Tämä sivu käännettiin automaattisesti, eikä käännösten tarkkuutta voida taata. Katso englanninkielinen versio lähdetekstiä varten.

Nitatsoksanidin turvallisuuden ja tehon arviointi fibroosista kärsivien NASH-potilaiden kollageenin kiertoon

keskiviikko 29. kesäkuuta 2022 päivittänyt: Stephen A. Harrison, Pinnacle Clinical Research, PLLC

Yksikeskinen, avoin konseptitutkimus, jossa arvioitiin nitatsoksanidin turvallisuutta ja tehoa annoksella 500 mg kahdesti päivässä plasman kollageenin kiertoon NASH-potilailla, joilla on fibroosi vaihe 2 tai 3

Nitatsoksanidin (NTZ) 500 mg kahdesti päivässä (BID) turvallisuuden ja siedettävyyden arvioimiseksi 24 viikon hoidon jälkeen potilailla, joilla on NASH:n aiheuttama vaiheen 2 tai vaiheen 3 fibroosi

Tutkimuksen yleiskatsaus

Yksityiskohtainen kuvaus

Fibroosin eläinmalleissa osoitettujen antifibroottisten ominaisuuksien perusteella tämän konseptitutkimuksen tarkoituksena on arvioida NTZ:tä potilailla, joilla on alkoholiton steatohepatiitti (NASH) ja fibroosi vaiheet 2 ja 3. Vaikka NTZ:tä on arvioitu maksasairauspopulaatioissa 60 viikkoon asti, tämä on ensimmäinen tutkimus, jossa arvioidaan NTZ-hoitoa populaatiossa, jolla on NASH:n aiheuttama vaiheen 2 ja 3 fibroosi. Tämän tutkimuksen tavoitteena on arvioida NTZ:n 500 mg kahdesti vuorokaudessa turvallisuutta ja siedettävyyttä 24 viikon hoidon jälkeen tässä populaatiossa.

Tämä konseptitutkimus arvioi myös NTZ:n anti-fibroottista vaikutusta toissijaisena tavoitteena.

Fibroosin arviointimenetelmät sisältävät innovatiivisen aineenvaihdunnan leimausmenetelmän. Tämä lähestymistapa perustuu ajatukseen, että maksan tila voidaan määrittää mittaamalla vasta syntetisoitujen/aiemmin olemassa olevien proteiinien suhde. Vastasyntetisoidun kollageenin vaihtumisnopeus ja proteiinit edustavat maksan fibrogeenisen sairauden aktiivisuutta. Potilaille annetaan "raskasta vettä" juotavaksi. Raskas vesi sisältää D20:a, ja deuterium on vedyn vakaa isotooppi. Massaspektrometriaa käytetään tunnistamaan yksittäisiä proteiineja ja kvantifioimaan leimatun proteiinin suhde kokonaisproteiiniin. Tulokset ilmaistaan ​​näiden proteiinien fraktionaalisena synteesinopeudena (FSR). Tämä menetelmä on julkaistu aiemmin (Decaris et al, 2017).

Muita ei-invasiivisia menetelmiä käytetään maksan jäykkyyden muutosten arvioimiseen NTZ-hoidon jälkeen: Magnetic Resonance Elastography (MRE) ja FibroScan®.

Opintotyyppi

Interventio

Ilmoittautuminen (Todellinen)

21

Vaihe

  • Vaihe 2

Yhteystiedot ja paikat

Tässä osiossa on tutkimuksen suorittajien yhteystiedot ja tiedot siitä, missä tämä tutkimus suoritetaan.

Opiskelupaikat

    • Texas
      • San Antonio, Texas, Yhdysvallat, 78229
        • Pinnacle Clinical Research

Osallistumiskriteerit

Tutkijat etsivät ihmisiä, jotka sopivat tiettyyn kuvaukseen, jota kutsutaan kelpoisuuskriteereiksi. Joitakin esimerkkejä näistä kriteereistä ovat henkilön yleinen terveydentila tai aiemmat hoidot.

Kelpoisuusvaatimukset

Opintokelpoiset iät

14 vuotta - 71 vuotta (Aikuinen, Vanhempi Aikuinen)

Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia

Ei

Sukupuolet, jotka voivat opiskella

Kaikki

Kuvaus

Sisällyttämiskriteerit:

  1. 18–75-vuotiaat miehet tai naiset, seulontakäynti mukaan lukien.
  2. On annettava allekirjoitettu kirjallinen tietoinen suostumus ja suostuttava noudattamaan tutkimuspöytäkirjaa.
  3. Tähän tutkimukseen osallistuvien naisten on oltava ei-hedelmöitysikäisiä tai heidän tulee käyttää erittäin tehokasta ehkäisyä tutkimuksen koko ajan
  4. Steatohepatiitin histologinen vahvistus diagnostisella maksabiopsialla (biopsia, joka on saatu 6 kuukauden sisällä ennen seulontaa tai seulontajakson aikana), jossa on vähintään 1 kussakin NAS:n komponentissa (steatoosi pisteet 0-3, ilmapallodegeneraatio 0-2 ja lobulaarinen tulehdus sai pisteet 0-3).
  5. Fibroosivaihe 2 tai 3 NASH Clinical Research Networkin fibroosin vaiheistusjärjestelmän mukaan diagnostisessa maksabiopsiassa (biopsia, joka on saatu 6 kuukauden sisällä ennen seulontaa tai seulontajakson aikana).
  6. Seulonnan aikana kerätään kaksi ALT-, ASAT-, kokonaisbilirubiini-, alkalifosfataasin (ALP) ja kreatiinifosfokinaasin (CPK) arviota vähintään 4 viikon välein. Jotta toinen arvo olisi kelvollinen, se ei voi olla ≥2x ensimmäinen arvo.

Poissulkemiskriteerit:

  1. Tehokas bariatrinen leikkaus 5 vuoden aikana ennen seulontaa tai suunniteltu bariatrinen leikkaus tutkimuksen aikana.
  2. Potilaat, joiden HbA1c >10,0 %. Jos se on epänormaalia ensimmäisellä seulontakäynnillä, HbA1c-mittaus voidaan toistaa. Toistuva epänormaali HbA1c (HbA1c > 10,0 %) johtaa poissulkemiseen.
  3. Potilaat, joilla on ollut kliinisesti merkittävä akuutti sydäntapahtuma 6 kuukauden aikana ennen seulontaa, kuten aivohalvaus, ohimenevä iskeeminen kohtaus tai sepelvaltimotauti (angina pectoris, sydäninfarkti, revaskularisaatiotoimenpiteet).
  4. Painonpudotus yli 10 % kuuden kuukauden aikana ennen satunnaistamista.
  5. Potilas, jolla on anamneesi tai dekompensoitunut kirroosi.
  6. Nykyinen tai lähihistoria (
  7. Muiden päihteiden nykyinen tai historiallinen käyttö 1 vuoden sisällä ennen seulontaa.
  8. Raskaana olevat tai imettävät naiset tai naaraat, jotka suunnittelevat raskautta tutkimusjakson aikana.
  9. Muita hyvin dokumentoituja kroonisen maksasairauden syitä tavanomaisten diagnostisten menettelyjen mukaisesti, mukaan lukien, mutta ei rajoittuen:

    1. Positiivinen hepatiitti B -pinta-antigeeni (HBsAg)
    2. Positiivinen hepatiitti C -viruksen (HCV) RNA (testattu, jos tiedetään parantunut HCV-infektio, tai positiivinen HCV Ab seulonnassa)
    3. Epäillään lääkkeiden aiheuttamaa maksasairautta
    4. Alkoholinen maksasairaus
    5. Autoimmuuni hepatiitti
    6. Wilsonin tauti
    7. Primaarinen sappikirroosi, primaarinen sklerosoiva kolangiitti
    8. Geneettinen homotsygoottinen hemokromatoosi
    9. Tunnettu tai epäilty hepatosellulaarinen karsinooma
    10. Aiempi tai suunniteltu maksansiirto tai nykyinen loppuvaiheen maksasairauden malli -pistemäärä >15.
  10. Potilaat, joihin ei saada yhteyttä hätätapauksessa.
  11. Tunnettu yliherkkyys tutkimustuotteelle tai jollekin sen valmisteen apuaineelle.
  12. Potilaat, jotka käyttävät varfariinia tai muita voimakkaasti plasman proteiineihin sitoutuneita lääkkeitä, joilla on kapeat terapeuttiset indeksit.
  13. Potilaat, jotka osallistuvat parhaillaan, suunnittelevat osallistuvansa tai ovat osallistuneet vaikuttavaa ainetta sisältävään lääketutkimukseen tai lääkinnällisten laitteiden tutkimukseen 30 päivän tai viiden puoliintumisajan kuluessa ennen seulontaa sen mukaan, kumpi on pidempi.
  14. Todisteet mistä tahansa muusta epästabiilista tai hoitamattomasta kliinisesti merkittävästä immunologisesta, endokriinisestä, hematologisesta, maha-suolikanavan, neurologisesta, neoplastisesta tai psykiatrisesta sairaudesta.
  15. Henkinen epävakaus tai epäpätevyys, jolloin tietoisen suostumuksen pätevyys tai kyky noudattaa tutkimusta on epävarma.
  16. Lääketieteellisten hoito-ohjelmien noudattamatta jättäminen historiassa tai potilaat, joiden katsotaan olevan epäluotettavia.
  17. Positiivinen ihmisen immuunikatoviruksen (HIV) vasta-aine.
  18. AST ja/tai ALT > 10 x normaalin yläraja (ULN).
  19. Kokonaisbilirubiini > 1,3 mg/dl maksan toiminnan muutoksen vuoksi.
  20. Suora bilirubiini > ULN Huomautus: Gilbertin tautia sairastavat potilaat sallitaan tutkimukseen.
  21. Kansainvälinen normalisoitu suhde >1,2 ilman antikoagulanttihoitoa.
  22. Verihiutaleiden määrä
  23. Merkittävä munuaissairaus, mukaan lukien nefriittisyndrooma, krooninen munuaissairaus (määritelty potilaiksi, joilla on munuaisvaurion merkkiaineita tai arvioitu glomerulussuodatusnopeus on alle 60 ml/min/1,73 m2).

