- ICH GCP
- Registr klinických studií v USA
- Klinická studie NCT07452445
Efektivita a bezpečnost monoterapie ivarmacitinibem při léčbě revmatoidní artritidy rezistentní na csDMARDs
Účinnost a bezpečnost monoterapie přípravkem Ivarmacitinib při léčbě revmatoidní artritidy rezistentní na csDMARDs
Revmatoidní artritida (RA) je chronické autoimunitní onemocnění postihující malé klouby s celosvětovou prevalencí 0,5 %–1,0 % a 0,42 % v Číně (přibližně 5 milionů pacientů, převážně žen nad 55 let). Do roku 2050 se odhaduje, že počet pacientů s RA na celém světě dosáhne 31,7 milionu, což je nárůst o 80,2 % ve srovnání s rokem 2020. RA způsobuje vysokou míru invalidity, ekonomickou zátěž a může postihnout vnitřní orgány, což vede ke komplikacím. Současné léčebné možnosti zahrnují csDMARDs (např. methotrexát, první linie, ale neúčinné u poloviny až dvou třetin pacientů), bDMARDs, tsDMARDs, NSAIDs, glukokortikoidy a tradiční čínskou medicínu.
Studie zkoumaly účinnost bDMARDs u pacientů rezistentních na csDMARDs. Přechod na nebo přidání upadacitinibu zlepšuje míru odpovědi ACR20, přičemž monoterapie vykazuje vyšší bezpečnost. Filgotinib také prokázal vyšší účinnost oproti placebu u pacientů rezistentních na methotrexát.
Ivarmacitinib, nový inhibitor JAK1, blokuje signalizaci cytokinů, čímž snižuje zánět. Studie fáze II (SHR0302-201) u pacientů se středně těžkou až těžkou RA ukázala, že skupina s ivarmacitinibem 8 mg měla nejvyšší míru odpovědi ACR20 (77,8 %) po 12 týdnech, přičemž byla pozorována dávkově závislá odezva pro zlepšení ACR50/70 a DAS28-CRP. TEAE se vyskytly u 73,9 % pacientů léčených ivarmacitinibem, většinou infekce, přičemž nejčastější byla infekce horních cest dýchacích.
Studie fáze III (SHR0302-301) také u pacientů se středně těžkou až těžkou RA ukázala podobné výsledky po 24 týdnech, přičemž skupina s ivarmacitinibem 8 mg opět měla nejvyšší míru odpovědi ACR20 (75,1 %). Nežádoucí účinky byly srovnatelné mezi skupinami s placebem a ivarmacitinibem 4 mg, ale vyšší ve skupině s 8 mg, přičemž běžné byly infekce horních cest dýchacích, anémie a hyperlipidemie.
Tento projekt si klade za cíl prozkoumat terapeutickou účinnost a bezpečnost ivarmacitinibu u pacientů s RA rezistentních na csDMARDs, poskytnout důkazy pro jeho použití jako léčby druhé linie a prozkoumat jeho účinky na úrovni sekvenování jednotlivých buněk a RNA-seq, což nabízí nové léčebné možnosti.
Přehled studie
Detailní popis
Revmatoidní artritida (RA), chronické, progresivní a invalidizující autoimunitní onemocnění postihující primárně malé klouby [1], má celosvětovou prevalenci přibližně 0,5 % až 1,0 %. Podle odhadů Čínského centra pro revmatologická data (CRDC) je prevalence v Číně 0,42 %, s přibližně 5 miliony pacientů, z nichž zhruba 70 % jsou ženy a 55 % je starších 55 let [2]. Celosvětová standardizovaná prevalence podle věku je 208,8 případů na 100 000 obyvatel, což představuje významný nárůst o 14,1 % od roku 1990. Odhaduje se, že do roku 2050 bude na celém světě 31,7 milionu pacientů s RA, což představuje nárůst počtu případů o 80,2 % ve srovnání s rokem 2020 [3].
RA je celoživotní onemocnění charakterizované vysokou mírou invalidity, významnou ekonomickou zátěží, dlouhým trváním onemocnění a vysokým podílem středně těžkých až těžkých případů. Kvůli chronickému zánětu může RA kromě kloubů postihnout i vnitřní orgány, což vede ke komplikacím, jako je intersticiální plicní onemocnění, fraktury z křehkosti, kardiovaskulární a cerebrovaskulární komplikace a nádory. Jak se doba přežití pacientů s RA v Číně postupně prodlužuje, více pacientů bude klasifikováno jako pacienti s „závažnými onemocněními“. V současné době běžně používané léčebné léky zahrnují konvenční syntetické chorobu modifikující antirevmatika (csDMARDs), biologická chorobu modifikující antirevmatika (bDMARDs), cílená syntetická chorobu modifikující antirevmatika (tsDMARDs), nesteroidní protizánětlivé léky, glukokortikoidy a tradiční čínskou medicínu. csDMARDs, zastoupené methotrexátem, jsou léky první volby pro pacienty s RA [4]. Nicméně u jedné poloviny až dvou třetin pacientů není monoterapie methotrexátem dostatečně účinná pro kontrolu onemocnění [5]. Optimální pořadí podávání různých léků u těchto pacientů je klinickým zaměřením.
Několik studií zkoumalo účinnost a bezpečnost bDMARDs u pacientů s nedostatečnou odpovědí na csDMARDs (csDMARDs-IR). Výzkum ukazuje, že u pacientů s nedostatečnou odpovědí na methotrexát přechod na nebo přidání upadacitinibu významně zlepšuje míru odpovědi ACR20, přičemž monoterapie vykazuje vyšší bezpečnost [6]. Filgotinib prokázal nadřazenou účinnost oproti placebu u pacientů s RA s nedostatečnou odpovědí na methotrexát, s mírou odpovědi ACR20 76,6 % ve skupině 200 mg a 69,8 % ve skupině 100 mg po 12 týdnech, ve srovnání s pouze 49,9 % ve skupině s placebem (vše p<0,001) [7].
Rodina kináz JAK hraje klíčovou roli v intracelulárních imunitních a zánětlivých signálních drahách [8]. Ivarmacitinib je nový cílený lék s malou molekulou, který přesně inhibuje JAK1, čímž blokuje signalizaci různých cytokinů (jako jsou interleukiny) a reguluje imunitní odpovědi, aby snížil produkci zánětlivých mediátorů [9].
Multicentrická, randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie fáze II (SHR0302-201) hodnotící účinnost a bezpečnost tablet ivarmacitinibu u pacientů se středně těžkou až těžkou aktivní RA dokončila nábor všech subjektů a analýzu dat z jádrového období, přičemž data z prodlouženého období jsou v analýze. V prvních 12 týdnech (jádrové léčebné období) bylo zařazeno 194 subjektů a 174 dokončilo léčbu. Analýza jádrového léčebného období studie SHR0302-201 odhalila, že po 12 týdnech podávání byl podíl subjektů dosahujících 20% zlepšení podle základních kritérií Americké vysoké školy revmatologie pro hodnocení aktivity onemocnění RA (ACR20) nejvyšší ve skupině s ivarmacitinibem 8 mg (77,8 %), následované skupinou 4 mg (67,5 %), s významnými statistickými rozdíly ve srovnání se skupinou s placebem (27,0 %) (P<0,01). Podíly subjektů dosahujících 50% (ACR50) a 70% (ACR70) zlepšení byly také nejvyšší ve skupině s ivarmacitinibem 8 mg, což ukazuje na dávkově závislý vztah. Po 12 týdnech podávání bylo zlepšení skóre aktivity onemocnění 28 kloubů založeného na C-reaktivním proteinu (DAS28-CRP) od výchozí hodnoty nejvyšší ve skupině s ivarmacitinibem 8 mg, následované skupinou 4 mg, s významnými rozdíly ve srovnání se skupinou s placebem (P<0,05), což ukazuje na jasný dávkově závislý vztah. Během jádrového léčebného období došlo k nejméně jedné léčbou vyvolané nežádoucí příhodě (TEAE) u 23 subjektů (62,2 %) ve skupině s placebem a u 116 subjektů (73,9 %) celkem ve skupině s ivarmacitinibem. Podle klasifikace orgánových systémů MedDRA byla nejvyšší incidence TEAE infekce a napadení parazity, s 6 případy (16,2 %) ve skupině s placebem a 48 případy (30,6 %) celkem ve skupině s ivarmacitinibem. Nejvyšší incidence byla ve skupině s ivarmacitinibem 8 mg (22 případů, 48,9 %), následované skupinou 4 mg (9 případů, 22,5 %). Podle preferovaných termínů MedDRA byla nejčastější nežádoucí příhodou s incidencí ≥5 % infekce horních cest dýchacích, s 3 případy (8,1 %) ve skupině s placebem a 33 případy (21,0 %) celkem ve skupině s ivarmacitinibem. Infekce horních cest dýchacích byla nejčastější ve skupině s ivarmacitinibem 8 mg (18 případů, 40,0 %), následované skupinou 4 mg (6 případů, 15,0 %).
Multicentrická, randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie fáze III (SHR0302-301) hodnotící účinnost a bezpečnost tablet ivarmacitinibu u pacientů se středně těžkou až těžkou aktivní RA dokončila nábor všech subjektů a analýzu dat z jádrového období, přičemž data z prodlouženého období jsou v analýze. V prvních 24 týdnech (jádrové léčebné období) bylo zařazeno 566 subjektů a 496 dokončilo léčbu [9]. Analýza jádrového léčebného období studie SHR0302-301 odhalila, že po 24 týdnech podávání byl podíl subjektů dosahujících ACR20 nejvyšší ve skupině s ivarmacitinibem 8 mg (75,1 %), následované skupinou 4 mg (70,4 %), s významnými statistickými rozdíly ve srovnání se skupinou s placebem (40,4 %) (P<0,01). Podíly subjektů dosahujících ACR50 a ACR70 byly také nejvyšší ve skupině s ivarmacitinibem 8 mg, což ukazuje na dávkově závislý vztah. Po 24 týdnech podávání bylo zlepšení DAS28-CRP od výchozí hodnoty nejvyšší ve skupině s ivarmacitinibem 8 mg, následované skupinou 4 mg, s významnými rozdíly ve srovnání se skupinou s placebem (P<0,05), což ukazuje na jasný dávkově závislý vztah. Během jádrového léčebného období byla incidence nežádoucích příhod (AE) (79,3 % vs 81,5 %) a léčbou souvisejících AE (48,9 % vs 56,6 %) srovnatelná mezi skupinou s placebem a skupinou s ivarmacitinibem 4 mg, zatímco incidence byla mírně vyšší ve skupině s ivarmacitinibem 8 mg (90,5 % pro AE a 64,0 % pro léčbou související AE). Během jádrového léčebného období byly nejčastějšími (≥10 %) AE ve skupině s placebem infekce horních cest dýchacích (13,8 %) a anémie (11,7 %); ve skupině s ivarmacitinibem 4 mg to byly infekce horních cest dýchacích (21,7 %) a hyperlipidemie (15,3 %); a ve skupině s ivarmacitinibem 8 mg to byly infekce horních cest dýchacích (22,8 %), hyperlipidemie (12,2 %) a hypercholesterolémie (10,1 %).
V současné době nejsou k dispozici žádné zprávy o použití ivarmacitinibu u csDMARDs-IR RA. Tento projekt si klade za cíl prozkoumat terapeutickou účinnost a bezpečnost ivarmacitinibu u csDMARDs-IR RA. Jiné inhibitory JAK1 prozkoumaly proveditelnost takového výzkumu a tato studie může poskytnout důkazy o účinnosti a bezpečnosti ivarmacitinibu jako léčby druhé linie pro pacienty s csDMARDs-IR. Prozkoumá terapeutickou účinnost ivarmacitinibu na úrovni sekvenování jednotlivých buněk a RNA-seq, což nabídne nové možnosti léčby pro pacienty s RA.
Typ studie
Zápis (Odhadovaný)
Fáze
- Fáze 4
Kontakty a umístění
Studijní kontakt
- Jméno: Lingli Prof. Dong, Ph.D.
- Telefonní číslo: +86-83663435
- E-mail: tjhdongll@163.com
Kritéria účasti
Kritéria způsobilosti
Věk způsobilý ke studiu
- Dospělý
- Starší dospělý
Přijímá zdravé dobrovolníky
Popis
Kritéria zařazení:
- Věk mezi 18 a 75 lety (včetně) v době podepsání informovaného souhlasu, bez ohledu na pohlaví;
- Splňování diagnostických kritérií pro revmatoidní artritidu (RA) podle kritérií pro RA z roku 2010 American College of Rheumatology (ACR)/European League Against Rheumatism (EULAR);
- Mít středně těžkou až těžkou aktivní RA, definovanou jako počet citlivých kloubů (TJC) ≥ 6 nebo počet oteklých kloubů (SJC) ≥ 6 na základě vyšetření 68/66 kloubů při screeningu, nebo skóre aktivity onemocnění ve 28 kloubech s sedimentací erytrocytů (DAS28 ESR)/C-reaktivním proteinem (CRP) ≥ 3,2, a mít ESR > 28 mm/h nebo CRP/vysokocitlivý CRP (hsCRP) > 5 mg/l při screeningu;
- Mít nedostatečnou odpověď na nebo intoleranci alespoň jednoho nebo více konvenčních syntetických chorobu modifikujících antirevmatik (csDMARD). Subjekty musely dostávat pravidelnou terapii csDMARD po dobu nejméně 3 měsíců a být na stabilní dávce nejméně 4 týdny před zahájením léčby studijním léčivem. Přípustné csDMARD zahrnují metotrexát (MTX), sulfasalazin, hydroxychlorochin, chlorochin a leflunomid, mezi jinými.
Kritéria vyloučení:
- Vyžadující pokračující kombinovanou terapii s metotrexátem (MTX), hydroxychlorochinem a sulfasalazinem, nebo jakoukoli kombinaci tří csDMARD;
- Subjekty, které dříve dostaly standardní léčbu inhibitory JAK (např. tofacitinib, upadacitinib, baricitinib, filgotinib, deucravacitinib atd., včetně topických forem) a mají primární selhání léčby biologickými DMARD (bDMARD);
- Subjekty, u kterých podle posouzení výzkumníka existují aktivní příznaky primární fibromyalgie nebo jiných stavů, které mohou ovlivnit hodnocení příznaků RA;
- Kojící nebo těhotné ženy, nebo plodné subjekty neochotné používat účinná antikoncepční opatření po celou dobu studie a 1 měsíc po posledním podání tablet emmacitinibu;
- Subjekty s nekontrolovanými infekcemi, jako jsou nosiči hepatitidy B s poruchou funkce jater (aspartátaminotransferáza nebo alaninaminotransferáza ≥ 3krát horní hranice normální laboratorní hodnoty, nebo bilirubin ≥ 1,5krát horní hranice normální laboratorní hodnoty); subjekty s anamnézou latentní nebo aktivní tuberkulózy, které nedokončily adekvátní léčbu proti tuberkulóze; subjekty s symptomatickou infekcí herpes zoster;
- Subjekty s odhadovanou glomerulární filtrací (eGFR) < 60 ml/min/1,73 m² vypočítanou pomocí vzorce Modified Diet in Renal Disease (MDRD) nebo jinými metodami;
- Subjekty se středně těžkým až těžkým městnavým srdečním selháním (Newyorská klasifikace srdečního selhání třídy III nebo IV), nebo ty, které prodělaly kardiovaskulární nebo cerebrovaskulární příhodu vyžadující hospitalizaci do 6 měsíců před zařazením, včetně, ale nejen, perkutánní transluminální koronární angioplastiky, koronárního bypassu, mozkového krvácení nebo subarachnoidálního krvácení;
- Subjekty s aktuální nebo anamnézou malignity (s výjimkou adekvátně léčeného nebo odstraněného nemetastazujícího bazocelulárního karcinomu nebo spinocelulárního karcinomu kůže, nebo karcinomu děložního hrdla in situ);
- Subjekty, které dostaly živou/atenuovanou vakcínu v předchozích 3 měsících nebo se očekává, že ji dostanou během studie nebo do 28 dnů po skončení studie;
- Subjekty, které se účastnily jiné klinické studie do 30 dnů před screeningovým obdobím;
- Subjekty, které odmítnou podepsat informovaný souhlas nebo jsou neochotné nebo neschopné spolupracovat při sběru anamnézy a klinických fotografií;
- Subjekty, u kterých výzkumník posoudí, že mají jakékoli jiné stavy, které je činí nevhodnými pro účast v této studii.
Studijní plán
Jak je studie koncipována?
Detaily designu
- Primární účel: Léčba
- Přidělení: N/A
- Intervenční model: Přiřazení jedné skupiny
- Maskování: Žádné (otevřený štítek)
Zbraně a zásahy
Skupina účastníků / Arm |
Intervence / Léčba |
|---|---|
|
Experimentální: Ivarmacitinib Monoterapie
4týdenní screeningové období 12týdenní hlavní léčebné období: skupina Emmacitinib 4mg, perorální podání, jednou denně. 12týdenní prodloužené léčebné období: skupina Emmacitinib 4mg nebo 8mg, perorální podání, jednou denně. 4týdenní období sledování |
4týdenní screeningové období 12týdenní hlavní léčebné období: Skupina Emmacitinib 4mg, perorální podání, jednou denně. 12týdenní prodloužené léčebné období: Skupina Emmacitinib 4mg nebo 8mg, perorální podání, jednou denně. 4týdenní sledovací období |
Co je měření studie?
Primární výstupní opatření
Měření výsledku |
Časové okno |
|---|---|
|
Podíl pacientů dosahujících 20% zlepšení podle kritérií Americké vysoké školy revmatologie (ACR 20) ve 12. týdnu.
Časové okno: Týden 12
|
Týden 12
|
Sekundární výstupní opatření
Měření výsledku |
Popis opatření |
Časové okno |
|---|---|---|
|
Proporce subjektů dosahujících ACR 50
Časové okno: 12. a 24. týden
|
12. a 24. týden
|
|
|
Podíl subjektů dosahujících ACR 70
Časové okno: Týden 12 a 24
|
Týden 12 a 24
|
|
|
Podíl subjektů s Disease Activity Score in 28 joints (DAS28)-C-reactive protein (CRP) < 2,6;
Časové okno: 12. a 24. týden
|
12. a 24. týden
|
|
|
Podíl subjektů s DAS28-CRP ≤ 3,2
Časové okno: 12. a 24. týden
|
12. a 24. týden
|
|
|
Změny v indexu klinické aktivity onemocnění (CDAI) oproti výchozí hodnotě;
Časové okno: Týden 12 a 24
|
Týden 12 a 24
|
|
|
Změny v závažnosti ranní ztuhlosti ve srovnání s výchozí hodnotou;
Časové okno: 12. a 24. týden
|
12. a 24. týden
|
|
|
Změny skóre dotazníku hodnotícího zdravotní postižení (HAQ-DI) oproti výchozímu stavu;
Časové okno: Týden 12 a 24
|
Týden 12 a 24
|
|
|
Podíl subjektů se zlepšením HAQ (alespoň 0,22bodové snížení skóre HAQ-DI oproti výchozí hodnotě);
Časové okno: 12. a 24. týden
|
12. a 24. týden
|
|
|
Změny v pacienty hlášených výsledcích (PROs) od výchozího stavu do 24. týdne;
Časové okno: 24. týden
|
24. týden
|
|
|
Podíl subjektů, které během studie upravily svou medikaci pro revmatoidní artritidu (RA);
Časové okno: Týden 12
|
kromě studijního léku
|
Týden 12
|
|
Délka a závažnost ranní ztuhlosti
Časové okno: 24. týden
|
24. týden
|
|
|
Relativní změny oproti výchozí hodnotě v hladinách DAS28;
Časové okno: 12. a 24. týden
|
12. a 24. týden
|
|
|
Změny skóre dotazníku Short Form Health Survey (SF-36) ve srovnání se výchozí hodnotou;
Časové okno: Týden 12 a 24
|
Týden 12 a 24
|
|
|
Změny v délce ranní ztuhlosti ve srovnání s výchozí hodnotou;
Časové okno: Týden 12 a 24
|
Týden 12 a 24
|
Spolupracovníci a vyšetřovatelé
Sponzor
Spolupracovníci
Termíny studijních záznamů
Hlavní termíny studia
Začátek studia (Odhadovaný)
Primární dokončení (Odhadovaný)
Dokončení studie (Odhadovaný)
Termíny zápisu do studia
První předloženo
První předloženo, které splnilo kritéria kontroly kvality
První zveřejněno (Aktuální)
Aktualizace studijních záznamů
Poslední zveřejněná aktualizace (Aktuální)
Odeslaná poslední aktualizace, která splnila kritéria kontroly kvality
Naposledy ověřeno
Více informací
Termíny související s touto studií
Klíčová slova
Další relevantní podmínky MeSH
Další identifikační čísla studie
- TJ-IRB202512226
Plán pro data jednotlivých účastníků (IPD)
Plánujete sdílet data jednotlivých účastníků (IPD)?
Informace o lécích a zařízeních, studijní dokumenty
Studuje lékový produkt regulovaný americkým FDA
Studuje produkt zařízení regulovaný americkým úřadem FDA
Tyto informace byly beze změn načteny přímo z webu clinicaltrials.gov. Máte-li jakékoli požadavky na změnu, odstranění nebo aktualizaci podrobností studie, kontaktujte prosím register@clinicaltrials.gov. Jakmile bude změna implementována na clinicaltrials.gov, bude automaticky aktualizována i na našem webu .