- ICH GCP
- Yhdysvaltain kliinisten tutkimusten rekisteri
- Kliininen tutkimus NCT01295827
Pembrolitsumabi (MK-3475) -tutkimus osallistujilla, joilla on etenevä paikallisesti edennyt tai metastaattinen karsinooma, melanooma tai ei-pienisoluinen keuhkosyöpä (P07990/MK-3475-001/KEYNOTE-001) (KEYNOTE-001)
Vaiheen I tutkimus yksittäisestä pembrolitsumabista (MK-3475) potilailla, joilla on etenevä paikallisesti edennyt tai metastaattinen karsinooma, melanooma ja ei-pienisoluinen keuhkosyöpä (KEYNOTE 001)
Tutkimuksen yleiskatsaus
Yksityiskohtainen kuvaus
Protokollan mukaan kaikki osallistujat, jotka saivat tutkimukseen interventiota tai selviytymisseurantaa, saattoivat ilmoittautua jatkotutkimukseen, KEYNOTE-587 (NCT03486873), mikä mahdollistaisi jatkotutkimukseen osallistumisen ensisijaisen valmistumispäivämäärän jälkeen. Siten kaikkia tehokkuuden tulosmittauksia lukuun ottamatta eloonjäämistä (kokonaiseloonjääminen [OS]) oli seurattava väliaikaisen tietokannan raja-arvoon 18. syyskuuta 2018 asti sekä ensisijaiset turvallisuusanalyysit (paitsi DLT-analyysi) ja kokonaiseloonjääminen. oli seurattava tutkimuksen Primary Completion Date (lopullinen tietokannan katkaisu 05-11-2018) saakka.
Viidellä osallistujalla ei ollut suoritettu tutkimuksen loppuarviointia Primary Completion Date -ajan päättymiseen mennessä, ja heitä seurattiin myöhemmin tutkimuksen päättymispäivään (11. joulukuuta 2018) saakka. Hoidon päättymis- ja tutkimuksen päättymisarviot puuttuvat näiltä viideltä, ja tila merkittiin tuntemattomaksi ensisijaisen valmistumispäivämäärän katkaisuhetkellä. Protokollan mukaan turvallisuustietoja ensisijaisen valmistumispäivämäärän (lopullinen tietokannan katkaisu 05-11-2018) jälkeen ei sisällytetä turvallisuusanalyysiin, vaan tutkija raportoi ne sponsorille sponsoriviestintälomakkeella ja arkistoidaan. sähköisessä Trial Master -tiedostossa.
Opintotyyppi
Ilmoittautuminen (Todellinen)
Vaihe
- Vaihe 1
Osallistumiskriteerit
Kelpoisuusvaatimukset
Opintokelpoiset iät
Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia
Sukupuolet, jotka voivat opiskella
Kuvaus
Sisällyttämiskriteerit
- Osassa A: MEL:n tai minkä tahansa tyyppisen karsinooman, etenevän metastaattisen taudin tai etenevän paikallisesti edenneen sairauden, joka ei sovellu paikalliseen hoitoon, histologinen tai sytologinen diagnoosi. Tutkimuksen osissa B ja D metastaattisen MEL:n histologiset tai sytologiset diagnoosit etenevän paikallisesti edenneen tai metastaattisen taudin kanssa. Osissa C ja F NSCLC:n histologinen tai sytologinen diagnoosi. Osassa F1 voivat osallistua osallistujat, joilla on vaiheen IV NSCLC ilman aikaisempaa systeemistä hoitoa.
- Vakiintuneiden lääketieteellisten syövänvastaisten hoitojen epäonnistuminen tietylle kasvaintyypille tai tällaisen hoidon intoleranssi.
- Tutkimuksen osissa B, C, D tai F MEL:n tai NSCLC:n on oltava mitattavissa kuvantamisella.
- Tutkimuksen osassa F NSCLC, jossa on PD-L1-geenin ilmentyminen.
- Suorituskykytila 0 tai 1 Eastern Cooperative Oncology Groupin (ECOG) suorituskykyasteikolla.
- Riittävä elinten toiminta.
- Hedelmällisessä iässä olevien naispuolisten osallistujien tulee saada negatiivinen virtsan tai seerumin raskaustesti ennen tutkimuslääkityksen saamista
- Hedelmällisessä iässä olevien naispuolisten osallistujien on oltava valmiita käyttämään asianmukaista ehkäisyä tutkimuksen alusta alkaen, koko tutkimuksen ajan ja 120 päivän ajan viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen
- Hedelmällisessä iässä olevien miespuolisten osallistujien on suostuttava käyttämään riittävää ehkäisyä ensimmäisestä tutkimuslääkeannoksesta 120 päivään viimeisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen
Poissulkemiskriteerit
- Kemoterapia, radioaktiivinen tai biologinen syöpähoito 4 viikon sisällä ennen ensimmäistä tutkimushoitoannosta tai ei ole toipunut haittatapahtumien yleisten terminologiakriteerien (CTCAE) luokkaan 1 tai paremman yli 4 viikkoa ennen hoidon aiheuttamista haittatapahtumista ensimmäiseen annokseen.
- Osallistuminen tutkimusaineen tutkimukseen tai tutkimuslaitteen käyttö 30 päivän kuluessa pembrolitsumabin antamisesta, lukuun ottamatta seurantavaiheeseen osallistuvia.
- Muita antineoplastisen hoidon muotoja on odotettavissa tutkimuksen aikana.
- Aiemmin ei-tarttuva pneumoniitti, joka vaatii steroidihoitoa, tai sinulla on ollut interstitiaalinen keuhkosairaus.
- Lääketieteellinen tila, joka vaatii kroonista systeemistä steroidihoitoa tai mitä tahansa muuta immunosuppressiivista lääkitystä, lukuun ottamatta inhaloitavien steroidien käyttöä.
- Suolitukoksen tai suolen perforaation riskitekijät (mukaan lukien aiempi akuutti divertikuliitti, vatsansisäinen absessi, vatsan karsinomatoosi).
- Aiemmin hematologinen pahanlaatuinen kasvain, pahanlaatuinen primaarinen aivokasvain, pahanlaatuinen sarkooma tai muu pahanlaatuinen primaarinen kiinteä kasvain, ellei kyseisestä taudista ole viiteen vuoteen näyttöä.
- Aktiiviset keskushermoston (CNS) etäpesäkkeet ja/tai karsinomatoottinen aivokalvontulehdus.
- Aiempi vakava yliherkkyysreaktio toiselle monoklonaaliselle vasta-aineelle (mAb).
- Aktiivinen autoimmuunisairaus tai dokumentoitu autoimmuunisairaus tai -oireyhtymä, joka vaatii systeemisiä steroideja tai immunosuppressiivisia aineita, paitsi vitiligo tai parantunut lapsuuden astma/atopia.
- Aikaisempaa hoitoa toisella ohjelmoitua solukuolemaa (PD)-1 estävällä aineella tai aiemmin mukana pembrolitsumabitutkimuksessa.
- Hoitoa vaativa aktiivinen infektio.
- Positiivinen ihmisen immuunikatovirukselle (HIV), hepatiitti B:lle (hepatiitti B -pinta-antigeeni [HBsAg] reaktiivinen) tai hepatiitti C -virukselle (hepatiitti C -viruksen ribonukleiinihappo [HCV RNA] (laadullinen) on havaittu).
- Säännöllinen laittomien huumeiden käyttö tai lähihistoria (viime vuoden sisällä) päihteiden väärinkäyttö (mukaan lukien alkoholi).
- Oireinen askites tai pleuraeffuusio.
- Osallistuja on raskaana tai imettää tai odottaa tulevansa raskaaksi tai synnyttävänsä lapsia tutkimuksen ennakoidun keston aikana.
Opintosuunnitelma
Miten tutkimus on suunniteltu?
Suunnittelun yksityiskohdat
- Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
- Jako: Satunnaistettu
- Inventiomalli: Rinnakkaistehtävä
- Naamiointi: Ei mitään (avoin tarra)
Aseet ja interventiot
Osallistujaryhmä / Arm |
Interventio / Hoito |
|---|---|
|
Kokeellinen: Kiinteät kasvaimet: pembrolitsumabi 1 mg/kg Q2W (osa A)
Syklin 1 aikana osallistujat saivat annoksen 1 mg/kg pembrolitsumabia laskimonsisäistä (IV) infuusiota 30 minuutin aikana 28 päivän syklin ensimmäisenä päivänä annosta rajoittavien toksisuuksien ja farmakokinetiikan arvioimiseksi.
