Denna sida har översatts automatiskt och översättningens korrekthet kan inte garanteras. Vänligen se engelsk version för en källtext.

En fas I-jämförelsestudie av farmakokinetik, säkerhet och effekt av RPH-002 och Erbitux® vid icke-resekabel metastaserad eller återkommande skivepitelcancer i huvud och hals

13 juli 2026 uppdaterad av: R-Pharm

En öppen, randomiserad, multinstitutionell jämförelsestudie av farmakokinetiken, säkerheten och effekten av RPH-002 och Erbitux® hos patienter med icke-resekabel metastaserad eller återkommande huvud- och halsplanscancer

Det primära syftet med denna kliniska studie är att jämföra farmakokinetiska parametrar för läkemedlen RPH-002 och Erbitux® efter en enda intravenös administrering, samt att utvärdera säkerheten för läkemedlet RPH-002 i jämförelse med läkemedlet Erbitux® när de används i kombination med Docetaxel och Cisplatin som första linjens behandling hos patienter med återkommande huvud- och halsplanscelligt skivepitelcarcinom. Dessutom kommer denna studie att inkludera en jämförande bedömning av immunogenicitet och en pilotutvärdering av effekt.

Studieöversikt

Detaljerad beskrivning

Denna studie är en multicentrisk, öppen, randomiserad fas I-studie

Denna kliniska studie inkluderar följande stadier:

  • Stadium 1: Utvärdering av farmakokinetiken för läkemedlen RPH-002 och Erbitux® efter första administrationen, och utvärdering av säkerheten och immunogeniciteten för läkemedlen RPH-002 och Erbitux® efter fyra administrationer av studieterapin
  • Stadium 2: Utvärdering av farmakokinetik, säkerhet, immunogenicitet och pilotverkan för läkemedlen RPH-002 och Erbitux® under upp till 18 veckors terapi
  • Stadium 3: Utvärdering av säkerhet, immunogenicitet och pilotverkan för RPH-002 och Erbitux® efter 6 månaders terapi, samt utvärdering av säkerhet, immunogenicitet och pilotverkan för läkemedlet RPH-002 efter 1 års terapi

Terapi med cetuximab inom denna kliniska studie kommer att fortsätta tills sjukdomsprogression eller utveckling av oacceptabel toxicitet inträffar

Sjukdomsprogression definieras som närvaron av ett eller flera av följande kriterier:

  • Klinisk progression som bedöms av undersökaren
  • Radiologiskt bekräftad progression enligt RECIST 1.1-kriterier: en ökning med minst 20 % i summan av diametrarna för målläsioner jämfört med den minsta summan som registrerats under studien (med en absolut ökning på minst 5 mm), eller uppkomst av en eller flera nya läsioner

Den maximala varaktigheten för terapi med cetuximab inom studien kommer att vara 54 veckor

Studien kommer att inkludera följande perioder:

  1. Upptagningsperiod 1 (upp till 15 dagar)

    Inkluderar dag -14 till 0 (före första administrationen av undersökningsprodukten/jämförelsepreparatet)

  2. Huvudperiod (Period 1)

    Huvudstudieperioden inkluderar dag 1-126

    Patienter kommer att randomiseras i förhållandet 1:1 till en av två studiegrupper: RPH-002 och Erbitux®. Patienter kommer att få kombinationsterapi med RPH-002 eller Erbitux®, docetaxel och cisplatin i 18 veckor, eller tills utveckling av oacceptabel toxicitet eller sjukdomsprogression inträffar

    Huvudperioden inkluderar insamling av data om besvär och symptom, fysisk undersökning, bedömning av vitalparametrar (kroppstemperatur, blodtryck, puls), övervakning av laboratorieparametrar (hematologi, serum-biokemi, koagulationsprov, blodanalys och urinanalys), blodprovstagning för bestämning av serumcetuximabkoncentration och immunogenicitetsbedömning, EKG och utvärdering av Karnofsky-prestandastatus. Tumörsvarsbedömning kommer att utföras var 6:e vecka under Period 1

  3. Upptagningsperiod 2 (upp till 8 dagar)

    Inkluderar dag -7 till 0 (före besök 1 under underhållsterapiperioden). Under Upptagningsperiod 2 kommer patientens allmänna tillstånd samt resultat från laboratorie- och instrumentella tester att utvärderas för att fastställa lämplighet för fortsatt terapi under underhållsterapiperioden

  4. Underhållsterapiperiod (Period 2)

    Dag 127-386

    Patienter som är berättigade till underhållsterapiperioden kommer att vara de som uppnått stabil sjukdom eller objektivt tumörsvar enligt RECIST 1.1 vid vecka 18 i huvudperioden

    Under underhållsterapiperioden kommer patienter att få monoterapi med RPH-002 eller Erbitux® med samma dosregim (250 mg/m²) en gång per vecka. Det maximala antalet administrationer av cetuximab under denna period kommer att vara 36

    Behandling under denna period kommer att fortsätta tills det tidigaste av följande inträffar:

    • 54 veckor från start av studieterapi;
    • Sjukdomsprogression (enligt RECIST 1.1 eller klinisk progression);
    • Utveckling av oacceptabel toxicitet

    Perioden inkluderar insamling av data om besvär och symptom, fysisk undersökning, bedömning av vitalparametrar (kroppstemperatur, blodtryck, puls), övervakning av laboratorieparametrar (hematologi, serum-biokemi, koagulationsprov och urinanalys), insamling av biologiska prover för immunogenicitetsanalys, EKG och utvärdering av Karnofsky-prestandastatus. Tumörsvarsbedömning kommer att utföras var 6:e vecka under Period 2

  5. Uppföljningsperiod

Denna studieperiod inkluderar säkerhetsutvärdering av undersökningsterapin hos alla patienter som genomförde Period 1 och inte gick in i Period 2, samt alla patienter som avslutade terapi under Period 2. Uppföljningsbesöket kommer att genomföras 28 ± 3 dagar efter sista administrationen av studiebehandlingen

Studietyp

Interventionell

Inskrivning (Faktisk)

118

Fas

  • Fas 1

Kontakter och platser

Det här avsnittet innehåller kontaktuppgifter för dem som genomför studien och information om var denna studie genomförs.

Studieorter

      • Barnaul, Ryssland, 656045
        • Regional State Budgetary Healthcare Institution "Altai Regional Oncological Dispensary"
      • Cheboksary, Ryssland, 428020
        • Autonomous Institution of the Chuvash Republic "Republican Clinical Oncological Dispensary" of the Ministry of Health of the Chuvash Republic
      • Irkutsk, Ryssland, 664035
        • State Budgetary Healthcare Institution "Regional Oncological Dispensary"
      • Istra, Ryssland, 143515
        • State Budgetary Healthcare Institution of Moscow "Moscow City Oncological Hospital No. 62, Department of Health of Moscow"
      • Ivanovo, Ryssland, 153040
        • Regional budgetary healthcare institution "Ivanovo Regional Oncological Dispensary"
      • Kaluga, Ryssland, 248007
        • State Budgetary Healthcare Institution of Kaluga Region "Kaluga Regional Clinical Oncological Dispensary"
      • Kuz'molovskiy, Ryssland, 191104
        • State Budgetary Healthcare Institution "Leningrad Regional Clinical Hospital"
      • Moscow, Ryssland, 129090
        • State Budgetary Healthcare Institution of Moscow "City Clinical Hospital named after S.S. Yudin, Department of Health of Moscow"
      • Moscow, Ryssland, 143442
        • Joint-Stock Company "Medsi Group of Companies"
      • Moscow, Ryssland, 119435
        • Federal State Autonomous Higher Education Institution "First Moscow State Medical University named after I.M. Sechenov" of the Ministry of Health of the Russian Federation (Sechenov University)
      • Moscow, Ryssland, 119602
        • Limited Liability Company "COMPAS-LA"
      • Novosibirsk, Ryssland, 630108
        • State Budgetary Healthcare Institution of Novosibirsk Region "Novosibirsk Regional Clinical Oncological Dispensary"
      • Obninsk, Ryssland, 249036
        • Federal State Budgetary Institution "National Medical Research Center of Radiology" of the Ministry of Health of the Russian Federation, Branch: A.F. Tsyba Medical Radiological Research Center
      • Omsk, Ryssland, 644013
        • Budgetary Healthcare Institution of Omsk region "Clinical Oncological Dispensary"
      • Pushkin, Ryssland, 196603
        • Private Medical Institution "Euromedservice"
      • Saint Petersburg, Ryssland, 197022
        • Saint Petersburg State Budgetary Healthcare Institution "City Clinical Oncological Dispensary"
      • Ufa, Ryssland, 450054
        • State Autonomous Healthcare Institution "Republican Clinical Oncological Dispensary" of the Ministry of Health of the Republic of Bashkortostan
      • Yaroslavl, Ryssland, 150054
        • State Budgetary Healthcare Institution of Yaroslavl Region "Regional Clinical Oncological Hospital"

Deltagandekriterier

Forskare letar efter personer som passar en viss beskrivning, så kallade behörighetskriterier. Några exempel på dessa kriterier är en persons allmänna hälsotillstånd eller tidigare behandlingar.

Urvalskriterier

Åldrar som är berättigade till studier

  • Vuxen
  • Äldre vuxen

Tar emot friska volontärer

Nej

Beskrivning

Inklusionskriterier:

Huvudperiod (Period 1)

  1. Patienten har frivilligt undertecknat och daterat ett informerat samtyckesformulär (ICF)
  2. Histologiskt bekräftad skivepitelcancer i huvud-halsregionen
  3. Body mass index (BMI) mellan 18 och 30 kg/m², inklusive
  4. Dokumenterad oresekabel lokalregional återkomst eller fjärrmetastaser, eller progression efter tidigare kemoradioterapi eller kombinationsbehandling som slutfördes >3 månader före screening, inte lämpad för lokalbehandling (förutom fall med hög risk för tumörlys eller blödning), eller nyupptäckt metastatisk sjukdom som inte tidigare behandlats med systemisk terapi. Studiebehandlingen är förstalinjeterapi
  5. Minst en mätbar lesion enligt RECIST 1.1
  6. Karnofsky prestandastatus ≥70%
  7. Screeningslaboratorievärden inom följande gränser (enligt lokala labnormala intervall):

    • Hemoglobin ≥90 g/L
    • Leukocyter ≥3,0 × 10^9/L
    • Neutrofiler ≥1,5 × 10^9/L
    • Trombocyter ≥100 × 10^9/L
    • Totalt bilirubin ≤2 × övre normalgräns (ULN)
    • Aspartataminotransferas (AST) ≤3 × ULN
    • Alaninaminotransferas (ALT) ≤3 × ULN
    • Uppskattad glomerulär filtrationshastighet (eGFR) ≥60 mL/min
  8. Män och kvinnor i barnafödande ålder, och kvinnor inom 2 år efter menopaus, måste samtycka till att använda tillförlitlig preventivmedel från informerat samtycke till minst 6 månader efter studiebehandling; kvinnor i barnafödande ålder måste ha ett negativt urin graviditetstest. Kvinnor utan reproduktionspotential (≥2 år efter menopaus eller kirurgiskt sterila) är undantagna
  9. Förmåga och vilja att följa studieprotokoll och procedurer under planerad deltagandetid
  10. Förmåga att genomgå nödvändig farmakokinetisk provinsamling, enligt bedömning av utredaren

Underhållsterapiperiod (Period 2)

  1. Dokumenterad tumorsvar eller sjukdomsstabilisering enligt RECIST 1.1 med datortomografi (DT) eller magnetisk resonanstomografi (MRT) vid vecka 18 i Huvudperioden
  2. Förmåga och vilja att ge skriftligt informerat samtycke för deltagande i Period 2
  3. Karnofsky prestandastatus ≥70%
  4. Laboratorievärden inom följande gränser (enligt lokala labnormala intervall):

    • Hemoglobin ≥90 g/L
    • Leukocyter ≥3,0 × 10^9/L
    • Neutrofiler ≥1,5 × 10^9/L
    • Trombocyter ≥100 × 10^9/L
    • Totalt bilirubin ≤2 × ULN (övre normalgräns)
    • AST ≤3 × ULN
    • ALT ≤3 × ULN
    • eGFR ≥60 mL/min
  5. Män och kvinnor i barnafödande ålder, och kvinnor inom 2 år efter menopaus, måste samtycka till att använda tillförlitlig preventivmedel från informerat samtycke till minst 6 månader efter studiebehandling; kvinnor i barnafödande ålder måste ha ett negativt urin graviditetstest. Kvinnor utan reproduktionspotential (≥2 år efter menopaus eller kirurgiskt sterila) är undantagna

Exklusionskriterier:

Huvudperiod (Period 1)

  1. Tidigare behandling med cetuximab eller andra monoklonala antikroppsbaserade biologiska läkemedel
  2. Kemoterapi, strålbehandling eller kirurgi för huvud-halscancer inom 3 månader före screening
  3. Annan kirurgi (förutom biopsi, placering av implanterbar venport, eller akut icke-cancerkirurgi) inom 3 månader före screening
  4. Nasofarynxcancer
  5. Annan malignitet inom de senaste 5 åren eller tidigare/parallell skivepitelcancer (förutom botad in situ duktalcancer, cervixcancer in situ, basalceller eller skivepitelcellshudcancer)
  6. Förväntad överlevnad <3 månader
  7. Kvinnor som är gravida eller ammar, eller ovilliga att använda effektiv preventivmedel under studien och minst 6 månader efteråt
  8. Signifikant kardiovaskulär sjukdom enligt utredaren, inklusive okontrollerad hypertoni (systoliskt ≥180 mmHg eller diastoliskt ≥130 mmHg), kranskärlssjukdom, hjärtinfarkt inom 12 månader, högrisk okontrollerade arytmier, eller okontrollerad hjärtsvikt
  9. Aktiv infektion som kräver systemisk antibiotikabehandling
  10. Pågående systemisk immunterapi, hormonterapi eller andra cancerbehandlingar som inte specificeras i protokollet inom 6 månader före screening eller under studien
  11. Kända eller misstänkta hjärnmetastaser, inklusive parenchymal, leptomeningeal eller dural involvering associerad med symptom
  12. Positiv screening för HBsAg, anti-HCV, anti-HIV1/2-antikroppar eller syfilis inom 3 månader före screening
  13. Tillstånd som förhindrar följsamhet till studieprotokollet enligt utredaren
  14. Deltagande i en annan studie med undersökningsläkemedel inom 6 månader före screening
  15. Instabila medicinska tillstånd, inklusive okontrollerad diabetes, psykiatriska störningar eller okontrollerade epileptiska anfall, som kan störa protokollföljsamhet
  16. Känd överkänslighet mot någon komponent i studiebehandlingen eller kombinationskemoterapiläkemedel
  17. Överdrivet alkoholbruk (>10 standarddrinkar/vecka) eller historia av alkoholism eller substansmissbruk associerad med symptom. En standarddrink = 250 mL öl, 125 mL vin, eller 30 mL sprit

Underhållsterapiperiod (Period 2)

  1. Ingen dokumenterad tumorsvar eller sjukdomsstabilisering enligt RECIST 1.1 med DT eller MRT vid vecka 18 i Huvudperioden
  2. Kvinnor som är gravida eller ammar, eller ovilliga att använda effektiv preventivmedel under studien och minst 6 månader efteråt
  3. Signifikant kardiovaskulär sjukdom enligt utredaren, inklusive okontrollerad hypertoni (systoliskt ≥180 mmHg eller diastoliskt ≥130 mmHg), kranskärlssjukdom, hjärtinfarkt inom 12 månader, högrisk okontrollerade arytmier, eller okontrollerad hjärtsvikt
  4. Aktiv infektion som kräver systemiska antibiotika
  5. Pågående systemisk immunterapi, hormonterapi eller andra cancerbehandlingar som inte specificeras i protokollet för Period 2
  6. Kända eller misstänkta hjärnmetastaser, inklusive parenchymal, leptomeningeal eller dural involvering associerad med symptom
  7. Tillstånd som förhindrar följsamhet till studieprocedurer enligt utredaren
  8. Deltagande i en annan studie med undersökningsläkemedel
  9. Instabila medicinska tillstånd, inklusive okontrollerad diabetes, psykiatriska störningar eller okontrollerade epileptiska anfall, som kan störa protokollföljsamhet
  10. Överdrivet alkoholbruk (>10 standarddrinkar/vecka) eller historia av alkoholism eller substansmissbruk associerad med symptom. En standarddrink = 250 mL öl, 125 mL vin, eller 30 mL sprit

Studieplan

Det här avsnittet ger detaljer om studieplanen, inklusive hur studien är utformad och vad studien mäter.

Hur är studien utformad?

Designdetaljer

  • Primärt syfte: Behandling
  • Tilldelning: Randomiserad
  • Interventionsmodell: Parallellt uppdrag
  • Maskning: Ingen (Open Label)

Vapen och interventioner

Deltagargrupp / Arm
Intervention / Behandling
Experimentell: RPH-002 + docetaxel + cisplatin
Patienterna får RPH-002 i kombination med docetaxel och cisplatin under Huvudperioden (upp till 18 veckor, 6 cykler) och RPH-002-monoterapi under Underhållsperioden (upp till 36 veckor), eller tills sjukdomsframskridande eller oacceptabel toxicitet

RPH-002: infusionslösning, 5 mg/mL

RPH-002 administreras intravenöst en gång i veckan. Den första dosen är 400 mg/m², ges som en 20 mg/m² IV-testdos över 10 minuter följt av 380 mg/m² IV under resterande 120 minuter. Efterföljande veckodoser är 250 mg/m² IV över 60 minuter

Trettio till sextio minuter före infusionen av RPH-002 krävs premedicinering med difenhydramin 50 mg (eller annan H1-receptorantagonist) som administreras oralt eller intravenöst samt en glukokortikosteroid (t.ex. dexametason 8 mg)

Andra namn:
  • cetuximab

Lösning för injektion (500 μg / 1 mg / 1 mL; 10 / 25 / 50 / 100 mg per flaska)

Cisplatin administreras intravenöst i en dos av 75 mg/m² en gång var tredje vecka. Hydrering krävs för att främja diures och minska cisplatinrelaterad nefrotoksisitet

Koncentrat för infusionslösning (40 mg/mL; 0,5 mL / 2 mL per flaska)

Doketaxel administreras intravenöst med 75 mg/m² över 60 minuter en gång var tredje vecka, före cisplatindroppet och samtidigt med förehydrering

Aktiv komparator: Erbitux® + docetaxel + cisplatin
Patienter får Erbitux® i kombination med docetaxel och cisplatin under Huvudperioden (upp till 18 veckor, 6 cykler) och Erbitux® monoterapi under Underhållsperioden (upp till 36 veckor), eller tills sjukdomsframskridande eller oacceptabel toxicitet inträffar

Lösning för injektion (500 μg / 1 mg / 1 mL; 10 / 25 / 50 / 100 mg per flaska)

Cisplatin administreras intravenöst i en dos av 75 mg/m² en gång var tredje vecka. Hydrering krävs för att främja diures och minska cisplatinrelaterad nefrotoksisitet

Koncentrat för infusionslösning (40 mg/mL; 0,5 mL / 2 mL per flaska)

Doketaxel administreras intravenöst med 75 mg/m² över 60 minuter en gång var tredje vecka, före cisplatindroppet och samtidigt med förehydrering

Erbitux®: infusionslösning, 5 mg/mL

Erbitux® administreras intravenöst en gång i veckan. Den första dosen är 400 mg/m², som ges som en testdos på 20 mg/m² intravenöst över 10 minuter följt av 380 mg/m² intravenöst under de återstående 120 minuterna. Efterföljande veckodoser är 250 mg/m² intravenöst över 60 minuter.

Trettio till sextio minuter före infusionen av Erbitux® krävs premedicinering med difenhydramin 50 mg (eller annan H1-receptorantagonist) administrerat oralt eller intravenöst samt en glukokortikosteroid (t.ex. dexametason 8 mg).

Andra namn:
  • cetuximab

Vad mäter studien?

Primära resultatmått

Resultatmått
Åtgärdsbeskrivning
Tidsram
Andel patienter (%) med biverkningar (ADR) av vilken svårighetsgrad som helst
Tidsram: Upp till dag 365
Andel patienter (%) med biverkningar av läkemedel (ADR) av vilken svårighetsgrad som helst
Upp till dag 365
Yta under farmakokinetisk kurva "koncentration-tid" (AUC(0-168)) för cetuximab
Tidsram: För dos på dag 1 (första administrationen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dos
Arean under farmakokinetisk kurva "koncentration-tid" för cetuximab efter första (enkel dos) administrering, trunkerad vid tidpunkten före andra administrering, d.v.s. upp till 168 timmar
För dos på dag 1 (första administrationen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dos

Sekundära resultatmått

Resultatmått
Åtgärdsbeskrivning
Tidsram
Andel patienter (%) med biverkningar av vilken svårighetsgrad som helst
Tidsram: Upp till dag 365
Andel patienter (%) med biverkningar (AEs) av vilken svårighetsgrad som helst
Upp till dag 365
Andel patienter (%) med biverkningar av allvarlighetsgrad ≥ 3
Tidsram: Upp till dag 365
Andel patienter (%) med AEs med allvarlighetsgrad ≥ 3 enligt CTCAE 5.0
Upp till dag 365
Andel patienter (%) som utvecklade antidrogliknande antikroppar (ADA) mot cetuximab
Tidsram: Före dosering i Period 1 på dag 1, 15, 29, 57 och 85, och 28 ± 3 dagar efter sista infusionen; före dosering i Period 2 på dag 6, 12, 18, 24, 30 och 36
Andel patienter (%) som utvecklade läkemedelsantikroppar (ADA) mot cetuximab
Före dosering i Period 1 på dag 1, 15, 29, 57 och 85, och 28 ± 3 dagar efter sista infusionen; före dosering i Period 2 på dag 6, 12, 18, 24, 30 och 36
Andel patienter (%) som utvecklade neutraliserande antikroppar (NAb) mot cetuximab
Tidsram: För dosering i Period 1 på dag 1, 15, 29, 57 och 85, samt 28 ± 3 dagar efter senast infusion; för dosering i Period 2 på dag 6, 12, 18, 24, 30 och 36
Andel patienter (%) som utvecklade neutraliserande antikroppar (NAb) mot cetuximab
För dosering i Period 1 på dag 1, 15, 29, 57 och 85, samt 28 ± 3 dagar efter senast infusion; för dosering i Period 2 på dag 6, 12, 18, 24, 30 och 36
Maximal serumkoncentration av cetuximab efter den första administrationen (Cmax)
Tidsram: För dos på dag 1 (första administrationen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dos
Maximala serumkoncentrationen av cetuximab efter första administrationen (Cmax)
För dos på dag 1 (första administrationen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dos
Maximala serumkoncentrationen av cetuximab i jämviktstillstånd (Cmax ss)
Tidsram: Före dosering dag 22 (fjärde infusionen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 168 timmar efter dosering
Maximal serumkoncentration av cetuximab vid jämviktstillstånd (Cmax ss)
Före dosering dag 22 (fjärde infusionen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 168 timmar efter dosering
Minimala serumkoncentrationen av cetuximab vid jämviktstillstånd (Cmin ss)
Tidsram: Inom 30 ± 10 minuter före dosering vid besök 3 (dag 15), 5 (dag 29), 6 (dag 36), 7 (dag 43), 8 (dag 50), 9 (dag 57), 12 (dag 78), 15 (dag 99) och 18 (dag 120)
Minsta serumkoncentration av cetuximab vid stationärt tillstånd (Cmin ss)
Inom 30 ± 10 minuter före dosering vid besök 3 (dag 15), 5 (dag 29), 6 (dag 36), 7 (dag 43), 8 (dag 50), 9 (dag 57), 12 (dag 78), 15 (dag 99) och 18 (dag 120)
Area under the pharmacokinetic curve "concentration-time" of cetuximab at steady state (AUC tau)
Tidsram: Före dos på dag 22 (fjärde infusionen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 168 timmar efter dos
Area under the pharmacokinetic curve "concentration-time" of cetuximab at steady state (AUC tau ss)
Före dos på dag 22 (fjärde infusionen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 168 timmar efter dos
Andel patienter (%) med allvarliga biverkningar (SAEs)
Tidsram: Upp till dag 365
Andel patienter (%) med allvarliga biverkningar (SAEs)
Upp till dag 365
Andel patienter (%) med allvarliga biverkningar (SADRs)
Tidsram: Upp till dag 365
Andel patienter (%) med SADR
Upp till dag 365
Andel patienter (%) med ADR av svårighetsgrad ≥ 3
Tidsram: Upp till dag 365
Andel patienter (%) med ADR:er av allvarlighetsgrad ≥ 3
Upp till dag 365
Andel patienter (%) som krävde avslut av behandling på grund av uppkomst av biverkningar
Tidsram: Upp till dag 365
Andel patienter (%) som behövde avbryta behandlingen på grund av uppkomsten av ADR:er
Upp till dag 365

Andra resultatmått

Resultatmått
Åtgärdsbeskrivning
Tidsram
Progressionfri överlevnad (PFS)
Tidsram: Upp till vecka 9 (Besök 9) i Period 2

Progressionsfri överlevnad (PFS) uttryckt som andelen (%) med 6-månaders PFS

PFS definieras som tiden från randomisering till sjukdomsprogression enligt RECIST 1.1 (en ökning med minst 20 % i summan av mållesionernas diametrar jämfört med den minsta summan som registrerats under studien (med en absolut ökning på minst 5 mm), eller uppkomsten av en eller flera nya lesioner), klinisk progression eller död av vilken orsak som helst

Upp till vecka 9 (Besök 9) i Period 2
Progressionsfri överlevnad (PFS) (icke-jämförande utvärdering i RPH-002-gruppen)
Tidsram: Upp till dag 365

Progressionsfri överlevnad (PFS) uttryckt som andelen (%) 1-års PFS (icke-jämförande utvärdering i RPH-002-gruppen)

PFS definieras som tiden från randomisering till sjukdomsprogression enligt RECIST 1.1 (en ökning med minst 20 % i summan av mållesionernas diametrar jämfört med den minsta summan som registrerats under studien (med en absolut ökning på minst 5 mm), eller uppkomsten av en eller flera nya lesioner), klinisk progression eller död av vilken orsak som helst

Upp till dag 365
Totalöverlevnad (OS) (icke-jämförande utvärdering i RPH-002-gruppen)
Tidsram: Upp till dag 365
Överlevnad totalt (OS) uttryckt som median-OS för en period på upp till 1 års behandling (icke-jämförande utvärdering i RPH-002-gruppen)
Upp till dag 365
Arean under farmakokinetikskurvan "koncentration-tid" (AUC(0-∞)) för cetuximab
Tidsram: Före dosering på dag 1 (första administreringen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dosering
Arean under farmakokinetikskurvan "koncentration-tid" för cetuximab efter första administrationen till oändligheten (AUC(0-∞))
Före dosering på dag 1 (första administreringen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dosering
Tid för att nå maximal koncentration av cetuximab i blodserum efter första administrationen (Tmax)
Tidsram: För dosering på dag 1 (första administreringen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dosering
Tid för att nå den maximala koncentrationen av cetuximab i blodserum efter den första administrationen (Tmax)
För dosering på dag 1 (första administreringen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dosering
Elimineringshalveringstid för cetuximab efter första dosen (T1/2)
Tidsram: Före dos på dag 1 (första administrationen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dos
Eliminationshalveringstid för cetuximab efter första administreringen (T1/2)
Före dos på dag 1 (första administrationen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dos
Fördelningsvolymen för cetuximab efter den första administrationen (Vd)
Tidsram: För dos på dag 1 (första administrationen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dos
Cetuximabs distributionsvolym efter första administrationen (Vd)
För dos på dag 1 (första administrationen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dos
Eliminationshastighetskonstant för cetuximab efter den första administrationen (Kel)
Tidsram: Före dos på Dag 1 (första administreringen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dos
Eliminationshastighetskonstant för cetuximab efter den första administrationen (Kel)
Före dos på Dag 1 (första administreringen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 48, 96, 168 timmar efter dos
Area under the pharmacokinetic curve "concentration-time" of cetuximab to infinity at steady state (AUC(0-∞) ss)
Tidsram: Före dosering på dag 22 (fjärde infusionen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 168 timmar efter dosering
Area under the pharmacokinetic curve "concentration-time" of cetuximab to infinity at steady state (AUC(0-∞) ss)
Före dosering på dag 22 (fjärde infusionen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 168 timmar efter dosering
Tid att nå maximal koncentration av cetuximab vid jämviktstillstånd (Tmax ss)
Tidsram: För dos på dag 22 (fjärde infusionen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 168 timmar efter dos
Tid för att nå maximal koncentration av cetuximab vid jämviktstillstånd (Tmax ss)
För dos på dag 22 (fjärde infusionen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 168 timmar efter dos
Eliminationshalveringstid för cetuximab i stationärt tillstånd (T1/2 ss)
Tidsram: Före dos på dag 22 (fjärde infusionen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 168 timmar efter dos
Elimineringshalveringstid för cetuximab vid steady state (T1/2 ss)
Före dos på dag 22 (fjärde infusionen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 168 timmar efter dos
Cetuximabs distributionsvolym vid stationärt tillstånd (Vd, ss)
Tidsram: Före dos på dag 22 (fjärde infusionen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 168 timmar efter dos
Cetuximabs distributionsvolym vid jämvikt (Vd, ss)
Före dos på dag 22 (fjärde infusionen) och 1, 2, 3, 4, 6, 12, 24, 168 timmar efter dos
Resterande koncentration av cetuximab vid upprepad administrering (Cthrough)
Tidsram: Besök 18 (Dag 120)
Resterande koncentration av cetuximab vid upprepad administration (Cthrough)
Besök 18 (Dag 120)
Objektiv svarsfrekvens (%) (ORR)
Tidsram: Vid besök 6 (dag 36), 12 (dag 78) och 18 (dag 120)

Objektiv responsfrekvens (%) (ORR) under en period på upp till 18 veckor inklusive behandling

Den objektiva responsfrekvensen (ORR) definieras som procentandelen patienter i varje behandlingsgrupp som uppnår en komplett eller partiell tumörrespons enligt RECIST 1.1-kriterier:

  • Komplett respons (CR): försvinnande av alla målläsioner bekräftat med CT under minst 4 veckor; den korta axeln på lymfknutor som tidigare bedömts som patologiska (mål eller icke-mål) måste vara < 10 mm
  • Partiell respons (PR): minst 30 % minskning av summan av målläsionernas diametrar som upprätthålls i minst 4 veckor jämfört med baslinjesumman vid screening
Vid besök 6 (dag 36), 12 (dag 78) och 18 (dag 120)
Objektiv svarsfrekvens (%) (ORR)
Tidsram: Fram till vecka 9 (besök 9) i period 2

Objektiv responsfrekvens (%) (ORR) under en period på upp till 6 månaders terapi inklusive

Den objektiva responsfrekvensen (ORR) definieras som andelen patienter i varje behandlingsgrupp som uppnår en fullständig eller partiell tumörrespons enligt RECIST 1.1-kriterier:

  • Fullständig respons (CR): försvinnande av alla målläsioner bekräftat med DT under minst 4 veckor; kortaxeln på alla lymfkörtlar som tidigare bedömts som patologiska (mål eller icke-mål) måste vara < 10 mm
  • Partiell respons (PR): minst 30 % minskning av summan av målläsionernas diametrar som varar i minst 4 veckor jämfört med baslinjesumman vid screening
Fram till vecka 9 (besök 9) i period 2
Sjukdomskontrollgrad (DCR) (%)
Tidsram: Vid besök 6 (dag 36), 12 (dag 78) och 18 (dag 120)

Sjukdomskontrollfrekvens (DCR) (%) för en period på upp till 18 veckor av terapi inklusive

Sjukdomskontrollfrekvensen definieras som procentandelen patienter i en given behandlingsgrupp som uppnår komplett respons, partiell respons eller stabil sjukdom under terapin, i enlighet med RECIST 1.1-kriterier:

  • Komplett respons (CR) - försvinnande av alla mållesioner, bekräftat med DT-undersökningar i minst 4 veckor; den korta axeln för alla lymfkörtlar som tidigare betraktats som patologiska (mål eller icke-mål) måste vara <10 mm
  • Partiell respons (PR) - minst 30 % minskning av summan av diametrarna hos mållesioner, bibehållen i minst 4 veckor jämfört med baslinjemätningar (screening)
  • Stabil sjukdom (SD) - varken tillräcklig minskning av diameternas summa för att kvalificera som partiell respons eller tillräcklig ökning för att kvalificera som progressiv sjukdom jämfört med den minsta summan som registrerats under studien
Vid besök 6 (dag 36), 12 (dag 78) och 18 (dag 120)
Sjukdomskontrollfrekvens (DCR) (%)
Tidsram: Upp till vecka 9 (besök 9) i period 2

Sjukdomskontrollhastighet (DCR) (%) för en period på upp till 6 månaders behandling inklusive

Sjukdomskontrollhastigheten definieras som procentandelen patienter i en given behandlingsgrupp som uppnår komplett respons, partiell respons eller stabil sjukdom under behandlingen, i enlighet med RECIST 1.1-kriterier:

  • Komplett respons (CR) - försvinnande av alla målläsioner, bekräftat med DT-skanningar i minst 4 veckor; den korta axeln hos någon lymfknuta som tidigare ansetts patologisk (mål eller icke-mål) måste vara <10 mm
  • Partiell respons (PR) - minst 30 % minskning av summan av diametrarna hos målläsioner, bibehållen i minst 4 veckor jämfört med baslinjemätningar (screening)
  • Stabil sjukdom (SD) - varken tillräcklig minskning i summan av diametrarna för att kvalificera som partiell respons eller tillräcklig ökning för att kvalificera som progressiv sjukdom jämfört med den minsta summan som registrerats under studien
Upp till vecka 9 (besök 9) i period 2
Disease control rate (DCR) (%) (icke-jämförande utvärdering i RPH-002-gruppen)
Tidsram: Vid besök 6, 12 och 18 i period 1 (dag 36, 78 och 120) och besök 6, 12, 18, 24, 30 och 36 i period 2 (vecka 6-36)

Sjukdomskontroll (DCR) (%) inom en period av upp till 1 år av terapi inklusive (icke-jämförande utvärdering i RPH-002-gruppen)

Sjukdomskontrollfrekvensen definieras som procentandelen patienter i en given behandlingsgrupp som uppnår komplett respons, partiell respons eller stabil sjukdom under terapin, i enlighet med RECIST 1.1-kriterierna:

  • Komplett respons (CR) - försvinnande av alla målläsioner, bekräftat av DT-undersökningar i minst 4 veckor; kortaxeln på alla lymfkörtlar som tidigare ansetts patologiska (mål eller icke-mål) måste vara <10 mm
  • Partiell respons (PR) - minst 30 % minskning av summan av diametrarna på målläsioner, bibehållen i minst 4 veckor jämfört med baslinjemätningar (screening)
  • Stabil sjukdom (SD) - varken tillräcklig minskning av summan av diametrarna för att kvalificera som partiell respons eller tillräcklig ökning för att kvalificera som progressiv sjukdom jämfört med den minsta summan som registrerats under studien
Vid besök 6, 12 och 18 i period 1 (dag 36, 78 och 120) och besök 6, 12, 18, 24, 30 och 36 i period 2 (vecka 6-36)
Objektiv svarsfrekvens (%) (ORR) (icke-jämförande utvärdering i RPH-002-gruppen)
Tidsram: Vid besök 6, 12 och 18 i period 1 (dag 36, 78 och 120) samt besök 6, 12, 18, 24, 30 och 36 i period 2 (vecka 6–36)

Objektiv svarsfrekvens (%) (ORR) under en period på upp till 1 år av behandling inklusive (icke-jämförande utvärdering i RPH-002-gruppen)

Den objektiva svarsfrekvensen (ORR) definieras som andelen patienter i varje behandlingsgrupp som uppnår ett komplett eller partiellt tumorsvar på behandling enligt RECIST 1.1-kriterierna:

  • Komplett respons (CR): försvinnande av alla mållesioner bekräftat av CT under minst 4 veckor; den korta axeln hos vilken lymfknut som tidigare ansetts patologisk (mål eller icke-mål) måste vara < 10 mm
  • Partiell respons (PR): minst 30 % minskning av summan av diametrarna för mållesioner som upprätthålls under minst 4 veckor jämfört med baslinjesumman vid screening
Vid besök 6, 12 och 18 i period 1 (dag 36, 78 och 120) samt besök 6, 12, 18, 24, 30 och 36 i period 2 (vecka 6–36)

Samarbetspartners och utredare

Det är här du hittar personer och organisationer som är involverade i denna studie.

Sponsor

Utredare

  • Studierektor: Mikhail Samsonov, R-Pharm

Studieavstämningsdatum

Dessa datum spårar framstegen för inlämningar av studieposter och sammanfattande resultat till ClinicalTrials.gov. Studieposter och rapporterade resultat granskas av National Library of Medicine (NLM) för att säkerställa att de uppfyller specifika kvalitetskontrollstandarder innan de publiceras på den offentliga webbplatsen.

Studera stora datum

Studiestart (Faktisk)

15 juni 2020

Primärt slutförande (Faktisk)

17 juli 2024

Avslutad studie (Faktisk)

17 juli 2024

Studieregistreringsdatum

Först inskickad

20 februari 2026

Först inskickad som uppfyllde QC-kriterierna

20 februari 2026

Första postat (Faktisk)

27 februari 2026

Uppdateringar av studier

Senaste uppdatering publicerad (Faktisk)

14 juli 2026

Senaste inskickade uppdateringen som uppfyllde QC-kriterierna

13 juli 2026

Senast verifierad

1 juli 2026

Mer information

Denna information hämtades direkt från webbplatsen clinicaltrials.gov utan några ändringar. Om du har några önskemål om att ändra, ta bort eller uppdatera dina studieuppgifter, vänligen kontakta register@clinicaltrials.gov. Så snart en ändring har implementerats på clinicaltrials.gov, kommer denna att uppdateras automatiskt även på vår webbplats .

Prenumerera