Tämä sivu käännettiin automaattisesti, eikä käännösten tarkkuutta voida taata. Katso englanninkielinen versio lähdetekstiä varten.

Encorafenibin + binimetinibin avoin, satunnaistettu monikeskustutkimus, jossa arvioitiin vakio- ja suuriannoksista hoito-ohjelmaa potilailla, joilla on BRAFV600-mutantti melanooma aivometastaasi (POLARIS)

tiistai 30. toukokuuta 2023 päivittänyt: Pfizer

Vaihe 2, avoin, satunnaistettu, encorafenibin + binimetinibin monikeskustutkimus, jossa arvioidaan vakio- ja suuriannoksista hoito-ohjelmaa potilailla, joilla on BRAFV600-mutanttimelanooman aivometastaasi

Tämä on monikeskus, satunnaistettu, avoin vaiheen 2 tutkimus, jonka tarkoituksena on arvioida enkorafenibin ja binimetinibin yhdistelmän kahden annostusohjelman turvallisuutta, tehokkuutta ja farmakokineettistä (PK) yhdistelmää potilailla, joilla on BRAFV600-mutanttimelanooma, jossa on aivometastaaseja. Noin 100 potilasta otetaan mukaan, mukaan lukien 9 potilasta suuren annoksen hoitohaaran turvallisuusjohtoryhmään. Seulontajakson jälkeen hoitoa annetaan 28 päivän sykleissä ja sitä jatketaan taudin etenemiseen, ei-hyväksyttävään toksisuuteen, suostumuksen peruuttamiseen, myöhemmän syöpähoidon aloittamiseen tai kuolemaan asti.

Tutkimuksen yleiskatsaus

Opintotyyppi

Interventio

Ilmoittautuminen (Todellinen)

13

Vaihe

  • Vaihe 2

Yhteystiedot ja paikat

Tässä osiossa on tutkimuksen suorittajien yhteystiedot ja tiedot siitä, missä tämä tutkimus suoritetaan.

Opiskelupaikat

      • Caba, Argentiina, C1121ABE
        • Fundacion CIDEA
    • Ciudad Autónoma DE Buenosaires
      • Buenos Aires, Ciudad Autónoma DE Buenosaires, Argentiina, CP1426ANZ
        • Instituto Medico Especializado Alexander Fleming
    • Santa FE
      • Rosario, Santa FE, Argentiina, S2000KZE
        • Instituto de Oncologia de Rosario
    • New South Wales
      • Crows Nest, New South Wales, Australia, 2065
        • Crows Nest Eye Surgery
      • North Sydney, New South Wales, Australia, 2060
        • Melanoma Institute Australia
      • Wollstonecraft, New South Wales, Australia, 2065
        • Mater Imaging
      • st Leonards, New South Wales, Australia, 2065
        • Royal north shore center hospital dermatology clinics
    • Antwerpen
      • Edegem, Antwerpen, Belgia, 2650
        • UZ Antwerpen
      • Napoli, Italia, 80131
        • S.C. Cardiologia
      • Napoli, Italia, 80131
        • S.C. Farmacia
      • Napoli, Italia, 80131
        • S.C. Medicina Nucleare e Terapia Metabolica
      • Napoli, Italia, 80131
        • SC Melanoma, Immunoterapia Oncologica e Terapie Innovative
      • Napoli, Italia, 80131
        • U.O. Radiodiagnostica 1
    • Naples
      • Napoli, Naples, Italia, 80131
        • Azienda Universitaria Policlinico Federico II
    • California
      • Los Angeles, California, Yhdysvallat, 90025
        • The Angeles Clinic and Research Institute, A Cedars-Sinai Affiliate
      • San Francisco, California, Yhdysvallat, 94143
        • UCSF Helen Diller Family Comprehensive Cancer Center
      • Santa Monica, California, Yhdysvallat, 90404
        • The Retina Partners
    • Colorado
      • Aurora, Colorado, Yhdysvallat, 80045
        • University Of Colorado Hospital
      • Aurora, Colorado, Yhdysvallat, 80045
        • Rocky Mountain Lions Eye Institute (RMLEI)
      • Aurora, Colorado, Yhdysvallat, 80045
        • University of Colorado Denver CTO/CTRC - Outpatient.
      • Aurora, Colorado, Yhdysvallat, 80045
        • University of Colorado Hospital - Anschutz Cancer Pavilion (ACP)
      • Aurora, Colorado, Yhdysvallat, 80045
        • University of Colorado Hospital - Anschutz Outpatient Pavilion
    • Oregon
      • Portland, Oregon, Yhdysvallat, 97239
        • OHSU Center for Health and Healing
      • Portland, Oregon, Yhdysvallat, 97239-3011
        • Oregon Health & Science University Center for Health & Healing 2
    • Texas
      • Houston, Texas, Yhdysvallat, 77030
        • MD Anderson Cancer Center

Osallistumiskriteerit

Tutkijat etsivät ihmisiä, jotka sopivat tiettyyn kuvaukseen, jota kutsutaan kelpoisuuskriteereiksi. Joitakin esimerkkejä näistä kriteereistä ovat henkilön yleinen terveydentila tai aiemmat hoidot.

Kelpoisuusvaatimukset

Opintokelpoiset iät

14 vuotta ja vanhemmat (Aikuinen, Vanhempi Aikuinen)

Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia

Ei

Kuvaus

Tärkeimmät osallistumiskriteerit:

  • Histologisesti vahvistettu diagnoosi ihomelanoomasta, jossa on etäpesäkkeitä aivoihin.
  • B-RAF-proto-onkogeenin, V600-mutantin (BRAFV600) mutaation esiintyminen kasvainkudoksessa, joka on määritetty aiemmin paikallisella PCR- tai NGS-pohjaisella määrityksellä milloin tahansa ennen seulontaa tai keskuslaboratoriossa seulonnan aikana.
  • Täytyy olla vähintään yksi parenkymaalinen aivoleesio ≥ 0,5 cm ja ≤ 4 cm, joka määritellään magneettiresonanssikuvauksen (MRI) kontrastia tehostavaksi vaurioksi, joka voidaan mitata tarkasti vähintään yhdestä ulottuvuudesta. (Mitattavissa olevia kallonsisäisiä vaurioita, joita on aiemmin säteilytetty ja joiden ei ole osoitettu etenevän säteilytyksen jälkeen, ei pitäisi pitää kohdevaurioina).
  • Potilaat ovat saattaneet saada seuraavat aiemmat hoidot:

    1. Turvaohjeet, vaihe 2, satunnaistettu, vaihe 2, A-kohortti 1: on saattanut saada aikaisempaa paikallista hoitoa aivometastaaseihin, mukaan lukien aivoleikkaus, kokoaivojen sädehoito, stereotaktinen sädehoito tai stereotaktinen radiokirurgia, mutta ei niihin rajoittuen. Useat paikalliset (aivot) hoidot tai paikallisten hoitojen yhdistelmät ovat sallittuja. Potilailta, jotka saavat paikallista hoitoa kaikkiin aivovaurioihin (mukaan lukien WBRT), edellytetään olemassa olevien leesioiden etenemistä RECIST 1.1:n perusteella (> 20 %:n lisäys pisimmän halkaisijan perustason skannauksessa) tai uusia mitattavia leesioita. Potilailta, jotka saavat paikallista hoitoa joihinkin mutta ei kaikkiin leesioihin, taudin etenemistä RECIST 1.1:n perusteella ei vaadita niin kauan kuin jäljellä on mitattavissa olevia aivovaurioita, joita ei ole aiemmin hoidettu.
    2. Vaihe 2 Käsivarsi A -kohortti 2: Ei saanut aikaisempaa paikallista hoitoa (esim. aivoleikkaus, kraniotomia, SRS tai SRT) aivometastaasien vuoksi.
    3. Kaikki potilaat (Safety Lead-In ja Phase 2): ovat saaneet aiemmin immunoterapiaa.
    4. Kaikki potilaat (Safety Lead-In ja vaihe 2): Jos he saavat samanaikaisesti kortikosteroideja, on oltava vakaa tai laskeva annos vähintään 2 viikkoa ennen ensimmäistä tutkimushoitoannosta (enintään 4 mg:n päiväannos deksametasonia tai vastaavaa). .
  • Itäisen yhteistyön onkologiaryhmän suorituskykytila ​​(ECOG PS) on 0 tai 1 ja Karnofsky-pisteet ≥ 80
  • Riittävä luuydin, elinten toiminta ja laboratorioparametrit

Tärkeimmät poissulkemiskriteerit:

  • Potilaat, joilla on oireinen aivometastaasi.
  • Uveaalisen tai limakalvon melanooma.
  • Aiemmat tai nykyiset leptomeningeaaliset etäpesäkkeet.
  • SRS-hoito tai kraniotomia 14 päivän sisällä ennen tutkimushoidon aloittamista tai hoito kokoaivosäteilyllä 28 päivän sisällä ennen tutkimushoitoa. Paikallista hoitoa saaneiden potilaiden tulee toipua täydellisesti ilman neurologisia seurauksia.
  • Jompikumpi seuraavista:

    1. Sädehoito muihin kuin aivoviskeraalisiin etäpesäkkeisiin 2 viikon sisällä ennen tutkimushoidon aloittamista;
    2. Jatkuvat tai ajoittaiset pienimolekyyliset terapeuttiset aineet tai tutkimusaineet 5 aineen puoliintumisajan sisällä (tai 4 viikon sisällä ennen tutkimushoidon aloittamista, kun puoliintumisaikaa ei tunneta).
  • Potilaat, joita hoidettiin adjuvanttihoitona BRAF- tai MEK-estäjillä < 6 kuukautta ennen osallistumista. Potilaat, jotka ovat saaneet BRAF- tai MEK-estäjiä metastaattisissa olosuhteissa, eivät sisälly.
  • Potilas ei ole toipunut ≤ asteeseen 1 aikaisemman hoidon toksisista vaikutuksista ennen tutkimushoidon aloittamista.

Opintosuunnitelma

Tässä osiossa on tietoja tutkimussuunnitelmasta, mukaan lukien kuinka tutkimus on suunniteltu ja mitä tutkimuksella mitataan.

Miten tutkimus on suunniteltu?

Suunnittelun yksityiskohdat

  • Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
  • Jako: Satunnaistettu
  • Inventiomalli: Peräkkäinen tehtävä
  • Naamiointi: Ei mitään (avoin tarra)

Aseet ja interventiot

Osallistujaryhmä / Arm
Interventio / Hoito
Kokeellinen: Vakioannosvarsi

Vakioannoshoitoryhmän potilaat saavat enkorafenibia ja binimetinibia 28 päivän sykleissä.

  • 450 mg enkorafenibia suun kautta kerran päivässä (QD)
  • 45 mg binimetinibia suun kautta kahdesti päivässä (BID)

Potilaiden, jotka sietävät standardiannosta 4 ensimmäisen hoitoviikon aikana (sykli 1), annos tulee nostaa 600 mg:aan enkorafenibia QD plus 45 mg:aan binimetinibia kahdesti päivässä, mikäli he täyttävät protokollan määrittämät kriteerit.

otettu suun kautta
otettu suun kautta
Kokeellinen: Suuren annoksen varsi

Suuriannoksisen hoitoryhmän potilaat saavat enkorafenibia ja binimetinibia 28 päivän sykleissä.

  • 300 mg enkorafenibia suun kautta kahdesti päivässä (BID)
  • 45 mg binimetinibia suun kautta kahdesti päivässä (BID)
otettu suun kautta
otettu suun kautta

Mitä tutkimuksessa mitataan?

Ensisijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Osallistujien määrä, joilla on annosta rajoittavia toksisuusvaikutuksia (DLT): Turvallisuuden aloitusvaihe (SLI)
Aikaikkuna: SLI-vaiheen sykli 1 (jopa 28 päivää)
DLT: mikä tahansa haittatapahtuma (AE) tai laboratoriotulosten poikkeavuus, jota ei selitä taustalla oleva sairaus/sairauden eteneminen/yhtenäinen sairaus/samanaikainen hoito/joka johtaa kyvyttömyyteen sietää 75 % suunnitellusta binimetinibi- tai enkorafenibiannoksesta syklin 1 aikana. Vasemman kammion ejektiofraktio (LVEF) ) >10 %, asteen (G)>=3 sydänhäiriöt; G3/4 hypertensio verisuonihäiriöt; G3/4 ihottuma, käsien jalkojen ihoreaktio, valoherkkyys; G3/4 ripuli, pahoinvointi/oksentelu Kokonaisbilirubiini (TBL) G>=3 (>3,0*normaalin yläraja [ULN)]);AST/ALT>5-8*ULN>5 päivää,>8*ULN,> 3*ULN samanaikainen TBL>2*ULN;G>=3 seerumin kreatiniini, CK:n nousu, EKG:n QTcF pidentynyt,G3 troponiini, elektrolyytti>72 tuntia,G3/4 amylaasi/lipaasi.G4 ANC, verihiutaleiden määrä >7 päivää;G3/ 4 verihiutaleiden määrä, muut haittavaikutukset paitsi lymfopenia. G>=3 retinopatia, muu häiriö > 21 päivää; G2 uveiitti/silmäkipu/näön hämärtyminen/näöntarkkuuden heikkeneminen; G4 muu häiriö; Muut hematologiset/ei-hematologiset G>=3 AE. Tämä tulosmitta suunniteltiin analysoitavaksi vain SLI-vaiheessa.
SLI-vaiheen sykli 1 (jopa 28 päivää)
Osanottajien määrä, joille on annettu hoitoa ilmeneviä haittatapahtumia National Cancer Instituten yleisten haittatapahtumien toksisuuskriteerien (NCI _CTCAE) mukaan, Versio (v) 4.03: SLI-vaihe
Aikaikkuna: 1. annostuspäivä enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
AE: mikä tahansa ei-toivottu lääketieteellinen tapahtuma osallistujalla, joka sai tutkimuslääkettä, ottamatta huomioon syy-yhteyden mahdollisuutta. TEAE: tapahtumat ensimmäisen tutkimuslääkeannoksen välillä enintään 30 päivään viimeisen annoksen jälkeen, jotka olivat poissa ennen hoitoa tai jotka pahenivat suhteessa hoitoa edeltävään tilaan tai myöhemmän syöpälääkehoidon aloittamiseen miinus 1 päivä sen mukaan, kumpi tapahtui ensin. Arvosanat NCI CTCAE v.4.03:lta: Aste 1 = oireeton tai lievä, vain kliiniset tai diagnostiset havainnot, toimenpiteitä ei ole indikoitu; Aste 2 = kohtalainen, minimaalinen, paikallinen tai ei-invasiivinen interventio, joka rajoittaa iän mukaista jokapäiväisen elämän instrumentaalista toimintaa (ADL); Aste 3 = vakava tai lääketieteellisesti merkittävä, mutta ei välittömästi hengenvaarallinen, sairaalahoito tai olemassa olevan sairaalahoidon pitkittyminen on aiheellista, vammauttava, rajoittava itsehoito ADL; Aste 4 = hengenvaarallinen seuraus, kiireellinen toimenpide indikoitu; Aste 5 = AE:hen liittyvä kuolema. Osallistujien lukumäärä, joilla oli AE maksimiarvosanaa kohti, ilmoitettiin.
1. annostuspäivä enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
Osallistujien määrä, joilla on poikkeavuuksia hepatologisessa laboratoriokokeessa: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
Maksalaboratorion poikkeavuudet sisälsivät seuraavat parametrit: alaniiniaminotransferaasi (ALT), aspartaattiaminotransferaasi (AST), ALAT tai AST suurempi tai yhtä suuri kuin (>=) 3*normaalin yläraja (ULN), >=5*ULN, >=10* ULN, >=20*ULN; kokonaisbilirubiini (TBILI): >=2*ULN; ALT >=3*ULN ja TBILI >=2*ULN; AST >=3*ULN ja TBILI >=2*ULN; ALT tai AST >=3*ULN ja TBILI >=2*ULN; ALT tai AST >=3*ULN ja TBILI >=2*ULN ja ALP >2*ULN; ALT tai AST >=3*ULN ja TBILI >=2*ULN ja ALP <=2*ULN tai puuttuu. Vain ne laboratoriotestiparametrit, joista vähintään 1 osallistujalla oli tietoa, ilmoitettiin.
Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
Niiden osallistujien määrä, jotka siirtyivät lähtötasosta hematologian ja hyytymislaboratoriotestin poikkeavuuksien vuoksi NCI-CTCAE v4.03:n perusteella: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
Hematologinen ja hyytymislaboratoriotesti sisälsi: aktivoitunut osittainen tromboplastiiniaika, anemia, hemoglobiinin nousu, kansainvälisen normalisoidun suhteen (INR) nousu, leukosytoosi, lymfosyyttien määrä vähentynyt, lymfosyyttien määrä lisääntynyt, neutrofiilien määrä vähentynyt, verihiutaleiden määrä vähentynyt ja valkosolujen määrä vähentynyt. Laboratoriotulokset koottiin kategorisesti NCI-CTCAE-kriteerien v4.03 mukaisesti. luokka 1 = lievä; luokka 2 = kohtalainen; Aste 3 = vakava ja aste 4 = hengenvaarallinen tai vammauttava. Arvosana 0 annettiin kaikille ei-puuttuville arvoille, joita ei luokiteltu 1:ksi tai korkeammaksi CTCAE-kriteerien mukaan. Arvioitiin niiden osallistujien lukumäärä, joilla oli siirtymä lähtötasosta hematologian ja hyytymislaboratoriotestin osalta. Vain ne laboratoriotestiparametrit, joista vähintään 1 osallistujalla oli tietoa, ilmoitettiin.
Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
Niiden osallistujien määrä, jotka siirtyivät lähtötasosta biokemian laboratoriotestien poikkeavuuksiin perustuen NCI-CTCAE v4.03: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
Biokemiallinen laboratoriokoe sisälsi: kohonnut alaniiniaminotransferaasi, kohonnut alkalinen fosfataasi, kohonnut aspartaattiaminotransferaasi, kohonnut veren bilirubiini, kohonnut kreatiinikinaasi (CK), kohonnut kreatiniini, hyperkalsemia, hyperglykemia, hyperkalemia, hypermagnesemia, hypernatremia, hypoalbuminemia, hypokalsemia, hypomagnesemia, , hyponatremia, hypofosfatemia, lipaasi lisääntynyt ja seerumin amylaasi lisääntynyt. Laboratoriotulokset koottiin kategorisesti NCI-CTCAE-kriteerien v4.03 mukaisesti. luokka 1 = lievä; luokka 2 = kohtalainen; Aste 3 = vakava ja aste 4 = hengenvaarallinen tai vammauttava. Arvosana 0 annettiin kaikille ei-puuttuville arvoille, joita ei luokiteltu 1:ksi tai korkeammaksi CTCAE-kriteerien mukaan. Arvioitiin niiden osallistujien lukumäärä, jotka siirtyivät biokemian laboratoriotestin lähtötasosta. Vain ne laboratoriotestiparametrit, joista vähintään 1 osallistujalla oli tietoa, ilmoitettiin.
Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
Osallistujien määrä, joilla on huomattavat epänormaalit elintoiminnot: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
Elintoimintoihin sisältyivät: systolinen ja diastolinen verenpaine (BP), pulssi, paino ja lämpötila. Systolinen ja diastolinen verenpaine mitattiin elohopeamillimetreinä (mmHg) kriteerien perusteella: korkea systolinen verenpaine:>=160 mmHg ja nousu >=20 mmHg lähtötasosta;Korkea diastolinen verenpaine:>=100 mmHg ja nousu>=15 mmHg lähtötasosta;Matala systolinen verenpaine: <=90 mmHg, laskemalla lähtötasosta >=20 mmHg;Matala diastolinen verenpaine: <=50 mmHg, laskenut perusviiva >=15 mmHg;Syke mitattiin lyönteinä minuutissa (bpm) seuraavien kriteerien perusteella: korkea pulssitaajuus >=120 lyöntiä minuutissa, nousu perusviivasta >=15 lyöntiä minuutissa;matala pulssitaajuus <=50 lyöntiä minuutissa ja lasku lähtötasosta >=15 bpm;Paino mitattiin kilogrammoina (kg) kriteerien perusteella: Lisäys lähtötasosta >=10 %:>=20 % lasku lähtötasosta;Lämpötila mitattiin celsiusasteina (C) seuraavien kriteerien perusteella: Korkea ruumiinlämpö >=37,5 °C, matala ruumiinlämpö <=36 °C. Vain ne elintoimintoparametrit, joista vähintään 1 osallistujalla oli tietoja, ilmoitettiin.
Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
Osallistujien määrä, joilla on huomattavat epänormaalit elektrokardiogrammiarvot (EKG): SLI-vaihe
Aikaikkuna: Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
Tässä tulosmittauksessa osallistujien lukumäärään, joilla oli merkittäviä epänormaaleja EKG-arvoja, sisältyi: Friderician korjauskaavan (QTcF) arvot millisekunteina (ms) seuraavien kriteerien perusteella: 1) Lisäys lähtötasosta > 30 ms; 2) Lisäys lähtötasosta > 60 ms; 3) Uusi > 450 ms; 4) Uusi > 480 ms; ja 5) Uusi > 500 ms; sykearvot lyöntiä minuutissa seuraavien kriteerien perusteella: 1) Nousu lähtötasosta >25 % ja arvoon >100; 2) Lasku lähtötasosta >25 % ja arvoon <50. Vain ne EKG-parametrit, joista vähintään 1 osallistujalla oli tietoja, ilmoitettiin.
Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
Niiden osallistujien määrä, joilla on esiintynyt annoksen keskeytyksiä, annosmuutoksia ja hoidon keskeytyksiä haittavaikutusten vuoksi: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
AE on mikä tahansa ei-toivottu lääketieteellinen tapahtuma kliinisen tutkimuksen osallistujalle, jolle on annettu tuotetta tai lääketieteellistä laitetta; tapahtumalla ei välttämättä tarvitse olla syy-yhteyttä hoitoon tai käyttöön. Tässä tulosmittauksessa ilmoitettiin sellaisten osallistujien lukumäärä, joilla oli annoksen keskeytyksiä, annosmuutoksia ja hoidon keskeytyksiä haittavaikutusten vuoksi.
Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen SLI-vaiheessa, enimmäiskesto enintään 10,4 kuukautta
Brain metastasis Response Rate (BMRR) perustuu modifioituihin vasteen arviointikriteereihin kiinteiden kasvaimien versiossa 1.1 (mRECIST v1.1): Vaihe 2
Aikaikkuna: Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen sen mukaan, kumpi tapahtui ensin vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
BMRR ilmoitettiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, jotka saavuttivat vahvistetun parhaan kokonaisvasteen (BOR) eli vahvistetun täydellisen vasteen (CR) tai osittaisen vasteen (PR) aivometastaasissa mRECIST v1.1:tä kohti ensimmäisen annoksen päivämäärästä taudin etenemiseen tai kuolemaan. mistä tahansa syystä tai myöhemmän syöpähoidon alkamisesta sen mukaan, kumpi tapahtui ensin. BOR: paras vaste, joka on kirjattu ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärästä etenemiseen tutkijan arvioimalla kullakin aikapisteellä. CR: kaikkien kohdevaurioiden häviäminen. PR: vähintään 30 %:n vähennys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon perusviivan summahalkaisijat.
Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen sen mukaan, kumpi tapahtui ensin vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)

Toissijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Ekstrakraniaalinen vastenopeus perustuu RECIST v1.1:een: SLI-vaihe ja vaihe 2
Aikaikkuna: Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
Ekstrakraniaalinen vasteprosentti määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, joiden BOR oli vahvistettu CR tai vahvistettu PR ekstrakraniaalisissa leesioissa tutkijan arvioimalla RECIST v1.1:n mukaan. BOR: paras vaste, joka on kirjattu ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärästä etenemiseen tutkijan arvioimalla kullakin aikapisteellä. CR: kaikkien kohdevaurioiden häviäminen. Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle 10 mm:iin. PR: vähintään 30 %:n vähennys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon perusviivan summahalkaisijat.
Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
Globaali vastausprosentti: SLI-vaihe ja vaihe 2
Aikaikkuna: Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
Globaali vasteprosentti määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla oli vahvistetun CR:n BOR tai tutkijan arvioimalla vahvistettu PR:n aivometastaaseissa ja kallonulkoisissa leesioissa yhdistettyä mRECIST v1.1:tä ja RECIST v1.1:tä kohti. BOR: paras vaste, joka on kirjattu ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärästä etenemiseen tutkijan arvioimalla kullakin aikapisteellä. CR: kaikkien kohdevaurioiden häviäminen. Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle 10 mm:iin. PR: vähintään 30 %:n vähennys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma (esim. prosentuaalinen muutos perusviivasta).
Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
Disease Control Rate (DCR) aivometastaasivasteeseen perustuen mRECIST v1.1:een: SLI-vaihe ja vaihe 2
Aikaikkuna: Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
DCR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla oli CR:n BOR, PR tai stabiili sairaus (SD) tutkijan arvioinnilla mRECIST v1.1:tä kohti. CR: kaikkien kohdevaurioiden häviäminen. PR: vähintään 30 %:n vähennys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon perusviivan summahalkaisijat. SD: ei riittävää kutistumista PR:n saamiseksi eikä riittävää nousua progressiiviseen sairauteen (PD). PD: vähintään 20 %:n lisäys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon pienin halkaisijoiden summa, joka on kirjattu hoidon aloittamisen jälkeen.
Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
DCR ekstrakraniaaliseen vasteeseen perustuu RECIST v1.1:een: SLI-vaihe ja vaihe 2
Aikaikkuna: Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
DCR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, joiden BOR on CR, PR tai SD, tutkijan arvioinnin mukaan RECIST v1.1:n mukaan. CR: kaikkien kohdevaurioiden häviäminen. Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle 10 mm:iin. PR: vähintään 30 %:n vähennys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon perusviivan summahalkaisijat. SD: ei riittävää kutistumista PR:n saamiseksi eikä riittävää lisäystä PD:n kelpuuttamiseksi, kun vertailuna otetaan pienimmät summahalkaisijat tutkimuksen aikana. PD: vähintään 20 %:n lisäys kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa, kun vertailuna käytetään tutkimuksen pienintä summaa (tämä sisältää perussumman, jos se on tutkimuksen pienin). Suhteellisen 20 %:n lisäyksen lisäksi summa osoittaa absoluuttista lisäystä vähintään 5 mm. Yhden tai useamman uuden leesion ilmaantumista pidettiin myös etenemisenä.
Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
DCR maailmanlaajuista vastetta varten: SLI-vaihe ja vaihe 2
Aikaikkuna: Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
DCR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, joiden BOR on CR, PR tai SD, tutkijan arvioinnin mukaan RECIST v1.1:n mukaan. CR: kaikkien kohdevaurioiden häviäminen. Kaikkien patologisten imusolmukkeiden on oltava alle 10 mm lyhyellä akselilla. PR: vähintään 30 %:n vähennys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma (esim. prosentuaalinen muutos perusviivasta). SD: ei riittävää kutistumista PR:n kelpuuttamiseksi eikä riittävää laadun paranemista PD:lle. PD: vähintään 20 %:n lisäys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun vertailuna käytetään pienintä halkaisijoiden summaa, joka on kirjattu hoidon aloittamisen jälkeen (eli prosentuaalinen muutos alimmasta, missä alimmillaan määritellään halkaisijoiden pienin summa tallennettu hoidon aloittamisen jälkeen). Lisäksi summan on oltava absoluuttinen lisäys pohjasta vähintään 5 mm.
Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
Aivometastaasivasteen vasteen kesto (DOR) perustuu mRECIST v1.1:een: SLI-vaihe ja vaihe 2
Aikaikkuna: Ensimmäisen radiografisen vasteen (CR tai PR) päivämäärästä varhaisimpaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
DOR: aika ensimmäisen radiografisen vasteen (CR tai PR) päivämäärästä varhaisimpaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan. CR: kaikkien kohdevaurioiden häviäminen. PR: vähintään 30 %:n vähennys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon perusviivan summahalkaisijat. DOR (kuukautta) = (tapahtuman tai sensuroinnin päivämäärä - ensimmäisen CR:n tai PR + 1 päivämäärä)/30.4375. Jos osallistujalla, jolla on CR tai PR, ei ollut tapahtumaa analyysin katkaisuhetkellä tai tapahtuma yli 16 viikkoa (ensimmäisten 11 syklin aikana hoidon aloituspäivän jälkeen) tai 24 viikkoa (syklin 11 jälkeen) viimeisestä riittävästä kasvainarvioinnista, osallistuja sensuroitiin päivänä, jolloin viimeinen riittävä kasvainarviointi ei dokumentoinut etenemistä.
Ensimmäisen radiografisen vasteen (CR tai PR) päivämäärästä varhaisimpaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
DOR globaalille vastaukselle: SLI-vaihe ja vaihe 2
Aikaikkuna: Ensimmäisen radiografisen vasteen (CR tai PR) päivämäärästä varhaisimpaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
DOR: aika ensimmäisen radiografisen vasteen (CR tai PR) päivämäärästä varhaisimpaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan. CR: kaikkien kohdevaurioiden häviäminen. Kaikkien patologisten imusolmukkeiden on oltava alle 10 mm lyhyellä akselilla. PR: vähintään 30 %:n vähennys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon halkaisijoiden perussumma (esim. prosentuaalinen muutos perusviivasta). DOR (kuukautta) = (tapahtuman tai sensuroinnin päivämäärä - ensimmäisen CR:n tai PR + 1 päivämäärä)/30.4375. Jos osallistujalla, jolla on CR tai PR, ei ollut tapahtumaa analyysin katkaisuhetkellä tai tapahtuma yli 16 viikkoa (ensimmäisten 11 syklin aikana hoidon aloituspäivän jälkeen) tai 24 viikkoa (syklin 11 jälkeen) viimeisestä riittävästä kasvainarvioinnista, osallistuja sensuroitiin päivänä, jolloin viimeinen riittävä kasvainarviointi ei dokumentoinut etenemistä.
Ensimmäisen radiografisen vasteen (CR tai PR) päivämäärästä varhaisimpaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
DOR ekstrakraniaaliseen vasteeseen perustuu RECIST v1.1:een: SLI-vaihe ja vaihe 2
Aikaikkuna: Ensimmäisen radiografisen vasteen (CR tai PR) päivämäärästä varhaisimpaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
DOR: aika ensimmäisen radiografisen vasteen (CR tai PR) päivämäärästä varhaisimpaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan. CR: kaikkien kohdevaurioiden häviäminen. Kaikissa patologisissa imusolmukkeissa (olipa kohde tai ei-kohde) on oltava lyhyen akselin pieneneminen alle 10 mm:iin. PR: vähintään 30 %:n vähennys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon perusviivan summahalkaisijat. DOR (kuukautta) = (tapahtuman tai sensuroinnin päivämäärä - ensimmäisen CR:n tai PR + 1 päivämäärä)/30.4375. Jos osallistujalla, jolla on CR tai PR, ei ollut tapahtumaa analyysin katkaisuhetkellä tai tapahtuma yli 16 viikkoa (ensimmäisten 11 syklin aikana hoidon aloituspäivän jälkeen) tai 24 viikkoa (syklin 11 jälkeen) viimeisestä riittävästä kasvainarvioinnista, osallistuja sensuroitiin päivänä, jolloin viimeinen riittävä kasvainarviointi ei dokumentoinut etenemistä.
Ensimmäisen radiografisen vasteen (CR tai PR) päivämäärästä varhaisimpaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta) ja vaiheessa 2 (noin 8,3 kuukautta)
Progression Free Survival (PFS) aivometastaaseille perustuu mRECIST v1.1:een: SLI-vaihe ja vaihe 2
Aikaikkuna: Ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärästä varhaisimpaan tutkijan arvion mukaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan sen mukaan, kumpi tapahtuu ensin SLI:ssä (noin 10,4 kuukautta) ja faasissa 2 (noin 8,3 kuukautta)
PFS määriteltiin ajaksi ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärästä tutkijan arvioiden varhaisimpaan dokumentoituun taudin etenemiseen (PD) tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan sen mukaan, kumpi tapahtuu ensin. PD: vähintään 20 %:n lisäys kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa, kun vertailuna käytetään pienintä halkaisijoiden summaa, joka on kirjattu hoidon aloittamisen jälkeen (esim. prosentuaalinen muutos alhaisimmasta, missä alimmalle määritellään pienin halkaisijoiden summa, joka on kirjattu sen jälkeen hoidon aloitus). Lisäksi summan absoluuttinen lisäys on oltava vähintään 5 mm. Jos osallistujalla ei ollut PFS-tapahtumaa analyysin katkaisuhetkellä tai uuden syövän vastaisen hoidon alkaessa, PFS sensuroitiin viimeisen riittävän kasvaimen arvioinnin päivämääränä.
Ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärästä varhaisimpaan tutkijan arvion mukaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan sen mukaan, kumpi tapahtuu ensin SLI:ssä (noin 10,4 kuukautta) ja faasissa 2 (noin 8,3 kuukautta)
PFS maailmanlaajuista tuumoriarviointia varten: SLI-vaihe ja vaihe 2
Aikaikkuna: Ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärästä varhaisimpaan tutkijan arvion mukaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan sen mukaan, kumpi tapahtuu ensin SLI:ssä (noin 10,4 kuukautta) ja faasissa 2 (noin 8,3 kuukautta)
PFS määriteltiin ajaksi ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärästä tutkijan arvioiden varhaisimpaan dokumentoituun taudin etenemiseen (PD) tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan sen mukaan, kumpi tapahtuu ensin. PD: vähintään 20 %:n lisäys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun vertailuna käytetään pienintä halkaisijoiden summaa, joka on kirjattu hoidon aloittamisen jälkeen (eli prosentuaalinen muutos alimmasta, missä alimmillaan määritellään halkaisijoiden pienin summa tallennettu hoidon aloittamisen jälkeen). Lisäksi summan on oltava absoluuttinen lisäys pohjasta vähintään 5 mm. Globaali kasvainarviointi koostuu aivometastaaseista ja ekstrakraniaalisista vaurioista. Jos osallistujalla ei ollut PFS-tapahtumaa analyysin katkaisuhetkellä tai uuden syövän vastaisen hoidon alkaessa, PFS sensuroitiin viimeisen riittävän kasvaimen arvioinnin päivämääränä.
Ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärästä varhaisimpaan tutkijan arvion mukaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan sen mukaan, kumpi tapahtuu ensin SLI:ssä (noin 10,4 kuukautta) ja faasissa 2 (noin 8,3 kuukautta)
BMRR Perustuu mRECIST v1.1:een: SLI Phase
Aikaikkuna: Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen sen mukaan, kumpi tapahtui ensin SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta)
BMRR: niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saavuttivat vahvistetun parhaan kokonaisvasteen (BOR) vahvistetusta CR:stä tai PR:stä aivometastaasissa mRECIST v1.1:tä kohti ensimmäisen annoksen antopäivästä taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhemmän syöpähoidon aloittamiseen, kumpi tapahtuu ensin. BOR: paras vaste, joka on kirjattu ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärästä etenemiseen tutkijan arvioimalla kullakin aikapisteellä. CR: Kaikkien kohdeleesioiden katoaminen. PR: vähintään 30 %:n vähennys kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa, kun otetaan huomioon perustason summahalkaisijat (esim. prosentuaalinen muutos perusviivasta).
Ensimmäisestä annoksesta taudin etenemiseen, mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan tai myöhempään hoidon aloittamiseen sen mukaan, kumpi tapahtui ensin SLI-vaiheessa (noin 10,4 kuukautta)
Yleinen selviytyminen: SLI-vaihe ja vaihe 2
Aikaikkuna: Ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärästä varhaisimpaan tutkijan arvion mukaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan sen mukaan, kumpi tapahtuu ensin SLI:ssä (noin 10,4 kuukautta) ja faasissa 2 (noin 8,3 kuukautta)
Kokonaiseloonjääminen (OS) määriteltiin ajaksi ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärästä mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan. Jos kuolemaa ei havaittu analyysin päättymispäivään mennessä, käyttöjärjestelmä sensuroitiin viimeisen yhteydenottopäivänä. Käyttöikä (kuukautta) = (kuolemapäivä tai sensurointi - ensimmäisen annoksen päivämäärä +1)/30,4375
Ensimmäisen tutkimushoidon annoksen päivämäärästä varhaisimpaan tutkijan arvion mukaan dokumentoituun taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan sen mukaan, kumpi tapahtuu ensin SLI:ssä (noin 10,4 kuukautta) ja faasissa 2 (noin 8,3 kuukautta)
Osallistujien määrä, joille on annettu maksimivakavuusasteista hoitoa ilmenneet haittavaikutukset NCI CTCAE v4.03:n 2. vaiheen perusteella
Aikaikkuna: 1. annostuspäivä enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen vaiheessa 2, enimmäiskesto enintään 8,3 kuukautta
AE oli mikä tahansa ei-toivottu lääketieteellinen tapahtuma osallistujassa, joka sai tutkimuslääkettä, ottamatta huomioon mahdollisuutta syy-yhteyteen. TEAE-tapahtumat olivat tapahtumia tutkimuslääkkeen ensimmäisen annoksen ja enintään 30 päivää viimeisen annoksen jälkeen, joita ei ollut ennen hoitoa tai jotka pahenivat verrattuna hoitoa edeltävään tilaan tai myöhemmän syöpälääkehoidon aloitus miinus 1 päivä sen mukaan, kumpi täyttyy ensin.Vaikeusaste määritettiin NCI CTCAE v.4.03:n mukaan. Aste 1: oireettomat tai lievät oireet, vain kliiniset tai diagnostiset havainnot, interventio ei indikoitu; Aste 2: kohtalainen, minimaalinen, paikallinen tai indikoitu ei-invasiivinen interventio, rajoittaa ikään sopivaa instrumentaalista ADL:tä;Aste 3: vakava tai lääketieteellisesti merkittävä, mutta ei välittömästi hengenvaarallinen, sairaalahoito tai olemassa olevan sairaalahoidon pitkittyminen indikoitu, vammauttava, rajoittava itsehoito ADL;Aste 4: hengenvaarallinen seuraus, kiireellinen puuttuminen osoitettu; Luokka 5: AE:hen liittyvä kuolema. Vain ne luokat, joissa vähintään 1 osallistujalla oli tietoja, ilmoitettiin.
1. annostuspäivä enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen vaiheessa 2, enimmäiskesto enintään 8,3 kuukautta
Osallistujien määrä, joilla on poikkeavuuksia hepatologisessa laboratoriokokeessa: Vaihe 2
Aikaikkuna: Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen vaiheessa 2, enimmäiskesto enintään 8,3 kuukautta
Hepatologiset laboratoriopoikkeavuudet sisälsivät seuraavat parametrit: ALT, AST, ALT tai AST >=3*ULN, >=5*ULN, >=10*ULN, >=20*ULN; TBILI: >=2*ULN; ALT >=3*ULN ja TBILI >=2*ULN; AST >=3*ULN ja TBILI >=2*ULN; ALT tai AST >=3*ULN ja TBILI >=2*ULN; ALT tai AST >=3*ULN ja TBILI >=2*ULN ja ALP >2*ULN; ALT tai AST >=3*ULN ja TBILI >=2*ULN ja ALP <=2*ULN tai puuttuu. Vain ne laboratoriotestiparametrit, joista vähintään 1 osallistujalla oli tietoa, ilmoitettiin.
Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen vaiheessa 2, enimmäiskesto enintään 8,3 kuukautta
Niiden osallistujien määrä, jotka siirtyivät lähtötasosta hematologian ja hyytymislaboratoriotestin poikkeavuuksien vuoksi NCI-CTCAE v4.03:n perusteella: Vaihe 2
Aikaikkuna: Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen vaiheessa 2, enimmäiskesto enintään 8,3 kuukautta
Hematologinen ja hyytymislaboratoriotesti sisälsi: aktivoitunut osittainen tromboplastiiniaika, anemia, hemoglobiinin nousu, INR-arvon nousu, leukosytoosi, lymfosyyttien määrä vähentynyt, lymfosyyttien määrä lisääntynyt, neutrofiilien määrä vähentynyt, verihiutaleiden määrä vähentynyt ja valkosolujen määrä vähentynyt. Laboratoriotulokset koottiin kategorisesti NCI-CTCAE-kriteerien v4.03 mukaisesti. luokka 1 = lievä; luokka 2 = kohtalainen; Aste 3 = vakava ja aste 4 = hengenvaarallinen tai vammauttava. Arvosana 0 annettiin kaikille ei-puuttuville arvoille, joita ei luokiteltu 1:ksi tai korkeammaksi CTCAE-kriteerien mukaan. Arvioitiin niiden osallistujien lukumäärä, joilla oli siirtymä lähtötasosta hematologian ja hyytymislaboratoriotestin osalta. Vain ne laboratoriotestiparametrit, joista vähintään 1 osallistujalla oli tietoa, ilmoitettiin.
Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen vaiheessa 2, enimmäiskesto enintään 8,3 kuukautta
Niiden osallistujien määrä, jotka siirtyivät lähtötasosta biokemian laboratoriotestien poikkeavuuksiin perustuen NCI-CTCAE v4.03: vaiheeseen 2
Aikaikkuna: Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen vaiheessa 2, enimmäiskesto enintään 8,3 kuukautta
Biokemiallinen laboratoriokoe sisälsi: kohonnut alaniiniaminotransferaasi, kohonnut alkalinen fosfataasi, kohonnut aspartaattiaminotransferaasi, kohonnut veren bilirubiini, kohonnut CK, kohonnut kreatiniini, hyperkalsemia, hyperglykemia, hyperkalemia, hypermagnesemia, hypernatremia, hypoalbuminemia, hypokalsemia, hypoglykemia, hypokostemia, hypokostemia, lipaasi lisääntyi ja seerumin amylaasi lisääntyi. Laboratoriotulokset koottiin kategorisesti NCI-CTCAE-kriteerien v4.03 mukaisesti. luokka 1 = lievä; luokka 2 = kohtalainen; Aste 3 = vakava ja aste 4 = hengenvaarallinen tai vammauttava. Arvosana 0 annettiin kaikille ei-puuttuville arvoille, joita ei luokiteltu 1:ksi tai korkeammaksi CTCAE-kriteerien mukaan. Arvioitiin niiden osallistujien lukumäärä, jotka siirtyivät biokemian laboratoriotestin lähtötasosta. Vain ne laboratoriotestiparametrit, joista vähintään 1 osallistujalla oli tietoa, ilmoitettiin.
Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen vaiheessa 2, enimmäiskesto enintään 8,3 kuukautta
Osallistujien määrä, joilla on kliinisesti merkittävä muutos merkittävissä epänormaaleissa elintoiminnoissa: Vaihe 2
Aikaikkuna: Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen vaiheessa 2, enimmäiskesto enintään 8,3 kuukautta
Tässä tulosmittauksessa osallistujien lukumäärään, joilla oli merkittäviä epänormaaleja elintoimintoja, sisältyi: systolinen ja diastolinen verenpaine mmHg seuraavien kriteerien perusteella: 1) Korkea systolinen verenpaine: >=160 mmHg ja nousu >=20 mmHg lähtötasosta; 2) Korkea diastolinen verenpaine: >=100 mmHg ja nousu >=15 mmHg lähtötasosta; 3) Matala systolinen verenpaine: <=90 mmHg, lasku lähtötasosta >=20 mmHg; 4) Matala diastolinen verenpaine: <=50 mmHg, lasku lähtötasosta >=15 mmHg; syke lyöntitiheydessä seuraavien kriteerien perusteella: 1) korkea pulssitaajuus >=120 lyöntiä minuutissa, nousu perusviivasta >=15 lyöntiä minuutissa; 2) Matala pulssitaajuus <=50 lyöntiä minuutissa, lasku perusviivasta >=15 bpm; paino kilogrammoina seuraavien kriteerien perusteella: 1) Paino: Lisäys lähtötasosta >=10 %, 2) Paino: >=20 % lasku lähtötasosta; lämpötila C-asteina seuraavien kriteerien perusteella: 1) Korkea ruumiinlämpö >=37,5 astetta C, 2) Matala ruumiinlämpö <=36 astetta. Vain ne elintoimintoparametrit, joista vähintään 1 osallistujalla oli tietoja, ilmoitettiin.
Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen vaiheessa 2, enimmäiskesto enintään 8,3 kuukautta
Osallistujien määrä, joilla on huomattavat epänormaalit elektrokardiogrammiarvot (EKG): Vaihe 2
Aikaikkuna: Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen vaiheessa 2, enimmäiskesto enintään 8,3 kuukautta
Tässä tulosmittauksessa osallistujien lukumäärä, joilla oli huomattavia epänormaaleja EKG-arvoja, sisälsi: QTcF-arvot millisekunteina seuraavien kriteerien perusteella: 1) lisäys lähtötasosta > 30 ms; 2) lisäys perustasosta > 60 ms; 3) uusi > 450 ms; 4) uusi > 480 ms; ja 5) uusi > 500 ms; sykearvot lyöntiä minuutissa seuraavien kriteerien perusteella: 1) Nousu lähtötasosta >25 % ja arvoon >100; 2) Lasku lähtötasosta >25 % ja arvoon <50. Vain ne elintärkeät EKG-parametrit, joista vähintään 1 osallistujalla oli tietoja, ilmoitettiin.
Lähtötaso (päivä 1) enintään 30 päivää viimeisen tutkimuslääkkeen annoksen jälkeen vaiheessa 2, enimmäiskesto enintään 8,3 kuukautta
Encorafenibin ja sen metaboliitin LHY746 pitoisuudet plasmassa: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Sykli 1 Päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen; Esiannos syklillä 2, päivä 1, sykli 3, päivä 1
Tässä tulosmittauksessa enkorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n plasmapitoisuudet (nagogrammoina millilitraa kohti [ng/ml]) syklin 1 päivänä 1 (C1D1), syklin 1 päivänä 15 (C1D15), syklin 2 päivänä 1 (C2D1) ja Sykli 3 Päivä 1 (C3D1) raportoitiin eri ajankohtina.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Sykli 1 Päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen; Esiannos syklillä 2, päivä 1, sykli 3, päivä 1
Binimetinibin ja sen metaboliitin pitoisuudet plasmassa AR00426032: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Sykli 1 Päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen; Esiannos syklillä 2, päivä 1, sykli 3, päivä 1
Tässä tulosmittauksessa ilmoitettiin binimetinibin ja sen metaboliitin AR00426032 plasmapitoisuudet C1D1, C1D15, C2D1 ja C3D1 eri ajankohtina.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Sykli 1 Päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen; Esiannos syklillä 2, päivä 1, sykli 3, päivä 1
Encorafenibin ja sen metaboliitin LHY746 plasmakonsentraatio-aikakäyrän alla oleva alue nollasta 6 tuntiin (AUC 0-6): SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa plasman pitoisuus-aikakäyrän alla oleva pinta-ala nollasta 6 tuntiin (AUC 0-6) enkorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n annon jälkeen nanogrammoina*tuntia millilitrassa (ng*h/ml) C1D1:ssä ja C1D15:ssä. arvioitiin.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Binimetinibin ja sen metaboliitin AUC0-6 AR00426032: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin plasman pitoisuus-aikakäyrän alla oleva pinta-ala nollasta 6 tuntiin (AUC 0-6) binimetinibin ja sen metaboliitin AR00426032 annon jälkeen C1D1:ssä ja C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Plasman pitoisuus-aikakäyrän alla oleva alue Encorafenibin ja sen metaboliitin LHY746 nollasta viimeiseen ajankohtaan (AUClast): SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin plasman pitoisuus-aikakäyrän alla oleva pinta-ala nollasta viimeiseen mitattavissa olevaan aikapisteeseen (AUClast) enkorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n annon jälkeen C1D1:ssä ja C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Binimetinibin ja sen metaboliitin AUClast AR00426032: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin plasman pitoisuus-aikakäyrän alla oleva pinta-ala nollasta viimeiseen mitattavissa olevaan aikapisteeseen (AUClast) binimetinibin ja sen metaboliitin AR00426032 annon jälkeen C1D1:ssä ja C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Plasman pitoisuus-aikakäyrän alla oleva alue Encorafenibin ja sen metaboliitin LHY746 ajan nollasta Tautiin (AUCtau): SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin enkorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n C1D15-annosteluvälillä (6 tuntia tarpeen mukaan) plasman pitoisuus-aika-käyrän alla oleva pinta-ala ajankohdasta nolla viimeiseen mitattavissa olevaan aikapisteeseen Tau (AUCtau).
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Binimetinibin ja sen metaboliitin AUCtau AR00426032: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin enkorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n C1D15-annosteluvälin (6 tuntia tarpeen mukaan) aikana nollasta viimeiseen mitattavissa olevaan Tau-ajankohtaan (AUCtau) plasman pitoisuus-aikakäyrän alla oleva pinta-ala.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Suurin havaittu plasmapitoisuus (Cmax) encorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n lääkkeen annon jälkeen: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin suurin havaittu plasmakonsentraatio (Cmax) enkorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n antamisen jälkeen C1D1:ssä ja C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Binimetinibin ja sen metaboliitin Cmax AR00426032: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin suurin havaittu plasmapitoisuus (Cmax) binimetinibin ja sen metaboliitin AR00426032 annon jälkeen C1D1:ssä ja C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Pienin havaittu plasmapitoisuus (Cmin) annosteluvälin lopussa encorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n vakaassa tilassa: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin pienin havaittu plasmapitoisuus (Cmin) enkorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n antamisen jälkeen C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Binimetinibin ja sen metaboliitin Cmin AR00426032: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin pienin havaittu plasmapitoisuus (Cmin) binimetinibin ja sen metaboliitin AR00426032 annon jälkeen C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Encorafenibin ja sen aineenvaihdunta LHY746: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Sykli 1 Päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen; Esiannos syklillä 2, päivä 1, sykli 3, päivä 1
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin enkorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n annostusvälin lopussa (Ctrough) mitattu pitoisuus C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Sykli 1 Päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen; Esiannos syklillä 2, päivä 1, sykli 3, päivä 1
Binimetinibin ja sen aineenvaihdunta AR00426032: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Sykli 1 Päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen; Esiannos syklillä 2, päivä 1, sykli 3, päivä 1
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin binimetinibin ja sen metaboliitin AR00426032 pitoisuudet annosvälin lopussa (Ctrough) C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Sykli 1 Päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen; Esiannos syklillä 2, päivä 1, sykli 3, päivä 1
Encorafenibin ja sen metaboliitin LHY746 maksimipitoisuuden (Tmax) saavuttamisen aika: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin enkorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n maksimipitoisuuden (Tmax) saavuttamiseen kulunutta aikaa C1D1:ssä ja C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Binimetinibin ja sen metaboliitin Tmax AR00426032: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (+/- 20 minuuttia [min]) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (+/- 20 min) annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin aika, joka kului binimetinibin ja sen metaboliitin AR00426032 huippupitoisuuden (Tmax) saavuttamiseen C1D1:ssä ja C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (+/- 20 minuuttia [min]) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (+/- 20 min) annoksen jälkeen
Encorafenibin ja sen metaboliitin LHY746 viimeisen PK-näytteen (Tlast) aika: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1 Päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6, 24 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin enkorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n viimeisen PK-näytteen (Tlast) aika C1D1:ssä ja C1D15:ssä. Kuten tutkimuksen ennalta määritellyssä tilastollisessa analyysisuunnitelmassa todettiin, koska enkorafenibia annettiin jatkuvina sykleinä, annosta edeltävän näytteen syklin 2 päivänä 1 oletettiin olevan vakaassa tilassa ja se interpoloitiin 24 tunnin pitoisuudeksi enkorafenibille ja LHY746:lle. syklillä 1 Päivä 15 analyysin aikana. Näin tehdessään noncompartmental -analyysin (NCA) raportoidut Tlast-arvot ovat 24 tuntia enkorafenibille ja LHY746:lle.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1 Päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6, 24 tuntia annoksen jälkeen
Binimetinibin ja sen metaboliitin loppu AR00426032: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1 Päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6, 12 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin binimetinibin ja sen metaboliitin AR00426032 viimeisen PK-näytteen (Tlast) aika C1D1:ssä ja C1D15:ssä. Kuten tutkimuksen ennalta määritellyssä tilastollisessa analyysisuunnitelmassa todettiin, koska binimetinibia annettiin jatkuvina sykleinä, annosta edeltävän näytteen oletettiin olevan vakaassa tilassa syklin 2 päivänä 1, ja se interpoloitiin pitoisuutena 12 tunnin ajan binimetinibille ja AR00426032:lle. syklillä 1 Päivä 15 ei-osastoista analyysiä varten. Näin tehdessään noncompartmental -analyysin (NCA) raportoidut Tlast-arvot ovat 12 tuntia binimetinibille ja AR00426032:lle.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1 Päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6, 12 tuntia annoksen jälkeen
Encorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n AUClast,ss:n ja AUClastin (RAUC) kumulaatiosuhde: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin enkorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n kumulaatiosuhde laskettuna seuraavasti: C1D15 AUC0-6 jaettuna C1D1 AUC0-6:lla.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Binimetinibin ja sen metaboliitin RAUC AR00426032: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin binimetinibin ja sen metaboliitin AR00426032 kumulaatiosuhde laskettuna seuraavasti: C1D15 AUC0-6 jaettuna C1D1 AUC0-6:lla.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Encorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n Cmax,ss:n ja Cmax:n (RCmax) kumulaatiosuhde: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin enkorafenibin ja sen metaboliitin LHY746:n kumulaatiosuhde laskettuna seuraavasti: C1D15 Cmax jaettuna C1D1 Cmax:lla.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Binimetinibin ja sen metaboliitin Rcmax AR00426032: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin binimetinibin ja sen metaboliitin AR00426032 kumulaatiosuhde laskettuna seuraavasti: C1D15 Cmax jaettuna C1D1 Cmax:lla.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Metaboliitin AUClast-arvojen suhde verrattuna LHY746:n alkuperäiseen (MRAUClast): SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin metaboliitin AUClast-arvojen suhde alkuperäiseen molekyylipainoon korjattuna LHY746/encorafenibille C1D1:ssä ja C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
MRAUC viimeinen AR00426032: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin metaboliitin AUClast-arvojen suhde alkuperäiseen molekyylipainoon korjattuna AR00426032/binimetinibille C1D1:ssä ja C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Metaboliitin Cmax-arvojen suhde LHY746:n alkuperäiseen (MRCmax): SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin metaboliitin Cmax-arvojen suhde alkuperäiseen molekyylipainoon korjattuna LHY746/encorafenibille C1D1:ssä ja C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
AR00426032:n MRCmax: SLI-vaihe
Aikaikkuna: Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen
Tässä tulosmittauksessa arvioitiin metaboliitin Cmax-arvojen suhde alkuperäiseen molekyylipainoon korjattuna AR00426032:lle/binimetinibille C1D1:ssä ja C1D15:ssä.
Sykli 1 Päivä 1: 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia (tuntia) annoksen jälkeen; Kierto 1, päivä 15: Ennen annosta, 0,5, 1,5, 3, 6 tuntia annoksen jälkeen

Yhteistyökumppanit ja tutkijat

Täältä löydät tähän tutkimukseen osallistuvat ihmiset ja organisaatiot.

Sponsori

Tutkijat

  • Opintojohtaja: Pfizer CT.gov Call Center, Pfizer

Julkaisuja ja hyödyllisiä linkkejä

Tutkimusta koskevien tietojen syöttämisestä vastaava henkilö toimittaa nämä julkaisut vapaaehtoisesti. Nämä voivat koskea mitä tahansa tutkimukseen liittyvää.

Opintojen ennätyspäivät

Nämä päivämäärät seuraavat ClinicalTrials.gov-sivustolle lähetettyjen tutkimustietueiden ja yhteenvetojen edistymistä. National Library of Medicine (NLM) tarkistaa tutkimustiedot ja raportoidut tulokset varmistaakseen, että ne täyttävät tietyt laadunvalvontastandardit, ennen kuin ne julkaistaan ​​julkisella verkkosivustolla.

Opi tärkeimmät päivämäärät

Opiskelun aloitus (Todellinen)

Tiistai 30. huhtikuuta 2019

Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)

Torstai 27. tammikuuta 2022

Opintojen valmistuminen (Todellinen)

Torstai 27. tammikuuta 2022

Opintoihin ilmoittautumispäivät

Ensimmäinen lähetetty

Torstai 14. maaliskuuta 2019

Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit

Tiistai 9. huhtikuuta 2019

Ensimmäinen Lähetetty (Todellinen)

Torstai 11. huhtikuuta 2019

Tutkimustietojen päivitykset

Viimeisin päivitys julkaistu (Todellinen)

Keskiviikko 31. toukokuuta 2023

Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit

Tiistai 30. toukokuuta 2023

Viimeksi vahvistettu

Maanantai 1. toukokuuta 2023

Lisää tietoa

Tähän tutkimukseen liittyvät termit

Yksittäisten osallistujien tietojen suunnitelma (IPD)

Aiotko jakaa yksittäisten osallistujien tietoja (IPD)?

JOO

IPD-suunnitelman kuvaus

Pfizer tarjoaa pääsyn yksittäisiin osallistujien tietoihin ja niihin liittyviin tutkimusasiakirjoihin (esim. protokolla, tilastollinen analyysisuunnitelma (SAP), kliininen tutkimusraportti (CSR)) pätevien tutkijoiden pyynnöstä ja tietyin kriteerein, ehdoin ja poikkeuksin. Lisätietoja Pfizerin tietojen jakamiskriteereistä ja käyttöoikeuden pyytämisprosessista on osoitteessa https://www.pfizer.com/science/clinical_trials/trial_data_and_results/data_requests.

Lääke- ja laitetiedot, tutkimusasiakirjat

Tutkii yhdysvaltalaista FDA sääntelemää lääkevalmistetta

Joo

Tutkii yhdysvaltalaista FDA sääntelemää laitetuotetta

Ei

Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .

Tilaa