Osallistujat saivat pembrolitsumabia IV annoksella 1 mg/kg joka toinen viikko (Q2W) syklistä 2 alkaen.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: Kiinteät kasvaimet: pembrolitsumabi 3 mg/kg Q2W (osa A)
Syklin 1 aikana osallistujat saivat 3 mg/kg pembrolitsumabi IV -infuusion 30 minuutin aikana 28 päivän syklin ensimmäisenä päivänä annosta rajoittavien toksisuuksien ja farmakokinetiikan arvioimiseksi.
Osallistujat saivat pembrolitsumabia IV annoksella 3 mg/kg Q2W alkaen syklistä 2.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: Kiinteät kasvaimet: pembrolitsumabi 10 mg/kg Q2W (osat A+A1)
Syklin 1 aikana osallistujat saivat annoksen 10 mg/kg pembrolitsumabi IV -infuusiona 30 minuutin aikana 28 päivän syklin ensimmäisenä päivänä annosta rajoittavien toksisuuksien ja farmakokinetiikan arvioimiseksi.
Osallistujat saivat pembrolitsumabia IV annoksella 10 mg/kg Q2W alkaen syklistä 2.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: Kiinteät kasvaimet: pembrolitsumabititrauskohortti 1 Q3W (osa A2)
Syklin 1 aikana osallistujat saivat pembrolitsumabiannoksen titrausarvosta 0,005 mg/kg arvosta 0,3 mg/kg arvoon 2,0 mg/kg päivinä 1, 8 ja 22, annettiin IV-infuusiona 30 minuutin aikana.
Osallistujat saivat 2 mg/kg joka 3. viikko (Q3W) syklistä 2 alkaen.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: Kiinteät kasvaimet: pembrolitsumabititrauskohortti 2 Q3W (osa A2)
Syklin 1 aikana osallistujat saivat pembrolitsumabiannoksen titrausarvosta 0,02 mg/kg arvosta 0,3 mg/kg arvoon 2,0 mg/kg päivinä 1, 8 ja 22 IV-infuusiona 30 minuutin aikana.
Osallistujat saivat 2 mg/kg Q3W alkaen syklistä 2.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: Kiinteät kasvaimet: pembrolitsumabititrauskohortti 3 Q3W (osa A2)
Syklin 1 aikana osallistujat saivat pembrolitsumabin annosta titrattiin 0,06 mg/kg:sta 1,0 mg/kg:aan 10 mg/kg:aan päivinä 1, 8 ja 22 IV-infuusiona 30 minuutin aikana.
Osallistujat saivat 10 mg/kg Q3W alkaen syklistä 2.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: MEL: pembrolitsumabi 2 mg/kg Q3W (osat B+D)
Osallistujat saivat pembrolitsumabia IV annoksella 2 mg/kg Q2W.
Muutoksen 3 jälkeen osallistujat saivat annoksen Q3W.
Muutoksen 10 jälkeen kaikkia jäljellä olevia ja käynnissä olevia osallistujia hoidettiin 200 mg:n kiinteällä annoksella pembrolitsumabia IV Q3W turvallisuus- ja tehotietojen analyysin perusteella.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: MEL: pembrolitsumabi 10 mg/kg Q3W (osat B+D)
Osallistujat saivat pembrolitsumabia IV annoksella 10 mg/kg Q2W.
Muutoksen 7 jälkeen osallistujat saivat annoksen Q3W.
Muutoksen 10 jälkeen kaikkia jäljellä olevia ja käynnissä olevia osallistujia hoidettiin 200 mg:n kiinteällä annoksella pembrolitsumabia IV Q3W turvallisuus- ja tehotietojen analyysin perusteella.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: MEL: pembrolitsumabi 10 mg/kg Q2W (osa B)
Osallistujat saivat pembrolitsumabia IV annoksella 10 mg/kg Q2W.
Muutoksen 10 jälkeen kaikkia jäljellä olevia ja käynnissä olevia osallistujia hoidettiin 200 mg:n kiinteällä annoksella pembrolitsumabia IV Q3W turvallisuus- ja tehotietojen analyysin perusteella.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: NSCLC: pembrolitsumabi 2 mg/kg Q3W (osa F)
Osallistujat saivat pembrolitsumabia IV annoksella 2 mg/kg Q3W.
Muutoksen 10 jälkeen kaikkia jäljellä olevia ja käynnissä olevia osallistujia hoidettiin 200 mg:n kiinteällä annoksella pembrolitsumabia IV Q3W turvallisuus- ja tehotietojen analyysin perusteella.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: NSCLC: pembrolitsumabi 10 mg/kg Q3W (osat C+F)
Osallistujat saivat pembrolitsumabia IV annoksella 10 mg/kg Q3W.
Muutoksen 10 jälkeen kaikkia jäljellä olevia ja käynnissä olevia osallistujia hoidettiin 200 mg:n kiinteällä annoksella pembrolitsumabia IV Q3W turvallisuus- ja tehotietojen analyysin perusteella.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: NSCLC: pembrolitsumabi 10 mg/kg Q2W (osa F)
Osallistujat saivat pembrolitsumabia IV annoksella 10 mg/kg Q2W.
Muutoksen 10 jälkeen kaikkia jäljellä olevia ja käynnissä olevia osallistujia hoidettiin 200 mg:n kiinteällä annoksella pembrolitsumabia IV Q3W turvallisuus- ja tehotietojen analyysin perusteella.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: NSCLC: pembrolitsumabi 2 mg/kg Q3W (osa E - ei rekisteröity)
Osallistujat saivat pembrolitsumabia IV annoksella 2 mg/kg Q3W.
Yhtään osallistujaa ei ilmoittautunut tähän ryhmään.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: NSCLC: pembrolitsumabi 5 mg/kg Q3W (osa E - ei rekisteröity)
Osallistujat saivat pembrolitsumabia IV annoksella 5 mg/kg Q3W.
Yhtään osallistujaa ei ilmoittautunut tähän ryhmään.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
|
Kokeellinen: NSCLC: pembrolitsumabi 10 mg/kg Q3W (osa E - ei rekisteröity)
Osallistujat saivat pembrolitsumabia IV annoksella 10 mg/kg Q3W.
Yhtään osallistujaa ei ilmoittautunut tähän ryhmään.
|
IV-infuusio 30 minuutin ajan kunkin syklin päivänä 1, annettuna annoksen valinnan tai satunnaistamisen mukaan.
Muut nimet:
|
Mitä tutkimuksessa mitataan?
Ensisijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Osallistujien määrä, jotka kokevat annosta rajoittavia toksisuuksia (DLT:t) National Cancer Instituten yleisten terminologiakriteerien mukaan haittatapahtumille, versio 4.0 (NCI-CTCAE v.4.0) osallistujille, joilla on kiinteitä kasvaimia (osat A ja A1)
Aikaikkuna: Jopa 28 päivää syklissä 1
|
DLT:t arvioitiin NCI-CTCAE v.4.0:n mukaisesti ensimmäisen syklin aikana (28 päivää), ja ne määriteltiin minkä tahansa seuraavista toksisuuksista, jos tutkija arvioi niiden liittyvän mahdollisesti, todennäköisesti tai varmasti tutkimuslääkkeen antamiseen: Grade ( Gr) 4 ei-hematologinen toksisuus; Gr 4 hematologinen toksisuus, joka kestää ≥14 päivää; Gr 3 ei-hematologinen toksisuus, joka kestää yli 3 päivää optimaalisesta tukihoidosta huolimatta; mikä tahansa asteen 3 ei-hematologinen laboratorioarvo, jos osallistujan hoitoon tarvittiin lääketieteellistä toimenpiteitä, poikkeavuus johti sairaalahoitoon tai poikkeavuus jatkui yli viikon; Gr 3 tai 4 kuumeinen neutropenia; trombosytopenia <25 000 solua/mm^3 (jos se liittyy verenvuototapahtumaan, joka vaatii elektiivistä verihiutaleiden siirtoa, tai hengenvaaralliseen verenvuototapahtumaan, joka johti kiireelliseen interventioon ja tehohoitoon ottamista varten); tai Gr 5 myrkyllisyys.
Osan A ja osan A1 osallistujien määrä, joilla oli DLT, raportoitiin vastaanotetun pembrolitsumabiannoksen perusteella.
|
Jopa 28 päivää syklissä 1
|
|
Haitallisen tapahtuman kokeneiden osallistujien määrä (AE)
Aikaikkuna: Jopa noin 91 kuukautta (lopullisen tietokannan katkaisupäivämäärään 05-11-2018)
|
AE määriteltiin mikä tahansa epäsuotuisa ja tahaton muutos kehon rakenteessa, toiminnassa tai kemiassa, joka liittyy ajallisesti sponsorin tuotteen käyttöön riippumatta siitä, katsotaanko sen liittyvän tuotteen käyttöön vai ei.