Opintosuunnitelma

Tässä osiossa on tietoja tutkimussuunnitelmasta, mukaan lukien kuinka tutkimus on suunniteltu ja mitä tutkimuksella mitataan.

Miten tutkimus on suunniteltu?

Suunnittelun yksityiskohdat

  • Ensisijainen käyttötarkoitus: Perustiede
  • Jako: Ei käytössä
  • Inventiomalli: Yksittäinen ryhmätehtävä
  • Naamiointi: Ei mitään (avoin tarra)

Aseet ja interventiot

Osallistujaryhmä / Arm
Interventio / Hoito
Kokeellinen: Avaa etiketti NTZ
Avaa etiketti. Kaikki potilaat saavat tutkimuslääkettä
Potilaat saavat 500 mg nitatsoksanidia kahdesti päivässä 24 viikon ajan
Muut nimet:
  • NTZ

Mitä tutkimuksessa mitataan?

Ensisijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Niiden NTZ-hoitoa saaneiden osallistujien määrä, joilla on jokin hoitoon liittyvä haittatapahtuma (TEAE)
Aikaikkuna: 28 viikkoa
Arvioida NTZ:n turvallisuutta ja siedettävyyttä 24 viikon hoidon jälkeen arvioimalla hoidosta aiheutuvien haittatapahtumien (TEAE) esiintymistä.
28 viikkoa
Niiden NTZ-hoitoa saaneiden osallistujien lukumäärä, jotka esittivät tutkimukseen liittyvän lääkkeeseen liittyvän TEAE:n
Aikaikkuna: 28 viikkoa
Arvioida NTZ:n turvallisuutta ja siedettävyyttä 24 viikon hoidon jälkeen arvioimalla tutkimuslääkkeeseen liittyvien hoitoon liittyvien haittavaikutusten (TEAE) esiintymistä.
28 viikkoa
Niiden NTZ-käsiteltyjen osallistujien määrä, jotka esittävät SAE:n
Aikaikkuna: 28 viikkoa
Arvioida NTZ:n turvallisuutta ja siedettävyyttä 24 viikon hoidon jälkeen arvioimalla vakavien haittatapahtumien (SAE) esiintymistä.
28 viikkoa
Niiden NTZ-hoitoa saaneiden osallistujien määrä, jotka esittivät lääkeaineisiin liittyvän SAE-tutkimuksen
Aikaikkuna: 28 viikkoa
Arvioida NTZ:n turvallisuutta ja siedettävyyttä 24 viikon hoidon jälkeen arvioimalla tutkimuslääkkeeseen liittyvien vakavien haittatapahtumien (SAE) esiintymistä.
28 viikkoa
AE:n aiheuttamat kuolemat
Aikaikkuna: 28 viikkoa
Arvioida NTZ:n turvallisuutta ja siedettävyyttä 24 viikon hoidon jälkeen arvioimalla haittatapahtumista (AE) johtuvien kuolemantapausten esiintymistä.
28 viikkoa
Niiden NTZ-hoitoa saaneiden osallistujien määrä, jotka esittivät AE:n, joka johtaa tutkimuksesta tai tutkimuslääkkeestä vetäytymiseen
Aikaikkuna: 28 viikkoa
Arvioida NTZ:n turvallisuutta ja siedettävyyttä 24 viikon hoidon jälkeen arvioimalla haittatapahtumia (AE), jotka johtavat tutkimuksesta tai tutkimuslääkkeestä vetäytymiseen.
28 viikkoa
Niiden NTZ-hoitoa saaneiden osallistujien määrä, jotka esittivät tutkimuslääkkeeseen liittyvän AE:n, joka johtaa tutkimus- tai tutkimuslääkkeestä vetäytymiseen
Aikaikkuna: 28 viikkoa
Arvioida NTZ:n turvallisuutta ja siedettävyyttä 24 viikon hoidon jälkeen arvioimalla tutkimuslääkkeeseen liittyvien haittatapahtumien (AE) esiintymistä, jotka johtavat tutkimuksesta tai tutkimuslääkkeestä vetäytymiseen
28 viikkoa
Niiden NTZ-hoitoa saaneiden osallistujien määrä, jotka esittivät vähintään yhden kliinisesti merkittävän muutoksen kliinisissä laboratoriotutkimuksissa
Aikaikkuna: 28 viikkoa
Arvioida NTZ:n turvallisuutta ja siedettävyyttä 24 viikon hoidon jälkeen suorittamalla kliiniset laboratorioarvioinnit. Muutoksia kliinisissä laboratorioarvioissa pidettiin kliinisesti merkittävinä tai ei tutkijan arvion mukaan.
28 viikkoa
Niiden NTZ-hoitoa saaneiden osallistujien määrä, joilla on vähintään yksi kliinisesti merkittävä (CS) muutos elintoiminnoissa
Aikaikkuna: 28 viikkoa
Arvioida NTZ:n turvallisuutta ja siedettävyyttä 24 viikon hoidon jälkeen mittaamalla elintoimintoja. Elintoimintojen muutoksia pidettiin kliinisesti merkittävinä tai ei tutkijan arvion mukaan
28 viikkoa
Niiden NTZ-hoitoa saaneiden osallistujien määrä, jotka esittivät vähintään yhden kliinisesti merkittävän (CS) muutoksen sydänkäyrän parametreissa
Aikaikkuna: 28 viikkoa
Arvioida NTZ:n turvallisuutta ja siedettävyyttä 24 viikon hoidon jälkeen suorittamalla EKG:t. EKG-parametrien muutoksia pidettiin kliinisesti merkittävinä tai ei tutkijan arvion mukaan.
28 viikkoa
Niiden NTZ-hoitoa saaneiden osallistujien määrä, jotka esittivät vähintään yhden kliinisesti merkittävän muutoksen fyysisessä tutkimuksessa
Aikaikkuna: 28 viikkoa
Arvioida NTZ:n turvallisuutta ja siedettävyyttä 24 viikon hoidon jälkeen tekemällä fyysisiä tutkimuksia. Fyysisten tarkastusten muutoksia pidettiin kliinisesti merkittävinä tai ei tutkijan arvion mukaan.
28 viikkoa

Toissijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Muutos Lumicanin murtosynteesinopeudessa (FSR) lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon loppuun (käynti 10, viikko 24 tai varhainen lopetus)

Muutos Lumican Fractional Synthesis Ratessa (FSR) lähtötasosta hoidon loppuun arvioituna käyttämällä deuteroitua vettä.

Lumican on maksan fibrogeneesiä osoittava markkeri, jonka liikevaihdon arvioidaan fraktionaalisella synteesinopeudella (FSR). Tämä innovatiivinen aineenvaihdunnan leimausmenetelmä perustuu ajatukseen, että maksan tila voidaan määrittää mittaamalla vasta syntetisoitujen/aiemmin olemassa olevien proteiinien suhde. Äskettäin syntetisoidun kollageenin ja proteiinien vaihtumisnopeus edustaa maksan fibrogeenisen sairauden aktiivisuutta.

Potilaille annettiin "raskasta vettä" juotavaksi. Raskas vesi sisältää D20:a, ja deuterium on vedyn vakaa isotooppi. Massaspektrometriaa käytettiin tunnistamaan yksittäisiä proteiineja ja kvantifioimaan leimatun proteiinin suhde kokonaisproteiiniin.

Lähtötilanteesta hoidon loppuun (käynti 10, viikko 24 tai varhainen lopetus)
Prosenttimuutos Lumicanin murtosynteesinopeudessa (FSR) lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon loppuun (käynti 10, viikko 24 tai varhainen lopetus)

Prosenttimuutos Lumican FSR:ssä lähtötasosta hoidon loppuun arvioituna käyttämällä deuteroitua vettä.

Lumican on maksan fibrogeneesiä osoittava markkeri, jonka liikevaihdon arvioidaan fraktionaalisella synteesinopeudella (FSR). Tämä innovatiivinen aineenvaihdunnan leimausmenetelmä perustuu ajatukseen, että maksan tila voidaan määrittää mittaamalla vasta syntetisoitujen/aiemmin olemassa olevien proteiinien suhde. Äskettäin syntetisoidun kollageenin ja proteiinien vaihtumisnopeus edustaa maksan fibrogeenisen sairauden aktiivisuutta.

