Tämä sivu käännettiin automaattisesti, eikä käännösten tarkkuutta voida taata. Katso englanninkielinen versio lähdetekstiä varten.

Ipilimumabi Talimogene Laherparepvecin kanssa tai ilman sitä leikattamattomassa melanoomassa

perjantai 10. toukokuuta 2024 päivittänyt: Amgen

Vaihe 1b/2, monikeskus, avoin tutkimus Talimogene Laherparepvecin ja Ipilimumabin turvallisuuden ja tehokkuuden arvioimiseksi verrattuna pelkkään ipilimumabiin potilailla, joilla on leikamaton, vaiheen IIIB-IV melanooma

Tutkimuksen vaiheessa 1b arvioidaan talimogeenilaherparepvekin turvallisuutta yhdessä ipilimumabin kanssa. Vaihe 2 on satunnaistettu tutkimus, jossa arvioidaan talimogeenilaherparepvekin turvallisuutta ja tehoa yhdessä ipilimumabin kanssa verrattuna pelkkään ipilumumabiin.

Tutkimuksen yleiskatsaus

Yksityiskohtainen kuvaus

Vaiheen 1b osa on avoin, monikeskus, yksihaarainen tutkimus, jossa kaikki osallistujat saavat talimogeenilaherparepvekia yhdessä ipilimumabin kanssa.

Tutkimuksen vaiheen 2 osa on avoin, monikeskus, satunnaistettu tutkimus, jossa arvioidaan edelleen talimogeenilaherparepvekin turvallisuutta ja tehoa yhdessä ipilimumabin kanssa. Osallistujat satunnaistetaan 1:1 saamaan talimogeenilaherparepvecia sekä ipilimumabia tai ipilimumabia yksinään.

Ennen muutosta 2 satunnaistetut osallistujat ositetaan sairauden vaiheen (vaihe IIIB/C, IVM1a ja vaihe IVM1b vs IVM1c) ja v-raf hiiren sarkoomaviruksen onkogeenihomologin B1 (BRAF) V600E (mutaatio, joka johtaa glutamiinihapon substituutioon) mukaan. valiinille kodonissa 600) (mutaatio vs. mutaatio puuttuu). Muutoksen 2 jälkeen satunnaistetut osallistujat ositetaan sairauden vaiheen (vaihe IIIB/C ja IVM1a vs. vaihe IVM1b ja IVM1c) ja aiemman hoidon mukaan (aiemmin hoitoa saaneet vs. aiemmin systeemisellä syövänvastaisella immunoterapialla hoidetut vs. aiemmin hoidettu muulla systeemisellä syövän vastaisella hoidolla kuin immunoterapialla).

Opintotyyppi

Interventio

Ilmoittautuminen (Todellinen)

217

Vaihe

  • Vaihe 2
  • Vaihe 1

Yhteystiedot ja paikat

Tässä osiossa on tutkimuksen suorittajien yhteystiedot ja tiedot siitä, missä tämä tutkimus suoritetaan.

Opiskelupaikat

      • Bordeaux, Ranska, 33075
        • Research Site
      • Grenoble Cedex 9, Ranska, 38043
        • Research Site
      • Lille, Ranska, 59037
        • Research Site
      • Nantes Cedex 1, Ranska, 44093
        • Research Site
      • Paris, Ranska, 75010
        • Research Site
      • Göttingen, Saksa, 37075
        • Research Site
      • Kiel, Saksa, 24105
        • Research Site
      • Tübingen, Saksa, 72076
        • Research Site
    • Arizona
      • Tucson, Arizona, Yhdysvallat, 85724
        • Research Site
    • California
      • Beverly Hills, California, Yhdysvallat, 90211
        • Research Site
      • Los Angeles, California, Yhdysvallat, 90025
        • Research Site
      • Los Angeles, California, Yhdysvallat, 90095
        • Research Site
      • Los Angeles, California, Yhdysvallat, 90089-2211
        • Research Site
      • San Francisco, California, Yhdysvallat, 94115
        • Research Site
      • Santa Rosa, California, Yhdysvallat, 95403
        • Research Site
    • Colorado
      • Aurora, Colorado, Yhdysvallat, 80045
        • Research Site
    • Florida
      • Jacksonville, Florida, Yhdysvallat, 32207
        • Research Site
      • Jacksonville, Florida, Yhdysvallat, 32224
        • Research Site
      • Lakeland, Florida, Yhdysvallat, 33805
        • Research Site
      • Miami, Florida, Yhdysvallat, 33140
        • Research Site
    • Illinois
      • Chicago, Illinois, Yhdysvallat, 60612
        • Research Site
    • Indiana
      • Indianapolis, Indiana, Yhdysvallat, 46260
        • Research Site
      • Indianapolis, Indiana, Yhdysvallat, 46202
        • Research Site
    • Iowa
      • Iowa City, Iowa, Yhdysvallat, 52242
        • Research Site
    • Kentucky
      • Louisville, Kentucky, Yhdysvallat, 40202
        • Research Site
    • Minnesota
      • Minneapolis, Minnesota, Yhdysvallat, 55407
        • Research Site
    • Missouri
      • Saint Louis, Missouri, Yhdysvallat, 63110
        • Research Site
    • New Jersey
      • Morristown, New Jersey, Yhdysvallat, 07962
        • Research Site
      • New Brunswick, New Jersey, Yhdysvallat, 08903
        • Research Site
    • New York
      • New York, New York, Yhdysvallat, 10032
        • Research Site
      • New York, New York, Yhdysvallat, 10029
        • Research Site
    • North Carolina
      • Chapel Hill, North Carolina, Yhdysvallat, 27599
        • Research Site
    • Ohio
      • Canton, Ohio, Yhdysvallat, 44718
        • Research Site
      • Cincinnati, Ohio, Yhdysvallat, 45267
        • Research Site
    • South Carolina
      • Charleston, South Carolina, Yhdysvallat, 29425
        • Research Site
    • Tennessee
      • Nashville, Tennessee, Yhdysvallat, 37232
        • Research Site
    • Texas
      • Houston, Texas, Yhdysvallat, 77030
        • Research Site
    • Utah
      • Salt Lake City, Utah, Yhdysvallat, 84112
        • Research Site
    • Virginia
      • Richmond, Virginia, Yhdysvallat, 23298-0037
        • Research Site
    • Wisconsin
      • Milwaukee, Wisconsin, Yhdysvallat, 53226
        • Research Site

