- ICH GCP
- Yhdysvaltain kliinisten tutkimusten rekisteri
- Kliininen tutkimus NCT02120352
Vaiheen IIb tutkimus pitkävaikutteisen lihaksensisäisen hoito-ohjelman arvioimiseksi virologisen suppression ylläpitämiseksi (GSK1265744:n ja abakaviiri/lamivudiinin oraalisella hoito-ohjelmalla induktion jälkeen) ihmisen immuunikatoviruksen tyypin 1 (HIV-1) -tartunnan saaneilla, anti-retroviruksilla
Vaiheen IIb tutkimus, jossa arvioitiin GSK1265744 Plus TMC278:n pitkävaikutteinen lihaksensisäinen hoito-ohjelma virologisen suppression ylläpitämiseksi virologisen suppression induktion jälkeen GSK1265744 Plus Abakaviiri/Lamivudiinin suun kautta annetulla hoito-ohjelmalla, Anti-1-reseptorin HIV-infektiolla.
Tämä tutkimus on vaiheen IIb, satunnaistettu, monikeskus, rinnakkaisryhmä, avoin tutkimus, jonka kokonaistavoitteena on arvioida GSK744 LA:n ja TMC278 LA:n kahden lihaksensisäisen (IM) annosteluohjelman antiviraalista aktiivisuutta, siedettävyyttä ja turvallisuutta suhteessa GSK744 30 milligrammaa (mg) plus abakaviiri/lamivudiini (ABC/3TC) suun kautta kerran vuorokaudessa (QD) HIV-1-infektoituneille koehenkilöille, jotka eivät ole aiemmin saaneet antiretroviraalista lääkettä. GSK744 on GSK1265744:n (kabotegraviirin) oraalinen formulaatio, GSK744 LA on GSK1265744:n pitkävaikutteinen injektoitava formulaatio ja TMC278 LA on TMC278:n pitkävaikutteinen injektoitava formulaatio.
Tutkimus koostuu kolmesta osasta: perehdytysjakso, huoltojakso ja jatkojakso. On myös pitkäaikainen seurantajakso koehenkilöille, jotka vetäytyvät tutkimuksesta ja ovat saaneet vähintään yhden annoksen GSK744 LA:ta ja/tai TMC278 LA:ta. Induktiojaksolla kelvolliset koehenkilöt saavat yhdistelmän suun kautta 30 mg GSK744:ää ja 600/300 mg ABC/3TC:tä kerran päivässä 20 viikon ajan. Ylläpitojaksolla kelvolliset koehenkilöt satunnaistetaan 2:2:1 päivänä 1, jotta he saavat IM-hoitoa GSK744 LA 400 mg + TMC278 LA 600 mg joka 4. viikko 96 viikon ajan (Q4W) ja im-hoito GSK744 LA 600 mg + TMC278 LA 900 mg joka 8. viikko 96 viikon ajan (Q8W) tai jatkamaan oraalista induktiojaksoa GSK744 30 mg + ABC/3TC kerran vuorokaudessa 96 viikon ajan (tai 104 viikkoa, jos jatketaan jatkojaksoa) . Pidennysjakso mahdollistaa pitkän aikavälin tehoa, turvallisuutta ja siedettävyyttä koskevien tietojen keräämisen potilailta, jotka saavat GSK744 LA- ja TMC278 LA -hoitoa.
Tutkimukseen osallistuu riittävästi henkilöitä seulonnassa, jotta varmistetaan yhteensä noin 265 koehenkilöä induktiojakson alussa ja noin 225 koehenkilöä satunnaistettuna ylläpitojaksoon.
Tutkimuksen yleiskatsaus
Tila
Opintotyyppi
Ilmoittautuminen (Todellinen)
Vaihe
- Vaihe 2
Yhteystiedot ja paikat
Opiskelupaikat
-
-
-
Badalona, Espanja, 08916
- GSK Investigational Site
-
Barcelona, Espanja, 08025
- GSK Investigational Site
-
Barcelona, Espanja, 08036
- GSK Investigational Site
-
Barcelona, Espanja, 08907
- GSK Investigational Site
-
Elche, Espanja, ?03203
- GSK Investigational Site
-
Madrid, Espanja, 28041
- GSK Investigational Site
-
Madrid, Espanja, 28007
- GSK Investigational Site
-
Madrid, Espanja, 28040
- GSK Investigational Site
-
Madrid, Espanja, 28046
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
British Columbia
-
Vancouver, British Columbia, Kanada, V6Z 2C7
- GSK Investigational Site
-
-
Manitoba
-
Winnipeg, Manitoba, Kanada, R3A 1R9
- GSK Investigational Site
-
-
Ontario
-
Ottawa, Ontario, Kanada, K1H 8L6
- GSK Investigational Site
-
Toronto, Ontario, Kanada, M5G 1K2
- GSK Investigational Site
-
-
Quebec
-
Montreal, Quebec, Kanada, H2L 4E9
- GSK Investigational Site
-
Montreal, Quebec, Kanada, H3A 1T1
- GSK Investigational Site
-
Montreal, Quebec, Kanada, H2L 4P9
- GSK Investigational Site
-
Montreal, Quebec, Kanada, H4A 3J1
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
-
Bobigny, Ranska, 93009
- GSK Investigational Site
-
Lyon Cedex 03, Ranska, 69437
- GSK Investigational Site
-
Marseille, Ranska, 13274
- GSK Investigational Site
-
Nantes, Ranska, 44093
- GSK Investigational Site
-
Nice, Ranska, 06202
- GSK Investigational Site
-
Paris, Ranska, 75018
- GSK Investigational Site
-
Paris Cedex 12, Ranska, 75571
- GSK Investigational Site
-
Paris Cedex 20, Ranska, 75970
- GSK Investigational Site
-
Saint Denis Cedex 01, Ranska, 93205
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
-
Berlin, Saksa, 13353
- GSK Investigational Site
-
Berlin, Saksa, 10787
- GSK Investigational Site
-
Berlin, Saksa, 10439
- GSK Investigational Site
-
Hamburg, Saksa, 20246
- GSK Investigational Site
-
Hamburg, Saksa, 20146
- GSK Investigational Site
-
-
Bayern
-
Muenchen, Bayern, Saksa, 80337
- GSK Investigational Site
-
-
Hessen
-
Frankfurt, Hessen, Saksa, 60596
- GSK Investigational Site
-
-
Niedersachsen
-
Hannover, Niedersachsen, Saksa, 30625
- GSK Investigational Site
-
-
Nordrhein-Westfalen
-
Bonn, Nordrhein-Westfalen, Saksa, 53127
- GSK Investigational Site
-
-
-
-
Alabama
-
Birmingham, Alabama, Yhdysvallat, 35294
- GSK Investigational Site
-
-
California
-
Bakersfield, California, Yhdysvallat, 93301
- GSK Investigational Site
-
Beverly Hills, California, Yhdysvallat, 90211
- GSK Investigational Site
-
Long Beach, California, Yhdysvallat, 90813
- GSK Investigational Site
-
Los Angeles, California, Yhdysvallat, 90069
- GSK Investigational Site
-
-
Colorado
-
Denver, Colorado, Yhdysvallat, 80246
- GSK Investigational Site
-
-
Florida
-
Fort Lauderdale, Florida, Yhdysvallat, 33316
- GSK Investigational Site
-
Fort Pierce, Florida, Yhdysvallat, 34982
- GSK Investigational Site
-
-
Georgia
-
Savannah, Georgia, Yhdysvallat, 31401
- GSK Investigational Site
-
-
Minnesota
-
Minneapolis, Minnesota, Yhdysvallat, 55415
- GSK Investigational Site
-
-
Nebraska
-
Omaha, Nebraska, Yhdysvallat, 68198
- GSK Investigational Site
-
-
North Carolina
-
Chapel Hill, North Carolina, Yhdysvallat, 27514
- GSK Investigational Site
-
-
Rhode Island
-
Providence, Rhode Island, Yhdysvallat, 02904
- GSK Investigational Site
-
-
Texas
-
Austin, Texas, Yhdysvallat, 78705
- GSK Investigational Site
-
Dallas, Texas, Yhdysvallat, 75246
- GSK Investigational Site
-
-
Osallistumiskriteerit
Kelpoisuusvaatimukset
Opintokelpoiset iät
Hyväksyy terveitä vapaaehtoisia
Kuvaus
Sisällyttämiskriteerit:
- Tätä tutkimusta varten seulottujen koehenkilöiden tulee olla HIV-1-tartunnan saaneita ja >=18-vuotiaita.
- Naispuolinen koehenkilö on oikeutettu osallistumaan tutkimukseen ja osallistumaan siihen, jos hän: on ei-hedelmöitysikä, joka on määritelty joko postmenopausaaliseksi (12 kuukauden spontaani amenorrea ja >=45-vuotias) tai fyysisesti kykenemätön tulemaan raskaaksi dokumentoitu munanjohtimen ligaatio, kohdun poisto tai molemminpuolinen munanpoisto tai; on hedelmällisessä iässä ja hänellä on negatiivinen raskaustesti sekä seulonnassa että induktiojakson ensimmäisenä päivänä ja suostuu käyttämään jotakin seuraavista ehkäisymenetelmistä raskauden välttämiseksi 2 viikkoa ennen IP:n antamista koko tutkimuksen ajan ja vähintään 2 viikkoa kaikkien suun kautta otettavien tutkimuslääkkeiden käytön lopettamisen jälkeen ja vähintään 52 viikkoa GSK744 LA:n ja TMC278 LA:n lopettamisen jälkeen: Täydellinen pidättäytyminen yhdynnästä (jos tämä on koehenkilön suosima ja tavanomainen elämäntapa); kaksoisestemenetelmä (miesten kondomi/spermisidi, miesten kondomi/kalvo, diafragma/spermisidi); hyväksytty hormonaalinen ehkäisy; mikä tahansa kohdunsisäinen laite (IUD), jonka julkaistut tiedot osoittavat, että odotettu epäonnistumisaste on < 1 % vuodessa; mieskumppanin sterilointi ennen naispuolisen koehenkilön tuloa tutkimukseen, ja tämä mies on tämän kohteen ainoa kumppani; mikä tahansa muu menetelmä, jonka julkaistut tiedot osoittavat, että alhaisin odotettu epäonnistumisaste on < 1 % vuodessa; kaikkia ehkäisymenetelmiä on käytettävä johdonmukaisesti ja hyväksytyn tuotteen etiketin mukaisesti. Kaikkien tutkimukseen osallistuvien on noudatettava turvallisempia seksuaalisia käytäntöjä, mukaan lukien tehokkaiden estemenetelmien käyttö (esim. miesten kondomi/spermisidi) HIV-tartuntariskin minimoimiseksi.
- HIV-1-infektio dokumentoituna seulonnalla plasma HIV-1 RNA >=1000 c/ml.
- CD4+-solujen määrä >=200 solua/mm^3 (tai suurempi paikallisten ohjeiden mukaan).
- Aiemmin ART-hoitoa käyttämätön määritellään siten, että hänellä on ollut enintään 10 päivää aiempaa hoitoa millään antiretroviraalisella aineella HIV-1-infektion diagnoosin jälkeen. Kaikki aiempi altistuminen HIV-integraasi-inhibiittorille tai ei-nukleosidiselle käänteiskopioijaentsyymin estäjälle on poissulkevaa.
- Ranskalaiset koehenkilöt: Ranskassa tutkimushenkilö voidaan ottaa mukaan tähän tutkimukseen vain, jos hän kuuluu johonkin sosiaaliturvaluokkaan tai on sen edunsaaja.
Poissulkemiskriteerit:
- Naiset, jotka imettävät.
- Kaikki todisteet aktiivisen tautien ja ennaltaehkäisyn keskuksen (CDC) luokan C taudin seulonnassa, paitsi ihon Kaposin sarkooma, joka ei vaadi systeemistä hoitoa.
- Potilaat, joiden tiedetään olevan kohtalainen tai vaikea maksan vajaatoiminta.
- Mikä tahansa olemassa oleva fyysinen tai henkinen tila (mukaan lukien päihteiden väärinkäyttöhäiriö), joka voi tutkijan näkemyksen mukaan häiritä potilaan kykyä noudattaa annostusaikataulua ja/tai protokollan arviointeja tai jotka voivat vaarantaa tutkittavan turvallisuuden.
- Kohde, joka tutkijan arvion mukaan aiheuttaa merkittävän itsemurhariskin. Viimeaikaista itsemurhakäyttäytymistä ja/tai itsemurha-ajatuksia voidaan pitää todisteena vakavasta itsemurhariskistä.
- Potilaalla on tatuointi tai muu dermatologinen sairaus, joka on gluteus-alueen päällä, mikä voi häiritä injektiokohdan reaktioiden tulkintaa.
- Aiempi tai kliinisesti merkittävä hepatiitti viimeisten 6 kuukauden aikana, mukaan lukien krooninen hepatiitti B -virus (HBV) -infektio (HBsAg-positiivinen). Oireettomia henkilöitä, joilla on krooninen hepatiitti C -virus (HCV) -infektio, ei suljeta pois, mutta tutkijoiden on kuitenkin arvioitava huolellisesti, tarvitaanko HCV-infektiolle spesifistä hoitoa. koehenkilöt, joiden odotetaan tarvitsevan tällaista hoitoa tutkimuksen satunnaistetun osan aikana, on suljettava pois.
- Aiempi maksakirroosi yhdessä hepatiittivirusinfektion kanssa tai ilman sitä.
- Jatkuva tai kliinisesti merkittävä haimatulehdus.
- Seuraavien sydänsairauksien historia: sydäninfarkti, kongestiivinen sydämen vajaatoiminta, dokumentoitu hypertrofinen kardiomyopatia, pitkäkestoinen kammiotakykardia.
- Henkilökohtainen tai tiedossa suvussa esiintynyt pitkittynyt QT-oireyhtymä.
- Mikä tahansa tila, joka voi tutkijan mielestä häiritä lääkkeen imeytymistä, jakautumista, aineenvaihduntaa tai erittymistä tai tehdä tutkittavan mahdottomaksi saada tutkimuslääkitystä.
- Aiempi allergia tai intoleranssi tutkimuslääkkeille tai niiden aineosille tai luokkansa lääkkeille. Lisäksi, jos hepariinia käytetään PK-näytteenoton aikana, potilaita, joilla on aiemmin ollut herkkyys hepariinille tai hepariinin aiheuttamaa trombosytopeniaa, ei saa ottaa mukaan.
- Nykyinen tai odotettu kroonisen antikoagulaation tarve.
- Kaikki todisteet primaarisesta resistenssistä, jotka perustuvat seulontatuloksissa esiintyviin merkittäviin resistenssiin liittyviin mutaatioihin tai, jos tiedossa, mihin tahansa historialliseen resistenssitestitulokseen.
- Mikä tahansa todennettu luokan 4 laboratoriopoikkeama.
- Mikä tahansa akuutti laboratoriopoikkeama seulonnassa, joka tutkijan näkemyksen mukaan estäisi koehenkilön osallistumisen tutkittavan yhdisteen tutkimukseen.
- Koehenkilön kreatiniinipuhdistuma on arvioitu <50 ml/min Cockcroft-Gault-menetelmällä.
- Alaniiniaminotransferaasi (ALT) >=5 kertaa normaalin yläraja (ULN). Tutkimukseen voivat osallistua koehenkilöt, joiden ALAT on >2xULN mutta <5xULN, jos tutkijan ja GlaxoSmithKline (GSK) lääketieteellisen monitorin näkemyksen mukaan laboratoriopoikkeavuus ei häiritse tutkimustoimenpiteitä tai vaaranna koehenkilön turvallisuutta.
- Alaniiniaminotransferaasi (ALT) > = 3 x ULN ja bilirubiini > = 1,5 x ULN (>35 % suorasta bilirubiinista).
- Kaikki kliinisesti merkittävät löydökset seulonnassa tai perussähkökardiografissa (EKG), erityisesti: Syke <45 ja >100 lyöntiä minuutissa (miehet) ja <50 ja >100 lyöntiä minuutissa (naiset) (100-110 lyöntiä minuutissa) voidaan tarkistaa uudelleen 30 minuuttia kelpoisuuden tarkistamiseen), QRS-kesto > 120 millisekuntia (ms), QTc-väli (B tai F) > 450 ms; pitkittynyt (>=3 peräkkäistä lyöntiä) tai jatkuva kammiotakykardia; sinus taukoja > 2,5 sekuntia; 2. asteen (tyyppi II) tai korkeampi eteiskammio (AV) katkos; todisteet WPW-oireyhtymästä (Wolff-Parkinson-White) (kammioiden esiherätys); patologiset Q-aallot, jotka määritellään Q-aaltoina > 40 ms TAI syvyyteen > 0,4 mV; mikä tahansa merkittävä rytmihäiriö (joko EKG:ssä tai historiassa), joka tutkijan ja GSK:n lääketieteellisen monitorin mielestä häiritsee yksittäisen koehenkilön turvallisuutta.
- Koehenkilöt, jotka ovat ihmisen leukosyyttiantigeenin (HLA)-B*5701-positiivisia eivätkä pysty käyttämään vaihtoehtoista nukleosidikäänteiskopioijaentsyymin estäjän (NRTI) runkorakennetta (potilaat, jotka ovat HLA-B*5701-positiivisia, voidaan ottaa mukaan, jos he käyttävät vaihtoehtoista NRTI-runkoa, joka eivät sisällä abakaviiria).
- Altistuminen kokeelliselle lääkkeelle ja/tai kokeelliselle rokotteelle 28 päivän tai 5 testiaineen puoliintumisajan tai kaksinkertaisen testiaineen biologisen vaikutuksen keston aikana ennen ensimmäistä IP-annosta sen mukaan, kumpi on pidempi.
- Hoito jollakin seuraavista aineista 28 päivän sisällä seulonnasta; sädehoito, sytotoksiset kemoterapeuttiset aineet, tuberkuloosihoito ja immuunivasteita muuttavat immunomodulaattorit (kuten systeemiset kortikosteroidit, interleukiinit tai interferonit)
- Hoito HIV-1-immunoterapeuttisella rokotteella 90 päivän sisällä seulonnasta.
- Hoito millä tahansa aineella, paitsi yllä sallitulla tunnistetulla ART:lla, jolla on dokumentoitu aktiivisuus HIV-1:tä vastaan 28 päivän sisällä ensimmäisestä IP-annoksesta.
Opintosuunnitelma
Miten tutkimus on suunniteltu?
Suunnittelun yksityiskohdat
- Ensisijainen käyttötarkoitus: Hoito
- Jako: Satunnaistettu
- Inventiomalli: Rinnakkaistehtävä
- Naamiointi: Ei mitään (avoin tarra)
Aseet ja interventiot
Osallistujaryhmä / Arm |
Interventio / Hoito |
|---|---|
|
Kokeellinen: CAB LA 600 mg+RPV LA 900 mg IM-Q8W (huolto- ja pidennysjakso)
Ylläpitojakson ensimmäisenä päivänä osallistujat, jotka läpäisivät induktiojakson onnistuneesti, satunnaistettiin saamaan seuraavat lihaksensisäiset (IM) annokset: Vain päivä 1: CAB pitkävaikutteinen (LA) 800 mg (latausannos annettu kahtena 400 mg IM-injektiona) + RPV LA 900 mg IM; Vain viikko 4: CAB LA 600 mg IM (toinen latausannos, ei RPV); ja viikosta 8 alkaen: CAB LA 600 mg IM + RPV LA 900 mg IM joka 8. viikko (Q8W) 96 viikon ajan.
Tukikelpoisilla osallistujilla oli mahdollisuus jatkaa opintoihin osallistumista jatkokaudella.
|
Steriili valkoinen tai hieman värillinen suspensio, joka sisältää 200 mg/ml GSK744:ää vapaana happona (GSK1265744 vapaa happo), polysorbaatti 20, polyetyleeniglykoli 3350, mannitolia ja injektiovettä, pakattu 3 ml:n USP Type I lasiinjektiopulloon, annettavaksi IM-injektio
Steriili valkoinen suspensio, joka sisältää 300 mg/ml TMC278:aa vapaana emäksenä, poloksameeri 338:a, natriumdivetyfosfaattimonohydraattia, sitruunahappomonohydraattia, glukoosimonohydraattia, natriumhydroksidia, injektionesteisiin käytettävää vettä, pakattu 2 ml:n USP Type I -lasiseen injektiopulloon, annettavaksi: IM-injektio.
|
|
Kokeellinen: CAB LA 400 mg+RPV LA 600 mg IM-Q4W (huolto- ja pidennysjakso)
Ylläpitojakson päivänä 1 osallistujat, jotka läpäisivät menestyksekkäästi induktiojakson, satunnaistettiin saamaan seuraavat IM-annokset: Vain päivä 1: CAB LA 800 mg (latausannos annettu kahtena 400 mg IM-injektiona) + RPV LA 600 mg IM; ja viikosta 4 alkaen: CAB LA 400 mg IM + RPV LA 600 mg IM joka 4. viikko (Q4W) 96 viikon ajan.
Tukikelpoisilla osallistujilla oli mahdollisuus jatkaa opintoihin osallistumista jatkokaudella.
|
Steriili valkoinen tai hieman värillinen suspensio, joka sisältää 200 mg/ml GSK744:ää vapaana happona (GSK1265744 vapaa happo), polysorbaatti 20, polyetyleeniglykoli 3350, mannitolia ja injektiovettä, pakattu 3 ml:n USP Type I lasiinjektiopulloon, annettavaksi IM-injektio
Steriili valkoinen suspensio, joka sisältää 300 mg/ml TMC278:aa vapaana emäksenä, poloksameeri 338:a, natriumdivetyfosfaattimonohydraattia, sitruunahappomonohydraattia, glukoosimonohydraattia, natriumhydroksidia, injektionesteisiin käytettävää vettä, pakattu 2 ml:n USP Type I -lasiseen injektiopulloon, annettavaksi: IM-injektio.
|
|
Active Comparator: CAB 30 mg+ABC/3TC QD (induktiojakso)
Induktiojakson aikana kaikki osallistujat saivat suun kautta kabotegraviiria (CAB) 30 milligrammaa (mg) kerran päivässä (QD) plus abakaviiri/lamivudiini (ABC/3TC) 600/300 mg QD 20 viikon ajan.
He saivat myös suun kautta 25 mg:n Rilpivirine (RPV) -tabletin kerran päivässä induktiojakson neljän viimeisen viikon aikana.
|
Valkoisia tai lähes valkoisia, soikean muotoisia kalvopäällysteisiä 30 mg tabletteja suun kautta.
ABC/3TC kiinteän annoksen yhdistelmä (FDC) oraalinen tabletti, joka sisältää 600 mg ABC:tä (abakaviirisulfaattina) ja 300 mg 3TC:tä
Luonnonvalkoinen, pyöreä, kaksoiskupera, kalvopäällysteinen 25 mg:n rilpiviriini (RPV) tabletti suun kautta.
Kelpoiset koehenkilöt, jotka siirtyvät pidennysjakson aikana oraalisesta hoito-ohjelmasta IM-hoitoon, saavat 2 viikkoa RPV:tä 25 mg kerran päivässä viikoilta 102 viikoksi 104
|
|
Active Comparator: CAB 30 mg+ABC/3TC QD (induktiojakso ja huoltojakso)
Ylläpitojakson ensimmäisenä päivänä osallistujat, jotka läpäisivät induktiojakson onnistuneesti, satunnaistettiin saamaan CAB- ja ABC/3TC QD:tä 96 viikon ajan.
Tukikelpoisilla osallistujilla oli mahdollisuus jatkaa tutkimukseen osallistumista jatkojaksolla vaihtamalla valitsemaansa optimoituun IM CAB LA+ RPV LA -ohjelmaan (Q8W tai Q4W).
|
Valkoisia tai lähes valkoisia, soikean muotoisia kalvopäällysteisiä 30 mg tabletteja suun kautta.
ABC/3TC kiinteän annoksen yhdistelmä (FDC) oraalinen tabletti, joka sisältää 600 mg ABC:tä (abakaviirisulfaattina) ja 300 mg 3TC:tä
Luonnonvalkoinen, pyöreä, kaksoiskupera, kalvopäällysteinen 25 mg:n rilpiviriini (RPV) tabletti suun kautta.
Kelpoiset koehenkilöt, jotka siirtyvät pidennysjakson aikana oraalisesta hoito-ohjelmasta IM-hoitoon, saavat 2 viikkoa RPV:tä 25 mg kerran päivässä viikoilta 102 viikoksi 104
|
|
Kokeellinen: Optimoitu CAB LA 600 mg+RPV LA 900 mg IM-Q8W (pidennysjakso)
Osallistujat, jotka suorittivat 96 viikkoa CAB 30 mg + ABC/3TC QD-hoitoa ylläpitojaksolla, siirtyivät jatkojaksoon ja saivat optimoidun latausannoksen CAB LA 600 mg + RPV LA 900 mg IM viikolla 100 ja viikolla 104 ja sen jälkeen CAB LA 600 mg+RPV LA 900 mg IM-Q8W laajennusvaiheessa.
Osallistujia seurattiin jatkoajan loppuun asti.
|
Steriili valkoinen tai hieman värillinen suspensio, joka sisältää 200 mg/ml GSK744:ää vapaana happona (GSK1265744 vapaa happo), polysorbaatti 20, polyetyleeniglykoli 3350, mannitolia ja injektiovettä, pakattu 3 ml:n USP Type I lasiinjektiopulloon, annettavaksi IM-injektio
Steriili valkoinen suspensio, joka sisältää 300 mg/ml TMC278:aa vapaana emäksenä, poloksameeri 338:a, natriumdivetyfosfaattimonohydraattia, sitruunahappomonohydraattia, glukoosimonohydraattia, natriumhydroksidia, injektionesteisiin käytettävää vettä, pakattu 2 ml:n USP Type I -lasiseen injektiopulloon, annettavaksi: IM-injektio.
|
|
Kokeellinen: Optimoitu CAB LA 400 mg+RPV LA 600 mg IM-Q4W (pidennysjakso)
Osallistujat, jotka suorittivat 96 viikkoa CAB 30 mg + ABC/3TC QD-hoitoa ylläpitojaksolla, siirtyivät jatkojaksoon ja saivat optimoidun latausannoksen CAB LA 400 mg + RPV LA 900 mg IM viikolla 100, jota seurasi CAB LA 400 mg + RPV LA 900 mg IM-Q8W laajennusvaiheessa.
Osallistujia seurattiin jatkoajan loppuun asti.
|
Steriili valkoinen tai hieman värillinen suspensio, joka sisältää 200 mg/ml GSK744:ää vapaana happona (GSK1265744 vapaa happo), polysorbaatti 20, polyetyleeniglykoli 3350, mannitolia ja injektiovettä, pakattu 3 ml:n USP Type I lasiinjektiopulloon, annettavaksi IM-injektio
Steriili valkoinen suspensio, joka sisältää 300 mg/ml TMC278:aa vapaana emäksenä, poloksameeri 338:a, natriumdivetyfosfaattimonohydraattia, sitruunahappomonohydraattia, glukoosimonohydraattia, natriumhydroksidia, injektionesteisiin käytettävää vettä, pakattu 2 ml:n USP Type I -lasiseen injektiopulloon, annettavaksi: IM-injektio.
|
|
Muut: Pitkän aikavälin seurantaryhmä
Tähän ryhmään kuului osallistujia, jotka poistettiin CAB LA+RPV LA IM -hoito-ohjelmista protokollakriteerien perusteella ja joiden edellytettiin pääsyä valitsemaansa Highly Active Antiretroviral Therapy (HAART) -hoitoon.
Osallistujia seurattiin noin 52 viikon ajan.
|
Osallistujan valitsema erittäin aktiivinen antiretroviraalinen hoito tutkijan suositusten ja saatavuuden perusteella.
|
Mitä tutkimuksessa mitataan?
Ensisijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on plasman ihmisen immuunikatovirus-1 (HIV-1) ribonukleiinihappo (RNA) -taso alle 50 kopiota/millilitra (c/ml) viikolla 32
Aikaikkuna: Viikko 32
|
Prosenttiosuus osallistujista, joilla on HIV-1 RNA
|
Viikko 32
|
|
Niiden osallistujien määrä, joilla on protokollalla määritelty virologinen epäonnistuminen (PDVF) viikkoon 32 asti
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
Virologinen vajaatoiminta määriteltiin joksikin seuraavista: (1) vasteen puuttuminen, joka ilmaistaan alle 1,0 logaritmin arvoon 10 (log10) c/ml:n väheneminen plasman HIV-1 RNA:ssa 4 viikon kuluttua induktiojakson aloittamisesta. varmistetaan myöhemmin, ellei plasman HIV-1 RNA ole < 400 c/ml; (2) Rebound, kuten kaksi peräkkäistä plasman HIV-1 RNA -tasoa osoittaa > = 200 c/ml aikaisemman suppression jälkeen < 200 c/ml; (3) Rebound, kuten osoittaa kaksi peräkkäistä plasman HIV-1 RNA:ta, jotka ovat > 0,5 log10 c/ml plasman HIV-1 RNA:n lisäys tutkimuksen alimmasta arvosta, jossa alhaisin HIV-1 RNA-arvo on >=200 c/ ml.
|
Viikolle 32 asti
|
|
Niiden osallistujien määrä, joilla on jokin vakava haittatapahtuma (SAE) ja mikä tahansa ei-vakava haittatapahtuma (ei-SAE) (induktiojakso)
Aikaikkuna: Jopa 20 viikkoa
|
AE määritellään osallistujassa tai kliiniseen tutkimukseen osallistuneessa tapahtuvaksi ei-toivotuksi lääketieteelliseksi tapahtumaksi, joka liittyy ajallisesti lääkkeen käyttöön, riippumatta siitä, katsotaanko se liittyväksi lääkkeeseen vai ei.
SAE määritellään mitä tahansa ei-toivotuksi lääketieteelliseksi tapahtumaksi, joka millä tahansa annoksella johtaa kuolemaan, on hengenvaarallinen, vaatii sairaalahoitoa tai olemassa olevan sairaalahoidon pidentämistä, johtaa vammaan/työkyvyttömyyteen tai on synnynnäinen poikkeavuus/sikiövaurio, tärkeitä lääketieteellisiä tapahtumia, jotka saattaa vaatia lääketieteellistä tai kirurgista toimenpidettä, lääkkeiden aiheuttama maksavaurio, johon liittyy hyperbilirubinemia.
|
Jopa 20 viikkoa
|
|
Niiden osallistujien määrä, joilla on jokin vakava haittatapahtuma (SAE) ja mikä tahansa ei-vakava haittatapahtuma (ei-SAE) (huoltojakso)
Aikaikkuna: Jopa keskimäärin 59 viikkoa
|
AE määritellään osallistujassa tai kliiniseen tutkimukseen osallistuneessa tapahtuvaksi ei-toivotuksi lääketieteelliseksi tapahtumaksi, joka liittyy ajallisesti lääkkeen käyttöön, riippumatta siitä, katsotaanko se liittyväksi lääkkeeseen vai ei.
SAE määritellään mitä tahansa ei-toivotuksi lääketieteelliseksi tapahtumaksi, joka millä tahansa annoksella johtaa kuolemaan, on hengenvaarallinen, vaatii sairaalahoitoa tai olemassa olevan sairaalahoidon pidentämistä, johtaa vammaan/työkyvyttömyyteen tai on synnynnäinen poikkeavuus/sikiövaurio, tärkeitä lääketieteellisiä tapahtumia, jotka saattaa vaatia lääketieteellistä tai kirurgista toimenpidettä, lääkkeiden aiheuttama maksavaurio, johon liittyy hyperbilirubinemia.
Esitetyt tiedot sisältävät kaikki perustilan induktiojakson ja ylläpitojakson jälkeiset haittatapahtumat sekä pitkän aikavälin seurantajakson haittatapahtumat niille osallistujille, jotka eivät tulleet jatkojaksoon.
|
Jopa keskimäärin 59 viikkoa
|
|
Niiden osallistujien määrä, joilla on perustilanteen jälkeisiä haittatapahtumia enimmäistoksisuusasteen mukaan
Aikaikkuna: Jopa keskimäärin 59 viikkoa
|
AE määritellään osallistujassa tai kliiniseen tutkimukseen osallistuneessa tapahtuvaksi ei-toivotuksi lääketieteelliseksi tapahtumaksi, joka liittyy ajallisesti lääkkeen käyttöön, riippumatta siitä, katsotaanko se liittyväksi lääkkeeseen vai ei.
Toksisuus luokiteltiin hankitun immuunikatooireyhtymän (DAIDS) luokituskriteerien mukaan, jossa aste 1 - lievä, aste 2 - keskivaikea, aste 3 - vakava, aste 4 - mahdollisesti hengenvaarallinen.
Esitetyt tiedot sisältävät kaikki perushoidon jälkeiset induktiojakson ja MP-toksuudet sekä LTFP-toksuudet niiltä osallistujilta, jotka eivät tulleet jatkojaksoon.
Niiden osallistujien määrä, joilla oli perustilanteen jälkeisiä haittavaikutuksia maksimi toksisuusasteen mukaan, on esitetty.
|
Jopa keskimäärin 59 viikkoa
|
|
Niiden osallistujien määrä, joilla on kliinisen kemian parametrien enimmäismäärä perustilan jälkeisiä ilmeneviä toksisuuksia
Aikaikkuna: Jopa keskimäärin 59 viikkoa
|
Kliiniset kemialliset parametrit aspartaattiaminotransferaasi (AST), alaniiniaminotransferaasi (ALT), alkalinen fosfataasi (ALP), hiilidioksidipitoisuus (CO2)/bikarbonaatti (HCO3), kolesteroli, kreatiinikinaasi (CK), glukoosi, matalatiheyksinen lipoproteiini (LDL) ) arvioitiin kolesteroli, lipaasi, kalium ja natrium, kokonaisbilirubiini (TBIL) ja triglyseridit.
Toksisuus luokiteltiin hankitun immuunikatooireyhtymän (DAIDS) luokituskriteerien mukaan, jossa aste 1 - lievä, aste 2 - keskivaikea, aste 3 - vakava, aste 4 - mahdollisesti hengenvaarallinen.
Esitetyt tiedot sisältävät kaikki perushoidon jälkeiset induktiojakson ja MP-toksuudet sekä LTFP-toksuudet niiltä osallistujilta, jotka eivät tulleet jatkojaksoon.
Sellaisten osallistujien lukumäärä, joilla oli milloin tahansa perustilanteen jälkeinen enimmäistoksisuus missä tahansa kemiallisessa parametrissa, on esitetty.
|
Jopa keskimäärin 59 viikkoa
|
|
Niiden osallistujien määrä, joilla on suurimmat perustilan jälkeiset ilmenevät myrkyllisyydet hematologisille parametreille
Aikaikkuna: Jopa keskimäärin 59 viikkoa
|
Hematologiset parametrit hemoglobiini, verihiutaleiden määrä, neutrofiilien kokonaismäärä ja valkosolujen määrä arvioitiin.
Toksisuus luokiteltiin DAIDS-luokituskriteerien mukaan, jossa aste 1 - lievä, aste 2 - keskivaikea, aste 3 - vakava, aste 4 - mahdollisesti hengenvaarallinen.
Esitetyt tiedot sisältävät kaikki perushoidon jälkeiset induktiojakson ja MP-toksuudet sekä LTFP-toksuudet niiltä osallistujilta, jotka eivät tulleet jatkojaksoon.
Sellaisten osallistujien lukumäärä, joilla oli milloin tahansa perustilanteen jälkeinen maksimaalinen toksisuus missä tahansa hematologisessa parametrissa.
|
Jopa keskimäärin 59 viikkoa
|
|
Osallistujien määrä, joilla oli perustilan jälkeiset virtsan mittatikkutulokset
Aikaikkuna: Jopa keskimäärin 59 viikkoa
|
Virtsan mittatikku sisälsi piilevää virtsan verta, virtsan glukoosia, virtsan ketoneja, virtsan nitriittiä, virtsan proteiinia ja virtsan leukosyyttejä.
Mittatikkutesti antaa tuloksia puolikvantitatiivisesti ja virtsan analyysiparametrien tulokset voidaan lukea positiivisina, jälkiä, 1+, 2+ ja 3+, jotka osoittavat suhteellisia pitoisuuksia virtsanäytteessä.
Esitetyt tiedot sisältävät kaikki lähtötilanteen jälkeiset mittatikun tulokset induktio- ja huoltojaksojen aikana sekä LTFP niiltä osallistujilta, jotka eivät osallistuneet jatkojaksoon.
|
Jopa keskimäärin 59 viikkoa
|
Toissijaiset tulostoimenpiteet
Tulosmittaus |
Toimenpiteen kuvaus |
Aikaikkuna |
|---|---|---|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla on plasman HIV-1 RNA:ta
Aikaikkuna: Viikko -20, Viikko -16, Viikko -12, Viikko -8, Viikko -4, Päivä 1
|
Prosenttiosuus osallistujista, joilla on HIV-1 RNA
|
Viikko -20, Viikko -16, Viikko -12, Viikko -8, Viikko -4, Päivä 1
|
|
Plasman HIV-1-RNA:n absoluuttiset arvot CAB:n 30 mg plus ABC/3TC:n oraaliselle annokselle (induktiojakso)
Aikaikkuna: Viikko -20, Viikko -16, Viikko -12, Viikko -8, Viikko -4, Päivä 1
|
Plasmanäytteet kvantitatiiviselle HIV-1 RNA:lle kerättiin ilmoitettuina ajankohtina.
HIV-1 RNA:n log10-arvot on esitetty.
|
Viikko -20, Viikko -16, Viikko -12, Viikko -8, Viikko -4, Päivä 1
|
|
Muutos lähtötasosta plasman HIV-1 RNA:ssa, CAB 30 mg plus ABC/3TC (induktiojakso) suun kautta
Aikaikkuna: Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
Plasmanäytteet kvantitatiiviselle HIV-1 RNA:lle kerättiin ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäisen induktiojakson päivämäärään saakka CAB 30 mg plus ABC/3TC mukaan lukien.
Muutos lähtötasosta määriteltiin seuraavasti: HIV-1 RNA (log 10) lähtötilanteen jälkeisellä käynnillä miinus HIV-1 RNA (log 10) lähtötilanteessa.
|
Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
|
Erilaistumisklusterin 4+ (CD4+) absoluuttiset arvot CAB:n 30 mg plus ABC/3TC:n oraaliselle annokselle (induktiojakso)
Aikaikkuna: Viikko -20, Viikko -16, Viikko -12, Viikko -4, Päivä 1
|
Verinäytteet kerättiin määrättyinä ajankohtina CD4+:n arvioimiseksi virtaussytometriaa käyttäen.
CD4+:n keski- ja keskihajonta-arvot on esitetty.
|
Viikko -20, Viikko -16, Viikko -12, Viikko -4, Päivä 1
|
|
Muutos lähtötilanteesta CD4+:ssa, CAB 30 mg plus ABC/3TC (induktiojakso) suun kautta
Aikaikkuna: Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -4, päivä 1
|
Verinäytteet kerättiin määrättyinä ajankohtina CD4+:n arvioimiseksi.
Se arvioitiin virtaussytometrialla.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäisen induktiojakson päivämäärään saakka CAB 30 mg plus ABC/3TC mukaan lukien.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -4, päivä 1
|
|
Osallistujien määrä, joilla on haittavaikutuksia vakavuusasteen mukaan, CAB 30 mg plus ABC/3TC (induktiojakso) suun kautta
Aikaikkuna: Jopa 20 viikkoa
|
AE on mikä tahansa ei-toivottu lääketieteellinen tapahtuma kliinisen tutkimuksen osanottajassa, joka liittyy ajallisesti lääkkeen käyttöön riippumatta siitä, katsotaanko sen liittyvän lääkkeeseen vai ei.
Tutkija arvioi haittatapahtumat ja arvioi ne DAIDS-toksisuusluokituksen mukaan, jossa aste 1 = lievä, 2 = keskivaikea, 3 = vakava, 4 = mahdollisesti hengenvaarallinen.
Mitä korkeampi arvosana, sitä vakavammat oireet.
Haittavaikutuksia saaneiden osallistujien lukumäärä maksimiarvosanan mukaan on esitetty.
|
Jopa 20 viikkoa
|
|
Osallistujien lukumäärä, joilla on suurin mahdollinen hematologisten parametrien jälkeinen myrkyllisyys, oraalinen CAB 30 mg plus ABC/3TC (induktiojakso)
Aikaikkuna: Viikolle 20 asti
|
Hematologiset parametrit hemoglobiini, verihiutaleiden määrä, neutrofiilien kokonaismäärä ja valkosolujen määrä arvioitiin.
Laboratoriotoksisuudet luokiteltiin DAIDS-luokituskriteerien mukaan, jossa aste 1 - lievä, aste 2 - keskivaikea, aste 3 - vakava, aste 4 - mahdollisesti hengenvaarallinen.
Sellaisten osallistujien lukumäärä, joilla oli milloin tahansa perustilanteen jälkeinen maksimaalinen toksisuus missä tahansa hematologisessa parametrissa.
|
Viikolle 20 asti
|
|
Osallistujien lukumäärä, joilla on suurin mahdollinen kliinisen kemian parametrien jälkeinen myrkyllisyys, suun kautta annetulla CAB 30 mg plus ABC/3TC:llä (induktiojakso)
Aikaikkuna: Jopa 20 viikkoa
|
Kliiniset kemialliset parametrit AST, ALT, ALP, CO2/HC03, kolesteroli, CK, glukoosi, LDL-kolesteroli, lipaasi, kalium ja natrium, kokonais-TBIL ja triglyseridit arvioitiin.
Laboratoriotoksisuudet luokiteltiin DAIDS-luokituskriteerien mukaan, jossa aste 1 - lievä, aste 2 - keskivaikea, aste 3 - vakava, aste 4 - mahdollisesti hengenvaarallinen.
Sellaisten osallistujien lukumäärä, joilla oli milloin tahansa perustilanteen jälkeinen enimmäistoksisuus missä tahansa kemiallisessa parametrissa, on esitetty.
|
Jopa 20 viikkoa
|
|
Muutos lähtötasosta kliinisen kemian parametreissa: ALT, ALP, AST ja CK (induktiojakso)
Aikaikkuna: Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
Verinäytteitä kerättiin kliinisen kemian parametrien, mukaan lukien ALT, ALP, AST ja CK, analysointia varten osoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäisen induktiojakson päivämäärään saakka CAB 30 mg plus ABC/3TC mukaan lukien.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
|
Muutos lähtötasosta kliinisen kemian parametrissa: Albumiini (induktiojakso)
Aikaikkuna: Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
Verinäytteet kerättiin kliinisen kemian parametrin: albumiinin analysointia varten osoitetuissa ajankohdissa.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäisen induktiojakson päivämäärään saakka CAB 30 mg plus ABC/3TC mukaan lukien.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
|
Kliinisen kemian parametrien muutos lähtötasosta: kokonaisbilirubiini ja kreatiniini (induktiojakso)
Aikaikkuna: Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
Verinäytteet kerättiin kliinisen kemian parametrien, mukaan lukien kokonaisbilirubiinin ja kreatiniinin, analysoimiseksi ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäisen induktiojakson päivämäärään saakka CAB 30 mg plus ABC/3TC mukaan lukien.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
|
Kliinisen kemian parametrien muutos lähtötasosta: CO2, kloridi, kolesteroli, glukoosi, kalium, natrium, triglyseridi ja urea (induktiojakso)
Aikaikkuna: Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
Verinäytteitä kerättiin kliinisen kemian parametrien, mukaan lukien kokonaisCO2:n, kloridin, kolesterolin, glukoosin, kaliumin, natriumin, triglyseridin ja urean, analysoimiseksi ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäisen induktiojakson päivämäärään saakka CAB 30 mg plus ABC/3TC mukaan lukien.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
|
Muutos lähtötasosta kliinisen kemian parametrissa: lipaasi (induktiojakso)
Aikaikkuna: Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
Verinäytteet kerättiin kliinisen kemian parametrin: lipaasin analysointia varten osoitetuissa ajankohdissa.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäisen induktiojakson päivämäärään saakka CAB 30 mg plus ABC/3TC mukaan lukien.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
|
Muutos lähtötasosta hematologisissa parametreissa: basofiilit, eosinofiilit, lymfosyytit, neutrofiilien kokonaismäärä, monosyytit, verihiutalemäärä ja valkosolujen määrä (induktiojakso)
Aikaikkuna: Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
Verinäytteet kerättiin hematologisten parametrien analysointia varten: basofiilit, eosinofiilit, lymfosyytit, neutrofiilien kokonaismäärä, monosyytit, verihiutalemäärä ja valkosolujen määrä ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäisen induktiojakson päivämäärään saakka CAB 30 mg plus ABC/3TC mukaan lukien.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
|
Muutos lähtötasosta hematologisessa parametrissa: Hematokriitti (induktiojakso)
Aikaikkuna: Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
Verinäytteet kerättiin hematologisen parametrin: Hematokriitti -analyysiä varten ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäisen induktiojakson päivämäärään saakka CAB 30 mg plus ABC/3TC mukaan lukien.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
|
Muutos lähtötasosta hematologisessa parametrissa: Hemoglobiini (induktiojakso)
Aikaikkuna: Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
Verinäytteet kerättiin hematologisen parametrin: Hemoglobiinin analysointia varten osoitetuissa ajankohtana.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäisen induktiojakson päivämäärään saakka CAB 30 mg plus ABC/3TC mukaan lukien.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
|
Muutos lähtötilanteesta hematologisessa parametrissa: keskimääräinen kudostilavuus (induktiojakso)
Aikaikkuna: Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
Verinäytteet kerättiin hematologisen parametrin analysointia varten: Corpuscle Volume keskimääräinen määrä ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäisen induktiojakson päivämäärään saakka CAB 30 mg plus ABC/3TC mukaan lukien.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
|
Muutos lähtötasosta hematologisessa parametrissa: punasolujen määrä (induktiojakso)
Aikaikkuna: Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
Verinäytteet kerättiin hematologisen parametrin analysointia varten: punasolujen määrä ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäisen induktiojakson päivämäärään saakka CAB 30 mg plus ABC/3TC mukaan lukien.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Lähtötilanne (viikko -20) ja viikko -16, viikko -12, viikko -8, viikko -4, päivä 1
|
|
AE-potilaiden määrä vakavuusasteen mukaan viikolla 32 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
AE on mikä tahansa ei-toivottu lääketieteellinen tapahtuma kliinisen tutkimuksen osanottajassa, joka liittyy ajallisesti lääkkeen käyttöön riippumatta siitä, katsotaanko sen liittyvän lääkkeeseen vai ei.
Tutkija arvioi haittatapahtumat ja arvioi ne DAIDS-toksisuusluokituksen mukaan, jossa aste 1 = lievä, 2 = keskivaikea, 3 = vakava, 4 = mahdollisesti hengenvaarallinen).
Mitä korkeampi arvosana, sitä vakavammat oireet.
Haittavaikutuksia saaneiden osallistujien lukumäärä maksimiarvosanan mukaan on esitetty.
|
Viikolle 32 asti
|
|
CAB LA:n (Q8W IM Dosing) pohjapitoisuus (Ctrough), jota käytetään vakaan tilan arvioimiseen (huoltojakso)
Aikaikkuna: Ennakkoannos viikoilla 16, 24 ja 32
|
Verinäytteet kerättiin ilmoitettuina ajankohtina CAB LA:n PK-analyysiä varten.
Ctrough on pienin pitoisuus, jonka lääke saavuttaa ennen seuraavan annoksen antamista.
CAB LA:n (Q8W IM-annostelu) Ctrough-arvot, joita otettiin huomioon vakaan tilan arvioinnissa, on esitetty.
|
Ennakkoannos viikoilla 16, 24 ja 32
|
|
CAB LA:n (Q4W IM Dosing) läpivienti, jota käytetään vakaan tilan arvioimiseen (huoltojakso)
Aikaikkuna: Ennakkoannos viikoilla 16, 20, 24, 28 ja 32
|
Verinäytteet kerättiin ilmoitettuina ajankohtina CAB LA:n PK-analyysiä varten.
Ctrough on pienin pitoisuus, jonka lääke saavuttaa ennen seuraavan annoksen antamista.
CAB LA:n (Q4W IM-annostelu) Ctrough-arvot, joita otettiin huomioon vakaan tilan arvioinnissa, on esitetty.
|
Ennakkoannos viikoilla 16, 20, 24, 28 ja 32
|
|
RPV LA:n (Q8W IM-annostelu) Ctrough, jota käytetään vakaan tilan arvioimiseen (huoltojakso)
Aikaikkuna: Ennakkoannos viikoilla 16, 24 ja 32
|
Verinäytteet kerättiin ilmoitettuina ajankohtina RPV LA:n PK-analyysiä varten.
Ctrough on pienin pitoisuus, jonka lääke saavuttaa ennen seuraavan annoksen antamista.
Ctrough-arvot RPV LA:lle (Q8W IM-annostelu), joita otettiin huomioon vakaan tilan arvioinnissa, on esitetty.
|
Ennakkoannos viikoilla 16, 24 ja 32
|
|
RPV LA:n (Q4W IM-annostelu) Ctrough, jota käytetään vakaan tilan arvioimiseen (huoltojakso)
Aikaikkuna: Ennakkoannos viikoilla 16, 20, 24, 28 ja 32
|
Verinäytteet kerättiin ilmoitettuina ajankohtina RPV LA:n PK-analyysiä varten.
Ctrough on pienin pitoisuus, jonka lääke saavuttaa ennen seuraavan annoksen antamista.
Ctrough-arvot RPV LA:lle (Q4W IM-annostelu), joita otettiin huomioon vakaan tilan arvioinnissa, on esitetty.
|
Ennakkoannos viikoilla 16, 20, 24, 28 ja 32
|
|
Farmakodynaaminen vaste (HIV-1 RNA
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
Logistista regressiota käytettiin tutkimaan korrelaatiota farmakodynaamisten vasteiden (HIV-1 RNA:n) välillä
|
Viikolle 32 asti
|
|
Farmakodynaaminen vaste (HIV-1 RNA
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
Logistista regressiota käytettiin tutkimaan korrelaatiota farmakodynaamisten vasteiden (HIV-1 RNA:n) välillä
|
Viikolle 32 asti
|
|
Virologinen epäonnistuminen (MSDF-algoritmista) suhteessa CAB LA:n ja RPV LA:n PK-parametriin (keskiarvo C0) viikolla 32 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
Logistista regressiota käytettiin tutkimaan korrelaatiota virologisen epäonnistumisen viikolla 32 ja plasman PK-parametrin välillä: CAB LA:n ja RPV LA:n keskimääräinen C0 per käsi käyttäen MSDF (Missing, Switch or Discontinuation = Failure) -algoritmia.
Arviot saatiin logistisesta tilastomallista, jossa riippuva muuttuja on "virologinen epäonnistuminen" ja riippumaton muuttuja on PK-parametri (keskiarvo C0).
Kaltemat ja standardivirhe esitetään.
Arvioitu vaikutus edustaa muutosta logaritmissa, kun PK-parametrin keskiarvo C0 kasvaa yhden yksikön verran.
|
Viikolle 32 asti
|
|
Virologinen vika (MSDF-algoritmista) suhteessa CAB LA:n ja RPV LA:n PK-parametriin (Cmax) viikolla 32 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
Logistista regressiota käytettiin tutkimaan korrelaatiota virologisen epäonnistumisen viikolla 32 ja plasman PK-parametrin välillä: CAB LA:n ja RPV LA:n Cmax per käsi käyttäen MSDF (Missing, Switch or Discontinuation = Failure) -algoritmia.
Arviot saatiin logistisesta tilastomallista, jossa riippuva muuttuja on "virologinen epäonnistuminen" ja riippumaton muuttuja on PK-parametri (Cmax).
Kaltemat ja standardivirhe esitetään.
Arvioitu vaikutus edustaa muutosta logaritmissa, kun PK-parametri Cmax kasvaa yhdellä yksiköllä.
|
Viikolle 32 asti
|
|
Niiden osallistujien määrä, joilla on hoitoon liittyvä genotyyppiresistenssi
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
Plasmanäytteet kerättiin arvioimaan hoitoon liittyvää genotyyppiresistenssiä osallistujilta, jotka olivat vahvistaneet virologisen epäonnistumisen.
Niiden osallistujien lukumäärä, joilla oli integraasi-inhibiittorimutaatioita (INI) tai merkittäviä muiden luokkien mutaatioita (nukleosidikäänteiskopioijaentsyymin estäjä [NRTI], ei-nukleosidinen käänteiskopioijaentsyymin estäjä [NNRTI], proteaasi-inhibiittori [PI]), esitetään.
|
Viikolle 32 asti
|
|
Niiden osallistujien määrä, joilla on hoidon alkanut fenotyyppinen resistenssi
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
Plasmanäytteitä kerättiin lääkeresistenssitestausta varten.
Yhteenveto tehtiin niiden osallistujien lukumäärästä, joilla oli hoidosta ilmennyt fenotyyppinen resistenssi INI-, NNRTI-, NRTI- ja/tai PI-resistenssille.
Lääkkeen yleinen herkkyys luokiteltiin herkäksi, osittain herkäksi ja resistentiksi.
|
Viikolle 32 asti
|
|
Prosenttiosuus osallistujista, joilla on plasman HIV-1 RNA -taso
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
Prosenttiosuus osallistujista, joilla on HIV-1 RNA
|
Viikolle 32 asti
|
|
Prosenttiosuus osallistujista, joilla on protokollalla määritetty virologinen epäonnistuminen (PDVF) viikolla 32 alaryhmittäin (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
Virologinen vajaatoiminta määriteltiin joksikin seuraavista: (1) vasteen puuttuminen, mikä osoittaa alle 1,0 log10 c/ml:n laskun plasman HIV-1-RNA:ssa 4 viikon kuluttua induktiojakson aloittamisesta, mikä vahvistetaan myöhemmin, ellei plasman HIV-1 RNA on < 400 c/ml; (2) Palautus, kuten osoittaa kaksi peräkkäistä plasman HIV-1 RNA -tasoa > = 200 c/ml aiemman suppression jälkeen 0,5 log10 c/ml:n lisäykseen plasman HIV-1 RNA:ssa tutkimuksen alimmasta arvosta, jossa alhaisin HIV-1 RNA-arvo on >=200 c/ml.
Tiedot esitetään seuraavista alaryhmistä: plasman HIV-1-RNA-tasot lähtötilanteessa, CD4+-solujen lähtötasot, rotu ja HIV-riskitekijä (homoseksuaalinen kontakti [HC] ja ei-injektoitavien huumeiden käyttäjä).
|
Viikolle 32 asti
|
|
HIV-hoidon tyytyväisyyskysely - Muuta versiota (HIVTSQ[c]) Kokonaispisteet viikolla 32 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikko 32
|
HIVTSQ(c) kehitettiin arvioimaan HIV-hoitoja ja osallistujien tyytyväisyyttä.
Siinä on yhteensä 14 tuotetta ja jokainen kohde on arvosteltu +3:sta ("paljon tyytyväisempi", "paljon kätevämpi", "paljon joustavampi" jne.) -3:een ("paljon vähemmän tyytyväinen", "paljon vähemmän kätevä"). , "paljon vähemmän joustava" jne.).
Kohdat 1–12 (pois lukien kohdat 7b ja 9b) lasketaan yhteen, jolloin saadaan kokonaishoitotyytyväisyyspiste (muutos), jonka mahdollinen vaihteluväli on -33–+33.
Mitä korkeampi pistemäärä, sitä enemmän hoitoon tyytyväisyys paranee; mitä pienempi pistemäärä, sitä enemmän hoitotyytyväisyys heikkenee.
|
Viikko 32
|
|
HIV-lääkityskyselyn (HIVMQ) kohdan E ja F pisteet saaneiden osallistujien määrä viikolla 32 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikko 32
|
HIVMQ kehitettiin arvioimaan osallistujien ilmoittamaa lääkityksen noudattamista.
Siinä on 6 kohdetta (a, b, c, d, e, f).
Kohta E (Kuinka usein mielestäsi on epämukavaa tai vaikeaa ottaa/saa lääkkeitä suosituksen mukaisesti?) ja kohta F (Kuinka paljon kipua/epämukavuutta olet kokenut tämän lääkkeen kanssa?).
Jokainen näistä kahdesta pisteestä pisteytetään 0:sta (ei koskaan) 6:een (koko ajan).
Mitä korkeampi pistemäärä, sitä paremmin sitoutuminen lääkitykseen.
Osallistujien lukumäärä, joilla on HIVMQ Item E- ja F -pisteet viikolla 32 pisteluokkien mukaan (0: ei koskaan - 6: koko ajan).
|
Viikko 32
|
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joiden plasman HIV-1 RNA -taso <50 c/ml ja <200 c/ml viikon 96 aikana (huoltojakso)
Aikaikkuna: Päivästä 1 viikkoon 96
|
Niiden osallistujien prosenttiosuus, joilla oli HIV-1 RNA < 50 c/ml ja < 200 c/ml, saatiin käyttämällä FDA Snapshot -algoritmia.
Algoritmi käsitteli kaikki osallistujat, joilla ei ollut HIV-1 RNA -tietoja kiinnostavalla vierailulla (johtuen puuttuvista tiedoista tai tutkimustuotteen lopettamisesta ennen vierailuikkunaa) sekä osallistujia, jotka vaihtavat samanaikaista ART-hoitoaan ennen kiinnostuksen kohteena olevaa käyntiä. -vastaajat.
|
Päivästä 1 viikkoon 96
|
|
Osallistujien määrä, joiden protokollalla on määritetty virologinen epäonnistuminen viikolla 32 ja 48 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 48
|
Virologinen epäonnistuminen määriteltiin joksikin seuraavista: (1) vasteen puuttuminen, mikä osoittaa alle 1,0 log10 c/ml:n laskun plasman HIV-1 RNA:ssa 4 viikon kuluttua induktiojakson aloittamisesta, mikä vahvistetaan myöhemmin, ellei plasman HIV-1 RNA on < 400 c/ml; (2) Rebound, kuten kaksi peräkkäistä plasman HIV-1 RNA -tasoa osoittaa > = 200 c/ml aikaisemman suppression jälkeen < 200 c/ml; (3) Rebound, kuten osoittaa kaksi peräkkäistä plasman HIV-1 RNA:ta, jotka ovat > 0,5 log10 c/ml lisäystä plasman HIV-1 RNA:ssa tutkimuksen alimmasta arvosta, jossa alin HIV-1 RNA-arvo on >=200 c/ ml.
|
Viikoilla 32 ja 48
|
|
Plasman HIV-1 RNA:n absoluuttinen arvo viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96
|
Plasmanäytteet kvantitatiivista HIV-1 RNA -analyysiä varten kerättiin ilmoitettuina ajankohtina ylläpitojakson aikana.
HIV-1 RNA:n log10-arvot on esitetty.
SD=0,000 määritellään seuraavasti: jos tietyllä aikapisteellä analysoidut osallistujat ovat saaneet samat arvot, SD:n katsotaan olevan yhtä suuri kuin 0,000.
|
Viikoilla 32 ja 96
|
|
Muutos lähtötasosta plasman HIV-1 RNA:ssa viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
Plasmanäytteet kvantitatiivista HIV-1 RNA -analyysiä varten kerättiin ilmoitettuina ajankohtina ylläpitojakson aikana.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäiseen induktiojaksoon saakka, kun CAB 30 mg plus ABC/3TC on annettu.
Muutos lähtötasosta määriteltiin seuraavasti: HIV-1 RNA (log 10) lähtötilanteen jälkeisellä käynnillä miinus HIV-1 RNA (log 10) lähtötilanteessa.
|
Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
|
CD4+:n absoluuttinen arvo viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96
|
Verinäytteet kerättiin määrättyinä ajankohtina CD4+:n arvioimiseksi.
Se arvioitiin virtaussytometrialla.
|
Viikoilla 32 ja 96
|
|
Muutos lähtötilanteesta CD4+:ssa viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
Verinäytteet kerättiin määrättyinä ajankohtina CD4+:n arvioimiseksi.
Se arvioitiin virtaussytometrialla.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäiseen induktiojaksoon saakka, kun CAB 30 mg plus ABC/3TC on annettu.
Muutos perustilanteesta määriteltiin lähtötilanteen jälkeiseksi arvoksi miinus perustason arvo.
|
Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
|
Osallistujien määrä, joilla HIV-1-tauti eteni viikon 32 ja 96 aikana (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96
|
HIV:hen liittyvät tilat kirjattiin tutkimuksen aikana, ja ne arvioitiin Centers for Disease Control and Prevention (CDC) HIV-infektion aikuisten luokitusjärjestelmän mukaisesti.
HIV-infektion kliiniset luokat CDC-järjestelmän mukaan ovat luokka A = Oireeton HIV-infektio tai lymfadenopatia tai akuutti HIV-infektio; luokka B = oireinen immuunikatooireyhtymä (AIDS) ja luokka C = AIDS-indikaattoritilat.
Taudin etenemistä kokeneiden osallistujien lukumäärä esitetään, jossa taudin eteneminen määritellään etenemisenä HIV-sairauden lähtötilanteesta seuraavasti: CDC-luokka A lähtötilanteessa CDC-luokan C tapahtumaan; CDC Class B lähtötilanteessa CDC Class C -tapahtumaan; CDC Class C lähtötilanteessa uuteen CDC Class C -tapahtumaan; ja CDC-luokka A, B tai C lähtötilanteessa kuolemaan.
|
Viikoilla 32 ja 96
|
|
AE-potilaiden määrä vakavuusasteen mukaan viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikolle 96 asti
|
AE on mikä tahansa ei-toivottu lääketieteellinen tapahtuma kliinisen tutkimuksen osanottajassa, joka liittyy ajallisesti lääkkeen käyttöön riippumatta siitä, katsotaanko sen liittyvän lääkkeeseen vai ei.
Tutkija arvioi haittatapahtumat ja arvioi ne DAIDS-toksisuusluokituksen mukaan, jossa aste 1 = lievä, 2 = keskivaikea, 3 = vakava, 4 = mahdollisesti hengenvaarallinen).
Mitä korkeampi arvosana, sitä vakavammat oireet.
Haittavaikutuksia saaneiden osallistujien lukumäärä maksimiarvosanan mukaan on esitetty.
|
Viikolle 96 asti
|
|
Kliinisen kemian parametrien muutos lähtötasosta: ALT, ALP, AST ja CK viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
Verinäytteitä kerättiin kliinisen kemian parametrien, mukaan lukien ALT, ALP, AST ja CK, analysointia varten osoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäiseen induktiojaksoon saakka, kun CAB 30 mg plus ABC/3TC on annettu.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
|
Muutos lähtötasosta kliinisen kemian parametrissa: Albumiini viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
Verinäytteet kerättiin kliinisen kemian parametrien, mukaan lukien albumiinin, analysointia varten ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäiseen induktiojaksoon saakka, kun CAB 30 mg plus ABC/3TC on annettu.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
|
Kliinisen kemian parametrien muutos lähtötasosta: kokonaisbilirubiini ja kreatiniini viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
Verinäytteet kerättiin kliinisen kemian parametrien, mukaan lukien kokonaisbilirubiinin ja kreatiniinin, analysoimiseksi ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäiseen induktiojaksoon saakka, kun CAB 30 mg plus ABC/3TC on annettu.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
|
Muutos lähtötasosta kliinisen kemian parametreissä: kokonaisCO2, kloridi, kolesteroli, glukoosi, kalium, natrium, triglyseridi ja urea viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
Verinäytteitä kerättiin kliinisen kemian parametrien, mukaan lukien kokonaisCO2:n, kloridin, kolesterolin, glukoosin, kaliumin, natriumin, triglyseridin ja urean, analysoimiseksi ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäiseen induktiojaksoon saakka, kun CAB 30 mg plus ABC/3TC on annettu.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
|
Muutos lähtötasosta kliinisen kemian parametrissa: lipaasi viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
Verinäytteet kerättiin kliinisen kemian parametrien, mukaan lukien lipaasin, analysointia varten ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäiseen induktiojaksoon saakka, kun CAB 30 mg plus ABC/3TC on annettu.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
|
Muutos lähtötasosta hematologisissa parametreissa: basofiilit, eosinofiilit, lymfosyytit, neutrofiilien kokonaismäärä, monosyytit, verihiutalemäärä ja valkosolujen määrä viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
Verinäytteet kerättiin hematologisten parametrien analysointia varten, mukaan lukien basofiilit, eosinofiilit, lymfosyytit, kokonaisneutrofiilit, monosyytit, verihiutalemäärä ja valkosolujen määrä ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäiseen induktiojaksoon saakka, kun CAB 30 mg plus ABC/3TC on annettu.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
|
Muutos lähtötasosta hematologisessa parametrissa: Hematokriitti viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
Verinäytteet kerättiin hematologisten parametrien, mukaan lukien hematokriitti, analysointia varten ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäiseen induktiojaksoon saakka, kun CAB 30 mg plus ABC/3TC on annettu.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
|
Muutos lähtötasosta hematologisessa parametrissa: Hemoglobiini viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
Verinäytteet kerättiin hematologisten parametrien, mukaan lukien hemoglobiinin, analysointia varten ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäiseen induktiojaksoon saakka, kun CAB 30 mg plus ABC/3TC on annettu.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
|
Muutos lähtötasosta hematologisessa parametrissa: keskimääräinen verisolumäärä viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
Verinäytteet kerättiin hematologisten parametrien analysointia varten, mukaan lukien verisolujen keskimääräinen tilavuus ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäiseen induktiojaksoon saakka, kun CAB 30 mg plus ABC/3TC on annettu.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
|
Muutos lähtötasosta hematologisessa parametrissa: punasolujen määrä viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
Verinäytteet kerättiin hematologisten parametrien analysointia varten, mukaan lukien punasolujen määrä ilmoitettuina ajankohtina.
Lähtötaso (viikko -20) viittaa viimeiseen saatavilla olevaan arvoon, joka on ensimmäiseen induktiojaksoon saakka, kun CAB 30 mg plus ABC/3TC on annettu.
Muutos lähtötilanteesta määriteltiin arvoksi perustilanteen jälkeisessä käynnissä miinus arvo lähtötilanteessa.
|
Viikoilla 32 ja 96 (verrattuna lähtötilanteeseen [viikko -20])
|
|
CAB LA:n (Q4W IM ja Q8W IM -annostelu) keskimääräinen alkupitoisuus (C0) ja suurin plasmapitoisuus (Cmax) (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
Verinäytteet kerättiin ilmoitettuina ajankohtina CAB LA:n farmakokineettistä (PK) analyysiä varten.
PK-konsentraatiopopulaatioon kuuluivat kaikki osallistujat, jotka saivat CAB LA:ta ja/tai RPV LA:ta ja joille tehtiin PK-näytteet tutkimuksen aikana, ja toimittivat saatavilla olevat CAB LA- ja/tai RPV LA-plasmakonsentraatiotiedot.
|
Viikolle 32 asti
|
|
Keskimääräinen alkupitoisuus (C0) ja RPV LA:n Cmax (Q4W IM ja Q8W IM -annostelu) (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
Verinäytteet kerättiin ilmoitettuina ajankohtina RPV LA:n PK-analyysiä varten.
RPV LA:n CO ja Cmax (Q4W IM ja Q8W IM -annostelu) arvioitiin.
|
Viikolle 32 asti
|
|
Farmakodynaaminen vaste (HIV-1 RNA < 50 c/ml) suhteessa CAB LA:n ja RPV LA:n PK-parametriin (AUC[0-tau]) viikolla 32 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
Logistista regressiota käytettiin tutkimaan korrelaatiota farmakodynamiikan vasteen (HIV-1 RNA < 50 c/ml) välillä viikolla 32 ja plasman PK-parametrin välillä: plasman pitoisuus-aikakäyrän alla oleva pinta-ala hetkestä nollasta annosteluvälin loppuun (AUC [0 -tau]) CAB LA ja RPV LA per käsi käyttäen MSDF (Missing, Switch or Discontinuation = Failure) -algoritmia. Arviot saatiin logistisesta tilastomallista, jossa riippuvainen muuttuja on "HIV-1 RNA<50 c/ml" (onnistuminen) ja riippumaton muuttuja on PK-parametri (AUC [0-tau]). Kaltemat ja standardivirhe esitetään. Arvioitu vaikutus edustaa muutosta logaritmissa, kun PK-parametrin AUC (0-tau) kasvaa yhden yksikön verran. Vakiovirhe (SE) = 0,000 määritellään seuraavasti: jos kaikille osallistujille saatiin sama arvo tietylle aikapisteelle, SE on yhtä suuri kuin 0,000 . |
Viikolle 32 asti
|
|
Virologinen vika (MSDF-algoritmista) suhteessa CAB LA:n ja RPV LA:n PK-parametriin (AUC[0-tau]) viikolla 32 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikolle 32 asti
|
Logistista regressiota käytettiin tutkimaan korrelaatiota virologisen epäonnistumisen viikolla 32 ja plasman PK-parametrin välillä: CAB LA:n ja RPV LA:n AUC (0-tau) per käsi käyttäen MSDF (Missing, Switch or Discontinuation = Failure) -algoritmia. Arviot saatiin logistisesta tilastomallista, jossa riippuva muuttuja on "virologinen epäonnistuminen" ja riippumaton muuttuja on PK-parametri (AUC [0-tau]). Kaltemat ja standardivirhe esitetään. Arvioitu vaikutus edustaa muutosta logaritmissa, kun PK-parametrin AUC (0-tau) kasvaa yhden yksikön verran. SE=0,000 määritellään seuraavasti: jos kaikille osallistujille saatiin sama arvo tietylle aikapisteelle, SE on yhtä suuri kuin 0,000. |
Viikolle 32 asti
|
|
HIV-hoidon tyytyväisyyskysely - tilaversio (HIVTSQ[s]) kokonaispisteet viikolla 32 ja viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikoilla 32 ja 96
|
HIVTSQ(t) kehitettiin arvioimaan HIV-hoitoja ja osallistujien tyytyväisyyttä.
Siinä on yhteensä 14 kohdetta ja jokainen kohde on pisteytetty 6:sta (erittäin tyytyväinen) 0:aan (erittäin tyytymätön).
Kohteet 1–12 lasketaan yhteen, jolloin saadaan kokonaishoitotyytyväisyyspiste, jonka mahdollinen alue on 0–72.
Korkeammat pisteet edustavat parempaa hoitotyytyväisyyttä viime viikkoihin verrattuna.
|
Viikoilla 32 ja 96
|
|
HIV-lääkityskyselyn (HIVMQ) kohdan E ja F pisteet saaneiden osallistujien määrä viikolla 96 (huoltojakso)
Aikaikkuna: Viikko 96
|
HIVMQ kehitettiin arvioimaan osallistujien ilmoittamaa lääkityksen noudattamista.
Siinä on 6 kohdetta (a, b, c, d, e, f).
Kohta E (Kuinka usein mielestäsi on epämukavaa tai vaikeaa ottaa/saa lääkkeitä suositusten mukaisesti?) ja kohta F (Kuinka paljon kipua/epämukavuutta olet kokenut tämän lääkkeen kanssa?).
Jokainen näistä kahdesta pisteestä pisteytetään 0:sta (ei koskaan) 6:een (koko ajan).
Mitä korkeampi pistemäärä, sitä paremmin sitoutuminen lääkitykseen.
Osallistujien lukumäärä, joilla on HIVMQ Item E- ja F -pisteet viikolla 96 pisteluokkien mukaan (0: ei koskaan - 6: koko ajan).
|
Viikko 96
|
Yhteistyökumppanit ja tutkijat
Sponsori
Tutkijat
- Opintojohtaja: GSK Clinical Trials, ViiV Healthcare
Julkaisuja ja hyödyllisiä linkkejä
Yleiset julkaisut
- Kerrigan D, Mantsios A, Gorgolas M, Montes ML, Pulido F, Brinson C, deVente J, Richmond GJ, Beckham SW, Hammond P, Margolis D, Murray M. Experiences with long acting injectable ART: A qualitative study among PLHIV participating in a Phase II study of cabotegravir + rilpivirine (LATTE-2) in the United States and Spain. PLoS One. 2018 Jan 5;13(1):e0190487. doi: 10.1371/journal.pone.0190487. eCollection 2018.
- Smith GHR, Henry WK, Podzamczer D, Masia MDM, Bettacchi CJ, Arasteh K, Jaeger H, Khuong-Josses MA, Montes-Ramirez ML, Stellbrink HJ, Yazdanpanah Y, Richmond GJ, Sutton KC, Zhang F, McCoig CC, St Clair MH, Vandermeulen K, Van Solingen-Ristea R, Smith KY, Margolis DA, Spreen WR. Efficacy, Safety, and Durability of Long-Acting Cabotegravir and Rilpivirine in Adults With Human Immunodeficiency Virus Type 1 Infection: 5-Year Results From the LATTE-2 Study. Open Forum Infect Dis. 2021 Aug 25;8(9):ofab439. doi: 10.1093/ofid/ofab439. eCollection 2021 Sep.
- Letendre SL, Mills A, Hagins D, Swindells S, Felizarta F, Devente J, Bettacchi C, Lou Y, Ford S, Sutton K, Shaik JS, Crauwels H, D'Amico R, Patel P. Pharmacokinetics and antiviral activity of cabotegravir and rilpivirine in cerebrospinal fluid following long-acting injectable administration in HIV-infected adults. J Antimicrob Chemother. 2020 Mar 1;75(3):648-655. doi: 10.1093/jac/dkz504.
- Murray M, Pulido F, Mills A, Ramgopal M, LeBlanc R, Jaeger H, Canon V, Dorey D, Griffith S, Mrus J, Spreen W, Margolis D. Patient-reported tolerability and acceptability of cabotegravir + rilpivirine long-acting injections for the treatment of HIV-1 infection: 96-week results from the randomized LATTE-2 study. HIV Res Clin Pract. 2019 Aug-Oct;20(4-5):111-122. doi: 10.1080/25787489.2019.1661696. Epub 2019 Sep 18.
- Margolis DA, Gonzalez-Garcia J, Stellbrink HJ, Eron JJ, Yazdanpanah Y, Podzamczer D, Lutz T, Angel JB, Richmond GJ, Clotet B, Gutierrez F, Sloan L, Clair MS, Murray M, Ford SL, Mrus J, Patel P, Crauwels H, Griffith SK, Sutton KC, Dorey D, Smith KY, Williams PE, Spreen WR. Long-acting intramuscular cabotegravir and rilpivirine in adults with HIV-1 infection (LATTE-2): 96-week results of a randomised, open-label, phase 2b, non-inferiority trial. Lancet. 2017 Sep 23;390(10101):1499-1510. doi: 10.1016/S0140-6736(17)31917-7. Epub 2017 Jul 24.
Opintojen ennätyspäivät
Opi tärkeimmät päivämäärät
Opiskelun aloitus (Todellinen)
Ensisijainen valmistuminen (Todellinen)
Opintojen valmistuminen (Todellinen)
Opintoihin ilmoittautumispäivät
Ensimmäinen lähetetty
Ensimmäinen toimitettu, joka täytti QC-kriteerit
Ensimmäinen Lähetetty (Arvioitu)
Tutkimustietojen päivitykset
Viimeisin päivitys julkaistu (Todellinen)
Viimeisin lähetetty päivitys, joka täytti QC-kriteerit
Viimeksi vahvistettu
Lisää tietoa
Tähän tutkimukseen liittyvät termit
Avainsanat
- sitoutuminen
- huolto
- integraasi-inhibiittori
- abakaviiri
- lamivudiini
- induktio
- HIV-1-infektio
- ei-nukleosidikäänteiskopioijaentsyymin estäjä
- GSK1265744
- kerran päivässä
- ruiskeena
- kahdesti kuussa
- GSK744
- pitkävaikutteinen
- joka toinen kuukausi
- rilpiviriini
- TMC278 LA
- RPV
- LA
- kerran kuukaudessa
- hoitotyytyväisyys
- TMC278
- terapia-naiivi
Muita asiaankuuluvia MeSH-ehtoja
- Patologiset prosessit
- RNA-virusinfektiot
- Virussairaudet
- Veren välityksellä leviävät infektiot
- Sukupuolitaudit, virus
- Sukupuolitaudit
- Lentivirus-infektiot
- Retroviridae-infektiot
- Immuunijärjestelmän sairaudet
- Sairauden ominaisuudet
- Hitaat virustaudit
- Urogenitaaliset sairaudet
- Sukuelinten sairaudet
- HIV-infektiot
- Infektiot
- Tartuntataudit
- Immuunikato
- Immunologiset puutosoireyhtymät
- Farmakologisen vaikutuksen molekyylimekanismit
- Infektiota estävät aineet
- Viruksenvastaiset aineet
- Käänteiskopioijaentsyymin estäjät
- Nukleiinihapposynteesin estäjät
- Entsyymin estäjät
- HIV-vastaiset aineet
- Antiretroviraaliset aineet
- HIV-integraasin estäjät
- Integraasi-inhibiittorit
- Rilpiviriini
- Kabotegraviiri
Muut tutkimustunnusnumerot
- 200056
- 2013-000783-29 (EudraCT-numero)
Yksittäisten osallistujien tietojen suunnitelma (IPD)
Aiotko jakaa yksittäisten osallistujien tietoja (IPD)?
IPD-suunnitelman kuvaus
IPD-jaon aikakehys
IPD-jaon käyttöoikeuskriteerit
IPD-jakamista tukeva tietotyyppi
- STUDY_PROTOCOL
- MAHLA
- ICF
- CSR
Nämä tiedot haettiin suoraan verkkosivustolta clinicaltrials.gov ilman muutoksia. Jos sinulla on pyyntöjä muuttaa, poistaa tai päivittää tutkimustietojasi, ota yhteyttä register@clinicaltrials.gov. Heti kun muutos on otettu käyttöön osoitteessa clinicaltrials.gov, se päivitetään automaattisesti myös verkkosivustollemme .