Potilaille annettiin "raskasta vettä" juotavaksi. Raskas vesi sisältää D20:a, ja deuterium on vedyn vakaa isotooppi. Massaspektrometriaa käytettiin tunnistamaan yksittäisiä proteiineja ja kvantifioimaan leimatun proteiinin suhde kokonaisproteiiniin.

Lähtötilanteesta hoidon loppuun (käynti 10, viikko 24 tai varhainen lopetus)
Muutos transformoivan kasvutekijän beeta-indusoidun proteiinin (TGFBI) FSR:ssä lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon loppuun (käynti 10, viikko 24 tai varhainen lopetus)

Muutos transformoivan kasvutekijän beeta-indusoidun proteiinin (TGFBI) jakosynteesinopeudessa (FSR) lähtötasosta hoidon loppuun arvioituna käyttämällä deuteroitua vettä.

TGFBI on maksan fibrogeneesiä osoittava markkeri, jonka liikevaihdon on arvioinut FSR.

Tämä innovatiivinen aineenvaihdunnan leimausmenetelmä perustuu ajatukseen, että maksan tila voidaan määrittää mittaamalla vasta syntetisoitujen/aiemmin olemassa olevien proteiinien suhde. Äskettäin syntetisoidun kollageenin ja proteiinien vaihtumisnopeus edustaa maksan fibrogeenisen sairauden aktiivisuutta.

Potilaille annettiin "raskasta vettä" juotavaksi. Raskas vesi sisältää D20:a, ja deuterium on vedyn vakaa isotooppi. Massaspektrometriaa käytettiin tunnistamaan yksittäisiä proteiineja ja kvantifioimaan leimatun proteiinin suhde kokonaisproteiiniin. Tulokset ilmaistiin näiden proteiinien FSR:nä.

Lähtötilanteesta hoidon loppuun (käynti 10, viikko 24 tai varhainen lopetus)
Prosenttimuutos transformoivan kasvutekijän beeta-indusoidun proteiinin (TGFBI) FSR:ssä lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon loppuun (käynti 10, viikko 24 tai varhainen lopetus)

Prosenttimuutos transformoivan kasvutekijän beeta-indusoidun proteiinin (TGFBI) FSR:ssä lähtötasosta hoidon loppuun arvioituna käyttämällä deuteroitua vettä.

TGFBI on maksan fibrogeneesiä osoittava markkeri, jonka vaihtuvuus on arvioitu fraktionaalisella synteesinopeudella (FSR).

Tämä innovatiivinen aineenvaihdunnan leimausmenetelmä perustuu ajatukseen, että maksan tila voidaan määrittää mittaamalla vasta syntetisoitujen/aiemmin olemassa olevien proteiinien suhde. Äskettäin syntetisoidun kollageenin ja proteiinien vaihtumisnopeus edustaa maksan fibrogeenisen sairauden aktiivisuutta.

Potilaille annettiin "raskasta vettä" juotavaksi. Raskas vesi sisältää D20:a, ja deuterium on vedyn vakaa isotooppi. Massaspektrometriaa käytettiin tunnistamaan yksittäisiä proteiineja ja kvantifioimaan leimatun proteiinin suhde kokonaisproteiiniin. Tulokset ilmaistiin näiden proteiinien FSR:nä.

Lähtötilanteesta hoidon loppuun (käynti 10, viikko 24 tai varhainen lopetus)
Kontrolloidun vaimennusparametrin (CAP) pistemäärän muutos lähtötilanteesta hoidon päättymiseen FibroScanin® arvioimana
Aikaikkuna: 24 viikkoa

FibroScan on erikoistunut ultraäänilaite, joka mittaa fibroosia (arpeutumista) ja steatoosia (rasvamuutoksia) maksassa. Vaadittiin, että jokaisen koehenkilön FibroScan®-arvioinnit tehtiin samantyyppisellä koettimella jokaisella opintokäynnillä.

CAP-pistemäärä on maksan rasvamuutoksen mitta, joka nimeää steatoosin asteen. CAP-pistemäärä mitataan desibeleinä metriä kohti (dB/m). Se vaihtelee välillä 100 - 400 dB/m. 100 - 237 dB/M tarkoittaa, että maksan rasvaa ei ole, 238 - 260 dB/m tarkoittaa lievää maksan steatoosia (steatoosi S1), 260 - 290 dB/m tarkoittaa kohtalaista rasvaa (steatoosi S2) ja CAP-pistemäärä on suurempi kuin 290 osoittaa vakavaa steatoosia (steatoosi S3).

24 viikkoa
Prosenttimuutos kontrolloidussa vaimennusparametrissa (CAP) lähtötasosta hoidon päättymiseen FibroScanin® arvioimana
Aikaikkuna: 24 viikkoa

FibroScan on erikoistunut ultraäänilaite, joka mittaa fibroosia (arpeutumista) ja steatoosia (rasvamuutoksia) maksassa. Vaadittiin, että jokaisen koehenkilön FibroScan®-arvioinnit tehtiin samantyyppisellä koettimella jokaisella opintokäynnillä.

CAP-pistemäärä on maksan rasvamuutoksen mitta, joka nimeää steatoosin asteen. CAP-pistemäärä mitataan desibeleinä metriä kohti (dB/m). Se vaihtelee välillä 100 - 400 dB/m. 100 - 237 dB/M tarkoittaa, että maksan rasvaa ei ole, 238 - 260 dB/m tarkoittaa lievää maksan steatoosia (steatoosi S1), 260 - 290 dB/m tarkoittaa kohtalaista rasvaa (steatoosi S2) ja CAP-pistemäärä on suurempi kuin 290 osoittaa vakavaa steatoosia (steatoosi S3).

24 viikkoa
Maksan jäykkyyden muutos lähtötilanteesta hoidon loppuun, FibroScan®-arvioinnin mukaan
Aikaikkuna: 24 viikkoa

FibroScan on erikoistunut ultraäänilaite, joka mittaa fibroosia (arpeutumista) ja steatoosia (rasvamuutoksia) maksassa. Vaadittiin, että jokaisen koehenkilön FibroScan®-arvioinnit tehtiin samantyyppisellä koettimella jokaisella opintokäynnillä.

Fibroositulos mitataan kilopascaleina (kPa). Se on normaalisti 2-6 kPa, mikä osoittaa fibroosin puuttumisen (F0) tai mahdollisen vaiheen 1 fibroosin (F1). Korkein mahdollinen tulos on 75 kPa, mikä viittaa edenneeseen vaiheen 4 (F4) maksafibroosiin.

24 viikkoa
Maksan jäykkyyden prosentuaalinen muutos lähtötilanteesta hoidon loppuun asti FibroScanin® arvioimana
Aikaikkuna: 24 viikkoa

FibroScan on erikoistunut ultraäänilaite, joka mittaa fibroosia (arpeutumista) ja steatoosia (rasvamuutoksia) maksassa. Vaadittiin, että jokaisen koehenkilön FibroScan®-arvioinnit tehtiin samantyyppisellä koettimella jokaisella opintokäynnillä.

Fibroositulos mitataan kilopascaleina (kPa). Se on normaalisti 2-6 kPa, mikä osoittaa fibroosin puuttumisen (F0) tai mahdollisen vaiheen 1 fibroosin (F1). Korkein mahdollinen tulos on 75 kPa, mikä viittaa edenneeseen vaiheen 4 (F4) maksafibroosiin.

24 viikkoa
Maksan jäykkyyden muutos lähtötilanteesta viikkoon 12 arvioituna magneettiresonanssielastografian (MRE) avulla
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Maksan jäykkyys arvioitiin MRE:llä. Suositeltiin, että jokaiselle tutkittavalle tehdään radiologinen arviointi samalla menettelyllä jokaisella opintokäynnillä.
12 viikkoa
Maksan jäykkyyden prosentuaalinen muutos lähtötilanteesta viikkoon 12 arvioituna magneettiresonanssielastografian (MRE) avulla
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Maksan jäykkyys arvioitiin MRE:llä. Suositeltiin, että jokaiselle tutkittavalle tehdään radiologinen arviointi samalla menettelyllä jokaisella opintokäynnillä.
12 viikkoa
Muutos maksan jäykkyydessä lähtötilanteesta hoidon loppuun asti arvioituna magneettiresonanssielastografian (MRE) avulla
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Maksan jäykkyys arvioitiin MRE:llä. Suositeltiin, että jokaiselle tutkittavalle tehdään radiologinen arviointi samalla menettelyllä jokaisella opintokäynnillä.
24 viikkoa
Maksan jäykkyyden prosentuaalinen muutos lähtötilanteesta hoidon päättymiseen käytettynä magneettiresonanssielastografian (MRE) avulla
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Maksan jäykkyys arvioitiin MRE:llä. Suositeltiin, että jokaiselle tutkittavalle tehdään radiologinen arviointi samalla menettelyllä jokaisella opintokäynnillä.
24 viikkoa
Alfa-2-makroglobuliinin muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Alfa-2-makroglobuliinin prosentuaalinen muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Alfa-2-makroglobuliinin muutos lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Alfa-2-makroglobuliinin prosentuaalinen muutos lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Fibroblastin kasvutekijän 19 muutos lähtötilanteesta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Fibroblastikasvutekijän 19 prosentuaalinen muutos lähtötilanteesta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Fibroblastin kasvutekijän 19 muutos lähtötilanteesta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Fibroblastikasvutekijän 19 prosentuaalinen muutos lähtötilanteesta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Fibroblastin kasvutekijän 21 muutos lähtötilanteesta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Fibroblastikasvutekijän 21 prosentuaalinen muutos lähtötilanteesta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Fibroblastin kasvutekijän 21 muutos lähtötilanteesta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Fibroblastin kasvutekijän 21 prosentuaalinen muutos lähtötilanteesta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Muutos ihmisen kitinaasi 3:n kaltaisessa 1:ssä lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Prosenttimuutos ihmisen kitinaasi 3:n kaltaisessa 1:ssä lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Muutos ihmisen kitinaasi 3:n kaltaisessa 1:ssä lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Prosenttimuutos ihmisen kitinaasissa 3:n kaltainen 1 lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Hyaluronihapon muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Hyaluronihapon prosentuaalinen muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Hyaluronihapon muutos lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Hyaluronihapon prosentuaalinen muutos lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Muutos maksafibroosipisteiden parantuneessa maksafibroosissa (ELF) lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä. ELF-pistemäärä on jatkuva (ei kategorinen) muuttuja, jonka < 9,8 osoittaa alhaista riskiä etenemisestä kirroosiin ja >=9,8 - >11,3 tarkoittaa keskiriskiä ja >=11,30 osoitus suuremmasta riskistä
12 viikkoa
Maksafibroosin pistemäärän prosenttimuutos, parannettu maksafibroosi (ELF) lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä. ELF-pistemäärä on jatkuva (ei kategorinen) muuttuja, jonka < 9,8 osoittaa alhaista riskiä etenemisestä kirroosiin ja >=9,8 - >11,3 tarkoittaa keskiriskiä ja >=11,30 osoitus suuremmasta riskistä.
12 viikkoa
Maksafibroosin pistemäärän muutos Parannettu maksafibroosi (ELF) lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä. ELF-pistemäärä on jatkuva (ei kategorinen) muuttuja, jonka < 9,8 osoittaa alhaista riskiä etenemisestä kirroosiin ja >=9,8 - >11,3 tarkoittaa keskiriskiä ja >=11,30 osoitus suuremmasta riskistä.
24 viikkoa
Maksafibroosipisteiden prosenttimuutos (ELF) tehostunut maksafibroosi (ELF) lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä. ELF-pistemäärä on jatkuva (ei kategorinen) muuttuja, jonka < 9,8 osoittaa alhaista riskiä etenemisestä kirroosiin ja >=9,8 - >11,3 tarkoittaa keskiriskiä ja >=11,30 osoitus suuremmasta riskistä.
24 viikkoa
M30:n muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Prosenttimuutos M30-biomarkkerissa lähtötilanteesta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
M30-biomarkkerin muutos lähtötilanteesta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Prosenttimuutos M30-biomarkkerissa lähtötilanteesta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
M65-biomarkkerin muutos lähtötilanteesta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Prosenttimuutos M65-biomarkkerissa lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
M65-biomarkkerin muutos lähtötilanteesta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Prosenttimuutos M65-biomarkkerissa lähtötilanteesta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Muutos miR34a-taittossa lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Prosenttimuutos miR34a-laskossa lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Muutos miR34a-taittossa lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Prosenttimuutos miR34a-laskossa lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Muutos Pro-C3:ssa lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Pro-C3:n prosentuaalinen muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Täysi analyysisarja koostui kaikista kelpoisuuskriteerit täyttävistä ja tutkimukseen ilmoittautuneista potilaista (käynti 1 päivä 1).
12 viikkoa
Pro-C3:n muutos lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Pro-C3:n prosentuaalinen muutos lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Pro-C6:n muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Pro-C6:n prosentuaalinen muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Pro-C6:n muutos lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Pro-C6:n prosentuaalinen muutos lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Muutos prokollageeni 3:n N-terminaalisessa pro-peptidissä lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Prokollageeni 3:n N-terminaalisen pro-peptidin prosentuaalinen muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Muutos prokollageeni 3:n N-terminaalisessa pro-peptidissä lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Prokollageeni 3:n N-terminaalisen pro-peptidin prosentuaalinen muutos lähtötilanteesta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Metalloproteinaasin 1:n kudosinhibiittorin muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Prosenttimuutos metalloproteinaasin 1:n kudosinhibiittorissa lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
12 viikkoa
Metalloproteinaasin 1:n kudoksen estäjän muutos lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Metalloproteinaasin 1:n kudosestäjän prosentuaalinen muutos lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Ei-invasiiviset fibroosibiomarkkerit arvioitiin verinäytteistä.
24 viikkoa
Alkoholittoman rasvamaksasairauden (NAFLD) fibroosipisteiden muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
NAFLD NFS: < -1,5 fibroosin alhaiselle todennäköisyydelle, > -1,5 - < 0,67 fibroosin keskimääräiselle todennäköisyydelle ja > 0,67 suurelle fibroosin todennäköisyydelle.
12 viikkoa
Alkoholittoman rasvamaksasairauden (NAFLD) fibroosipisteiden prosentuaalinen muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
NAFLD NFS: < -1,5 fibroosin alhaiselle todennäköisyydelle, > -1,5 - < 0,67 fibroosin keskimääräiselle todennäköisyydelle ja > 0,67 suurelle fibroosin todennäköisyydelle.
12 viikkoa
Alkoholittoman rasvamaksasairauden (NAFLD) fibroosipisteiden muutos lähtötilanteesta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
NAFLD NFS: < -1,5 fibroosin alhaiselle todennäköisyydelle, > -1,5 - < 0,67 fibroosin keskimääräiselle todennäköisyydelle ja > 0,67 suurelle fibroosin todennäköisyydelle.
24 viikkoa
Alkoholittoman rasvamaksasairauden (NAFLD) fibroosipisteiden prosentuaalinen muutos lähtötilanteesta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
NAFLD NFS: < -1,5 fibroosin alhaiselle todennäköisyydelle, > -1,5 - < 0,67 fibroosin keskimääräiselle todennäköisyydelle ja > 0,67 suurelle fibroosin todennäköisyydelle.
24 viikkoa
Fibroosi-4-pisteiden muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Fibroosi-4-pisteet: FIB4 < 1,3 ei vastaa F3-F6-sairautta. FIB4 1,3 - 2,67 on yhdenmukainen F3 - F6.
12 viikkoa
Fibroosi-4-pisteiden prosentuaalinen muutos lähtötasosta viikkoon 12
Aikaikkuna: 12 viikkoa
Fibroosi-4-pisteet: FIB4 < 1,3 ei vastaa F3-F6-sairautta. FIB4 1,3 - 2,67 on yhdenmukainen F3 - F6.
12 viikkoa
Fibroosi-4-pisteiden muutos lähtötasosta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Fibroosi-4-pisteet: FIB4 < 1,3 ei vastaa F3-F6-sairautta. FIB4 1,3 - 2,67 on yhdenmukainen F3 - F6.
24 viikkoa
Fibroosi-4-pisteiden prosentuaalinen muutos lähtötilanteesta hoidon loppuun
Aikaikkuna: 24 viikkoa
Fibroosi-4-pisteet: FIB4 < 1,3 ei vastaa F3-F6-sairautta. FIB4 1,3 - 2,67 on yhdenmukainen F3 - F6.
24 viikkoa

Yhteistyökumppanit ja tutkijat

Täältä löydät tähän tutkimukseen osallistuvat ihmiset ja organisaatiot.

Tutkijat

  • Päätutkija: Stephen Harrison, MD, Pinnacle Clinical Research

Opintojen ennätyspäivät

Nämä päivämäärät seuraavat ClinicalTrials.gov-sivustolle lähetettyjen tutkimustietueiden ja yhteenvetojen edistymistä. National Library of Medicine (NLM) tarkistaa tutkimustiedot ja raportoidut tulokset varmistaakseen, että ne täyttävät tietyt laadunvalvontastandardit, ennen kuin ne julkaistaan ​​julkisella verkkosivustolla.

Opi tärkeimmät päivämäärät

Opiskelun aloitus (Todellinen)

Tiistai 4. joulukuuta 2018

Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)

Keskiviikko 25. marraskuuta 2020

Opintojen valmistuminen (Todellinen)

Keskiviikko 25. marraskuuta 2020

Opintoihin ilmoittautumispäivät

Ensimmäinen lähetetty

Keskiviikko 29. elokuuta 2018

Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit

Torstai 30. elokuuta 2018

Ensimmäinen Lähetetty (Todellinen)

Tiistai 4. syyskuuta 2018

Tutkimustietojen päivitykset

Viimeisin päivitys julkaistu (Todellinen)

Torstai 30. kesäkuuta 2022

Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit

Keskiviikko 29. kesäkuuta 2022

Viimeksi vahvistettu

Keskiviikko 1. kesäkuuta 2022

Lisää tietoa

Tähän tutkimukseen liittyvät termit

Yksittäisten osallistujien tietojen suunnitelma (IPD)

Aiotko jakaa yksittäisten osallistujien tietoja (IPD)?

Ei

Lääke- ja laitetiedot, tutkimusasiakirjat

Tutkii yhdysvaltalaista FDA sääntelemää lääkevalmistetta

Joo

Tutkii yhdysvaltalaista FDA sääntelemää laitetuotetta

Ei

Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .

Tilaa