Osallistumiskriteerit

Tutkijat etsivät ihmisiä, jotka sopivat tiettyyn kuvaukseen, jota kutsutaan kelpoisuuskriteereiksi. Joitakin esimerkkejä näistä kriteereistä ovat henkilön yleinen terveydentila tai aiemmat hoidot.

Kelpoisuusvaatimukset

Opintokelpoiset iät

18 vuotta ja vanhemmat (Aikuinen, Vanhempi Aikuinen)

Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia

Ei

Kuvaus

Sisällyttämiskriteerit:

  • Histologisesti vahvistettu pahanlaatuisen melanooman diagnoosi.
  • Vaiheen IIIB, IIIC, IVM1a, IVM1b tai IVM1c sairaus, joka ei sovellu kirurgiseen resektioon
  • Vaihe 1: Ei hoitoa saanut: ei saa olla saanut aikaisempaa systeemistä syöpähoitoa, joka koostuu kemoterapiasta, immunoterapiasta tai kohdennetusta hoidosta leikkauttamattoman vaiheen IIIB–IV melanooman hoitoon.
  • Vaihe 2:

    • Joko aiemmin hoitamaton tai saanut vain yhden sarjan systeemistä syöpähoitoa, jos v-raf hiiren sarkoomaviruksen onkogeenihomologi B1 (BRAF) -villityyppi, tai enintään kaksi sarjaa systeemistä syöpähoitoa, mukaan lukien yksi BRAF-estäjää sisältävä hoito, jos BRAF-mutantti. Adjuvanttihoidossa annettuja hoitoja (esim. interferoni, sädehoito, eristetty raajan perfuusio tai tutkimusaineet) ei pidetä aiempana hoitolinjana. Aikaisempaa talimogeenilaherparepvekia, muita onkolyyttisiä virushoitoja tai kasvainrokotteita ei sallita, vaikka niitä annettaisiin adjuvanttiasetuksissa.
    • Aiemmin ipilimumabilla hoidetuilla potilailla on täytynyt saada osittainen vaste (PR), täydellinen vaste (CR) tai vähintään 6 kuukauden stabiili sairaus, jota seurasi taudin eteneminen.
    • Koehenkilöt, joita on aiemmin hoidettu anti-ohjelmakuolema-1- (PD1) tai anti-sytotoksisilla T-lymfosyytteihin liittyvällä antigeeni 4:n (CTLA-4) vasta-aineilla, eivät saa olla lopettaneet hoitoa minkään hoitoon liittyvien haittatapahtumien, mukaan lukien immuunijärjestelmään liittyvien haittatapahtumien, vuoksi. Myös aikaisempien hoitoon liittyvien haittatapahtumien tulee olla täysin ratkaistua, eivätkä ne vaadi hoitoa vähintään 28 päivään ennen satunnaistamista.
  • Mitattavissa oleva sairaus, joka määritellään jommallakummalla tai molemmilla seuraavista

