- ICH GCP
- Amerikanska kliniska prövningsregistret
- Klinisk prövning NCT02554812
En studie av Avelumab i kombination med andra cancerimmunterapier vid avancerade maligniteter (JAVELIN Medley)
EN FAS 1B/2 ÖPPEN ETIKETSTUDIE FÖR ATT UTVÄRDERA SÄKERHET, KLINISK AKTIVITET, FARMAKOKINETIK OCH FARMAKODYNAMIK HOS AVELUMAB (MSB0010718C) I KOMBINATION MED ANDRA CANCER-IMMUNOTERAAPIER PÅ PATIENTER.
Studieöversikt
Status
Betingelser
Intervention / Behandling
Detaljerad beskrivning
Detta är en fas 1b/2, öppen, multicenter-, multipeldos-, säkerhets-, klinisk aktivitet, PK och PD-studie av avelumab i kombination med andra immunmodulatorer hos vuxna patienter med lokalt avancerade eller metastaserande solida tumörer (t.ex. , icke-småcellig lungcancer (NSCLC), melanom, skivepitelcancer i huvud och hals (SCCHN), trippelnegativ bröstcancer (TNBC), magcancer, platinaresistent äggstockscancer, cancer i urinblåsan, småcellig lungcancer ( SCLC) och fortskridande tenosynovial jättecelltumör/pigmenterad villonodulär synovit (TGCT/PVNS). I fas 1b inkluderar detta patienter vars sjukdom har fortskridit med standardbehandling eller för vilka ingen standardbehandling är tillgänglig. I fas 2 varierar inskrivningskriterierna för tidigare mottagna behandling(er) beroende på tumörtyp. Införlivandet av de andra immunmodulatorerna i denna studie är baserat på prekliniska och kliniska data som stöder tolerabilitet av ett läkemedel och potentiell klinisk nytta, såväl som icke-kliniska data som tyder på säkerhet, tolerabilitet och klinisk nytta av medlet/medlen i kombination med avelumab. Kombinationer av avelumab plus andra immunmodulatorer som ska utvärderas är följande:
- Kombination A: avelumab plus utomilumab (4-1BB agonist mAb)
- Kombination B: avelumab plus PF-04518600 (OX40 agonist mAb)
- Kombination C: avelumab plus PD 0360324 (M-CSF mAb)
- Kombination D: avelumab plus utomilumab plus PF-04518600
- Kombination F: avelumab plus CMP-001 (TLR9-agonist) och avelumab plus CMP-001 plus utomilumab och avelumab plus CMP-001 och PF-04518600 Varje kombination kommer att studeras individuellt i 2 studiedelar: 1) en fas 1b-inledningsdel för att utvärdera säkerheten, och bestämma den maximala tolererade dosen (MTD) eller den maximala administrerade dosen (MAD) och RP2D (om tillämpligt), av kombinationen, och 2) en fas 2-del för att utvärdera effekten och ytterligare utvärdera säkerheten för den valda dosen från Fas 1b-delen i fördefinierade patientpopulationer.
Studietyp
Inskrivning (Faktisk)
Fas
- Fas 2
- Fas 1
Kontakter och platser
Studieorter
-
-
-
New South Wales, Australien, 2109
- Macquarie Heart
-
-
New South Wales
-
Camperdown, New South Wales, Australien, 2050
- Chris O'Brien Lifehouse
-
Macquarie University, New South Wales, Australien, 2109
- Macquarie University
-
North Sydney, New South Wales, Australien, 2060
- Melanoma Institute Australia
-
North Sydney, New South Wales, Australien, 2060
- The Mater Hospital
-
Old Toongabie, New South Wales, Australien, 2146
- Baxter Healthcare
-
-
Victoria
-
Brighton, Victoria, Australien, 3186
- Cabrini Hospital Brighton
-
Brighton, Victoria, Australien, 3186
- Brighton Medical Imaging
-
Heidelberg, Victoria, Australien, 3084
- Austin Health
-
Malvern, Victoria, Australien, 3144
- Cabrini Hospital
-
Malvern, Victoria, Australien, 3144
- Cabrini Hospital Malvern
-
Malvern, Victoria, Australien, 3144
- Malvern Medical Imaging
-
-
-
-
-
Villejuif, Frankrike, 94805
- Institut Gustave Roussy
-
-
Cedex
-
Villejuif, Cedex, Frankrike, 94805
- Institut Gustave Roussy
-
-
-
-
California
-
Encinitas, California, Förenta staterna, 92024
- UCSD Medical Center - Encinitas
-
La Jolla, California, Förenta staterna, 92093
- UC San Diego Moores Cancer Center
-
La Jolla, California, Förenta staterna, 92037
- UC San Diego Perlman Medical Offices
-
La Jolla, California, Förenta staterna, 92037
- Koman Family Outpatient Pavilion
-
La Jolla, California, Förenta staterna, 92037
- UC San Diego Medical Center - La Jolla (Jacobs Medical Center / Thornton Pavilion)
-
Los Angeles, California, Förenta staterna, 90095
- Ronald Reagan UCLA Medical Center
-
Los Angeles, California, Förenta staterna, 90024
- UCLA Clinical Research Unit (Adminstration Office)
-
Los Angeles, California, Förenta staterna, 90095
- UCLA Hematology-Oncology Clinic
-
Los Angeles, California, Förenta staterna, 90095
- UCLA Hematology-Oncology Infusion Center
-
San Diego, California, Förenta staterna, 92103
- UC San Diego Medical Center - Hillcrest
-
Vista, California, Förenta staterna, 92081
- UCSD Medical Center - Vista
-
-
District of Columbia
-
Washington, District of Columbia, Förenta staterna, 20007
- Georgetown University Medical Center
-
-
Florida
-
Aventura, Florida, Förenta staterna, 33180
- Mount Sinai Comprehensive Cancer Center - Aventura
-
Miami Beach, Florida, Förenta staterna, 33140
- Mount Sinai Comprehensive Cancer Center
-
Sarasota, Florida, Förenta staterna, 34232
- Florida Cancer Specialists
-
Tampa, Florida, Förenta staterna, 33612
- H Lee Moffitt Cancer Center and Research Institute
-
-
Iowa
-
Iowa City, Iowa, Förenta staterna, 52242
- University of Iowa Hospitals and Clinics
-
-
Michigan
-
Ann Arbor, Michigan, Förenta staterna, 48109
- University of Michigan
-
Ann Arbor, Michigan, Förenta staterna, 48109-5008
- University of Michigan Hospitals
-
Detroit, Michigan, Förenta staterna, 48201
- Karmanos Cancer Institute
-
Detroit, Michigan, Förenta staterna, 48201
- Investigational Pharmacy, Karmanos Cancer Center
-
Farmington Hills, Michigan, Förenta staterna, 48334
- Karmanos Cancer Institute Weisberg Cancer Treatment Center
-
-
New York
-
New York, New York, Förenta staterna, 10021
- Weill Cornell Medical College
-
New York, New York, Förenta staterna, 10016
- NYU Langone Medical Center
-
New York, New York, Förenta staterna, 10016
- NYU Investigational Pharmacy
-
New York, New York, Förenta staterna, 10065
- Weill Cornell Medical College/New York Presbyterian Hospital
-
New York, New York, Förenta staterna, 10010
- VA NY Harbor Healthcare System
-
New York, New York, Förenta staterna, 10016
- NYU Laura and Isaac Perlmutter Cancer Center
-
New York, New York, Förenta staterna, 10065
- Research Pharmacy #PH#
-
-
North Carolina
-
Clinton, North Carolina, Förenta staterna, 28328
- Sampson Regional Medical Center
-
Clinton, North Carolina, Förenta staterna, 28328
- Southeastern Medical Oncology Center
-
Goldsboro, North Carolina, Förenta staterna, 27534
- Wayne Memorial Hospital
-
Goldsboro, North Carolina, Förenta staterna, 27534
- Southeastern Medical Oncology Center
-
Jacksonville, North Carolina, Förenta staterna, 28546
- Onslow Memorial Hospital
-
Jacksonville, North Carolina, Förenta staterna, 28546
- Southeastern Medical Oncology Center
-
-
Pennsylvania
-
Philadelphia, Pennsylvania, Förenta staterna, 19111
- Fox Chase Cancer Center
-
Pittsburgh, Pennsylvania, Förenta staterna, 15232
- University of Pittsburgh Cancer Institute
-
Pittsburgh, Pennsylvania, Förenta staterna, 15232
- UPCI Investigational Drug Service
-
Pittsburgh, Pennsylvania, Förenta staterna, 15232
- UPMC Shadyside Hospital
-
-
Rhode Island
-
Providence, Rhode Island, Förenta staterna, 02903
- Rhode Island Hospital
-
Providence, Rhode Island, Förenta staterna, 02906
- Miriam Hospital
-
-
South Dakota
-
Sioux Falls, South Dakota, Förenta staterna, 57104
- Sanford Cancer Center Oncology Clinic & Pharmacy
-
Sioux Falls, South Dakota, Förenta staterna, 57104
- Sanford Gynecologic Oncology Clinic
-
Sioux Falls, South Dakota, Förenta staterna, 57104
- Sanford Interventional Radiology
-
Sioux Falls, South Dakota, Förenta staterna, 57105
- Sanford ENT Clinic
-
Sioux Falls, South Dakota, Förenta staterna, 57105
- Sanford Research
-
Sioux Falls, South Dakota, Förenta staterna, 57105
- Sanford USD Medical Center
-
-
Tennessee
-
Nashville, Tennessee, Förenta staterna, 37203
- Tennessee Oncology, PLLC
-
Nashville, Tennessee, Förenta staterna, 37232
- Henry-Joyce Cancer Clinic
-
Nashville, Tennessee, Förenta staterna, 37203
- The Sarah Cannon Research Institute / Tennessee Oncology, PLLC
-
Nashville, Tennessee, Förenta staterna, 37232
- Vanderbilt University Oncology Pharmacy
-
-
Texas
-
Dallas, Texas, Förenta staterna, 75390
- University of Texas Southwestern Medical Center
-
Dallas, Texas, Förenta staterna, 75235
- UT Southwestern Medical Center
-
Dallas, Texas, Förenta staterna, 75390
- UT Southwestern Simmons Comprehensive Cancer Center
-
Houston, Texas, Förenta staterna, 77030
- The University of Texas MD Anderson Cancer Center
-
-
Washington
-
Seattle, Washington, Förenta staterna, 98109
- Seattle Cancer Care Alliance
-
Seattle, Washington, Förenta staterna, 98195
- University of Washington Medical Center
-
-
-
-
Chiba
-
Kashiwa, Chiba, Japan, 277-8577
- National Cancer Center Hospital East
-
-
Tokyo
-
Chuo-ku, Tokyo, Japan, 104-0045
- National Cancer Center Hospital
-
-
-
-
Alberta
-
Edmonton, Alberta, Kanada, T6G 1Z2
- Cross Cancer Institute
-
-
British Columbia
-
Vancouver, British Columbia, Kanada, V5Z 4E6
- British Columbia Cancer Agency - Vancouver Centre
-
-
Ontario
-
Ottawa, Ontario, Kanada, K1H 8L6
- The Ottawa Hospital Cancer Centre
-
Toronto, Ontario, Kanada, M5G 2M9
- Princess Margaret Cancer Centre
-
-
Quebec
-
Montreal, Quebec, Kanada, H2X 3E4
- Centre hospitalier de l'Université de Montréal (CHUM)
-
