspiraatiota ja sytologisia näytteitä), joka on saatu hankitun resistenssin gefitinibille, erlotinibille, ikotinibille tai afatinibille dokumentoinnin ja rekisteröinnin välisenä aikana
- MET+-status keskuslaboratorion määrittämänä, eli c-Met-yliekspressio, joka on määritetty IHC:llä (eli IHC 2+ tai IHC 3+) ja/tai c-Met-amplifikaatio ja/tai lisääntynyt c-Met-geenin kopioluku (GCN), molemmat ISH:n määrittämät;
- Eastern Cooperative Oncology Groupin (ECOG) suorituskykytila on 0 tai 1
- Muita protokollassa määriteltyjä sisällyttämiskriteerejä voidaan soveltaa
Poissulkemiskriteerit (vaihe I ja II):
- Arvioitu elinajanodote alle (<) 3 kuukautta
- Riittämätön luuytimen, maksan tai munuaisten toiminta
- Aiempi kemoterapia, biologinen hoito, sädehoito tai muu tutkittava syövän vastainen hoito (ei sisällä palliatiivista sädehoitoa polttopisteissä) 21 päivän sisällä ennen ensimmäistä tutkimushoitoannosta (vain vaihe 1b)
- Aiempi systeeminen syöpähoito kemoterapialla tai muilla EGFR-reittiä kohdentavilla aineilla, pois lukien gefitinibi, erlotinibi, ikotinibi ja afatinibi pitkälle edenneen NSCLC:n hoitoon (yksi kemoterapia-ohjelma [neo]-adjuvanttitarkoituksiin tai yksi kemoterapiajakso on sallittu vaiheen IIIa taudissa) (Vain vaihe 2)
- Muita protokollan määrittelemiä poissulkemiskriteerejä voidaan soveltaa.
Opintosuunnitelma
Tässä osiossa on tietoja tutkimussuunnitelmasta, mukaan lukien kuinka tutkimus on suunniteltu ja mitä tutkimuksella mitataan.
Miten tutkimus on suunniteltu?
Suunnittelun yksityiskohdat
- Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
- Jako: Satunnaistettu
- Inventiomalli: Rinnakkaistehtävä
- Naamiointi: Ei mitään (avoin tarra)
Aseet ja interventiot
Osallistujaryhmä / Arm |
Interventio / Hoito |
|---|---|
|
Kokeellinen: Vaihe 1b: Tepotinibi 300 mg + gefitinibi 250 mg
Osallistujat saivat Tepotinibia 300 milligrammaa (mg) yhdessä 250 mg:n gefitinib-tablettien kanssa suun kautta kerran päivässä 21 päivän hoitojakson aikana sairauden etenemiseen, sietämättömään toksisuuteen tai hoidon lopettamiseen asti.
|
Tepotinibia annettiin annosalueella 300 tai 500 milligrammaa (mg) (vaihe 1b) ja suositeltu faasin II annos (RP2D), joka määritettiin faasin II vaiheessa 1b, suun kautta kerran päivässä 21 päivän jakson aikana, kunnes sairaus etenee, ei sietänyt. myrkyllisyys, osallistujat vetäytyvät hoidosta.
RP2D määritettiin turvallisuusvalvontakomitean (SMC) harkinnan mukaan.
Gefitinibia annettiin 250 mg:n annoksella suun kautta kerran vuorokaudessa 21 päivän jakson aikana, kunnes sairaus eteni, sietämätön toksisuus ja osallistujat lopettivat hoidosta.
|
|
Kokeellinen: Vaihe 1b: Tepotinibi 500 mg + gefitinibi 250 mg
Osallistujat saivat Tepotinibia 500 milligrammaa (mg) yhdessä 250 mg:n gefitinibitablettien kanssa suun kautta kerran päivässä 21 päivän hoitojakson aikana sairauden etenemiseen, sietämättömään toksisuuteen tai hoidon lopettamiseen asti.
|
Tepotinibia annettiin annosalueella 300 tai 500 milligrammaa (mg) (vaihe 1b) ja suositeltu faasin II annos (RP2D), joka määritettiin faasin II vaiheessa 1b, suun kautta kerran päivässä 21 päivän jakson aikana, kunnes sairaus etenee, ei sietänyt. myrkyllisyys, osallistujat vetäytyvät hoidosta.
RP2D määritettiin turvallisuusvalvontakomitean (SMC) harkinnan mukaan.
Gefitinibia annettiin 250 mg:n annoksella suun kautta kerran vuorokaudessa 21 päivän jakson aikana, kunnes sairaus eteni, sietämätön toksisuus ja osallistujat lopettivat hoidosta.
|
|
Kokeellinen: Vaihe 2: Tepotinibi 500 mg + gefitinibi 250 mg (MET + T790 negatiivinen)
Osallistujat satunnaistettiin saamaan Tepotinibin suositeltua vaiheen 2 annosta 500 mg kerran vuorokaudessa sekä 250 mg gefitinibitabletteja suun kautta kerran vuorokaudessa 21 päivän jakson aikana sairauden etenemiseen, sietämättömään toksisuuteen tai hoidon lopettamiseen saakka.
|
Tepotinibia annettiin annosalueella 300 tai 500 milligrammaa (mg) (vaihe 1b) ja suositeltu faasin II annos (RP2D), joka määritettiin faasin II vaiheessa 1b, suun kautta kerran päivässä 21 päivän jakson aikana, kunnes sairaus etenee, ei sietänyt. myrkyllisyys, osallistujat vetäytyvät hoidosta.
RP2D määritettiin turvallisuusvalvontakomitean (SMC) harkinnan mukaan.
Gefitinibia annettiin 250 mg:n annoksella suun kautta kerran vuorokaudessa 21 päivän jakson aikana, kunnes sairaus eteni, sietämätön toksisuus ja osallistujat lopettivat hoidosta.
|
|
Kokeellinen: Vaihe 2: pemetreksedi ja sisplatiini/karboplatiini (MET + T790 negatiivinen)
Osallistujat satunnaistettiin saamaan 500 milligrammaa neliömetriä kohti (mg/m^2) pemetreksedia suonensisäisenä infuusiona 10 minuutin aikana yhdessä sisplatiinin (75 mg/m2 suonensisäisenä infuusiona 2 tunnin aikana) tai karboplatiinin (laskimonsisäisenä alueen annoksena) kanssa. käyrän alle (AUC) 5 tai AUC6 tutkijan harkinnan mukaan) jokaisena 21 päivän syklin päivänä 1, kunnes sairaus etenee, sietämätön toksisuus tai hoidon lopettaminen tai enintään 6 sykliä tai 4 sykliä, jota seuraa pemetreksedin ylläpitomonoterapia.
|
Pemetreksedia annettiin annoksena 500 milligrammaa neliömetriä kohden (mg/m2) laskimonsisäisenä infuusiona 10 minuutin aikana jokaisen 21 päivän syklin ensimmäisenä päivänä sairauden etenemiseen, sietämättömään toksisuuteen, osallistujien hoidon lopettamiseen tai enintään 6 sykliin asti. jos pemetreksedin ylläpitoa ei harkita.