    • vähintään yksi melanoomaleesio, joka voidaan mitata tarkasti ja sarjassa vähintään kahdessa ulottuvuudessa ja jonka pisin halkaisija on ≥ 10 mm ja kohtisuora halkaisija ≥ 5 mm mitattuna kontrastitehosteella tai spiraalitietokonetomografialla (CT) sisäelinten määrittämiseksi tai solmukudos/pehmytkudossairaus. Imusolmukkeiden on oltava yli 15 mm lyhyellä akselillaan, jotta niitä voidaan pitää TT-skannauksella mitattavissa.
    • vähintään 1 pinnallinen iho- tai ihonalainen melanoomaleesio, joka voidaan mitata tarkasti ja sarjaan vähintään kahdessa ulottuvuudessa ja jonka lyhyt akseli on ≥ 5 mm jarrusatulalla mitattuna
  • Injektoitava sairaus (eli soveltuu suoraan injektioon tai ultraääniohjauksen avulla), joka määritellään seuraavasti:

    • vähintään 1 injektoitava iho-, ihonalainen tai solmumelanoomaleesio, jonka halkaisija on ≥ 5 mm
  • Eastern Cooperative Oncology Groupin (ECOG) suorituskykytila ​​0 tai 1
  • Riittävät hematologiset, maksan, munuaisten ja hyytymisen toiminnot

Poissulkemiskriteerit:

  • Primaarinen uveal- tai limakalvomelanooma
  • Aiempi tai näyttö melanoomasta, joka liittyy immuunipuutostiloihin (esim. perinnöllinen immuunivajaus, elinsiirto tai leukemia)
  • Vaihe 1b: Aiemmat tai todisteet keskushermoston etäpesäkkeistä
  • Vaihe 2: Kliinisesti aktiiviset aivomelanooman etäpesäkkeet. Koehenkilöt, joilla on enintään 3 aivoetäpesäkettä ja neurologisen suorituskyvyn tila 0, voidaan ottaa mukaan edellyttäen, että kaikki leesiot on hoidettu riittävästi stereotaktisella sädehoidolla, kraniotomialla tai gamma-veitsihoidolla, ilman merkkejä etenemisestä eivätkä ne ole vaatineet steroideja, vähintään 2 kuukautta ennen ilmoittautumista.
  • Anamneesissa tai todisteita oireellisesta autoimmuunisairaudesta (kuten keuhkotulehdus, glomerulonefriitti, vaskuliitti, nivelreuma, tulehduksellinen suolistosairaus, systeeminen lupus erythematosus, skleroderma tai muu) tai autoimmuunisairaus, joka vaati systeemistä hoitoa (eli kortikosteroidien, immunosuppressiivisten lääkkeiden käyttö autoimmuunisairauksien hoitoon käytetyt lääkkeet tai biologiset aineet) viimeisen 2 kuukauden aikana ennen ilmoittautumista. Korvaushoitoa (esim. tyroksiini kilpirauhasen vajaatoimintaan, insuliini diabetes mellitukseen) ei pidetä autoimmuunisairauden systeemisenä hoitomuotona.
  • Pernan poisto tai pernan säteilytyksen historia tai suunnitelma
  • Aktiiviset herpeettiset ihovauriot tai herpes simplex tyyppi 1 -viruksen (HSV-1) -infektion aiemmat komplikaatiot (esim. herpeettinen keratiitti tai enkefaliitti).
  • Edellyttää ajoittaista tai kroonista systeemistä (laskimonsisäistä tai suun kautta otettavaa) hoitoa antiherpeettisellä lääkkeellä (esim. asykloviiri), joka ei ole ajoittaista paikallista käyttöä
  • Tunnettu ihmisen immuunikatovirus (HIV) -tauti
  • Tunnettu akuutti tai krooninen hepatiitti B- tai hepatiitti C -infektio
  • Vaihe 1b: Aikaisempi talimogeenilaherparepvec, ipilimumabi, muut CTLA-4-estäjät, PD-1-estäjät tai kasvainrokote
  • Vaihe 2: Aikaisempi talimogeenilaherparepvec, muut onkolyyttiset virushoidot tai kasvainrokotteet
  • Tällä hetkellä saa tai vähemmän kuin 28 päivää siitä, kun systeeminen syöpähoito lopetettiin leikkauttamattoman vaiheen IIIB–IV melanooman hoitoon

Opintosuunnitelma

Tässä osiossa on tietoja tutkimussuunnitelmasta, mukaan lukien kuinka tutkimus on suunniteltu ja mitä tutkimuksella mitataan.

Miten tutkimus on suunniteltu?

Suunnittelun yksityiskohdat

  • Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
  • Jako: Satunnaistettu
  • Inventiomalli: Rinnakkaistehtävä
  • Naamiointi: Ei mitään (avoin tarra)

Aseet ja interventiot

Osallistujaryhmä / Arm
Interventio / Hoito
Kokeellinen: Vaihe 1b: Talimogene Laherparepvec + Ipilimumab
Osallistujat saivat talimogeenilaherparepvekia alkuannoksena 106 plakkia muodostavaa yksikköä (PFU)/ml injektoituna yhteen tai useampaan ihon, solmukkeen tai ihonalaisen kasvaimen sisään. Myöhemmät talimogeenilaherparepvekin annokset 108 PFU/ml aloitettiin 3 viikkoa ensimmäisen annoksen jälkeen ja annettiin 2 viikon välein, kunnes täydellinen vaste (CR), kaikki injektoitavat kasvaimet olivat kadonneet, vahvistettiin taudin eteneminen modifioitujen immuunivastekriteerien (irRC) mukaan. tai tutkimushoidon intoleranssi sen mukaan, kumpi tapahtui ensin. Osallistujat saivat myös 3 mg/kg ipilimumabia suonensisäisesti 3 viikon välein yhteensä 4 infuusiota alkaen kolmannesta talimogeenilaherparepvec-annoksesta (viikko 6).
Talimogene laherparepvec annettuna kasvaimensisäisenä injektiona viikon 1 päivänä 1, viikon 4 päivänä 1 ja sen jälkeen joka toinen viikko.
Muut nimet:
  • IMLYGIC®
  • OncoVEX^GM-CSF
  • T-VEC
Ipilimumabia annettiin laskimoon 3 viikon välein yhteensä 4 infuusiota.
Muut nimet:
  • Yervoy®
Active Comparator: Vaihe 2: Ipilimumabi
Osallistujat saivat ipilimumabia 3 mg/kg laskimoon joka 3. viikko yhteensä 4 infuusiota alkaen viikosta 1.
Ipilimumabia annettiin laskimoon 3 viikon välein yhteensä 4 infuusiota.
Muut nimet:
  • Yervoy®
Kokeellinen: Vaihe 2: Talimogene Laherparepvec + Ipilimumab
Osallistujat saivat talimogeenilaherparepvekia alkuannoksena 106 PFU/ml injektoituna yhteen tai useampaan ihon, solmukkeen tai ihonalaisen kasvaimen sisään. Seuraavat talimogeenilaherparepvekin annokset annoksella 10 8 PFU/ml aloitettiin 3 viikkoa ensimmäisen annoksen jälkeen ja niitä annettiin 2 viikon välein, kunnes CR:n kaikki injektoitavat kasvaimet olivat kadonneet, taudin eteneminen varmistettu modifioidun irRC:n mukaan tai tutkimushoidon intoleranssi sen mukaan, kumpi tapahtui ensin. Osallistujat saivat myös 3 mg/kg ipilimumabia suonensisäisesti 3 viikon välein yhteensä 4 infuusiota alkaen kolmannesta talimogeenilaherparepvec-annoksesta (viikko 6).
Talimogene laherparepvec annettuna kasvaimensisäisenä injektiona viikon 1 päivänä 1, viikon 4 päivänä 1 ja sen jälkeen joka toinen viikko.
Muut nimet:
  • IMLYGIC®
  • OncoVEX^GM-CSF
  • T-VEC
Ipilimumabia annettiin laskimoon 3 viikon välein yhteensä 4 infuusiota.
Muut nimet:
  • Yervoy®

Mitä tutkimuksessa mitataan?

Ensisijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Vaihe 1b: Osallistujien määrä, joilla on annosta rajoittavaa toksisuutta
Aikaikkuna: DLT-arviointijakso oli 6 viikkoa ipilimumabin ensimmäisestä annosta (viikko 6-12).

DLT määriteltiin mitä tahansa tutkimuslääkkeeseen liittyvää toksisuutta, joka täytti minkä tahansa seuraavista kriteereistä, jotka perustuvat haittatapahtumien yleisten terminologian kriteerien versioon 3.0:

  • hoitoon liittyvät ei-laboratoriohaittatapahtumat (AE) ≥ luokka 4
  • ≥ asteen 4 immuunivälitteinen dermatiitti
  • ≥ asteen 4 immuunivälitteinen endokrinopatia (paitsi autoimmuuni kilpirauhastulehdus)
  • ≥ asteen 3 immuunivälitteinen enterokoliitti
  • ≥ asteen 3 immuunivälitteinen hepatiitti (paitsi asteen 3, joka parani asteeseen 1 tai lähtötasoon 28 päivän kuluessa alkamisesta)
  • ≥ asteen 3 immuunivälitteinen neuropatia
  • ≥ asteen 3 muut immuunivälitteiset haittavaikutukset, mukaan lukien hemolyyttinen anemia, angiopatia, sydänlihastulehdus, perikardiitti, temporaalinen arteriitti tai vaskuliitti, autoimmuuninen kilpirauhastulehdus (paitsi aste 3, joka hävisi asteeseen 1 tai lähtötasoon 28 päivän kuluessa alkamisesta), luomitulehdus, sidekalvotulehdus, episkleriitti, iriitti, skleriitti tai uveiitti, haimatulehdus, aivokalvontulehdus, niveltulehdus tai reumaattinen polymyalgia, nefriitti, keuhkotulehdus, psoriaasi tai leukosytoklastinen vaskuliitti.
DLT-arviointijakso oli 6 viikkoa ipilimumabin ensimmäisestä annosta (viikko 6-12).
Vaihe 2: Objektiivinen vasteprosentti
Aikaikkuna: Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Mediaaniseuranta-aika primaarianalyysissä oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.

Objektiivinen vasteprosentti määritellään niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla on paras kokonaisvaste (CR) tai osittainen vaste (PR) tutkijan arvioimien modifioitujen immuunivastekriteerien (irRC) mukaan. Kasvaimet tutkittiin kliinisesti ja tietokonetomografialla (CT) tai magneettikuvauksella (MRI).

CR: Kaikkien leesioiden täydellinen häviäminen eikä uusia leesioita; Kaikki patologiset imusolmukkeet pienentyneet lyhyellä akselilla <10 mm:iin.

PR: Kasvaintaakan lasku ≥ 50 % verrattuna lähtötasoon. Vastauksen on oltava vahvistettu toistuvalla, peräkkäisellä arvioinnilla ≥ 4 viikon kuluttua ensimmäisestä dokumentaatiosta. Osallistujia, joilla ei ollut seurantaa kasvainarviointeja, pidettiin reagoimattomina.

Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Mediaaniseuranta-aika primaarianalyysissä oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.

Toissijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Vaihe 1b: Objektiivinen vastenopeus
Aikaikkuna: Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Primaarisen analyysin seuranta-ajan mediaani oli 148,4 viikkoa.

Objektiivinen vasteprosentti määritellään niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla on paras kokonaisvaste (CR) tai osittainen vaste (PR) tutkijan arvioimien modifioitujen immuunivastekriteerien (irRC) mukaan. Kasvaimet tutkittiin kliinisesti ja tietokonetomografialla (CT) tai magneettikuvauksella (MRI).

CR: Kaikkien leesioiden täydellinen häviäminen eikä uusia leesioita; Kaikki patologiset imusolmukkeet pienentyneet lyhyellä akselilla <10 mm:iin.

PR: Kasvaintaakan lasku ≥ 50 % verrattuna lähtötasoon. Vastauksen on oltava vahvistettu toistuvalla, peräkkäisellä arvioinnilla ≥ 4 viikon kuluttua ensimmäisestä dokumentaatiosta. Osallistujia, joilla ei ollut seurantaa kasvainarviointeja, pidettiin reagoimattomina.

Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Primaarisen analyysin seuranta-ajan mediaani oli 148,4 viikkoa.
Vaihe 2: Paras kokonaisvastaus
Aikaikkuna: Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Mediaaniseuranta-aika primaarianalyysissä oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.

Paras kokonaisvaste luokiteltiin laskevassa järjestyksessä täydelliseksi vasteeksi (CR), osittaiseksi vasteeksi (PR), stabiiliksi sairaudeksi (SD), eteneväksi sairaudeksi (PD) tai arvioimattomaksi (UE) tutkijan arvioinnin perusteella modifioidun irRC:n mukaan.

CR: Kaikkien leesioiden täydellinen häviäminen eikä uusia leesioita; Kaikki patologiset imusolmukkeet pienentyneet lyhyellä akselilla <10 mm:iin.

PR: Kasvaintaakan lasku ≥ 50 % verrattuna lähtötasoon. PD: Kasvaintaakan lisäys ≥ 25 % suhteessa alimpaan arvoon. SD: Ei täytä CR- tai PR-kriteerejä, PD:n puuttuessa ja aikaisintaan 77 päivää ilmoittautumis-/satunnaistamisen jälkeen.

CR, PR ja PD on täytynyt vahvistaa kahdessa peräkkäisessä arvioinnissa ≥ 4 viikon välein.

Arvioinnit, jotka tapahtuivat ensimmäisen myöhemmän syövänvastaisen hoidon aloittamisen tai leesion poistamisen jälkeen, eivät olleet mukana.

Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Mediaaniseuranta-aika primaarianalyysissä oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Vaihe 2: Taudin torjuntanopeus
Aikaikkuna: Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Mediaaniseuranta-aika primaarianalyysissä oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.

Disease Control rate (DCR) määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla oli paras kokonaisvaste CR, PR tai SD, perustuen tutkijan arvioon modifioidun irRC:n mukaan.

CR: Kaikkien leesioiden täydellinen häviäminen eikä uusia leesioita; kaikki patologiset imusolmukkeet pienentyneet lyhyellä akselilla <10 mm:iin.

PR: Kasvaintaakan lasku ≥ 50 % verrattuna lähtötasoon. SD: Ei täytä CR- tai PR-kriteerejä, PD:n puuttuessa ja aikaisintaan 77 päivää ilmoittautumis-/satunnaistamisen jälkeen.

CR ja PR on täytynyt vahvistaa kahdessa peräkkäisessä arvioinnissa ≥ 4 viikon välein.

Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Mediaaniseuranta-aika primaarianalyysissä oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Vaihe 2: Kestävä vastenopeus
Aikaikkuna: Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Mediaaniseuranta-aika primaarianalyysissä oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Kestävä vasteprosentti (DRR) määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, joiden vasteen kesto (CR tai PR:n paras vaste) modifioitua irRC:tä kohti on vähintään 6 kuukautta. Vasteen kesto on aika ensimmäisestä vahvistetusta CR:stä tai PR:stä vahvistettuun taudin etenemiseen modifioitua irRC:tä tai kuolemaa kohti sen mukaan, kumpi tapahtuu aikaisemmin.
Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Mediaaniseuranta-aika primaarianalyysissä oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Vaihe 2: Aika vastata
Aikaikkuna: Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Mediaaniseuranta-aika primaarianalyysissä oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Aika vahvistettuun vasteeseen (TTR) määriteltiin ajaksi satunnaistamisesta ensimmäisen vahvistetun CR:n tai PR:n päivämäärään muokatun irRC-kriteerin mukaisesti. Osallistujat, joilla ei ollut vahvistettua CR- tai PR-arvoa, sensuroitiin heidän viimeisenä arvioitavana kasvaimen arviointipäivänä.
Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Mediaaniseuranta-aika primaarianalyysissä oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Vaihe 2: Vastauksen kesto
Aikaikkuna: Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Mediaaniseuranta-aika primaarianalyysissä oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Vasteen kesto laskettiin vain osallistujille, joilla oli objektiivinen vaste modifioitua irRC:tä kohti, ja se määriteltiin ajaksi ensimmäisestä vahvistetusta objektiivisesta vasteesta (CR tai PR) vahvistettuun taudin etenemiseen modifioitua irRC:tä tai kuolemaa kohti sen mukaan, kumpi oli aikaisempi. Vastaajat, joilla ei ollut kuolemantapausta tai sairauden etenemistä, sensuroitiin heidän viimeisenä arvioitavana kasvaimen arviointipäivänä.
Kasvainvaste arvioitiin 12 viikon välein taudin etenemiseen asti; Mediaaniseuranta-aika primaarianalyysissä oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Vaihe 2: Etenemisvapaa selviytyminen
Aikaikkuna: Satunnaistamisesta primaarisen analyysin tietojen katkaisupäivään 23. elokuuta 2016; seuranta-ajan mediaani oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Etenemisvapaa eloonjääminen mitattiin satunnaistamisen päivämäärästä taudin etenemispäivämäärään (mitattuna modifioidulla irRC:llä) tai kuolemaan tietojen katkaisupäivänä tai sitä ennen sen mukaan, kumpi tapahtui ensin. Osallistujat, joilla ei ollut sairauden etenemistä ja jotka eivät kuolleet tutkimuksen aikana, sensuroitiin viimeisenä taudin arviointipäivänä.
Satunnaistamisesta primaarisen analyysin tietojen katkaisupäivään 23. elokuuta 2016; seuranta-ajan mediaani oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Vaihe 2: Leikkaustaajuus
Aikaikkuna: Satunnaistamisesta primaarisen analyysin tietojen katkaisupäivään 23. elokuuta 2016; seuranta-ajan mediaani oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Resektioprosentti määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, joille oli tehty melanooman kirurgisia toimenpiteitä, jotka johtivat kaikkien aiemmin leikkaamattomien iho- tai sisäelinten metastaattisten sairauksien osittaiseen vähenemiseen tai täydelliseen hävittämiseen. Kirurgisia toimenpiteitä melanooman lievittämiseksi (esim. kivun hallintaan) taudin etenemisen yhteydessä ei katsottu resektioon.
Satunnaistamisesta primaarisen analyysin tietojen katkaisupäivään 23. elokuuta 2016; seuranta-ajan mediaani oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Vaihe 2: Yleinen selviytyminen
Aikaikkuna: Satunnaistamisesta primaarisen analyysin tietojen katkaisupäivään 23. elokuuta 2016; seuranta-ajan mediaani oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Kokonaiseloonjääminen määriteltiin ajalla satunnaistamisen päivämäärästä mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan. Osallistujat, joilla ei ollut tapahtumaa, sensuroitiin viimeisenä päivänä, jolloin heidän tiedettiin olevan elossa. Osallistujat, joilla oli elintärkeä asema tietojen katkaisun jälkeen, sensuroitiin päivämäärän katkaisupäivänä.
Satunnaistamisesta primaarisen analyysin tietojen katkaisupäivään 23. elokuuta 2016; seuranta-ajan mediaani oli 57,7 viikkoa ja 68,1 viikkoa kussakin hoitoryhmässä.
Vaihe 2: Kaplan-Meier arvio osallistujien prosenttiosuudesta elossa kuukausina 12 ja 24
Aikaikkuna: Kuukaudet 12 ja 24; Mediaani (Q1, Q3) seuranta-aika satunnaistamisesta primaarisen analyysin tietojen katkaisupäivään oli 80,6 (58,3, 106,3) viikkoa.
Kokonaiseloonjäämisarviot kuukauden 24 tiedoissa eivät olleet kypsiä, koska useimpia osallistujia ei ollut seurattu 24 kuukauteen tietojen katkaisun aikaan.
Kuukaudet 12 ja 24; Mediaani (Q1, Q3) seuranta-aika satunnaistamisesta primaarisen analyysin tietojen katkaisupäivään oli 80,6 (58,3, 106,3) viikkoa.
Vaihe 2: Etenemisvapaa selviytyminen - Lopullinen analyysi
Aikaikkuna: Satunnaistamisesta tutkimuksen loppuun (09.3.2021); mediaaniseuranta-aika oli 155 viikkoa ipilimumabiryhmässä ja 214 viikkoa Talimogene Laherparepvec + Ipilimumab -ryhmässä.
Etenemisvapaa eloonjääminen mitattiin satunnaistamisen päivämäärästä taudin etenemispäivämäärään (mitattuna modifioidulla irRC:llä) tai kuolemaan sen mukaan, kumpi tapahtui ensin. Osallistujat, joilla ei ollut sairauden etenemistä ja jotka eivät kuolleet tutkimuksen aikana, sensuroitiin viimeisenä taudin arviointipäivänä.
Satunnaistamisesta tutkimuksen loppuun (09.3.2021); mediaaniseuranta-aika oli 155 viikkoa ipilimumabiryhmässä ja 214 viikkoa Talimogene Laherparepvec + Ipilimumab -ryhmässä.
Vaihe 2: kokonaiseloonjääminen – lopullinen analyysi
Aikaikkuna: Satunnaistamisesta tutkimuksen loppuun (09.3.2021); mediaaniseuranta-aika oli 155 viikkoa ipilimumabiryhmässä ja 214 viikkoa Talimogene Laherparepvec + Ipilimumab -ryhmässä.
Kokonaiseloonjääminen määriteltiin ajalla satunnaistamisen päivämäärästä mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan. Osallistujat, joilla ei ollut tapahtumaa, sensuroitiin viimeisenä päivänä, jolloin heidän tiedettiin olevan elossa.
Satunnaistamisesta tutkimuksen loppuun (09.3.2021); mediaaniseuranta-aika oli 155 viikkoa ipilimumabiryhmässä ja 214 viikkoa Talimogene Laherparepvec + Ipilimumab -ryhmässä.
Vaihe 2: Kaplan-Meier arvio osallistujien prosenttiosuudesta elossa kuukausina 12 ja 24 - Lopullinen analyysi
Aikaikkuna: Kuukaudet 12 ja 24
Kuukaudet 12 ja 24
Haitallisia tapahtumia aiheuttavien osallistujien määrä
Aikaikkuna: Ensimmäisestä tutkimuslääkkeen annoksesta 30 päivään viimeisen T-VEC-annoksen jälkeen tai 60 päivään viimeisen Ipi-annoksen jälkeen sen mukaan, kumpi oli myöhempi; hoidon keston mediaani oli 14,7 viikkoa faasissa 1b T-VEC + Ipi, 9,1 viikkoa faasissa 2 Ipi ja 21,1 viikkoa faasissa 2 T-VEC + Ipi.

Haittatapahtumat (AE) luokiteltiin yleisten haitallisten tapahtumien terminologiakriteerien (CTCAE) version 3.0 mukaan, jossa luokka 1 = lievä AE, luokka 2 = kohtalainen AE, luokka 3 = vakava AE, luokka 4 = henkeä uhkaava tai toimintakyvyttömyyttä aiheuttava AE ja luokka 5 = AE:hen liittyvä kuolema.

Tutkija arvioi, liittyikö kukin AE mahdollisesti talimogeenilaherparepveciin (T-VEC) ja/tai ipilimumabiin (Ipi).

Ensimmäisestä tutkimuslääkkeen annoksesta 30 päivään viimeisen T-VEC-annoksen jälkeen tai 60 päivään viimeisen Ipi-annoksen jälkeen sen mukaan, kumpi oli myöhempi; hoidon keston mediaani oli 14,7 viikkoa faasissa 1b T-VEC + Ipi, 9,1 viikkoa faasissa 2 Ipi ja 21,1 viikkoa faasissa 2 T-VEC + Ipi.

Yhteistyökumppanit ja tutkijat

Täältä löydät tähän tutkimukseen osallistuvat ihmiset ja organisaatiot.

Sponsori

Tutkijat

  • Opintojohtaja: MD, Amgen

Julkaisuja ja hyödyllisiä linkkejä

Tutkimusta koskevien tietojen syöttämisestä vastaava henkilö toimittaa nämä julkaisut vapaaehtoisesti. Nämä voivat koskea mitä tahansa tutkimukseen liittyvää.

Yleiset julkaisut

Hyödyllisiä linkkejä

Opintojen ennätyspäivät

Nämä päivämäärät seuraavat ClinicalTrials.gov-sivustolle lähetettyjen tutkimustietueiden ja yhteenvetojen edistymistä. National Library of Medicine (NLM) tarkistaa tutkimustiedot ja raportoidut tulokset varmistaakseen, että ne täyttävät tietyt laadunvalvontastandardit, ennen kuin ne julkaistaan ​​julkisella verkkosivustolla.

Opi tärkeimmät päivämäärät

Opiskelun aloitus (Todellinen)

Torstai 7. helmikuuta 2013

Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)

Tiistai 23. elokuuta 2016

Opintojen valmistuminen (Todellinen)

Tiistai 9. maaliskuuta 2021

Opintoihin ilmoittautumispäivät

Ensimmäinen lähetetty

Keskiviikko 14. marraskuuta 2012

Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit

Perjantai 30. marraskuuta 2012

Ensimmäinen Lähetetty (Arvioitu)

Tiistai 4. joulukuuta 2012

Tutkimustietojen päivitykset

Viimeisin päivitys julkaistu (Todellinen)

Tiistai 14. toukokuuta 2024

Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit

Perjantai 10. toukokuuta 2024

Viimeksi vahvistettu

Keskiviikko 1. toukokuuta 2024

Lisää tietoa

Tähän tutkimukseen liittyvät termit

Yksittäisten osallistujien tietojen suunnitelma (IPD)

Aiotko jakaa yksittäisten osallistujien tietoja (IPD)?

JOO

IPD-suunnitelman kuvaus

Yksittäisten potilastietojen tunnistamattomat muuttujat, jotka ovat tarpeen tietyn tutkimuskysymyksen käsittelemiseksi hyväksytyssä tiedonjakopyynnössä

IPD-jaon aikakehys

Tähän tutkimukseen liittyvät tiedonjakopyynnöt otetaan huomioon 18 kuukauden kuluttua tutkimuksen päättymisestä ja joko 1) tuotteelle ja käyttöaiheelle (tai muulle uudelle käytölle) on myönnetty myyntilupa sekä Yhdysvalloissa että Euroopassa tai 2) kliininen kehitys tuote ja/tai käyttöaihe lakkaa, eikä tietoja toimiteta valvontaviranomaisille. Tätä tutkimusta koskevien tietojen jakamispyynnön kelpoisuuden jättämiselle ei ole päättymispäivää.

IPD-jaon käyttöoikeuskriteerit

Pätevät tutkijat voivat lähettää pyynnön, joka sisältää tutkimuksen tavoitteet, Amgen-tuotteen (-tuotteet) ja Amgen-tutkimuksen/-tutkimuksen laajuuden, päätepisteet/kiinnostavat tulokset, tilastollisen analyysisuunnitelman, tietovaatimukset, julkaisusuunnitelman ja tutkijoiden pätevyyden. Yleisesti ottaen Amgen ei hyväksy yksittäisiä potilastietoja koskevia ulkoisia pyyntöjä, joiden tarkoituksena on arvioida uudelleen tuotemerkinnöissä jo käsiteltyjä turvallisuus- ja tehokysymyksiä. Pyynnöt tarkastelee sisäisten neuvonantajien komitea, ja jos niitä ei hyväksytä, tietojen jakamisesta riippumaton arviointipaneeli voi edelleen käsitellä niitä. Hyväksymisen jälkeen tutkimuskysymyksen ratkaisemiseen tarvittavat tiedot toimitetaan tiedonjakosopimuksen ehtojen mukaisesti. Tämä voi sisältää anonymisoituja yksittäisiä potilastietoja ja/tai saatavilla olevia tukiasiakirjoja, jotka sisältävät analyysikoodin fragmentteja, jos niitä on analyysispesifikaatioissa. Tarkemmat tiedot löytyvät alla olevasta linkistä.

IPD-jakamista tukeva tietotyyppi

  • STUDY_PROTOCOL
  • MAHLA
  • ICF
  • CSR

Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .

Tilaa