Mikä tahansa olemassa olevan sairauden paheneminen (eli kliinisesti merkittävä haitallinen muutos esiintymistiheydessä ja/tai intensiteetissä), joka liittyi ajallisesti sponsorin tuotteen käyttöön, oli myös haittavaikutus.
AE:n kokeneiden osallistujien määrä ilmoitettiin kunkin käsivarren osalta.
|
Jopa noin 91 kuukautta (lopullisen tietokannan katkaisupäivämäärään 05-11-2018)
|
|
Kokonaisvasteprosentti (ORR) vasteen arviointikriteerien mukaan kiinteiden kasvaimien versiossa 1.1 (RECIST 1.1) integroidun radiologian ja onkologian (IRO) arvioiden mukaan: Melanoomaan osallistuvat (osat B ja D)
Aikaikkuna: Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
ORR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena analyysipopulaatiossa, joilla oli vahvistettu täydellinen vaste (CR: kaikkien leesioiden häviäminen) tai osittainen vaste (PR: vähintään 30 %:n lasku kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa [SOD], ottamalla vertailuarvona SOD-perustason) RECIST 1.1:n mukaisesti, jota muutettiin tätä tutkimusta varten seuraamaan enintään 10 kohdeleesiota ja enintään 5 kohdeleesiota elintä kohti.
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka kokivat vahvistetun CR:n tai PR:n RECIST 1.1:n mukaisesti IRO:n arvioimana, ilmoitettiin ORR-arvona jokaiselle melanoomaannoshaaralle (osat B ja D).
|
Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
|
ORR RECIST 1.1:n mukaan riippumattoman arviointikomitean (IRC) arvioimana: Ei-pienisoluisen keuhkosyövän (NSCLC) osallistujat (osat C plus F)
Aikaikkuna: Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
ORR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuudeksi analyysipopulaatiossa, joilla oli vahvistettu CR (kaikkien leesioiden katoaminen) tai PR (vähintään 30 %:n lasku kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa [SOD], kun viitearvoksi otettiin SOD lähtötilanne ) RECIST 1.1:n mukaisesti, jota muutettiin tätä tutkimusta varten seuraamaan enintään 10 kohdeleesiota ja enintään 5 kohdeleesiota elintä kohti.
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka kokivat vahvistetun CR:n tai PR:n RECIST 1.1:n mukaisesti IRC:llä arvioituna, ilmoitettiin ORR-arvona jokaiselle NSCLC-annoshaaralle (osat C ja F).
|
Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
Toissijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
ORR Immune-related Response Criteria (irRC) -tutkijan arvioiman mukaan melanoomaan osallistuneilla (osat B plus D)
Aikaikkuna: Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
ORR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuudeksi analyysipopulaatiossa, joilla oli vahvistettu immuunijärjestelmään liittyvä täydellinen vaste (irCR: kaikkien kasvainleesioiden täydellinen häviäminen riippumatta siitä, onko ne mitattavissa tai ei, eikä uusia vaurioita) tai immuunijärjestelmään liittyvä osittainen vaste (irPR: lasku kahden suurimman kohtisuoran halkaisijan (SPD) tulojen summana ≥50 % peräkkäisen arvioinnin perusteella ≥4 viikkoa ensimmäisen dokumentoinnin jälkeen) irRC:n mukaan.
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka kokivat vahvistetun irCR:n tai irPR:n tutkijan arvioimana irRC:n mukaan, ilmoitettiin ORR-arvona jokaiselle melanoomaannoshaaralle (osat B ja D).
|
Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
|
ORR:n irRC:n mukaan tutkijan arvioimana NSCLC-osallistujissa (osat C plus F)
Aikaikkuna: Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
ORR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena analyysipopulaatiossa, joilla oli vahvistettu irCR (kaikkien kasvainleesioiden täydellinen häviäminen, olivatpa ne mitattavissa tai ei, eikä uusia vaurioita) tai irPR (pieni kahden suurimman kohtisuoran halkaisijan tulojen summa). SPD) ≥50 % peräkkäisellä arvioinnilla ≥4 viikkoa ensimmäisen dokumentoinnin jälkeen) irRC:n mukaan.
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka kokivat vahvistetun irCR:n tai irPR:n tutkijan arvioimana irRC:n mukaan, ilmoitettiin ORR-arvona jokaiselle NSCLC-annoshaaralle (osat C ja F).
|
Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
|
Pembrolitsumabin pitoisuus-aikakäyrän alla oleva alue ajankohdasta 0 päivään 28 (AUC 0-28) kiinteiden kasvainten osallistujilla (osat A ja A1)
Aikaikkuna: Sykli 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5, 6, 24 ja 48 tunnin kuluttua ja päivät 8, 15 ja 22 (sykli 1 = 28 päivää)
|
Verinäytteet kerättiin määrätyin väliajoin AUC0-28:n määrittämistä varten.
AUC0-28 määriteltiin pembrolitsumabin pitoisuus-aikakäyrän alla olevaksi alueeksi ajankohdasta 0 päivään 28.
AUC0-28 perustui ei-osastoihin perustuvaan analyysiin ja raportoitu osallistujille osissa A ja A1.
|
Sykli 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5, 6, 24 ja 48 tunnin kuluttua ja päivät 8, 15 ja 22 (sykli 1 = 28 päivää)
|
|
Pembrolitsumabin pitoisuus-aikakäyrän alla oleva alue ajasta 0 äärettömyyteen (AUC 0-inf) kiinteässä kasvaimessa (osat A ja A1)
Aikaikkuna: Sykli 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5, 6, 24 ja 48 tunnin kuluttua ja päivät 8, 15 ja 22 (sykli 1 = 28 päivää)
|
Verinäytteet kerättiin määrätyin väliajoin AUC0-inf:n määrittämiseksi.
AUC0-inf määriteltiin pembrolitsumabin pitoisuus-aikakäyrän alla olevaksi alueeksi ajankohdasta nollasta äärettömään.
AUC0-inf perustui ei-osastoihin perustuvaan analyysiin ja raportoitu osallistujille osissa A ja A1.
|
Sykli 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5, 6, 24 ja 48 tunnin kuluttua ja päivät 8, 15 ja 22 (sykli 1 = 28 päivää)
|
|
Pembrolitsumabin enimmäispitoisuus (Cmax) kiinteässä kasvaimessa (osat A ja A1)
Aikaikkuna: Sykli 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5, 6, 24 ja 48 tunnin kuluttua ja päivät 8, 15 ja 22 (sykli 1 = 28 päivää)
|
Verinäytteet kerättiin määrätyin väliajoin Cmax:n määrittämiseksi.
Cmax määriteltiin pembrolitsumabin maksimipitoisuudeksi.
Cmax perustui non-compartment-analyysiin ja raportoitiin osissa A ja A1 oleville osallistujille.
|
Sykli 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5, 6, 24 ja 48 tunnin kuluttua ja päivät 8, 15 ja 22 (sykli 1 = 28 päivää)
|
|
Aika pembrolitsumabin maksimipitoisuuteen (Tmax) kiinteässä kasvaimessa (osat A ja A1)
Aikaikkuna: Sykli 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5, 6, 24 ja 48 tunnin kuluttua ja päivät 8, 15 ja 22 (sykli 1 = 28 päivää)
|
Verinäytteet kerättiin määrätyin väliajoin Tmax:n määrittämiseksi.
Tmax määriteltiin aikana pembrolitsumabin huippupitoisuuden saavuttamiseen.
Tmax perustui non-compartment-analyysiin ja ilmoitettiin osallistujille osissa A ja A1.
|
Sykli 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5, 6, 24 ja 48 tunnin kuluttua ja päivät 8, 15 ja 22 (sykli 1 = 28 päivää)
|
|
Pembrolitsumabin terminaalinen puoliintumisaika (t ½) kiinteässä kasvaimessa (osat A ja A1)
Aikaikkuna: Sykli 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5, 6, 24 ja 48 tunnin kuluttua ja päivät 8, 15 ja 22 (sykli 1 = 28 päivää)
|
Verinäytteet kerättiin määrätyin väliajoin t½:n määrittämiseksi.
t½ määriteltiin ajaksi, joka tarvitaan jakamaan pembrolitsumabipitoisuus plasmassa kahdella pseudotasapainon saavuttamisen jälkeen yhden pembrolitsumabiannoksen jälkeen.
t½ perustui ei-osastoihin perustuvaan analyysiin ja raportoitu osallistujille osissa A ja A1.
|
Sykli 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5, 6, 24 ja 48 tunnin kuluttua ja päivät 8, 15 ja 22 (sykli 1 = 28 päivää)
|
|
Pembrolitsumabin pitoisuus-aikakäyrän alla oleva alue ajasta 0 päivään 21 (AUC 0-21) kiinteiden kasvainten osallistujilla (osa A2)
Aikaikkuna: Sykli 1: Päivä 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5, 6, 24 ja 48 tunnin kuluttua; Päivä 5, päivä 8: ennen annosta ja sen jälkeen; Päivä 15 (kierto = 21 päivää)
|
Verinäytteet kerättiin määrätyin väliajoin AUC0-21:n määrittämistä varten.
AUC0-21 määriteltiin pembrolitsumabin pitoisuus-aikakäyrän alla olevaksi alueeksi ajankohdasta nolla tutkimuspäivään 21.
AUC0-21 perustui ei-osastoanalyysiin ja raportoitu osallistujille osassa A2.
|
Sykli 1: Päivä 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5, 6, 24 ja 48 tunnin kuluttua; Päivä 5, päivä 8: ennen annosta ja sen jälkeen; Päivä 15 (kierto = 21 päivää)
|
|
Pembrolitsumabin pitoisuus-aikakäyrän alla oleva alue päivästä 21 päivään 42 (AUC21-42) kiinteiden kasvainten osallistujilla (osa A2)
Aikaikkuna: Jakso 1: Päivä 21; Sykli 2: Päivä 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5 ja 24 tunnin kuluttua, päivä 3, päivä 8, päivä 15 (sykli = 21 päivää)
|
Verinäytteet kerättiin määrätyin väliajoin AUC21-42:n määrittämistä varten.
AUC21-42 määriteltiin pembrolitsumabin pitoisuus-aikakäyrän alla olevaksi alueeksi tutkimuspäivästä 21 (syklin 1 loppu) tutkimuspäivään 42 (syklin 2 loppu).
AUC21-42 perustui ei-osasto-analyysiin ja raportoitiin osan A2 osallistujille.
|
Jakso 1: Päivä 21; Sykli 2: Päivä 1: Ennen annosta, annoksen jälkeen 0,5 ja 24 tunnin kuluttua, päivä 3, päivä 8, päivä 15 (sykli = 21 päivää)
|
|
Pembrolitsumabin pienin plasmapitoisuus (Ctrough) kiinteässä kasvaimessa (osat A, A1 ja A2)
Aikaikkuna: Osat A ja A1: esiannos jaksoilla 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 (sykli = 14 päivää); A2-kohortit: esiannos jaksoilla 2, 3, 5, 7, 9, 11 (sykli = 21 päivää)
|
Annosta edeltävät näytteet kerättiin 24 tuntia ennen pembrolitsumabin infuusiota määrätyin väliajoin Ctrough-arvon määrittämiseksi.
Ctrough määriteltiin pienimmäksi pembrolitsumabipitoisuudeksi, joka saavutettiin ennen seuraavan annoksen antamista.
Ctrough ilmoitettiin kussakin osan A haarassa syklin ja nimellisen ajan mukaan ensimmäisen annoksen jälkeen (päivä).
Tulokset kustakin syklistä, jotka on raportoitu käsissä, joissa N>1 kyseisellä hetkellä.
Ctrough-tiedot melanooman (osat B ja D) ja NSCLC:n (osat C ja F) osallistujista esitetään erikseen, eivätkä ne sisälly tähän.
|
Osat A ja A1: esiannos jaksoilla 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 (sykli = 14 päivää); A2-kohortit: esiannos jaksoilla 2, 3, 5, 7, 9, 11 (sykli = 21 päivää)
|
|
Pembrolitsumabin saanti melanoomaan osallistuneilla (osat B ja D)
Aikaikkuna: Osa B -haarat, joita hoidetaan 3 viikon välein: esiannos jaksoissa 2,5,9,13,17,25,33 (sykli = 21 päivää); Osa B käsitelty 2 viikon välein: esiannos jaksoissa 2,3,7,13,19,25,31,37 (sykli = 14 päivää); Osa D: esiannos jaksoissa 2,3,6,8,12,16,24,32 (sykli = 21 päivää)
|
Annosta edeltävät näytteet kerättiin 24 tuntia ennen pembrolitsumabin infuusiota määrätyin väliajoin Ctrough-arvon määrittämiseksi.
Ctrough määriteltiin pienimmäksi pembrolitsumabipitoisuudeksi, joka saavutettiin ennen seuraavan annoksen antamista.
Ctrough-analyysiä varten näytteet kerättiin ja analysoitiin erikseen kustakin osan B ja D ilmoittautumiskohortista, ja Ctrough ilmoitettiin jokaisesta kohortista syklin ja nimellisen ajan mukaan ensimmäisen annoksen (päivä) jälkeen.
Tulokset kustakin syklistä, jotka on raportoitu käsissä, joissa N>1 kyseisellä hetkellä.
Ctrough-tiedot kiinteästä kasvaimesta (osa A) ja NSCLC:stä (osat C ja F) osallistujista esitetään erikseen, eivätkä ne sisälly tähän.
|
Osa B -haarat, joita hoidetaan 3 viikon välein: esiannos jaksoissa 2,5,9,13,17,25,33 (sykli = 21 päivää); Osa B käsitelty 2 viikon välein: esiannos jaksoissa 2,3,7,13,19,25,31,37 (sykli = 14 päivää); Osa D: esiannos jaksoissa 2,3,6,8,12,16,24,32 (sykli = 21 päivää)
|
|
Pembrolitsumabin saanti NSCLC-osallistujilla (osat C ja F)
Aikaikkuna: Osa C: esiannos jaksoissa 2, 5, 9, 13, 17, 21 (sykli = 21 päivää); Osa F käsitelty 3 viikon välein: esiannos jaksoissa 2,3,6,8,12,14,16,24,32 (sykli = 21 päivää); Osa F hoidetaan 2 viikon välein: esiannos jaksoissa 2,3,6,7,8,9,12,16,18,24,32,36,40,48 (sykli = 14 päivää)
|
Annosta edeltävät näytteet kerättiin 24 tuntia ennen pembrolitsumabin infuusiota määrätyin väliajoin Ctrough-arvon määrittämiseksi.
Ctrough määriteltiin pienimmäksi pembrolitsumabin pitoisuudeksi ennen seuraavan annoksen antamista.
Ctrough-analyysiä varten näytteet kerättiin ja analysoitiin erikseen kustakin osan C ja F ilmoittautumiskohortista, ja Ctrough ilmoitettiin jokaisesta kohortista syklin ja nimellisen ajan mukaan ensimmäisen annoksen (päivä) jälkeen.
Tulokset kustakin syklistä, jotka on raportoitu käsissä, joissa N>1 kyseisellä hetkellä.
Ctrough-tiedot kiinteästä kasvaimesta (osa A) ja melanoomasta (osat B ja D) on esitetty erikseen, eivätkä ne sisälly tähän.
|
Osa C: esiannos jaksoissa 2, 5, 9, 13, 17, 21 (sykli = 21 päivää); Osa F käsitelty 3 viikon välein: esiannos jaksoissa 2,3,6,8,12,14,16,24,32 (sykli = 21 päivää); Osa F hoidetaan 2 viikon välein: esiannos jaksoissa 2,3,6,7,8,9,12,16,18,24,32,36,40,48 (sykli = 14 päivää)
|
|
Tuumorin koon enimmäismuutos lähtötilanteesta (CFB) arvioituna IRC:llä RECIST 1.1 -kohtaa kohti ohjelmoidun kuolema-ligandin 1 (PD-L1) immunohistokemiallisen (IHC) ilmentymistilan mukaan ipilimumabille (Ipi) altistuneissa ja ipi-naiivissa melanoomassa (osat B) Plus D)
Aikaikkuna: Lähtötilanne, viimeisin saatavilla oleva kasvainarviointi (jopa noin 53 kuukautta väliaikaisen tietokannan katkaisupäivään 18. syyskuuta 2015 asti)
|
Tuumorin koon prosentuaalinen muutos lähtötilanteesta perustuen IRC:hen per RECIST 1.1 raportoitiin PD-L1-statuksen mukaan Ipi-Exposed- ja Ipi-Naive-melanooman osallistujilla.
Kasvaimen PD-L1-status mitattiin tuumoriosuuden pistemäärällä (TPS), joka oli PD-L1:tä ilmentävien kasvainsolujen prosenttiosuus, joka tunnistettiin käyttämällä IHC-analyysiä.
Kasvaimet, joiden PD-L1-positiivinen värjäytyminen oli ≥1 %, katsottiin positiivisiksi.
Suurin kasvaimen muutos määriteltiin osallistujan pienimmän perustilan jälkeisen kasvaimen koon prosentuaalisena muutoksena lähtötasosta.
Osallistujien lukumäärä prosentuaalisessa muutoksessa lähtötasosta ilmoitettiin kategorisesti PD-L1-tilan mukaan (PD-L1-positiivinen, PD-L1-negatiivinen, PD-L1-tila tuntematon).
Negatiivinen prosentuaalinen muutos perustasoarvoista osoittaa kasvaimen koon pienenemisen, ja suurin mahdollinen pieneneminen on merkitty "≤ -30 %".
Protokollan mukaisesti tämä melanoomaan osallistuneiden analyysi suoritettiin ipilimumabialtistuksen mukaisesti (Ipi-Exposed ja Ipi-Naive).
|
Lähtötilanne, viimeisin saatavilla oleva kasvainarviointi (jopa noin 53 kuukautta väliaikaisen tietokannan katkaisupäivään 18. syyskuuta 2015 asti)
|
|
Tuumorin koon enimmäismuutos lähtötilanteesta (CFB) arvioituna IRC:llä RECIST 1.1 -kohtaa kohti PD-L1 IHC:n ilmentymistilan mukaan aiemmassa hoidossa (TRT) - Naiivit ja aiemmin hoidetut NSCLC-osallistujat (osat C plus F)
Aikaikkuna: Lähtötilanne, viimeisin saatavilla oleva kasvainarviointi (jopa noin 53 kuukautta väliaikaisen tietokannan katkaisupäivään 18. syyskuuta 2015 asti)
|
CFB:n prosenttiosuus kasvaimen koosta perustuen IRC:hen per RECIST 1.1 ilmoitettiin PD-L1-statuksen mukaan aikaisemmalla hoitoa saaneilla ja aiemmin hoidetuilla NSCLC-osallistujilla.
Kasvaimen PD-L1-tila mitattiin TPS:llä, joka oli PD-L1:tä ilmentävien IHC-analyysillä tunnistettujen kasvainsolujen prosenttiosuus seuraavasti: TPS ≥50 % = kasvain vahvasti positiivinen, TPS 1 % - 49 % = kasvain heikosti positiivinen , TPS <1 % = kasvain katsotaan negatiiviseksi tai TPS tuntematon.
Osallistujan kasvaimen maksimimuutos määriteltiin osallistujan pienimmän perustilan jälkeisen kasvaimen koon prosentuaalisena muutoksena lähtötasosta.
Osallistujien lukumäärä prosentuaalisella CFB-alueella raportoitiin kategorisesti PD-L1-tilan mukaan (TPS ≥50%, TPS = 1-49%, TPS <1%, TPS tuntematon).
Negatiiviset prosentuaaliset CFB-arvot osoittavat kasvaimen koon pienenemisen, ja suurin mahdollinen pieneneminen on merkitty "≤ -30 %".
Protokollan mukaisesti NSCLC-osallistujien analyysi suoritettiin aiemman hoitoaltistuksen mukaisesti (Treatment Naive ja Previous Treated).
|
Lähtötilanne, viimeisin saatavilla oleva kasvainarviointi (jopa noin 53 kuukautta väliaikaisen tietokannan katkaisupäivään 18. syyskuuta 2015 asti)
|
|
Taudintorjuntaluku (DCR) RECIST 1.1:n mukaan IRO:n arvioimana melanoomaan osallistuneilla (osat B ja D)
Aikaikkuna: Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
DCR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuudeksi, joilla oli CR (kaikkien kohdeleesioiden katoaminen), PR (vähintään 30 %:n lasku kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa) tai stabiili sairaus (SD: kumpikaan ei ollut riittävää kutistumista, jotta se olisi kelpuutettu PR eikä riittävä lisäys etenevän taudin saamiseksi [PD: vähintään 20 %:n kasvu kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa ja absoluuttinen lisäys vähintään 5 mm.
Yhden tai useamman uuden leesion ilmaantumista pidettiin myös PD]).
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla oli vahvistettu CR, PR tai SD IRO:n arvioimana RECIST 1.1:n mukaan, ilmoitettiin DCR:nä jokaiselle melanoomaannoshaaralle (osat B ja D).
|
Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
|
Vasteen kesto (DOR) RECIST 1.1:n mukaan IRO:n arvioimana melanoomaan osallistuneilla (osat B ja D)
Aikaikkuna: Ensimmäisestä dokumentoidusta todisteesta CR:stä tai PR:stä väliaikaisen tietokannan katkaisupäivään 18. syyskuuta 2015 (noin 53 kuukauteen asti)
|
Osallistujille, joilla oli vahvistettu CR (kaikkien kohdeleesioiden katoaminen) tai PR (vähintään 30 %:n lasku kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa) RECIST 1.1 -kohtaa kohti, DOR määritettiin ajaksi ensimmäisestä dokumentoidusta todisteesta CR:stä tai PR progressiiviseen sairauteen (PD) tai kuolemaan asti.
DOR niille osallistujille, jotka eivät olleet edenneet tai kuolleet analyysin aikaan, sensuroitiin heidän viimeisen kasvaimen arvioinnin päivämääränä.
RECIST 1.1:n mukaan PD määriteltiin vähintään 20 %:n kasvuksi kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa.
Suhteellisen 20 %:n lisäyksen lisäksi summan on täytynyt osoittaa myös vähintään 5 mm:n absoluuttinen lisäys.
Yhden tai useamman uuden leesion ilmaantumista pidettiin myös PD:nä.
DOR-arvioinnit perustuivat IRO:han vahvistuksen kanssa.
RECIST 1.1:n mukainen DOR kaikille osallistujille, joilla oli vahvistettu CR tai PR, ilmoitettiin kussakin melanoomaannosryhmässä (osat B ja D).
|
Ensimmäisestä dokumentoidusta todisteesta CR:stä tai PR:stä väliaikaisen tietokannan katkaisupäivään 18. syyskuuta 2015 (noin 53 kuukauteen asti)
|
|
Progression Free Survival (PFS) RECIST 1.1:n mukaan IRO:n arvioimana melanooman osallistujilla (osat B plus D)
Aikaikkuna: Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
PFS määriteltiin ajaksi satunnaistamisesta ensimmäiseen dokumentoituun PD:hen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan sen mukaan, kumpi tapahtui ensin.
RECIST 1.1:tä kohti PD määriteltiin ≥20 %:n kasvuksi kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa.
Suhteellisen 20 %:n lisäyksen lisäksi summan on täytynyt osoittaa myös absoluuttista lisäystä ≥5 mm.
Yhden tai useamman uuden leesion ilmaantumista pidettiin myös PD:nä.
RECIST 1.1:n mukainen PFS IRO:lla arvioituna raportoitiin jokaisessa melanoomaannosryhmässä (osat B plus D).
|
Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
|
Melanoomaan osallistuneiden kokonaiseloonjääminen (osat B ja D)
Aikaikkuna: Jopa noin 91 kuukautta (lopullisen tietokannan katkaisupäivämäärään 05-11-2018)
|
Käyttöjärjestelmä määriteltiin ajaksi satunnaistamisesta kuolemaan mistä tahansa syystä.
Osallistujat, joilla ei ollut dokumentoitua kuolemaa lopullisen analyysin aikaan, sensuroitiin viimeisen seurantapäivänä.
Käyttöjärjestelmä ilmoitettiin jokaiselle melanoomaannosryhmälle (osat B ja D).
|
Jopa noin 91 kuukautta (lopullisen tietokannan katkaisupäivämäärään 05-11-2018)
|
|
DCR irRC:n mukaan tutkijan arvioimana melanoomaan osallistuneilla (osat B plus D)
Aikaikkuna: Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
DCR määriteltiin irRC:n mukaan niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla oli irCR (kaikki kasvainleesioiden täydellinen häviäminen, olivatpa ne mitattavissa tai ei, eikä uusia vaurioita), irPR (SPD:n lasku ≥50 % peräkkäisellä arvioinnilla ≥4 viikon kuluttua ensimmäinen dokumentaatio) tai SD (ei riittävää kutistumista irPR:n saamiseksi eikä riittävää lisäystä PD:n saamiseksi [vähintään 25 % SPD:n lisäys alimmalle tasolle (vähimmäisrekisteröity kasvaintaakka) vahvistettaessa toistamalla, peräkkäisellä arvioinnilla vähintään 4 viikkoa ensimmäisestä dokumentaatiosta]).
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka kokivat vahvistetun CR:n, PR:n tai SD:n tutkijan arvioimana irRC:n mukaan, ilmoitettiin DCR:nä jokaiselle melanoomaannoshaaralle (osat B ja D).
|
Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
|
DOR irRC:n mukaan tutkijan arvioimana melanoomaan osallistuneilla (osat B plus D)
Aikaikkuna: Ensimmäisestä dokumentoidusta todisteesta iCR:stä tai iPR:stä väliaikaisen tietokannan katkaisupäivään 18. syyskuuta 2015 asti (noin 53 kuukauteen asti)
|
Osallistujille, jotka osoittivat varmistetun irCR:n (kaikkien kasvainleesioiden täydellinen häviäminen, olivatpa ne mitattavissa tai ei, eikä uusia vaurioita) tai irPR (≥50 % SPD:n lasku peräkkäisellä arvioinnilla ≥4 viikkoa ensimmäisen dokumentoinnin jälkeen) irRC:n, DOR:n mukaan. määriteltiin ajaksi ensimmäisestä dokumentoidusta todisteesta irCR:stä tai irPR:stä PD:hen tai kuolemaan.