Montreal, Quebec, Kanada, H2X 0C2
- PH 145294, Centre Hospitalier de l'Universite de Montreal (CHUM), Oncology Research Pharmacy
-
-
-
-
-
Warszawa, Polen, 02-781
- Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Sklodowskiej-Curie - Panstwowy Instytut Badawczy
-
-
Mazowieckie
-
Warszawa, Mazowieckie, Polen, 02-781
- Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Sklodowskiej-Curie - Panstwowy Instytut Badawczy
-
-
-
-
-
London, Storbritannien, SW3 6JJ
- The Royal Marsden NHS Foundation Trust
-
London, Storbritannien, W1G 6AD
- Sarah Cannon Research Institute UK
-
London, Storbritannien, SW3 6JJ
- The Royal Marsden Hospital
-
London, Storbritannien, W1G 7LJ
- The Harley Street Clinic
-
London, Storbritannien, W1G 8PP
- The Harley Street Clinic
-
-
-
-
-
Taipei, Taiwan, 100
- National Taiwan University Hospital
-
Taipei, Taiwan, 100
- Investigational Drug Services, National Taiwan University Hospital
-
-
Deltagandekriterier
Urvalskriterier
Åldrar som är berättigade till studier
Tar emot friska volontärer
Beskrivning
Inklusionskriterier:
- Histologisk eller cytologisk diagnos av avancerad/metastaserande solid tumör. Mätbar sjukdom med RECIST 1.1 med minst 1 mätbar lesion som inte tidigare har bestrålats. Tillgänglighet av tumörprov som tagits inom 1 år före studiestart, utan mellanliggande systemisk anti-cancerterapi. Ingen tidigare PD-1/PDL-1-terapi tillåts. Kombination A: Fas 1b, patienter med NSCLC som har utvecklats med standardterapi eller för vilka ingen standardterapi är tillgänglig, och Fas 2, patienter med NSCLC, melanom, SCCHN, TNBC i valfri behandlingslinje, SCLC, 1st line NSCLC. 1:a linjens NSCLC måste visa att det uttrycker PD-L1. Aktivering av EGFR-mutation, ALK, ROS1-translokation/omarrangemang är inte tillåtna. Kombination B: Fas 1b, patienter med avancerade solida tumörer (NSCLC, SCCHN, melanom) som har utvecklats med standardterapi eller för vilka ingen standardterapi är tillgänglig, och Fas 2, patienter med NSCLC, melanom eller SCCHN. Upp till 2 rader av tidigare terapi vid avancerad/metastaserad sjukdom tillåts. Aktivering av EGFR-mutation, ALK, ROS1-translokation/omarrangemang är inte tillåtna. Kombination C: Ovariecancer, SCCHN, NSCLC, magcancer, platinaresistent äggstockscancer. Upp till 2 rader av tidigare terapi vid avancerad/metastaserad sjukdom tillåts. TGCT/PVNS som antingen är inoperabel eller kräver omfattande resektion. Tidigare behandling med medel riktade mot CSF-1/CSF-1R är inte tillåtet. NSCLC-aktiverande EGFR-mutation, ALK, ROS1-translokation/omarrangemang är inte tillåtna. Kombination D: NSCLC, melanom, SCCHN, cancer i urinblåsan. NSCLC-aktiverande EGFR-mutation, ALK, ROS1-translokation/omarrangemang är inte tillåtna. Upp till 2 rader av tidigare terapi vid avancerad/metastaserad sjukdom tillåts. Kombination F: Återkommande eller metastaserande SCCHN. En till tre tidigare rader av systemisk terapi för avancerad sjukdom eller metastaserande sjukdom. Patienter måste ha fått anti-PD-1/PD-L1-innehållande terapi (kräver minst två doser av PD-1/PD-L1-medel). Sjukdomsprogression tidigast 6 veckor efter att den senaste anticancerterapin påbörjats. Bevis på radiologisk progression krävs. • Patienten måste vara en kandidat för intralesional administrering med minst en tumörskada som kan injiceras säkert.
- ECOG-prestandastatus 0 eller 1
- Beräknad förväntad livslängd på minst 3 månader
- Tillräcklig benmärgs-, njur- och leverfunktion
- Åtgärdade akuta effekter av tidigare behandling
- Negativt serumgraviditetstest vid screening
- Manliga och kvinnliga patienter som kan få barn måste gå med på att använda minst en mycket effektiv preventivmetod under hela studien och i minst 90 dagar efter sista dosen
- Undertecknat och daterat informerat samtycke
Exklusions kriterier:
- Monoklonal antikroppsbaserad anticancerterapi inom 28 dagar före studiestart eller småmolekylbaserad anticancerterapi (riktad terapi eller kemoterapi) inom 14 dagar före studiestart. Kombination F:PD-1/PD-L1-medel inom 14 dagar före studiestart.
- Aktuell eller tidigare användning av immunsuppressiv medicin inom 7 dagar före studiestart
- Aktiv autoimmun sjukdom som kräver systemiska steroider eller immunsuppressiva medel inom 7 dagar före studiestart
- Känd tidigare eller misstänkt överkänslighet mot prövningsprodukter
- Större operation inom 4 veckor eller strålbehandling inom 14 dagar före studiestart
- Patienter med kända symtomatiska hjärnmetastaser som kräver steroider
- Tidigare högdos kemoterapi som kräver stamcellsräddning
- Tidigare allogen stamcellstransplantation eller organtransplantation
- Något av följande inom 6 månader före studiestart: hjärtinfarkt, okontrollerad angina, kranskärls/perifer artär bypasstransplantation, symtomatisk kronisk hjärtsvikt, cerebrovaskulär olycka eller övergående ischemisk attack
- Symtomatisk lungemboli inom 6 månader före studiestart
- Känd HIV eller AIDS-relaterad sjukdom
- Aktiv infektion som kräver systemisk terapi
- Positivt HBV- eller HCV-test som indikerar akut eller kronisk infektion
- Administrering av ett levande vaccin inom 4 veckor före studiestart
- Diagnos av annan malignitet inom 5 år, förutom adekvat behandlad basalcells- eller skivepitelcancer, eller cancer in situ i bröstet eller livmoderhalsen, eller låggradig (Gleason ≤6) prostatacancer
- Deltagande i andra studier som involverar prövningsläkemedel inom 4 veckor före studiestart och/eller under studiedeltagande
- Ihållande toxicitet relaterad till tidigare behandling >Grad 1
- Andra allvarliga akuta eller kroniska medicinska tillstånd
- Combo C: Befintligt periorbitalt ödem.
- Combo C: Hypokalcemi, kliniskt signifikant bensjukdom eller nyligen genomförd benfraktur (inom 12 veckor innan studiestart)
Studieplan
Hur är studien utformad?
Designdetaljer
- Primärt syfte: Behandling
- Tilldelning: Randomiserad
- Maskning: Ingen (Open Label)
Vapen och interventioner
Deltagargrupp / Arm |
Intervention / Behandling |
|---|---|
|
Experimentell: Kohort A1
NSCLC-patienter behandlade med avelumab + utomilumab (dosnivå 1)
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-4-1BB antikropp
Andra namn:
|
|
Experimentell: Kohort A2
NSCLC-patienter behandlade med avelumab + utomilumab (dosnivå 2)
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-4-1BB antikropp
Andra namn:
|
|
Experimentell: Kohort A3
NSCLC-patienter behandlade med avelumab + utomilumab (dosnivå 3)
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-4-1BB antikropp
Andra namn:
|
|
Experimentell: Kohort A4
Melanompatienter behandlade med avelumab +utomilumab
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-4-1BB antikropp
Andra namn:
|
|
Experimentell: Kohort A5
SCCHN-patienter behandlade med avelumab + utomilumab
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-4-1BB antikropp
Andra namn:
|
|
Experimentell: Kohort A6
TNBC-patienter behandlade med avelumab + utomilumab
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-4-1BB antikropp
Andra namn:
|
|
Experimentell: Kohort A7
SCLC som har utvecklats efter minst 1 rad platina-innehållande terapi behandlad med avelumab +utomilumab
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-4-1BB antikropp
Andra namn:
|
|
Experimentell: Kohort A8
NSCLC första linjens steg IV behandlad med avelumab +PF-05082566
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-4-1BB antikropp
Andra namn:
|
|
Experimentell: Kombination B Doseskalering
PF-04518600 + avelumab i utvalda tumörtyper
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
OX40 agonist
|
|
Experimentell: Kombination B Expansion Cohorts
PF-04518600 + avelumab i utvalda tumörtyper
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
OX40 agonist
|
|
Experimentell: Kombination C Doseskaleringskohorter
PD 0360324 + avelumab i utvalda tumörtyper
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-M-CSF
|
|
Experimentell: Kombination C Dosexpansionskohorter
PD 0360324 + aveluamb i utvalda tumörtyper
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-M-CSF
|
|
Experimentell: Kombination D Doseskaleringskohorter
PF-05082566 + PF-04518600 + avelumab i utvalda tumörtyper
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-4-1BB antikropp
Andra namn:
OX40 agonist
|
|
Experimentell: Kombination D Dosexpansionskohorter
PF-05082566 + PF-04518600 + avelumab i utvalda tumörtyper
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-4-1BB antikropp
Andra namn:
OX40 agonist
|
|
Experimentell: Kohort A9
NSCLC första linjens stadium IV behandlad med avelumab +utomilumab (sekventiell start med utomilumab monoterapi följt av kombination)
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-4-1BB antikropp
Andra namn:
|
|
Experimentell: Kohort A10
NSCLC första linjens steg IV behandlad med avelumab + utomilumab (sekventiell start med avelumab monoterapi följt av kombination)
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-4-1BB antikropp
Andra namn:
|
|
Experimentell: Kohort F1
CMP-001 +avelumab i SCCHN
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
TLR9-agonist
|
|
Experimentell: Kohort F2
CMP-001+avelumab+utomilumab i SCCHN
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
Anti-4-1BB antikropp
Andra namn:
TLR9-agonist
|
|
Experimentell: Kohort F3
CMP-001 +avelumab+PF-04518600 i SCCHN
|
Anti-PD-L1 antikropp
Andra namn:
OX40 agonist
TLR9-agonist
|
Vad mäter studien?