Sisplatiinia annettiin annoksena 75 mg/m^2 suonensisäisenä infuusiona 2 tunnin aikana jokaisen 21 päivän syklin ensimmäisenä päivänä, kunnes sairaus etenee, sietämätön toksisuus, osallistujat lopettivat hoidon tai jopa 6 sykliä, jos pemetreksedin ylläpitoa ei harkita. .
Karboplatiinia annettiin suonensisäisesti jokaisen 21 päivän syklin ensimmäisenä päivänä annoksella, jonka pinta-ala oli käyrän alla (AUC) 5 tai AUC6 tutkijan harkinnan mukaan, kunnes sairaus eteni, sietämätön toksisuus, osallistujat lopettivat hoidon tai jopa 6 sykliä, jos pemetreksedia huoltoa ei huomioida.
|
|
Kokeellinen: Vaihe 2: Yhden haaran kohortti (MET+ T790M positiivinen)
Osallistujat, joilla oli MET+ T790M-positiivinen ei-pienisoluinen keuhkosyöpä (NSCLC), saivat tepotinibin suositellun faasin 2 annoksen 500 mg kerran vuorokaudessa sekä 250 mg gefitinibitabletteja suun kautta kerran vuorokaudessa 21 päivän hoitojakson aikana, kunnes sairaus etenee, sietämätön toksisuus tai vieroitusoireet hoitoon.
|
Tepotinibia annettiin annosalueella 300 tai 500 milligrammaa (mg) (vaihe 1b) ja suositeltu faasin II annos (RP2D), joka määritettiin faasin II vaiheessa 1b, suun kautta kerran päivässä 21 päivän jakson aikana, kunnes sairaus etenee, ei sietänyt. myrkyllisyys, osallistujat vetäytyvät hoidosta.
RP2D määritettiin turvallisuusvalvontakomitean (SMC) harkinnan mukaan.
Gefitinibia annettiin 250 mg:n annoksella suun kautta kerran vuorokaudessa 21 päivän jakson aikana, kunnes sairaus eteni, sietämätön toksisuus ja osallistujat lopettivat hoidosta.
|
Mitä tutkimuksessa mitataan?
Ensisijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Vaihe 1b: Osallistujien määrä, jotka kokevat vähintään yhden annosta rajoittavan toksisuuden (DLT)
Aikaikkuna: Päivä 1 - Päivä 21 syklissä 1 (jokainen sykli on 21 päivää)
|
Annosta rajoittava toksisuus (DLT) käyttäen National Cancer Institute Common Terminology Criteria for Adverse Events (NCI-CTCAE) -versiota 4.0 määriteltiin toksisuuksiksi millä tahansa annostasolla, ja sen katsottiin liittyvän tutkijan ja/tai toimeksiantajan suorittamaan tutkimushoitoon.
DLT:t sisälsivät asteen 4 neutropeniaa yli 7 päivää; Aste suurempi tai yhtä suuri kuin (>=) 3 kuumeinen neutropenia yli 1 päivän ajan; Asteen 4 trombosytopenia tai asteen 3 trombosytopenia, johon liittyy ei-traumaattista verenvuotoa; Aste >= 3 hallitsematon pahoinvointi/oksentelu ja/tai ripuli riittävästä ja optimaalisesta hoidosta huolimatta ja aste >= 3 kaikki ei-hematologiset haittatapahtumat (AE), paitsi edellä mainitut maha-suolikanavan tapahtumat ja hiustenlähtö.
Raportoitiin osallistujien lukumäärä, jotka kokivat DLT:n vaiheen 1b aikana.
|
Päivä 1 - Päivä 21 syklissä 1 (jokainen sykli on 21 päivää)
|
|
Vaihe 1b: Osallistujien määrä, joilla on hoitoon liittyviä haittavaikutuksia (TEAE) ja vakavia TEAE-tapahtumia
Aikaikkuna: Jopa 175 viikkoa
|
AE määriteltiin mitä tahansa epäsuotuisaa ja tahatonta merkkiä (mukaan lukien epänormaali laboratoriolöydös), oiretta tai sairautta, joka liittyy ajallisesti tutkimuslääkkeen käyttöön riippumatta siitä, katsottiinko sen liittyvän tutkimuslääkkeeseen vai ei.
Vakava AE oli AE, joka johti johonkin seuraavista tuloksista: kuolema; hengenvaarallinen; jatkuva/merkittävä vamma/työkyvyttömyys; ensimmäinen tai pitkittynyt sairaalahoito; synnynnäinen poikkeama/sikiövaurio tai muuten pidetty lääketieteellisesti tärkeänä.
Termi TEAE määritellään haittavaikutuksiksi, jotka alkavat tai pahenevat tutkimuslääkkeen ensimmäisen ottamisen jälkeen.
TEAE:t sisältävät sekä vakavia TEAE-tapauksia että ei-vakavia TEAE:itä.
Osallistujien lukumäärä, joilla oli TEAE ja vakavia TEAE-tapauksia.
|
Jopa 175 viikkoa
|
|
Vaihe 2 (vain satunnaistettu osa): Progression-free Survival (PFS) tutkijan tekemän kasvainarvioinnin perusteella
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Etenemisvapaa eloonjäämisaika (tutkijan arvioima) määriteltiin ajanjaksoksi kuukausina satunnaistamisesta joko ensimmäiseen tutkijan suorittamaan radiologisesti vahvistetun etenevän taudin (PD) havainnointiin tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan 84 päivän sisällä joko satunnaistamisesta tai viimeinen kasvainarviointi.
PD määritellään vähintään 20 prosentin (%) lisäykseksi kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa, kun vertailuna käytetään pienintä tutkimussummaa; ja/tai olemassa olevien ei-kohteena olevien leesioiden yksiselitteinen eteneminen ja/tai uusien leesioiden esiintyminen.
Summan on myös osoitettava vähintään 5 millimetrin (mm) absoluuttinen lisäys.
PFS mitattiin Kaplan-Meier (KM) -estimaateilla.
|
Jopa 328 viikkoa
|
Toissijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Vaihe 1b: Tepotinibin, sen aineenvaihduntatuotteiden ja gefitinibin AUC (0-t) plasmapitoisuuden ja aikakäyrän alla oleva alue nolla-ajasta viimeiseen näytteenottoaikaan
Aikaikkuna: Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
Plasman pitoisuus vs. aika -käyrän alla oleva pinta-ala ajankohdasta nolla viimeiseen näytteenottoaikaan t, jolloin pitoisuus on kvantifioinnin alarajalla (LLLQ) tai sen yläpuolella.
AUC(0-t) laskettiin sekalog-lineaarisen puolisuunnikkaan säännön mukaisesti.
|
Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
|
Vaihe 1b: Tepotinibin, sen aineenvaihduntatuotteiden ja gefitinibin 1 annosvälin sisällä (AUC 0-tau) plasman pitoisuus-aikakäyrän alla oleva alue
Aikaikkuna: Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
AUC (0-tau) on plasmakonsentraatio-aikakäyrän alla oleva pinta-ala 1 annosvälin sisällä.
|
Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
|
Vaihe 1b: Tepotinibin, sen metaboliittien ja gefitinibin suurin havaittu plasmapitoisuus (Cmax)
Aikaikkuna: Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
Cmax on suurin havaittu plasmakonsentraatio, joka saadaan suoraan pitoisuus/aika -käyrästä.
|
Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
|
Vaihe 1b: Tepotinibin, sen metaboliittien ja gefitinibin keskimääräinen havaittu plasmapitoisuus (Cavg)
Aikaikkuna: Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivänä 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
Cavg on keskimääräinen plasmakonsentraatio 1 annosvälin sisällä, joka saadaan suoraan konsentraatio-aikakäyrästä.
|
Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivänä 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
|
Vaihe 1b: Tepotinibin, sen metaboliittien ja gefitinibin pienin havaittu plasmapitoisuus (Cmin)
Aikaikkuna: Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen ottamisen jälkeen syklin 1 päivänä 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
Cmin on pienin havaittu plasmakonsentraatio, joka saadaan suoraan pitoisuus/aika -käyrästä.
|
Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen ottamisen jälkeen syklin 1 päivänä 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
|
Vaihe 1b: Aika plasman tepotinibin, sen aineenvaihduntatuotteiden ja gefitinibin maksimipitoisuuden (Tmax) saavuttamiseen
Aikaikkuna: Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
Tmax on aika, jonka kuluessa saavutetaan suurin havaittu plasmakonsentraatio, joka saadaan suoraan pitoisuus-aikakäyrästä.
|
Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
|
Vaihe 1b: Tepotinibin, sen aineenvaihduntatuotteiden ja gefitinibin plasmakonsentraatio-aikakäyrän alla oleva alue nollasta äärettömään (AUC 0 - ääretön)
Aikaikkuna: Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
AUC(0-inf) arvioitiin määrittämällä äärettömyyteen ekstrapoloidun konsentraatio-aika-käyrän alla oleva kokonaispinta-ala.
|
Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
|
Vaihe 1b: Tepotinibin ja gefitinibin näennäinen kokonaispuhdistuma plasmasta (CL/F)
Aikaikkuna: Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen ottamisen jälkeen syklin 1 päivänä 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
CL/f on mitta, jolla se metaboloitui tai eliminoitui normaaleissa biologisissa prosesseissa.
Oraalisen annoksen jälkeen saatuun puhdistumaan vaikutti imeytyneen annoksen osuus.
Plasman CL/F laskettiin käyttämällä kaavaa: Annos jaettuna pitoisuusaikakäyrän alla olevalla pinta-alalla ajankohdasta nollasta äärettömyyteen (AUCO-inf).
|
Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen ottamisen jälkeen syklin 1 päivänä 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
|
Vaihe 1b: Näennäinen jakautumistilavuus (Vz/F) tepotinibin, sen aineenvaihduntatuotteiden ja gefitinibin terminaalivaiheen aikana
Aikaikkuna: Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
Vz/f määriteltiin teoreettiseksi tilavuudeksi, jossa kokonaismäärä, joka vaaditaan jakautumaan tasaisesti halutun plasmapitoisuuden tuottamiseksi.
Ilmeiseen jakautumistilavuuteen oraalisen annoksen jälkeen (Vz/F) vaikutti imeytynyt fraktio.
Vz/f laskettiin jakamalla annos konsentraatioaikakäyrän alla olevalla pinta-alalla ajankohdasta nollasta äärettömään kerrottuna terminaalisen eliminaationopeusvakion Lambda(z) kanssa.
Vz/f=Dose/AUC(0-inf) kerro lambda(z).
|
Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
|
Vaihe 1b: Tepotinibin, sen metaboliittien ja gefitinibin näennäinen jakautumistilavuus vakaan tilan aikana (Vss/F)
Aikaikkuna: Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
Jakautumistilavuus määriteltiin teoreettiseksi tilavuudeksi, jossa lääkkeen kokonaismäärä olisi jakaantuttava tasaisesti, jotta saadaan aikaan lääkkeen haluttu pitoisuus plasmassa.
Vss/f oraalisen annoksen jälkeen vaikutti imeytyneeseen fraktioon.
|
Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
|
Vaihe 1b: Tepotinibin, sen aineenvaihduntatuotteiden ja gefitinibin näennäisen terminaalisen eliminaationopeuden vakio lambda(z)
Aikaikkuna: Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
Lambda(z) määritettiin log-muunnetun plasmakonsentraatiokäyrän terminaalisesta jyrkkyydestä käyttämällä lineaarista regressiomenetelmää.
|
Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
|
Vaihe 1b: Tepotinibin, sen metaboliittien ja gefitinibin näennäinen terminaalin puoliintumisaika (t1/2)
Aikaikkuna: Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
Näennäinen terminaalinen puoliintumisaika määriteltiin ajaksi, joka tarvitaan lääkkeen plasmapitoisuuden laskemiseen 50 prosenttia sen eliminaation viimeisessä vaiheessa.
|
Esiannos, 0,25, 0,5, 1, 2, 4, 8, 10 ja 24 tuntia annoksen jälkeen syklin 1 päivinä 1 ja 15 (kukin sykli on 21 päivää)
|
|
Vaihe 1b: Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on objektiivinen vaste kasvainvasteen arvioinnin perusteella vasteen arviointikriteerien mukaan kiinteiden kasvaimien versiossa 1.1 (RECIST v1.1) -kriteerit
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Objektiivinen vaste (OR) määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, jotka olivat saavuttaneet täydellisen vasteen (CR) tai osittaisen vasteen (PR) parhaana kokonaisvasteena paikallisten radiologisten arvioiden mukaan satunnaistamisesta / tutkimushoidon ensimmäisestä annosta ensimmäiseen havaintoon. taudin etenemisestä (PD).
CR: määritellään kaikkien kohde- ja ei-kohdevaurioiden häviämiseksi ja kaikkien patologisten imusolmukkeiden (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen < 10 mm.
PR: määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa, kun vertailuarvona on perusviivan summahalkaisijat.
PD määritellään vähintään 20 %:n lisäyksinä kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, ottaen viitteeksi pienin hoidon aloittamisen jälkeen kirjattu kohdeleesioiden halkaisijoiden summa ja/tai olemassa olevien ei-kohdevaurioiden yksiselitteinen eteneminen ja/tai uusien leesioiden esiintyminen.
