- ICH GCP
- Yhdysvaltain kliinisten tutkimusten rekisteri
- Kliininen tutkimus NCT01928940
Japani: GSK2118436:n ja GSK1120212:n PhI/II yhdistelmä koehenkilöillä, joilla on BRAF V600E/K -mutaatiopositiivinen pitkälle edennyt kiinteä kasvain (vaihe I osa) tai ihomelanooma (vaihe II osa)
torstai 20. heinäkuuta 2017 päivittänyt: GlaxoSmithKline
Japanilainen avoin vaihe I/II tutkimus GSK2118436:n ja GSK1120212:n yhdistelmähoidon turvallisuuden, siedettävyyden, farmakokinetiikka ja tehokkuuden arvioimiseksi koehenkilöillä, joilla on BRAF V600E/K -mutaatiopositiivinen kehittynyt kiinteä kasvain (Phase/BRKE V6) Ihon melanooma (vaiheen II osa).
Tämä on japanilainen vaihe I/II, avoin, kontrolloimaton tutkimus, jonka tarkoituksena on arvioida GSK2118436:n ja GSK1120212:n yhdistelmän turvallisuutta, siedettävyyttä, farmakokineettistä profiilia ja tehoa potilailla, joilla on BRAF V600E/K -mutaatiopositiivisia edenneitä kiinteitä kasvaimia (vaihe I osa) ja BRAF V600E/K -mutaatiopositiivinen ihomelanooma (vaiheen II osa).
Tutkimuksen yleiskatsaus
Yksityiskohtainen kuvaus
Tämä on japanilainen vaihe I/II, avoin, kontrolloimaton tutkimus, jonka tarkoituksena on arvioida GSK2118436:n ja GSK1120212:n yhdistelmän turvallisuutta, siedettävyyttä, farmakokineettistä profiilia ja tehoa potilailla, joilla on BRAF V600E/K -mutaatiopositiivisia edenneitä kiinteitä kasvaimia (vaihe I osa) ja BRAF V600E/K -mutaatiopositiivinen ihomelanooma (vaiheen II osa).
Vaiheen I osa on suunniteltu ensisijaisesti arvioimaan GSK2118436- ja GSK1120212-yhdistelmähoidon turvallisuutta ja siedettävyyttä potilailla, joilla on BRAF V600E/K -mutaatiopositiivisia edenneitä kiinteitä kasvaimia.
Kuusi arvioitavaa koehenkilöä otetaan mukaan vaiheen I osaan, ja he saavat yhdistelmähoitoa GSK2118436 (150 mg, kahdesti päivässä) ja GSK1120212 (2 mg, kerran päivässä).
Päätös vaiheen II osan aloittamisesta tehdään huolellisella arvioinnilla, joka perustuu vaiheen I osan turvallisuuteen, siedettävyyteen ja farmakokineettisiin tietoihin.
Vaiheen II osa on suunniteltu ensisijaisesti arvioimaan yhdistelmän ORR ensilinjan hoitona potilailla, joilla on ei-leikkauskelvollinen (vaihe IIIC) tai metastaattinen (vaihe IV) BRAF V600E/K -mutaatiopositiivinen ihomelanooma.
Potilaat, jotka ovat saaneet aiempaa systeemistä syövän vastaista hoitoa pitkälle edenneessä tai metastaattisessa ympäristössä, eivät ole kelvollisia vaiheen II osaan, vaikka aiempi systeeminen hoito adjuvanttiasetuksissa sallitaan.
Vaiheen II osaan otetaan kuusi arvioitavaa ainetta.
Opintotyyppi
Interventio
Ilmoittautuminen (Todellinen)
12
Vaihe
- Vaihe 2
Yhteystiedot ja paikat
Tässä osiossa on tutkimuksen suorittajien yhteystiedot ja tiedot siitä, missä tämä tutkimus suoritetaan.
Opiskelupaikat
-
-
-
Shizuoka, Japani, 411-8777
- GSK Investigational Site
-
Tokyo, Japani, 104-0045
- GSK Investigational Site
-
-
Osallistumiskriteerit
Tutkijat etsivät ihmisiä, jotka sopivat tiettyyn kuvaukseen, jota kutsutaan kelpoisuuskriteereiksi. Joitakin esimerkkejä näistä kriteereistä ovat henkilön yleinen terveydentila tai aiemmat hoidot.
Kelpoisuusvaatimukset
Opintokelpoiset iät
20 vuotta ja vanhemmat (Aikuinen, Vanhempi Aikuinen)
Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia
Ei
Sukupuolet, jotka voivat opiskella
Kaikki
Kuvaus
Sisällyttämiskriteerit:
- Pystyy antamaan kirjallinen tietoinen suostumus, joka sisältää suostumuslomakkeessa lueteltujen vaatimusten ja rajoitusten noudattamisen.
- Mies tai nainen 20 vuotta tai vanhempi; pystyy nielemään ja säilyttämään suun kautta otettavan lääkkeen.
- BRAF-mutaatiopositiivinen edennyt kiinteä kasvain (vaiheen I osa). BRAF-mutaatiopositiivinen melanooma (vaiheen II osa).
- Mitattavissa oleva sairaus RECIST-version 1.1 mukaan.
- Itäisen osuuskunnan onkologiaryhmän suorituskyvyn tila 0 tai 1
- Hyväksy ehkäisyvaatimukset.
- Riittävä elinjärjestelmän toiminta.
Poissulkemiskriteerit:
- Saat tällä hetkellä syöpähoitoa (kemoterapiaa, sädehoitoa, immunoterapiaa tai biologista hoitoa).
- VAIN vaiheen II osa: Aiempi systeeminen syövän vastainen hoito (kemoterapia, immunoterapia, biologinen hoito, rokotehoito tai tutkimushoito) vaiheen IIIC (ei leikattavissa) tai vaiheen IV (metastaattinen) melanooman hoitoon. Aiempi systeeminen hoito adjuvanttiasennossa on sallittu.
- Mikä tahansa suuri leikkaus, laaja sädehoito, kemoterapia, jossa myrkyllisyys on viivästynyt, biologinen hoito tai immunoterapia 28 päivää ennen tutkimushoitoa (6 viikkoa aikaisemmalla nitrosourealla tai mitomysiini C:llä) tai päivittäinen tai viikoittainen kemoterapia ilman viivästyneen toksisuuden mahdollisuutta 14 päivän sisällä ennen tutkimushoitoa. Rajoitettu sädehoito viimeisen 2 viikon aikana. (Huomaa: Ipilimumabihoidon tulee päättyä vähintään 8 viikkoa ennen tutkimushoitoa.)
- Otettu tutkimuslääke 28 päivän tai 5 puoliintumisajan (vähintään 14 päivän) sisällä ennen tutkimushoitoa sen mukaan, kumpi on lyhyempi.
- Kielletyn lääkkeen nykyinen käyttö tai vaatii jonkin näistä lääkkeistä tutkimuslääkkeiden käytön aikana.
- Toisen pahanlaatuisen kasvaimen historia. Kokeet, jotka ovat olleet taudista 5 vuoden ajan, tai henkilöt, joilla on ollut täysin resektoitu ei-melanooma-ihosyöpä tai jotka on hoidettu onnistuneesti in situ -karsinoomaa, ovat kelpoisia.
- Mikä tahansa vakava tai epävakaa olemassa oleva sairaus (lukuun ottamatta yllä määriteltyjä pahanlaatuisia poikkeuksia), psykiatriset häiriöt tai muut tilat, jotka voivat häiritä potilaan turvallisuutta, tietoisen suostumuksen saamista tai tutkimusmenettelyjen noudattamista (esim. hallitsematon diabetes).
- Aktiivinen maha-suolikanavan sairaus tai muu tila, joka häiritsee merkittävästi lääkkeiden imeytymistä, jakautumista, aineenvaihduntaa tai erittymistä.
- Aiempi pneumoniitti tai interstitiaalinen keuhkosairaus.
- Tunnettu HIV-infektio.
- Tietty sydämen poikkeavuus
- Verkkokalvon laskimotukoksen tai sentraalisen seroosisen retinopatian historia tai nykyinen näyttö/riski.
- Raskaana oleva tai imettävä nainen.
Opintosuunnitelma
Tässä osiossa on tietoja tutkimussuunnitelmasta, mukaan lukien kuinka tutkimus on suunniteltu ja mitä tutkimuksella mitataan.
Miten tutkimus on suunniteltu?
Suunnittelun yksityiskohdat
- Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
- Jako: Ei käytössä
- Inventiomalli: Yksittäinen ryhmätehtävä
- Naamiointi: Ei mitään (avoin tarra)
Aseet ja interventiot
Osallistujaryhmä / Arm |
Interventio / Hoito |
|---|---|
|
Kokeellinen: dabrafenibi + trametinibi
Dabrafenibin ja trametinibin yhdistelmähoito
|
150 mg kahdesti päivässä
2 mg kerran päivässä
|
Mitä tutkimuksessa mitataan?
Ensisijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Vaihe I: Osallistujien lukumäärä, joilla on haittatapahtuma (AE) ja mikä tahansa vakava haittatapahtuma (SAE)
Aikaikkuna: Tutkimushoidon alusta 30 päivään tutkimushoidon lopettamisen jälkeen (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
AE määritellään mitä tahansa epäsuotuisaa lääketieteellistä tapahtumaa (MO) osassa.
liittyy ajallisesti lääkkeen (MP) käyttöön riippumatta siitä, katsotaanko se liittyväksi lääkevalmisteeseen vai ei, ja voi siten olla mikä tahansa epäsuotuisa ja tahaton merkki (mukaan lukien poikkeava laboratoriolöydös), oire tai sairaus, joka liittyy sen käyttöön ajallisesti.
SAE määritellään mitä tahansa epämiellyttävää MO, joka millä tahansa annoksella johtaa kuolemaan, on hengenvaarallinen, vaatii sairaalahoitoa tai olemassa olevan sairaalahoidon pidentämisen, johtaa vammaan/työkyvyttömyyteen, synnynnäiseen poikkeavuuksiin/sikiövaurioon ja protokollakohtaisiin SAE-tapauksiin:ALT>= 3 x normaalin yläraja (ULN) ja bilirubiini> = 2 x ULN (> 35 % suora) (tai ALT> = 3 x ULN, kansainvälinen normalisoitu suhde> 1,5),
kaikki uudet primaariset syövät, hoitoon liittyvät pahanlaatuiset kasvaimet paitsi tyvisolusyöpä, oireeton tai oireeton LVEF:n lasku, verkkokalvon pigmenttiepiteelin irtoaminen tai verkkokalvon laskimotukos, kuume, johon liittyy hypotensiota, tai kuivuminen tai munuaisten vajaatoiminta tai vaikea (>=G3) jäykkyys/vilunväristykset.
|
Tutkimushoidon alusta 30 päivään tutkimushoidon lopettamisen jälkeen (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Osallistujien määrä, joilla on annosta rajoittava toksisuus (DLT)
Aikaikkuna: Tutkimushoidon alusta 21 päivään
|
DLT määriteltiin tapahtumaksi, joka tapahtui ensimmäisten 21 päivän aikana ensimmäisen tutkimuslääkeannoksen jälkeen ja joka täytti minkä tahansa seuraavista kriteereistä National Cancer Institutes (NCI) yleisten terminologian kriteerien mukaisesti AE (CTCAE) asteen (G) version 4.0 : G4 hematologinen toksisuus; G3 tai G4 ei-hematologinen toksisuus (mukaan lukien ihottuma, pahoinvointi, oksentelu ja ripuli vain, jos sitä ei saada hallintaan tukihoidolla); ihottuma >=G3, joka vaati annoksen pienentämistä tukihoidosta huolimatta; G2-tason ei-hematologinen toksisuus tai suurempi kuin tutkijan ja lääkärin arvion mukaan; annoksen keskeytys yli 14 peräkkäisenä päivänä ratkaisemattoman toksisuuden vuoksi; mikä tahansa uusi G2 tai sitä suurempi sydänläppäsairaus ja merkittävä muutos sydänläppämorfologiassa lähtötilanteesta.
|
Tutkimushoidon alusta 21 päivään
|
|
Vaihe I: Osallistujien määrä, joiden indikoitujen kliinisen kemian parametrien (CCP:t) on ilmoitettu pahimman mahdollisen muutoksen lähtötasosta (BL)
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
CCP:t luokiteltiin NCI CTCAE -luokan version 4.0 mukaan seuraavasti: G1, lievä; G2, kohtalainen; G3, vakava; G4, Henkeä uhkaava tai vammauttava; G5, kuolema.
Tiedot esitetään vain niille parametreille (para), joiden osalta tapahtui nousu G3:een tai G4:ään BL G:stä.
CCP:t, jotka eivät olleet G NCI CTCAE -kriteerien mukaan, luokiteltiin korkeaksi ja matalaksi normaalin alueen suhteen.
Tiedot esitetään vain niiltä kohdilta, joiden luokka on laskenut matalaksi tai nostettu korkeaksi suhteessa BL-luokkaan.
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
CCP:t sisälsivät: albumiini, alkalinen fosfataasi, alaniiniaminotransferaasi (ALT), aspartaattiaminotransferaasi (AST), kokonaisbilirubiini, kalsium, kreatiniini, glukoosi, kalium, magnesium, natrium, epäorgaaninen fosfori, kloridi, laktaattidehydrogenaasi (LDH), kokonaisproteiini, /veren ureatyppi (BUN) ja virtsahappo.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Osallistujien määrä, joiden ilmoitettujen hematologisten parametrien ilmoitettu pahimman tapauksen muutos lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Hematologiset parametrit koottiin NCI CTCAE G:n version 4.0 mukaan seuraavasti: G1, lievä; G2, kohtalainen; G3, vakava; G4, Henkeä uhkaava tai vammauttava; G5, kuolema.
Tiedot esitetään vain niille parametreille, joiden G3- tai G4-tason nousu perusviivasta G tapahtui.
Hematologiset parametrit, joita ei luokiteltu NCI CTCAE -kriteerien mukaan, luokiteltiin korkeaksi ja matalaksi suhteessa normaalialueeseen.
Tiedot esitetään vain niille parametreille, joiden luokka on laskenut matalaksi tai nostettu korkeaksi suhteessa Perustason luokkaan.
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
Hematologiset parametrit sisälsivät: hemoglobiini, lymfosyytit, neutrofiilien kokonaismäärä, verihiutaleiden määrä, valkosolujen (WBC) määrä, basofiilit, eosinofiilit, hematokriitti, keskimääräinen verisolujen hemoglobiinipitoisuus (MCHC), keskimääräinen korpuskulaarinen hemoglobiini (MCH), keskimääräinen verisolujen tilavuus (MCV), monosyyttien ja punasolujen (RBC) määrä.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Osallistujien määrä, joilla on ilmoitetut virtsaanalyysiparametrit
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Virtsanäytteet kerättiin virtsan mittatikkuanalyysiä varten lähtötilanteessa ja hoidon jälkeisellä käynnillä.
Niiden osallistujien määrä, joilla on negatiiviset (poissaolo) ja positiiviset (läsnäolo: jälki, 1+, 2+, 3+, 4+ tai 5+) tulokset virtsan piilevälle verelle (UOB), virtsan glukoosille (UGLU), virtsan ketoneille (UKET) ), virtsan proteiinista (UP) ja virtsan urobilinogeenista (UUBIL) tehtiin yhteenveto.
Perustason arvo määritellään viimeiseksi havaittuksi esikäsittelyarvoksi.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Niiden osallistujien lukumäärä, joilla on ilmoitettu pahimman tapauksen hoidon muutos lähtötilanteesta itäisen yhteistyön onkologiaryhmän (ECOG) suorituskyvyn (PEF) tilassa
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
ECOG pef status 5 pisteen asteikolla arvioidaan osallistujan sairauden etenemistä ja miten sairaus vaikuttaa parin päivittäisiin elinkykyihin.
ja sopivan hoidon ja ennusteen määrittämiseksi: G0, täysin aktiivinen, pystyy jatkamaan kaikkia tautia edeltäviä pef-oireita ilman rajoituksia.
G1, rajoitettu fyysisesti rasittavaan toimintaan, mutta liikkuva ja kykenevä tekemään kevyttä tai istuvaa työtä, esimerkiksi majakkatyötä, toimistotyötä.
G2, liikkuva ja kykenevä kaikkeen itsehoitoon, mutta ei pysty suorittamaan työtehtäviä; ylös ja noin 50 prosenttia (%) valveillaolotunneista.
G3, pystyy vain rajoitetusti itsehoitoon; sängyssä tai tuolissa > 50 % valveillaolotunneista.
G4, täysin pois käytöstä; ei voi jatkaa itsehoitoa; täysin rajoittunut sänkyyn tai tuoliin.
G5, kuollut.
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
Numero par.
jotka paranivat, joilla ei ollut muutosta tai heikentyneet pef-status BL:stä, on yhteenveto.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Niiden osallistujien määrä, joiden pahimmassa tapauksessa hoidon aikana systolinen ja diastolinen verenpaine on noussut lähtötasosta asteeseen 2 tai 3
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Systolisen verenpaineen (SBP) ja diastolisen verenpaineen (DBP) arvot luokiteltiin käyttämällä (NCI CTCAE versio 4.0).
SBP luokiteltiin seuraavasti: G1 (lisäys >=120–140 elohopeamillimetriin [mmHg]), G2 (lisäys >=140–<160 mmHg) ja G3 (nousu >=160 mmHg:iin).
DBP luokiteltiin seuraavasti: G1 (nousu >=80 - <90 mmHg), G2 (nousu >=90:een <100 mmHg) ja G3 (lisäys >=100 mmHg:iin).
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
Korotus määritellään CTCAE-luokituksen nousuksi suhteessa perusarvosanaan.
Osallistujien, joilta puuttuivat perusarvot, oletettiin olevan G0.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Niiden osallistujien lukumäärä, joiden syke on pahimmassa tapauksessa muuttunut lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Muutos lähtötasosta sykkeessä luokitellaan laskuksi <60 lyöntiin minuutissa (bpm), muutokseksi normaaliksi tai ei muutosta ja nousuksi >100 lyöntiin minuutissa suhteessa perusarvoon.
Osallistujilla, joiden perusarvo puuttuu, oletetaan olevan normaali perusarvo.
Osallistujat laskettiin kahdesti, jos osallistujan sykearvo laski alle 60 lyöntiin minuutissa ja nousi > 100 lyöntiin minuutissa perustilanteen jälkeen.
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Niiden osallistujien lukumäärä, joiden pahimmassa tapauksessa hoidon aikana lämpötila muuttui lähtötilanteesta
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Lämpötilan muutos lähtötilanteesta luokitellaan laskuksi <=35 celsiusasteeseen (C), muutokseksi normaaliksi tai ilman muutosta 35-38 astetta C ja nousuksi >=38 asteeseen C suhteessa perusarvoon.
Osallistujilla, joiden perusarvo puuttuu, oletetaan olevan normaali perusarvo.
Osallistujat laskettiin kahdesti, jos osallistujan lämpötila laski <=35 asteeseen C ja nousi >=38 asteeseen perustason jälkeen.
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Muutos lähtötasosta happisaturaatiossa (SpO2) mitattuna pulssioksimetrialla osoitetuissa aikapisteissä
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Happisaturaatio mittaa veren kykyä kuljettaa happea muihin kehon osiin.
Happi sitoutuu punasoluissa olevaan hemoglobiiniin kulkiessaan keuhkojen läpi.
Pulssioksimetri käyttää kahta valotaajuutta (punaista ja infrapunaa) määrittääkseen hapella kyllästetyn hemoglobiinin prosenttiosuuden veressä, jota kutsutaan veren happisaturaatioksi tai SpO2:ksi.
Muutos lähtötilanteesta laskettiin yksilöllisenä lähtötilanteen jälkeisenä arvona (päivät 8, 15; viikot 3 - 136 ja hoidon jälkeinen käynti) vähennettynä lähtötilanteen arvolla.
Perustason arvo määritellään viimeiseksi havaittuksi esikäsittelyarvoksi.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Muutos lähtötilanteesta painossa ilmoitettuina ajankohtina
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Keskimääräinen ruumiinpainon muutos lähtötasosta määritettiin.
Muutos lähtötilanteesta laskettiin yksilöllisenä lähtötilanteen jälkeisenä arvona (viikot 3 - 136 ja hoidon jälkeinen käynti) vähennettynä lähtötilanteen arvolla.
Perustason arvo määritellään viimeiseksi havaittuksi esikäsittelyarvoksi.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Osallistujien määrä, joilla on indikoitu elektrokardiogrammi (EKG) -löydökset ilmoitettuina ajankohtina
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Yksittäiset kaksitoista (12) kytkentäistä EKG:ta suoritettiin lähtötilanteessa, viikoilla 3–132 ja hoidon jälkeisellä käynnillä.
EKG-löydökset luokiteltiin: normaali, epänormaali - kliinisesti merkitsevä (CS) tai epänormaali - ei kliinisesti merkitsevä (NCS), tutkijan määrittämänä.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Niiden osallistujien määrä, joiden pahimmassa tapauksessa hoidon aikana tapahtuva muutos lähtötasosta vasemman kammion ejektiofraktiossa (LVEF) sydämen kaikututkimuksella (ECHO) arvioituna
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
LVEF:n absoluuttinen muutos lähtötilanteesta tehtiin yhteenveto kunkin aikataulun mukaisen arviointiajankohdan aikana ja pahimmassa tapauksessa lähtötilanteen jälkeen.
Vain perustilanteen jälkeisiä arviointeja, joissa käytettiin samaa menetelmää (ECHO tai Multi Gated Acquisition Scan [MUGA]) kuin perustilan arvioita, käytettiin johtamaan muutos lähtötasosta.
Muutos lähtötasosta luokiteltiin seuraavasti: mikä tahansa lisäys; ei muutosta; 0-<10 lasku, 10-19 lasku, >=20 lasku, >=10 lasku ja >= normaalin alaraja (LLN), >=10 lasku ja alle LLN, >=20 lasku ja >=LLN ja >= 20 LLN:n lasku ja alle.
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Vahvistetun kokonaisvastauksen saaneiden osallistujien määrä
Aikaikkuna: 8 viikon välein hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen, kuolemaan tai suostumuksen peruuttamiseen (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Vahvistettu kokonaisvaste (ORR) määritellään niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla on vahvistettu täydellinen vaste (CR) tai osittainen vaste (PR) Response Evaluation Criteria in Solid Tumors (RECIST) -version 1.1 mukaisesti.
RECIST on joukko sääntöjä, jotka määrittelevät, milloin syöpäpotilaiden kasvaimet paranevat ("vastavat"), pysyvät ennallaan ("vakauttuvat") tai pahenevat ("etenevät") hoidon aikana.
CR määritellään kaikkien kohdeleesioiden katoamiseksi.
PR määritellään vähintään 30 %:n pienenemiseksi kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa hoidon jälkeen lähtötilanteesta (ennen tutkimuslääkkeen antamista).
ORR arvioi tutkija ja sokkoutunut riippumaton keskuskatsaus (BICR).
|
8 viikon välein hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen, kuolemaan tai suostumuksen peruuttamiseen (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Toissijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Vaihe I: GSK2118436:n ja aineenvaihduntatuotteiden sekä GSK1120212:n ja GSK1120212:n kerta-annoksen ja toistuvan annoksen jälkeen plasman pitoisuuskäyrän (AUC) alla oleva pinta-ala
Aikaikkuna: Ennen annosta 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12 ja 24 tuntia GSK2118436 + GSK1120212:n annon jälkeen päivänä 1 (kerta-annos) ja ennen annosta 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10 ja 12 tuntia päivänä 21 (toistuva annos)
|
Jokaisesta parista otettiin verinäytteet.
ennen annosta, 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12 ja 24 tuntia GSK2118436 + GSK1120212:n annon jälkeen päivänä 1 (kerta-annos) ja ennen annosta, 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10 ja 12 tuntia annoksen jälkeen päivänä 21 (toistuva annos) PK-analyysiä varten.
GSK2118436:n metaboliitteihin kuuluivat GSK2285403, GSK2298683 ja GSK2167542.
AUC ajankohdasta nolla viimeiseen kvantitatiiviseen pitoisuuteen (concn) (AUC[0-t]) määritettiin käyttämällä lineaarista puolisuunnikkaan sääntöä concn:n lisäämiseksi ja logaritmista puolisuunnikkaan sääntöä pienentämiseksi.
AUC ajankohdasta nolla ekstrapoloituna äärettömyyteen (AUC[0-inf] laskettiin, jos tiedot sen sallivat, AUC(0-t) ja Ct/z summana, jossa Ct on havaittu plasman concn, joka saadaan log-lineaarisesta arvosta. viimeisen kvantifioitavissa olevan ajankohdan regressioanalyysi ja z on päätevaiheen nopeusvakio.
Pitoisuus-aika-käyrän alla olevaa pinta-alaa 12 tunnin ja 24 tunnin annosteluvälillä kutsutaan AUC[0-12] ja AUC[0-24].
AUC(0-inf) laskettiin vain päivänä 1.
|
Ennen annosta 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12 ja 24 tuntia GSK2118436 + GSK1120212:n annon jälkeen päivänä 1 (kerta-annos) ja ennen annosta 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10 ja 12 tuntia päivänä 21 (toistuva annos)
|
|
Vaihe I: GSK2118436:n ja aineenvaihduntatuotteiden sekä GSK1120212:n suurin plasmapitoisuus (Cmax) kerta-annoksen ja toistuvan annoksen jälkeen
Aikaikkuna: Ennen annosta 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12 ja 24 tuntia GSK2118436 + GSK1120212:n annon jälkeen päivänä 1 (kerta-annos) ja ennen annosta 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10 ja 12 tuntia päivänä 21 (toistuva annos)
|
Jokaiselta osallistujalta otettiin verinäytteitä ennen annosta, 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12 ja 24 tuntia GSK2118436 + GSK1120212:n annon jälkeen päivänä 1 (kerta-annos) ja ennen annosta -annos, 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10 ja 12 tuntia annoksen jälkeen päivänä 21 (toistuva annos) PK-analyysiä varten.
GSK2118436:n metaboliitteihin kuuluivat GSK2285403, GSK2298683 ja GSK2167542.
Cmax määritettiin raakapitoisuuden ja aika -tiedoista.
|
Ennen annosta 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12 ja 24 tuntia GSK2118436 + GSK1120212:n annon jälkeen päivänä 1 (kerta-annos) ja ennen annosta 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10 ja 12 tuntia päivänä 21 (toistuva annos)
|
|
Vaihe I: GSK2118436:n ja aineenvaihduntatuotteiden sekä GSK1120212:n pitoisuus plasmassa (Ctau) kerta-annoksen ja toistuvan annoksen jälkeen
Aikaikkuna: Ennakkoannoksena päivänä 8, päivänä 15, viikoilla 3, 8, 16 ja 24
|
Alin pitoisuus on alhaisin taso, jolla lääkettä on elimistössä.
Annosta edeltävät (minimit) verinäytteet kerättiin päivänä 8, päivänä 15, viikoilla 3, 8, 16 ja 24 plasman alimman pitoisuuden arvioimiseksi.
GSK2118436:n metaboliitteihin kuuluivat GSK2285403, GSK2298683 ja GSK2167542.
Ctau määritettiin raakapitoisuuden aikatiedoista.
|
Ennakkoannoksena päivänä 8, päivänä 15, viikoilla 3, 8, 16 ja 24
|
|
Vaihe I: GSK2118436:n ja aineenvaihduntatuotteiden sekä GSK1120212:n Cmax:n (Tmax) ja terminaalivaiheen puoliintumisajan (t1/2) esiintymisaika kerta-annoksen ja toistuvan annoksen jälkeen
Aikaikkuna: Ennen annosta 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12 ja 24 tuntia GSK2118436 + GSK1120212:n annon jälkeen päivänä 1 (kerta-annos) ja ennen annosta 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10 ja 12 tuntia päivänä 21 (toistuva annos)
|
Jokaiselta osallistujalta otettiin verinäytteitä ennen annosta, 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12 ja 24 tuntia GSK2118436 + GSK1120212:n annon jälkeen päivänä 1 (kerta-annos) ja ennen annosta -annos, 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10 ja 12 tuntia annoksen jälkeen päivänä 21 (toistuva annos) PK-analyysiä varten.
GSK2118436:n metaboliitteihin kuuluivat GSK2285403, GSK2298683 ja GSK2167542.
Tmax määritellään Cmax:n esiintymisajankohdaksi.
Tmax määritettiin suoraan raakapitoisuuksista-aikatiedoista.
Näennäinen terminaalinen eliminaation puoliintumisaika (t1/2), joka saadaan suhteella ln2/lamdaz, jossa lamdaz on terminaalivaiheen nopeusvakio, joka on arvioitu logaritmisten muunnetun konsentraatio-aikadatan lineaarisella regressioanalyysillä. .
T1/2 laskettiin vasta päivänä 1.
|
Ennen annosta 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10, 12 ja 24 tuntia GSK2118436 + GSK1120212:n annon jälkeen päivänä 1 (kerta-annos) ja ennen annosta 0,5, 1, 1,5, 2, 3, 4, 6, 8, 10 ja 12 tuntia päivänä 21 (toistuva annos)
|
|
Vaihe I: Osallistujien määrä, joilla on vahvistettu yleinen vastausprosentti
Aikaikkuna: 8 viikon välein hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen, kuolemaan tai suostumuksen peruuttamiseen (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Vahvistettu ORR määritellään niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla on vahvistettu CR tai PR RECISTin version 1.1 mukaisesti.
RECIST on joukko sääntöjä, jotka määrittelevät, milloin syöpäpotilaiden kasvaimet paranevat ("vastavat"), pysyvät ennallaan ("vakauttuvat") tai pahenevat ("etenevät") hoidon aikana.
CR määritellään kaikkien kohdeleesioiden katoamiseksi.
PR määritellään vähintään 30 %:n pienenemiseksi kohdevaurioiden halkaisijoiden summassa hoidon jälkeen lähtötilanteesta (ennen tutkimuslääkkeen antamista).
ORR:n arvioivat tutkija ja BICR.
|
8 viikon välein hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen, kuolemaan tai suostumuksen peruuttamiseen (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Osallistujien lukumäärä, joiden kokonaisvastausprosentti ei ole vahvistettu
Aikaikkuna: 8 viikon välein hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen, kuolemaan tai suostumuksen peruuttamiseen (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
ORR määritellään niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla on vahvistamaton CR tai PR RECIST-version 1.1 mukaan.
RECIST on joukko sääntöjä, jotka määrittelevät, milloin syöpäpotilaiden kasvaimet paranevat ("vastavat"), pysyvät ennallaan ("vakauttuvat") tai pahenevat ("etenevät") hoidon aikana.
CR määritellään kaikkien kohdeleesioiden katoamiseksi.
Osittainen vaste määritellään vähintään 30 %:n pienenemiseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa hoidon jälkeen lähtötasosta (ennen tutkimuslääkkeen antamista).
Vahvistamaton ORR arvioivat tutkija ja BICR.
|
8 viikon välein hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen, kuolemaan tai suostumuksen peruuttamiseen (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Progression Free Survival (PFS)
Aikaikkuna: Hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen tai kuolemaan (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
PFS määritellään ajaksi ensimmäisestä tutkimushoidon annoksesta taudin etenemisen tai mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman aikaisimpaan päivämäärään.
Tämän ajanjakson pituus on arvioitu kuoleman tai taudin etenemisen päivämääränä, josta on vähennetty ensimmäisen annoksen päivämäärä plus yksi päivä.
Dokumentoidun taudin etenemisen päivämäärä määritellään radiologisten todisteiden perusteella taudin etenemispäiväksi.
Osallistujat, joilla oli dokumentoitu taudin etenemis- tai kuolemapäivä ja jotka eivät olleet saaneet myöhempää syöpähoitoa ennen dokumentoidun taudin etenemisen tai kuoleman päivämäärää, otettiin mukaan PFS-analyysiin.
PFS:n arvioivat tutkija ja BICR.
Huomaa, että Full Range (min, max) arvot on kuvattu riippumatta sensuroinnista tietojen katkaisuhetkellä.
|
Hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen tai kuolemaan (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe I: Vastauksen kesto
Aikaikkuna: Hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen tai kuolemaan (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Vasteen kesto määritellään ajaksi ensimmäisestä dokumentoidusta CR:n tai PR:n todisteesta taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan osallistujilla, joilla on vahvistettu CR tai PR.
Osallistuja, joka osoitti CR:n tai PR:n, sisällytettiin vasteen keston analyysiin.
Tutkija ja BICR arvioivat vasteen keston.
Huomaa, että Full Range (min, max) arvot on kuvattu riippumatta sensuroinnista tietojen katkaisuhetkellä.
|
Hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen tai kuolemaan (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Osallistujien määrä, joiden kokonaisvastaus ei ole vahvistettu
Aikaikkuna: 8 viikon välein hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen, kuolemaan tai suostumuksen peruuttamiseen (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
ORR määritellään niiden osallistujien prosenttiosuutena, joilla on vahvistamaton CR tai PR RECIST-version 1.1 mukaan.
RECIST on joukko sääntöjä, jotka määrittelevät, milloin syöpäpotilaiden kasvaimet paranevat ("vastavat"), pysyvät ennallaan ("vakauttuvat") tai pahenevat ("etenevät") hoidon aikana.
CR määritellään kaikkien kohdeleesioiden katoamiseksi.
Osittainen vaste määritellään vähintään 30 %:n pienenemiseksi kohdeleesioiden halkaisijoiden summassa hoidon jälkeen lähtötasosta (ennen tutkimuslääkkeen antamista).
Vahvistamaton ORR arvioivat tutkija ja BICR.
|
8 viikon välein hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen, kuolemaan tai suostumuksen peruuttamiseen (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Progression Free Survival (PFS)
Aikaikkuna: Hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen tai kuolemaan (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
PFS määritellään ajaksi ensimmäisestä tutkimushoidon annoksesta taudin etenemisen tai mistä tahansa syystä johtuvan kuoleman aikaisimpaan päivämäärään.
Tämän ajanjakson pituus on arvioitu kuoleman tai taudin etenemisen päivämääränä, josta on vähennetty ensimmäisen annoksen päivämäärä plus yksi päivä.
Dokumentoidun taudin etenemisen päivämäärä määritellään radiologisten todisteiden perusteella taudin etenemispäiväksi.
Osallistujat, joilla oli dokumentoitu taudin etenemis- tai kuolemapäivä ja jotka eivät olleet saaneet myöhempää syöpähoitoa ennen dokumentoidun taudin etenemisen tai kuoleman päivämäärää, otettiin mukaan PFS-analyysiin.
PFS:n arvioivat tutkija ja BICR.
Huomaa, että Full Range (min, max) arvot on kuvattu riippumatta sensuroinnista tietojen katkaisuhetkellä.
|
Hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen tai kuolemaan (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Vastauksen kesto
Aikaikkuna: Hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen tai kuolemaan (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Vasteen kesto määritellään ajaksi ensimmäisestä dokumentoidusta CR:n tai PR:n todisteesta taudin etenemiseen tai mistä tahansa syystä johtuvaan kuolemaan osallistujilla, joilla on vahvistettu CR tai PR.
Osallistuja, joka osoitti CR:n tai PR:n, sisällytettiin vasteen keston analyysiin.
Tutkija ja BICR arvioivat vasteen keston.
Huomaa, että Full Range (min, max) arvot on kuvattu riippumatta sensuroinnista tietojen katkaisuhetkellä.
|
Hoidon aloittamisesta taudin etenemiseen tai kuolemaan (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Osallistujien määrä, jolla on haittatapahtuma ja mikä tahansa vakava haittatapahtuma
Aikaikkuna: Tutkimushoidon alusta 30 päivään tutkimushoidon lopettamisen jälkeen (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
AE määritellään mitä tahansa epäsuotuisaa MO osassa.
liittyy ajallisesti MP:n käyttöön riippumatta siitä, katsotaanko se liittyväksi MP:hen vai ei, ja voi siksi olla mikä tahansa epäsuotuisa ja tahaton merkki (mukaan lukien epänormaali laboratoriolöydös), oire tai sairaus, joka liittyy sen käyttöön ajallisesti.
SAE määritellään mitä tahansa epämiellyttävää MO, joka millä tahansa annoksella johtaa kuolemaan, on hengenvaarallinen, vaatii sairaalahoitoa tai olemassa olevan sairaalahoidon pidentämisen, johtaa vammaan/työkyvyttömyyteen, synnynnäiseen poikkeamaan/sikiövaurioon ja protokollakohtaisiin SAE-tapauksiin:ALT>= 3 x ULN ja bilirubiini> = 2 x ULN (> 35 % suora) (tai ALT> = 3 x ULN, kansainvälinen normalisoitu suhde> 1,5),
kaikki uudet primaariset syövät, hoitoon liittyvät pahanlaatuiset kasvaimet paitsi tyvisolusyöpä, oireeton tai oireeton LVEF:n lasku, verkkokalvon pigmenttiepiteelin irtoaminen tai verkkokalvon laskimotukos, kuume, johon liittyy hypotensiota, tai kuivuminen tai munuaisten vajaatoiminta tai vaikea (>=G3) jäykkyys/vilunväristykset.
|
Tutkimushoidon alusta 30 päivään tutkimushoidon lopettamisen jälkeen (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Osallistujien määrä, joiden indikoidut kliinisen kemian parametrit ovat pahimmassa tapauksessa muuttuneet lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
CCP:t luokiteltiin NCI CTCAE garde version 4.0 mukaan seuraavasti: G1, lievä; G2, kohtalainen; G3, vakava; G4, Henkeä uhkaava tai vammauttava; G5, kuolema.
Tiedot esitetään vain niille parametreille, joiden osalta tapahtui nousu G3:een tai G4:ään perusarvosta.
CCP:t, joita ei luokiteltu NCI CTCAE -kriteerien mukaan, luokiteltiin korkeaksi ja matalaksi normaalin vaihteluvälin suhteen.
Tiedot esitetään vain niille parametreille, joiden luokka on laskenut matalaksi tai nostettu korkeaksi suhteessa Perustason luokkaan.
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
CCP:t sisälsivät: albumiini, alkalinen fosfataasi, ALT, AST, kokonaisbilirubiini, kalsium, kreatiniini, glukoosi, kalium, magnesium, natrium, epäorgaaninen fosfori, kloridi, LDH, kokonaisproteiini, urea/BUN ja virtsahappo.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Osallistujien määrä, joiden ilmoitettujen hematologisten parametrien ilmoitettu pahimman tapauksen muutos lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Hematologiset parametrit koottiin NCI CTCAE G:n version 4.0 mukaan seuraavasti: G1, lievä; G2, kohtalainen; G3, vakava; G4, Henkeä uhkaava tai vammauttava; G5, kuolema.
Tiedot esitetään vain niille parametreille, joiden G3- tai G4-tason nousu perusviivasta G tapahtui.
Hematologiset parametrit, joita ei luokiteltu NCI CTCAE -kriteerien mukaan, luokiteltiin korkeaksi ja matalaksi suhteessa normaalialueeseen.
Tiedot esitetään vain niille parametreille, joiden luokka on laskenut matalaksi tai nostettu korkeaksi suhteessa Perustason luokkaan.
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
Hematologiset parametrit sisälsivät: hemoglobiini, lymfosyytit, neutrofiilien kokonaismäärä, verihiutaleiden määrä, valkosolujen määrä, basofiilit, eosinofiilit, hematokriitti, MCHC, MCH, MCV, monosyytit ja punasolujen määrä.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Osallistujien määrä, joilla on ilmoitetut virtsaanalyysitulokset
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Virtsanäytteet kerättiin virtsan mittatikkuanalyysiä varten lähtötilanteessa ja hoidon jälkeisellä käynnillä.
Osanottajien lukumäärä, joilla oli negatiivinen (poissaolo) ja positiivinen (läsnäolo: jälki, 1+, 2+, 3+, 4+ tai 5+) tulokset UOB:lle, UGLU:lle, UKET:lle, UP:lle ja UUBIL:lle, tehtiin yhteenveto.
Perustason arvo määritellään viimeiseksi havaittuksi esikäsittelyarvoksi.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Niiden osallistujien lukumäärä, joiden ECOG-suorituskyvyn tila on pahimmassa tapauksessa muuttunut lähtötilanteesta
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
ECOG pef status 5 pisteen asteikolla arvioidaan osallistujan sairauden etenemistä ja miten sairaus vaikuttaa parin päivittäisiin elinkykyihin.
ja sopivan hoidon ja ennusteen määrittämiseksi: G0, täysin aktiivinen, pystyy jatkamaan kaikkia tautia edeltäviä pef-oireita ilman rajoituksia.
G1, rajoitettu fyysisesti rasittavaan toimintaan, mutta liikkuva ja kykenevä tekemään kevyttä tai istuvaa työtä, esimerkiksi majakkatyötä, toimistotyötä.
G2, liikkuva ja kykenevä kaikkeen itsehoitoon, mutta ei pysty suorittamaan työtehtäviä; ylös ja noin 50 % valveillaolotunneista.
G3, pystyy vain rajoitetusti itsehoitoon; sängyssä tai tuolissa > 50 % valveillaolotunneista.
G4, täysin pois käytöstä; ei voi jatkaa itsehoitoa; täysin rajoittunut sänkyyn tai tuoliin.
G5, kuollut.
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
Numero par.
jotka paranivat, joilla ei ollut muutosta tai heikentyneet pef-status BL:stä, on yhteenveto.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Niiden osallistujien määrä, joilla pahimmassa tapauksessa hoidon aikana systolinen ja diastolinen verenpaine on noussut lähtötasosta asteeseen 2 tai 3
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
SBP- ja DBP-arvot luokiteltiin käyttämällä (NCI CTCAE versio 4.0).
SBP luokiteltiin seuraavasti: G1 (nousu >=120 - 140 mmHg), G2 (lisäys >=140 - <160 mmHg) ja G3 (nousu >=160 mmHg:iin).
DBP luokiteltiin seuraavasti: G1 (nousu >=80 - <90 mmHg), G2 (nousu >=90:een <100 mmHg) ja G3 (lisäys >=100 mmHg:iin).
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
Korotus määritellään CTCAE-luokituksen nousuksi suhteessa perusarvosanaan.
Osallistujien, joilta puuttuivat perusarvot, oletettiin olevan G0.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Niiden osallistujien lukumäärä, joiden syke on pahimmassa tapauksessa muuttunut lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Sykkeen muutos perusarvosta lasketaan alle 60 lyöntiin minuutissa, muutos normaaliksi tai ei muutosta ja nousu > 100 lyöntiin minuutissa suhteessa perusarvoon.
Osallistujilla, joiden perusarvo puuttuu, oletetaan olevan normaali perusarvo.
Osallistujat laskettiin kahdesti, jos osallistujan sykearvo laski alle 60 lyöntiin minuutissa ja nousi > 100 lyöntiin minuutissa perustilanteen jälkeen.
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Osallistujien lukumäärä, joiden pahimmassa tapauksessa hoidon lämpötila muuttui lähtötasosta
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Lämpötilan muutos lähtötilanteesta luokitellaan laskuksi <=35 asteeseen C, muutokseksi normaaliksi tai ei muutosta 35-38 asteeseen ja nousuksi >=38 asteeseen C suhteessa perusarvoon.
Osallistujilla, joiden perusarvo puuttuu, oletetaan olevan normaali perusarvo.
Osallistujat laskettiin kahdesti, jos osallistujan lämpötila laski <=35 asteeseen C ja nousi >=38 asteeseen perustason jälkeen.
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Muutos lähtötasosta pulssioksimetrialla mitattuna happisaturaatiossa osoitetuissa aikapisteissä
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Happisaturaatio mittaa veren kykyä kuljettaa happea muihin kehon osiin.
Happi sitoutuu punasoluissa olevaan hemoglobiiniin kulkiessaan keuhkojen läpi.
Pulssioksimetri käyttää kahta valotaajuutta (punaista ja infrapunaa) määrittääkseen hemoglobiinin prosenttiosuuden veressä, joka on kyllästetty hapella, jota kutsutaan veren happisaturaatioksi tai SpO2:ksi.
Muutos lähtötilanteesta laskettiin yksilöllisenä lähtötilanteen jälkeisenä arvona (päivät 8 ja 15; viikot 3 - 132 ja hoidon jälkeinen käynti) vähennettynä lähtötilanteen arvolla.
Perustason arvo määritellään viimeiseksi havaittuksi esikäsittelyarvoksi.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Muutos lähtötasosta painossa ilmoitettuina ajankohtina
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Keskimääräinen ruumiinpainon muutos lähtötasosta määritettiin.
Muutos lähtötilanteesta laskettiin yksilöllisenä lähtötilanteen jälkeisenä arvona (viikot 3 - 132 ja hoidon jälkeinen käynti) vähennettynä lähtötilanteen arvolla.
Perustason arvo määritellään viimeiseksi havaittuksi esikäsittelyarvoksi.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Osallistujien määrä, joilla on indikoidut elektrokardiogrammilöydökset ilmoitettuina ajankohtina
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Yksittäiset 12-kytkentäiset EKG:t tehtiin lähtötilanteessa, viikoilla 3–132 ja hoidon jälkeisellä käynnillä.
EKG-löydökset luokiteltiin: normaali, epänormaali - CS tai epänormaali - NCS, tutkijan määrittämänä.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
|
Vaihe II: Niiden osallistujien lukumäärä, joiden pahimmassa tapauksessa hoidon aikana vasemman kammion ejektiofraktio muuttui lähtötasosta sydämen kaikututkimuksella
Aikaikkuna: Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
LVEF:n absoluuttinen muutos lähtötilanteesta tehtiin yhteenveto kunkin aikataulun mukaisen arviointiajankohdan aikana ja pahimmassa tapauksessa lähtötilanteen jälkeen.
Ainoastaan perustilanteen jälkeisiä arvioita, joissa käytettiin samaa menetelmää (ECHO tai MUGA) kuin perustason arvioinnit, käytettiin johtamaan muutos lähtötilanteesta.
Muutos lähtötasosta luokiteltiin seuraavasti: mikä tahansa lisäys; ei muutosta; 0-<10 vähennys, 10-19 lasku, >=20 lasku, >=10 lasku ja >= LLN, >=10 lasku ja alle LLN, >=20 lasku ja >=LLN ja >=20 lasku ja alle LLN.
Hoitojakson pahin tapaus määritettiin ottaen huomioon sekä aikataulutetut että suunnittelemattomat arvioinnit.
|
Lähtötilanteesta hoidon jälkeiseen käyntiin (keskiarvo 1,38 vuotta)
|
Yhteistyökumppanit ja tutkijat
Täältä löydät tähän tutkimukseen osallistuvat ihmiset ja organisaatiot.
Sponsori
Opintojen ennätyspäivät
Nämä päivämäärät seuraavat ClinicalTrials.gov-sivustolle lähetettyjen tutkimustietueiden ja yhteenvetojen edistymistä. National Library of Medicine (NLM) tarkistaa tutkimustiedot ja raportoidut tulokset varmistaakseen, että ne täyttävät tietyt laadunvalvontastandardit, ennen kuin ne julkaistaan julkisella verkkosivustolla.
Opi tärkeimmät päivämäärät
Opiskelun aloitus
Torstai 15. elokuuta 2013
Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)
Torstai 18. syyskuuta 2014
Opintojen valmistuminen (Todellinen)
Maanantai 4. heinäkuuta 2016
Opintoihin ilmoittautumispäivät
Ensimmäinen lähetetty
Keskiviikko 3. heinäkuuta 2013
Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit
Torstai 22. elokuuta 2013
Ensimmäinen Lähetetty (Arvio)
Tiistai 27. elokuuta 2013
Tutkimustietojen päivitykset
Viimeisin päivitys julkaistu (Todellinen)
Maanantai 24. heinäkuuta 2017
Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit
Torstai 20. heinäkuuta 2017
Viimeksi vahvistettu
Lauantai 1. heinäkuuta 2017
Lisää tietoa
Tähän tutkimukseen liittyvät termit
Avainsanat
Muita asiaankuuluvia MeSH-ehtoja
- Neoplasmat histologisen tyypin mukaan
- Neoplasmat
- Neuroektodermaaliset kasvaimet
- Neoplasmat, sukusolut ja alkiot
- Kasvaimet, hermokudos
- Neuroendokriiniset kasvaimet
- Nevi ja melanoomat
- Melanooma
- Farmakologisen vaikutuksen molekyylimekanismit
- Entsyymin estäjät
- Antineoplastiset aineet
- Proteiinikinaasin estäjät
- Trametinibi
- Dabrafenibi
Muut tutkimustunnusnumerot
- 116885
Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .