Tämä sivu käännettiin automaattisesti, eikä käännösten tarkkuutta voida taata. Katso englanninkielinen versio lähdetekstiä varten.

Tutkimus, jossa arvioidaan sarilumabin turvallisuutta ja tehoa ei-MTX DMARD-lääkkeisiin tai monoterapiaan japanilaisilla potilailla, joilla on aktiivinen nivelreuma (SARIL-RA-HARUKA)

perjantai 5. tammikuuta 2018 päivittänyt: Sanofi

Satunnaistettu, kaksoissokkoutettu, monikeskustutkimus, jossa arvioitiin ei-MTX-DMARD-lääkkeisiin tai monoterapiaan lisätyn sarilumabin turvallisuutta ja tehoa japanilaisilla potilailla, joilla on aktiivinen nivelreuma

Ensisijainen tavoite:

Muiden kuin metotreksaattien (ei-MTX) tautia modifioivien reumalääkkeiden (DMARD) tai monoterapiana lisätyn sarilumabin pitkän aikavälin turvallisuuden dokumentoimiseksi.

Toissijainen tavoite:

Muiden kuin MTX-DMARD-lääkkeiden tai monoterapiana lisätyn sarilumabin pitkän aikavälin tehon dokumentoimiseksi.

Tutkimuksen yleiskatsaus

Yksityiskohtainen kuvaus

Tutkimuksen kokonaiskesto oli enintään 62 viikkoa: enintään 4 viikon seulontajakso, 52 viikon hoitojakso ja 6 viikon hoidon jälkeinen seurantajakso.

Opintotyyppi

Interventio

Ilmoittautuminen (Todellinen)

91

Vaihe

  • Vaihe 3

Yhteystiedot ja paikat

Tässä osiossa on tutkimuksen suorittajien yhteystiedot ja tiedot siitä, missä tämä tutkimus suoritetaan.

Opiskelupaikat

      • Asahi-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392010
      • Asahikawa-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392001
      • Beppu-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392070
      • Chiba-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392036
      • Chuo-Ku, Japani
        • Investigational Site Number 392083
      • Fukui-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392004
      • Fukuoka-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392039
      • Ichinomiya-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392030
      • Iizuka-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392002
      • Kagoshima-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392019
      • Kamakura-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392066
      • Kato-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392050
      • Kawachi-Nagano-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392037
      • Kawasaki-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392099
      • Kitakyushu-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392013
      • Kochi-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392097
      • Kushiro-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392065
      • Matsuyama-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392026
      • Miyagi-Gun, Japani
        • Investigational Site Number 392034
      • Nagoya-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392076
      • Nagoya-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392080
      • Narashino-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392046
      • Oita-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392059
      • Okayama-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392062
      • Osaki-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392027
      • Sagamihara-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392049
      • Sapporo-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392014
      • Sapporo-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392073
      • Sapporo-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392041
      • Sasebo-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392006
      • Sendai-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392021
      • Sendai-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392022
      • Sendai-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392033
      • Sendai-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392071
      • Shizuoka-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392029
      • Takaoka-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392023
      • Tomakomai-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392003
      • Urasoe-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392074
      • Urayasu-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392079
      • Yokohama-Shi, Japani
        • Investigational Site Number 392048

Osallistumiskriteerit

Tutkijat etsivät ihmisiä, jotka sopivat tiettyyn kuvaukseen, jota kutsutaan kelpoisuuskriteereiksi. Joitakin esimerkkejä näistä kriteereistä ovat henkilön yleinen terveydentila tai aiemmat hoidot.

Kelpoisuusvaatimukset

Opintokelpoiset iät

20 vuotta ja vanhemmat (Aikuinen, Vanhempi Aikuinen)

Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia

Ei

Sukupuolet, jotka voivat opiskella

Kaikki

Kuvaus

Sisällyttämiskriteerit:

Nivelreuman (RA) diagnoosi, American College of Rheumatology/The European League Against Rheumatism (ACR/EULAR) 2010 nivelreuman luokituskriteerien mukaan, kun sairauden kesto on >=3 kuukautta.

Kohtalaisen tai vaikeasti aktiivinen RA määritellään seuraavasti:

  • Vähintään 4 68 aroista nivelestä ja 4 66 turvonneesta nivelestä seulontakäynnillä.
  • Erittäin herkkä C-reaktiivinen proteiini (hs-CRP) >=4 mg/l tai erytrosyyttien sedimentaationopeus (ESR) >=28 mm/h seulontakäynnillä.

Yhdistelmätasolle:

Osallistujat, jotka saivat jatkuvaa hoitoa muilla ei-biologisilla DMARD-lääkkeillä kuin MTX:llä vähintään 12 viikon ajan ennen satunnaistamista ja vakaalla annoksella vähintään 6 viikkoa ennen seulontaa.

Monoterapiatasolle:

Osallistujat, jotka tutkijan arvion mukaan olivat sopimattomia, suvaitsemattomia tai riittämättömiä MTX-hoidolle.

Poissulkemiskriteerit:

Osallistujat alle 20-vuotiaat. Aiempi hoito tuumorinekroositekijän (TNF) antagonisteilla tai muilla RA-ohjatuilla biologisilla aineilla ilman asianmukaista lääkkeen ulkopuolista jaksoa ennen seulontaa.

Aiempi hoito anti-interleukiini-6- (anti-IL-6) tai anti-interleukiini-6-reseptorin (IL-6R) -antagonistihoidoilla, mukaan lukien, mutta ei rajoittuen, tosilitsumabi tai sarilumabi.

Yllä olevien tietojen ei ollut tarkoitus sisältää kaikkia huomioita, jotka liittyvät osallistujan mahdolliseen osallistumiseen kliiniseen tutkimukseen.

Opintosuunnitelma

Tässä osiossa on tietoja tutkimussuunnitelmasta, mukaan lukien kuinka tutkimus on suunniteltu ja mitä tutkimuksella mitataan.

Miten tutkimus on suunniteltu?

Suunnittelun yksityiskohdat

  • Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
  • Jako: Satunnaistettu
  • Inventiomalli: Rinnakkaistehtävä
  • Naamiointi: Nelinkertaistaa

Aseet ja interventiot

Osallistujaryhmä / Arm
Interventio / Hoito
Kokeellinen: Sarilumabi 150 mg q2w + DMARDs
Osallistujat saivat sarilumabia 150 mg ihonalaisena (SC) injektiona kahden viikon välein (q2w) yhdessä muiden kuin MTX DMARD-lääkkeiden (sulfasalatsiini, leflunomidi, busilamiini, takrolimuusi ja/tai mitoribiini) kanssa enintään 52 viikon ajan.
Lääkemuoto: liuos
Muut nimet:
  • SAR153191 (REGN88)
Lääkemuoto: Tabletti Antoreitti: Suun kautta
Lääkemuoto: Tabletti Antoreitti: Suun kautta
Lääkemuoto: Tabletti Antoreitti: Suun kautta
Lääkemuoto: Kapseli Antoreitti: Suun kautta
Lääkemuoto: Tabletti Antoreitti: Suun kautta
Kokeellinen: Sarilumabi 200 mg q2w + DMARDs
Osallistujat saivat 200 mg sarilumabia SC-injektiona q2w yhdessä muiden kuin MTX-DMARD-lääkkeiden (sulfasalatsiini, leflunomidi, busilamiini, takrolimuusi ja/tai mitoribiini) kanssa enintään 52 viikon ajan.
Lääkemuoto: liuos
Muut nimet:
  • SAR153191 (REGN88)
Lääkemuoto: Tabletti Antoreitti: Suun kautta
Lääkemuoto: Tabletti Antoreitti: Suun kautta
Lääkemuoto: Tabletti Antoreitti: Suun kautta
Lääkemuoto: Kapseli Antoreitti: Suun kautta
Lääkemuoto: Tabletti Antoreitti: Suun kautta
Kokeellinen: Sarilumabi 150 mg 2 kertaa viikossa
Osallistujat saivat sarilumabia 150 mg SC-injektiona 2 kertaa viikossa jopa 52 viikon ajan.
Lääkemuoto: liuos
Muut nimet:
  • SAR153191 (REGN88)
Kokeellinen: Sarilumabi 200 mg 2 vrk
Osallistujat saivat 200 mg sarilumabia SC-injektiona 2 kertaa viikossa jopa 52 viikon ajan.
Lääkemuoto: liuos
Muut nimet:
  • SAR153191 (REGN88)

Mitä tutkimuksessa mitataan?

Ensisijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Niiden osallistujien määrä, joilla on hoitoon liittyviä haittavaikutuksia (TEAE) ja vakavia haittavaikutuksia (SAE)
Aikaikkuna: Perustaso viikkoon 58 asti
Haittatapahtuma (AE) määriteltiin mitä tahansa ei-toivottua lääketieteellistä tapahtumaa osallistujalla, joka sai IMP:tä ja jolla ei välttämättä tarvinnut olla syy-yhteyttä hoitoon. Kaikki haittavaikutukset, jotka ilmenivät ensimmäisestä IMP-annoksesta 6 viikkoa viimeisen hoitoannoksen jälkeen (viikolle 58 asti), katsottiin TEAE-tapauksiksi. SAE:t olivat haittavaikutuksia, jotka johtivat johonkin seuraavista seurauksista tai joita pidettiin merkittävinä jostain muusta syystä: kuolema; ensimmäinen tai pitkittynyt sairaalahoito; hengenvaarallinen kokemus (välitön kuolemanvaara); jatkuva tai merkittävä vamma/työkyvyttömyys; synnynnäinen poikkeavuus tai lääketieteellisesti tärkeä tapahtuma. TEAE:t sisälsivät sekä SAE:t että ei-SAE:t.
Perustaso viikkoon 58 asti
Niiden osallistujien määrä, joilla on mahdollisesti kliinisesti merkittäviä elintoimintojen poikkeavuuksia
Aikaikkuna: Perustaso viikkoon 58 asti

Kriteerit mahdollisesti kliinisesti merkittäville elintoimintojen poikkeavuuksille:

  • Systolinen verenpaine (SBP) makuuasennossa: <=95 mmHg ja lasku lähtötasosta (DFB) >=20 mmHg; >=160 mmHg ja nousu lähtötasosta (IFB) >=20 mmHg
  • Diastolinen verenpaine (DBP) makuuasennossa: <=45 mmHg ja DFB >=10 mmHg; >=110 mmHg ja IFB ≥10 mmHg
  • SBP (ortostaattinen): <=-20 mmHg
  • DBP (ortostaattinen): <=-10 mmHg
  • Syke (HR) makuuasennossa: <=50 lyöntiä minuutissa (bpm) ja DFB >=20 lyöntiä minuutissa; >=120 bpm ja IFB >=20 bpm
  • Paino: >=5 % DFB; >=5 % IFB
Perustaso viikkoon 58 asti
Niiden osallistujien määrä, joilla on mahdollisesti kliinisesti merkittäviä elektrokardiogrammin (EKG) poikkeavuuksia
Aikaikkuna: Perustaso viikkoon 58 asti

Mahdollisesti kliinisesti merkittävien EKG-poikkeamien kriteerit:

  • PR-väli: >200 millisekuntia (ms); >200 ms ja IFB >=25 %; > 220 ms; >220 ms ja IFB >=25 %; >240 ms; >240 ms ja IFB >=25 %
  • QRS-väli: >110 ms; >110 ms ja IFB >=25 %; > 120 ms; >120 ms ja IFB >=25 %
  • QT-väli: >500 ms
  • QTc Bazett (QTc B): >450 ms; >480 ms; >500 ms; IFB >30 ja <=60 ms, IFB >60 ms
  • QTc Fridericia (QTc F): >450 ms; >480 ms; >500 ms; IFB >30 ja <=60 ms; IFB > 60 ms
Perustaso viikkoon 58 asti
Osallistujien määrä, joilla on mahdollisesti kliinisesti merkittäviä laboratoriopoikkeavuuksia: hematologiset parametrit
Aikaikkuna: Perustaso viikkoon 58 asti

Mahdollisesti kliinisesti merkittävien poikkeavuuksien kriteerit:

  • Hemoglobiini: <=115 g/l (mies[M]) tai <=95 g/l (naaras[F]); >=185 g/l (M) tai >=165 g/l (F); DFB >=20 g/l
  • Hematokriitti: <=0,37 tilavuus/tilavuus (M) tai <=0,32 tilavuus/tilavuus (F); >=0,55 v/v (M) tai >=0,5 v/v (F)
  • Punasolut (RBC): >=6 Tera/l
  • Verihiutaleet: <50 Giga/L; >=50 ja <100 Giga/l; >=700 gigaa/l
  • Valkosolut (WBC): <3,0 Giga/L (ei-musta [NB]) tai <2,0 Giga/L (musta [B]); >=16,0 Giga/L
  • Neutrofiilit: <1,5 Giga/L (NB) tai <1,0 Giga/L (B); <1,0 Giga/L
  • Lymfosyytit: <0,5 Giga/l; >=0,5 Giga/L ja <normaalin alaraja (LLN); >4,0 gigaa/l
  • Monosyytit: >0,7 Giga/l
  • Basofiilit: > 0,1 gigaa/l
  • Eosinofiilit: > 0,5 gigaa/l tai > normaalin yläraja (ULN) (jos ULN > = 0,5 giga/l)
Perustaso viikkoon 58 asti
Osallistujien määrä, joilla on mahdollisesti kliinisesti merkittäviä laboratoriopoikkeavuuksia: aineenvaihduntaparametrit
Aikaikkuna: Perustaso viikkoon 58 asti

Mahdollisesti kliinisesti merkittävien poikkeavuuksien kriteerit:

  • Glukoosi: <=3,9 mmol/L ja <LLN; >=11,1 mmol/L (paastomaton [unfas]) tai >=7 mmol/L (paastottu [fas])
  • Hemoglobiini A1c (HbA1c): >8 %
  • Kokonaiskolesteroli: >=6,2 mmol/l; >=7,74 mmol/L
  • LDL-kolesteroli: >=4,1 mmol/l; >=4,9 mmol/l
  • Triglyseridit: >=4,6 mmol/l; >=5,6 mmol/l
Perustaso viikkoon 58 asti
Osallistujien määrä, joilla on mahdollisesti kliinisesti merkittäviä laboratoriopoikkeavuuksia: Elektrolyytit
Aikaikkuna: Perustaso viikkoon 58 asti

Mahdollisesti kliinisesti merkittävien poikkeavuuksien kriteerit:

  • Natrium: <=129 mmol/L; >=160 mmol/l
  • Kalium: <3 mmol/L; >=5,5 mmol/l
  • Kloridi: <80 mmol/L; >115 mmol/l
Perustaso viikkoon 58 asti
Osallistujien määrä, joilla on mahdollisesti kliinisesti merkittäviä laboratoriopoikkeavuuksia: munuaisten toimintaparametrit
Aikaikkuna: Perustaso viikkoon 58 asti

Mahdollisesti kliinisesti merkittävien poikkeavuuksien kriteerit:

  • Kreatiniini: >=150 mikromol/l (aikuiset); >=30 % muutos lähtötasosta, >=100 % muutos lähtötasosta
  • Kreatiniinipuhdistuma: <15 ml/min; >=15 - <30 ml/min; >=30 - <60 ml/min; >=60 - <90 ml/min
  • Veren ureatyppi: >=17 mmol/L
  • Virtsahappo: <120 mikromol/l; >408 mikromoolia/l
Perustaso viikkoon 58 asti
Osallistujien määrä, joilla on mahdollisesti kliinisesti merkittäviä laboratoriopoikkeavuuksia: Maksan toimintaparametrit
Aikaikkuna: Perustaso viikkoon 58 asti

Mahdollisesti kliinisesti merkittävien poikkeavuuksien kriteerit:

  • Alaniiniaminotransferaasi (ALT): >1 ULN ja <=1,5 ULN; >1,5 ULN ja <=3 ULN; >3 ULN ja <=5 ULN; >5 ULN ja <=10 ULN; >10 ULN ja <=20 ULN; >20 ULN
  • Aspartaattiaminotransferaasi (AST): >1 ULN ja <=1,5 ULN; >1,5 ULN ja <=3 ULN; >3 ULN ja <=5 ULN; >5 ULN ja <=10 ULN; >10 ULN ja <=20 ULN; >20 ULN
  • Alkalinen fosfataasi: > 1,5 ULN
  • Kokonaisbilirubiini (TBILI): >1,5 ULN; >2 ULN
  • Konjugoitu bilirubiini (CBILI): >1,5 ULN
  • Konjugoimaton bilirubiini: > 1,5 ULN
  • ALT >3 ULN ja TBILI >2 ULN
  • CBILI > 35 % TBILI ja TBILI > 1,5 ULN
  • Albumiini: <=25 g/l
Perustaso viikkoon 58 asti

Toissijaiset tulostoimenpiteet

Tulosmittaus
Toimenpiteen kuvaus
Aikaikkuna
Niiden osallistujien prosenttiosuus, jotka saivat American College of Rheumatologyn (ACR) 20, 50 ja 70 vastauksen viikolla 52
Aikaikkuna: Viikko 52
ACR-vaste on yhdistetty luokitusasteikko, joka sisältää 7 muuttujaa: herkkien nivelten määrä (TJC [68 joints]); turvonneiden nivelten määrä (SJC [66 niveltä]); akuutin vaiheen reagoivan aineen tasot (korkean herkkyyden C-reaktiivinen proteiini [hs-CRP-taso]); osallistujan arvio kivusta (mitattuna 0 [ei kipua]-100 mm [pahin kipu] visuaalinen analoginen asteikolla [VAS]); osallistujan yleinen arvio sairauden aktiivisuudesta (mitattuna 0 [ei niveltulehdusaktiivisuutta] -100 mm [maksimaalinen niveltulehdusaktiivisuus] VAS); lääkärin yleisarvio taudin aktiivisuudesta (mitattuna 0 [ei niveltulehdusaktiivisuutta] -100 mm [maksimaalinen niveltulehdusaktiivisuus] VAS); osallistujan arvio fyysisestä toiminnasta (mitattu Health Assessment Question-Disability -indeksillä [HAQ-DI], pisteytyksen vaihteluväli 0 [parempi terveys] - 3 [huonoin terveys]). ACR20/50/70-vaste määritellään vähintään 20/50/70 % parannukseksi sekä TJC:ssä että SJC:ssä ja vähintään 20/50/70 %:n parantuneeksi vähintään kolmessa viidestä muusta arvioinnista.
Viikko 52
Muutos lähtötasosta viikolla 52 taudin aktiivisuuspisteissä 28 nivelessä C-reaktiivisen proteiinin perusteella (DAS28-CRP)
Aikaikkuna: Perustaso, viikko 52
DAS28-CRP on yhdistelmäpistemäärä, joka sisältää 4 muuttujaa: TJC (perustuu 28 niveleen), SJC (perustuu 28 niveleen), osallistujan arvio yleisestä terveydestä VAS:lla (vaihteluväli 0 [erittäin] 100 mm [erittäin huono]) ja CRP (mg/l). DAS28-CRP:n kokonaispistemäärä vaihtelee välillä 2-10, ja pienempi pistemäärä osoittaa vähemmän taudin aktiivisuutta. DAS28-CRP yli 5,1 osoittaa korkeaa taudin aktiivisuutta, kun taas alle 3,2 osoittaa alhaista taudin aktiivisuutta ja alle 2,6 taudin remissiota.
Perustaso, viikko 52
Terveysarviokyselyn vammaisuusindeksin (HAQ-DI) pistemäärän muutos lähtötasosta viikolla 52
Aikaikkuna: Perustaso, viikko 52
HAQ-DI arvioi osallistujien kokeman vaikeusasteen 8 päivittäisen elämän toiminnan alueella viikon aikana: pukeutuminen/hoito, nouseminen, syöminen, kävely, hygienia, ulottuvuus, pito ja muut toiminnot. Jokainen aktiviteettiluokka koostui 2-3 kohteesta. Kunkin kohteen vaikeusaste pisteytettiin 0-3 (0 = ei vaikeuksia, 1 = jonkin verran vaikeuksia, 2 = paljon vaikeuksia, 3 = ei pysty tekemään). HAQ-DI:n kokonaispistemäärä laskettiin verkkotunnuspisteiden summana jaettuna vastattujen alueiden lukumäärällä, jolloin saatiin pisteet 0-3. Matalat pisteet osoittivat vamman paranemista / verkkoalueen vaikeusasteen alenemista.
Perustaso, viikko 52

Yhteistyökumppanit ja tutkijat

Täältä löydät tähän tutkimukseen osallistuvat ihmiset ja organisaatiot.

Sponsori

Yhteistyökumppanit

Opintojen ennätyspäivät

Nämä päivämäärät seuraavat ClinicalTrials.gov-sivustolle lähetettyjen tutkimustietueiden ja yhteenvetojen edistymistä. National Library of Medicine (NLM) tarkistaa tutkimustiedot ja raportoidut tulokset varmistaakseen, että ne täyttävät tietyt laadunvalvontastandardit, ennen kuin ne julkaistaan ​​julkisella verkkosivustolla.

Opi tärkeimmät päivämäärät

Opiskelun aloitus

Sunnuntai 1. helmikuuta 2015

Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)

Tiistai 1. marraskuuta 2016

Opintojen valmistuminen (Todellinen)

Tiistai 1. marraskuuta 2016

Opintoihin ilmoittautumispäivät

Ensimmäinen lähetetty

Torstai 12. helmikuuta 2015

Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit

Perjantai 20. helmikuuta 2015

Ensimmäinen Lähetetty (Arvio)

Torstai 26. helmikuuta 2015

Tutkimustietojen päivitykset

Viimeisin päivitys julkaistu (Todellinen)

Tiistai 30. tammikuuta 2018

Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit

Perjantai 5. tammikuuta 2018

Viimeksi vahvistettu

Maanantai 1. tammikuuta 2018

Lisää tietoa

Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .

Tilaa