Summan tulee myös osoittaa vähintään 5 mm:n absoluuttinen lisäys.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 1b: Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on taudinhallinta kasvainvasteen arvioinnin perusteella vasteen arviointikriteerien mukaan kiinteiden kasvaimien versiossa 1.1 (RECIST v1.1) -kriteerit
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Taudinhallinta, joka määritellään CR:ksi, PR:ksi tai stabiiliksi sairaudeksi (SD) parhaana kokonaisvasteena paikallisten radiologisten arvioiden mukaan satunnaistamisen/tutkimushoidon ensimmäisestä antopäivästä PD:n ensimmäiseen havaintoon.
CR: kaikkien kohde- ja ei-kohdevaurioiden ja patologisten imusolmukkeiden (olipa kohde tai ei-kohde) katoamisen lyhyen akselin on oltava pienempi kuin 10 mm.
PR: Vähintään 30 %:n lasku kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun vertailuarvona on perustason summahalkaisijat.
PD: vähintään 20 %:n lisäys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon pienin hoidon aloittamisen jälkeen kirjattu kohdeleesioiden halkaisijoiden summa ja/tai olemassa olevien ei-kohdevaurioiden yksiselitteinen eteneminen ja/tai uusien vaurioiden esiintyminen.
Summan tulee myös osoittaa vähintään 5 mm:n absoluuttinen lisäys.
SD: kuten kaikki tapaukset, jotka eivät täytä PR- tai PD-kelpoisuutta vähintään 42 päivän välein satunnaistamisen/tutkimushoidon aloittamisen jälkeen
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 1b: Osallistujien lukumäärä, joilla on hoitoon liittyviä hoitoon liittyviä haittavaikutuksia (TEAE) ja hoitoon liittyviä vakavia TEAE-tapahtumia National Cancer Instituten yleisten haittatapahtumien toksisuuskriteerien mukaan, versio 4.03
Aikaikkuna: Jopa 175 viikkoa
|
Haittatapahtumaksi (AE) määriteltiin mikä tahansa epäsuotuisa ja tahaton merkki (mukaan lukien epänormaali laboratoriolöydös), oire tai sairaus, joka liittyy ajallisesti tutkimuslääkkeen käyttöön riippumatta siitä, katsottiinko sen liittyvän tutkimuslääkkeeseen vai ei.
Vakava AE oli AE, joka johti johonkin seuraavista tuloksista: kuolema; hengenvaarallinen; jatkuva/merkittävä vamma/työkyvyttömyys; ensimmäinen tai pitkittynyt sairaalahoito; synnynnäinen poikkeama/sikiövaurio tai muuten pidetty lääketieteellisesti tärkeänä.
Termi TEAE määriteltiin haittavaikutuksiksi, jotka alkoivat/pahenivat tutkimuslääkkeen ensimmäisen ottamisen jälkeen.
TEAE:t sisälsivät sekä vakavia TEAE-tapauksia että ei-vakavia TEAE-tapauksia.
Hoitoon liittyvä AE määriteltiin olevan "mahdollinen" tai "liittyvä" suhde tutkimushoitoon tutkijan arvioiden mukaan.
|
Jopa 175 viikkoa
|
|
Vaihe 1b: Osallistujien määrä, joilla on asteen 3/4 hoitoon liittyviä haittavaikutuksia (TEAE) ja asteen 3/4 hoitoon liittyviä TEAE-tapahtumia National Cancer Instituten yleisten haittatapahtumien toksisuuskriteerien (NCI-CTCAE) version 4.03 mukaan
Aikaikkuna: Jopa 175 viikkoa
|
Haittatapahtumaksi (AE) määriteltiin mikä tahansa ei-toivottu lääketieteellinen tapahtuma osallistujalla, jolla ei välttämättä ole satunnaista yhteyttä hoitoon, mikä tahansa epäsuotuisa ja tahaton merkki (mukaan lukien epänormaali laboratoriolöydös), oire/sairaus, joka liittyy ajallisesti lääkkeen käyttöön, onko/ ei katsota liittyvän lääkkeeseen.
Termi TEAE määriteltiin haittavaikutuksiksi, jotka alkoivat/pahenivat tutkimuslääkkeen ensimmäisen ottamisen jälkeen.
TEAE:t sisälsivät sekä vakavia TEAE-tapauksia että ei-vakavia TEAE-tapauksia.
Hoitoon liittyvä TEAE määriteltiin olevan "mahdollinen" tai "liittyvä" suhde tutkimushoitoon tutkijan arvioiden mukaan.
NCI-CTCAE:n mukaan aste 3 on vakava, luokka 4 on hengenvaarallinen ja luokka 5 tai kuolema.
Osallistujien lukumäärä, joilla oli asteen 3/4 TEAE ja asteen 3/4 hoitoon liittyvät TEAE-oireet.
|
Jopa 175 viikkoa
|
|
Vaihe 1b: Niiden osallistujien määrä, joilla on hoidon aiheuttamia haittavaikutuksia (TEAE) ja jotka johtavat hoidon pysyvään keskeyttämiseen
Aikaikkuna: Jopa 175 viikkoa
|
Haittatapahtumaksi (AE) määriteltiin mikä tahansa epäsuotuisa ja tahaton merkki (mukaan lukien epänormaali laboratoriolöydös), oire tai sairaus, joka liittyy ajallisesti tutkimuslääkkeen käyttöön riippumatta siitä, katsottiinko sen liittyvän tutkimuslääkkeeseen vai ei.
Vakava AE oli AE, joka johti johonkin seuraavista tuloksista: kuolema; hengenvaarallinen; jatkuva/merkittävä vamma/työkyvyttömyys; ensimmäinen tai pitkittynyt sairaalahoito; synnynnäinen poikkeama/sikiövaurio tai muuten pidetty lääketieteellisesti tärkeänä.
Termi TEAE määritellään haittavaikutuksiksi, jotka alkavat/pahenevat tutkimuslääkkeen ensimmäisen ottamisen jälkeen.
TEAE:t sisälsivät sekä vakavia TEAE-tapauksia että ei-vakavia TEAE-tapauksia.
Niiden osallistujien lukumäärä, joilla oli TEAE-oireita, jotka johtaivat hoidon pysyvään keskeyttämiseen.
|
Jopa 175 viikkoa
|
|
Vaihe 1b: Kuolleiden osallistujien määrä ja syyt
Aikaikkuna: Jopa 175 viikkoa
|
Raportoitiin niiden osallistujien lukumäärä, jotka kuolivat etenevän taudin (PD), haittatapahtuman (AE) vuoksi, jotka liittyvät tutkimushoitoon, ja jotka eivät liittyneet tutkimushoitoon.
AE määriteltiin mitä tahansa epäsuotuisaa ja tahatonta merkkiä (mukaan lukien epänormaali laboratoriolöydös), oiretta tai sairautta, joka liittyy ajallisesti tutkimuslääkkeen käyttöön riippumatta siitä, katsottiinko sen liittyvän tutkimuslääkkeeseen vai ei.
PD määritellään vähintään 20 %:n lisäyksinä kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, ottaen viitteeksi pienin hoidon aloittamisen jälkeen kirjattu kohdeleesioiden halkaisijoiden summa ja/tai olemassa olevien ei-kohdevaurioiden yksiselitteinen eteneminen ja/tai uusien leesioiden esiintyminen.
Summan tulee myös osoittaa vähintään 5 mm:n absoluuttinen lisäys.
Sellaisten osallistujien lukumäärä, jotka kuolivat PD:stä, tutkimushoitoon liittyvästä AE:stä ja tutkimushoitoon liittymättömästä haitasta.
|
Jopa 175 viikkoa
|
|
Vaihe 1b: Osallistujien määrä, joilla on 3. asteen tai vakavampia poikkeavuuksia laboratoriotesteissä NCI-CTCAE-version 4.03 perusteella ja jotka on raportoitu hoitoon liittyvinä haittatapahtumina (TEAE)
Aikaikkuna: Jopa 175 viikkoa
|
Laboratoriomittaukset sisälsivät hematologian ja hyytymisen, biokemian ja virtsaanalyysin.
|
Jopa 175 viikkoa
|
|
Vaihe 1b: Osallistujien määrä, joilla on kliinisesti merkittäviä elintoimintojen poikkeavuuksia
Aikaikkuna: Jopa 175 viikkoa
|
Elintoimintojen arviointi sisälsi verenpaineen, sydämen sykkeen, hengitystiheyden ja kehon lämpötilan.
Sellaisten osallistujien lukumäärä, joilla oli kliinisesti merkittäviä elintoimintojen poikkeavuuksia, raportoitiin.
Kliinisen merkityksen määritti tutkija.
|
Jopa 175 viikkoa
|
|
Vaihe 1b: Osallistujien määrä, joilla on kliinisesti merkittäviä poikkeavuuksia 12-kytkentäisissä elektrokardiogrammeissa (EKG)
Aikaikkuna: Jopa 175 viikkoa
|
EKG-parametreja olivat sydämen rytmi, sykevälit, QRS, QT-välit, RR-välit ja korjatut QT(QTc)-välit.
Kliinisen merkityksen määritti tutkija.
Sellaisten osallistujien lukumäärä, joilla oli kliinisesti merkittäviä poikkeavuuksia 12-kytkentäisessä EKG:ssä.
|
Jopa 175 viikkoa
|
|
Vaihe 1b: Niiden osallistujien määrä, joiden ECOG-suorituskykypiste on 2 tai suurempi kuin 2
Aikaikkuna: Jopa 175 viikkoa
|
Lääkärit ja tutkijat käyttävät laajalti ECOG PS -pisteitä arvioidakseen, kuinka osallistujien sairaus etenee, ja sitä käytetään arvioimaan, kuinka sairaus vaikuttaa osallistujan päivittäisiin elinkykyihin sekä määrittämään sopiva hoito ja ennuste.
Pisteet vaihtelevat 0–5, jossa luokka 0 = täysin aktiivinen, kykenee harjoittamaan kaikkea sairautta edeltävää suorituskykyä ilman rajoituksia, luokka 1 = fyysisesti rasittavassa toiminnassa rajoitettu, mutta liikkuva ja kykenevä tekemään kevyttä tai istuvaa työtä. luonne (kuten majakkatyöt, toimistotyöt), luokka 2 = liikkuva ja kykenevä kaikkeen itsehoitoon, mutta ei pysty suorittamaan mitään työtehtäviä, luokka 3 = kykenee vain vähän itsehoitoon, rajoittuu sänkyyn tai tuoliin yli 50 % valveillaolotunneista ja luokka 4 = täysin poissa käytöstä.
Mitään itsehoitoa ei voi jatkaa.
Täysin sänkyyn tai tuoliin rajoittunut, luokka 5 = kuolema.
Ilmoitettu määrä osallistujia, joiden ECOG-suorituskyvyn pistemäärä oli 2 tai suurempi kuin 2.
|
Jopa 175 viikkoa
|
|
Vaihe 2: Osallistujien lukumäärä, joilla on hoitoon liittyviä haittavaikutuksia (TEAE), vakavia TEAE-tapauksia, hoitoon liittyviä TEAE-tapauksia ja hoitoon liittyviä vakavia TEAE-tapahtumia National Cancer Instituten yleisten haittatapahtumien toksisuuskriteerien mukaan, Versio 4.03
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
AE määriteltiin mitä tahansa epäsuotuisaa ja tahatonta merkkiä (mukaan lukien epänormaali laboratoriolöydös), oiretta tai sairautta, joka liittyy ajallisesti tutkimuslääkkeen käyttöön riippumatta siitä, katsottiinko sen liittyvän tutkimuslääkkeeseen vai ei.
Vakava AE oli AE, joka johti johonkin seuraavista tuloksista: kuolema; hengenvaarallinen; jatkuva/merkittävä vamma/työkyvyttömyys; ensimmäinen tai pitkittynyt sairaalahoito; synnynnäinen poikkeama/sikiövaurio tai muuten pidetty lääketieteellisesti tärkeänä.
TEAE määriteltiin haittavaikutuksiksi, jotka alkoivat tai jotka pahenivat tutkimushoidon ensimmäisen annostelupäivän aikana viimeisen tutkimushoidon annoksen jälkeen.
TEAE:t sisältävät sekä vakavia TEAE-tapauksia että ei-vakavia TEAE-oireita. Hoitoon liittyvä AE määriteltiin olevan "mahdollinen" tai "liittyvä" suhde tutkimushoitoon tutkijan arvioiden mukaan.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2: Osallistujien määrä, joilla on suurempi tai yhtä suuri kuin (>=) asteen 3 hoitoon liittyvät haittatapahtumat (TEAE) ja >= asteen 3 hoitoon liittyvät TEAE-tapahtumat National Cancer Instituten yleisten haittatapahtumien toksisuuskriteerien version 4.03 mukaan
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Haittatapahtumaksi (AE) määriteltiin mikä tahansa ei-toivottu lääketieteellinen tapahtuma osallistujalla, jolla ei välttämättä ole satunnaista yhteyttä hoitoon, mikä tahansa epäsuotuisa ja tahaton merkki (mukaan lukien epänormaali laboratoriolöydös), oire/sairaus, joka liittyy ajallisesti lääkkeen käyttöön, onko/ ei katsota liittyvän lääkkeeseen.
Termi TEAE määritellään haittavaikutuksiksi, jotka alkavat/pahenevat tutkimuslääkkeen ensimmäisen ottamisen jälkeen.
TEAE:t sisälsivät sekä vakavia TEAE-tapauksia että ei-vakavia TEAE-tapauksia.
Hoitoon liittyvä AE määriteltiin olevan "mahdollinen" tai "liittyvä" suhde tutkimushoitoon tutkijan arvioiden mukaan.
NCI-CTCAE:n mukaan aste 3 on vakava, luokka 4 on hengenvaarallinen ja luokka 5 tai kuolema.
Niiden osallistujien lukumäärä, joilla oli >= asteen 3 TEAE ja >= asteen 3 hoitoon liittyvät TEAE-tapahtumat.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2: Niiden osallistujien määrä, joilla on hoidon aiheuttamia haittavaikutuksia (TEAE), jotka johtavat hoidon pysyvään keskeyttämiseen
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Haittatapahtumaksi (AE) määriteltiin mikä tahansa epäsuotuisa ja tahaton merkki (mukaan lukien epänormaali laboratoriolöydös), oire tai sairaus, joka liittyy ajallisesti tutkimuslääkkeen käyttöön riippumatta siitä, katsottiinko sen liittyvän tutkimuslääkkeeseen vai ei.
Vakava AE oli AE, joka johti johonkin seuraavista tuloksista: kuolema; hengenvaarallinen; jatkuva/merkittävä vamma/työkyvyttömyys; ensimmäinen tai pitkittynyt sairaalahoito; synnynnäinen poikkeama/sikiövaurio tai muuten pidetty lääketieteellisesti tärkeänä.
Termi TEAE määritellään haittavaikutuksiksi, jotka alkavat/pahenevat tutkimuslääkkeen ensimmäisen ottamisen jälkeen.
TEAE:t sisälsivät sekä vakavia TEAE-tapauksia että ei-vakavia TEAE-tapauksia.
Niiden osallistujien lukumäärä, joilla oli TEAE-oireita, jotka johtaivat hoidon pysyvään keskeyttämiseen.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2: Kuolleiden osallistujien määrä ja syyt
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
AE määriteltiin mitä tahansa epäsuotuisaa ja tahatonta merkkiä (mukaan lukien epänormaali laboratoriolöydös), oiretta tai sairautta, joka liittyy ajallisesti tutkimuslääkkeen käyttöön riippumatta siitä, katsottiinko sen liittyvän tutkimuslääkkeeseen vai ei.
PD määritellään vähintään 20 %:n lisäyksinä kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, ottaen viitteeksi pienin hoidon aloittamisen jälkeen kirjattu kohdeleesioiden halkaisijoiden summa ja/tai olemassa olevien ei-kohdevaurioiden yksiselitteinen eteneminen ja/tai uusien leesioiden esiintyminen.
Summan tulee myös osoittaa vähintään 5 mm:n absoluuttinen lisäys.
Sellaisten osallistujien lukumäärä, jotka kuolivat sairauden etenemisestä (PD), tutkimushoitoon liittyvästä AE:stä, tuntemattomasta syystä.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2: Niiden osallistujien määrä, joilla on 3. asteen tai vakavampia poikkeavuuksia laboratoriotesteissä NCI-CTCAE-version 4.03 perusteella ja jotka on raportoitu hoitoon liittyvinä haittatapahtumina (TEAE)
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Laboratoriomittaukset sisälsivät hematologian ja hyytymisen, biokemian ja virtsaanalyysin.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2: Osallistujien lukumäärä, joilla on kliinisesti merkittäviä elintoimintojen poikkeavuuksia
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Elintoimintojen arviointi sisälsi verenpaineen, sydämen sykkeen, hengitystiheyden ja kehon lämpötilan.
Sellaisten osallistujien lukumäärä, joilla oli kliinisesti merkittäviä elintoimintojen poikkeavuuksia, ilmoitettiin.
Kliinisen merkityksen määritti tutkija.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2: Niiden osallistujien määrä, joilla on kliinisesti merkittäviä poikkeavuuksia 12-kytkentäisissä elektrokardiogrammeissa (EKG)
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
EKG-parametreja olivat sydämen rytmi, sykevälit, QRS, QT-välit, RR-välit ja korjatut QT(QTc)-välit.
Kliinisen merkityksen määritti tutkija.
Sellaisten osallistujien lukumäärä, joilla oli kliinisesti merkittäviä poikkeavuuksia 12-kytkentäisessä EKG:ssä.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2: Niiden osallistujien määrä, joiden ECOG-suorituskykypiste on 2 tai suurempi kuin 2
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Lääkärit ja tutkijat käyttävät laajalti ECOG PS -pisteitä arvioidakseen, kuinka osallistujien sairaus etenee, ja sitä käytetään arvioimaan, kuinka sairaus vaikuttaa osallistujan päivittäisiin elinkykyihin sekä määrittämään sopiva hoito ja ennuste.
Pisteet vaihtelevat 0–5, jossa luokka 0 = täysin aktiivinen, kykenee harjoittamaan kaikkea sairautta edeltävää suorituskykyä ilman rajoituksia, luokka 1 = fyysisesti rasittavassa toiminnassa rajoitettu, mutta liikkuva ja kykenevä tekemään kevyttä tai istuvaa työtä. luonne (kuten majakkatyöt, toimistotyöt), luokka 2 = liikkuva ja kykenevä kaikkeen itsehoitoon, mutta ei pysty suorittamaan mitään työtehtäviä, luokka 3 = kykenee vain vähän itsehoitoon, rajoittuu sänkyyn tai tuoliin yli 50 % valveillaolotunneista ja luokka 4 = täysin poissa käytöstä.
Mitään itsehoitoa ei voi jatkaa.
Täysin sänkyyn tai tuoliin rajoittunut, luokka 5 = kuolema.
Ilmoitettu määrä osallistujia, joiden ECOG-suorituskyvyn pistemäärä oli 2 tai suurempi kuin 2.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2 (vain satunnaistettu osa): Progression-free Survival (PFS) perustuu riippumattoman arviointikomitean (IRC) suorittamaan kasvainarviointiin
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Etenemisvapaa eloonjäämisaika (riippumattoman arviointikomitean arvioima) aika määriteltiin kuukausina satunnaistamisesta joko ensimmäiseen radiologisesti vahvistetun etenevän taudin (PD) havainnointiin tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan 84 päivän sisällä kummastakin satunnaistamisesta. tai viimeinen kasvainarviointi.
PD määritellään vähintään 20 prosentin (%) lisäykseksi kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa, kun viitearvoksi otetaan pienin tutkimussumma; ja/tai olemassa olevien ei-kohteena olevien leesioiden yksiselitteinen eteneminen ja/tai uusien leesioiden esiintyminen.
Summan tulee myös osoittaa vähintään 5 mm:n absoluuttinen lisäys.
PFS mitattiin Kaplan-Meier (KM) -estimaateilla.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2: (Vain satunnaistettu osa): kokonaiseloonjäämisaika (OS).
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Kokonaiseloonjäämisaika mitattiin kuukausina satunnaistamisen ja kuolinpäivän välisenä aikana.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2 (vain satunnaistettu osa): Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on objektiivinen vaste kasvainvasteen arvioinnin perusteella vasteen arviointikriteerien mukaan kiinteiden kasvaimien versiossa 1.1 (RECIST v1.1) -kriteerit
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Objektiivinen vaste (OR) määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, jotka olivat saavuttaneet täydellisen vasteen (CR) tai osittaisen vasteen (PR) parhaana kokonaisvasteena paikallisten radiologisten arvioiden mukaan satunnaistamisesta / tutkimushoidon ensimmäisestä annosta ensimmäiseen havaintoon. taudin etenemisestä (PD).
CR: määritellään kaikkien kohde- ja ei-kohdevaurioiden häviämiseksi ja kaikkien patologisten imusolmukkeiden (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen < 10 mm.
PR: määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa, kun vertailuarvona on perusviivan summahalkaisijat.
PD määritellään vähintään 20 %:n lisäyksinä kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, ottaen viitteeksi pienin hoidon aloittamisen jälkeen kirjattu kohdeleesioiden halkaisijoiden summa ja/tai olemassa olevien ei-kohdevaurioiden yksiselitteinen eteneminen ja/tai uusien leesioiden esiintyminen.
Summan tulee myös osoittaa vähintään 5 mm:n absoluuttinen lisäys.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2 (vain satunnaistettu osa): Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on sairaus hallinnassa kasvainvasteen arvioinnin perusteella vasteen arviointikriteerien mukaan kiinteiden kasvaimien versiossa 1.1 (RECIST v1.1) -kriteerit
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Taudinhallinta, joka määritellään CR:ksi, PR:ksi tai stabiiliksi sairaudeksi (SD) parhaana kokonaisvasteena paikallisten radiologisten arvioiden mukaan satunnaistamisen/tutkimushoidon ensimmäisestä antopäivästä PD:n ensimmäiseen havaintoon.
CR: kaikkien kohde- ja ei-kohdevaurioiden ja patologisten imusolmukkeiden (olipa kohde tai ei-kohde) katoamisen lyhyen akselin on oltava pienempi kuin 10 mm.
PR: Vähintään 30 %:n lasku kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun vertailuarvona on perustason summahalkaisijat.
PD: vähintään 20 %:n lisäys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon pienin hoidon aloittamisen jälkeen kirjattu kohdeleesioiden halkaisijoiden summa ja/tai olemassa olevien ei-kohdevaurioiden yksiselitteinen eteneminen ja/tai uusien vaurioiden esiintyminen.
Summan tulee myös osoittaa vähintään 5 mm:n absoluuttinen lisäys.
SD: kuten kaikki tapaukset, jotka eivät täytä kumpaakaan PR/PD:tä vähintään 42 päivän välein satunnaistamisen/tutkimushoidon aloittamisen jälkeen.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2 (vain ei-satunnaistettu osa): Progression-free Survival (PFS) tutkijan tekemän kasvainarvioinnin perusteella
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Etenemisvapaa eloonjäämisaika (tutkijan arvioima) määriteltiin ajanjaksona kuukausina satunnaistamisesta joko tutkijan ensimmäiseen radiologisesti vahvistetun etenevän taudin havainnointiin tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan 84 päivän sisällä joko satunnaistamisesta tai viimeisestä kasvainarvioinnista. .
PD määritellään vähintään 20 prosentin (%) lisäykseksi kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa, kun viitearvoksi otetaan pienin tutkimussumma; ja/tai olemassa olevien ei-kohteena olevien leesioiden yksiselitteinen eteneminen ja/tai uusien leesioiden esiintyminen.
Summan tulee myös osoittaa vähintään 5 mm:n absoluuttinen lisäys.
PFS mitattiin Kaplan-Meier (KM) -estimaateilla.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2 (vain ei-satunnaistettu osa): Progression-free Survival (PFS) perustuu riippumattoman arviointikomitean (IRC) suorittamaan kasvainarviointiin
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Etenemisvapaa eloonjäämisaika (riippumattoman arviointikomitean arvioima) aika määriteltiin kuukausina satunnaistamisesta joko ensimmäiseen radiologisesti vahvistetun taudin etenemisen havaitsemiseen IRC:ssä tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan 84 päivän sisällä joko satunnaistamisesta tai viimeisestä. kasvaimen arviointi.
PD määritellään vähintään 20 prosentin (%) lisäykseksi kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa, kun viitearvoksi otetaan pienin tutkimussumma; ja/tai olemassa olevien ei-kohteena olevien leesioiden yksiselitteinen eteneminen ja/tai uusien leesioiden esiintyminen.
Summan on myös osoitettava vähintään 5 mm:n absoluuttinen lisäys.
PFS mitattiin Kaplan-Meier (KM) -estimaateilla.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2: (Vain ei-satunnaistettu osa): kokonaiseloonjäämisaika (OS).
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Kokonaiseloonjäämisaika mitattiin kuukausina satunnaistamisen ja kuolinpäivän välisenä aikana.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2 (vain ei-satunnaistettu osa): Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on objektiivinen vaste kasvainvasteen arvioinnin perusteella vasteen arviointikriteerien mukaan kiinteiden kasvaimien versiossa 1.1 (RECIST v1.1) -kriteerit
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Objektiivinen vaste (OR) määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, jotka olivat saavuttaneet täydellisen vasteen (CR) tai osittaisen vasteen (PR) parhaana kokonaisvasteena paikallisten radiologisten arvioiden mukaan satunnaistamisesta / tutkimushoidon ensimmäisestä annosta ensimmäiseen havaintoon. taudin etenemisestä (PD).
CR: määritellään kaikkien kohde- ja ei-kohdevaurioiden häviämiseksi ja kaikkien patologisten imusolmukkeiden (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen < 10 mm.
PR: määritellään vähintään 30 %:n vähennykseksi kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa, kun vertailuarvona on perusviivan summahalkaisijat.
PD määritellään vähintään 20 %:n lisäyksinä kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, ottaen viitteeksi pienin hoidon aloittamisen jälkeen kirjattu kohdeleesioiden halkaisijoiden summa ja/tai olemassa olevien ei-kohdevaurioiden yksiselitteinen eteneminen ja/tai uusien leesioiden esiintyminen.
Summan tulee myös osoittaa vähintään 5 mm:n absoluuttinen lisäys.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2 (vain ei-satunnaistettu osa): Taudin hallinnassa olevien osallistujien prosenttiosuus kasvainvasteen arvioinnin perusteella vasteen arviointikriteerien mukaan kiinteiden kasvaimien versiossa 1.1 (RECIST v1.1) -kriteerit
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
Taudinhallinta, joka määritellään CR:ksi, PR:ksi tai stabiiliksi sairaudeksi (SD) parhaana kokonaisvasteena paikallisten radiologisten arvioiden mukaan satunnaistamisen/tutkimushoidon ensimmäisestä antopäivästä PD:n ensimmäiseen havaintoon.
CR: kaikkien kohde- ja ei-kohdevaurioiden ja patologisten imusolmukkeiden (olipa kohde tai ei-kohde) katoamisen lyhyen akselin on oltava pienempi kuin 10 mm.
PR: Vähintään 30 %:n lasku kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun vertailuarvona on perustason summahalkaisijat.
PD: vähintään 20 %:n lisäys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon pienin hoidon aloittamisen jälkeen kirjattu kohdeleesioiden halkaisijoiden summa ja/tai olemassa olevien ei-kohdevaurioiden yksiselitteinen eteneminen ja/tai uusien vaurioiden esiintyminen.
Summan tulee myös osoittaa vähintään 5 mm:n absoluuttinen lisäys.
SD: kuten kaikki tapaukset, jotka eivät täytä kumpaakaan PR/PD:tä vähintään 42 päivän välein satunnaistamisen/tutkimushoidon aloittamisen jälkeen.
|
Jopa 328 viikkoa
|
|
Vaihe 2: Muutos lähtötasosta eurooppalaisessa syövän tutkimus- ja hoitojärjestössä elämänlaadun (EORTC QLQ-C30) maailmanlaajuisen terveystilan asteikon pistemäärä hoidon lopussa (EOT)
Aikaikkuna: Lähtötilanne ja EOT (jopa 110 viikkoa)
|
EORTC QLQ-C30 on 30 kysymyksen työkalu, jolla arvioidaan syöpäpotilaiden yleistä elämänlaatua (QoL).
Se koostui 15 alueesta: 1 globaali terveydentila (GHS) asteikko, 5 toiminnallinen asteikko (fyysinen, rooli, kognitiivinen, emotionaalinen, sosiaalinen) ja 9 oireasteikkoa/kohdetta (väsymys, pahoinvointi ja oksentelu, kipu, hengenahdistus, unihäiriöt, ruokahaluttomuus, ummetus, ripuli, taloudellinen vaikutus.
EORTC QLQ-C30 GHS/QoL -pisteet vaihtelevat 0-100; Korkea pistemäärä tarkoittaa parempaa GHS/QoL:ää.
Piste 0 tarkoittaa: erittäin huonoa fyysistä kuntoa ja elämänlaatua.
Pistemäärä 100 edustaa: erinomaista yleiskuntoa ja elämänlaatua.
|
Lähtötilanne ja EOT (jopa 110 viikkoa)
|
|
Vaihe 2: Time-to-Symptom Progression (TTSP)
Aikaikkuna: Jopa 328 viikkoa
|
TTSP mitattiin satunnaistamisesta oireiden etenemiseen keuhkosyövän oireyhtymäasteikolla (LCSS), jota käytettiin mittaamaan elämänlaadun (QoL) kannalta merkittäviä oireen muutoksia. Se koostui 9 kohdasta, jotka keskittyivät syövän oireisiin (ruokahaluttomuus, väsymys, yskä, vajaatoiminta). hengitys, veri ysköksessä, kipu, syövän oireet, normaaliin toimintaan vaikuttava sairaus, QoL). Jokaiselle oirepisteelle mitattiin etäisyys vasemmasta rajasta pisteeseen, jossa osallistujalla on merkitty viiva, millimetreinä (mm). Asteikon kokonaispituus oli 100 mm.
Oireen eteneminen määriteltiin keskimääräisen symptomaattisen rasitusindeksin (ASBI) nousuna/pahenemisena (6 suuren keuhkosyöpäkohtaisen oirepisteen keskiarvo); Paheneminen määriteltiin asteikon leveyden 10 %:n kasvuksi lähtötasosta.
Pistemäärä 0 ilmaisee, että oireita ei ole/minimi; 100 osoittaa oireiden maksimitason.
|
Jopa 328 viikkoa
|
Yhteistyökumppanit ja tutkijat
Täältä löydät tähän tutkimukseen osallistuvat ihmiset ja organisaatiot.
Sponsori
Julkaisuja ja hyödyllisiä linkkejä
Tutkimusta koskevien tietojen syöttämisestä vastaava henkilö toimittaa nämä julkaisut vapaaehtoisesti. Nämä voivat koskea mitä tahansa tutkimukseen liittyvää.
Hyödyllisiä linkkejä
Opintojen ennätyspäivät
Nämä päivämäärät seuraavat ClinicalTrials.gov-sivustolle lähetettyjen tutkimustietueiden ja yhteenvetojen edistymistä. National Library of Medicine (NLM) tarkistaa tutkimustiedot ja raportoidut tulokset varmistaakseen, että ne täyttävät tietyt laadunvalvontastandardit, ennen kuin ne julkaistaan julkisella verkkosivustolla.
Opi tärkeimmät päivämäärät
Opiskelun aloitus (Todellinen)
Maanantai 23. joulukuuta 2013
Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)
Tiistai 12. joulukuuta 2017
Opintojen valmistuminen (Todellinen)
Torstai 14. lokakuuta 2021
Opintoihin ilmoittautumispäivät
Ensimmäinen lähetetty
Tiistai 29. lokakuuta 2013
Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit
Keskiviikko 6. marraskuuta 2013
Ensimmäinen Lähetetty (Arvio)
Keskiviikko 13. marraskuuta 2013
Tutkimustietojen päivitykset
Viimeisin päivitys julkaistu (Todellinen)
Tiistai 8. marraskuuta 2022
Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit
Torstai 13. lokakuuta 2022
Viimeksi vahvistettu
Lauantai 1. lokakuuta 2022
Lisää tietoa
Tähän tutkimukseen liittyvät termit
Avainsanat
Muita asiaankuuluvia MeSH-ehtoja
- Hengityselinten sairaudet
- Neoplasmat
- Keuhkosairaudet
- Neoplasmat sivustoittain
- Hengitysteiden kasvaimet
- Rintakehän kasvaimet
- Syöpä, bronkogeeninen
- Keuhkoputkien kasvaimet
- Keuhkojen kasvaimet
- Karsinooma, ei-pienisoluinen keuhko
- Farmakologisen vaikutuksen molekyylimekanismit
- Nukleiinihapposynteesin estäjät
- Entsyymin estäjät
- Antineoplastiset aineet
- Proteiinikinaasin estäjät
- Foolihappoantagonistit
- Karboplatiini
- Sisplatiini
- Gefitinib
- Pemetreksedi
- Tepotinibi
Muut tutkimustunnusnumerot
- EMR 200095-006
- 2016-001604-28 (EudraCT-numero)
Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .