Tämä sivu käännettiin automaattisesti, eikä käännösten tarkkuutta voida taata. Katso englanninkielinen versio lähdetekstiä varten.

Tutkimus bendamustiinin tehon ja turvallisuuden tutkimiseksi verrattuna bendamustiini + obinututsumabiin (GA101) potilailla, joilla on rituksimabille refraktiivinen, indolentti non-Hodgkinin lymfooma (GADOLIN)

perjantai 20. joulukuuta 2019 päivittänyt: Genentech, Inc.

Avoin, monikeskus, satunnaistettu, vaiheen III tutkimus bendamustiinin tehon ja turvallisuuden tutkimiseksi verrattuna Bendamustine+RO5072759:ään (GA101) potilailla, joilla on rituksimabirefraktiivinen, indolentti non-Hodgkinin lymfooma

Tämä avoin, monikeskus, satunnaistettu vaiheen III tutkimus tutkii obinututsumabin (RO5072759, GA101) tehoa, turvallisuutta, farmakokinetiikkaa ja farmakoekonomiikkaa yhdessä bendamustiinin kanssa ja sen jälkeen jatkuvan obinututsumabihoidon (ylläpitomonoterapia) verrattuna pelkkään bendamustiinihoitoon. Refractory indolent Non-Hodgkinin lymfooma (iNHL). Tutkimuksen päättymisajankohta määriteltiin, kun kaikkien potilaiden turvallisuusseuranta oli saatu päätökseen (2 vuoden turvallisuusseuranta viimeisestä annoksesta).

Tutkimuksen yleiskatsaus

Opintotyyppi

Interventio

Ilmoittautuminen (Todellinen)

413

Vaihe

  • Vaihe 3

Yhteystiedot ja paikat

Tässä osiossa on tutkimuksen suorittajien yhteystiedot ja tiedot siitä, missä tämä tutkimus suoritetaan.

Opiskelupaikat

      • Amsterdam, Alankomaat, 1081 HV
        • VU MEDISCH CENTRUM; Dept. of Medical Oncology
      • Den Haag, Alankomaat, 2504 LN
        • Haga Ziekenhuis
      • Dordrecht, Alankomaat, 3371 NM
        • Albert Schweitzer ziekenhuis
      • Groningen, Alankomaat, 9713 GZ
        • Universitair Medisch Centrum Groningen
      • Rotterdam, Alankomaat, 3015 GD
        • Erasmus MC
      • Rotterdam, Alankomaat, 3015 CE
        • Erasmus Mc - Daniel Den Hoed Kliniek; Medical Oncology
      • Antwerpen, Belgia, 2060
        • ZNA Stuivenberg
      • Kortrijk, Belgia, 8500
        • AZ Groeninge
      • Mons, Belgia, 7000
        • CHU Ambroise Paré
      • Madrid, Espanja, 28034
        • Hospital Universitario La Paz
      • Madrid, Espanja, 28006
        • Hospital Universitario de la Princesa; Servicio de Hematologia
    • Navarra
      • Pamplona, Navarra, Espanja, 31008
        • Clinica Universitaria de Navarra
    • Sevilla
      • Sevillac, Sevilla, Espanja, 41014
        • Hospital Univ. Nuestra Señora de Valme;
    • Vizcaya
      • Bilbao, Vizcaya, Espanja, 48013
        • Hospital Universitario Basurto
    • Emilia-Romagna
      • Modena, Emilia-Romagna, Italia, 41100
        • Azienda Ospedaliera Universitaria di Modena
    • Friuli-Venezia Giulia
      • Udine, Friuli-Venezia Giulia, Italia, 33100
        • Azienda Ospedaliera Univ, Ematologica
    • Lazio
      • Roma, Lazio, Italia, 00133
        • Azienda Ospedaliera Univ
      • Roma, Lazio, Italia, 00161
        • Università La Sapienza
    • Lombardia
      • Milano, Lombardia, Italia, 20133
        • Irccs Istituto Nazionale Dei Tumori (Int);S.C. Medicina Oncologica 2
      • Pavia, Lombardia, Italia, 27100
        • Irccs Policlinico San Matteo; Divisione Di Ematologia
    • Piemonte
      • Torino, Piemonte, Italia, 10128
        • Ospedale Mauriziano Umberto I
      • Torino, Piemonte, Italia, 10126
        • Azienda Ospedale San Giovanni
    • Puglia
      • Lecce, Puglia, Italia, 73100
        • Ospedale Vito Fazzi
    • Sicilia
      • Catania, Sicilia, Italia, 95124
        • Azienda Ospedaliero Univ
    • Toscana
      • Firenze, Toscana, Italia, 50141
        • Azienda Ospedaliera Univ
      • Graz, Itävalta, 8036
        • Lkh-Univ. Klinikum Graz
      • Salzburg, Itävalta, 5020
        • Lkh Salzburg - Univ. Klinikum Salzburg; Iii. Medizinische Abt.
      • Wien, Itävalta, 1090
        • Medizinische Universität Wien
    • Alberta
      • Edmonton, Alberta, Kanada, T6G 1Z2
        • Cross Cancer Institute
    • British Columbia
      • Kelowna, British Columbia, Kanada, V1Y 5L3
        • British Columbia Cancer Agency
      • Vancouver, British Columbia, Kanada, V5Z 1H6
        • British Columbia Cancer Agency
    • Manitoba
      • Winnipeg, Manitoba, Kanada, R3E 0V9
        • Manitoba Cancer Care
    • New Brunswick
      • Moncton, New Brunswick, Kanada, E1C 6Z8
        • Moncton Hospital
    • Ontario
      • East York, Ontario, Kanada, M4C 3E7
        • Toronto East General Hospital; Main Pharmacy G Wing Basement
      • Toronto, Ontario, Kanada, M4X 1K9
        • Princess Margaret Hospital
    • Quebec
      • Montreal, Quebec, Kanada, H3T 1E2
        • McGill University; Sir Mortimer B Davis Jewish General Hospital; Oncology
      • Montreal, Quebec, Kanada, H2X 3E4
        • CHUM-Hosp Notre Dame
      • Quebec City, Quebec, Kanada, G1J 1Z4
        • CHA Hopital de I enfant-Jesus
    • Saskatchewan
      • Regina, Saskatchewan, Kanada, S4T 7T1
        • Allan Blair Cancer Centre
      • Bordeaux, Ranska, 33300
        • Polyclinique Bordeaux Nord
      • Bordeaux, Ranska, 33076
        • Institut Bergonie; Hematologie Oncologie
      • Creteil, Ranska, 94010
        • Hopital Henri Mondor
      • Dijon, Ranska, 21079
        • CH DIJON
      • LeMans, Ranska, 72015
        • Centre d'oncologie-radiotherap
      • Lille, Ranska, 59037
        • Hôpital Claude Huriez
      • Lyon, Ranska, 69008
        • Centre Léon Bérard
      • Metz, Ranska, 57038
        • Hopital Bon Secour
      • Montpellier, Ranska, 34295
        • CHU Hopital Saint Eloi
      • Nantes, Ranska, 44093
        • Hopital Hotel Dieu Et Hme; Clinique Dermatologique
      • Paris, Ranska, 75015
        • Hopital Necker
      • Paris, Ranska, 75475
        • Hopital Saint Louis; Dermatologie 1
      • Pessac, Ranska, 33604
        • CHU Bordeaux
      • Pierre Benite, Ranska, 69495
        • Centre Hospitalier Lyon Sud; Hematolgie
      • Poitiers, Ranska, 86021
        • Chu De Poitiers; Chu La Miletrie
      • Reims, Ranska, 51100
        • CHU de Reims
      • Rennes, Ranska, 35033
        • Hôpital Pontchaillou
      • Rouen, Ranska, 76038
        • Centre Henri Becquerel
      • Strasbourg, Ranska, 67000
        • Clinique Ste Anne
      • Vandoeuvre, Ranska, 54511
        • CHRU de; Maladies, Vasculaires
      • Lund, Ruotsi, 22185
        • Skånes University Hospital, Skånes Department of Onclology
      • Stockholm, Ruotsi, 14186
        • Hematology Center; Karolinska Univ Hosp
      • Umeå, Ruotsi, 901 85
        • Norrlands Uni Hospital; Onkologi Avd.
      • Uppsala, Ruotsi, 751 85
        • Onc Clin, Akademiska Sjukhuset
      • Duisburg, Saksa, 47166
        • St. Johannes Hospital Duisburg
      • Frankfurt am Main, Saksa, 65929
        • Klinikum Frankfurt Höchst
      • Hamburg, Saksa, 20099
        • Asklepios Klinik St. Georg
      • Leipzig, Saksa, 04103
        • Universitaetsklinikum Leipzig
      • München, Saksa, 81377
        • Klinikum der Universitat Munchen, Campus Grobhadern;; Medizinische Klinik und Poliklinik III
      • Villingen-Schwenningen, Saksa, 78052
        • Schwarzwald-Baar Klinikum GmbH
      • Basel, Sveitsi, 4031
        • Universitaetsspital Basel; Onkologie
      • Bern, Sveitsi, 3010
        • Inselspital Bern; Universitätsklinik für medizinische Onkologie
      • Chur, Sveitsi, 7000
        • Kantonsspital Graubünden;Onkologie und Hämatologie
      • Brno, Tšekki, 625 00
        • Fakultni nemocnice Brno; Interni hematologicka a onkologicka klinika
      • Hradec Kralove, Tšekki, 500 05
        • Fakultni nemocnice Hradec Kralove
      • Prague 2, Tšekki, 128 08
        • I Interni klinika; Vseobecna fakultni nemocnice
      • Irkutsk, Venäjän federaatio, 664035
        • Regional Oncology Hospital
      • Moscow, Venäjän federaatio, 125101
        • City Clin Hosp n.a. S.P.Botkin
      • Moscow, Venäjän federaatio, 115478
        • Blokhin Cancer Research Center; Combined Treatment
      • Moscow, Venäjän federaatio, 125167
        • Russian Hema Res Ctr of RAMS
      • Petrozavodsk, Venäjän federaatio, 185019
        • Republican Clinical Hospital n.a. Baranov; Haematology
      • Ryazan, Venäjän federaatio, 390039
        • Ryazan Regional Clinical Hosp
      • Saint-Petersburg, Venäjän federaatio, 197022
        • St. Petersburg State Medical University n.a. I.P. Pavlov; Hematology, transfusiology and transplanta
      • St. Petersburg, Venäjän federaatio, 191024
        • SRI of Hematology and Transfusiology
      • Glasgow, Yhdistynyt kuningaskunta, G12 0YN
        • Beatson West of Scotland Cancer Centre
      • Leicester, Yhdistynyt kuningaskunta, LE1 5WW
        • Leicester Royal Infirmary
      • London, Yhdistynyt kuningaskunta, EC1A 7BE
        • Barts & London School of Med; Medical Oncology
      • Newcastle upon Tyne, Yhdistynyt kuningaskunta, NE7 7DN
        • Freeman Hospital
      • Swansea, Yhdistynyt kuningaskunta, SA2 8QA
        • Singleton Hospital; Pharmacy Department
    • Alabama
      • Mobile, Alabama, Yhdysvallat, 36608
        • Southern Cancer Center, PC
    • Arizona
      • Casa Grande, Arizona, Yhdysvallat, 85122
        • Dr. Donald W. Hill, MD, FACP
    • Arkansas
      • Rogers, Arkansas, Yhdysvallat, 72758
        • Highlands Oncology Group
    • California
      • Bellflower, California, Yhdysvallat, 90706
        • Kaiser Permanente - Bellflower
      • Pleasant Hill, California, Yhdysvallat, 94523
        • Bay Area Cancer Research Group, LLC
      • San Diego, California, Yhdysvallat, 92123
        • Sharp Memorial Hospital
    • District of Columbia
      • Washington, District of Columbia, Yhdysvallat, 20007
        • Georgetown University Medical Center Lombardi Cancer Center
      • Washington, District of Columbia, Yhdysvallat, 20422
        • Washington DC VA Med Center; Hematology
    • Florida
      • Gainesville, Florida, Yhdysvallat, 32607
        • University of Florida
      • Gainesville, Florida, Yhdysvallat, 33610-0277
        • University of Florida; Division of Hematology/Oncology
      • Orlando, Florida, Yhdysvallat, 32806
        • MD Anderson Cancer Center Orlando
    • Illinois
      • Chicago, Illinois, Yhdysvallat, 60612
        • Rush Cancer Institute
      • Quincy, Illinois, Yhdysvallat, 62301
        • Quincy Medical Group
      • Springfield, Illinois, Yhdysvallat, 62794-9677
        • Simmons Cancer Institute
    • Iowa
      • Iowa City, Iowa, Yhdysvallat, 52242
        • University of Iowa
    • Kentucky
      • Louisville, Kentucky, Yhdysvallat, 40202
        • Univ Louisville School of Med
    • Maine
      • Scarborough, Maine, Yhdysvallat, 04074
        • New England Cancer Specialists
    • Maryland
      • Hagerstown, Maryland, Yhdysvallat, 21740
        • Meritus Center for Clinical Research
    • Missouri
      • Jefferson City, Missouri, Yhdysvallat, 65101
        • Capitol Comprehensive CA Care
    • New Jersey
      • Hackensack, New Jersey, Yhdysvallat, 07601
        • Hackensack University Medical Center
      • Mount Holly, New Jersey, Yhdysvallat, 08060
        • Hematology Oncology Assoc SJ
    • New Mexico
      • Farmington, New Mexico, Yhdysvallat, 87401
        • San Juan Oncology
    • Ohio
      • Columbus, Ohio, Yhdysvallat, 43219
        • The Mark H. Zangmeister Ctr; Mid Ohio Onc/Hem Inc.
    • Oregon
      • Portland, Oregon, Yhdysvallat, 97210
        • OHSU Knight Cancer Institute
      • Portland, Oregon, Yhdysvallat, 97210
        • Pacific Oncology, PC
      • Portland, Oregon, Yhdysvallat, 97239
        • OHSU Ctr for Health & Healing
    • Pennsylvania
      • Philadelphia, Pennsylvania, Yhdysvallat, 19107
        • Thomas Jefferson University Hospital
      • Pittsburgh, Pennsylvania, Yhdysvallat, 15224
        • Western Pennsylvania Hospital
    • South Dakota
      • Sioux Falls, South Dakota, Yhdysvallat, 57105
        • Sanford Health System
    • Texas
      • Corpus Christi, Texas, Yhdysvallat, 78405
        • South Texas Inst of Cancer
      • Houston, Texas, Yhdysvallat, 77030
        • University of Texas M.D. Anderson Cancer Center
    • Washington
      • Seattle, Washington, Yhdysvallat, 98109
        • Fred Hutchinson Cancer Research Center
    • Wisconsin
      • Madison, Wisconsin, Yhdysvallat, 53792
        • Univ of Wisconsin Hosp & Clin

Osallistumiskriteerit

Tutkijat etsivät ihmisiä, jotka sopivat tiettyyn kuvaukseen, jota kutsutaan kelpoisuuskriteereiksi. Joitakin esimerkkejä näistä kriteereistä ovat henkilön yleinen terveydentila tai aiemmat hoidot.

Kelpoisuusvaatimukset

Opintokelpoiset iät

18 vuotta ja vanhemmat (Aikuinen, Vanhempi Aikuinen)

Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia

Ei

Sukupuolet, jotka voivat opiskella

Kaikki

Kuvaus

Sisällyttämiskriteerit:

  • Histologisesti dokumentoidun B-lymfosyyttiantigeeniklusterin erilaistuminen 20 plus (CD20+), iNHL historia
  • Ei kestä mitään aikaisempaa rituksimabia sisältävää hoitoa (määritelty osallistujilla, jotka eivät reagoineet tai jotka etenivät rituksimabihoidon tai rituksimabia sisältävän hoito-ohjelman aikana tai enintään 6 kuukautta sen jälkeen)
  • Aiemmin hoidettu enintään neljällä ainutlaatuisella kemoterapiaa sisältävällä hoito-ohjelmalla
  • Kaikilla osallistujilla on oltava vähintään yksi kaksiulotteisesti mitattavissa oleva leesio (yli [>]1,5 senttimetriä (cm) sen suurimmassa mitattuna tietokonetomografialla [CT]).

Poissulkemiskriteerit:

  • Minkä tahansa monoklonaalisen vasta-aineen (muu kuin anti-CD20) käyttö 3 kuukauden aikana ennen syklin 1 alkua, aikaisempi obinututsumabihoito ei ollut sallittua
  • Kemoterapia tai muu tutkimushoito 28 päivän sisällä ennen syklin 1 alkua
  • Aiempi hoito bendamustiinilla (2 vuoden sisällä syklin 1 alkamisesta)
  • Aikaisempi allogeeninen kantasolusiirto
  • Aiemmin vaikeita allergisia tai anafylaktisia reaktioita monoklonaalisten vasta-aineiden hoidosta
  • Herkkyys mannitolille
  • Keskushermoston lymfooma tai aiempi diffuusi suurten B-solujen lymfooma (DLBCL), histologiset todisteet transformaatiosta korkealaatuiseksi tai diffuusi suursolulymfoomaksi
  • Muut pahanlaatuiset kasvaimet, jotka voivat vaikuttaa protokollan noudattamiseen tai tulosten tulkintaan
  • Todisteet merkittävistä, hallitsemattomista samanaikaisista sairauksista, jotka voivat vaikuttaa protokollan noudattamiseen tai tulosten tulkintaan
  • Tunnettu aktiivinen bakteeri-, virus-, sieni-, mykobakteeri-, lois- tai muu infektio (lukuun ottamatta kynsien sieni-infektioita) tai mikä tahansa vakava infektiojakso, joka vaatii hoitoa suonensisäisillä antibiooteilla tai sairaalahoitoa 4 viikon sisällä
  • Osallistujat, joilla on vahvistettu progressiivinen multifokaalinen leukoenkefalopatia (PML)
  • Rokotus elävällä rokotteella vähintään 28 päivää ennen satunnaistamista
  • Äskettäin tehty suuri leikkaus (4 viikon sisällä), muu kuin diagnoosin vuoksi
  • Positiivisten testitulosten olemassaolo hepatiitti B:n pinta-antigeenille (HBsAg); vasta-aine hepatiitti B -ydinantigeenille [anti-HBc]), jolla on havaittavissa oleva viruskuorma (positiivinen hepatiitti B -virus [HBV] deoksiribonukleiinihappo [DNA]) tai hepatiitti C
  • Osallistujat, joilla on krooninen hepatiitti B tai seropositiivinen okkulttinen (HBV) -infektio
  • Osallistujat, joilla on seronegatiivinen okkulttinen HBV-infektio tai aiempi HBV-infektio (määritelty anti-HBc-positiivisiksi ja HBV-DNA-negatiivisiksi), voivat olla kelvollisia, jos he ovat halukkaita seuraamaan HBV-DNA-testausprotokollan mukaisesti.
  • Hepatiitti C -viruksen (HCV) vasta-ainepositiiviset osallistujat olivat kelvollisia vain, jos polymeraasiketjureaktio (PCR) oli negatiivinen HCV:n ribonukleiinihapon (RNA) suhteen.
  • Tunnettu ihmisen immuunikatoviruksen (HIV) seropositiivinen tila
  • Positiiviset testitulokset ihmisen T-lymfotrooppisen viruksen tyypin I (HTLV 1) virukselle endeemisissä maissa
  • Raskaana olevat tai imettävät naiset
  • Hedelmällisessä iässä olevat miehet tai naiset, elleivät 1) ole kirurgisesti steriilejä tai 2) käyttävät riittävää ehkäisymenetelmää, kuten oraalista ehkäisyä, kohdunsisäistä laitetta tai ehkäisymenetelmää spermisidisen hyytelön yhteydessä
  • Jatkuva kortikosteroidien käyttö > 30 milligrammaa päivässä (mg/vrk) prednisonia tai vastaavaa

Opintosuunnitelma

Tässä osiossa on tietoja tutkimussuunnitelmasta, mukaan lukien kuinka tutkimus on suunniteltu ja mitä tutkimuksella mitataan.

Miten tutkimus on suunniteltu?

Suunnittelun yksityiskohdat

  • Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
  • Jako: Satunnaistettu
  • Inventiomalli: Rinnakkaistehtävä
  • Naamiointi: Ei mitään (avoin tarra)

Aseet ja interventiot

Osallistujaryhmä / Arm
Interventio / Hoito
Active Comparator: Bendamustine yksin
Osallistujat saavat bendamustiinia 120 milligrammaa neliömetriä kohti (mg/m^2) suonensisäisenä (IV) infuusiona kunkin 28 päivän syklin päivinä 1 ja 2 enintään kuuden syklin ajan.
IV-infuusio.
Kokeellinen: Obinututsumabi + bendamustiini

Induktiovaihe: Osallistujat saavat bendamustiinia 90 mg/m^2 IV syklin 1 päivinä 2 ja 3 sekä syklien 2-6 päivinä 1 ja 2 (28 päivän jaksot) 10 ensimmäiselle osallistujalle ja päivinä 1 ja 2 kunkin 28 päivän syklin jaksoille 1-6 jäljellä oleville osallistujille. Osallistujat saavat myös obinututsumabia 1000 mg IV-infuusiona syklin 1 päivinä 1, 8 ja 15; Syklien 2-6 1. päivä.

Ylläpitovaihe: Osallistujat, joilla on täydellinen vaste (CR), osittainen vaste (PR) tai stabiili vaste (SD), saavat sen jälkeen obinututsumabia 1000 mg IV-infuusiona 2 kuukauden välein taudin etenemiseen saakka tai enintään 2 vuoden ajan (sen mukaan, kumpi tulee ensin).

IV-infuusio.
IV-infuusio.
Muut nimet:
  • RO5072759; GA101

Mitä tutkimuksessa mitataan?

Ensisijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Progressiivista sairautta (PD) sairastavien osallistujien määrä riippumattoman arviointikomitean (IRC) arvioiden mukaan tai kuolemantapaus
Aikaikkuna: Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (arvioituna lähtötilanteessa, 14 päivää ennen sykliä [Cy] 4 päivä 1 [1 Cy = 28 päivää], 28–42 päivää Cy 6:n jälkeen, päivä 1, sitten 3 kuukauden välein 2 vuoteen asti ja 6 kuukauden välein seuraavan 2 vuoden ajan [yhteensä 4,5 vuoteen asti])
PD arvioi IRC:llä indolentin non-Hodgkinin lymfooman (iNHL) modifioitujen vastekriteerien mukaisesti (Modified Cheson et al, 2007). PD määriteltiin minkä tahansa uuden, yli 1,5 senttimetrin (cm) leesion ilmaantumisena millä tahansa akselilla hoidon aikana tai sen lopussa, vaikka muiden leesioiden koko pienenee; vähintään 50 prosentin (%) lisäys alimmasta alimmasta arvosta minkä tahansa aiemmin mukana olevien solmujen tuotteen halkaisijan (SPD) summassa tai yksittäisessä solmussa tai muiden leesioiden (esimerkiksi pernan tai maksan kyhmyt) koon. Jotta imusolmuke voidaan katsoa PD:ksi, sen lyhyen akselin halkaisija on alle (<) 1,0 cm, sen on kasvattava vähintään (≥) 50 % ja kooksi 1,5 kerrottuna 1,5 cm:llä tai enemmän kuin 1,5 cm pitkällä akselilla; vähintään 50 %:n lisäys minkä tahansa yksittäisen aiemmin tunnistetun solmun pisimmässä halkaisijassa, joka on suurempi kuin (>) 1 cm sen lyhyellä akselilla.
Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (arvioituna lähtötilanteessa, 14 päivää ennen sykliä [Cy] 4 päivä 1 [1 Cy = 28 päivää], 28–42 päivää Cy 6:n jälkeen, päivä 1, sitten 3 kuukauden välein 2 vuoteen asti ja 6 kuukauden välein seuraavan 2 vuoden ajan [yhteensä 4,5 vuoteen asti])
Progression-Free Survival (PFS) IRC:n arvioimana
Aikaikkuna: Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (arvioitu lähtötilanteessa, 14 päivää ennen Cy 4:tä päivää 1 [1 Cy = 28 päivää], 28–42 päivää Cy 6:n jälkeen, päivä 1, sitten 3 kuukauden välein 2 vuoteen asti ja joka 6. kuukautta seuraavien 2 vuoden aikana [yhteensä enintään 4,5 vuotta])
PFS määriteltiin ajaksi satunnaistamisesta ensimmäiseen PD:n tai kuoleman esiintymiseen IRC:llä arvioituna iNHL:n muunneltujen vastekriteerien mukaisesti (Modified Cheson et al, 2007). PD määriteltiin minkä tahansa uuden leesion ilmaantumisena yli 1,5 cm millä tahansa akselilla hoidon aikana tai sen lopussa, vaikka muiden leesioiden koko pienenee; vähintään 50 % lisäys alimmasta SPD:stä minkä tahansa aiemmin osallistuneen solmun tai yksittäisen osallisen solmun tai muiden leesioiden (esim. pernan tai maksan kyhmyjen) koon. Ollakseen PD, imusolmukkeen, jonka lyhyen akselin halkaisija on < 1,0 cm, täytyy kasvaa ≥ 50 % ja kokoon 1,5 kerrottuna 1,5 cm:llä tai yli 1,5 cm pitkällä akselilla; vähintään 50 % lisäys minkä tahansa yksittäisen aiemmin tunnistetun solmun pisimmässä halkaisijassa > 1 cm sen lyhyellä akselilla. PFS arvioitiin Kaplan-Meier-menetelmällä ja mediaanin 95 % luottamusväli (CI) laskettiin käyttäen Brookmeyerin ja Crowleyn menetelmää.
Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan, sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (arvioitu lähtötilanteessa, 14 päivää ennen Cy 4:tä päivää 1 [1 Cy = 28 päivää], 28–42 päivää Cy 6:n jälkeen, päivä 1, sitten 3 kuukauden välein 2 vuoteen asti ja joka 6. kuukautta seuraavien 2 vuoden aikana [yhteensä enintään 4,5 vuotta])

Toissijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Tutkijan arvion mukaan PD- tai kuolemantapauksista kärsivien osallistujien määrä
Aikaikkuna: Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (8,5 vuoteen asti)
Tutkija arvioi PD:n iNHL:n modifioitujen vastekriteerien mukaisesti (Modified Cheson et al, 2007). PD määriteltiin minkä tahansa uuden leesion ilmaantumisena yli 1,5 cm millä tahansa akselilla hoidon aikana tai sen lopussa, vaikka muiden leesioiden koko pienenee; vähintään 50 % lisäys alimmasta SPD:stä minkä tahansa aiemmin osallistuneen solmun tai yksittäisen osallisen solmun tai muiden leesioiden (esim. pernan tai maksan kyhmyjen) koon. Jotta imusolmuke voidaan katsoa PD:ksi, sen lyhyen akselin halkaisija on < 1,0 cm, sen on kasvattava ≥ 50 % ja kokoon 1,5 kerrottuna 1,5 cm tai yli 1,5 cm pitkällä akselilla; vähintään 50 % lisäys minkä tahansa yksittäisen aiemmin tunnistetun solmun pisimmässä halkaisijassa > 1 cm sen lyhyellä akselilla.
Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (8,5 vuoteen asti)
PFS tutkijan arvioimana
Aikaikkuna: Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (8,5 vuoteen asti)
PFS määriteltiin ajaksi satunnaistamisesta PD:n ensimmäiseen esiintymiseen tutkijan arvioimana iNHL:n muunnettujen vastekriteerien mukaan (Modified Cheson et al, 2007) tai mistä tahansa tutkimuksessa tapahtuvasta kuolemasta. PD määriteltiin minkä tahansa uuden leesion ilmaantumisena yli 1,5 cm millä tahansa akselilla hoidon aikana tai sen lopussa, vaikka muiden leesioiden koko pienenee; vähintään 50 % lisäys alimmasta SPD:stä minkä tahansa aiemmin osallistuneen solmun tai yksittäisen osallisen solmun tai muiden leesioiden (esim. pernan tai maksan kyhmyjen) koon. Jotta imusolmuke voidaan katsoa PD:ksi, sen lyhyen akselin halkaisija on < 1,0 cm, sen on kasvattava ≥ 50 % ja kokoon 1,5 kerrottuna 1,5 cm tai yli 1,5 cm pitkällä akselilla; vähintään 50 % lisäys minkä tahansa yksittäisen aiemmin tunnistetun solmun pisimmässä halkaisijassa > 1 cm sen lyhyellä akselilla. PFS arvioitiin Kaplan-Meier-menetelmällä ja mediaanin 95 % CI laskettiin käyttäen Brookmeyerin ja Crowleyn menetelmää.
Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (8,5 vuoteen asti)
Objektiivisen vastauksen saaneiden osallistujien prosenttiosuus IRC:n arvioiden mukaan
Aikaikkuna: Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 5 vuoteen asti)
Objektiiviseksi vasteeksi määriteltiin CR tai PR iNHL:n modifioitujen vastekriteerien mukaan arvioituna (Modified Cheson et al, 2007). CR: Kaikki havaittavissa olevat sairauden kliiniset todisteet ja sairauteen liittyvät oireet häviävät kokonaan, jos niitä esiintyi ennen hoitoa, maksa ja perna ovat palautuneet normaalikokoisiksi (jos ne ovat suurentuneet lähtötilanteessa). Jos luuytimessä oli lymfooma ennen hoitoa, infiltraatin on täytynyt poistua toistuvassa luuydinbiopsiassa. PR: mitattavan sairauden regressio vähintään 50 % verrattuna kasvaimiin, jotka on mitattu perusskannauksella eikä uusia kohtia; ei muiden solmukkeiden, maksan tai pernan koon lisääntymistä; lukuun ottamatta pernan ja maksan kyhmyjä, muiden elinten osallistuminen on yleensä arvioitavissa, eikä mitattavissa olevaa sairautta pitäisi esiintyä. IRC-arviointi suoritettiin kliinisen katkaisupäivänä 1.5.2015 asti.
Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 5 vuoteen asti)
Objektiivisen vastauksen saaneiden osallistujien prosenttiosuus tutkijan arvioiden mukaan
Aikaikkuna: Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 8,5 vuoteen asti)
Objektiiviseksi vasteeksi määriteltiin CR tai PR iNHL:n modifioitujen vastekriteerien mukaan arvioituna (Modified Cheson et al, 2007). CR: Kaikki havaittavissa olevat sairauden kliiniset todisteet ja sairauteen liittyvät oireet häviävät kokonaan, jos niitä esiintyi ennen hoitoa, maksa ja perna ovat palautuneet normaalikokoisiksi (jos ne ovat suurentuneet lähtötilanteessa). Jos luuytimessä oli lymfooma ennen hoitoa, infiltraatin on täytynyt poistua toistuvassa luuydinbiopsiassa. PR: mitattavan sairauden regressio vähintään 50 % verrattuna kasvaimiin, jotka on mitattu perusskannauksella eikä uusia kohtia; ei muiden solmukkeiden, maksan tai pernan koon lisääntymistä; lukuun ottamatta pernan ja maksan kyhmyjä, muiden elinten osallistuminen on yleensä arvioitavissa, eikä mitattavissa olevaa sairautta pitäisi esiintyä.
Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 8,5 vuoteen asti)
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on paras kokonaisvaste (BOR) IRC:n arvioiden mukaan
Aikaikkuna: Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 5 vuoteen asti)
BOR havaittiin arviointijakson aikana iNHL:n muunneltujen vastekriteerien mukaisesti (Modified Cheson et al, 2007). CR: kaikki havaittavissa olevat kliiniset todisteet sairaudesta ja sairauteen liittyvistä oireista ovat täysin hävinneet, jos niitä on ollut ennen hoitoa, PR: mitattavan sairauden regressio vähintään 50 % verrattuna perusskannauksella mitattuihin kasvaimiin eikä uusia paikkoja; ei muiden solmukkeiden, maksan tai pernan koon kasvua; pernan ja maksan kyhmyjä lukuun ottamatta muiden elinten osallistuminen on yleensä arvioitavissa eikä mitattavissa olevaa sairautta pitäisi esiintyä, SD: CR/PR:n kriteerien saavuttamatta jättäminen, mutta ei täytä PD:n, PD:n kriteerejä: uuden vaurion ilmaantuminen > 1,5 cm millä tahansa akselilla hoidon aikana tai sen lopussa, vaikka muiden leesioiden koko pienenee; vähintään 50 %:n lisäys SPD:n alimmasta arvosta kaikissa aiemmin osallistuneissa solmuissa tai yksittäisessä mukana olevassa solmussa tai muiden leesioiden (esim. pernan tai maksan kyhmyt) koosta. IRC-arviointi suoritettiin kliinisen katkaisupäivänä 1.5.2015 asti.
Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 5 vuoteen asti)
Parhaan kokonaisvasteen (BOR) saaneiden osallistujien prosenttiosuus tutkijan arvioiden mukaan
Aikaikkuna: Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 8,5 vuoteen asti)
BOR: paras vastaus osallistujalle, havaittu arviointijakson aikana iNHL:n muunnettujen vastekriteerien mukaan (Modified Cheson et al, 2007). CR: kaikkien havaittavien kliinisen taudin ja sairauteen liittyvien oireiden täydellinen häviäminen, jos niitä esiintyi ennen hoitoa, PR: mitattavan sairauden regressio vähintään 50 % verrattuna perusskannauksella mitattuihin kasvaimiin eikä uusia kohtia; ei muiden solmukkeiden, maksan tai pernan koon kasvua; pernan ja maksan kyhmyjä lukuun ottamatta muiden elinten osallistuminen on yleensä arvioitavissa, eikä mitattavissa olevaa sairautta pitäisi esiintyä, SD: CR:n tai PR:n kriteerit eivät täyty, mutta PD:n, PD:n kriteerit eivät täyty: uusien elinten ilmaantuminen leesio yli 1,5 cm millä tahansa akselilla hoidon aikana tai sen lopussa, vaikka muiden leesioiden koko pienenee; vähintään 50 %:n lisäys alimmasta SPD:stä minkä tahansa aiemmin osallistuneen solmun tai yksittäisen osallistuvan solmun tai muiden leesioiden (esim. pernan tai maksan kyhmyjen) koon.
Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 8,5 vuoteen asti)
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on BOR induktiohoidon lopussa IRC:n arvioiden mukaan
Aikaikkuna: Lähtötilanne induktiohoidon loppuun asti (arvioitu lähtötilanteessa, 14 päivää ennen Cy 4 päivää 1 [1 Cy = 28 päivää], 28–42 päivää Cy 6:n jälkeen, päivä 1)
BOR havaittiin arviointijakson aikana iNHL:n muunneltujen vastekriteerien mukaisesti (Modified Cheson et al, 2007). CR: kaikki havaittavissa olevat kliiniset todisteet sairaudesta ja sairauteen liittyvistä oireista häviävät täydellisesti, jos niitä oli ennen hoitoa, PR: mitattavan sairauden regressio vähintään 50 % verrattuna kasvaimiin, jotka on mitattu perusskannauksella, eikä uusia kohtia ole; ei muiden solmukkeiden, maksan tai pernan koon lisääntymistä; pernan ja maksan kyhmyjä lukuun ottamatta muiden elinten osallistuminen on yleensä arvioitavissa eikä mitattavissa olevaa sairautta pitäisi esiintyä, SD: CR/PR:n kriteerien saavuttamatta jättäminen, mutta ei täytä PD:n, PD:n kriteerejä: uuden vaurion ilmaantuminen > 1,5 cm millä tahansa akselilla hoidon aikana tai sen lopussa, vaikka muiden leesioiden koko pienenee; vähintään 50 %:n lisäys alimmasta SPD:stä minkä tahansa aiemmin osallistuneen solmun tai yksittäisen osallistuvan solmun kohdalla tai muiden leesioiden (esim. pernan/maksan kyhmyt) koosta. IRC-arviointi suoritettiin kliinisen katkaisupäivänä 1.5.2015 asti.
Lähtötilanne induktiohoidon loppuun asti (arvioitu lähtötilanteessa, 14 päivää ennen Cy 4 päivää 1 [1 Cy = 28 päivää], 28–42 päivää Cy 6:n jälkeen, päivä 1)
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on BOR induktiohoidon lopussa tutkijan arvioiden mukaan
Aikaikkuna: Lähtötilanne induktiohoidon loppuun asti (arvioitu lähtötilanteessa, 14 päivää ennen Cy 4 päivää 1 [1 Cy = 28 päivää], 28–42 päivää Cy 6:n jälkeen, päivä 1)
BOR: paras vastaus osallistujalle, havaittu arviointijakson aikana iNHL:n muunnettujen vastekriteerien mukaan (Modified Cheson et al, 2007). CR: kaikkien havaittavien kliinisen taudin ja sairauteen liittyvien oireiden täydellinen häviäminen, jos niitä oli ennen hoitoa, PR: mitattavan sairauden regressio vähintään 50 % verrattuna perusskannauksella mitattuihin kasvaimiin eikä uusia kohtia; ei muiden solmukkeiden, maksan tai pernan koon kasvua; pernan ja maksan kyhmyjä lukuun ottamatta muiden elinten osallistuminen on yleensä arvioitavissa, eikä mitattavissa olevaa sairautta pitäisi esiintyä, SD: CR:n tai PR:n kriteerien saavuttamatta jättäminen, mutta ei täytä PD:n, PD:n kriteerejä: uuden vaurion ilmaantuminen yli 1,5 cm millä tahansa akselilla hoidon aikana tai sen lopussa, vaikka muiden leesioiden koko pienenee; vähintään 50 % lisäys alimmasta SPD:stä minkä tahansa aiemmin osallistuneen solmun tai yksittäisen osallisen solmun tai muiden leesioiden (esim. pernan tai maksan kyhmyjen) koon.
Lähtötilanne induktiohoidon loppuun asti (arvioitu lähtötilanteessa, 14 päivää ennen Cy 4 päivää 1 [1 Cy = 28 päivää], 28–42 päivää Cy 6:n jälkeen, päivä 1)
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla oli objektiivinen vaste induktiohoidon lopussa IRC:n arvioiden mukaan
Aikaikkuna: Lähtötilanne induktiohoidon loppuun asti (arvioitu lähtötilanteessa, 14 päivää ennen Cy 4 päivää 1 [1 Cy = 28 päivää], 28–42 päivää Cy 6:n jälkeen, päivä 1)
Objektiiviseksi vasteeksi määriteltiin CR tai PR iNHL:n modifioitujen vastekriteerien mukaan arvioituna (Modified Cheson et al, 2007). CR: Kaikki havaittavissa olevat sairauden kliiniset todisteet ja sairauteen liittyvät oireet häviävät kokonaan, jos niitä esiintyi ennen hoitoa, maksa ja perna ovat palautuneet normaalikokoisiksi (jos ne ovat suurentuneet lähtötilanteessa). Jos luuytimessä oli lymfooma ennen hoitoa, infiltraatin on täytynyt poistua toistuvassa luuydinbiopsiassa. PR: mitattavan sairauden regressio vähintään 50 % verrattuna kasvaimiin, jotka on mitattu perusskannauksella eikä uusia kohtia; ei muiden solmukkeiden, maksan tai pernan koon lisääntymistä; lukuun ottamatta pernan ja maksan kyhmyjä, muiden elinten osallistuminen on yleensä arvioitavissa, eikä mitattavissa olevaa sairautta pitäisi esiintyä. IRC-arviointi suoritettiin kliinisen katkaisupäivänä 1.5.2015 asti.
Lähtötilanne induktiohoidon loppuun asti (arvioitu lähtötilanteessa, 14 päivää ennen Cy 4 päivää 1 [1 Cy = 28 päivää], 28–42 päivää Cy 6:n jälkeen, päivä 1)
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla oli objektiivinen vaste induktiohoidon lopussa tutkijan arvioiden mukaan
Aikaikkuna: Lähtötilanne induktiohoidon loppuun asti (arvioitu lähtötilanteessa, 14 päivää ennen Cy 4 päivää 1 [1 Cy = 28 päivää], 28–42 päivää Cy 6:n jälkeen, päivä 1)
Objektiiviseksi vasteeksi määriteltiin CR tai PR iNHL:n modifioitujen vastekriteerien mukaan arvioituna (Modified Cheson et al, 2007). CR: Kaikki havaittavissa olevat sairauden kliiniset todisteet ja sairauteen liittyvät oireet häviävät kokonaan, jos niitä esiintyi ennen hoitoa, maksa ja perna ovat palautuneet normaalikokoisiksi (jos ne ovat suurentuneet lähtötilanteessa). Jos luuytimessä oli lymfooma ennen hoitoa, infiltraatin on täytynyt poistua toistuvassa luuydinbiopsiassa. PR: mitattavan sairauden regressio vähintään 50 % verrattuna kasvaimiin, jotka on mitattu perusskannauksella eikä uusia kohtia; ei muiden solmukkeiden, maksan tai pernan koon lisääntymistä; lukuun ottamatta pernan ja maksan kyhmyjä, muiden elinten osallistuminen on yleensä arvioitavissa, eikä mitattavissa olevaa sairautta pitäisi esiintyä.
Lähtötilanne induktiohoidon loppuun asti (arvioitu lähtötilanteessa, 14 päivää ennen Cy 4 päivää 1 [1 Cy = 28 päivää], 28–42 päivää Cy 6:n jälkeen, päivä 1)
Vastauksen kesto (DoR) IRC:n arvioimana
Aikaikkuna: Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 5 vuoteen asti)
DoR: aika CR/PR:n ensimmäisestä objektiivisesta vasteesta PD:n/relapsin/kuoleman ensimmäiseen esiintymiseen mistä tahansa syystä. CR: Kaikki havaittavissa olevat todisteet sairaudesta ja sairauteen liittyvistä oireista häviävät kokonaan, jos niitä oli ennen hoitoa; maksa, perna palasi normaaliin kokoon; jos lymfooman aiheuttama luuydin on osallisena ennen hoitoa, infiltraatti on puhdistettava toistuvalla luuydinbiopsialla. PR: vähintään 50 % mitattavissa olevasta sairaudesta taantui verrattuna perusskannaukseen eikä uusia kohtia; ei muiden solmukkeiden/maksan/pernan koon kasvua, poikkeuksena: pernan, maksan kyhmyt; muut asiaan liittyvät elimet ovat yleensä arvioitavissa; mitattavissa olevaa sairautta ei ole olemassa. PD: mikä tahansa uusi leesio > 1,5 cm millä tahansa akselilla ilmaantuu hoidon aikana tai sen lopussa, vaikka muiden leesioiden koko pienenee; vähintään 50 %:n lisäys SPD:n alimmalle tasolle aiemmin osallistuneissa solmuissa tai yksittäisessä mukana olevassa solmussa tai muiden leesioiden koosta. DoR arvioitu Kaplan-Meier menetelmällä. IRC-arviointi suoritettu kliiniseen rajoituspäivään 1. toukokuuta 2015 saakka.
Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 5 vuoteen asti)
Tutkijan arvioiman vastauksen kesto (DoR).
Aikaikkuna: Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 8,5 vuoteen asti)
DoR: aika CR/PR:n ensimmäisestä objektiivisesta vasteesta PD:n/relapsin/kuoleman ensimmäiseen esiintymiseen mistä tahansa syystä. CR: Kaikki havaittavissa olevat sairauden kliiniset todisteet ja sairauteen liittyvät oireet häviävät kokonaan, jos niitä on ollut ennen hoitoa; maksa, perna palasi normaaliin kokoon (jos se on laajentunut lähtötilanteessa); jos lymfooma oli osallisena luuytimeen ennen hoitoa, infiltraatin on täytynyt olla poistunut toistuvassa luuydinbiopsiassa. PR: mitattavan sairauden regressio vähintään 50 % verrattuna perusskannaukseen eikä uusia kohtia; ei muiden solmukkeiden, maksan tai pernan koon kasvua; lukuun ottamatta pernan ja maksan kyhmyjä; muiden elinten osallistuminen on yleensä arvioitavissa; ei mitattavissa olevaa sairautta. PD: minkä tahansa uuden >1,5 cm:n leesion ilmaantuminen millä tahansa akselilla hoidon aikana tai sen lopussa, vaikka muiden leesioiden koko pienenee; vähintään 50 %:n lisäys SPD:n alimmalle tasolle aiemmin osallistuneissa solmuissa tai yksittäisessä mukana olevassa solmussa tai muiden leesioiden koosta. DoR arvioitiin Kaplan-Meier menetelmällä.
Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 8,5 vuoteen asti)
Taudista vapaa selviytyminen (DFS) osallistujilla, joilla on CR IRC:n arvioiden mukaan
Aikaikkuna: Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 5 vuoteen asti)
DFS määriteltiin ajaksi ensimmäisestä dokumentoidun CR:n esiintymisestä sen etenemiseen IRC-arvioinnin perusteella (iNHL:n muunneltujen vastekriteerien mukaisesti [Modified Cheson et al, 2007]) tai kuolemaan mistä tahansa tutkimuksen syystä. CR: Kaikki havaittavissa olevat sairauden kliiniset todisteet ja sairauteen liittyvät oireet häviävät kokonaan, jos niitä esiintyi ennen hoitoa, maksa ja perna ovat palautuneet normaalikokoisiksi (jos ne ovat suurentuneet lähtötilanteessa). Jos luuytimessä oli lymfooma ennen hoitoa, infiltraatin on täytynyt poistua toistuvassa luuydinbiopsiassa. PD: minkä tahansa uuden >1,5 cm:n leesion ilmaantuminen millä tahansa akselilla hoidon aikana tai sen lopussa, vaikka muiden leesioiden koko pienenee; vähintään 50 %:n lisäys SPD:n alimmasta arvosta kaikissa aiemmin mukana olevissa solmuissa tai yksittäisessä mukana olevassa solmussa tai muiden leesioiden koosta. DFS arvioitiin Kaplan-Meier-menetelmällä. IRC-arviointi suoritettiin kliinisen katkaisupäivänä 1.5.2015 asti.
Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 5 vuoteen asti)
Taudista vapaa selviytyminen (DFS) osallistujilla, joilla on CR, tutkijan arvioiden mukaan
Aikaikkuna: Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 8,5 vuoteen asti)
DFS määriteltiin ajaksi ensimmäisestä dokumentoidun CR:n esiintymisestä sen etenemiseen IRC-arvioinnin perusteella (iNHL:n muunneltujen vastekriteerien mukaisesti [Modified Cheson et al, 2007]) tai kuolemaan mistä tahansa tutkimuksen syystä. CR: Kaikki havaittavissa olevat sairauden kliiniset todisteet ja sairauteen liittyvät oireet häviävät kokonaan, jos niitä esiintyi ennen hoitoa, maksa ja perna ovat palautuneet normaalikokoisiksi (jos ne ovat suurentuneet lähtötilanteessa). Jos luuytimessä oli lymfooma ennen hoitoa, infiltraatin on täytynyt poistua toistuvassa luuydinbiopsiassa. PD: minkä tahansa uuden >1,5 cm:n leesion ilmaantuminen millä tahansa akselilla hoidon aikana tai sen lopussa, vaikka muiden leesioiden koko pienenee; vähintään 50 %:n lisäys SPD:n alimmasta arvosta kaikissa aiemmin mukana olevissa solmuissa tai yksittäisessä mukana olevassa solmussa tai muiden leesioiden koosta. DFS arvioitiin Kaplan-Meier-menetelmällä.
Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 8,5 vuoteen asti)
Tapahtumaton Survival (EFS) IRC:n arvioimana
Aikaikkuna: Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 5 vuoteen asti)
EFS määriteltiin ajaksi satunnaistamisen päivämäärän ja PD:n/relapsin päivämäärän välillä perustuen IRC-arviointiin (iNHL:n muunneltujen vastekriteerien mukaisesti [Modified Cheson et al, 2007]), kuolemaan mistä tahansa syystä tutkimuksessa tai hoidon alkamiseen. uusi lymfoomahoito. PD: minkä tahansa uuden >1,5 cm:n leesion ilmaantuminen millä tahansa akselilla hoidon aikana tai sen lopussa, vaikka muiden leesioiden koko pienenee; vähintään 50 %:n lisäys SPD:n alimmasta arvosta kaikissa aiemmin mukana olevissa solmuissa tai yksittäisessä mukana olevassa solmussa tai muiden leesioiden koosta. EFS arvioitiin Kaplan-Meier-menetelmällä. IRC-arviointi suoritettiin kliinisen katkaisupäivänä 1.5.2015 asti.
Lähtötilanne PD:hen tai kuolemaan asti sen mukaan, kumpi tapahtui ensin (noin 5 vuoteen asti)
Kuolleiden osallistujien prosenttiosuus
Aikaikkuna: Lähtötilanne kuolemaan asti (kokonaisuudessaan jopa 8,5 vuotta)
Lähtötilanne kuolemaan asti (kokonaisuudessaan jopa 8,5 vuotta)
Kokonaiseloonjääminen (OS)
Aikaikkuna: Lähtötilanne kuolemaan asti (kokonaisuudessaan jopa 8,5 vuotta)
Käyttöjärjestelmä määriteltiin ajalla satunnaistamisen päivämäärän ja mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman päivämäärän välillä. Käyttöjärjestelmä arvioitiin Kaplan-Meier-menetelmällä ja mediaanin 95 % CI laskettiin käyttämällä Brookmeyerin ja Crowleyn menetelmää.
Lähtötilanne kuolemaan asti (kokonaisuudessaan jopa 8,5 vuotta)
Muutos lähtötasosta (CFB) syövän hoidon toiminnallisessa arvioinnissa - lymfooma (FACT-Lym) - fyysinen hyvinvointi -alapistemäärä
Aikaikkuna: Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
FACT-Lym mittaa 5 alaasteikkoa, jotka sisältävät 42 kohdetta; vastaukset kuhunkin kohtaan vaihtelevat välillä 0, "Ei ollenkaan" - 4, "Erittäin". Kokonaispisteet vaihtelevat 0-168. Fyysinen hyvinvointi -alaasteikko sisältää 7 kohtaa mitattuna 0-4 pisteen asteikolla. Fyysisen hyvinvoinnin ala-asteikon kokonaispistemäärä on kunkin 7 kohdan summa (vaihteluväli: 0-28). Korkeammat pisteet osoittavat parempaa osallistujan raportoimaa tulosta (PRO) / elämänlaatua (QoL). Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia induktion päättymisen jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta induktion päättymisen jälkeen) ja jatkoseurantakuukaudet edustavat kuukausia 2 vuoden normaalin seurannan päättymisen jälkeen (esim. jatkoseuranta Kuudes 6 on 6 kuukautta normaalin 2 vuoden seurannan päättymisen jälkeen).
Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
CFB FACT-Lym-Sosiaalinen/Perhehyvinvointi Alapisteet
Aikaikkuna: Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
FACT-Lym mittaa 5 alaasteikkoa, jotka sisältävät 42 kohdetta; vastaukset kuhunkin kohtaan vaihtelevat välillä 0, "Ei ollenkaan" - 4, "Erittäin". Kokonaispisteet vaihtelevat 0-168. Sosiaalinen/perhehyvinvointi-alaasteikko sisältää 7 kohdetta mitattuna 0-4 pisteen asteikolla. Sosiaalisen/perheen hyvinvoinnin ala-asteikon kokonaispistemäärä on kunkin 7 kohteen summa (vaihteluväli: 0-28). Korkeammat pisteet osoittavat parempaa PRO/QoL:ää. Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia induktion päättymisen jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta induktion päättymisen jälkeen) ja jatkoseurantakuukaudet edustavat kuukausia 2 vuoden normaalin seurannan päättymisen jälkeen (esim. jatkoseuranta Kuudes 6 on 6 kuukautta normaalin 2 vuoden seurannan päättymisen jälkeen).
Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
CFB FACT-Lym-emotionaalisen hyvinvoinnin ala-asteikkopisteissä
Aikaikkuna: Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
FACT-Lym mittaa 5 alaasteikkoa, jotka sisältävät 42 kohdetta; vastaukset kuhunkin kohtaan vaihtelevat välillä 0, "Ei ollenkaan" - 4, "Erittäin". Kokonaispisteet vaihtelevat 0-168. Emotionaalinen hyvinvointi -alaasteikko sisältää 6 kohtaa mitattuna 0-4 pisteen asteikolla. Emotionaalisen hyvinvoinnin ala-asteikon kokonaispistemäärä on kunkin 6 kohteen summa (alue: 0-24). Korkeammat pisteet osoittavat parempaa PRO/QoL:ää. Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia induktion päättymisen jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta induktion päättymisen jälkeen) ja jatkoseurantakuukaudet edustavat kuukausia 2 vuoden normaalin seurannan päättymisen jälkeen (esim. jatkoseuranta Kuudes 6 on 6 kuukautta normaalin 2 vuoden seurannan päättymisen jälkeen).
Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
CFB FACT-Lym-Functional Well-being -ala-asteikolla
Aikaikkuna: Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
FACT-Lym mittaa 5 alaasteikkoa, jotka sisältävät 42 kohdetta; vastaukset kuhunkin kohtaan vaihtelevat välillä 0, "Ei ollenkaan" - 4, "Erittäin". Kokonaispisteet vaihtelevat 0-168. Toiminnallinen hyvinvointi -alaasteikko sisältää 7 kohdetta mitattuna 0-4 pisteen asteikolla. Toiminnallisen hyvinvoinnin ala-asteikon kokonaispistemäärä on kunkin 7 kohteen summa (vaihteluväli: 0-28). Korkeammat pisteet osoittavat parempaa PRO/QoL:ää. Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia induktion päättymisen jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta induktion päättymisen jälkeen) ja jatkoseurantakuukaudet edustavat kuukausia 2 vuoden normaalin seurannan päättymisen jälkeen (esim. jatkoseuranta Kuudes 6 on 6 kuukautta normaalin 2 vuoden seurannan päättymisen jälkeen).
Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
CFB FACT-Lym-Lymfooma-ala-asteikkopisteissä
Aikaikkuna: Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
FACT-Lym mittaa 5 alaasteikkoa, jotka sisältävät 42 kohdetta; vastaukset kuhunkin kohtaan vaihtelevat välillä 0, "Ei ollenkaan" - 4, "Erittäin". Kokonaispisteet vaihtelevat 0-168. Lymfooma-asteikko sisältää 15 kohtaa mitattuna 0-4 pisteen asteikolla. Lymfooman ala-asteikon kokonaispistemäärä on kunkin 15 kohdan summa (alue: 0-60). Korkeammat pisteet osoittavat parempaa PRO/QoL:ää. Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia induktion päättymisen jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta induktion päättymisen jälkeen) ja jatkoseurantakuukaudet edustavat kuukausia 2 vuoden normaalin seurannan päättymisen jälkeen (esim. jatkoseuranta Kuudes 6 on 6 kuukautta normaalin 2 vuoden seurannan päättymisen jälkeen).
Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
CFB Euro Life Quality of 5 Dimension (EuroQoL-5D/EQ-5D) - Terveystilan profiilin hyödyllisyyspisteet induktiovaiheen aikana
Aikaikkuna: Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4 ja 14
EQ-5D: osallistujien arvioima kyselylomake terveyteen liittyvän elämänlaadun arvioimiseksi yhdellä hyödyllisyyspisteellä. Health State Profile -komponentti arvioi nykyisen terveyden tason viidellä alueella: liikkuvuus, itsehoito, tavalliset toiminnot, kipu ja epämukavuus sekä ahdistus ja masennus; 1 tarkoittaa parempaa terveydentilaa (ei ongelmia); 3 tarkoittaa huonointa terveydentilaa ("suljettu sänkyyn"). EuroQoL Groupin kehittämä pisteytyskaava määrittää kullekin profiilin verkkotunnukselle hyödyllisyysarvon. Pisteet muunnetaan ja tuloksena on kokonaispistemäärä -0,594 - 1,000; korkeampi pistemäärä tarkoittaa parempaa terveydentilaa. Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia induktion päättymisen jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta induktion päättymisen jälkeen). "Obinututsumabi + bendamustiini" -haarassa osanottajat, joilla oli seurantakuukausi 2 ja 4 ennen ylläpitohoidon aloittamista, raportoitiin induktiovaiheen tuloksissa kohdassa "CFB seurantakuukaudella 2" ja "CFB seurantakuukaudella 4" "luokat.
Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4 ja 14
CFB EuroQol 5D:ssä (EQ-5D) - Terveystilan profiilin hyödyllisyyspisteet huoltovaiheen aikana
Aikaikkuna: Lähtötilanne, seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen) (Induktion loppu = ylös) kuukauteen 6)
EQ-5D: osallistujien arvioima kyselylomake terveyteen liittyvän elämänlaadun arvioimiseksi yhdellä hyödyllisyyspisteellä. Health State Profile -komponentti arvioi nykyisen terveyden tason viidellä alueella: liikkuvuus, itsehoito, tavalliset toiminnot, kipu ja epämukavuus sekä ahdistus ja masennus; 1 tarkoittaa parempaa terveydentilaa (ei ongelmia); 3 tarkoittaa huonointa terveydentilaa ("suljettu sänkyyn"). EuroQoL Groupin kehittämä pisteytyskaava määrittää kullekin profiilin verkkotunnukselle hyödyllisyysarvon. Pisteet muunnetaan ja tuloksena on kokonaispistemäärä -0,594 - 1,000; korkeampi pistemäärä tarkoittaa parempaa terveydentilaa. Tätä tulosta koskevat tiedot suunniteltiin raportoitavan vain "Obinututsumab + Bendamustine" -haarassa. Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia induktion päättymisen jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta induktion päättymisen jälkeen). Seurantakuukaudet olivat huoltovaiheessa.
Lähtötilanne, seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen) (Induktion loppu = ylös) kuukauteen 6)
CFB EQ-5D Visual Analogue Scale (VAS) -pisteet induktiovaiheen aikana
Aikaikkuna: Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4 ja 14
EQ-5D: osallistujien arvioima kyselylomake terveyteen liittyvän elämänlaadun arvioimiseksi yhden indeksiarvon perusteella. VAS-komponentti arvioi nykyisen terveydentilan asteikolla 0 millimetristä (mm) (pahin kuviteltavissa oleva terveydentila) 100 millimetriin (paras kuviteltavissa oleva terveydentila); korkeammat pisteet osoittavat parempaa terveydentilaa. Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia induktion päättymisen jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta induktion päättymisen jälkeen). "Obinututsumabi + bendamustiini" -haarassa osanottajat, joilla oli seurantakuukausi 2 ja 4 ennen ylläpitohoidon aloittamista, raportoitiin induktiovaiheen tuloksissa kohdassa "CFB seurantakuukaudella 2" ja "CFB seurantakuukaudella 4" "luokat.
Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4 ja 14
CFB EQ-5D VAS:ssa huoltovaiheen aikana
Aikaikkuna: Lähtötilanne, seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen jälkeen) (induktion loppu = ylös) kuukauteen 6)
EQ-5D: osallistujien arvioima kyselylomake terveyteen liittyvän elämänlaadun arvioimiseksi yhden indeksiarvon perusteella. VAS-komponentti arvioi nykyisen terveydentilan asteikolla 0 mm (pahin kuviteltavissa oleva terveydentila) 100 mm:iin (paras kuviteltavissa oleva terveydentila); korkeammat pisteet osoittavat parempaa terveydentilaa. Tätä tulosta koskevat tiedot suunniteltiin raportoitavan vain "Obinututsumab + Bendamustine" -haarassa. Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia induktion päättymisen jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta induktion päättymisen jälkeen). Seurantakuukaudet olivat huoltovaiheessa.
Lähtötilanne, seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen jälkeen) (induktion loppu = ylös) kuukauteen 6)
CFB syövän hoidon toiminnallisessa arvioinnissa – yleinen (FACT-G) -piste
Aikaikkuna: Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
FACT-G on FACT-Lymin neljän ala-asteikon (fyysinen, sosiaalinen, emotionaalinen ja toiminnallinen hyvinvointi) summa, joka sisältää yhteensä 27 kohdetta; vastaukset kuhunkin kohtaan vaihtelevat välillä 0, "Ei ollenkaan" - 4, "Erittäin". Kokonaispisteet vaihtelevat 0-108. Korkeammat pisteet osoittavat parempaa PRO/QoL:ää. Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia induktion päättymisen jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta induktion päättymisen jälkeen) ja jatkoseurantakuukaudet edustavat kuukausia 2 vuoden normaalin seurannan päättymisen jälkeen (esim. jatkoseuranta Kuudes 6 on 6 kuukautta normaalin 2 vuoden seurannan päättymisen jälkeen).
Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
CFB FACT-Lym kokeilutulosindeksissä (TOI)
Aikaikkuna: Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
TOI on FACT-Lymin kolmen ala-asteikon (fyysinen hyvinvointi, toiminnallinen hyvinvointi ja lymfooma-ala-asteikko) summa, joka sisältää yhteensä 29 kohdetta; vastaukset kuhunkin kohtaan vaihtelevat välillä 0, "Ei ollenkaan" - 4, "Erittäin". Kokonaispisteet vaihtelevat 0-116. Korkeammat pisteet osoittavat parempaa PRO/QoL:ää. Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia induktion päättymisen jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta induktion päättymisen jälkeen) ja jatkoseurantakuukaudet edustavat kuukausia 2 vuoden normaalin seurannan päättymisen jälkeen (esim. jatkoseuranta Kuudes 6 on 6 kuukautta normaalin 2 vuoden seurannan päättymisen jälkeen).
Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
CFB FACT-Lym kokonaispisteissä
Aikaikkuna: Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
FACT-Lym kokonaispistemäärä on fyysisen hyvinvoinnin (7 pistettä), sosiaalisen/perheen hyvinvoinnin (7 pistettä), emotionaalisen hyvinvoinnin (6 pistettä), toiminnallisen hyvinvoinnin (7 pistettä) ja lymfooman summa. alaasteikko (15 kohtaa); vastaukset kuhunkin kohtaan vaihtelevat välillä 0, "Ei ollenkaan" - 4, "Erittäin". Kokonaispisteet vaihtelevat 0-168. Korkeammat pisteet osoittavat parempaa PRO/QoL:ää. Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia induktion päättymisen jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta induktion päättymisen jälkeen) ja jatkoseurantakuukaudet edustavat kuukausia 2 vuoden normaalin seurannan päättymisen jälkeen (esim. jatkoseuranta Kuudes 6 on 6 kuukautta normaalin 2 vuoden seurannan päättymisen jälkeen).
Lähtötilanne, syklien 3, 4, 5 päivä 1, induktiohoidon loppu (6 kuukauteen asti); Seurantakuukaudet 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, viimeinen seuranta (enintään 2 vuotta perehdyttämisen päättymisen jälkeen); Jatkoajan seurantakuukaudet 6, 18 ja 24
Aika FACT-Lym TOI:n huononemiseen
Aikaikkuna: Perustaso noin 8,5 vuoteen asti
Mediaaniaika kuukaudessa satunnaistamisen päivämäärästä kliinisesti merkittävään TOI:n tai kuoleman lähtötilanteen laskuun sen mukaan, kumpi tapahtui ensin. TOI: fyysisen hyvinvoinnin pistemäärän, toiminnallisen hyvinvoinnin pistemäärän ja FACT-Lymin lymfooma-ala-asteikon summa; yhteensä 29 kohdetta, vastaukset jokaiseen kohtaan vaihtelevat välillä 0, "Ei ollenkaan" - 4, "Erittäin". Kokonaispisteet vaihtelevat 0-116. Korkeammat pisteet osoittavat parempaa PRO/QoL:ää. Kliinisesti merkittävä lasku TOI-pisteissä määriteltiin vähintään 6 pisteen laskuksi lähtötasosta. Aika huononemiseen arvioitiin Kaplan-Meier-menetelmällä ja mediaanin 95 % CI laskettiin käyttämällä Brookmeyerin ja Crowleyn menetelmää. Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia induktion (EOI) päättymisen jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta induktion päättymisen jälkeen) ja jatkoseurantakuukaudet edustavat kuukausia 2 vuoden normaalin seurannan päättymisen jälkeen (esim. jatkoseuranta Kuudes 6 on 6 kuukautta normaalin 2 vuoden seurannan päättymisen jälkeen).
Perustaso noin 8,5 vuoteen asti
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on FACT-Lym-instrumenttipisteiden lopullinen parannus (DI) lähtötasosta
Aikaikkuna: Perustaso, sykli 5, päivä 1 (C5D1) (syklin pituus = 28 päivää), seurantakuukautta 6 (FUM6), 12 (FUM12), 18 (FUM18), 24 (FUM24), jatkoseurantakuukausi 6 (laajennus FUM6)
FACT-Lym: 42 kohtaa 5 ala-asteikossa. Vastaukset kuhunkin kohtaan vaihtelevat 0:sta (ei ollenkaan) 4:ään (erittäin paljon). FACT-Lym Lymfooma-alaasteikko sisältää 15 kohtaa (kokonaispistemäärä = 0-60). FACT-Lym TOI on 3 ala-asteikon summa (fyysinen hyvinvointi, toiminnallinen hyvinvointi, lymfooma-ala-asteikko) ja sisältää 29 kohtaa (kokonaispistemäärä = 0-116). FACT-Lym kokonaispistemäärä on 42 kohteen summa (kokonaispistemäärä vaihtelee välillä 0-168). Kaikille edellä mainituille korkeammat pisteet osoittavat parempaa PRO/QoL-arvoa. DI lähtötasosta: vähintään 3 pisteen nousu lähtötasosta FACT-Lym-lymfooma-ala-asteikolla; vähintään 6 pisteen nousu lähtötasosta FACT Lym TOI:ssa; vähintään 7 pisteen nousu lähtötasosta FACT Lym -kokonaispisteissä. Aikataulussa seurantakuukaudet edustavat kuukausia EOI:n jälkeen (esim. Seurantakuukausi 2 on 2 kuukautta EOI:n jälkeen; EOI = enintään kuukausi 6).
Perustaso, sykli 5, päivä 1 (C5D1) (syklin pituus = 28 päivää), seurantakuukautta 6 (FUM6), 12 (FUM12), 18 (FUM18), 24 (FUM24), jatkoseurantakuukausi 6 (laajennus FUM6)

Yhteistyökumppanit ja tutkijat

Täältä löydät tähän tutkimukseen osallistuvat ihmiset ja organisaatiot.

Sponsori

Yhteistyökumppanit

Julkaisuja ja hyödyllisiä linkkejä

Tutkimusta koskevien tietojen syöttämisestä vastaava henkilö toimittaa nämä julkaisut vapaaehtoisesti. Nämä voivat koskea mitä tahansa tutkimukseen liittyvää.

Yleiset julkaisut

Opintojen ennätyspäivät

Nämä päivämäärät seuraavat ClinicalTrials.gov-sivustolle lähetettyjen tutkimustietueiden ja yhteenvetojen edistymistä. National Library of Medicine (NLM) tarkistaa tutkimustiedot ja raportoidut tulokset varmistaakseen, että ne täyttävät tietyt laadunvalvontastandardit, ennen kuin ne julkaistaan ​​julkisella verkkosivustolla.

Opi tärkeimmät päivämäärät

Opiskelun aloitus (Todellinen)

Perjantai 30. huhtikuuta 2010

Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)

Tiistai 30. syyskuuta 2014

Opintojen valmistuminen (Todellinen)

Perjantai 30. marraskuuta 2018

Opintoihin ilmoittautumispäivät

Ensimmäinen lähetetty

Torstai 28. tammikuuta 2010

Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit

Torstai 28. tammikuuta 2010

Ensimmäinen Lähetetty (Arvio)

Maanantai 1. helmikuuta 2010

Tutkimustietojen päivitykset

Viimeisin päivitys julkaistu (Todellinen)

Maanantai 13. tammikuuta 2020

Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit

Perjantai 20. joulukuuta 2019

Viimeksi vahvistettu

Sunnuntai 1. joulukuuta 2019

Lisää tietoa

Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .

Tilaa