Denne side blev automatisk oversat, og nøjagtigheden af ​​oversættelsen er ikke garanteret. Der henvises til engelsk version for en kildetekst.

ACE-536 Extension Study - Beta Thalassæmi

Et åbent udvidelsesstudie til evaluering af langtidsvirkningerne af ACE-536 hos patienter med β-thalassæmi, der tidligere er tilmeldt undersøgelse A536-04

Studie A536-06 er et åbent forlængelsesstudie for patienter, der tidligere er indskrevet i studie A536-04 (ClinicalTrials.gov Identifier NCT01749540), for at evaluere den langsigtede sikkerhed og tolerabilitet af ACE-536 hos voksne patienter med beta-thalassæmi.

Studieoversigt

Status

Afsluttet

Betingelser

Intervention / Behandling

Detaljeret beskrivelse

Studie A536-06 er et åbent forlængelsesstudie for patienter, der tidligere er indskrevet i studie A536-04 (ClinicalTrials.gov Identifikator NCT01749540), for at evaluere sikkerheden, tolerabiliteten og de farmakodynamiske virkninger af op til 24 måneders ACE-536-behandling hos voksne patienter med beta-thalassæmi tidligere behandlet med ACE-536 i op til 3 måneder i studie A536-04. Startdosisniveauet i A536-06 vil være 0,8 mg/kg ved subkutan (SC) injektion én gang hver 3. uge. Reglerne for dosistitrering/modifikation vil blive fulgt for individuelle patienter og vil være baseret på sikkerheds- og effektdata indsamlet under behandlingsforløbet.

Undersøgelsestype

Interventionel

Tilmelding (Faktiske)

51

Fase

  • Fase 2

Kontakter og lokationer

Dette afsnit indeholder kontaktoplysninger for dem, der udfører undersøgelsen, og oplysninger om, hvor denne undersøgelse udføres.

Studiesteder

      • Athens, Grækenland
        • Acceleron Investigative Site
      • Brindisi, Italien
        • Acceleron Investigative Site
      • Catania, Italien
        • Acceleron Investigative Site
      • Ferrara, Italien
        • Acceleron Investigative Site
      • Modena, Italien
        • Acceleron Investigative Site
      • Naples, Italien
        • Acceleron Investigative Site
      • Turin, Italien
        • Acceleron Investigative Site

Deltagelseskriterier

Forskere leder efter personer, der passer til en bestemt beskrivelse, kaldet berettigelseskriterier. Nogle eksempler på disse kriterier er en persons generelle helbredstilstand eller tidligere behandlinger.

Berettigelseskriterier

Aldre berettiget til at studere

18 år og ældre (Voksen, Ældre voksen)

Tager imod sunde frivillige

Ingen

Beskrivelse

Inklusionskriterier:

  1. Afslutning af behandlingsperioden i basisundersøgelsen A536-04.
  2. Kvinder i den fødedygtige alder (defineret som seksuelt modne kvinder, der ikke har gennemgået hysterektomi eller bilateral oophorektomi eller ikke er naturligt postmenopausale ≥ 24 på hinanden følgende måneder) skal have negativ urin- eller blodgraviditetstest før tilmelding og anvende passende præventionsmetoder (abstinens, orale præventionsmidler, barrieremetode med spermicid eller kirurgisk sterilisering) under studiedeltagelse og i 12 uger efter den sidste dosis af ACE-536. Mænd skal acceptere at bruge latexkondom under enhver seksuel kontakt med kvinder i den fødedygtige alder under undersøgelsesdeltagelsen og i 12 uger efter den sidste dosis af ACE-536, selvom han har gennemgået en vellykket vasektomi. Patienter skal rådgives om foranstaltninger, der skal anvendes for at forhindre graviditet og potentielle toksiciteter før den første dosis af ACE-536.
  3. Patienten er i stand til at overholde tidsplanen for studiebesøg, forstå og overholde alle protokolkrav.
  4. Patienten forstår og er i stand til at give skriftligt informeret samtykke

    Patienter med behandlingsafbrydelse (defineret som patienter, der gennemfører EOS-besøget for undersøgelse A536-04 og er ≥ 28 dage efter EOS-besøg) skal også opfylde følgende kriterier

  5. Gennemsnitlig hæmoglobinkoncentration < 10,0 g/dL af 2 målinger (ikke påvirket af RBC-transfusion) (den ene udført inden for én dag før cyklus 1 dag 1 og den anden udført i screeningsperioden [Dag -28 til Dag -1]) i NTD patienter.
  6. Tilstrækkelige folatniveauer eller på folatbehandling.
  7. Blodpladeantal ≥ 100 x 10(9)/L og ≤ 1.000 x 10(9)/L.
  8. Aspartataminotransferase (AST) eller alaninaminotransferase (ALT) < 3 x øvre normalgrænse (ULN).
  9. Serumkreatinin ≤ 1,5 x ULN.
  10. Udstødningsfraktion ≥ 50 % ved ekkokardiogram (ECHO) eller Multi gated acquisition scan (MUGA).

Ekskluderingskriterier:

  1. Afbrydelse/tilbagetrækning fra undersøgelse A536-04 på grund af patientens anmodning, patientens uvilje eller manglende evne til at overholde protokollen, graviditet, brug af forbudt medicin (f.eks. hydroxyurinstof), medicinsk årsag eller AE, overfølsomhedsreaktion over for undersøgelseslægemidlet, efter skøn. af sponsoren, eller tab til opfølgning inden afslutningen af ​​behandlingsperioden.
  2. Enhver klinisk signifikant pulmonal (herunder pulmonal hypertension), kardiovaskulær, endokrin, neurologisk, hepatisk, gastrointestinal, infektiøs, immunologisk (herunder klinisk signifikant allo- eller autoimmunisering) eller genitourinær sygdom, som undersøgeren vurderer som ikke tilstrækkeligt kontrolleret før cyklus 1 dag 1.
  3. Symptomatisk splenomegali.
  4. Splenektomi inden for 56 dage før cyklus 1 dag 1.
  5. Større operation (undtagen splenektomi) inden for 28 dage før cyklus 1 dag 1. Patienter skal være fuldstændig restitueret fra enhver tidligere operation før cyklus 1 dag 1.
  6. Patienter, der modtager eller planlægger at modtage hydroxyurinstofbehandling. Patienterne må ikke have haft hydroxyurinstof inden for 90 dage efter cyklus 1 dag 1.
  7. Til patienter med afbrydelse af behandlingen: Jernchelatbehandling, hvis den påbegyndes inden for 56 dage før cyklus 1, dag 1.
  8. Cytotoksiske midler, systemiske kortikosteroider, immunsuppressiva eller antikoagulerende terapi såsom warfarin eller heparin inden for 28 dage før cyklus 1 dag 1 (profylaktisk aspirin op til 100 mg/dag og lavmolekylært (LMW) heparin til overfladisk venetrombose (SVT) er tilladt).
  9. Behandling med et andet forsøgslægemiddel (inklusive sotatercept [ACE-011]) eller udstyr eller godkendt behandling til forsøgsbrug ≤ 28 dage før cyklus 1 dag 1, eller hvis halveringstiden for det tidligere forsøgsprodukt er kendt, inden for 5 gange halveringstiden forud for cyklus 1 dag 1, alt efter hvad der er længst på noget tidspunkt mellem afslutningen af ​​behandlingen af ​​basisundersøgelsen A536-04 og cyklus 1 dag 1.
  10. Kendt positiv for human immundefektvirus (HIV), aktiv infektiøs hepatitis B (HBV) eller aktiv infektiøs hepatitis C (HCV).
  11. Ukontrolleret hypertension defineret som systolisk blodtryk (SBP) ≥ 150 mm Hg eller diastolisk blodtryk (DBP) ≥ 100 mm Hg.
  12. Kendt historie med tromboemboliske hændelser ≥ grad 3 i henhold til National Cancer Institute-Common Terminology Criteria for Adverse Events (NCI-CTCAE) v.4.0 (aktuel aktiv mindre version).
  13. Drægtige eller ammende hunner.
  14. Anamnese med alvorlige allergiske eller anafylaktiske reaktioner eller overfølsomhed over for rekombinante proteiner eller hjælpestoffer i forsøgslægemidlet.
  15. Enhver anden tilstand, som ikke specifikt er nævnt ovenfor, og som efter investigatorens vurdering ville udelukke patienten fra at deltage i undersøgelsen.

Studieplan

Dette afsnit indeholder detaljer om studieplanen, herunder hvordan undersøgelsen er designet, og hvad undersøgelsen måler.

Hvordan er undersøgelsen tilrettelagt?

Design detaljer

  • Primært formål: Behandling
  • Tildeling: N/A
  • Interventionel model: Enkelt gruppeopgave
  • Maskning: Ingen (Åben etiket)

Våben og indgreb

Deltagergruppe / Arm
Intervention / Behandling
Eksperimentel: Luspatercept Extension Population
Deltagerne får luspatercept 0,6, 0,8, 1,0 eller 1,25 mg/kg indgivet ved subkutan injektion på dag 1 i hver 21-dages cyklus i op til 87 cyklusser (op til ca. 5 år). Deltagerne vil modtage det højeste tolererede dosisniveau af luspatercept, som de blev tildelt i basisstudiet, medmindre en dosisændring var påkrævet.
subkutan injektion
Andre navne:
  • ACE-536
  • MK-6143

Hvad måler undersøgelsen?

Primære resultatmål

Resultatmål
Foranstaltningsbeskrivelse
Tidsramme
Antal deltagere, der oplevede en uønsket hændelse (AE)
Tidsramme: Op til cirka 68 måneder
En uønsket hændelse (AE) var enhver uønsket medicinsk hændelse i en deltager eller en klinisk undersøgelsesdeltager, der administrerede et forsøgslægemiddel, som ikke nødvendigvis havde en årsagssammenhæng med behandlingen. En AE kunne derfor have været et hvilket som helst ugunstigt og utilsigtet tegn (herunder et unormalt laboratoriefund), symptom eller sygdom, der er tidsmæssigt forbundet med brugen af ​​undersøgelseslægemidlet, uanset om det blev anset for at være relateret til undersøgelseslægemidlet eller ej. Antallet af deltagere, der oplevede en AE, rapporteres.
Op til cirka 68 måneder
Antal deltagere, der afbrød undersøgelsesbehandling på grund af en AE
Tidsramme: Op til cirka 60 måneder
En uønsket hændelse (AE) var enhver uønsket medicinsk hændelse i en deltager eller en klinisk undersøgelsesdeltager, der administrerede et forsøgslægemiddel, som ikke nødvendigvis havde en årsagssammenhæng med behandlingen. En AE kunne derfor have været et hvilket som helst ugunstigt og utilsigtet tegn (herunder et unormalt laboratoriefund), symptom eller sygdom, der er tidsmæssigt forbundet med brugen af ​​undersøgelseslægemidlet, uanset om det blev anset for at være relateret til undersøgelseslægemidlet eller ej. Antallet af deltagere, der afbrød undersøgelsesbehandling på grund af en AE, er rapporteret.
Op til cirka 60 måneder

Sekundære resultatmål

Resultatmål
Foranstaltningsbeskrivelse
Tidsramme
Procentdel af ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL fra baseline over et rullende 8-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Et erythroidrespons hos NTD-deltagere blev defineret som en gennemsnitlig hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL fra baseline over et 8-ugers interval sammenlignet med baseline. Udgangshæmoglobin for NTD-deltagere var gennemsnittet af to eller flere målinger udført i løbet af screeningsperioden for enten basisundersøgelsen (A536-04) eller forlængelsesundersøgelsen (A536-06). Hæmoglobinmålinger inden for 2 uger efter RBC-transfusion blev udelukket fra analysen. NTD-deltagere var deltagere, som havde modtaget <4 enheder røde blodlegemer (RBC'er) inden for 8 uger før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Et 8-ugers interval blev defineret som enhver på hinanden følgende 8 uger i løbet af undersøgelsen. Procentdelen af ​​deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL fra baseline er vist.
Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procentdel af ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL fra baseline over et rullende 12-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Et erythroidrespons hos NTD-deltagere blev defineret som en gennemsnitlig hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL fra baseline over et 12-ugers interval sammenlignet med baseline. Udgangshæmoglobin for NTD-deltagere var gennemsnittet af to eller flere målinger udført i løbet af screeningsperioden for enten basisundersøgelsen (A536-04) eller forlængelsesundersøgelsen (A536-06). Hæmoglobinmålinger inden for 2 uger efter transfusion af røde blodlegemer (RBC) blev udelukket fra analysen. NTD-deltagere var deltagere, som havde modtaget <4 enheder af røde blodlegemer inden for 8 uger før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Et 12-ugers interval blev defineret som enhver på hinanden følgende 12 uger i løbet af undersøgelsen. Procentdelen af ​​deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL fra baseline er vist.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procentdel af ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL fra baseline i uge 13 til 24
Tidsramme: Uge 13 til 24
Et erythroidrespons hos NTD-deltagere blev defineret som en gennemsnitlig hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL fra baseline målt i uge 13 til 24. Udgangshæmoglobin for NTD-deltagere var gennemsnittet af to eller flere målinger udført i løbet af screeningsperioden for enten basisundersøgelsen (A536-04) eller forlængelsesundersøgelsen (A536-06). Hæmoglobinmålinger inden for 2 uger efter transfusion af røde blodlegemer (RBC) blev udelukket fra analysen. NTD-deltagere var deltagere, som havde modtaget <4 enheder af røde blodlegemer inden for 8 uger før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Procentdelen af ​​deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL fra baseline er vist.
Uge 13 til 24
Procentdel af ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL fra baseline i uge 37 til 48
Tidsramme: Uge 37 til 48
Et erythroidrespons hos NTD-deltagere blev defineret som en gennemsnitlig hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL målt i uge 37 til 48. Udgangshæmoglobin for NTD-deltagere var gennemsnittet af to eller flere målinger udført i løbet af screeningsperioden for enten basisundersøgelsen (A536-04) eller forlængelsesundersøgelsen (A536-06). Hæmoglobinmålinger inden for 2 uger efter transfusion af røde blodlegemer (RBC) blev udelukket fra analysen. NTD-deltagere var deltagere, som havde modtaget <4 enheder af røde blodlegemer inden for 8 uger før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Procentdelen af ​​deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL fra baseline er vist.
Uge 37 til 48
Procentdel af ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL fra baseline over et rullende 8-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Et erythroidrespons hos NTD-deltagere blev defineret som en gennemsnitlig hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL fra baseline over et 8-ugers interval sammenlignet med baseline. Udgangshæmoglobin for NTD-deltagere var gennemsnittet af to eller flere målinger udført i løbet af screeningsperioden for enten basisundersøgelsen (A536-04) eller forlængelsesundersøgelsen (A536-06). Hæmoglobinmålinger inden for 2 uger efter transfusion af røde blodlegemer (RBC) blev udelukket fra analysen. NTD-deltagere var deltagere, som havde modtaget <4 enheder af røde blodlegemer inden for 8 uger før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Et 8-ugers interval blev defineret som enhver på hinanden følgende 8 uger i løbet af undersøgelsen. Procentdelen af ​​deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL fra baseline vil blive præsenteret.
Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procentdel af ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL fra baseline over et rullende 12-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Et erythroidrespons hos NTD-deltagere blev defineret som en gennemsnitlig hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL fra baseline over et 12-ugers interval sammenlignet med baseline. Udgangshæmoglobin for NTD-deltagere var gennemsnittet af to eller flere målinger udført i løbet af screeningsperioden for enten basisundersøgelsen (A536-04) eller forlængelsesundersøgelsen (A536-06). Hæmoglobinmålinger inden for 2 uger efter transfusion af røde blodlegemer (RBC) blev udelukket fra analysen. NTD-deltagere var deltagere, som havde modtaget <4 enheder af røde blodlegemer inden for 8 uger før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Et 12-ugers interval blev defineret som enhver på hinanden følgende 12 uger i løbet af undersøgelsen. Procentdelen af ​​deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL fra baseline er præsenteret.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procentdel af ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL fra baseline i uge 13 til 24
Tidsramme: Uge 13 til 24
Et erythroidrespons hos NTD-deltagere blev defineret som en gennemsnitlig hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL fra baseline målt i uge 13 til 24. Udgangshæmoglobin for NTD-deltagere var gennemsnittet af to eller flere målinger udført i løbet af screeningsperioden for enten basisundersøgelsen (A536-04) eller forlængelsesundersøgelsen (A536-06). Hæmoglobinmålinger inden for 2 uger efter transfusion af røde blodlegemer (RBC) blev udelukket fra analysen. NTD-deltagere var deltagere, som havde modtaget <4 enheder af røde blodlegemer inden for 8 uger før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Procentdelen af ​​deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL fra baseline er præsenteret.
Uge 13 til 24
Procentdel af ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL fra baseline i uge 37 til 48
Tidsramme: Uge 37 til 48
Et erythroidrespons hos NTD-deltagere blev defineret som en gennemsnitlig hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL fra baseline målt i uge 37 til 48. Udgangshæmoglobin for NTD-deltagere var gennemsnittet af to eller flere målinger udført i løbet af screeningsperioden for enten basisundersøgelsen (A536-04) eller forlængelsesundersøgelsen (A536-06). Hæmoglobinmålinger inden for 2 uger efter transfusion af røde blodlegemer (RBC) blev udelukket fra analysen. NTD-deltagere var deltagere, som havde modtaget <4 enheder af røde blodlegemer inden for 8 uger før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Procentdelen af ​​deltagere med en hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL fra baseline er præsenteret.
Uge 37 til 48
Procentdel af transfusionsafhængige (TD) deltagere med en ≥20 % reduktion i røde blodlegemer (RBC) transfusionsbyrde fra baseline i løbet af et rullende 8-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i løbet af et 8-ugers interval divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 8 uger før behandlingens start (baseline ). TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Et 8-ugers interval blev defineret som enhver på hinanden følgende 8 uger i løbet af undersøgelsen. Procentdelen af ​​deltagere med en ≥20 % reduktion i RBC-transfusionsbyrden fra baseline er præsenteret.
Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procentdel af transfusionsafhængige (TD) deltagere med en ≥33 % reduktion i røde blodlegemer (RBC) transfusionsbyrde fra baseline i løbet af et rullende 8-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i løbet af et 8-ugers interval divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 8 uger før behandlingens start (baseline ). TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Et 8-ugers interval blev defineret som enhver på hinanden følgende 8 uger i løbet af undersøgelsen. Procentdelen af ​​deltagere med en ≥33 % reduktion i RBC-transfusionsbyrden fra baseline er præsenteret.
Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procentdel af transfusionsafhængige (TD) deltagere med en ≥50 % reduktion i røde blodlegemer (RBC) transfusionsbyrde fra baseline i løbet af et rullende 8-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i løbet af et 8-ugers interval divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 8 uger før behandlingens start (baseline ). TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Et 8-ugers interval blev defineret som enhver på hinanden følgende 8 uger i løbet af undersøgelsen. Procentdelen af ​​deltagere med en ≥50 % reduktion i RBC-transfusionsbyrden fra baseline er vist.
Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procentdel af transfusionsafhængige (TD) deltagere med en ≥20 % reduktion i røde blodlegemer (RBC) transfusionsbyrde fra baseline i løbet af et rullende 12-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i løbet af et 12-ugers interval divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 12 uger før behandlingens start (baseline ). TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Et 12-ugers interval blev defineret som enhver på hinanden følgende 12 uger i løbet af undersøgelsen. Procentdelen af ​​deltagere med en ≥20 % reduktion i RBC-transfusionsbyrden fra baseline er præsenteret.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procentdel af transfusionsafhængige (TD) deltagere med en ≥33 % reduktion i røde blodlegemer (RBC) transfusionsbyrde fra baseline i løbet af et rullende 12-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i løbet af et 12-ugers interval divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 8 uger før behandlingens start (baseline ). TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Et 12-ugers interval blev defineret som enhver på hinanden følgende 12 uger i løbet af undersøgelsen. Procentdelen af ​​deltagere med en ≥33 % reduktion i RBC-transfusionsbyrden fra baseline er præsenteret.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procentdel af transfusionsafhængige (TD) deltagere med en ≥50 % reduktion i røde blodlegemer (RBC) transfusionsbyrde fra baseline i løbet af et rullende 12-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i løbet af et 12-ugers interval divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 12 uger før behandlingens start (baseline ). TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Et 12-ugers interval blev defineret som enhver på hinanden følgende 12 uger i løbet af undersøgelsen. Procentdelen af ​​deltagere med en ≥50 % reduktion i RBC-transfusionsbyrden fra baseline er vist.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procentdel af transfusionsafhængige (TD) deltagere med en ≥20 % reduktion i røde blodlegemer (RBC) transfusionsbyrde fra baseline i uge 13 til 24
Tidsramme: Uge 13 til 24
Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i løbet af uge 13 til 24 divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 12 uger før behandlingsstart (baseline ). TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Procentdelen af ​​deltagere med en ≥20 % reduktion i RBC-transfusionsbyrden fra baseline er præsenteret.
Uge 13 til 24
Procentdel af transfusionsafhængige (TD) deltagere med en ≥33 % reduktion i røde blodlegemer (RBC) transfusionsbyrde fra baseline i uge 13 til 24
Tidsramme: Uge 13 til 24
Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i løbet af uge 13 til 24 divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 12 uger før behandlingsstart (baseline ). TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Procentdelen af ​​deltagere med en ≥33 % reduktion i RBC-transfusionsbyrden fra baseline er præsenteret.
Uge 13 til 24
Procentdel af transfusionsafhængige (TD) deltagere med en ≥50 % reduktion i røde blodlegemer (RBC) transfusionsbyrde fra baseline i uge 13 til 24
Tidsramme: Uge 13 til 24
Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i uge 13 til 24 divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 12 uger før behandlingens start (baseline) . TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Procentdelen af ​​deltagere med en ≥50 % reduktion i RBC-transfusionsbyrden fra baseline er vist.
Uge 13 til 24
Procentdel af transfusionsafhængige (TD) deltagere med en ≥20 % reduktion i røde blodlegemer (RBC) transfusionsbyrde fra baseline i uge 37 til 48
Tidsramme: Uge 37 til 48
Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i uge 37 til 48 divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 12 uger før behandlingens start (baseline) . TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Procentdelen af ​​deltagere med en ≥20 % reduktion i RBC-transfusionsbyrden fra baseline er præsenteret.
Uge 37 til 48
Procentdel af transfusionsafhængige (TD) deltagere med en ≥33 % reduktion i røde blodlegemer (RBC) transfusionsbyrde fra baseline i uge 37 til 48
Tidsramme: Uge 37 til 48
Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i uge 37 til 48 divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 12 uger før behandlingens start (baseline) . TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Procentdelen af ​​deltagere med en ≥33 % reduktion i RBC-transfusionsbyrden fra baseline er præsenteret.
Uge 37 til 48
Procentdel af transfusionsafhængige (TD) deltagere med en ≥50 % reduktion i røde blodlegemer (RBC) transfusionsbyrde fra baseline i uge 37 til 48
Tidsramme: Uge 37 til 48
Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i uge 37 til 48 divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 12 uger før behandlingens start (baseline) . TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Procentdelen af ​​deltagere med en ≥50 % reduktion i RBC-transfusionsbyrden fra baseline er vist.
Uge 37 til 48
Procentdel af transfusionsafhængige (TD) deltagere, der bevarede røde blodlegemer (RBC) transfusionsuafhængighed i ≥8 uger
Tidsramme: Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Transfusionsuafhængighed for TD-deltagere blev defineret som den procentdel af deltagere, der ikke krævede RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i ≥8 uger i undersøgelsen efter behandlingsstart. TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Procentdelen af ​​deltagere, der opretholdt transfusionsuafhængighed i ≥8 uger, vises.
Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Maksimal procentvis ændring fra baseline i røde blodlegemer (RBC) transfusioner i transfusionsafhængige (TD) deltagere over 8 uger
Tidsramme: Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Reduktionen fra baseline i transfusioner af røde blodlegemer for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfusioneret i løbet af et 8-ugers interval divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 8 uger før til behandlingsstart (baseline). TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Et 8-ugers interval blev defineret som enhver på hinanden følgende 8 uger i løbet af undersøgelsen. Den procentvise ændring fra baseline i RBC-transfusioner hos TD-deltagere er præsenteret.
Ethvert 8-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Maksimal procentvis ændring fra baseline i røde blodlegemer (RBC) transfusioner i transfusionsafhængige (TD) deltagere over 12 uger
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Ændringen fra baseline i transfusioner af røde blodlegemer for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfusioneret i løbet af et 12-ugers interval divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 12 uger før til behandlingsstart (baseline). TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder af røde blodlegemer hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Et 12-ugers interval blev defineret som enhver på hinanden følgende 12 uger i løbet af undersøgelsen. Den procentvise ændring fra baseline i RBC-transfusioner hos TD-deltagere er præsenteret.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Tid til erythroidrespons for ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere, der opnåede en hæmoglobinstigning ≥1,0 ​​g/dL over et rullende 12-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Tid til erythroidrespons blev defineret som tiden fra første dosis til den første dato for et rullende 12-ugers vindue, hvor der opnåedes en hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL. Når der var flere usammenhængende intervaller med respons, blev det længste interval brugt. Deltagere med svar i gang på analysetidspunktet blev censureret. Tiden til den første dato for et rullende 12-ugers vindue, der opnår en hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL, vises.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Tid til erythroidrespons for ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere, der opnåede en hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL over et rullende 12-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Tid til erythroidrespons blev defineret som tiden fra første dosis til den første dato af et rullende 12-ugers vindue, hvor der opnåedes en hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL. Når der var flere usammenhængende intervaller med respons, blev det længste interval brugt. Deltagere med svar i gang på analysetidspunktet blev censureret. Tiden til den første dato for et rullende 12-ugers vindue, der opnår en hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL, vises.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Tid til erythroidrespons for transfusionsafhængige (TD) deltagere, der opnåede en reduktion af transfusionsbyrden på ≥33 % over et rullende 12-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Tid til erythroidrespons blev defineret som tiden fra første dosis til den første dato for ethvert rullende 12-ugers vindue, hvor der opnåedes en reduktion af transfusionsbyrden for røde blodlegemer (RBC) sammenlignet med forbehandling på ≥33 %. Når der var flere usammenhængende intervaller med respons, blev det længste interval brugt. Deltagere med svar i gang på analysetidspunktet blev censureret. Tiden til den første dato for et rullende 12-ugers vindue, der opnår en reduktion af transfusionsbyrden for røde blodlegemer sammenlignet med forbehandling på ≥33 %, vises.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Tid til erythroidrespons for transfusionsafhængige (TD) deltagere, der opnåede en reduktion af transfusionsbyrden på ≥50 % over et rullende 12-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Tid til erythroidrespons blev defineret som tiden fra første dosis til den første dato for ethvert rullende 12-ugers vindue, hvor der opnåedes en reduktion af transfusionsbyrden for røde blodlegemer (RBC) sammenlignet med forbehandling på ≥50 %. Når der var flere usammenhængende intervaller med respons, blev det længste interval brugt. Deltagere med svar i gang på analysetidspunktet blev censureret. Tiden til den første dato for et rullende 12-ugers vindue, hvor der opnås en reduktion af transfusionsbyrden for røde blodlegemer sammenlignet med forbehandling på ≥50 %, vises.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Varighed af erythroidrespons for ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere, der opnåede en hæmoglobinstigning ≥1,0 ​​g/dL over et rullende 12-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Varigheden af ​​erythroidrespons blev defineret som tiden fra startdatoen for det første rullende 12-ugers vindue, der opnåede en hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL til den sidste dato for det sidste på hinanden følgende rullende 12-ugers vindue, hvor der opnåedes en hæmoglobinstigning på ≥ 1,0 g/dL. Når der var flere usammenhængende intervaller med respons, blev det længste interval brugt. Deltagere med svar i gang på analysetidspunktet blev censureret. Varigheden af ​​respons for deltagere, der opnår en hæmoglobinstigning på ≥1,0 ​​g/dL, vises.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Varighed af erythroidrespons for ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere, der opnåede en hæmoglobinstigning ≥1,5 g/dL over et rullende 12-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Varigheden af ​​erythroidrespons blev defineret som tiden fra startdatoen for det første rullende 12-ugers vindue, der opnåede en hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL til den sidste dato for det sidste på hinanden følgende rullende 12-ugers vindue, hvor der opnåedes en hæmoglobinstigning på ≥ 1,5 g/dL. Når der var flere usammenhængende intervaller med respons, blev det længste interval brugt. Deltagere med svar i gang på analysetidspunktet blev censureret. Varigheden af ​​respons for deltagere, der opnår en hæmoglobinstigning på ≥1,5 g/dL, vises.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Varighed af erythroidrespons for transfusionsafhængige (TD) deltagere, der opnåede en reduktion af transfusionsbyrden på ≥33 % over et rullende 12-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Varigheden af ​​erythroidrespons blev defineret som tiden fra startdatoen for det første rullende 12-ugers vindue, hvor der opnåedes en reduktion af transfusionsbyrden for røde blodlegemer (RBC) sammenlignet med forbehandling på ≥33 % til den sidste dato for den sidste på hinanden følgende rullende 12- ugevindue, der opnår en reduktion af RBC-transfusionsbyrden sammenlignet med forbehandling på ≥33 %. Når der var flere usammenhængende intervaller med respons, blev det længste interval brugt. Deltagere med svar i gang på analysetidspunktet blev censureret. Varigheden af ​​respons for deltagere, der opnår en reduktion af RBC-transfusionsbyrden sammenlignet med forbehandling på ≥33 %, vises.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Varighed af erythroidrespons for transfusionsafhængige (TD) deltagere, der opnåede en reduktion af transfusionsbyrden på ≥50 % over et rullende 12-ugers interval
Tidsramme: Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Varigheden af ​​erythroidrespons blev defineret som tiden fra startdatoen for det første rullende 12-ugers vindue, hvor der opnåedes en reduktion af transfusionsbyrden for røde blodlegemer (RBC) sammenlignet med forbehandling på ≥50 % til den sidste dato for den sidste på hinanden følgende rullende 12- ugevindue, der opnår en reduktion af RBC-transfusionsbyrden sammenlignet med forbehandling på ≥50 %. Når der var flere usammenhængende intervaller med respons, blev det længste interval brugt. Deltagere med svar i gang på analysetidspunktet blev censureret. Varigheden af ​​respons for deltagere, der opnår en reduktion af RBC-transfusionsbyrden sammenlignet med forbehandling på ≥50 %, er vist.
Ethvert 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Gennemsnitlig ændring fra baseline i hæmoglobinniveauer før transfusion hos transfusionsafhængige (TD) deltagere
Tidsramme: Ethvert 8- eller 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Hæmoglobinniveauer før transfusion blev beregnet hos TD-deltagere. TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder røde blodlegemer (RBC) hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Baseline hæmoglobinniveauet før transfusion var et gennemsnit af alle hæmoglobinværdier målt før den første dosis af undersøgelseslægemidlet, der blev givet. Post-baseline præ-transfusion hæmoglobinniveauer blev beregnet ved hjælp af gennemsnittet af alle hæmoglobinværdier registreret før hver transfusion, som var påkrævet efter den første dosis af undersøgelseslægemidlet var givet. Alle hæmoglobinniveauer målt inden for de 2 uger efter en transfusion af røde blodlegemer blev udelukket fra analysen. Ændringen fra baseline i hæmoglobinniveauer før transfusion er præsenteret.
Ethvert 8- eller 12-ugers interval under undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Gennemsnitlig ændring fra baseline i hæmoglobinniveau over flere rullende 8-ugers intervaller hos ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og flere 8-ugers intervaller i løbet af undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Gennemsnitlig ændring fra baseline i hæmoglobinniveauer blev beregnet for flere rullende 8-ugers intervaller hos NTD-deltagere. NTD-deltagere var deltagere, som havde modtaget <4 enheder røde blodlegemer (RBC) inden for 8 uger før den første dosis af undersøgelsesbehandlingen. Baseline hæmoglobinniveauet før transfusion var et gennemsnit af alle hæmoglobinværdier målt før den første dosis af undersøgelseslægemidlet, der blev givet. Hæmoglobinniveauet efter baseline blev taget efter hvert rullende 8-ugers interval, hvilket gav flere værdier for den gennemsnitlige ændring fra baseline i hæmoglobin. Den maksimale ændring fra baseline i hæmoglobinniveau blandt de multiple rullende 8-ugers intervaller er præsenteret.
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og flere 8-ugers intervaller i løbet af undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Gennemsnitlig ændring fra baseline i hæmoglobinniveau over flere rullende 12-ugers intervaller hos ikke-transfusionsafhængige (NTD) deltagere
Tidsramme: Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og flere 12-ugers intervaller i løbet af undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Gennemsnitlig ændring fra baseline i hæmoglobinniveauer blev beregnet for flere rullende 12-ugers intervaller hos NTD-deltagere. NTD-deltagere var deltagere, som havde modtaget <4 enheder røde blodlegemer (RBC) inden for 8 uger før den første dosis af undersøgelsesbehandlingen. Baseline hæmoglobinniveauet før transfusion var et gennemsnit af alle hæmoglobinværdier målt før den første dosis af undersøgelseslægemidlet, der blev givet. Hæmoglobinniveauet efter baseline blev taget efter hvert rullende 12-ugers interval, hvilket gav flere værdier for den gennemsnitlige ændring fra baseline i hæmoglobin. Den maksimale ændring fra baseline i hæmoglobinniveau blandt de multiple rullende 12-ugers intervaller er præsenteret.
Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og flere 12-ugers intervaller i løbet af undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procent ændring fra baseline i transfusionsbyrde over flere rullende 8-ugers intervaller hos transfusionsafhængige (TD) deltagere
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og flere 8-ugers intervaller i løbet af undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procent ændring fra baseline i transfusionsbyrde blev beregnet for flere rullende 8-ugers intervaller hos TD-deltagere. TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder røde blodlegemer (RBC) hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i løbet af et 8-ugers interval divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 8 uger før behandlingens start (baseline ). Post-baseline transfusionsbyrden blev beregnet efter hvert rullende 8-ugers interval, hvilket producerede flere værdier for den procentvise ændring fra baseline i transfusionsbyrden. Den maksimale procentvise ændring fra baseline i transfusionsbyrde blandt de multiple rullende 8-ugers intervaller er præsenteret.
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og flere 8-ugers intervaller i løbet af undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procentvis ændring fra baseline i transfusionsbyrde over flere rullende 12-ugers intervaller hos transfusionsafhængige (TD) deltagere
Tidsramme: Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og flere 12-ugers intervaller i løbet af undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procent ændring fra baseline i transfusionsbyrde blev beregnet for flere rullende 12-ugers intervaller hos TD-deltagere. TD-deltagere var deltagere, som havde modtaget ≥4 enheder røde blodlegemer (RBC) hver 8. uge (bekræftet over 6 måneder før den første dosis af undersøgelseslægemidlet). Transfusionsbyrde for TD-deltagere blev defineret som forholdet mellem RBC-transfusionsenheder (eller milliliter) transfunderet i løbet af et 12-ugers interval divideret med varigheden af ​​dette interval sammenlignet med forholdet mellem RBC-transfusionsenheder 12 uger før behandlingens start (baseline ). Post-baseline transfusionsbyrden blev beregnet efter hvert rullende 12-ugers interval, hvilket producerede flere værdier for den procentvise ændring fra baseline i transfusionsbyrden. Den maksimale procentvise ændring fra baseline i transfusionsbyrde blandt de multiple rullende 12-ugers intervaller er præsenteret.
Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og flere 12-ugers intervaller i løbet af undersøgelsen (op til ca. 68 måneder)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i erytropoietin
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver blev indsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme erythropoietin. Den procentvise ændring fra baseline i gennemsnitlig koncentration af erythropoietin blev målt. Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Pr. protokol blev analysen præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i retikulocyttal
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver blev indsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme retikulocyttal. Den procentvise ændring fra baseline i retikulocyttal blev målt. Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Pr. protokol blev analysen præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i antal nukleerede røde blodlegemer (nRBC)
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver blev indsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme nRBC-tal. Den procentvise ændring fra baseline i nRBC-tal blev målt. Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Pr. protokol blev analysen præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i opløselig transferrinreceptor
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver blev opsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme opløselig transferrinreceptor. Den procentvise ændring fra baseline i middelkoncentration af opløselig transferrinreceptor blev målt. Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Pr. protokol blev analysen præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i serumferritin
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver blev indsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme serumferritin. Den procentvise ændring fra baseline i middelkoncentrationen af ​​serumferritin blev målt. Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Pr. protokol blev analysen præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i procent transferrin (jern) mætning
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver blev opsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme procent transferrin (jern)mætning. Den procentvise ændring fra baseline i gennemsnitlig koncentration af procent transferrin (jern) mætning blev målt. Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Pr. protokol blev analysen præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i serum transferrin
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver skulle udtages med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme serumtransferrin. Baseline var forudspecificeret til at være den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. I henhold til protokol var analysen planlagt til at blive præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i serumjern
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver skulle udtages med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme serumjern. Baseline var forudspecificeret til at være den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. I henhold til protokol var analysen planlagt til at blive præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i serumhepcidin
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver skulle udtages med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme serumhepcidin. Baseline var forudspecificeret til at være den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. I henhold til protokol var analysen planlagt til at blive præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i serum total jernbindingskapacitet (TIBC)
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver skulle indsamles med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme serums samlede jernbindingskapacitet. Baseline var forudspecificeret til at være den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. I henhold til protokol var analysen planlagt til at blive præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i non-transferrin bundet jern (NTBI)
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver skulle udtages med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme serum ikke-transferrinbundet jern. Baseline var forudspecificeret til at være den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. I henhold til protokol var analysen planlagt til at blive præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i total bilirubin
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver blev indsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme total bilirubin. Den procentvise ændring fra baseline i total bilirubin blev målt. Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet.
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i indirekte bilirubin
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver blev indsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme indirekte bilirubin. Den procentvise ændring fra baseline i indirekte bilirubin blev målt. Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet.
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Procent ændring fra baseline til afslutning af behandling i laktatdehydrogenase (LDH)
Tidsramme: Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Blodprøver blev indsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme LDH. Den procentvise ændring fra baseline i LDH blev målt. Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet.
Baseline (før første dosis af undersøgelseslægemidlet) og afslutning af behandling (op til dag 1807)
Ændring fra baseline i leverjernkoncentration (LIC) for deltagere med baseline LIC <3 mg/g tørvægt målt efter 18 måneder og op til 60 måneders behandling
Tidsramme: Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og op til ca. 60 måneder
Blodprøver blev indsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme LIC. Ændringen fra baseline i middel LIC for deltagere med baseline LIC <3 mg/g tørvægt blev målt ved hjælp af magnetisk resonansbilleddannelse (MRI). Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Pr. protokol blev analysen præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og op til ca. 60 måneder
Ændring fra baseline i leverjernkoncentration (LIC) for deltagere med baseline LIC ≥3 mg/g tørvægt målt efter 18 måneder og op til 60 måneders behandling
Tidsramme: Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og op til ca. 60 måneder
Blodprøver blev indsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme LIC. Ændringen fra baseline i middel LIC for deltagere med baseline LIC ≥3 mg/g tørvægt blev målt ved hjælp af magnetisk resonansbilleddannelse (MRI). Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Pr. protokol blev analysen præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og op til ca. 60 måneder
Ændring fra baseline i leverjernkoncentration (LIC) for deltagere med baseline-LIC <3 mg/g tørvægt, som har brugt jernkelationsterapi (ICT), målt efter 18 måneder og op til 60 måneders behandling
Tidsramme: Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og op til ca. 60 måneder
Blodprøver blev indsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme LIC. Ændringen fra baseline i gennemsnitlig LIC for deltagere med baseline LIC <3 mg/g tørvægt, og som har brugt IKT inden for 84 dage før den første dosis af undersøgelseslægemidlet eller under undersøgelsesbehandlingsperioden blev målt ved hjælp af magnetisk resonansbilleddannelse (MRI). . Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Pr. protokol blev analysen præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og op til ca. 60 måneder
Ændring fra baseline i leverjernkoncentration (LIC) for deltagere med baseline LIC ≥3 mg/g tørvægt, som har brugt jernkelationsterapi (IKT), målt efter 18 måneder og op til 60 måneders behandling
Tidsramme: Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og op til ca. 60 måneder
Blodprøver blev indsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme LIC. Ændringen fra baseline i gennemsnitlig LIC for deltagere med baseline LIC ≥3 mg/g tørvægt, og som har brugt IKT inden for 84 dage før den første dosis af undersøgelseslægemidlet eller under undersøgelsesbehandlingsperioden blev målt ved hjælp af magnetisk resonansbilleddannelse (MRI). . Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Pr. protokol blev analysen præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og op til ca. 60 måneder
Ændring fra baseline i leverjernkoncentration (LIC) for deltagere med baseline-LIC <3 mg/g tørvægt, som ikke har brugt jernkelationsterapi (ICT), målt efter 18 måneder og op til 60 måneders behandling
Tidsramme: Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og op til ca. 60 måneder
Blodprøver blev indsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme LIC. Ændringen fra baseline i gennemsnitlig LIC for deltagere med baseline LIC <3 mg/g tørvægt, og som ikke har brugt IKT inden for 84 dage før den første dosis af undersøgelseslægemidlet eller i løbet af undersøgelsens behandlingsperiode blev målt ved hjælp af magnetisk resonansbilleddannelse (MRI) ). Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Pr. protokol blev analysen præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og op til ca. 60 måneder
Ændring fra baseline i leverjernkoncentration (LIC) for deltagere med baseline-LIC ≥3 mg/g tørvægt, som ikke har brugt jernkelationsterapi (ICT), målt efter 18 måneder og op til 60 måneders behandling
Tidsramme: Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og op til ca. 60 måneder
Blodprøver blev indsamlet med forudbestemte tidsintervaller for at bestemme LIC. Ændringen fra baseline i gennemsnitlig LIC for deltagere med baseline LIC ≥3 mg/g tørvægt, og som ikke har brugt IKT inden for 84 dage før den første dosis af undersøgelseslægemidlet eller under undersøgelsens behandlingsperiode blev målt ved hjælp af magnetisk resonansbilleddannelse (MRI) ). Baseline var den sidste måling før den første dosis af undersøgelseslægemidlet. Pr. protokol blev analysen præsenteret efter transfusionsstatus (ikke-transfusion og transfusionsafhængig).
Baseline (før første dosis af forsøgslægemidlet) og op til ca. 60 måneder
Serumkoncentration af Luspatercept
Tidsramme: Før- og efterdosis dag 1, 8, 22, 169, 176, 190, 337 og 344
Blodprøver blev indsamlet på flere tidspunkter for at bestemme serumkoncentrationen af ​​luspatercept. Serumkoncentrationer, der var under grænsen for kvantificering (LOQ) for assayet før den første dosis, blev tildelt en numerisk værdi på nul. Serumkoncentrationer efter behandling, der var under LOQ for assayet, blev behandlet som manglende. Serumkoncentrationer tildelt værdien mangler blev udeladt fra analysen. LOQ for assayet var 50 ng/ml.
Før- og efterdosis dag 1, 8, 22, 169, 176, 190, 337 og 344

Samarbejdspartnere og efterforskere

Det er her, du vil finde personer og organisationer, der er involveret i denne undersøgelse.

Efterforskere

  • Studieleder: Medical Director, Merck Sharp & Dohme LLC

Publikationer og nyttige links

Den person, der er ansvarlig for at indtaste oplysninger om undersøgelsen, leverer frivilligt disse publikationer. Disse kan handle om alt relateret til undersøgelsen.

Hjælpsomme links

Datoer for undersøgelser

Disse datoer sporer fremskridtene for indsendelser af undersøgelsesrekord og resumeresultater til ClinicalTrials.gov. Studieregistreringer og rapporterede resultater gennemgås af National Library of Medicine (NLM) for at sikre, at de opfylder specifikke kvalitetskontrolstandarder, før de offentliggøres på den offentlige hjemmeside.

Studer store datoer

Studiestart (Faktiske)

20. oktober 2014

Primær færdiggørelse (Faktiske)

18. juni 2020

Studieafslutning (Faktiske)

18. juni 2020

Datoer for studieregistrering

Først indsendt

6. oktober 2014

Først indsendt, der opfyldte QC-kriterier

16. oktober 2014

Først opslået (Anslået)

20. oktober 2014

Opdateringer af undersøgelsesjournaler

Sidste opdatering sendt (Faktiske)

18. juli 2024

Sidste opdatering indsendt, der opfyldte kvalitetskontrolkriterier

6. februar 2024

Sidst verificeret

1. februar 2024

Mere information

Begreber relateret til denne undersøgelse

Andre undersøgelses-id-numre

  • A536-06 (Anden identifikator: Acceleron)
  • MK-6143-004 (Anden identifikator: Merck)
  • 2014-001281-94 (EudraCT nummer)

Disse oplysninger blev hentet direkte fra webstedet clinicaltrials.gov uden ændringer. Hvis du har nogen anmodninger om at ændre, fjerne eller opdatere dine undersøgelsesoplysninger, bedes du kontakte register@clinicaltrials.gov. Så snart en ændring er implementeret på clinicaltrials.gov, vil denne også blive opdateret automatisk på vores hjemmeside .

Abonner