Primära resultatmått
Resultatmått |
Åtgärdsbeskrivning |
Tidsram |
|---|---|---|
|
Fas 1b inledning: Antal deltagare med första 2 cyklerna Dosbegränsande toxicitet (DLT) för kombination A
Tidsram: Baslinje upp till cykel 2 (upp till 8 veckor)
|
Allvarligheten av biverkningar graderade enligt CTCAE v4.03.
Fas 1b inledning, biverkningar som inträffade under DLT-observationsperioden, som kan tillskrivas ett eller flera studieläkemedel i kombination, klassificerades som DLT: Hematologisk: Grad (G)4 neutropeni som varar >7 dagar; Febril neutropeni; Neutropenisk infektion; G >=3 trombocytopeni med blödning; G4 trombocytopeni; G4 anemi.
Icke-hematologisk (icke-laboratorisk): All G3-toxicitet, förutom följande: Övergående (24 H) G3-trötthet, lokal reaktion eller huvudvärk som övergick till G1; G3-4 illamående/kräkningar kontrolleras av medicinsk terapi inom 72 timmar; G3 hypertoni kontrollerad av medicinsk terapi; G3-diarré förbättrades till G <=2 inom 72 timmar efter medicinsk behandling; G3 hudtoxicitet försvann till G <=1 på <7 dagar efter medicinsk behandling; G >=3 amylas- eller lipasavvikelse som inte är associerad med pankreatit; G3-endokrinopatier kontrollerade med medicinsk terapi; Tumörutbrottsfenomen.G4 eller G3 CRS som varar >24 H trots behandling.
|
Baslinje upp till cykel 2 (upp till 8 veckor)
|
|
Fas 1b inledning: Antal deltagare med första 2 cyklerna DLT för kombination B
Tidsram: Baslinje upp till cykel 2 (upp till 8 veckor)
|
Allvarligheten av biverkningar graderade enligt CTCAE v4.03.
Fas 1b inledning, biverkningar som inträffade under DLT-observationsperioden, som kan tillskrivas ett eller flera studieläkemedel i kombination, klassificerades som DLT: Hematologisk: Grad (G)4 neutropeni som varar >7 dagar; Febril neutropeni; Neutropenisk infektion; G >=3 trombocytopeni med blödning; G4 trombocytopeni; G4 anemi.
Icke-hematologisk (icke-laboratorisk): All G3-toxicitet, förutom följande: Övergående (24 H) G3-trötthet, lokal reaktion eller huvudvärk som övergick till G1; G3-4 illamående/kräkningar kontrolleras av medicinsk terapi inom 72 timmar; G3 hypertoni kontrollerad av medicinsk terapi; G3-diarré förbättrades till G <=2 inom 72 timmar efter medicinsk behandling; G3 hudtoxicitet försvann till G <=1 på <7 dagar efter medicinsk behandling; G >=3 amylas- eller lipasavvikelse som inte är associerad med pankreatit; G3-endokrinopatier kontrollerade med medicinsk terapi; Tumörutbrottsfenomen.G4 eller G3 CRS som varar >24 H trots behandling.
|
Baslinje upp till cykel 2 (upp till 8 veckor)
|
|
Fas 1b inledning: Antal deltagare med första 2 cyklerna DLT för kombination C
Tidsram: Baslinje upp till cykel 2 (upp till 8 veckor)
|
Allvarligheten av biverkningar graderade enligt CTCAE v4.03.
Fas 1b inledning, biverkningar som inträffade under DLT-observationsperioden, som kan tillskrivas ett eller flera studieläkemedel i kombination, klassificerades som DLT: Hematologisk: Grad (G)4 neutropeni som varar >7 dagar; Febril neutropeni; Neutropenisk infektion; G >=3 trombocytopeni med blödning; G4 trombocytopeni; G4 anemi.
Icke-hematologisk (icke-laboratorisk): All G3-toxicitet, förutom följande: Övergående (24 H) G3-trötthet, lokal reaktion eller huvudvärk som övergick till G1; G3-4 illamående/kräkningar kontrolleras av medicinsk terapi inom 72 timmar; G3 hypertoni kontrollerad av medicinsk terapi; G3-diarré förbättrades till G <=2 inom 72 timmar efter medicinsk behandling; G3 hudtoxicitet försvann till G <=1 på <7 dagar efter medicinsk behandling; G >=3 amylas- eller lipasavvikelse som inte är associerad med pankreatit; G3-endokrinopatier kontrollerade med medicinsk terapi; Tumörutbrottsfenomen.G4 eller G3 CRS som varar >24 H trots behandling.
|
Baslinje upp till cykel 2 (upp till 8 veckor)
|
|
Fas 1b inledning: Antal deltagare med första 2 cyklerna DLT för kombination D
Tidsram: Baslinje upp till cykel 2 (upp till 8 veckor)
|
Allvarligheten av biverkningar graderade enligt CTCAE v4.03.
Fas 1b inledning, biverkningar som inträffade under DLT-observationsperioden, som kan tillskrivas ett eller flera studieläkemedel i kombination, klassificerades som DLT: Hematologisk: Grad (G)4 neutropeni som varar >7 dagar; Febril neutropeni; Neutropenisk infektion; G >=3 trombocytopeni med blödning; G4 trombocytopeni; G4 anemi.
Icke-hematologisk (icke-laboratorisk): All G3-toxicitet, förutom följande: Övergående (24 H) G3-trötthet, lokal reaktion eller huvudvärk som övergick till G1; G3-4 illamående/kräkningar kontrolleras av medicinsk terapi inom 72 timmar; G3 hypertoni kontrollerad av medicinsk terapi; G3-diarré förbättrades till G <=2 inom 72 timmar efter medicinsk behandling; G3 hudtoxicitet försvann till G <=1 på <7 dagar efter medicinsk behandling; G >=3 amylas- eller lipasavvikelse som inte är associerad med pankreatit; G3-endokrinopatier kontrollerade med medicinsk terapi; Tumörutbrottsfenomen.G4 eller G3 CRS som varar >24 H trots behandling.
|
Baslinje upp till cykel 2 (upp till 8 veckor)
|
|
Fas 1b inledning: Antal deltagare med DLT för första cykeln för kombination F
Tidsram: Baslinje upp till första cykeln (upp till 4 veckor)
|
Allvarligheten av biverkningar graderade enligt CTCAE v4.03.
Fas 1b inledning, biverkningar som inträffade under DLT-observationsperioden, som kan tillskrivas ett eller flera studieläkemedel i kombination, klassificerades som DLT: Hematologisk: Grad (G)4 neutropeni som varar >7 dagar; Febril neutropeni; Neutropenisk infektion; G >=3 trombocytopeni med blödning; G4 trombocytopeni; G4 anemi.
Icke-hematologisk (icke-laboratorisk): All G3-toxicitet, förutom följande: Övergående (24 H) G3-trötthet, lokal reaktion eller huvudvärk som övergick till G1; G3-4 illamående/kräkningar kontrolleras av medicinsk terapi inom 72 timmar; G3 hypertoni kontrollerad av medicinsk terapi; G3-diarré förbättrades till G <=2 inom 72 timmar efter medicinsk behandling; G3 hudtoxicitet försvann till G <=1 på <7 dagar efter medicinsk behandling; G >=3 amylas- eller lipasavvikelse som inte är associerad med pankreatit; G3-endokrinopatier kontrollerade med medicinsk terapi; Tumörutbrottsfenomen.G4 eller G3 CRS som varar >24 H trots behandling.
|
Baslinje upp till första cykeln (upp till 4 veckor)
|
|
Fas 2: Andel deltagare med bekräftat objektivt svar (OR) som utvärderingskriterier per svar i solida tumörer (RECIST) Version (v) 1.1 av utredarens bedömning för kombination A
Tidsram: Från början av behandlingen tills sjukdomsprogression eller dödsfall beroende på vilken orsak som helst, beroende på vilket som inträffade först (max upp till 53 månader ungefär)
|
ELLER: fullständigt svar (CR) eller partiellt svar (PR) bestämt av utredaren enligt RECIST v1.1 från datumet för första dos av studiebehandlingen till datumet för första dokumentation av progressiv sjukdom (PD), bekräftat av upprepade bedömningar utförda minst än 4 veckor efter första svar.
CR: försvinnande av mål- och icke-målskador, med undantag för nodalsjukdom och normalisering av tumörmarkörer.
Alla noder, mål och icke-mål måste ha korta axelmått som är mindre än (<)10 millimeter(mm).
PR: >=30 % minskning av summan av mått (längsta diameter för tumörlesioner och kortaxelmått för noder) av målskador, med referenssumman av diametrarna.
Icke-målskador måste vara icke-PD.
PD: >=20 % ökning av summan av diametrar för målskador, med den minsta summan i studien som referens.
Förutom en relativ ökning på 20 % måste summan också visa en absolut ökning på minst 5 mm, uppkomsten av en eller flera nya lesioner ansågs vara PD.
|
Från början av behandlingen tills sjukdomsprogression eller dödsfall beroende på vilken orsak som helst, beroende på vilket som inträffade först (max upp till 53 månader ungefär)
|
|
Fas 2: Andel deltagare med bekräftade ELLER enligt RECIST v 1.1 av utredares bedömning för kombination B
Tidsram: Från början av behandlingen tills sjukdomsprogression eller dödsfall på grund av någon orsak, beroende på vilket som inträffade först (ungefär 26 månader)
|
ELLER: CR eller PR fastställts av utredaren enligt RECIST v1.1 från datum för första dos av studiebehandling till datum för första dokumentation av PD, bekräftad av upprepade bedömningar utförda inte mindre än 4 veckor efter första svar.
CR: försvinnande av mål- och icke-målskador, med undantag för nodalsjukdom och normalisering av tumörmarkörer.
Alla noder, mål och icke-mål måste ha kortaxelmått <10 mm.
PR: >=30 % minskning av summan av mått (längsta diameter för tumörlesioner och kortaxelmått för noder) av målskador, med referenssumman av diametrarna.
Icke-målskador måste vara icke-PD.
PD: >=20 % ökning av summan av diametrar för målskador, med den minsta summan i studien som referens.
Förutom en relativ ökning på 20 % måste summan också visa en absolut ökning på minst 5 mm, uppkomsten av en eller flera nya lesioner ansågs vara PD.
|
Från början av behandlingen tills sjukdomsprogression eller dödsfall på grund av någon orsak, beroende på vilket som inträffade först (ungefär 26 månader)
|
Sekundära resultatmått
Resultatmått |
Åtgärdsbeskrivning |
Tidsram |
|---|---|---|
|
Antal deltagare med behandling Emergent Adverse Events (TEAEs), grad >= 3 TEAEs, allvarliga TEAEs och behandlingsrelaterade TEAEs: Kombination A
Tidsram: Baslinje upp till 30 dagar efter sista dosen av studiebehandlingen eller dagen före startdagen för ny anticancerterapi (högst 6,5 år)
|
TEAE är sådana händelser med startdatum som inträffar under behandlingsperioden för första gången, eller om förvärringen av en händelse sker under behandlingsperioden.
Behandlingsrelaterad biverkning var varje ogynnsam medicinsk händelse som tillskrevs studieläkemedlet hos en deltagare som fick studieläkemedlet.
Enligt National Cancer Institute (NCI) CTCAE v4.03: Grad 3 (svåra) händelser = oacceptabla eller oacceptabla händelser, som avsevärt avbryter vanlig daglig aktivitet, kräver systemisk läkemedelsbehandling/annan behandling; Grad 4 (livshotande) händelser gjorde att deltagaren var i överhängande livsfara; Grad 5 (Död) händelser=död relaterad till en AE.
En allvarlig AE (SAE) var en AE som resulterade i något av följande utfall eller bedömdes som signifikant av någon annan anledning: död; initial eller långvarig sjukhusvistelse hos deltagarna; livshotande erfarenhet (omedelbar risk att dö); ihållande eller betydande funktionshinder/oförmåga; medfödd anomali.
|
Baslinje upp till 30 dagar efter sista dosen av studiebehandlingen eller dagen före startdagen för ny anticancerterapi (högst 6,5 år)
|
|
Antal deltagare med TEAE, grad >= 3 TEAE, allvarliga TEAE och behandlingsrelaterade TEAE: Kombination B
Tidsram: Baslinje upp till 30 dagar efter sista dos av studiebehandlingen eller dagen före startdagen för ny anticancerterapi (högst 3,5 år)
|
TEAE är sådana händelser med startdatum som inträffar under behandlingsperioden för första gången, eller om förvärringen av en händelse sker under behandlingsperioden.
Behandlingsrelaterade biverkningar var alla ogynnsamma medicinska händelser som tillskrevs studieläkemedlet hos en deltagare som fick studieläkemedlet.
Enligt NCI CTCAE v4.03: Grad 3 (svåra) händelser = oacceptabla eller oacceptabla händelser, som avsevärt avbryter vanlig daglig aktivitet, kräver systemisk läkemedelsbehandling/annan behandling; Grad 4 (livshotande) händelser gjorde att deltagaren var i överhängande livsfara; Grad 5 (Död) händelser=död relaterad till en AE.
SAE var en AE som resulterade i något av följande utfall eller bedömdes som signifikant av någon annan anledning: död; initial eller långvarig sjukhusvistelse hos deltagarna; livshotande erfarenhet (omedelbar risk att dö); ihållande eller betydande funktionshinder/oförmåga; medfödd anomali.
|
Baslinje upp till 30 dagar efter sista dos av studiebehandlingen eller dagen före startdagen för ny anticancerterapi (högst 3,5 år)
|
|
Antal deltagare med TEAE, grad >= 3 TEAE, allvarliga TEAE och behandlingsrelaterade TEAE: Kombination C
Tidsram: Baslinje upp till 30 dagar efter sista dosen av studiebehandlingen eller dagen före startdagen för ny anticancerterapi (högst 1,8 år)
|
TEAE är sådana händelser med startdatum som inträffar under behandlingsperioden för första gången, eller om förvärringen av en händelse sker under behandlingsperioden.
Behandlingsrelaterade biverkningar var alla ogynnsamma medicinska händelser som tillskrevs studieläkemedlet hos en deltagare som fick studieläkemedlet.
Enligt NCI CTCAE v4.03: Grad 3 (svåra) händelser = oacceptabla eller oacceptabla händelser, som avsevärt avbryter vanlig daglig aktivitet, kräver systemisk läkemedelsbehandling/annan behandling; Grad 4 (livshotande) händelser gjorde att deltagaren var i överhängande livsfara; Grad 5 (Död) händelser=död relaterad till en AE.
SAE var en AE som resulterade i något av följande utfall eller bedömdes som signifikant av någon annan anledning: död; initial eller långvarig sjukhusvistelse hos deltagarna; livshotande erfarenhet (omedelbar risk att dö); ihållande eller betydande funktionshinder/oförmåga; medfödd anomali.
|
Baslinje upp till 30 dagar efter sista dosen av studiebehandlingen eller dagen före startdagen för ny anticancerterapi (högst 1,8 år)
|
|
Antal deltagare med TEAE, grad >= 3 TEAE, allvarliga TEAE och behandlingsrelaterade TEAE: Kombination D
Tidsram: Baslinje upp till 30 dagar efter sista dosen av studiebehandlingen eller dagen före startdagen för ny anticancerterapi (högst 4,3 år)
|
TEAE är sådana händelser med startdatum som inträffar under behandlingsperioden för första gången, eller om förvärringen av en händelse sker under behandlingsperioden.
Behandlingsrelaterade biverkningar var alla ogynnsamma medicinska händelser som tillskrevs studieläkemedlet hos en deltagare som fick studieläkemedlet.
Enligt NCI CTCAE v4.03: Grad 3 (svåra) händelser = oacceptabla eller oacceptabla händelser, som avsevärt avbryter vanlig daglig aktivitet, kräver systemisk läkemedelsbehandling/annan behandling; Grad 4 (livshotande) händelser gjorde att deltagaren var i överhängande livsfara; Grad 5 (Död) händelser=död relaterad till en AE.
SAE var en AE som resulterade i något av följande utfall eller bedömdes som signifikant av någon annan anledning: död; initial eller långvarig sjukhusvistelse hos deltagarna; livshotande erfarenhet (omedelbar risk att dö); ihållande eller betydande funktionshinder/oförmåga; medfödd anomali.
|
Baslinje upp till 30 dagar efter sista dosen av studiebehandlingen eller dagen före startdagen för ny anticancerterapi (högst 4,3 år)
|
|
Antal deltagare med TEAE, grad >= 3 TEAE, allvarliga TEAE och behandlingsrelaterade TEAE: Kombination F
Tidsram: Baslinje upp till 30 dagar efter sista dosen av studiebehandlingen eller dagen före startdagen för ny anticancerterapi (högst 3 år)
|
TEAE är sådana händelser med startdatum som inträffar under behandlingsperioden för första gången, eller om förvärringen av en händelse sker under behandlingsperioden.
Behandlingsrelaterade biverkningar var alla ogynnsamma medicinska händelser som tillskrevs studieläkemedlet hos en deltagare som fick studieläkemedlet.
Enligt NCI CTCAE v4.03: Grad 3 (svåra) händelser = oacceptabla eller oacceptabla händelser, som avsevärt avbryter vanlig daglig aktivitet, kräver systemisk läkemedelsbehandling/annan behandling; Grad 4 (livshotande) händelser gjorde att deltagaren var i överhängande livsfara; Grad 5 (Död) händelser=död relaterad till en AE.
SAE var en AE som resulterade i något av följande utfall eller bedömdes som signifikant av någon annan anledning: död; initial eller långvarig sjukhusvistelse hos deltagarna; livshotande erfarenhet (omedelbar risk att dö); ihållande eller betydande funktionshinder/oförmåga; medfödd anomali.
|
Baslinje upp till 30 dagar efter sista dosen av studiebehandlingen eller dagen före startdagen för ny anticancerterapi (högst 3 år)
|
|
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade hematologiska laboratorietest enligt maximala gemensamma terminologikriterier för biverkningar (CTCAE) Grade >=3: Kombination A
Tidsram: Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 6,5 år)
|
Laboratorieresultaten graderades enligt NCI CTCAE v4.03 svårighetsgrad.
Grad 1=mild AE.
Betyg 2=måttlig AE.
Grad 3=svår AE.
Grad 4=livshotande konsekvenser; brådskande ingripande indikerat.
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade hematologiska laboratorietest presenteras."
Deltagare med valfri grad >=3 presenteras för följande parametrar: Anemi, minskat antal lymfocyter, minskat antal trombocyter, minskat antal neutrofiler och minskat antal vita blodkroppar.
Baslinje definieras som den sista bedömningen före datumet/tiden för den första dosen av studiebehandlingen.
|
Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 6,5 år)
|
|
Antal deltagare med nytt onormalt eller försämrat hematologiskt laboratorietest med maximal CTCAE-grad >=3: Kombination B
Tidsram: Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 3,5 år)
|
Laboratorieresultaten graderades enligt NCI CTCAE v4.03 svårighetsgrad.
Grad 1=mild AE.
Betyg 2=måttlig AE.
Grad 3=svår AE.
Grad 4=livshotande konsekvenser; brådskande ingripande indikerat.
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade hematologiska laboratorietest presenteras."
Deltagare med valfri grad >=3 presenteras för följande parametrar: Anemi, minskat antal lymfocyter, minskat antal trombocyter, minskat antal neutrofiler och minskat antal vita blodkroppar.
Baslinje definieras som den sista bedömningen före datumet/tiden för den första dosen av studiebehandlingen.
|
Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 3,5 år)
|
|
Antal deltagare med nytt onormalt eller försämrat hematologiskt laboratorietest med maximal CTCAE-grad >=3: Kombination C
Tidsram: Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 1,8 år)
|
Laboratorieresultaten graderades enligt NCI CTCAE v4.03 svårighetsgrad.
Grad 1=mild AE.
Betyg 2=måttlig AE.
Grad 3=svår AE.
Grad 4=livshotande konsekvenser; brådskande ingripande indikerat.
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade hematologiska laboratorietest presenteras."
Deltagare med valfri grad >=3 presenteras för följande parametrar: Anemi, minskat antal lymfocyter, minskat antal trombocyter, minskat antal neutrofiler och minskat antal vita blodkroppar.
Baslinje definieras som den sista bedömningen före datumet/tiden för den första dosen av studiebehandlingen.
|
Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 1,8 år)
|
|
Antal deltagare med nytt onormalt eller försämrat hematologiskt laboratorietest med maximal CTCAE-grad >=3: Kombination D
Tidsram: Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 4,3 år)
|
Laboratorieresultaten graderades enligt NCI CTCAE v4.03 svårighetsgrad.
Grad 1=mild AE.
Betyg 2=måttlig AE.
Grad 3=svår AE.
Grad 4=livshotande konsekvenser; brådskande ingripande indikerat.
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade hematologiska laboratorietest presenteras."
Deltagare med valfri grad >=3 presenteras för följande parametrar: Anemi, minskat antal lymfocyter, minskat antal trombocyter, minskat antal neutrofiler och minskat antal vita blodkroppar.
Baslinje definieras som den sista bedömningen före datumet/tiden för den första dosen av studiebehandlingen.
|
Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 4,3 år)
|
|
Antal deltagare med nytt onormalt eller försämrat hematologiskt laboratorietest med maximal CTCAE-grad >=3: Kombination F
Tidsram: Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 3 år)
|
Laboratorieresultaten graderades enligt NCI CTCAE v4.03 svårighetsgrad.
Grad 1=mild AE.
Betyg 2=måttlig AE.
Grad 3=svår AE.
Grad 4=livshotande konsekvenser; brådskande ingripande indikerat.
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade hematologiska laboratorietest presenteras."
Deltagare med valfri grad >=3 presenteras för följande parametrar: Anemi, minskat antal lymfocyter, minskat antal trombocyter, minskat antal neutrofiler och minskat antal vita blodkroppar.
Baslinje definieras som den sista bedömningen före datumet/tiden för den första dosen av studiebehandlingen.
|
Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 3 år)
|
|
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade kemiska laboratorietestresultat under behandlingsperioden med maximal CTCAE-grad >=3: Kombination A
Tidsram: Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 6,5 år)
|
Laboratorieresultaten graderades enligt NCI CTCAE v4.03 svårighetsgrad.
Grad 1=mild AE.
Betyg 2=måttlig AE.
Grad 3=svår AE.
Grad 4=livshotande konsekvenser; brådskande ingripande indikerat.
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade kemiska laboratorietest presenteras."
Deltagare med valfri grad >=3 presenteras för följande parametrar: Alaninaminotransferas ökat, alkaliskt fosfatas ökat, aspartataminotransferas ökat, blodbilirubin ökat, kreatinin ökat, hyperglykemi, lipas ökat och serumamylas ökat.
Baslinje definieras som den sista bedömningen före datumet/tiden för den första dosen av studiebehandlingen.
|
Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 6,5 år)
|
|
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade kemiska laboratorietestresultat under behandlingsperioden med maximal CTCAE-grad >=3: Kombination B
Tidsram: Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 3,5 år)
|
Laboratorieresultaten graderades enligt NCI CTCAE v4.03 svårighetsgrad.
Grad 1=mild AE.
Betyg 2=måttlig AE.
Grad 3=svår AE.
Grad 4=livshotande konsekvenser; brådskande ingripande indikerat.
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade kemiska laboratorietest presenteras."
Deltagare med valfri grad >=3 presenteras för följande parametrar: Alaninaminotransferas ökat, alkaliskt fosfatas ökat, aspartataminotransferas ökat, blodbilirubin ökat, kreatinin ökat, hyperglykemi, lipas ökat och serumamylas ökat.
Baslinje definieras som den sista bedömningen före datumet/tiden för den första dosen av studiebehandlingen.
|
Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 3,5 år)
|
|
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade kemiska laboratorietestresultat under behandlingsperioden med maximal CTCAE-grad >=3: Kombination C
Tidsram: Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 1,8 år)
|
Laboratorieresultaten graderades enligt NCI CTCAE v4.03 svårighetsgrad.
Grad 1=mild AE.
Betyg 2=måttlig AE.
Grad 3=svår AE.
Grad 4=livshotande konsekvenser; brådskande ingripande indikerat.
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade kemiska laboratorietest presenteras."
Deltagare med valfri grad >=3 presenteras för följande parametrar: Alaninaminotransferas ökat, alkaliskt fosfatas ökat, aspartataminotransferas ökat, blodbilirubin ökat, kreatinin ökat, hyperglykemi, lipas ökat och serumamylas ökat.
Baslinje definieras som den sista bedömningen före datumet/tiden för den första dosen av studiebehandlingen.
|
Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 1,8 år)
|
|
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade kemiska laboratorietestresultat under behandlingsperioden med maximal CTCAE-grad >=3: Kombination D
Tidsram: Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 4,3 år)
|
Laboratorieresultaten graderades enligt NCI CTCAE v4.03 svårighetsgrad.
Grad 1=mild AE.
Betyg 2=måttlig AE.
Grad 3=svår AE.
Grad 4=livshotande konsekvenser; brådskande ingripande indikerat.
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade kemiska laboratorietest presenteras."
Deltagare med valfri grad >=3 presenteras för följande parametrar: Alaninaminotransferas ökat, alkaliskt fosfatas ökat, aspartataminotransferas ökat, blodbilirubin ökat, kreatinin ökat, hyperglykemi, lipas ökat och serumamylas ökat.
Baslinje definieras som den sista bedömningen före datumet/tiden för den första dosen av studiebehandlingen.
|
Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 4,3 år)
|
|
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade kemiska laboratorietestresultat under behandlingsperioden med maximal CTCAE-grad >=3: Kombination F
Tidsram: Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 3 år)
|
Laboratorieresultaten graderades enligt NCI CTCAE v4.03 svårighetsgrad.
Grad 1=mild AE.
Betyg 2=måttlig AE.
Grad 3=svår AE.
Grad 4=livshotande konsekvenser; brådskande ingripande indikerat.
Antal deltagare med nya onormala eller försämrade kemiska laboratorietest presenteras."
Deltagare med valfri grad >=3 presenteras för följande parametrar: Alaninaminotransferas ökat, alkaliskt fosfatas ökat, aspartataminotransferas ökat, blodbilirubin ökat, kreatinin ökat, hyperglykemi, lipas ökat och serumamylas ökat.
Baslinje definieras som den sista bedömningen före datumet/tiden för den första dosen av studiebehandlingen.
|
Baslinje fram till slutet av behandlingen/utsättningen (maximalt 3 år)
|
|
Maximal observerad plasmakoncentration (Cmax) av Avelumab i kombination A
Tidsram: 1 timme efter dosering (vid slutet av infusionen) på dag 1,15 av cykel 1; Dag 8 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6, 10. För ''Fas 2 1L NSCLC: Utomilumab sedan Utomilumab + Avelumab'' rapportgrupp: Dag 1 av cykel 2, 4, 6, 10
|
Cmax är maximal observerad plasmakoncentration.
|
1 timme efter dosering (vid slutet av infusionen) på dag 1,15 av cykel 1; Dag 8 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6, 10. För ''Fas 2 1L NSCLC: Utomilumab sedan Utomilumab + Avelumab'' rapportgrupp: Dag 1 av cykel 2, 4, 6, 10
|
|
Maximal observerad plasmakoncentration (Cmax) av Utomilumab i kombination A
Tidsram: 1 timme efter infusion (vid slutet av infusion) på dag 1 av cykel 1,3,5,8,12; Dag 8 i cykel 1 (ej dosering). För ''Fas 2 1L NSCLC: Avelumab sedan Utomilumab + Avelumab'' rapportgrupp: Dag 1 av cykel 3,5,8,12
|
Cmax är maximal observerad plasmakoncentration.
|
1 timme efter infusion (vid slutet av infusion) på dag 1 av cykel 1,3,5,8,12; Dag 8 i cykel 1 (ej dosering). För ''Fas 2 1L NSCLC: Avelumab sedan Utomilumab + Avelumab'' rapportgrupp: Dag 1 av cykel 3,5,8,12
|
|
Maximal observerad plasmakoncentration (Cmax) av Avelumab och PF-04518600 i kombination B
Tidsram: 1 timme efter dosering på dag 1,15 av cykel 1; Dag 8 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
Cmax är maximal observerad plasmakoncentration.
|
1 timme efter dosering på dag 1,15 av cykel 1; Dag 8 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
|
Maximal observerad plasmakoncentration (Cmax) av Avelumab och PD 0360324 i kombination C
Tidsram: 1 timme (dvs i slutet av infusionen) efter dosering på dag 1, 15 av cykel 1; Dag 8 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
Cmax är maximal observerad plasmakoncentration.
|
1 timme (dvs i slutet av infusionen) efter dosering på dag 1, 15 av cykel 1; Dag 8 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
|
Maximal observerad plasmakoncentration (Cmax) av Avelumab i kombination D
Tidsram: 1 timme efter dosering (vid slutet av infusionen) på dag 1 och 15 av cykel 1; Dag 8 av cykel 1 (icke-dosering); Fördosering och 1 timme efter dos på dag 1 av cykel 2, 4, 6, 10
|
Cmax är maximal observerad plasmakoncentration.
|
1 timme efter dosering (vid slutet av infusionen) på dag 1 och 15 av cykel 1; Dag 8 av cykel 1 (icke-dosering); Fördosering och 1 timme efter dos på dag 1 av cykel 2, 4, 6, 10
|
|
Maximal observerad plasmakoncentration (Cmax) av Utomilumab i kombination D
Tidsram: 1 timme (vid slutet av infusionen) efter dosering på dag 1 i cykel 1, 3, 5, 8 och cykel 12; Dag 8 av cykel 1 (ej dosering)
|
Cmax är maximal observerad plasmakoncentration.
|
1 timme (vid slutet av infusionen) efter dosering på dag 1 i cykel 1, 3, 5, 8 och cykel 12; Dag 8 av cykel 1 (ej dosering)
|
|
Maximal observerad plasmakoncentration (Cmax) av PF-04518600 i kombination D
Tidsram: 1 timme efter infusion (vid slutet av infusionen) på dag 1 och 15 av cykel 1; Dag 8 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
Cmax är maximal observerad plasmakoncentration.
|
1 timme efter infusion (vid slutet av infusionen) på dag 1 och 15 av cykel 1; Dag 8 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
|
Maximal observerad plasmakoncentration (Cmax) av Avelumab i kombination F
Tidsram: 1 timme efter infusion (dvs i slutet av infusion) på dag 1 och 15 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
Cmax är maximal observerad plasmakoncentration.
|
1 timme efter infusion (dvs i slutet av infusion) på dag 1 och 15 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
|
Fördos observerad plasmakoncentration (Ctrough) av Avelumab i kombination A
Tidsram: Fördos på dag 1 och 15 av cykel 1, dag 8 i cykel 1 (icke-doserande) och sedan dag 1 av cykel 2,4,6 och cykel 10. För ''Fas 2 1L NSCLC: Utomilumab sedan Utomilumab + Avelumab '' rapporteringsgrupp: Dag 1 av cyklerna 2,4,6,10
|
Ctrough är steady-state koncentration före dos.
|
Fördos på dag 1 och 15 av cykel 1, dag 8 i cykel 1 (icke-doserande) och sedan dag 1 av cykel 2,4,6 och cykel 10. För ''Fas 2 1L NSCLC: Utomilumab sedan Utomilumab + Avelumab '' rapporteringsgrupp: Dag 1 av cyklerna 2,4,6,10
|
|
Fördos observerad plasmakoncentration (Ctrough) av Utomilumab i kombination A
Tidsram: Fördosering på dag 1 av cykel 1,3,5,8 och cykel 12; Dag 15 av cykel 1 (ej dosering). För ''Fas 2 1L NSCLC: Avelumab sedan Utomilumab + Avelumab'' rapportgrupp: Dag 1 av cyklerna 3,5,8 och 12
|
Ctrough är steady-state koncentration före dos.
|
Fördosering på dag 1 av cykel 1,3,5,8 och cykel 12; Dag 15 av cykel 1 (ej dosering). För ''Fas 2 1L NSCLC: Avelumab sedan Utomilumab + Avelumab'' rapportgrupp: Dag 1 av cyklerna 3,5,8 och 12
|
|
Fördos observerad plasmakoncentration (Ctrough) av Avelumab och PF-04518600 i kombination B
Tidsram: Fördosering på dag 1 och 15 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
Ctrough är steady-state koncentration före dos.
|
Fördosering på dag 1 och 15 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
|
Fördos observerad plasmakoncentration (Ctrough) av Avelumab och PD 0360324 i kombination C
Tidsram: Fördosering på dag 1 och 15 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
Ctrough är steady-state koncentration före dos.
|
Fördosering på dag 1 och 15 av cykel 1 (icke-dosering); Dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
|
Fördos observerad plasmakoncentration (Ctrough) av Avelumab i kombination D
Tidsram: Fördosering på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6 och cykel 10; Dag 15 av cykel 1 (ej dosering)
|
Ctrough är steady-state koncentration före dos.
|
Fördosering på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6 och cykel 10; Dag 15 av cykel 1 (ej dosering)
|
|
Fördos observerad plasmakoncentration (Ctrough) av Utomilumab i kombination D
Tidsram: Fördos på dag 1 av cykel 1, 3, 5, 8 och cykel 12; Dag 15 av cykel 1 (ej dosering)
|
Ctrough är steady-state koncentration före dos.
|
Fördos på dag 1 av cykel 1, 3, 5, 8 och cykel 12; Dag 15 av cykel 1 (ej dosering)
|
|
Fördos observerad plasmakoncentration (Ctrough) av PF-04518600 i kombination D
Tidsram: Fördosering på dag 1 och 15 i cykel 1 (icke-dosering); Fördos på dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
Ctrough är steady-state koncentration före dos.
|
Fördosering på dag 1 och 15 i cykel 1 (icke-dosering); Fördos på dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
|
Fördos observerad plasmakoncentration (Ctrough) av Avelumab i kombination F
Tidsram: Fördosering på dag 1 och 15 i cykel 1 (icke-dosering); Fördos på dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
Ctrough är steady-state koncentration före dos.
|
Fördosering på dag 1 och 15 i cykel 1 (icke-dosering); Fördos på dag 1 av cykel 2, 4, 6 och cykel 10
|
|
Fördos observerad plasmakoncentration (Ctrough) av Utomilumab i kombination F
Tidsram: Fördosering på dag 1 av cykel 1 (icke-dosering); Fördos på dag 1 av cykel 2 och 4
|
Ctrough är steady-state koncentration före dos.
|
Fördosering på dag 1 av cykel 1 (icke-dosering); Fördos på dag 1 av cykel 2 och 4
|
|
Fördos observerad plasmakoncentration (Ctrough) av PF-04518600 i kombination F
Tidsram: Fördosering på dag 1 av cykel 1 (icke-dosering); Fördos på dag 1 av cykel 2 och 4
|
Ctrough är steady-state koncentration före dos.
|
Fördosering på dag 1 av cykel 1 (icke-dosering); Fördos på dag 1 av cykel 2 och 4
|
|
Antal deltagare med positiv anti-läkemedelsantikropp (ADA) mot Avelumab för kombination A
Tidsram: Fördos på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6, 10. För ''Fas 2 1L NSCLC: Utomilumab sedan Utomilumab + Avelumab'' rapportgrupp: Dag 1 av cykel 2, 4, 6, 10
|
ADA som alltid var positiv definierades som minst ett positivt ADA-resultat vid vilken tidpunkt som helst.
|
Fördos på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6, 10. För ''Fas 2 1L NSCLC: Utomilumab sedan Utomilumab + Avelumab'' rapportgrupp: Dag 1 av cykel 2, 4, 6, 10
|
|
Antal deltagare med positiva ADA-nivåer mot Utomilumab för kombination A
Tidsram: Fördos på dag 1 av cykel 1, 3, 5, 8, 12. För ''Fas 2 1L NSCLC: Avelumab sedan Utomilumab + Avelumab'' rapportgrupp: Dag 1 i cykel 3, 5, 8, 12
|
ADA som alltid var positiv definierades som minst ett positivt ADA-resultat vid vilken tidpunkt som helst.
|
Fördos på dag 1 av cykel 1, 3, 5, 8, 12. För ''Fas 2 1L NSCLC: Avelumab sedan Utomilumab + Avelumab'' rapportgrupp: Dag 1 i cykel 3, 5, 8, 12
|
|
Antal deltagare med positiva ADA-nivåer för kombination B
Tidsram: Fördos på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6 och 10
|
ADA som alltid var positiv definierades som minst ett positivt ADA-resultat vid vilken tidpunkt som helst.
|
Fördos på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6 och 10
|
|
Antal deltagare med positiva ADA-nivåer för kombination C
Tidsram: Fördos på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6 och 10
|
ADA som alltid var positiv definierades som minst ett positivt ADA-resultat vid vilken tidpunkt som helst.
|
Fördos på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6 och 10
|
|
Antal deltagare med positiva ADA-nivåer mot Avelumab och PF-04518600 för kombination D
Tidsram: Fördos på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6 och 10
|
ADA som alltid var positiv definierades som minst ett positivt ADA-resultat vid vilken tidpunkt som helst.
|
Fördos på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6 och 10
|
|
Antal deltagare med positiva ADA-nivåer mot Utomilumab för kombination D
Tidsram: Fördos på dag 1 av cykel 1, 3, 5, 8, 12
|
ADA som alltid var positiv definierades som minst ett positivt ADA-resultat vid vilken tidpunkt som helst.
|
Fördos på dag 1 av cykel 1, 3, 5, 8, 12
|
|
Antal deltagare med positiva ADA-nivåer mot Avelumab och PF-04518600 för kombination F
Tidsram: Fördos på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6 och 10
|
ADA som alltid var positiv definierades som minst ett positivt ADA-resultat vid vilken tidpunkt som helst.
|
Fördos på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6 och 10
|
|
Antal deltagare med positiva ADA-nivåer mot Utomilumab för kombination F
Tidsram: Fördos på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6 och 10
|
ADA som alltid var positiv definierades som minst ett positivt ADA-resultat vid vilken tidpunkt som helst.
|
Fördos på dag 1 av cykel 1, 2, 4, 6 och 10
|
|
Tid till tumörsvar (TTR) för kombination A
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av CR eller PR (max upp till 7,3 år)
|
TTR definierades, för deltagare med ett objektivt svar (bekräftat CR eller PR), som tiden från startdatumet (datumet för första behandlingsdos) till den första dokumentationen av objektivt svar (CR eller PR) som därefter bekräftades.
Per RECIST v1.1: CR: försvinnande av alla icke-nodala målskador och alla icke-målskador.
Dessutom måste alla patologiska lymfkörtlar som tilldelas som målskador/icke-målskador ha en minskning i kortaxel till <10 mm.
PR: minst 30 % minskning av summan av diametern för alla målskador, med referenssumman av diametrar som referensbaslinje.
|
Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av CR eller PR (max upp till 7,3 år)
|
|
TTR för kombination B
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av CR eller PR (max upp till 7,3 år)
|
TTR definierades, för deltagare med ett objektivt svar (bekräftat CR eller PR), som tiden från startdatumet (datumet för första behandlingsdos) till den första dokumentationen av objektivt svar (CR eller PR) som därefter bekräftades.
Per RECIST v1.1: CR: försvinnande av alla icke-nodala målskador och alla icke-målskador.
Dessutom måste alla patologiska lymfkörtlar som tilldelas som målskador/icke-målskador ha en minskning i kortaxel till <10 mm.
PR: minst 30 % minskning av summan av diametern för alla målskador, med referenssumman av diametrar som referensbaslinje.
|
Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av CR eller PR (max upp till 7,3 år)
|
|
TTR för kombination C
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av CR eller PR (max upp till 7,3 år)
|
TTR definierades, för deltagare med ett objektivt svar (bekräftat CR eller PR), som tiden från startdatumet (datumet för första behandlingsdos) till den första dokumentationen av objektivt svar (CR eller PR) som därefter bekräftades.
Per RECIST v1.1: CR: försvinnande av alla icke-nodala målskador och alla icke-målskador.
Dessutom måste alla patologiska lymfkörtlar som tilldelas som målskador/icke-målskador ha en minskning i kortaxel till <10 mm.
PR: minst 30 % minskning av summan av diametern för alla målskador, med referenssumman av diametrar som referensbaslinje.
|
Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av CR eller PR (max upp till 7,3 år)
|
|
TTR för kombination D
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av CR eller PR (max upp till 7,3 år)
|
TTR definierades, för deltagare med ett objektivt svar (bekräftat CR eller PR), som tiden från startdatumet (datumet för första behandlingsdos) till den första dokumentationen av objektivt svar (CR eller PR) som därefter bekräftades.
Per RECIST v1.1: CR: försvinnande av alla icke-nodala målskador och alla icke-målskador.
Dessutom måste alla patologiska lymfkörtlar som tilldelas som målskador/icke-målskador ha en minskning i kortaxel till <10 mm.
PR: minst 30 % minskning av summan av diametern för alla målskador, med referenssumman av diametrar som referensbaslinje.
|
Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av CR eller PR (max upp till 7,3 år)
|
|
TTR för kombination F
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av CR eller PR (max upp till 7,3 år)
|
TTR definierades, för deltagare med ett objektivt svar (bekräftat CR eller PR), som tiden från startdatumet (datumet för första behandlingsdos) till den första dokumentationen av objektivt svar (CR eller PR) som därefter bekräftades.
Per RECIST v1.1: CR: försvinnande av alla icke-nodala målskador och alla icke-målskador.
Dessutom måste alla patologiska lymfkörtlar som tilldelas som målskador/icke-målskador ha en minskning i kortaxel till <10 mm.
PR: minst 30 % minskning av summan av diametern för alla målskador, med referenssumman av diametrar som referensbaslinje.
|
Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av CR eller PR (max upp till 7,3 år)
|
|
Duration of Response (DR) för kombination A
Tidsram: Från första dokumentation av CR eller PR till första dokumentation av tumörprogression eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
DR som bedömts av utredaren enligt RECIST v1.1, definierades som tiden från datumet för första dokumentation av objektiv respons (CR eller PR) till datum för PD eller död på grund av någon orsak, eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
CR: försvinnande av alla mål- och icke-målskador, och upprätthålls i minst 4 veckor.
Eventuella patologiska lymfkörtlar (mål eller icke-mål) reducerade i kort axel till <10 mm.
PR: >= 30 % minskning av summan av diametern för målskadorna med baslinjesummadiametrar som referens.
PD: minst 20 % ökning av summan av diametrar för målskador, med den minsta summan av studiebehandlingen som referens, med en absolut ökning på minst 5 mm eller uppkomst av >=1 ny lesion.
DR-data censurerades på datumet för den senaste adekvata tumörbedömningen för deltagare utan en händelse (CR, PR, PD eller död), för deltagare som påbörjar ny anti-cancerbehandling före DR-bedömning, för deltagare med DR-bedömning efter >=2 saknade tumörbedömningar.
|
Från första dokumentation av CR eller PR till första dokumentation av tumörprogression eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
DR för kombination B
Tidsram: Från första dokumentation av CR eller PR till första dokumentation av tumörprogression eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
DR som bedömts av utredaren enligt RECIST v1.1, definierades som tiden från datumet för första dokumentation av objektiv respons (CR eller PR) till datum för PD eller död på grund av någon orsak, eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
CR: försvinnande av alla mål- och icke-målskador, och upprätthålls i minst 4 veckor.
Eventuella patologiska lymfkörtlar (mål eller icke-mål) reducerade i kort axel till <10 mm.
PR: >= 30 % minskning av summan av diametern för målskadorna med baslinjesummadiametrar som referens.
PD: minst 20 % ökning av summan av diametrar för målskador, med den minsta summan av studiebehandlingen som referens, med en absolut ökning på minst 5 mm eller uppkomst av >=1 ny lesion.
DR-data censurerades på datumet för den senaste adekvata tumörbedömningen för deltagare utan en händelse (CR, PR, PD eller död), för deltagare som påbörjar ny anti-cancerbehandling före DR-bedömning, för deltagare med DR-bedömning efter >=2 saknade tumörbedömningar.
|
Från första dokumentation av CR eller PR till första dokumentation av tumörprogression eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
DR för kombination C
Tidsram: Från första dokumentation av CR eller PR till första dokumentation av tumörprogression eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
DR som bedömts av utredaren enligt RECIST v1.1, definierades som tiden från datumet för första dokumentation av objektiv respons (CR eller PR) till datum för PD eller död på grund av någon orsak, eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
CR: försvinnande av alla mål- och icke-målskador, och upprätthålls i minst 4 veckor.
Eventuella patologiska lymfkörtlar (mål eller icke-mål) reducerade i kort axel till <10 mm.
PR: >= 30 % minskning av summan av diametern för målskadorna med baslinjesummadiametrar som referens.
PD: minst 20 % ökning av summan av diametrar för målskador, med den minsta summan av studiebehandlingen som referens, med en absolut ökning på minst 5 mm eller uppkomst av >=1 ny lesion.
DR-data censurerades på datumet för den senaste adekvata tumörbedömningen för deltagare utan en händelse (CR, PR, PD eller död), för deltagare som påbörjar ny anti-cancerbehandling före DR-bedömning, för deltagare med DR-bedömning efter >=2 saknade tumörbedömningar.
|
Från första dokumentation av CR eller PR till första dokumentation av tumörprogression eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
DR för kombination D
Tidsram: Från första dokumentation av CR eller PR till första dokumentation av tumörprogression eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
DR som bedömts av utredaren enligt RECIST v1.1, definierades som tiden från datumet för första dokumentation av objektiv respons (CR eller PR) till datum för PD eller död på grund av någon orsak, eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
CR: försvinnande av alla mål- och icke-målskador, och upprätthålls i minst 4 veckor.
Eventuella patologiska lymfkörtlar (mål eller icke-mål) reducerade i kort axel till <10 mm.
PR: >= 30 % minskning av summan av diametern för målskadorna med baslinjesummadiametrar som referens.
PD: minst 20 % ökning av summan av diametrar för målskador, med den minsta summan av studiebehandlingen som referens, med en absolut ökning på minst 5 mm eller uppkomst av >=1 ny lesion.
DR-data censurerades på datumet för den senaste adekvata tumörbedömningen för deltagare utan en händelse (CR, PR, PD eller död), för deltagare som påbörjar ny anti-cancerbehandling före DR-bedömning, för deltagare med DR-bedömning efter >=2 saknade tumörbedömningar.
|
Från första dokumentation av CR eller PR till första dokumentation av tumörprogression eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
DR för kombination F
Tidsram: Från första dokumentation av CR eller PR till första dokumentation av tumörprogression eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
DR som bedömts av utredaren enligt RECIST v1.1, definierades som tiden från datumet för första dokumentation av objektiv respons (CR eller PR) till datum för PD eller död på grund av någon orsak, eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
CR: försvinnande av alla mål- och icke-målskador, och upprätthålls i minst 4 veckor.
Eventuella patologiska lymfkörtlar (mål eller icke-mål) reducerade i kort axel till <10 mm.
PR: >= 30 % minskning av summan av diametern för målskadorna med baslinjesummadiametrar som referens.
PD: minst 20 % ökning av summan av diametrar för målskador, med den minsta summan av studiebehandlingen som referens, med en absolut ökning på minst 5 mm eller uppkomst av >=1 ny lesion.
DR-data censurerades på datumet för den senaste adekvata tumörbedömningen för deltagare utan en händelse (CR, PR, PD eller död), för deltagare som påbörjar ny anti-cancerbehandling före DR-bedömning, för deltagare med DR-bedömning efter >=2 saknade tumörbedömningar.
|
Från första dokumentation av CR eller PR till första dokumentation av tumörprogression eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
Progressionsfri överlevnad (PFS) för kombination A
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av PD eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
PFS, som utvärderats av utredaren enligt RECIST v1.1, definierades som tiden (i månader) från datumet för den första dosen av studieläkemedlet till datumet för första dokumentation av PD eller dödsfall på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
PD: >= 20 % ökning av summan av diametrar för målskador, med den minsta summan som referens vid studiebehandlingen (detta inkluderade baslinjesumman om den var minst vid studiebehandlingen).
Summan måste också visa en absolut ökning på >=5 mm, eller uppkomst av >=1 nya lesioner.
PFS analyserades med Kaplan-Meier-metoden.
PFS-data censurerades det datum då den senaste adekvata tumörbedömningen för deltagare utan en händelse (PD eller död), för deltagare som påbörjade ny anti-cancerbehandling före PFS-händelsen, för deltagare med en PFS-händelse efter >=2 saknade tumörbedömningar .
|
Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av PD eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
PFS för kombination B
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av PD eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
PFS, som utvärderats av utredaren enligt RECIST v1.1, definierades som tiden (i månader) från datumet för den första dosen av studieläkemedlet till datumet för första dokumentation av PD eller dödsfall på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
PD: >= 20 % ökning av summan av diametrar för målskador, med den minsta summan som referens vid studiebehandlingen (detta inkluderade baslinjesumman om den var minst vid studiebehandlingen).
Summan måste också visa en absolut ökning på >=5 mm, eller uppkomst av >=1 nya lesioner.
PFS analyserades med Kaplan-Meier-metoden.
PFS-data censurerades det datum då den senaste adekvata tumörbedömningen för deltagare utan en händelse (PD eller död), för deltagare som påbörjade ny anti-cancerbehandling före PFS-händelsen, för deltagare med en PFS-händelse efter >=2 saknade tumörbedömningar .
|
Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av PD eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
PFS för kombination C
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av PD eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
PFS, som utvärderats av utredaren enligt RECIST v1.1, definierades som tiden (i månader) från datumet för den första dosen av studieläkemedlet till datumet för första dokumentation av PD eller dödsfall på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
PD: >= 20 % ökning av summan av diametrar för målskador, med den minsta summan som referens vid studiebehandlingen (detta inkluderade baslinjesumman om den var minst vid studiebehandlingen).
Summan måste också visa en absolut ökning på >=5 mm, eller uppkomst av >=1 nya lesioner.
PFS analyserades med Kaplan-Meier-metoden.
PFS-data censurerades det datum då den senaste adekvata tumörbedömningen för deltagare utan en händelse (PD eller död), för deltagare som påbörjade ny anti-cancerbehandling före PFS-händelsen, för deltagare med en PFS-händelse efter >=2 saknade tumörbedömningar .
|
Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av PD eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
PFS för kombination D
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av PD eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
PFS, som utvärderats av utredaren enligt RECIST v1.1, definierades som tiden (i månader) från datumet för den första dosen av studieläkemedlet till datumet för första dokumentation av PD eller dödsfall på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
PD: >= 20 % ökning av summan av diametrar för målskador, med den minsta summan som referens vid studiebehandlingen (detta inkluderade baslinjesumman om den var minst vid studiebehandlingen).
Summan måste också visa en absolut ökning på >=5 mm, eller uppkomst av >=1 nya lesioner.
PFS analyserades med Kaplan-Meier-metoden.
PFS-data censurerades det datum då den senaste adekvata tumörbedömningen för deltagare utan en händelse (PD eller död), för deltagare som påbörjade ny anti-cancerbehandling före PFS-händelsen, för deltagare med en PFS-händelse efter >=2 saknade tumörbedömningar .
|
Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av PD eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
PFS för kombination F
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av PD eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
PFS, som utvärderats av utredaren enligt RECIST v1.1, definierades som tiden (i månader) från datumet för den första dosen av studieläkemedlet till datumet för första dokumentation av PD eller dödsfall på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
PD: >= 20 % ökning av summan av diametrar för målskador, med den minsta summan som referens vid studiebehandlingen (detta inkluderade baslinjesumman om den var minst vid studiebehandlingen).
Summan måste också visa en absolut ökning på >=5 mm, eller uppkomst av >=1 nya lesioner.
PFS analyserades med Kaplan-Meier-metoden.
PFS-data censurerades det datum då den senaste adekvata tumörbedömningen för deltagare utan en händelse (PD eller död), för deltagare som påbörjade ny anti-cancerbehandling före PFS-händelsen, för deltagare med en PFS-händelse efter >=2 saknade tumörbedömningar .
|
Från första dos av studieläkemedlet till första dokumentation av PD eller död på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
Total överlevnad (OS) för kombination A
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till dödsdatum oavsett orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
OS definierades som tiden (i månader) från datumet för den första dosen av studieläkemedlet till dödsdatumet på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
Deltagare senast kända för att vara vid liv censurerades vid datumet för senaste kontakt.
OS analyserades med Kaplan-Meier-metoden.
|
Från första dos av studieläkemedlet till dödsdatum oavsett orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
OS för kombination B
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till dödsdatum oavsett orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
OS definierades som tiden (i månader) från datumet för den första dosen av studieläkemedlet till dödsdatumet på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
Deltagare senast kända för att vara vid liv censurerades vid datumet för senaste kontakt.
OS analyserades med Kaplan-Meier-metoden.
|
Från första dos av studieläkemedlet till dödsdatum oavsett orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
OS för kombination C
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till dödsdatum oavsett orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
OS definierades som tiden (i månader) från datumet för den första dosen av studieläkemedlet till dödsdatumet på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
Deltagare senast kända för att vara vid liv censurerades vid datumet för senaste kontakt.
OS analyserades med Kaplan-Meier-metoden.
|
Från första dos av studieläkemedlet till dödsdatum oavsett orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
OS för kombination D
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till dödsdatum oavsett orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
OS definierades som tiden (i månader) från datumet för den första dosen av studieläkemedlet till dödsdatumet på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
Deltagare senast kända för att vara vid liv censurerades vid datumet för senaste kontakt.
OS analyserades med Kaplan-Meier-metoden.
|
Från första dos av studieläkemedlet till dödsdatum oavsett orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
OS för kombination F
Tidsram: Från första dos av studieläkemedlet till dödsdatum oavsett orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
OS definierades som tiden (i månader) från datumet för den första dosen av studieläkemedlet till dödsdatumet på grund av någon orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först.
Deltagare senast kända för att vara vid liv censurerades vid datumet för senaste kontakt.
OS analyserades med Kaplan-Meier-metoden.
|
Från första dos av studieläkemedlet till dödsdatum oavsett orsak eller datacensureringsdatum, beroende på vilket som inträffade först (högst upp till 7,3 år)
|
|
Fas 1b: Andel deltagare med objektivt svar (OR) för kombination A
Tidsram: Från den första dosen av studieläkemedlet tills sjukdomsprogression eller dödsfall på grund av någon orsak (maximalt upp till 7,3 år)
|
ELLER enligt bedömning av utredaren enligt RECIST v.1.1,
definierades som deltagare med bekräftat bästa övergripande svar av fullständigt svar (CR) eller partiellt svar (PR), registrerades från första dosen av studieläkemedlet till sjukdomsprogression eller död på grund av någon orsak.
CR definierades som försvinnande av alla mål- och icke-målskador, och upprätthölls i minst 4 veckor.
Alla patologiska lymfkörtlar (oavsett om det är mål eller icke-mål) måste ha en reduktion i kortaxel till mindre än (<) 10 mm.
PR definierades som >=30 % minskning av summan av diametrarna för målskador, med baslinjesummadiametrarna som referens.
|
Från den första dosen av studieläkemedlet tills sjukdomsprogression eller dödsfall på grund av någon orsak (maximalt upp till 7,3 år)
|
|
Fas 1b: Andel deltagare med objektivt svar (OR) för kombination B
Tidsram: Från den första dosen av studieläkemedlet tills sjukdomsprogression eller dödsfall på grund av någon orsak (maximalt upp till 7,3 år)
|
ELLER enligt bedömning av utredaren enligt RECIST v.1.1,
definierades som deltagare med bekräftat bästa totala svar av CR eller PR, registrerades från första dosen av studieläkemedlet till sjukdomsprogression eller död på grund av någon orsak.
CR definierades som försvinnande av alla mål- och icke-målskador, och upprätthölls i minst 4 veckor.
Alla patologiska lymfkörtlar (oavsett om det är mål eller icke-mål) måste ha en reduktion i kortaxel till mindre än (<) 10 mm.
PR definierades som >=30 % minskning av summan av diametrarna för målskador, med baslinjesummadiametrarna som referens.
|
Från den första dosen av studieläkemedlet tills sjukdomsprogression eller dödsfall på grund av någon orsak (maximalt upp till 7,3 år)
|
|
Fas 1b: Andel deltagare med objektivt svar (OR) för kombination C
Tidsram: Från den första dosen av studieläkemedlet tills sjukdomsprogression eller dödsfall på grund av någon orsak (maximalt upp till 7,3 år)
|
ELLER enligt bedömning av utredaren enligt RECIST v.1.1,
definierades som deltagare med bekräftat bästa totala svar av CR eller PR, registrerades från första dosen av studieläkemedlet till sjukdomsprogression eller död på grund av någon orsak.
CR definierades som försvinnande av alla mål- och icke-målskador, och upprätthölls i minst 4 veckor.
Alla patologiska lymfkörtlar (oavsett om det är mål eller icke-mål) måste ha en reduktion i kortaxel till mindre än (<) 10 mm.
PR definierades som >=30 % minskning av summan av diametrarna för målskador, med baslinjesummadiametrarna som referens.
|
Från den första dosen av studieläkemedlet tills sjukdomsprogression eller dödsfall på grund av någon orsak (maximalt upp till 7,3 år)
|
|
Fas 1b: Andel deltagare med objektivt svar (OR) för kombination D
Tidsram: Från den första dosen av studieläkemedlet tills sjukdomsprogression eller dödsfall på grund av någon orsak (maximalt upp till 7,3 år)
|
ELLER enligt bedömning av utredaren enligt RECIST v.1.1,
definierades som deltagare med bekräftat bästa totala svar av CR eller PR, registrerades från första dosen av studieläkemedlet till sjukdomsprogression eller död på grund av någon orsak.
CR definierades som försvinnande av alla mål- och icke-målskador, och upprätthölls i minst 4 veckor.
Alla patologiska lymfkörtlar (oavsett om det är mål eller icke-mål) måste ha en reduktion i kortaxel till mindre än (<) 10 mm.
PR definierades som >=30 % minskning av summan av diametrarna för målskador, med baslinjesummadiametrarna som referens.
|
Från den första dosen av studieläkemedlet tills sjukdomsprogression eller dödsfall på grund av någon orsak (maximalt upp till 7,3 år)
|
|
Fas 1b: Andel deltagare med objektivt svar (OR) för kombination F
Tidsram: Från den första dosen av studieläkemedlet tills sjukdomsprogression eller dödsfall på grund av någon orsak (maximalt upp till 7,3 år)
|
ELLER enligt bedömning av utredaren enligt RECIST v.1.1,
definierades som deltagare med bekräftat bästa totala svar av CR eller PR, registrerades från första dosen av studieläkemedlet till sjukdomsprogression eller död på grund av någon orsak.
CR definierades som försvinnande av alla mål- och icke-målskador, och upprätthölls i minst 4 veckor.
Alla patologiska lymfkörtlar (oavsett om det är mål eller icke-mål) måste ha en reduktion i kortaxel till mindre än (<) 10 mm.
PR definierades som >=30 % minskning av summan av diametrarna för målskador, med baslinjesummadiametrarna som referens.
|
Från den första dosen av studieläkemedlet tills sjukdomsprogression eller dödsfall på grund av någon orsak (maximalt upp till 7,3 år)
|
|
Antal deltagare med positiv programmerad dödligand-1 (PD-L1) biomarköruttryck och tumörinfiltrerande kluster av differentiering 8 (CD8+) lymfocyter vid baslinjen för kombination A
Tidsram: Baslinje (dag 1)
|
PD-L1-proteinuttryck bestäms genom att använda tumörproportionspoäng (TPS), som är procentandelen livskraftiga tumörceller som visar partiell eller fullständig membranfärgning oavsett intensitet.
Provet anses ha PD-L1-uttryck om TPS >=1 % och högt PD-L1-uttryck om TPS >= 50 %.
Tumörinfiltrerande CD8+-lymfocyter definieras som antalet CD8+-celler per ytenhet och procentandelen räknade celler.
Positivt definieras som >=1% och negativt definieras som <1%.
|
Baslinje (dag 1)
|
|
Antal deltagare med positiv programmerad dödligand-1 (PD-L1) biomarköruttryck och tumörinfiltrerande CD8+-lymfocyter vid baslinjen för kombination B
Tidsram: Baslinje (dag 1)
|
PD-L1-proteinuttryck bestäms genom att använda TPS, vilket är procentandelen livskraftiga tumörceller som visar partiell eller fullständig membranfärgning vid vilken intensitet som helst.
Provet anses ha PD-L1-uttryck om TPS >=1 % och högt PD-L1-uttryck om TPS >= 50 %.
Tumörinfiltrerande CD8+-lymfocyter definieras som antalet CD8+-celler per ytenhet och procentandelen räknade celler.
Positivt definieras som >=1% och negativt definieras som <1%.
|
Baslinje (dag 1)
|
|
Antal deltagare med positiv programmerad dödligand-1 (PD-L1) biomarköruttryck och tumörinfiltrerande CD8+-lymfocyter vid baslinjen för kombination C
Tidsram: Baslinje (dag 1)
|
PD-L1-proteinuttryck bestäms genom att använda TPS, vilket är procentandelen livskraftiga tumörceller som visar partiell eller fullständig membranfärgning vid vilken intensitet som helst.
Provet anses ha PD-L1-uttryck om TPS >=1 % och högt PD-L1-uttryck om TPS >= 50 %.
Tumörinfiltrerande CD8+-lymfocyter definieras som antalet CD8+-celler per ytenhet och procentandelen räknade celler.
Positivt definieras som >=1% och negativt definieras som <1%.
|
Baslinje (dag 1)
|
|
Antal deltagare med positiv programmerad dödligand-1 (PD-L1) biomarköruttryck och tumörinfiltrerande CD8+-lymfocyter vid baslinjen för kombination D
Tidsram: Baslinje (dag 1)
|
PD-L1-proteinuttryck bestäms genom att använda TPS, vilket är procentandelen livskraftiga tumörceller som visar partiell eller fullständig membranfärgning vid vilken intensitet som helst.
Provet anses ha PD-L1-uttryck om TPS >=1 % och högt PD-L1-uttryck om TPS >= 50 %.
Tumörinfiltrerande CD8+-lymfocyter definieras som antalet CD8+-celler per ytenhet och procentandelen räknade celler.
Positivt definieras som >=1% och negativt definieras som <1%.
|
Baslinje (dag 1)
|
|
Antal deltagare med positiv programmerad dödligand-1 (PD-L1) biomarköruttryck och tumörinfiltrerande CD8+-lymfocyter vid baslinjen för kombination F
Tidsram: Baslinje (dag 1)
|
PD-L1-proteinuttryck bestäms genom att använda TPS, vilket är procentandelen livskraftiga tumörceller som visar partiell eller fullständig membranfärgning vid vilken intensitet som helst.
Provet anses ha PD-L1-uttryck om TPS >=1 % och högt PD-L1-uttryck om TPS >= 50 %.
Tumörinfiltrerande CD8+-lymfocyter definieras som antalet CD8+-celler per ytenhet och procentandelen räknade celler.
Positivt definieras som >=1% och negativt definieras som <1%.
|
Baslinje (dag 1)
|
Samarbetspartners och utredare
Sponsor
Utredare
- Studierektor: Pfizer CT.gov Call Center, Pfizer
Publikationer och användbara länkar
Användbara länkar
Studieavstämningsdatum
Studera stora datum
Studiestart (Faktisk)
Primärt slutförande (Faktisk)
Avslutad studie (Faktisk)
Studieregistreringsdatum
Först inskickad
Först inskickad som uppfyllde QC-kriterierna
Första postat (Beräknad)
Uppdateringar av studier
Senaste uppdatering publicerad (Faktisk)
Senaste inskickade uppdateringen som uppfyllde QC-kriterierna
Senast verifierad
Mer information
Termer relaterade till denna studie
Nyckelord
Ytterligare relevanta MeSH-villkor
Andra studie-ID-nummer
- B9991004
- 2015-002552-27 (EudraCT-nummer)
- JAVELIN MEDLEY (Annan identifierare: Alias Study Number)
Plan för individuella deltagardata (IPD)
Planerar du att dela individuella deltagardata (IPD)?
IPD-planbeskrivning
Denna information hämtades direkt från webbplatsen clinicaltrials.gov utan några ändringar. Om du har några önskemål om att ändra, ta bort eller uppdatera dina studieuppgifter, vänligen kontakta register@clinicaltrials.gov. Så snart en ändring har implementerats på clinicaltrials.gov, kommer denna att uppdateras automatiskt även på vår webbplats .