Tämä sivu käännettiin automaattisesti, eikä käännösten tarkkuutta voida taata. Katso englanninkielinen versio lähdetekstiä varten.

GSK2140944:n annosaluetutkimus potilaiden hoidossa, joilla on epäilty tai vahvistettu grampositiivinen akuutti bakteeriperäinen iho- ja ihorakenneinfektio

maanantai 16. lokakuuta 2017 päivittänyt: GlaxoSmithKline

Vaiheen II, satunnaistettu, kaksiosainen, monikeskus, annosvälitteinen tutkimus aikuispotilailla, jossa arvioidaan GSK2140944:n turvallisuutta, siedettävyyttä ja tehoa potilaiden hoidossa, joilla on epäilty tai vahvistettu grampositiivinen akuutti bakteeri-iho- ja ihorakenneinfektio

GSK2140944 kuuluu uuteen rakenteelliseen antibioottiluokkaan – tyypin II bakteerien topoisomeraasin estäjiin (BTI). Tämä on vaiheen II, satunnaistettu, kaksiosainen, monikeskustutkimus, joka on suunniteltu valitsemaan optimaalinen annos karakterisoimalla edelleen GSK 2140944:n turvallisuutta, siedettävyyttä ja farmakokinetiikkaa sekä arvioimalla tehoa potilailla, jotka tarvitsevat sairaalahoitoa epäiltyjen tai vahvistettujen potilaiden hoitamiseksi. Gram-positiiviset akuutit bakteeri-ihon ja ihon rakenneinfektiot (ABSSSI). Valittua annosta käytetään tulevissa tutkimuksissa.

Tutkimuksen yleiskatsaus

Opintotyyppi

Interventio

Ilmoittautuminen (Todellinen)

126

Vaihe

  • Vaihe 2

Yhteystiedot ja paikat

Tässä osiossa on tutkimuksen suorittajien yhteystiedot ja tiedot siitä, missä tämä tutkimus suoritetaan.

Opiskelupaikat

    • Arizona
      • Phoenix, Arizona, Yhdysvallat, 85021
        • GSK Investigational Site
    • California
      • Anaheim, California, Yhdysvallat, 92804
        • GSK Investigational Site
      • Chula Vista, California, Yhdysvallat, 91942
        • GSK Investigational Site
      • La Mesa, California, Yhdysvallat, 91942
        • GSK Investigational Site
      • Oceanside, California, Yhdysvallat, 92056
        • GSK Investigational Site
      • Sylmar, California, Yhdysvallat, 91342
        • GSK Investigational Site
      • Torrance, California, Yhdysvallat, 90502
        • GSK Investigational Site
    • Florida
      • Miramar, Florida, Yhdysvallat, 33027
        • GSK Investigational Site
      • West Palm Beach, Florida, Yhdysvallat, 33401
        • GSK Investigational Site
    • Georgia
      • Augusta, Georgia, Yhdysvallat, 30909
        • GSK Investigational Site
      • Augusta, Georgia, Yhdysvallat, 30912
        • GSK Investigational Site
    • Iowa
      • Council Bluffs, Iowa, Yhdysvallat, 51503
        • GSK Investigational Site
    • Kentucky
      • Hazard, Kentucky, Yhdysvallat, 41701
        • GSK Investigational Site
    • Louisiana
      • Zachary, Louisiana, Yhdysvallat, 70791
        • GSK Investigational Site
    • Minnesota
      • Minneapolis, Minnesota, Yhdysvallat, 55422
        • GSK Investigational Site
    • Mississippi
      • Carriere, Mississippi, Yhdysvallat, 39426
        • GSK Investigational Site
      • Jackson, Mississippi, Yhdysvallat, 39216-4505
        • GSK Investigational Site
    • Montana
      • Butte, Montana, Yhdysvallat, 59701
        • GSK Investigational Site
    • Nebraska
      • Lincoln, Nebraska, Yhdysvallat, 68510
        • GSK Investigational Site
    • Nevada
      • Las Vegas, Nevada, Yhdysvallat, 92120
        • GSK Investigational Site
    • New Jersey
      • Belleville, New Jersey, Yhdysvallat, 07109
        • GSK Investigational Site
      • Neptune City, New Jersey, Yhdysvallat, 07753
        • GSK Investigational Site
    • New York
      • Albany, New York, Yhdysvallat, 12208
        • GSK Investigational Site
      • Brooklyn, New York, Yhdysvallat, 11215
        • GSK Investigational Site
    • Ohio
      • Lima, Ohio, Yhdysvallat, 45801
        • GSK Investigational Site
      • Toledo, Ohio, Yhdysvallat, 43608
        • GSK Investigational Site
    • Pennsylvania
      • Pittsburgh, Pennsylvania, Yhdysvallat, 15212
        • GSK Investigational Site
    • Texas
      • Channelview, Texas, Yhdysvallat, 77530
        • GSK Investigational Site
      • Houston, Texas, Yhdysvallat, 77030
        • GSK Investigational Site
      • Houston, Texas, Yhdysvallat, 77024
        • GSK Investigational Site

Osallistumiskriteerit

Tutkijat etsivät ihmisiä, jotka sopivat tiettyyn kuvaukseen, jota kutsutaan kelpoisuuskriteereiksi. Joitakin esimerkkejä näistä kriteereistä ovat henkilön yleinen terveydentila tai aiemmat hoidot.

Kelpoisuusvaatimukset

Opintokelpoiset iät

18 vuotta ja vanhemmat (Aikuinen, Vanhempi Aikuinen)

Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia

Ei

Sukupuolet, jotka voivat opiskella

Kaikki

Kuvaus

Sisällyttämiskriteerit:

  • Tutkittava on vähintään 18-vuotias aikuinen mies tai vähintään 18-vuotias aikuinen nainen, joka täyttää yhden seuraavista kriteereistä: Hedelmällisessä iässä oleva nainen, joka on joko 1) seksuaalisesti inaktiivinen raittiuden vuoksi, 2) jonka ainoa mieskumppani on steriloitu tai 3) käyttää ehkäisymenetelmää, jonka epäonnistumisprosentti on < 1 %. Hedelmällisessä iässä olevat naiset eivät saa tulla raskaaksi tutkimuksen aikana. Naaras, joka ei ole hedelmällisessä iässä, mukaan lukien: Naiset, jotka ovat kirurgisesti steriilejä, joille on dokumentoitu kohdunpoisto ja/tai molemminpuolinen munanpoisto; Naaraat, joilla on dokumentoitu munanjohdinsidonta. Jos toimenpide tehtiin hysteroskooppisesti, munanjohtimien tukkeutumisen tehokkuus on täytynyt dokumentoida hysterosalpingogrammilla toimenpiteen jälkeen (tyypillisesti 3 kuukautta toimenpiteen jälkeen); Naiset, jotka ovat postmenopausaalisessa yli vuoden kestäneeksi amenorreaksi. Naisille, joiden vaihdevuodet ovat epävarmoja, dokumentoitu aiempi varmistusverinäyte, jossa on follikkelia stimuloivaa hormonia (FSH) > 40 millikansainvälistä yksikköä millilitrassa (MIU/ml) ja estradiolia < 40 pikogrammaa millilitrassa (<140 pikomolia litrassa) on vahvistettava tai heidän on käytettävä jotakin ehkäisymenetelmää.
  • Potilaalla on diagnoosi, jonka epäillään tai dokumentoituna olevan grampositiivisten patogeenien aiheuttama ABSSSI, joka vaatii suonensisäistä (IV) antibioottihoitoa, jonka vuoksi koehenkilö on valmis saamaan hoitoa sairaalahoidossa vähintään 2 päivän ajan. ABSSSI on määritellään joksikin seuraavista: Haavainfektio (traumaattinen tai leikkauksen jälkeinen): infektio, johon liittyy ihoa ja ihonalaista kudosta, jolle on tunnusomaista märkivä valuminen haavasta ja sitä ympäröivä punoitus, turvotus ja/tai kovettuma, jonka pinta-ala on vähintään 75 neliötä senttimetri (cm^2) (esim. lyhin etäisyys punoituksen, turvotuksen ja/tai kovettumasta, joka ulottuu vähintään 5 senttimetriä (cm) haavan reunareunasta); Suuri ihoabsessi: infektio, jolle on tunnusomaista mätäkertymä dermikseen tai sen syvemmälle, johon liittyy punoitusta, turvotusta ja/tai kovettumia, joiden pinta-ala on vähintään 75 cm^2 (esim. ja/tai kovettuma, joka ulottuu vähintään 5 cm absessin reunareunasta). Selluliitti: diffuusi ihotulehdus, jolle on tunnusomaista leviävä punoitus, turvotus ja/tai kovettuma vähintään 75 cm^2:n pinta-alalla Huomautus: Henkilöille, joilla on useampi kuin yksi kelvollinen leesio/haava tai useita ihovaurioita. samantyyppistä, tutkijan on tunnistettava selvästi arvioitava leesio tutkimustarkoituksiin. Tunnistettu leesio on valittava johdonmukaisesti arviointia varten (mukaan lukien digitaalinen kuvantaminen) koko tutkimuksen ajan. Leesion viilto ja tyhjennys (I&D) sallitaan ennen ensimmäistä tutkimuslääkitysannosta, ja se sallitaan protokollan mukaan 24 tunnin kuluessa ensimmäisen tutkimuslääkitysannoksen aloittamisesta.
  • Potilaalla on vähintään yksi ylimääräinen ihoinfektion merkki tai oire: vaihtelu, lämpö/paikallinen lämpö ja kipu/arkuus.
  • Potilaalla on vähintään yksi systeeminen infektiomarkkeri seulonnan aikana: Lymfadenopatia (haavan läheisyydessä ja sen sisällä); Kuume (>=38 celsiusastetta); valkosolujen (WBC) nousu (> 10 000/kuutiomillimetri [mm^3] tai > 10 % kypsymättömiä neutrofiilejä valkosolujen määrästä riippumatta); C-reaktiivinen proteiini > normaalin yläraja (ULN). Huomautus: Systeemisiä infektiomarkkereita ei vaadita yli 70-vuotiailta henkilöiltä tai tunnetuilta tai epäillyiltä (verensokeritasojen perusteella) diabeetikoilta.
  • Tutkittava on antanut kirjallisen, päivätyn, tietoon perustuvan suostumuksen ja on halukas ja kykenevä noudattamaan tutkimusprotokollaa.

Poissulkemiskriteerit:

  • Kohde on raskaana tai imettää.
  • Kohdeella on immuunijärjestelmää heikentävä sairaus; mukaan lukien tunnettu ihmisen immuunikatovirus (HIV) -infektio tai hankittu immuunikato-oireyhtymä (AIDS), elinsiirteen saajat (mukaan lukien luuydin), hematologinen pahanlaatuisuus ja immunosuppressiohoito, mukaan lukien suuriannoksiset kortikosteroidit (esim. yli 40 mg prednisonia tai vastaavaa päivässä yli kaksi viikkoa).
  • Painoindeksi (BMI)>= 40,0 kilogrammaa neliömetriä kohti.
  • Tutkittavalla on vakava perussairaus, joka voi olla välittömässä hengenvaarallinen tai joka ei todennäköisesti selviä hengissä tutkimusjakson ajan.
  • Potilaalla on lääketieteellinen tila tai hän tarvitsee lääkitystä, jota asetyylikoliiniesteraasin esto voi pahentaa, kuten: koehenkilöllä on huonosti hallinnassa oleva astma tai krooninen obstruktiivinen keuhkosairaus lähtötilanteessa, ja hänen mielestään tutkija ei ole vakaa nykyisessä hoidossa ; kohteella on akuuttia vakavaa kipua, jota ei voida hallita tavanomaisella lääketieteellisellä hoidolla; kohteella on aktiivinen peptinen haavatauti; kohteella on Parkinsonin tauti; kohteella on myasthenia gravis; kohteella on aiemmin ollut kohtaushäiriö, joka vaatii lääkkeitä hallintaan. tämä ei sisällä lapsuuden kuumekohtauksia; koehenkilöllä on todisteita virtsa- tai ruoansulatuskanavan mekaanisesta tukkeutumisesta.
  • Kohdeella on diagnosoitu C. difficile -infektio (CDI) 90 päivän sisällä seulonnasta
  • Kohdeella on ollut kohtaushäiriö, joka vaatii lääkkeitä hallintaan. Tämä ei sisällä lapsuuden kuumekohtauksia.
  • Kohde on krooninen alkoholin tai laittomien aineiden väärinkäyttäjä siten, että se vaarantaa kyvyn noudattaa protokollaa
  • Aiempi herkkyys jollekin tutkimuslääkkeelle tai sen aineosalle tai lääkeaine- tai muu allergia, joka tutkijan tai Medical Monitorin mielestä on vasta-aiheista
  • Kohteen PR-väli on <120 tai >220 millisekuntia (ms)
  • Korjattu QT-aika (QTc) > 450 ms tai QTc > 480 ms koehenkilöillä, joilla on haarakatkos. Huomautus: QTc on QT-aika, joka on korjattu sykkeen mukaan joko Bazettin kaavan (QTcB), Friderician kaavan (QTcF) tai muun menetelmän, koneen tai manuaalisen ylilukemisen mukaan. QTc:n tulee perustua yksittäisiin tai keskimääräisiin QTc-arvoihin kolmena rinnakkaisena EKG:nä, joka on saatu lyhyen tallennusjakson aikana. On olennaista, että samaa QTc-laskentamenetelmää, jota käytettiin tutkittavan lähtötilanteen käynnillä, käytetään tälle koehenkilölle kaikilla myöhemmillä käynneillä.
  • Kohteen QRS-kesto <70 tai >120 ms.
  • Potilaalla on aiempi asteen II eteiskammiokatkos tai korkeampi, hänellä on aiemmin ollut merkittäviä vasovagaalisia ja/tai synkopaalisia jaksoja, oireenmukaista bradykardiaa.
  • Kohdeella on äskettäin akuutti suuri verenhukka, jossa on merkkejä hemodynaamisesta epävakaudesta.
  • Potilaalla on maksan toimintakokeet: alaniiniaminotransferaasi (ALT) > 2x ULN; alkalinen fosfataasi ja bilirubiini > = 1,5 x ULN (eristetty bilirubiini > 1,5 x ULN on hyväksyttävä, jos bilirubiini on fraktioitu ja suora bilirubiini < 35 %).
  • Potilaalla on nykyinen tai krooninen maksasairaus tai tiedossa olevia maksa- tai sappihäiriöitä (lukuun ottamatta Gilbertin oireyhtymää tai oireettomia sappikiviä). Potilaat, joilla on stabiili B- ja/tai C-hepatiitti, ovat kelvollisia, jos he täyttävät maksan toimintatestin kriteerit kriteerissä (ALT > 2 × ULN; alkalinen fosfataasi ja bilirubiini ≥1,5 × ULN).

Huomautus: Kaikilta koehenkilöiltä seulotaan hepatiitti B -pinta-antigeeni ja hepatiitti C -ribonukleiinihappo (RNA), mutta näitä tuloksia ei käytetä koehenkilön kelpoisuuden tai tutkimuksen jatkamisen määrittämiseen ilmoittautumisen jälkeen.

  • Kohdeella on mikä tahansa alla lueteltu ihosairaus tai ihoinfektio: Toissijaisesti tartunnan saanut eläimen/ihmisen purema; Infektoitunut palovamma; Kroonisten haavaisten leesioiden infektiot (mukaan lukien diabeettiset jalkatulehdukset ja perifeeriset verisuonisairaudet), jotka ovat todennäköisesti luonteeltaan polymikrobisia tai gramnegatiivisten tai anaerobisten organismien aiheuttamia, joiden aiheuttajana ei todennäköisesti ole grampositiivista patogeenia (Huom. : Potilaat, joilla on diabeettinen jalkatulehdus tai perifeerinen verisuonisairaus, ovat kelvollisia, jos heillä on pätevä ABSSSI, mutta diabeettiset jalkainfektiot eivät ole kelvollisia leesioita tutkittavaksi); Taustalla oleva ihosairaus, kuten aiempi eksematoottinen ihottuma, jossa on kliinisiä merkkejä sekundaarisesta infektiosta; Epäilty tai vahvistettu osteomyeliitti; Epäilty tai vahvistettu septinen niveltulehdus; Komplisoitumattomat ABSSSI-taudit, kuten yksinkertainen paise, impetiginiset leesiot, pinnallinen selluliitti, furunkuloosi, karbunkuloosi tai follikuliitti; Infektoituneet vatsan haavat, joita ei voida sulkea kirurgisesti; Nekrotisoiva fasciiitti, nopeasti nekrotisoituvat infektiot, kuolioprosessit tai decubitus-haava; olemassa oleva paise, jota ei voida tyhjentää, tai haava, joka vaatii merkittävää kirurgista toimenpidettä, jota ei voida suorittaa 48 tunnin kuluessa tutkimushoidon aloittamisesta; Ihotulehdus, jonka tiedetään tai epäillään johtuvan sieni-, lois- tai viruspatogeeneista; tai joiden tiedetään tai epäillään johtuvan anaerobisista bakteeripatogeeneista tai Pseudomonas aeruginosasta (mukaan lukien ecthyma gangrenosum) tai muista gramnegatiivisista taudinaiheuttajista edistävänä taudinaiheuttajana; Ihoinfektiot, jotka vaikeuttavat proteesit, joita ei tarvitse poistaa, kuten keskuslaskimokatetrit, pysyvät sydämentahdistimen akut tai nivelproteesit.
  • Kohde on saanut hoitoa systeemisellä ja/tai paikallisella antibakteerisella lääkkeellä 4 päivän sisällä tutkimukseen saapumisesta; PAITSI mitä tahansa seuraavista tiloista: Kohde sai yhden annoksen lyhytvaikutteista antibakteerista (puoliintumisaika alle 12 tuntia) lääkettä ennen ensimmäistä tutkimushoitoannosta; Kohde on epäonnistunut aikaisemmassa ABSSSI-ohjelmassa (eli vähintään 48 tuntia kestänyt hoito) ja hänellä on dokumentoitu mikrobiologisen tai kliinisen vasteen puute sellaiselle hoidolle. Aiemman antibakteerisen hoito-ohjelman epäonnistuneena rekisteröidyn henkilön on JOKO: Osoitettava infektion merkkien ja oireiden pahenemista tai paranemisen puutetta tai pahenemista, mukaan lukien jatkuva tai paheneva märkivä ihottuma, punoitus kovettuman kanssa tai ilman, vaihtelu, lämpö/paikallinen lämpö ja kipu/arkuus ja/tai jatkuvat tai pahenevat systeemiset infektiomarkkerit TAI osoittavat mikrobiologista näyttöä epäonnistumisesta; Kohde suoritti äskettäin hoitokurssin antibakteerisella lääkkeellä muun infektion kuin ABSSSI:n hoitoon, eikä lääkkeellä ole antibakteerista aktiivisuutta ABSSSI:tä aiheuttavia bakteeripatogeenejä vastaan. (Huomaa: paikalliset antiseptiset aineet, korheksidiini sekä alkoholi ja saippuat haavanhoitoon ovat sallittuja). Näitä kriteerejä sovellettaessa tiedot voidaan saada tutkittavan suullisen haastattelun kautta tai tutkittavan lääketieteellisistä tiedoista; suullisella haastattelulla saadut tiedot on kirjattava tutkittavan sairauskertomukseen.
  • Potilaalla on tiedossa tai epäillään vakavaa munuaisten vajaatoimintaa, mukaan lukien laskettu kreatiniinipuhdistuma (Cockroft-Gault-menetelmällä laskettuna) alle 30 millilitraa minuutissa; peritoneaalidialyysin, hemodialyysin tai hemofiltraation tarve; tai oliguria (alle 20 millilitraa virtsaa tunnissa 24 tunnin aikana).
  • Potilaalla on tiedetty tai epäilty kroonista neutropeniaa, joka johtuu neutrofiilien tuotannon suppressiosta, tai hänen odotetaan kehittyvän neutropeniaksi tutkimuksen aikana (esim. uusi kemoterapiapotilas), joiden absoluuttinen neutrofiilien määrä on alle 1000 solua/mm^3 (potilaat, joiden neutrofiilien määrä on niinkin alhainen kuin 500 solua/mm^3, ovat kelvollisia, jos väheneminen johtuu kokonaan akuutista infektioprosessista).
  • Potilas on aiemmin ollut mukana tässä tutkimuksessa tai sitä on aiemmin hoidettu GSK2140944:llä.
  • Tutkittava on osallistunut kliiniseen tutkimukseen ja saanut tutkimustuotteen 30 päivän tai 5 puoliintumisajan kuluessa sen mukaan kumpi on pidempi

Opintosuunnitelma

Tässä osiossa on tietoja tutkimussuunnitelmasta, mukaan lukien kuinka tutkimus on suunniteltu ja mitä tutkimuksella mitataan.

Miten tutkimus on suunniteltu?

Suunnittelun yksityiskohdat

  • Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
  • Jako: Satunnaistettu
  • Inventiomalli: Rinnakkaistehtävä
  • Naamiointi: Kaksinkertainen

Aseet ja interventiot

Osallistujaryhmä / Arm
Interventio / Hoito
Kokeellinen: Hoitoryhmä A
Koehenkilö saa GSK2140944 750mg IV 12 tunnin välein (q12h; kahdesti päivässä [BID]) päivänä 1 ja päivänä 2. Koehenkilö voi vaihtaa GSK2140944 1500mg suun kautta (PO) q12h (BID) tutkijan päätöksellä tai jatkaa GSK2140944 1500mg suun kautta (BID) tutkijan päätöksellä q12h (BID) päivästä 3 päivään 10.
GSK2140944 Lyophile (vaaleankeltainen tai harmaankeltainen kakku), joka sisältää 750 mg GSK2140944:ää (vapaana emäksenä) injektiopulloa kohden IV-infuusiota varten.
GSK2140944 500 mg kapselit toimitetaan vaaleanpunaisena kovana liivatekapselina, jossa ei ole ulkoisia merkintöjä, jotka on täytetty hieman agglomeroituneella vaaleankeltaisella tai harmaankeltaisella jauheella.
Kokeellinen: Hoitoryhmä B
Koehenkilö saa GSK2140944 1000mg IV q12h (BID) päivänä 1 ja päivänä 2 . Koehenkilö voi vaihtaa GSK2140944 2000mg PO q12h (BID) tutkijan päätöksellä tai jatkaa GSK2140944 1000mg IV q12h (BID) saamista päivästä 3 päivään 10.
GSK2140944 Lyophile (vaaleankeltainen tai harmaankeltainen kakku), joka sisältää 750 mg GSK2140944:ää (vapaana emäksenä) injektiopulloa kohden IV-infuusiota varten.
GSK2140944 500 mg kapselit toimitetaan vaaleanpunaisena kovana liivatekapselina, jossa ei ole ulkoisia merkintöjä, jotka on täytetty hieman agglomeroituneella vaaleankeltaisella tai harmaankeltaisella jauheella.
Kokeellinen: Hoitoryhmä C
Koehenkilö saa GSK2140944 1000mg IV q8h (TID) päivänä 1 ja päivänä 2. Koehenkilö voi vaihtaa GSK2140944 2000mg PO q8h (TID) tutkijan päätöksellä tai jatkaa GSK2140944:n saamista 10qtd 3 päivään 1000m.
GSK2140944 Lyophile (vaaleankeltainen tai harmaankeltainen kakku), joka sisältää 750 mg GSK2140944:ää (vapaana emäksenä) injektiopulloa kohden IV-infuusiota varten.
GSK2140944 500 mg kapselit toimitetaan vaaleanpunaisena kovana liivatekapselina, jossa ei ole ulkoisia merkintöjä, jotka on täytetty hieman agglomeroituneella vaaleankeltaisella tai harmaankeltaisella jauheella.

Mitä tutkimuksessa mitataan?

Ensisijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Niiden osallistujien määrä, joiden parantumisaste on yhdistetty kliinisen vasteen ja tuloksen perusteella varhaisen tehokkuuden käynnin yhteydessä yhdistettynä vetäytymisasteeseen
Aikaikkuna: Päivään 3 asti
Paranemisnopeuden ja vetäytymisnopeuden datapisteet arvioitiin yhdessä yhdistetyssä päätepisteessä kaikille osallistujille, jotka saivat vähintään yhden annoksen GSK2140944:ää. Paranemisaste määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, jotka osoittivat kliinistä paranemista (=> 20 %:n väheneminen leesion kokonaisalueella) varhaisessa tehokkuuden tarkastuksessa. Peruuttamisprosentti määriteltiin niiden osallistujien prosenttiosuutena, jotka vetäytyivät tutkimushoidosta lääkkeeseen liittyvän haittatapahtuman (AE) vuoksi missä tahansa hoidon vaiheessa.
Päivään 3 asti

Toissijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Niiden osallistujien määrä, joilla on kliininen vaste ja tulos varhaisessa tehokkuuskäynnissä
Aikaikkuna: Päivään 3 asti
Arvioinnin avulla päätettiin jatkaako osallistuja tutkimukseen. Kliininen vaste arvioitiin joko kliiniseksi onnistumiseksi tai epäonnistumiseksi, ja kliininen tulos määritettiin myöhemmin ohjelmallisesti kliinisen vasteen perusteella. Kliininen menestys määriteltiin leesion kokonaispinta-alan pienenemisenä (digitaalisella kuvantamisella laskettuna) > = 20 % verrattuna lähtötilanteeseen eikä ylimääräistä antibakteerista hoitoa tutkittavaan leesioon. Kliininen epäonnistuminen määriteltiin osallistujan kuolemaksi; leesion alueen lisääntyminen tai riittämätön väheneminen (eli <20 %) (digitaalikuvauksella laskettuna) tai ei-kokeellisen antibakteerisen lääkehoidon antaminen tutkittavan leesion hoitoon ennen ensisijaista tehokkuuden päätepisteen arviointia. Lisäksi kun osallistuja kieltäytyi antamasta suostumusta kliiniseen tutkimukseen, kliinisen tuloksen arvioitiin olevan mahdoton määrittää, ja myöhempi vastaus epäonnistui.
Päivään 3 asti
Osallistujien määrä, joilla oli kliininen vaste ja tulos hoidon jälkeisellä käynnillä (päivät 12-18)
Aikaikkuna: Päivä 12 - Päivä 18
Arvioinnin avulla päätettiin jatkaako osallistuja tutkimukseen. Kliininen vaste arvioitiin joko kliiniseksi onnistumiseksi tai epäonnistumiseksi, ja kliininen tulos määritettiin myöhemmin ohjelmallisesti kliinisen vasteen perusteella. Kliininen menestys määriteltiin leesion kokonaispinta-alan pienenemisenä (digitaalisella kuvantamisella laskettuna) > = 20 % verrattuna lähtötilanteeseen eikä ylimääräistä antibakteerista hoitoa tutkittavaan leesioon. Kliininen epäonnistuminen määriteltiin osallistujan kuolemaksi; leesion alueen lisääntyminen tai riittämätön väheneminen (eli <20 %) (digitaalikuvauksella laskettuna) tai ei-kokeellisen antibakteerisen lääkehoidon antaminen tutkittavan leesion hoitoon ennen ensisijaista tehokkuuden päätepisteen arviointia. Lisäksi kun osallistuja kieltäytyi antamasta suostumusta kliiniseen tutkimukseen, kliinisen tuloksen arvioitiin olevan mahdoton määrittää, ja myöhempi vastaus epäonnistui.
Päivä 12 - Päivä 18
Osallistujien määrä, joilla oli kliininen vaste ja tulos viimeisellä seurantakäynnillä (päivät 21-28)
Aikaikkuna: Päivä 21 - päivä 28
Arvioinnin avulla päätettiin jatkaako osallistuja tutkimukseen. Kliininen vaste arvioitiin joko kliiniseksi onnistumiseksi tai epäonnistumiseksi, ja kliininen tulos määritettiin myöhemmin ohjelmallisesti kliinisen vasteen perusteella. Kliininen menestys määriteltiin siten, että leesion kokonaispinta-ala ei kasvanut (digitaalikuvauksella laskettuna) verrattuna hoidon jälkeiseen käyntiin ja että tutkittavan leesion antibakteerista hoitoa ei enää annettu. Kliininen uusiutuminen määriteltiin osallistujan kuolemaksi; leesion pinta-alan kasvu verrattuna hoidon jälkeiseen käyntiin tai ylimääräisen antibakteerisen hoidon antamiseen tutkittavalle leesiolle ennen tehon päätepisteen arviointia osallistujille, jotka menestyivät kliinisesti hoidon jälkeisellä käynnillä. Lisäksi kun osallistuja kieltäytyi antamasta suostumusta kliiniseen tutkimukseen, kliinisen tuloksen arvioitiin olevan mahdoton määrittää, ja myöhempi vastaus epäonnistui.
Päivä 21 - päivä 28
Patogeenien määrä, joilla on mikrobiologinen vaste ja lopputulos varhaisessa tehokkuuskäynnissä Staphylococcus aureus (SA) -patogeenin varalta leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivään 3 asti
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Bakteriologisen leesion perusnäytettä viljelytuloksiin varhaisessa tehokkuuskäynnissä. Osallistujan vastaava mikrobiologinen vaste (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys määriteltiin viljelydokumentoiduksi lähtötilanteen patogeenien eliminoitumiseksi tai esiintymiseksi bakteriologianäytteestä, joka oli otettu varhaisessa tehokkuuden tarkastuksessa. Osallistujan katsottiin saavuttaneen oletetun mikrobiologisen hävittämisen tai pysyvyyden, kun osallistuja oli kliininen menestys tai kliininen epäonnistuminen eikä bakteriologista näytettä otettu vastaavasti varhaisessa tehokkuuden tarkastuksessa. Kun perustason patogeenin mikrobiologista vastetta ei voitu määrittää, tulos katsottiin mahdottomaksi määrittää. Tiedot SA:sta leesionäytteessä on esitetty.
Päivään 3 asti
Patogeenien määrä, joilla on mikrobiologinen vaste ja lopputulos varhaisessa tehokkuuden käynnissä metisilliiniresistentille Staphylococcus aureus (MRSA) -tartunnolle leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivä 3
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Bakteriologisen leesion perusnäytettä viljelytuloksiin varhaisessa tehokkuuskäynnissä. Osallistujan vastaava mikrobiologinen vaste (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys määriteltiin viljelydokumentoiduksi lähtötilanteen patogeenien eliminoitumiseksi tai esiintymiseksi bakteriologianäytteestä, joka oli otettu varhaisessa tehokkuuden tarkastuksessa. Osallistujan katsottiin saavuttaneen oletetun mikrobiologisen hävittämisen tai pysyvyyden, kun osallistuja oli kliininen menestys tai kliininen epäonnistuminen eikä bakteriologista näytettä otettu vastaavasti varhaisessa tehokkuuden tarkastuksessa. Kun perustason patogeenin mikrobiologista vastetta ei voitu määrittää, tulos katsottiin mahdottomaksi määrittää. Tiedot MRSA:sta leesionäytteessä on esitetty.
Päivä 3
Patogeenien määrä, joilla on mikrobiologinen vaste ja tulokset varhaisessa tehokkuuden käynnissä metisilliinille herkän Staphylococcus aureuksen (MSSA) vuoksi leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivään 3 asti
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Bakteriologisen leesion perusnäytettä viljelytuloksiin varhaisessa tehokkuuskäynnissä. Osallistujan vastaava mikrobiologinen vaste (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys määriteltiin viljelydokumentoiduksi lähtötilanteen patogeenien eliminoitumiseksi tai esiintymiseksi bakteriologianäytteestä, joka oli otettu varhaisessa tehokkuuden tarkastuksessa. Osallistujan katsottiin saavuttaneen oletetun mikrobiologisen hävittämisen tai pysyvyyden, kun osallistuja oli kliininen menestys tai kliininen epäonnistuminen eikä bakteriologista näytettä otettu vastaavasti varhaisessa tehokkuuden tarkastuksessa. Kun perustason patogeenin mikrobiologista vastetta ei voitu määrittää, tulos katsottiin mahdottomaksi määrittää. Tiedot MSSA:sta leesionäytteessä on esitetty.
Päivään 3 asti
Patogeenien määrä, joilla on mikrobiologinen vaste ja lopputulos varhaisessa tehokkuuskäynnissä muiden grampositiivisten aerobisten patogeenien osalta leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivään 3 asti
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Bakteriologisen leesion perusnäytettä viljelytuloksiin varhaisessa tehokkuuskäynnissä. Osallistujan vastaava mikrobiologinen vaste (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys määriteltiin viljelydokumentoiduksi lähtötilanteen patogeenien eliminoitumiseksi tai esiintymiseksi bakteriologianäytteestä, joka oli otettu varhaisessa tehokkuuden tarkastuksessa. Osallistujan katsottiin saavuttaneen oletetun mikrobiologisen hävittämisen tai pysyvyyden, kun osallistuja oli kliininen menestys tai kliininen epäonnistuminen eikä bakteriologista näytettä otettu vastaavasti varhaisessa tehokkuuden tarkastuksessa. Kun perustason patogeenin mikrobiologista vastetta ei voitu määrittää, tulos katsottiin mahdottomaksi määrittää. Leesionäytteen muiden grampositiivisten aerobisten patogeenien tiedot on esitetty.
Päivään 3 asti
Patogeenien määrä, joilla on mikrobiologinen vaste ja tulokset varhaisessa tehokkuuskäynnissä kaikille grampositiivisille aerobisille patogeeneille leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivään 3 asti
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Bakteriologisen leesion perusnäytettä viljelytuloksiin varhaisessa tehokkuuskäynnissä. Osallistujan vastaava mikrobiologinen vaste (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys määriteltiin viljelydokumentoiduksi lähtötilanteen patogeenien eliminoitumiseksi tai esiintymiseksi bakteriologianäytteestä, joka oli otettu varhaisessa tehokkuuden tarkastuksessa. Osallistujan katsottiin saavuttaneen oletetun mikrobiologisen hävittämisen tai pysyvyyden, kun osallistuja oli kliininen menestys tai kliininen epäonnistuminen eikä bakteriologista näytettä otettu vastaavasti varhaisessa tehokkuuden tarkastuksessa. Kun perustason patogeenin mikrobiologista vastetta ei voitu määrittää, tulos katsottiin mahdottomaksi määrittää. Tiedot kaikista leesionäytteessä olevista grampositiivisista aerobisista patogeeneista on esitetty.
Päivään 3 asti
Patogeenien määrä, joilla on mikrobiologinen vaste ja tulokset varhaisessa tehokkuuskäynnissä SA:n, MRSA:n ja kaikkien grampositiivisten aerobisten patogeenien osalta verinäytteessä
Aikaikkuna: Päivään 3 asti
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Bakteriologian veriviljelyn perustason viljelytuloksiin varhaisessa tehokkuuskäynnissä. Osallistujan vastaava mikrobiologinen vaste (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys määriteltiin viljelydokumentoiduksi lähtötilanteen patogeenien eliminoitumiseksi tai esiintymiseksi bakteriologianäytteestä, joka oli otettu varhaisessa tehokkuuden tarkastuksessa. Osallistujan katsottiin saavuttaneen oletetun mikrobiologisen hävittämisen tai pysyvyyden, kun osallistuja oli kliininen menestys tai kliininen epäonnistuminen eikä bakteriologista näytettä otettu vastaavasti varhaisessa tehokkuuden tarkastuksessa. Kun perustason patogeenin mikrobiologista vastetta ei voitu määrittää, tulos katsottiin mahdottomaksi määrittää. Tiedot SA:sta, MRSA:sta ja kaikista grampositiivisista aerobisista patogeeneista verinäytteessä on esitetty.
Päivään 3 asti
Mikrobiologisen vasteen saaneiden taudinaiheuttajien lukumäärä ja lopputulos hoidon jälkeisellä SA-patogeenilla leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivä 12 - Päivä 18
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Leesion perusnäytettä viljelytuloksiin hoidon jälkeisellä käynnillä. Vastaava vastaus (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys oli viljelmädokumentoitua lähtötilanteen patogeenien eliminaatiota tai läsnäoloa näytteestä, joka oli otettu hoidon jälkeisellä käynnillä. Patogeenien läsnäolo, jonka oletettiin hävinneen varhaisessa tehokkuuskäynnissä, oli mikrobiologinen uusiutuminen. Oletettu mikrobiologinen hävittäminen tai säilyminen tapahtui, kun kliininen menestys tai epäonnistuminen ja bakteriologista näytettä ei otettu vastaavasti hoidon jälkeen. Oletettu mikrobiologinen uusiutuminen tapahtui, kun kliininen epäonnistuminen oli eikä hoidon jälkeisellä käynnillä otettu bakteriologista näytettä taudinaiheuttajista, joiden oletettiin hävinneen varhaisessa tehokkuuden käynnissä. Kun perustason patogeenivastetta ei voitu määrittää, tulosta ei voitu määrittää. Tiedot SA:sta leesionäytteessä on esitetty.
Päivä 12 - Päivä 18
Mikrobiologisen vasteen saaneiden patogeenien lukumäärä ja tulos hoidon jälkeisellä MRSA-käynnillä leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivä 12 - Päivä 18
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Leesion perusnäytettä viljelytuloksiin hoidon jälkeisellä käynnillä. Vastaava vastaus (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys oli viljelmädokumentoitua lähtötilanteen patogeenien eliminaatiota tai läsnäoloa näytteestä, joka oli otettu hoidon jälkeisellä käynnillä. Patogeenien läsnäolo, jonka oletettiin hävinneen varhaisessa tehokkuuskäynnissä, oli mikrobiologinen uusiutuminen. Oletettu mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys tapahtui, kun kliininen menestys tai epäonnistuminen ja bakteriologista näytettä ei otettu vastaavasti hoidon jälkeen. Oletettu mikrobiologinen uusiutuminen tapahtui, kun kliininen epäonnistuminen oli eikä hoidon jälkeisellä käynnillä otettu bakteriologista näytettä taudinaiheuttajista, joiden oletettiin hävinneen varhaisessa tehokkuuden käynnissä. Kun perustason patogeenivastetta ei voitu määrittää, tulosta ei voitu määrittää. Tiedot MRSA:sta leesionäytteessä on esitetty.
Päivä 12 - Päivä 18
Patogeenien määrä, joilla on mikrobiologinen vaste ja tulos hoidon jälkeisellä MSSA-käynnillä leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivä 12 - Päivä 18
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Leesion perusnäytettä viljelytuloksiin hoidon jälkeisellä käynnillä. Vastaava vastaus (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys oli viljelmädokumentoitua lähtötilanteen patogeenien eliminaatiota tai läsnäoloa näytteestä, joka oli otettu hoidon jälkeisellä käynnillä. Patogeenien läsnäolo, jonka oletettiin hävinneen varhaisessa tehokkuuskäynnissä, oli mikrobiologinen uusiutuminen. Oletettu mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys tapahtui, kun kliininen menestys tai epäonnistuminen ja bakteriologista näytettä ei otettu vastaavasti hoidon jälkeen. Oletettu mikrobiologinen uusiutuminen tapahtui, kun kliininen epäonnistuminen oli eikä hoidon jälkeisellä käynnillä otettu bakteriologista näytettä taudinaiheuttajista, joiden oletettiin hävinneen varhaisessa tehokkuuden käynnissä. Kun perustason patogeenivastetta ei voitu määrittää, tulosta ei voitu määrittää. Tiedot MSSA:sta leesionäytteessä on esitetty.
Päivä 12 - Päivä 18
Mikrobiologisen vasteen saaneiden patogeenien lukumäärä ja tulos hoidon jälkeisellä käynnillä muiden grampositiivisten aerobisten patogeenien osalta leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivä 12 - Päivä 18
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Leesion perusnäytettä viljelytuloksiin hoidon jälkeisellä käynnillä. Vastaava vastaus (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys oli viljelmädokumentoitua lähtötilanteen patogeenien eliminaatiota tai läsnäoloa näytteestä, joka oli otettu hoidon jälkeisellä käynnillä. Patogeenien läsnäolo, jonka oletettiin hävinneen varhaisessa tehokkuuskäynnissä, oli mikrobiologinen uusiutuminen. Oletettu mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys tapahtui, kun kliininen menestys tai epäonnistuminen ja bakteriologista näytettä ei otettu vastaavasti hoidon jälkeen. Oletettu mikrobiologinen uusiutuminen tapahtui, kun kliininen epäonnistuminen oli eikä hoidon jälkeisellä käynnillä otettu bakteriologista näytettä taudinaiheuttajista, joiden oletettiin hävinneen varhaisessa tehokkuuden käynnissä. Kun perustason patogeenivastetta ei voitu määrittää, tulosta ei voitu määrittää.
Päivä 12 - Päivä 18
Mikrobiologisen vasteen saaneiden patogeenien lukumäärä ja tulos hoidon jälkeisellä käynnillä kaikille grampositiivisille aerobisille patogeeneille leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivä 12 - Päivä 18
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Leesion perusnäytettä viljelytuloksiin hoidon jälkeisellä käynnillä. Vastaava vastaus (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys oli viljelmädokumentoitua lähtötilanteen patogeenien eliminaatiota tai läsnäoloa näytteestä, joka oli otettu hoidon jälkeisellä käynnillä. Patogeenien läsnäolo, jonka oletettiin hävinneen varhaisessa tehokkuuskäynnissä, oli mikrobiologinen uusiutuminen. Oletettu mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys tapahtui, kun kliininen menestys tai epäonnistuminen ja bakteriologista näytettä ei otettu vastaavasti hoidon jälkeen. Oletettu mikrobiologinen uusiutuminen tapahtui, kun kliininen epäonnistuminen oli eikä hoidon jälkeisellä käynnillä otettu bakteriologista näytettä taudinaiheuttajista, joiden oletettiin hävinneen varhaisessa tehokkuuden käynnissä. Kun perustason patogeenivastetta ei voitu määrittää, tulosta ei voitu määrittää.
Päivä 12 - Päivä 18
Patogeenien määrä, joilla on mikrobiologinen vaste ja lopputulos hoidon jälkeisellä SA-, MRSA- ja kaikkien grampositiivisten aerobisten patogeenien verinäytteessä
Aikaikkuna: Päivä 12 - Päivä 18
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Leesion perusnäytettä viljelytuloksiin hoidon jälkeisellä käynnillä. Vastaava vastaus (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys oli viljelmädokumentoitua lähtötilanteen patogeenien eliminaatiota tai läsnäoloa näytteestä, joka oli otettu hoidon jälkeisellä käynnillä. Patogeenien läsnäolo, jonka oletettiin hävinneen varhaisessa tehokkuuskäynnissä, oli mikrobiologinen uusiutuminen. Oletettu mikrobiologinen hävittäminen tai pysyvyys tapahtui, kun kliininen menestys tai epäonnistuminen ja bakteriologista näytettä ei otettu vastaavasti hoidon jälkeen. Oletettu mikrobiologinen uusiutuminen tapahtui, kun kliininen epäonnistuminen oli eikä hoidon jälkeisellä käynnillä otettu bakteriologista näytettä taudinaiheuttajista, joiden oletettiin hävinneen varhaisessa tehokkuuden käynnissä. Kun perustason patogeenivastetta ei voitu määrittää, tulosta ei voitu määrittää.
Päivä 12 - Päivä 18
Mikrobiologisen vasteen saaneiden patogeenien lukumäärä ja tulos SA-patogeenin seurantakäynnillä leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivä 21 - päivä 28
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Leesion perusnäytettä viljelytuloksiin viimeisen seurantakäynnin aikana. Vastaava vastaus (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen oli viljelydokumentoitua peruspatogeenien eliminointia bakteriologisesta näytteestä, joka otettiin viimeisellä seurantakäynnillä. Oletettu mikrobiologinen hävittäminen tapahtui, kun kliininen menestys oli ja bakteriologista näytettä ei saatu viimeisellä seurantakäynnillä. Viljelyssä dokumentoitu peruspatogeenien esiintyminen viimeisellä seurantakäynnillä otetussa bakteriologianäytteessä oli mikrobiologista uusiutumista. Oletettu mikrobiologinen uusiutuminen tapahtui, kun kliininen epäonnistuminen ja bakteriologista näytettä ei otettu viimeisellä seurantakäynnillä. Kun perustason patogeenivastetta ei voitu määrittää, tulosta ei voitu määrittää. Tiedot SA-patogeenistä leesionäytteessä on esitetty.
Päivä 21 - päivä 28
Mikrobiologisen vasteen saaneiden patogeenien lukumäärä ja tulos MRSA-seurantakäynnillä leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivä 21 - päivä 28
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Leesion perusnäytettä viljelytuloksiin viimeisen seurantakäynnin aikana. Vastaava vastaus (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen oli viljelydokumentoitua peruspatogeenien eliminointia bakteriologisesta näytteestä, joka otettiin viimeisellä seurantakäynnillä. Oletettu mikrobiologinen hävittäminen tapahtui, kun kliininen menestys oli ja bakteriologista näytettä ei saatu viimeisellä seurantakäynnillä. Viljelyssä dokumentoitu peruspatogeenien esiintyminen viimeisellä seurantakäynnillä otetussa bakteriologianäytteessä oli mikrobiologista uusiutumista. Oletettu mikrobiologinen uusiutuminen tapahtui, kun kliininen epäonnistuminen ja bakteriologista näytettä ei otettu viimeisellä seurantakäynnillä. Kun perustason patogeenivastetta ei voitu määrittää, tulosta ei voitu määrittää. Tiedot MRSA-patogeenistä leesionäytteessä on esitetty.
Päivä 21 - päivä 28
Mikrobiologisen vasteen saaneiden patogeenien lukumäärä ja tulos MSSA:n seurantakäynnillä leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivä 21 - päivä 28
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Leesion perusnäytettä viljelytuloksiin viimeisen seurantakäynnin aikana. Vastaava vastaus (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen oli viljelydokumentoitua peruspatogeenien eliminointia bakteriologisesta näytteestä, joka otettiin viimeisellä seurantakäynnillä. Oletettu mikrobiologinen hävittäminen tapahtui, kun kliininen menestys oli ja bakteriologista näytettä ei saatu viimeisellä seurantakäynnillä. Viljelyssä dokumentoitu peruspatogeenien esiintyminen viimeisellä seurantakäynnillä otetussa bakteriologianäytteessä oli mikrobiologista uusiutumista. Oletettu mikrobiologinen uusiutuminen tapahtui, kun kliininen epäonnistuminen ja bakteriologista näytettä ei otettu viimeisellä seurantakäynnillä. Kun perustason patogeenivastetta ei voitu määrittää, tulosta ei voitu määrittää. Tiedot MSSA-patogeenistä leesionäytteessä on esitetty.
Päivä 21 - päivä 28
Mikrobiologisen vasteen saaneiden patogeenien lukumäärä ja tulos seurantakäynnillä leesionäytteessä olevien muiden grampositiivisten aerobisten patogeenien varalta
Aikaikkuna: Päivä 21 - päivä 28
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Leesion perusnäytettä viljelytuloksiin viimeisen seurantakäynnin aikana. Vastaava vastaus (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen oli viljelydokumentoitua peruspatogeenien eliminointia bakteriologisesta näytteestä, joka otettiin viimeisellä seurantakäynnillä. Oletettu mikrobiologinen hävittäminen tapahtui, kun kliininen menestys oli ja bakteriologista näytettä ei saatu viimeisellä seurantakäynnillä. Viljelyssä dokumentoitu peruspatogeenien esiintyminen viimeisellä seurantakäynnillä otetussa bakteriologianäytteessä oli mikrobiologista uusiutumista. Oletettu mikrobiologinen uusiutuminen tapahtui, kun kliininen epäonnistuminen ja bakteriologista näytettä ei otettu viimeisellä seurantakäynnillä. Kun perustason patogeenivastetta ei voitu määrittää, tulosta ei voitu määrittää. Tiedot muista grampositiivisista aerobisista patogeeneista leesionäytteessä on esitetty.
Päivä 21 - päivä 28
Mikrobiologisen vasteen saaneiden patogeenien lukumäärä ja tulos seurantakäynnillä kaikkien grampositiivisten aerobisten patogeenien osalta leesionäytteessä
Aikaikkuna: Päivä 21 - päivä 28
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla Leesion perusnäytettä viljelytuloksiin viimeisen seurantakäynnin aikana. Vastaava vastaus (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen oli viljelydokumentoitua peruspatogeenien eliminointia bakteriologisesta näytteestä, joka otettiin viimeisellä seurantakäynnillä. Oletettu mikrobiologinen hävittäminen tapahtui, kun kliininen menestys oli ja bakteriologista näytettä ei saatu viimeisellä seurantakäynnillä. Viljelyssä dokumentoitu peruspatogeenien esiintyminen viimeisellä seurantakäynnillä otetussa bakteriologianäytteessä oli mikrobiologista uusiutumista. Oletettu mikrobiologinen uusiutuminen tapahtui, kun kliininen epäonnistuminen ja bakteriologista näytettä ei otettu viimeisellä seurantakäynnillä. Kun perustason patogeenivastetta ei voitu määrittää, tulosta ei voitu määrittää. Tiedot kaikista leesionäytteessä olevista grampositiivisista aerobisista patogeeneista on esitetty.
Päivä 21 - päivä 28
Patogeenien määrä, joilla on mikrobiologinen vaste ja tulos SA-, MRSA- ja kaikkien grampositiivisten aerobisten patogeenien seurantakäynnillä verinäytteessä
Aikaikkuna: Päivä 21 - päivä 28
Mikrobiologinen tulos määritettiin vertaamalla perusveren viljelmää viljelytuloksiin viimeisen seurantakäynnin aikana. Vastaava vastaus (onnistuminen tai epäonnistuminen) määritettiin sitten. Mikrobiologinen hävittäminen oli viljelydokumentoitua peruspatogeenien eliminointia bakteriologisesta näytteestä, joka otettiin viimeisellä seurantakäynnillä. Oletettu mikrobiologinen hävittäminen tapahtui, kun kliininen menestys oli ja bakteriologista näytettä ei saatu viimeisellä seurantakäynnillä. Viljelyssä dokumentoitu peruspatogeenien esiintyminen viimeisellä seurantakäynnillä otetussa bakteriologianäytteessä oli mikrobiologista uusiutumista. Oletettu mikrobiologinen uusiutuminen tapahtui, kun kliininen epäonnistuminen ja bakteriologista näytettä ei otettu viimeisellä seurantakäynnillä. Kun perustason patogeenivastetta ei voitu määrittää, tulosta ei voitu määrittää. Tiedot SA:sta, MRSA:sta ja kaikista grampositiivisista aerobisista patogeeneista leesionäytteessä on esitetty.
Päivä 21 - päivä 28
Farmakokineettiset (PK) parametrit (GSK2140944:n plasmakonsentraatio-aika -tiedoista): Suurin havaittu pitoisuus (Cmax) suonensisäisessä hoidossa
Aikaikkuna: Ennen annostusta, 1, 2, 2,5, 3, 6, 12 tuntia annoksen jälkeen päivinä 1-3
Näytteet PK-parametrin Cmax arvioimiseksi otettiin ennen annosta, 1, 2, 2,5, 3, 6, 12 tuntia annoksen jälkeen päivinä 1-3. Ensimmäinen Cmax-arvo määritettiin suoraan raakapitoisuuden ja aika -tiedoista. Tiedot osallistujista IV-hoidon aikana on esitetty.
Ennen annostusta, 1, 2, 2,5, 3, 6, 12 tuntia annoksen jälkeen päivinä 1-3
PK-parametrit (GSK2140944:n plasmakonsentraatio-aika -tiedoista): Cmax oraaliannoshoidossa
Aikaikkuna: Ennen annosta, 1, 2, 3 tuntia ensimmäisen suun kautta annetun lääkkeen jälkeen ja päivät 7-10 (ennakkoannos)
Näytteet PK-parametrin Cmax arvioimiseksi otettiin ennen annosta, 1, 2, 3 tuntia ensimmäisen suun kautta annetun lääkkeen jälkeen ja yhdessä annosta edeltävän ajankohdan jälkeen milloin tahansa päivästä 7-10. Cmax:n ensimmäinen esiintyminen määritettiin suoraan raakapitoisuuksista-aikatiedoista. Tiedot osallistujista oraalisen annoshoidon aikana on esitetty.
Ennen annosta, 1, 2, 3 tuntia ensimmäisen suun kautta annetun lääkkeen jälkeen ja päivät 7-10 (ennakkoannos)
PK-parametrit (GSK2140944:n plasmakonsentraatio-aika -tiedoista): Aika Cmax:iin (Tmax) suonensisäisessä terapiassa
Aikaikkuna: Ennen annostusta, 1, 2, 2,5, 3, 6, 12 tuntia annoksen jälkeen päivinä 1-3
Näytteet PK-parametrin tmax arvioimiseksi otettiin ennen annosta, 1, 2, 2,5, 3, 6, 12 tuntia annoksen jälkeen päivinä 1 - 3. Aika, jolloin Cmax havaittiin, määritettiin suoraan raakapitoisuuden ja aika -tiedoista. Tiedot osallistujista IV-hoidon aikana on esitetty.
Ennen annostusta, 1, 2, 2,5, 3, 6, 12 tuntia annoksen jälkeen päivinä 1-3
PK-parametrit (GSK2140944:n plasmakonsentraatio-aika -tiedoista): Tmax oraaliannoshoidossa
Aikaikkuna: Ennen annosta, 1, 2, 3 tuntia ensimmäisen suun kautta annetun lääkkeen jälkeen ja päivät 7-10 (ennakkoannos)
Näytteet PK-parametrin tmax arvioimiseksi otettiin ennen annosta, 1, 2, 3 tuntia ensimmäisen suun kautta annetun lääkkeen jälkeen ja yhdessä annosta edeltävän ajankohdan jälkeen milloin tahansa päivästä 7-10. Aika, jolloin Cmax havaittiin, määritettiin suoraan raakapitoisuuksista-aikatiedoista. Tiedot osallistujista oraalisen annoshoidon aikana on esitetty.
Ennen annosta, 1, 2, 3 tuntia ensimmäisen suun kautta annetun lääkkeen jälkeen ja päivät 7-10 (ennakkoannos)
PK-parametrit (GSK2140944:n plasmakonsentraatio-aikatiedoista): Pitoisuus-aikakäyrän alla oleva pinta-ala nollaajasta (ennen annosta) viimeisen kvantitatiivisen pitoisuuden aikaan [AUC (0-t)] ja AUC annosvälin yli [AUC (0-tau)] IV-terapiassa
Aikaikkuna: Ennen annostusta, 1, 2, 2,5, 3, 6, 12 tuntia annoksen jälkeen päivinä 1-3
Näytteet PK-parametrien AUClast ja AUC0-tau arvioimiseksi otettiin ennen annosta, 1, 2, 2,5, 3, 6, 12 tuntia annoksen jälkeen päivinä 1 - 3. AUCo-t ja AUC0-tau määritettiin käyttämällä lineaarista puolisuunnikkaan sääntö pitoisuuksien lisäämiseksi ja logaritminen puolisuunnikkaan sääntö pitoisuuksien pienentämiseksi. Tiedot osallistujista IV-hoidon aikana on esitetty.
Ennen annostusta, 1, 2, 2,5, 3, 6, 12 tuntia annoksen jälkeen päivinä 1-3
PK-parametrit (GSK2140944:n plasmakonsentraatio-aika -tiedoista): AUC (0-t) ja AUC (0-tau) suun kautta annettavassa annoshoidossa
Aikaikkuna: Ennen annosta, 1, 2, 3 tuntia ensimmäisen suun kautta annetun lääkkeen jälkeen ja päivät 7-10 (ennakkoannos)
Näytteet PK-parametrien AUClast ja AUC0-tau arvioimiseksi otettiin ennen annosta, 1, 2, 3 tuntia ensimmäisen suun kautta annetun lääkkeen jälkeen ja yhden annosta edeltävän ajankohdan jälkeen milloin tahansa päivästä 7-10. AUCo-t ja AUC0-tau määritettiin käyttämällä lineaarista puolisuunnikkaan sääntöä pitoisuuksien lisäämiseksi ja logaritmista puolisuunnikkaan sääntöä pitoisuuksien pienentämiseksi. Tiedot osallistujista oraalisen annoshoidon aikana on esitetty.
Ennen annosta, 1, 2, 3 tuntia ensimmäisen suun kautta annetun lääkkeen jälkeen ja päivät 7-10 (ennakkoannos)
Niiden osallistujien määrä, jotka osoittavat GSK2140944-herkkyyden vähentymistä verrattaessa lähtötilanteesta talteen otettuja isolaatteja mihin tahansa perustilanteen jälkeisiin ihonäytteisiin
Aikaikkuna: Päivään 28 asti
Herkkyyden väheneminen määriteltiin >=4-kertaiseksi lisäyksiksi minimiinhibiittoripitoisuudessa (MIC) tai >=6 mm:n vyöhykkeen koon pienenemiseksi lähtötilanteessa saadun isolaatin ja saman patogeenin välillä myöhemmillä käynneillä.
Päivään 28 asti
Osallistujien määrä, joilla on haittavaikutuksia (AE) ja vakavia haittatapahtumia (SAE)
Aikaikkuna: Päivään 28 asti
AE on mikä tahansa ei-toivottu lääketieteellinen tapahtuma osallistujassa, joka liittyy ajallisesti lääkkeen käyttöön, riippumatta siitä, katsotaanko se liittyväksi lääkkeeseen vai ei. AE voi siis olla mikä tahansa epäsuotuisa ja tahaton merkki (mukaan lukien epänormaali laboratoriolöydös), oire tai sairaus (uusi tai pahentunut), joka liittyy ajallisesti lääkkeen käyttöön. SAE on mikä tahansa epäsuotuisa lääketieteellinen tapahtuma, joka millä tahansa annoksella johtaa kuolemaan, on hengenvaarallinen, vaatii sairaalahoitoa tai olemassa olevan sairaalahoidon pidentämistä, johtaa vammaan/työkyvyttömyyteen tai on synnynnäinen poikkeama/sikiövaurio, lääketieteellisesti merkittävä tai kaikki mahdollinen lääkkeiden aiheuttama maksavaurio, johon liittyy hyperbilirubinemia.
Päivään 28 asti
Systolisen verenpaineen (SBP) ja diastolisen verenpaineen (DBP) muutos lähtötasosta
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
SBP ja DBP mitattiin osallistujan ollessa makuuasennossa tai puolimakaavassa asennossa levänneenä tässä asennossa vähintään 10 minuuttia. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Muutos lähtötasosta sykenopeudessa
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Pulssi mitattiin osallistujan ollessa makuuasennossa tai puolimakaavassa asennossa vähintään 10 minuuttia. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Hengitystiheyden muutos lähtötasosta
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Hengitystiheys mitattiin osallistujan ollessa makuuasennossa tai puolimakaavassa asennossa levänneenä vähintään 10 minuuttia. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Muutos perustasosta elintoiminnossa: kehon lämpötila
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Ruumiinlämpö mitattiin osallistujan ollessa makuu- tai puolimakaavassa asennossa vähintään 10 minuuttia. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Osallistujien lukumäärä, joilla on maksimi perussähkökardiogrammin (EKG) lukemat
Aikaikkuna: Päivään 28 asti
12-kytkentäiset EKG:t saatiin päivinä 1, 2, 7-10, 12-21 ja päivänä 21-28 korjatun QT:n osalta käyttäen Friderician kaavaa (QTcF), korjattu QT käyttämällä Bazettin kaavaa (QTcB) ja QRS. väliajoin. Sellaisten osallistujien lukumäärä, joiden perustason jälkeinen EKG-arvo ylittää seuraavat rajat: QTcB/QTcF-väli > 450 ja ≤ 480 millisekuntia (ms), QTcB/QTcF-väli > 480 ja ≤ 500 ms, QTcB/QTcF-väli > 5000 ms, QRS-väli < 70 ms ja QRS-väli > 120 ms.
Päivään 28 asti
Muutos lähtötasosta kliinisen kemian parametreissä: alaniiniaminotransferaasi (ALT), alkalinen fosfataasi (ALP), aspartaattiaminotransferaasi (AST), follikkelia stimuloiva hormoni (FSH) ja gammaglutamyylitransferaasi (GGT)
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Verinäytteet ALT:n, ALP:n, AST:n, FSH:n ja GGT:n kliinisen kemian parametrien arvioimiseksi kerättiin lähtötasolla (päivä 1), päivä 2, päivä 7-10, päivä 12-21 ja päivä 21-28. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Muutos lähtötasosta kliinisen kemian parametreissa: albumiini ja proteiini
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Verinäytteet albumiinin ja kokonaisproteiinin kliinisen kemian parametrien arvioimiseksi kerättiin lähtötasolla (päivä 1), päivä 2, päivä 7-10, päivä 12-21 ja päivä 21-28. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Muutos lähtötasosta kliinisen kemian parametreissa: bilirubiini, kreatiniini, suora bilirubiini ja uraatti
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Verinäytteet bilirubiinin, kreatiniinin, suoran bilirubiinin ja uraatin kliinisen kemian parametrien arvioimiseksi kerättiin lähtötasolla (päivä 1), päivä 2, päivä 7-10, päivä 12-21 ja päivä 21-28. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Muutos lähtötasosta kliinisen kemian parametreissä: kalsium, hiilidioksidi, kloridi, glukoosi, magnesium, kalium, natrium ja urea
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Verinäytteet kalsiumin, hiilidioksidin, kloridin, glukoosin, magnesiumin, kaliumin, natriumin ja urean kliinisen kemian parametrien arvioimiseksi otettiin lähtötasolla (päivä 1), päivä 2, päivä 7-10, päivä 12-21 ja päivä 21-21. Päivä 28. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Kliinisen kemian parametrien muutos lähtötasosta: Kreatiniinipuhdistuma, arvioitu
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Arvioidun kreatiniinipuhdistuman kliinisen kemian parametrin arvioimiseksi otettiin verinäytteitä lähtötasolla (päivä 1), päivä 2, päivä 7-10, päivä 12-21 ja päivä 21-28. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Estradioliarvot lähtötilanteessa
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1)
Verinäytteet estradiolin kliinisen kemian parametrien arvioimiseksi kerättiin lähtötasolla (päivä 1). Perustason jälkeisiä arvoja ei raportoitu.
Perustaso (päivä 1)
Muutos lähtötasosta hematologisissa parametreissa: basofiilit, eosinofiilit, leukosyytit, lymfosyytit, monosyytit, neutrofiilit ja verihiutaleet
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Verinäytteet basofiilien, eosinofiilien, leukosyyttien, lymfosyyttien, monosyyttien, neutrofiilien ja verihiutaleiden hematologisten parametrien arvioimiseksi kerättiin lähtötasolla (päivä 1), päivä 2, päivä 7-10, päivä 12-21 ja päivä 21-28. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Muutos lähtötasosta hematologisissa parametreissa: punasolujen keskimääräinen hemoglobiinipitoisuus (EMCHC) ja hemoglobiini
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Verinäytteet EMCHC:n ja hemoglobiinin hematologisten parametrien arvioimiseksi kerättiin lähtötasolla (päivä 1), päivä 2, päivä 7-10, päivä 12-21 ja päivä 21-28. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Muutos lähtötasosta hematologisissa parametreissa: erytrosyyttien keskimääräinen verisolujen hemoglobiini (EMCH)
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Verinäytteet EMCH:n hematologisen parametrin arvioimiseksi kerättiin lähtötasolla (päivä 1), päivä 2, päivä 7 - 10, päivä 12 - 21 ja päivä 21 - 28. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Muutos lähtötasosta hematologisissa parametreissa: erytrosyyttien keskimääräinen verisolutilavuus (EMCV)
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Verinäytteet EMCV:n hematologisen parametrin arvioimiseksi kerättiin lähtötasolla (päivä 1), päivä 2, päivä 7-10, päivä 12-21 ja päivä 21-28. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Muutos lähtötasosta hematologisissa parametreissa: Erytrosyytit
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Verinäytteet erytrosyyttien hematologisen parametrin arvioimiseksi kerättiin lähtötasolla (päivä 1), päivä 2, päivä 7-10, päivä 12-21 ja päivä 21-28. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Muutos lähtötasosta hematologisissa parametreissa: Hematokriitti
Aikaikkuna: Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Verinäytteet hematokriitin hematologisen parametrin arvioimiseksi kerättiin lähtötasolla (päivä 1), päivä 2, päivä 7-10, päivä 12-21 ja päivä 21-28. Perustaso määriteltiin päivänä 1. Muutos lähtötilanteesta laskettiin vähentämällä lähtötilanteen jälkeinen arvo perusarvosta.
Perustaso (päivä 1) päivään 28 asti
Niiden osallistujien määrä, joilla on epänormaalit virtsan mittatikkutulokset
Aikaikkuna: Päivään 28 asti
Näytteet virtsaanalyysiä varten kerättiin lähtötasolla (päivä 1), päivä 2, päivä 7 - 10, päivä 12 - 21 ja päivä 21 - 28 glukoosia, ketoneja, piilevää verta, proteiinia ja pH:ta varten. Osallistujista, joilla oli epänormaali virtsaanalyysitulos, ilmoitettiin.
Päivään 28 asti

Yhteistyökumppanit ja tutkijat

Täältä löydät tähän tutkimukseen osallistuvat ihmiset ja organisaatiot.

Sponsori

Julkaisuja ja hyödyllisiä linkkejä

Tutkimusta koskevien tietojen syöttämisestä vastaava henkilö toimittaa nämä julkaisut vapaaehtoisesti. Nämä voivat koskea mitä tahansa tutkimukseen liittyvää.

Opintojen ennätyspäivät

Nämä päivämäärät seuraavat ClinicalTrials.gov-sivustolle lähetettyjen tutkimustietueiden ja yhteenvetojen edistymistä. National Library of Medicine (NLM) tarkistaa tutkimustiedot ja raportoidut tulokset varmistaakseen, että ne täyttävät tietyt laadunvalvontastandardit, ennen kuin ne julkaistaan ​​julkisella verkkosivustolla.

Opi tärkeimmät päivämäärät

Opiskelun aloitus (Todellinen)

Maanantai 24. maaliskuuta 2014

Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)

Maanantai 29. kesäkuuta 2015

Opintojen valmistuminen (Todellinen)

Maanantai 29. kesäkuuta 2015

Opintoihin ilmoittautumispäivät

Ensimmäinen lähetetty

Torstai 23. tammikuuta 2014

Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit

Torstai 23. tammikuuta 2014

Ensimmäinen Lähetetty (Arvio)

Maanantai 27. tammikuuta 2014

Tutkimustietojen päivitykset

Viimeisin päivitys julkaistu (Todellinen)

Perjantai 17. marraskuuta 2017

Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit

Maanantai 16. lokakuuta 2017

Viimeksi vahvistettu

Sunnuntai 1. lokakuuta 2017

Lisää tietoa

Tähän tutkimukseen liittyvät termit

Yksittäisten osallistujien tietojen suunnitelma (IPD)

Aiotko jakaa yksittäisten osallistujien tietoja (IPD)?

JOO

IPD-suunnitelman kuvaus

Tämän tutkimuksen potilastason tiedot ovat saatavilla osoitteessa www.clinicalstudydatarequest.com tällä sivustolla kuvattujen aikataulujen ja prosessien mukaisesti.

Tutkimustiedot/asiakirjat

  1. Tilastollinen analyysisuunnitelma
    Tiedon tunniste: 116704
    Tietokommentit: Lisätietoja tästä tutkimuksesta on GSK Clinical Study Registerissä
  2. Kliinisen tutkimuksen raportti
    Tiedon tunniste: 116704
    Tietokommentit: Lisätietoja tästä tutkimuksesta on GSK Clinical Study Registerissä
  3. Selosteilla varustettu tapausraporttilomake
    Tiedon tunniste: 116704
    Tietokommentit: Lisätietoja tästä tutkimuksesta on GSK Clinical Study Registerissä
  4. Tutkimuspöytäkirja
    Tiedon tunniste: 116704
    Tietokommentit: Lisätietoja tästä tutkimuksesta on GSK Clinical Study Registerissä
  5. Tietojoukon määritys
    Tiedon tunniste: 116704
    Tietokommentit: Lisätietoja tästä tutkimuksesta on GSK Clinical Study Registerissä
  6. Ilmoitettu suostumuslomake
    Tiedon tunniste: 116704
    Tietokommentit: Lisätietoja tästä tutkimuksesta on GSK Clinical Study Registerissä
  7. Yksittäisen osallistujan tietojoukko
    Tiedon tunniste: 116704
    Tietokommentit: Lisätietoja tästä tutkimuksesta on GSK Clinical Study Registerissä

Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .

Tilaa