DOR niille osallistujille, jotka eivät olleet edenneet tai kuolleet analyysin aikaan, sensuroitiin heidän viimeisen kasvaimen arvioinnin päivämääränä.
IrRC:n mukaan PD määriteltiin SPD:n vähintään 25 %:n lisäyksinä suhteessa mataliin (minimaalinen kirjattu kasvaintaakka), joka vahvistettiin toistuvalla, peräkkäisellä arvioinnilla vähintään 4 viikon kuluttua ensimmäisestä dokumentoidusta tiedosta.
IrRC:n mukainen DOR, jonka tutkija oli arvioinut kaikille osallistujille, joilla oli vahvistettu irCR tai irPR, ilmoitettiin kussakin melanoomaannosryhmässä (osat B ja D).
|
Ensimmäisestä dokumentoidusta todisteesta iCR:stä tai iPR:stä väliaikaisen tietokannan katkaisupäivään 18. syyskuuta 2015 asti (noin 53 kuukauteen asti)
|
|
PFS irRC:n mukaan tutkijan arvioimana melanoomaan osallistuneilla (osat B plus D)
Aikaikkuna: Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
PFS määriteltiin ajaksi satunnaistamisesta ensimmäiseen dokumentoituun PD:hen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan sen mukaan, kumpi tapahtui ensin.
IrRC:n mukaan PD määriteltiin SPD:n vähintään 25 %:n lisäyksinä suhteessa alimmalle tasolle (minimaalinen kirjattu kasvaintaakka), joka vahvistettiin toistuvalla, peräkkäisellä arvioinnilla vähintään 4 viikon kuluttua ensimmäisestä dokumentoidusta tiedosta.
Tutkijan arvioiman irRC:n mukainen PFS raportoitiin kullekin melanoomaannosryhmälle (osat B ja D).
|
Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
|
DCR RECIST 1.1:n mukaan IRC:n arvioimana NSCLC-osallistujissa (osat C plus F)
Aikaikkuna: Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
DCR määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuudeksi, joilla oli CR (kaikkien kohdeleesioiden katoaminen), PR (vähintään 30 %:n lasku kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa) tai SD (ei riittävää kutistumista PR:n kelpuuttamiseksi eikä riittävää). lisäys etenevän taudin saamiseksi [PD: vähintään 20 % lisäys kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa ja absoluuttinen lisäys vähintään 5 mm.
Yhden tai useamman uuden leesion ilmaantumista pidettiin myös PD]).
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla oli vahvistettu CR, PR tai SD RECIST 1.1:n mukaisesti IRC:llä arvioituna, ilmoitettiin DCR:nä jokaiselle NSCLC-annoshaaralle (osat C ja F).
|
Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
|
DOR RECIST 1.1:n mukaan IRC:n arvioimana NSCLC-osallistujissa (osat C plus F)
Aikaikkuna: Ensimmäisestä dokumentoidusta todisteesta CR:stä tai PR:stä väliaikaisen tietokannan katkaisupäivään 18. syyskuuta 2015 (noin 53 kuukauteen asti)
|
Osallistujille, joilla oli vahvistettu CR (kaikkien kohdeleesioiden katoaminen) tai PR (vähintään 30 %:n lasku kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa) RECIST 1.1 -kohtaa kohti, DOR määritettiin ajaksi ensimmäisestä dokumentoidusta todisteesta CR:stä tai PR PD:hen tai kuolemaan asti.
DOR niille osallistujille, jotka eivät olleet edenneet tai kuolleet analyysin aikaan, sensuroitiin heidän viimeisen kasvaimen arvioinnin päivämääränä.
RECIST 1.1:n mukaan PD määriteltiin vähintään 20 %:n kasvuksi kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa.
Suhteellisen 20 %:n lisäyksen lisäksi summan on täytynyt osoittaa myös vähintään 5 mm:n absoluuttinen lisäys.
Yhden tai useamman uuden leesion ilmaantumista pidettiin myös PD:nä.
DOR-arvioinnit perustuivat IRC:hen vahvistuksen kanssa.
RECIST 1.1:n mukainen DOR kaikille osallistujille, joilla oli vahvistettu CR tai PR, raportoitiin jokaisessa NSCLC-annosryhmässä (osat C ja F).
|
Ensimmäisestä dokumentoidusta todisteesta CR:stä tai PR:stä väliaikaisen tietokannan katkaisupäivään 18. syyskuuta 2015 (noin 53 kuukauteen asti)
|
|
PFS RECIST 1.1:n mukaan IRC:n arvioimana NSCLC-osallistujilla (osat C plus F)
Aikaikkuna: Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
PFS määriteltiin ajaksi satunnaistamisesta ensimmäiseen dokumentoituun PD:hen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan sen mukaan, kumpi tapahtui ensin.
RECIST 1.1:tä kohti PD määriteltiin ≥20 %:n kasvuksi kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa.
Suhteellisen 20 %:n lisäyksen lisäksi summan on täytynyt osoittaa myös absoluuttista lisäystä ≥5 mm.
Yhden tai useamman uuden leesion ilmaantumista pidettiin myös PD:nä.
RECIST 1.1:n mukainen PFS IRC:llä arvioituna raportoitiin jokaiselle NSCLC-annoshaaralle (osat C plus F).
|
Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
|
Käyttöjärjestelmä NSCLC-osallistujille (osat C plus F)
Aikaikkuna: Jopa noin 91 kuukautta (lopullisen tietokannan katkaisupäivämäärään 05-11-2018)
|
Käyttöjärjestelmä määriteltiin ajaksi satunnaistamisesta kuolemaan mistä tahansa syystä.
Osallistujat, joilla ei ollut dokumentoitua kuolemaa lopullisen analyysin aikaan, sensuroitiin viimeisen seurantapäivänä.
Käyttöjärjestelmä ilmoitettiin jokaiselle NSCLC-annoshaaralle (osat C ja F).
|
Jopa noin 91 kuukautta (lopullisen tietokannan katkaisupäivämäärään 05-11-2018)
|
|
DCR irRC:n mukaan tutkijan arvioimana NSCLC-osallistujissa (osat C plus F)
Aikaikkuna: Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
DCR määriteltiin irRC:n mukaan niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla oli irCR (kaikki kasvainleesioiden täydellinen häviäminen, olivatpa ne mitattavissa tai ei, eikä uusia vaurioita), irPR (SPD:n lasku ≥50 % peräkkäisellä arvioinnilla ≥4 viikon kuluttua ensimmäinen dokumentaatio) tai SD (ei riittävää kutistumista irPR:n saamiseksi eikä riittävää lisäystä PD:n saamiseksi [vähintään 25 % SPD:n lisäys alimmalle tasolle (vähimmäisrekisteröity kasvaintaakka) vahvistettaessa toistamalla, peräkkäisellä arvioinnilla vähintään 4 viikkoa ensimmäisestä dokumentaatiosta]).
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka kokivat vahvistetun CR:n, PR:n tai SD:n tutkijan arvioimana irRC:n mukaan, raportoitiin DCR:nä jokaiselle NSCLC-annoshaaralle (osat C ja F).
|
Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
|
DOR irRC:n mukaan tutkijan arvioimana NSCLC-osallistujissa (osat C plus F)
Aikaikkuna: Ensimmäisestä dokumentoidusta todisteesta iCR:stä tai iPR:stä väliaikaisen tietokannan katkaisupäivään 18. syyskuuta 2015 asti (noin 53 kuukauteen asti)
|
Osallistujille, jotka osoittivat varmistetun irCR:n (kaikkien kasvainleesioiden täydellinen häviäminen, olivatpa ne mitattavissa tai ei, eikä uusia vaurioita) tai irPR (≥50 % SPD:n lasku peräkkäisellä arvioinnilla ≥4 viikkoa ensimmäisen dokumentoinnin jälkeen) irRC:n, DOR:n mukaan. määriteltiin ajaksi ensimmäisestä dokumentoidusta todisteesta irCR:stä tai irPR:stä PD:hen tai kuolemaan.
DOR niille osallistujille, jotka eivät olleet edenneet tai kuolleet analyysin aikaan, sensuroitiin heidän viimeisen kasvaimen arvioinnin päivämääränä.
IrRC:n mukaan PD määriteltiin SPD:n vähintään 25 %:n lisäyksinä suhteessa alimmalle tasolle (minimaalinen kirjattu kasvaintaakka), joka vahvistettiin toistuvalla, peräkkäisellä arvioinnilla vähintään 4 viikon kuluttua ensimmäisestä dokumentoidusta tiedosta.
IrRC:n mukainen DOR, jonka tutkija oli arvioinut kaikille osallistujille, joilla oli vahvistettu irCR tai irPR, raportoitiin jokaiselle NSCLC-annoshaaralle (osat C ja F).
|
Ensimmäisestä dokumentoidusta todisteesta iCR:stä tai iPR:stä väliaikaisen tietokannan katkaisupäivään 18. syyskuuta 2015 asti (noin 53 kuukauteen asti)
|
|
PFS irRC:n mukaan tutkijan arvioimana NSCLC-osallistujissa (osat C plus F)
Aikaikkuna: Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
PFS määriteltiin ajaksi satunnaistamisesta ensimmäiseen dokumentoituun PD:hen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan sen mukaan, kumpi tapahtui ensin.
IrRC:n mukaan PD määriteltiin SPD:n vähintään 25 %:n lisäyksinä suhteessa alimmalle tasolle (minimaalinen kirjattu kasvaintaakka), joka vahvistettiin toistuvalla, peräkkäisellä arvioinnilla vähintään 4 viikon kuluttua ensimmäisestä dokumentoidusta tiedosta.
Tutkijan arvioiman irRC:n mukainen PFS raportoitiin jokaiselle NSCLC-annoshaaralle (osat C plus F).
|
Jopa noin 53 kuukautta (väliaikaisen tietokannan katkaisupäivän 18. syyskuuta 2015 kautta)
|
Yhteistyökumppanit ja tutkijat
Sponsori
Julkaisuja ja hyödyllisiä linkkejä
Yleiset julkaisut
- Cristescu R, Aurora-Garg D, Albright A, Xu L, Liu XQ, Loboda A, Lang L, Jin F, Rubin EH, Snyder A, Lunceford J. Tumor mutational burden predicts the efficacy of pembrolizumab monotherapy: a pan-tumor retrospective analysis of participants with advanced solid tumors. J Immunother Cancer. 2022 Jan;10(1). pii: e003091. doi: 10.1136/jitc-2021-003091.
- Robert C, Ribas A, Wolchok JD, Hodi FS, Hamid O, Kefford R, Weber JS, Joshua AM, Hwu WJ, Gangadhar TC, Patnaik A, Dronca R, Zarour H, Joseph RW, Boasberg P, Chmielowski B, Mateus C, Postow MA, Gergich K, Elassaiss-Schaap J, Li XN, Iannone R, Ebbinghaus SW, Kang SP, Daud A. Anti-programmed-death-receptor-1 treatment with pembrolizumab in ipilimumab-refractory advanced melanoma: a randomised dose-comparison cohort of a phase 1 trial. Lancet. 2014 Sep 20;384(9948):1109-17. doi: 10.1016/S0140-6736(14)60958-2. Epub 2014 Jul 15.
- Patnaik A, Kang SP, Rasco D, Papadopoulos KP, Elassaiss-Schaap J, Beeram M, Drengler R, Chen C, Smith L, Espino G, Gergich K, Delgado L, Daud A, Lindia JA, Li XN, Pierce RH, Yearley JH, Wu D, Laterza O, Lehnert M, Iannone R, Tolcher AW. Phase I Study of Pembrolizumab (MK-3475; Anti-PD-1 Monoclonal Antibody) in Patients with Advanced Solid Tumors. Clin Cancer Res. 2015 Oct 1;21(19):4286-93. doi: 10.1158/1078-0432.CCR-14-2607. Epub 2015 May 14.
- Chatterjee M, Turner DC, Felip E, Lena H, Cappuzzo F, Horn L, Garon EB, Hui R, Arkenau HT, Gubens MA, Hellmann MD, Dong D, Li C, Mayawala K, Freshwater T, Ahamadi M, Stone J, Lubiniecki GM, Zhang J, Im E, De Alwis DP, Kondic AG, Flotten O. Systematic evaluation of pembrolizumab dosing in patients with advanced non-small-cell lung cancer. Ann Oncol. 2016 Jul;27(7):1291-8. doi: 10.1093/annonc/mdw174. Epub 2016 Apr 26.
- Hamid O, Robert C, Daud A, Carlino MS, Mitchell TC, Hersey P, Schachter J, Long GV, Hodi FS, Wolchok JD, Arance A, Grob JJ, Joshua AM, Weber JS, Mortier L, Jensen E, Diede SJ, Moreno BH, Ribas A. Long-term outcomes in patients with advanced melanoma who had initial stable disease with pembrolizumab in KEYNOTE-001 and KEYNOTE-006. Eur J Cancer. 2021 Nov;157:391-402. doi: 10.1016/j.ejca.2021.08.013. Epub 2021 Sep 25.
- Robert C, Hwu WJ, Hamid O, Ribas A, Weber JS, Daud AI, Hodi FS, Wolchok JD, Mitchell TC, Hersey P, Dronca R, Joseph RW, Boutros C, Min L, Long GV, Schachter J, Puzanov I, Dummer R, Lin J, Ibrahim N, Diede SJ, Carlino MS, Joshua AM. Long-term safety of pembrolizumab monotherapy and relationship with clinical outcome: A landmark analysis in patients with advanced melanoma. Eur J Cancer. 2021 Feb;144:182-191. doi: 10.1016/j.ejca.2020.11.010. Epub 2020 Dec 24.
- Lala M, Li TR, de Alwis DP, Sinha V, Mayawala K, Yamamoto N, Siu LL, Chartash E, Aboshady H, Jain L. A six-weekly dosing schedule for pembrolizumab in patients with cancer based on evaluation using modelling and simulation. Eur J Cancer. 2020 May;131:68-75. doi: 10.1016/j.ejca.2020.02.016. Epub 2020 Apr 15. Erratum In: Eur J Cancer. 2021 Feb;144:400.
- van Vugt MJH, Stone JA, De Greef RHJMM, Snyder ES, Lipka L, Turner DC, Chain A, Lala M, Li M, Robey SH, Kondic AG, De Alwis D, Mayawala K, Jain L, Freshwater T. Immunogenicity of pembrolizumab in patients with advanced tumors. J Immunother Cancer. 2019 Aug 8;7(1):212. doi: 10.1186/s40425-019-0663-4.
- Garon EB, Hellmann MD, Rizvi NA, Carcereny E, Leighl NB, Ahn MJ, Eder JP, Balmanoukian AS, Aggarwal C, Horn L, Patnaik A, Gubens M, Ramalingam SS, Felip E, Goldman JW, Scalzo C, Jensen E, Kush DA, Hui R. Five-Year Overall Survival for Patients With Advanced Non-Small-Cell Lung Cancer Treated With Pembrolizumab: Results From the Phase I KEYNOTE-001 Study. J Clin Oncol. 2019 Oct 1;37(28):2518-2527. doi: 10.1200/JCO.19.00934. Epub 2019 Jun 2.
- Leighl NB, Hellmann MD, Hui R, Carcereny E, Felip E, Ahn MJ, Eder JP, Balmanoukian AS, Aggarwal C, Horn L, Patnaik A, Gubens M, Ramalingam SS, Lubiniecki GM, Zhang J, Piperdi B, Garon EB. Pembrolizumab in patients with advanced non-small-cell lung cancer (KEYNOTE-001): 3-year results from an open-label, phase 1 study. Lancet Respir Med. 2019 Apr;7(4):347-357. doi: 10.1016/S2213-2600(18)30500-9. Epub 2019 Mar 12.
- Wang M, Chen C, Jemielita T, Anderson J, Li XN, Hu C, Kang SP, Ibrahim N, Ebbinghaus S. Are tumor size changes predictive of survival for checkpoint blockade based immunotherapy in metastatic melanoma? J Immunother Cancer. 2019 Feb 8;7(1):39. doi: 10.1186/s40425-019-0513-4.
- Hamid O, Robert C, Daud A, Hodi FS, Hwu WJ, Kefford R, Wolchok JD, Hersey P, Joseph R, Weber JS, Dronca R, Mitchell TC, Patnaik A, Zarour HM, Joshua AM, Zhao Q, Jensen E, Ahsan S, Ibrahim N, Ribas A. Five-year survival outcomes for patients with advanced melanoma treated with pembrolizumab in KEYNOTE-001. Ann Oncol. 2019 Apr 1;30(4):582-588. doi: 10.1093/annonc/mdz011.
- Hamid O, Robert C, Ribas A, Hodi FS, Walpole E, Daud A, Arance AS, Brown E, Hoeller C, Mortier L, Schachter J, Long J, Ebbinghaus S, Ibrahim N, Butler M. Antitumour activity of pembrolizumab in advanced mucosal melanoma: a post-hoc analysis of KEYNOTE-001, 002, 006. Br J Cancer. 2018 Sep;119(6):670-674. doi: 10.1038/s41416-018-0207-6. Epub 2018 Sep 11.
- Joseph RW, Elassaiss-Schaap J, Kefford R, Hwu WJ, Wolchok JD, Joshua AM, Ribas A, Hodi FS, Hamid O, Robert C, Daud A, Dronca R, Hersey P, Weber JS, Patnaik A, de Alwis DP, Perrone A, Zhang J, Kang SP, Ebbinghaus S, Anderson KM, Gangadhar TC. Baseline Tumor Size Is an Independent Prognostic Factor for Overall Survival in Patients with Melanoma Treated with Pembrolizumab. Clin Cancer Res. 2018 Oct 15;24(20):4960-4967. doi: 10.1158/1078-0432.CCR-17-2386. Epub 2018 Apr 23. Erratum In: Clin Cancer Res. 2018 Dec 1;24(23):6098.
- Brogden KA, Parashar D, Hallier AR, Braun T, Qian F, Rizvi NA, Bossler AD, Milhem MM, Chan TA, Abbasi T, Vali S. Genomics of NSCLC patients both affirm PD-L1 expression and predict their clinical responses to anti-PD-1 immunotherapy. BMC Cancer. 2018 Feb 27;18(1):225. doi: 10.1186/s12885-018-4134-y. Erratum In: BMC Cancer. 2018 Apr 12;18(1):413.
- Robert C, Ribas A, Hamid O, Daud A, Wolchok JD, Joshua AM, Hwu WJ, Weber JS, Gangadhar TC, Joseph RW, Dronca R, Patnaik A, Zarour H, Kefford R, Hersey P, Zhang J, Anderson J, Diede SJ, Ebbinghaus S, Hodi FS. Durable Complete Response After Discontinuation of Pembrolizumab in Patients With Metastatic Melanoma. J Clin Oncol. 2018 Jun 10;36(17):1668-1674. doi: 10.1200/JCO.2017.75.6270. Epub 2017 Dec 28.
- Shaverdian N, Lisberg AE, Bornazyan K, Veruttipong D, Goldman JW, Formenti SC, Garon EB, Lee P. Previous radiotherapy and the clinical activity and toxicity of pembrolizumab in the treatment of non-small-cell lung cancer: a secondary analysis of the KEYNOTE-001 phase 1 trial. Lancet Oncol. 2017 Jul;18(7):895-903. doi: 10.1016/S1470-2045(17)30380-7. Epub 2017 May 24. Erratum In: Lancet Oncol. 2017 Jul;18(7):e371.
- Hui R, Garon EB, Goldman JW, Leighl NB, Hellmann MD, Patnaik A, Gandhi L, Eder JP, Ahn MJ, Horn L, Felip E, Carcereny E, Rangwala R, Lubiniecki GM, Zhang J, Emancipator K, Roach C, Rizvi NA. Pembrolizumab as first-line therapy for patients with PD-L1-positive advanced non-small cell lung cancer: a phase 1 trial. Ann Oncol. 2017 Apr 1;28(4):874-881. doi: 10.1093/annonc/mdx008.
- Daud AI, Wolchok JD, Robert C, Hwu WJ, Weber JS, Ribas A, Hodi FS, Joshua AM, Kefford R, Hersey P, Joseph R, Gangadhar TC, Dronca R, Patnaik A, Zarour H, Roach C, Toland G, Lunceford JK, Li XN, Emancipator K, Dolled-Filhart M, Kang SP, Ebbinghaus S, Hamid O. Programmed Death-Ligand 1 Expression and Response to the Anti-Programmed Death 1 Antibody Pembrolizumab in Melanoma. J Clin Oncol. 2016 Dec;34(34):4102-4109. doi: 10.1200/JCO.2016.67.2477. Epub 2016 Oct 31.
- Ribas A, Hamid O, Daud A, Hodi FS, Wolchok JD, Kefford R, Joshua AM, Patnaik A, Hwu WJ, Weber JS, Gangadhar TC, Hersey P, Dronca R, Joseph RW, Zarour H, Chmielowski B, Lawrence DP, Algazi A, Rizvi NA, Hoffner B, Mateus C, Gergich K, Lindia JA, Giannotti M, Li XN, Ebbinghaus S, Kang SP, Robert C. Association of Pembrolizumab With Tumor Response and Survival Among Patients With Advanced Melanoma. JAMA. 2016 Apr 19;315(15):1600-9. doi: 10.1001/jama.2016.4059. Erratum In: JAMA. 2016 Jun 14;315(22):2472.
- Hodi FS, Hwu WJ, Kefford R, Weber JS, Daud A, Hamid O, Patnaik A, Ribas A, Robert C, Gangadhar TC, Joshua AM, Hersey P, Dronca R, Joseph R, Hille D, Xue D, Li XN, Kang SP, Ebbinghaus S, Perrone A, Wolchok JD. Evaluation of Immune-Related Response Criteria and RECIST v1.1 in Patients With Advanced Melanoma Treated With Pembrolizumab. J Clin Oncol. 2016 May 1;34(13):1510-7. doi: 10.1200/JCO.2015.64.0391. Epub 2016 Mar 7.
- Garon EB, Rizvi NA, Hui R, Leighl N, Balmanoukian AS, Eder JP, Patnaik A, Aggarwal C, Gubens M, Horn L, Carcereny E, Ahn MJ, Felip E, Lee JS, Hellmann MD, Hamid O, Goldman JW, Soria JC, Dolled-Filhart M, Rutledge RZ, Zhang J, Lunceford JK, Rangwala R, Lubiniecki GM, Roach C, Emancipator K, Gandhi L; KEYNOTE-001 Investigators. Pembrolizumab for the treatment of non-small-cell lung cancer. N Engl J Med. 2015 May 21;372(21):2018-28. doi: 10.1056/NEJMoa1501824. Epub 2015 Apr 19.
- Hamid O, Robert C, Daud A, Hodi FS, Hwu WJ, Kefford R, Wolchok JD, Hersey P, Joseph RW, Weber JS, Dronca R, Gangadhar TC, Patnaik A, Zarour H, Joshua AM, Gergich K, Elassaiss-Schaap J, Algazi A, Mateus C, Boasberg P, Tumeh PC, Chmielowski B, Ebbinghaus SW, Li XN, Kang SP, Ribas A. Safety and tumor responses with lambrolizumab (anti-PD-1) in melanoma. N Engl J Med. 2013 Jul 11;369(2):134-44. doi: 10.1056/NEJMoa1305133. Epub 2013 Jun 2. Erratum In: N Engl J Med. 2018 Nov 29;379(22):2185.
Opintojen ennätyspäivät
Opi tärkeimmät päivämäärät
Opiskelun aloitus (Todellinen)
Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)
Opintojen valmistuminen (Todellinen)
Opintoihin ilmoittautumispäivät
Ensimmäinen lähetetty
Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit
Ensimmäinen Lähetetty (Arvio)
Tutkimustietojen päivitykset
Viimeisin päivitys julkaistu (Todellinen)
Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit
Viimeksi vahvistettu
Lisää tietoa
Tähän tutkimukseen liittyvät termit
Avainsanat
Muita asiaankuuluvia MeSH-ehtoja
- Hengityselinten sairaudet
- Neoplasmat histologisen tyypin mukaan
- Neoplasmat
- Keuhkosairaudet
- Neoplasmat sivustoittain
- Kasvaimet, rauhas- ja epiteelikasvaimet
- Hengitysteiden kasvaimet
- Rintakehän kasvaimet
- Syöpä, bronkogeeninen
- Keuhkoputkien kasvaimet
- Neuroektodermaaliset kasvaimet
- Neoplasmat, sukusolut ja alkiot
- Kasvaimet, hermokudos
- Neuroendokriiniset kasvaimet
- Nevi ja melanoomat
- Keuhkojen kasvaimet
- Karsinooma, ei-pienisoluinen keuhko
- Karsinooma
- Melanooma
- Antineoplastiset aineet
- Antineoplastiset aineet, immunologiset
- Pembrolitsumabi
Muut tutkimustunnusnumerot
- P07990 (Muu tunniste: Merck)
- MK-3475-001 (Muu tunniste: Merck Protocol Number)
- 2011-002371-42 (EudraCT-numero)
- KEYNOTE-001 (Muu tunniste: Merck)
Yksittäisten osallistujien tietojen suunnitelma (IPD)
Aiotko jakaa yksittäisten osallistujien tietoja (IPD)?
IPD-suunnitelman kuvaus
Lääke- ja laitetiedot, tutkimusasiakirjat
Tutkii yhdysvaltalaista FDA sääntelemää lääkevalmistetta
Tutkii yhdysvaltalaista FDA sääntelemää laitetuotetta
Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .