Ezt az oldalt automatikusan lefordították, és a fordítás pontossága nem garantált. Kérjük, olvassa el a angol verzió forrásszöveghez.

Trastuzumab + ALpelisib +/- Fulvestrant vs Trastuzumab + CT PIK3CA-mutációban szenvedő betegeknél, korábban kezelt HER2+ előrehaladott emlőrák (ábécé) (ALPHABET)

2025. szeptember 5. frissítette: Spanish Breast Cancer Research Group

A trastuzumab + ALpelisib +/- fulvesztrant versus trastuzumab + kemoterápia randomizált fázis III. vizsgálata PIK3CA mutációval rendelkező betegeknél, korábban kezelt HER2+ előrehaladott mellrák. "ABÉCÉ-tanulmány".

Véletlenszerű fázis III vizsgálat trastuzumab + Alpelisib +/- fulvesztrant versus trasztuzumab + kemoterápia PIK3CA mutációban szenvedő betegeknél, korábban kezelt HER2+ előrehaladott emlőrákban.

A tanulmány áttekintése

Részletes leírás

Ez egy nemzetközi, többközpontú, nyílt, kontrollált fázis III randomizált klinikai vizsgálat PIK3CA mutációt hordozó HER2+ előrehaladott emlőrákos (ABC) betegeken.

Körülbelül 300 beteget (144 a HR-kohorszban és 156-ot a HR+ kohorszban) vonnak be.

A PIK3CA mutációk központi szűrése szükséges a rendelkezésre álló legfrissebb formalin-fixált paraffinbeágyazott (FFPE) tumormintán az alkalmasság érdekében. A kutatókat arra ösztönzik, hogy küldjék el a legfrissebb daganatszövetet, lehetőleg metasztatikus elváltozásból. Ha azonban ez nem lehetséges, az archivált szövetminták akár primer tumorból, akár metasztatikus lézióból elfogadhatók. A HR és a HER2 státusz helyi szűrése szükséges (bár lesz egy központi megerősítés utólag).

Miután a szűrési folyamat (lokálisan minden helyszínen és a központi laboratóriumban) befejeződött, a teljesen alkalmas betegeket 1:1 arányban véletlenszerűen besorolják a trastuzumab plusz kemoterápia (CT) kontroll karba vagy a trastuzumab + alpelisib kísérleti karba. +/- fulvesztrant (HR állapottól függően). A HR-státusz szerint meghatározott két betegcsoportot külön-külön randomizálják, és mindegyik kohorszban a randomizációt a pertuzumab-kezelést megelőzően (igen vs. nem) és a korábbi anti-HER2-alapú MBC-kezelési vonalak számával (≤2 vs >2) osztják.

Mindkét kohorszban a betegek továbbra is megkapják a számukra kijelölt kezelést a betegség objektív progressziójáig, a tünetek súlyosbodásához, elfogadhatatlan toxicitásig, elhalálozásig vagy a beleegyezés visszavonásáig, attól függően, hogy melyik következik be előbb.

A betegség objektív progressziója után mindkét kezelési kar betegeit halálig vagy a beleegyezés visszavonásáig követik.

A feltáró biomarker analízis elvégzéséhez a kezelés előtti tumor- és szekvenciális vérmintákat vesznek (a kiinduláskor, a 9. héten, a kezelés végén [EOT] és progresszív betegség esetén [PD]). Ezenkívül körülbelül 100 szűrt, PIK3CA mutációt nem tartalmazó betegtől (50 HR+ és 50 HR-) vérmintát vesznek.

Tanulmány típusa

Beavatkozó

Beiratkozás (Tényleges)

27

Fázis

  • 3. fázis

Kapcsolatok és helyek

Ez a rész a vizsgálatot végzők elérhetőségeit, valamint a vizsgálat lefolytatásának helyére vonatkozó információkat tartalmazza.

Tanulmányi helyek

      • Innsbruck, Ausztria
        • Medizinische Universität Innsbruck - Univ.Klinik f. Frauenheilkunde Innsbruck
      • Leoben, Ausztria
        • LKH Hochsteiermark - Leoben
      • Linz, Ausztria
        • Ordensklinikum Linz GmbH - BHS
      • Pölten, Ausztria
        • Universitätsklinikum St. Pölten
      • Steyr, Ausztria
        • Pyhrn - Eisenwurzen Klinikum Steyr
      • Vienna, Ausztria
        • Klinik Ottakring
      • Vienna, Ausztria
        • Klinik Hietzing Wien
      • Vienna, Ausztria
        • Medizinische Universität Wien - Univ.klinikum AKH Wien
      • Chambray-lès-Tours, Franciaország
        • Centre d'Oncologie et Radiothérapie 37
      • Clermont-Ferrand, Franciaország
        • Centre Jean Perrin
      • Dijon, Franciaország
        • Centre Régional De Lutte Contre Le Cancer Georges-François Leclerc
      • Limoges, Franciaország
        • Centre hospitalier universitaire à Limoges
      • Paris, Franciaország
        • Institut Curie Hospital
      • Poitiers, Franciaország
        • Centre Hospitalier Universitaire de Poitiers
      • Saint-Cloud, Franciaország, 92210
        • Institute Curie - Site Saint-Cloud
      • Amersfoort, Hollandia
        • Meander Medisch Centrum
      • Goes, Hollandia
        • Adrz Medisch Centrum
      • Groningen, Hollandia
        • Martini Ziekenhuis
      • Maastricht, Hollandia
        • Maastricht UMC
      • Terneuzen, Hollandia
        • Zorgsaam Ziekenhuis
      • The Hague, Hollandia
        • HagaZiekenhuis
      • Utrecht, Hollandia
        • Diakonessenhuis Utrecht
      • Venlo, Hollandia
        • VieCuri Medisch Centrum
    • Gelderland
      • Nijmegen, Gelderland, Hollandia, 6525 GA
        • Radboud Medical Center
      • Alessandria, Olaszország
        • A.O. "SS Antonio e Biagio e Cesare Arrigo"
      • Ancona, Olaszország
        • Clinica Oncologica, AOU Riuniti
      • Bolzano, Olaszország
        • Ospedale di Bolzano Azienda Sanitaria Alto Adige
      • Castellanza, Olaszország
        • Ospedale MultiMedica Castellanza
      • Catania, Olaszország
        • Cannizzaro Hospital
      • Cremona, Olaszország
        • ASST Cremona
      • Florence, Olaszország
        • Azienda Ospedaliero-Universitaria Careggi, University of Florence
      • Genoa, Olaszország
        • IRCCS Policlinico San Martino
      • Legnago, Olaszország
        • Mater Salutis Hospital
      • Mantova, Olaszország
        • ASST-Mantova- Hospital Carlo Poma
      • Meldola, Olaszország
        • Istituto Scientifico Romagnolo per lo Studio e la Cura dei Tumori
      • Milan, Olaszország
        • IRCCS Ospedale San Raffaele
      • Milan, Olaszország
        • IEO - Istituto Europeo di Oncologia
      • Monselice, Olaszország
        • Ospedali Riuniti Monselice Padova
      • Novara, Olaszország
        • AOU Maggiore della Carita
      • Palermo, Olaszország
        • Casa di Cura La Maddalena S.P.A.
      • Parma, Olaszország
        • Azienda Ospedaliero-Universitaria di Parma
      • Pavia, Olaszország
        • Istituti Clinici Scientifici Maugeri SpA-SB
      • Rimini, Olaszország
        • AUSL Romagna/Oncology Department
      • Roma, Olaszország
        • Policlinico Umberto I
      • Roma, Olaszország
        • Istituti Fisioterapici ospitaliersi - IFO - Istituti Regina Elena
      • Sassuolo, Olaszország
        • UOSD AUSL Modena
      • Trento, Olaszország
        • Santa Chiara Hospital
      • Turin, Olaszország
        • Sant'Anna Hospital - Città della salute e della scienza
      • Udine, Olaszország
        • Department of Oncology, ASUFC, PO Sm Misericordia
      • A Coruña, Spanyolország
        • Complexo Hospitalario Universitario A Coruña
      • A Coruña, Spanyolország
        • Centro Oncoloxico de Galicia
      • A Coruña, Spanyolország
        • Hospital Clínico Universitario de Santiago CHUS
      • Albacete, Spanyolország
        • Complejo Hospitalario Universitario de Albacete
      • Alicante, Spanyolország
        • Hospital General Universitario de Alicante
      • Badajoz, Spanyolország
        • Hospital Universitario de Badajoz
      • Badalona, Spanyolország
        • ICO Badalona - Hospital Universitario Germans Trias i Pujol
      • Barcelona, Spanyolország
        • Hospital Clinic de Barcelona
      • Barcelona, Spanyolország
        • Hospital Del Mar
      • Barcelona, Spanyolország
        • Hospital de La Santa Creu i Sant Pau
      • Bilbao, Spanyolország
        • Hospital Universitario de Cruces
      • Bilbao, Spanyolország, 48013
        • Hospital Universitario Basurto
      • Bilbao, Spanyolország
        • Hospital Galdakao-Usansolo
      • Cadiz, Spanyolország
        • Hospital Universitario Puerta del Mar
      • Cáceres, Spanyolország
        • Hospital San Pedro De Alcantara
      • Donostia / San Sebastian, Spanyolország
        • Hospital Universitario Donostia
      • Elche, Spanyolország
        • Hospital General Universitario de Elche
      • Girona, Spanyolország
        • ICO de Girona - Hospital Josep Trueta
      • Granada, Spanyolország
        • Hospital Universitario Virgen de las Nieves
      • Granada, Spanyolország
        • Hospital Universitario Clínico San Cecilio
      • Huelva, Spanyolország
        • Hospital Universitario Juan Ramón Jiménez
      • Jaén, Spanyolország
        • Hospital Universitario de Jaén
      • Jerez de la Frontera, Spanyolország
        • Hospital Universitario de Jerez de la Frontera
      • Lleida, Spanyolország
        • Hospital Universitario Arnau de Vilanova de Lleida
      • Lugo, Spanyolország
        • Hospital Universitario Lucus Augusti
      • Madrid, Spanyolország
        • Hospital General Universitario Gregorio Marañón
      • Madrid, Spanyolország, 28040
        • Hospital Universitario Fundación Jiménez Díaz
      • Madrid, Spanyolország
        • Hospital Clinico San Carlos
      • Madrid, Spanyolország
        • Hospital Universitario Ramon y Cajal
      • Madrid, Spanyolország
        • Hospital Universitario Puerta de Hierro Majadahonda
      • Madrid, Spanyolország
        • Hospital Universitario de Fuenlabrada
      • Madrid, Spanyolország
        • Hospital Universitario Severo Ochoa
      • Madrid, Spanyolország
        • Hospital Universitario HM Sanchinarro - CIOCC Clara Campal
      • Manresa, Spanyolország
        • Althaia Xarxa Assistencial de Manresa
      • Mataró, Spanyolország
        • Hospital de Mataró
      • Murcia, Spanyolország
        • Hospital Clínico Universitario Virgen de la Arrixaca
      • Málaga, Spanyolország
        • Hospital Universitario Regional de Málaga
      • Palma de Mallorca, Spanyolország
        • Hospital Universitario Son Espases
      • Palma de Mallorca, Spanyolország
        • Hospital Universitario Son Llàtzer
      • Pamplona, Spanyolország
        • Complejo Hospitalario de Navarra
      • Sabadell, Spanyolország
        • Corporacio Sanitaria Parc Tauli
      • Santa Cruz de Tenerife, Spanyolország
        • Hospital Universitario de Canarias
      • Santa Cruz de Tenerife, Spanyolország
        • Hospital Universitario Nuestra Señora de la Candelaria
      • Seville, Spanyolország
        • Hospital Universitario Virgen Macarena
      • Seville, Spanyolország
        • Hospital Universitario Virgen del Rocío
      • Seville, Spanyolország
        • Hospital Universitario Virgen de Valme
      • Tarragona, Spanyolország
        • Hospital Universitario Sant Joan de Reus
      • Terrassa, Spanyolország
        • Hospital de Terrassa - Consorci Sanitari de Terrassa
      • Toledo, Spanyolország
        • Hospital Virgen de la Salud
      • Valencia, Spanyolország
        • Hospital Clínico Universitario de Valencia
      • Valencia, Spanyolország
        • Consorcio Hospital General Universitario de Valencia
      • Valencia, Spanyolország
        • Hospital Universitario Arnau de Vilanova de Valencia
      • Zamora, Spanyolország
        • Hospital Provincial de Zamora (Complejo Asistencial de Zamora)
      • Zaragoza, Spanyolország
        • Hospital Universitario Miguel Servet
      • Aarau, Svájc
        • Tumor Zentrum Aarau
      • Bern, Svájc
        • Inselspital, Universitätsspital Bern
      • Fribourg, Svájc
        • Centre du Sein Fribourg

Részvételi kritériumok

A kutatók olyan embereket keresnek, akik megfelelnek egy bizonyos leírásnak, az úgynevezett jogosultsági kritériumoknak. Néhány példa ezekre a kritériumokra a személy általános egészségi állapota vagy a korábbi kezelések.

Jogosultsági kritériumok

Tanulmányozható életkorok

18 év és régebbi (Felnőtt, Idősebb felnőtt)

Egészséges önkénteseket fogad

Nem

Leírás

Bevételi kritériumok:

A betegek csak akkor vehetnek részt a véletlen besorolásban, ha megfelelnek az alábbi kritériumoknak:

  1. Írásbeli, tájékozott beleegyezés bármilyen konkrét vizsgálati eljárás előtt, amely jelzi a páciens hajlandóságát az összes vizsgálati eljárás betartására.
  2. Dokumentált HER2+ státusz helyi laboratóriumi meghatározás alapján, lehetőleg a legfrissebb elérhető FFPE tumormintán, és az American Society of ClinicalOncology (ASCO)/College of American Pathologists (CAP) nemzetközi irányelvei szerint, amelyek a vizsgálat időpontjában érvényesek voltak.
  3. Dokumentált HR-státusz helyi laboratóriumon, lehetőleg a legfrissebb elérhető FFPE tumormintán, és a vizsgálat időpontjában érvényes ASCO/CAP nemzetközi irányelvek szerint. Abban az esetben, ha a különböző biopsziák HR-státuszában eltérés mutatkozik, a legfrissebbet vesszük figyelembe. A HR+ az ösztrogénreceptor (ER) és/vagy a progeszteronreceptor (PgR) immunhisztokémiája szerint ≥1% pozitív sejtként lesz meghatározva. A HR- az immunhisztokémia szerint <1% pozitív sejtként fog meghatározni mind az ER, mind a PgR esetében. Tekintettel arra, hogy korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre az endokrin terápia előnyeiről olyan rákos megbetegedések esetén, amelyekben a sejtek 1–10%-a festődik ER-pozitívan, e vizsgálat céljaira az ER- és PgR-expressziós betegek 1–10%-a (ezt a HR alacsonynak tekinti). legfrissebb ASCO/CAP irányelvei) jogosultak lesznek a HR-kohorszba való felvételre.
  4. PIK3CA tumormutációval rendelkező betegek központi laboratóriumi meghatározáskor, lehetőleg a legfrissebb elérhető FFPE tumormintán.
  5. Legalább 1, de legfeljebb 4 korábbi anti-HER2 alapú terápia a metasztatikus emlőrák (MBC) kezelésére. A fenntartó terápia nem számít további terápiasornak.
  6. Legalább 1 korábbi trastuzumab-sorozat metasztatikus környezetben vagy (neo)adjuváns kezelésben (feltéve, hogy a beteg a terápia alatt vagy az adjuváns trastuzumab-kezelés befejezése után 6 hónapon belül kiújult).
  7. A korábbi T-DM1 terápia kötelező. A neoadjuváns terápia után fennmaradó betegségben szenvedő és adjuváns T-DM1-gyel kezelt betegek beléphetnek a vizsgálatba.
  8. A női vagy férfi beteg legalább 18 éves.
  9. Keleti Kooperatív Onkológiai Csoport (ECOG) teljesítménye 0-1.
  10. A betegek lehetnek férfiak vagy premenopauzális/perimenopauzás vagy posztmenopauzás nők.

    A HR+ kohorszban a nem posztmenopauzás férfiaknak és nőknek gonadotropin-releasing hormon (GnRH) agonistát kellett szedniük (pl. goserelin vagy leuprorelin) a vizsgálati kezelés megkezdése előtt legalább 28 napig.

    A premenopauzális állapot a következőképpen definiálható:

    • Az utolsó menstruáció az elmúlt 12 hónapban történt, ill
    • Ha tamoxifent szed: az utolsó menstruáció az elmúlt 14 napon belül következett be, a plazma ösztradiol szintje ≥ 10 pg/ml, a follikulus-stimuláló hormon (FSH) ≤ 40 NE/l vagy a premenopauzális tartományban van a helyi laboratóriumi meghatározás szerint, vagy
    • Terápia által kiváltott amenorrhoea esetén: a plazma ösztradiol ≥ 10 pg/mL és az FSH ≤ 40 NE/l vagy a premenopauzális tartományban a helyi laboratóriumi meghatározás szerint.

    A posztmenopauzális állapot a következőképpen definiálható:

    - Természetes (spontán) amenorrhoea, amely több mint 12 hónapig tart, és 49 és 59 év közötti életkor és/vagy vazomotoros tünetek (pl. hőhullám) a kórtörténetben, egyéb orvosi indoklás hiányában, vagy a plazma ösztradiol szintje ≤ 20 pg/ml és follikulus-stimuláló hormon (FSH) ≥ 40 NE/l vagy a postmenopausalis tartományban, a helyi laboratóriumi meghatározás szerint, vagy Sebészi kétoldali oophorectomia.

    A perimenopauzális státusz meghatározása szerint sem nem premenopauzális, sem nem posztmenopauzális.

  11. Mérhető betegség vagy legalább egy értékelhető, litikus vagy vegyes (litikus+blasztikus) csontlézió, amely korábban nem volt besugárzott, és számítógépes tomográfiával (CT)/mágneses rezonancia képalkotással (MRI) értékelhető mérhető betegség hiányában a RECIST szerint 1.1 kritériumok.
  12. Várható élettartam ≥ 12 hét.
  13. Megfelelő szervi és csontvelői funkció a következők szerint:

    • Abszolút neutrofilszám (ANC) ≥ 1500/mm3 (1,5x109/L).
    • Vérlemezkék ≥ 100 000/mm3 (100x109/L).
    • Hemoglobin ≥ 9g/dL (90g/l).
    • Kalcium (szérumalbuminra korrigálva) és magnézium normál határokon belül vagy ≤ 1. fokozat az NCI-CTCAE 5.0 verziója szerint, ha a vizsgáló klinikailag nem szignifikánsnak ítéli.
    • Kreatinin <1,5-szerese a normál felső határának (ULN) vagy kreatinin-clearance ≥ 35 ml/perc a Cockcroft-Gault képlet szerint (ha a kreatinin ≥1,5 ULN).
    • Összes bilirubin < 2 x ULN (bármilyen emelkedett bilirubinszintnek tünetmentesnek kell lennie a felvételkor), kivéve a Gilbert-szindrómás betegeket, akik csak akkor vehetők figyelembe, ha az összbilirubin ≤ 3,0 x ULN vagy direkt bilirubin ≤ 1,5 x ULN.
    • Kálium normál határokon belül, vagy kiegészítőkkel korrigálva.
    • Aszpartát aminotranszferáz (AST) és alanin aminotranszferáz (ALT) ≤ 3,0 x ULN.

    Ha a betegnek májmetasztázisai vannak, az AST és ALT ≤ 5,0 x ULN (az emelkedett AST vagy AST értékeknek 2 hétig stabilnak kell lenniük, képalkotó vizsgálattal epeelzáródás nélkül).

    • Éhgyomri szérum amiláz ≤ 2,0 x ULN.
    • Éhgyomri szérum lipáz ≤ ULN.
    • Az éhgyomri plazma glükóz (FPG) < 140 mg/dL (7,7 mmol/L) és a glikozilált hemoglobin (HbA1c) < 6,5%.
  14. A korábbi rákellenes terápia vagy sebészeti eljárások minden akut toxikus hatásának az NCI-CTCAE 5.0 verzió 5.0-s fokozatú ≤ 1-re való feloldása (kivéve az alopeciát vagy más toxicitást, amelyet a vizsgáló belátása szerint nem tekintenek biztonsági kockázatnak a beteg számára).
  15. Megfelelő szívműködés a ≥ 50%-os bal kamrai ejekciós frakció (LVEF) alapján, echokardiográfiával vagy többkapu-s felvétellel (MUGA) mérve.

Kizárási kritériumok:

A betegeket kizárják a vizsgálatból, ha megfelelnek az alábbi kritériumok bármelyikének:

  1. Korábban több mint 4 sorozatú anti-HER2 alapú terápiát kapott MBC miatt, vagy korábban fulvesztrantot kapott.
  2. Tünetekkel járó zsigeri betegség vagy bármely olyan betegség, amely a vizsgáló legjobb megítélése szerint alkalmatlanná teszi a pácienst kísérleti terápiára.
  3. Tünetekkel járó központi idegrendszeri (CNS) metasztázisok. Mindazonáltal, a központi idegrendszeri metasztázisokkal rendelkező, megfelelően kezelt, tünetmentes, kortikoszteroid vagy epilepszia elleni gyógyszeres kezelésre nem szoruló betegek jogosultak.
  4. Leptomeningealis carcinomatosis jelenléte.
  5. Invazív rosszindulatú daganat a felvétel időpontjában vagy egy teljesen eltávolított rosszindulatú daganat korábbi diagnosztizálása a randomizálást megelőző 3 éven belül, kivéve a Nemzetközi Nőgyógyászati ​​és Szülészeti Szövetség (FIGO) megfelelően kezelt (beleértve a teljes műtéti eltávolítást is) I. stádiumú méhnyálkahártya rák, bazális ill. a bőr laphámsejtes karcinóma, a pajzsmirigyre korlátozódó pajzsmirigyrák, a méhnyak in situ karcinóma és a korai stádiumú 1-2. fokozatú hólyagrák, amelyet T1-es vagy annál kisebb értékkel határoztak meg, csomóponti érintettség nélkül (N0).
  6. Azok a betegek, akiknél I-es típusú vagy nem kontrollált II-es típusú diabetes mellitus (FPG ≥ 140 mg/dL [7,7 mmol/L] vagy HbA1c ≥ 6,5%), vagy a kórtörténetében terhességi cukorbetegség (az ACOG irányelvei szerint) vagy dokumentált szteroid- indukált diabetes mellitus.
  7. Előzetes kezelés bármilyen mTOR, AKT vagy PI3K gátlóval.
  8. A kezelés megkezdése előtti utolsó 7 napban kezelt betegek:

    • Olyan gyógyszerek, amelyek erős CYP3A4 induktorok.
    • Olyan gyógyszerek, amelyek gátolják a BCRP-t (Breast Cancer Resistance Protein).
  9. Azok a betegek, akik a randomizálás előtt:

    • Bármely vizsgáló ügynök 4 héten belül.
    • A kemoterápia olyan időtartamon belül, amely rövidebb, mint az adott kezeléshez használt ciklus időtartama (pl. < 3 hét fluorouracil, doxorubicin, epirubicin vagy < 1 hét heti kemoterápia esetén).
    • Biológiai terápia (pl. antitestek): legfeljebb 4 héttel a vizsgálati kezelés megkezdése előtt.
    • Endokrin terápia: tamoxifen vagy aromatáz inhibitor (AI) a vizsgálati kezelés megkezdése előtt 2 héten belül.
    • Kortikoszteroidokat a vizsgálati kezelés megkezdése előtt 2 héten belül. Megjegyzés: a kortikoszteroidok következő alkalmazásai bármikor megengedettek: egyszeri adagok, helyi alkalmazások (például kiütések esetén), inhalációs spray (pl. obstruktív légúti betegségek esetén), szemcseppek vagy helyi injekciók (pl. intraartikulárisan).
    • Sugárterápia a vizsgálati kezelés megkezdése előtt 2 héten belül (valamennyi akut toxikus hatást az NCI-CTCAE 5.0 verzió 1-es fokozatára kell feloldani, kivéve azokat a toxicitásokat, amelyek a vizsgáló döntése alapján nem minősülnek biztonsági kockázatnak a beteg számára). Azok a betegek, akik korábban a csontvelő 25%-ánál részesültek sugárkezelésben, nem jogosultak arra, hogy mikor alkalmazták.
    • Jelentős műtét vagy más rákellenes terápia, amelyet korábban nem határoztak meg a vizsgálati kezelés megkezdése előtt 4 héten belül (minden akut toxikus hatást, beleértve a perifériás neurotoxicitást, az NCI-CTCAE 5.0 verzió 5.0 verziójának ≤ 1 fokozatára kell feloldani, kivéve azokat a toxicitásokat, amelyek nem tekinthetők biztonsági kockázatnak: a beteg a vizsgáló belátása szerint).
  10. A betegnek klinikailag jelentős, kontrollálatlan szívbetegsége van és/vagy a közelmúltban szívbetegsége van, beleértve a következők bármelyikét:

    • Angina pectoris, coronaria bypass graft (CABG), tünetekkel járó pericarditis vagy myocardialis infarktus anamnézisében a randomizálást követő 6 hónapon belül.
    • Dokumentált pangásos szívelégtelenség története (New York Heart Association funkcionális besorolása III-IV).
    • Klinikailag jelentős szívritmuszavarok (pl. kamrai tachycardia), teljes bal oldali köteg blokk, magas fokú AV-blokk (pl. bifascicularis blokk, Mobitz II típusú és harmadfokú AV-blokk pacemaker nélkül).
    • Nem kontrollált magas vérnyomás, amelyet a szisztolés vérnyomás ≥ 160 Hgmm és/vagy a diasztolés vérnyomás (DBP) ≥ 100 Hgmm, vérnyomáscsökkentő gyógyszerrel vagy anélkül. A szűrés előtt megengedett a vérnyomáscsökkentő gyógyszer(ek) megkezdése vagy módosítása.
    • Hosszú QT-szindróma, a családban előfordult idiopátiás hirtelen halál vagy veleszületett hosszú QT-szindróma, vagy Federica QT-korrekciós képlet (QTcF) > 470 msec.
    • Bradycardia (pulzusszám < 50 nyugalomban), elektrokardiogram (EKG) vagy pulzus alapján.
    • Képtelenség meghatározni a QTcF-intervallumot az EKG-n (azaz: nem olvasható vagy nem értelmezhető), vagy a QTcF > 460 msec nőknél (Fridericia-korrekcióval). Mindezt EKG szűrés határozza meg.
  11. Vérzéses diatézis (azaz disszeminált intravaszkuláris koaguláció [DIC], alvadási faktor hiány) vagy hosszú távú (> 6 hónapos) antikoaguláns terápia, kivéve a vérlemezke-gátló terápiát és az alacsony dózisú kumarin származékokat, feltéve, hogy a nemzetközi normalizált arány (INR) kisebb, mint 1.5.
  12. Klinikailag jelentős bélbetegség az anamnézisben, beleértve a hasi fisztulát vagy a gyomor-bélrendszeri perforációt.
  13. Tablettanyelési nehézségek, a gyomor-bélrendszer működését jelentősen befolyásoló felszívódási zavar szindróma, a gyomor vagy a vékonybél reszekciója vagy aktív gyulladásos bélbetegség (pl. fekélyes betegségek).
  14. Ismert túlérzékenység a trasztuzumabbal, alpeliszibbel vagy fulvesztranttal vagy bármely segédanyagával szemben. Ha ismert túlérzékenység a vinorelbinnel, kapecitabinnal, eribulinnal vagy bármely segédanyagukkal szemben, a beteg jogosult mindaddig, amíg a vizsgáló döntése szerint elkerüli ezt a gyógyszert a kontroll karban.

    Ha mindhárom citosztatikumra (vinorelbin, kapecitabin és eribulin) túlérzékeny, a beteg nem jogosult.

  15. Ismert pozitív szerológia a humán immundeficiencia vírusra (HIV), vagy aktív hepatitis B vagy hepatitis C fertőzésre.
  16. Egyéb súlyos akut vagy krónikus egészségügyi vagy pszichiátriai állapot vagy laboratóriumi eltérés, amely növelheti a vizsgálatban való részvétellel vagy a vizsgálati kezelés adásával kapcsolatos kockázatot, vagy zavarhatja a vizsgálati eredmények értelmezését, és a vizsgáló megítélése szerint alkalmatlanná teheti a beteget a belépésre. ebbe a tanulmányba.
  17. Jelenleg dokumentált tüdőgyulladásban/intersticiális tüdőbetegségben szenvedő betegek (a tumorfelmérés céljából végzett szűréskor végzett mellkasi komputertomográfiás [CT] vizsgálatot felül kell vizsgálni, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nincsenek releváns tüdőszövődmények).
  18. Májbetegségben szenvedő beteg, Child Pugh B vagy C pontszámmal.
  19. Beteg, akinek a kórelőzményében akut hasnyálmirigy-gyulladás szerepel a szűrést követő 1 éven belül, vagy akinek a kórtörténetében krónikus pancreatitis szerepel.
  20. A beteg anamnézisében Steven-Johnson-szindróma (SJS) vagy toxikus epidermális nekrolízis (TEN) szerepel.
  21. A beteg szoptat (szoptat) vagy terhes, amit a szérum humán koriongonadotropin (hCG) pozitív teszt igazolt a vizsgálati kezelés megkezdése előtt.
  22. A beteg fogamzóképes nő vagy egy fogamzóképes korban lévő nő partnere, kivéve, ha beleegyezik abba, hogy absztinens maradjon, vagy olyan egyszeri vagy kombinált nem hormonális fogamzásgátló módszert alkalmazzon, amely évi 1%-nál kevesebb sikertelenséget eredményez a vizsgálat során. kezelési időszak alatt és legalább 7 hónapig a vizsgálati kezelés utolsó dózisa után, kivéve a fulvesztrantot kapó betegeket, akiknél ennek az időszaknak legalább 2 évnek kell lennie.

    • Az absztinencia csak akkor fogadható el, ha az összhangban van a beteg preferált és megszokott életmódjával.
    • Az időszakos absztinencia (pl. naptári, ovulációs, tüneti vagy posztovulációs módszerek) és megvonása nem elfogadható fogamzásgátlási módszer.
    • Nem hormonális fogamzásgátló módszerek, amelyek sikertelensége évi 1% alatt van, például a petevezeték lekötése, a férfi sterilizálás (csak abban az esetben, ha ő az egyetlen partner, és legalább 6 hónappal a szűrést megelőzően elvégezték), és bizonyos méhen belüli eszközök.
    • Alternatív megoldásként két módszer (például két gátló módszer, például óvszer és nyaksapka) kombinálható, hogy elérje az évi 1%-nál kisebb meghibásodási arányt. A gát módszereket mindig ki kell egészíteni spermicid alkalmazásával.
    • A férfi résztvevők nem adhatnak spermát a vizsgálat során és a fent meghatározott időtartamig.

Tanulási terv

Ez a rész a vizsgálati terv részleteit tartalmazza, beleértve a vizsgálat megtervezését és a vizsgálat mérését.

Hogyan készül a tanulmány?

Tervezési részletek

  • Elsődleges cél: Kezelés
  • Kiosztás: Véletlenszerűsített
  • Beavatkozó modell: Párhuzamos hozzárendelés
  • Maszkolás: Nincs (Open Label)

Fegyverek és beavatkozások

Résztvevő csoport / kar
Beavatkozás / kezelés
Kísérleti: Kísérleti kar (A kar) 1. kohorsz (HER2+/HR-)

Trastuzumab intravénás (IV) vagy szubkután (SC): 6 mg/ttkg IV 3 hetente (3 hetes adagolás), vagy 2 mg/kg IV hetente (heti adag)*, vagy 600 mg SC 3 hetente.

Alpelisib 300 mg szájon át naponta egyszer.

*Ha trastuzumab IV-et alkalmaz, 8 mg/ttkg telítő adag (a 3 hetes adagolási séma esetén), vagy 4 mg/kg (heti adagolás esetén) telítő adag szükséges, ha több mint 6 hét telt el az előző trastuzumab adag óta.

300 mg szájon át naponta egyszer.
Más nevek:
  • Piqray

6 mg/ttkg IV 3 hetente (3 hetente), vagy 4 mg/ttkg IV telítő adag, majd 2 mg/ttkg IV hetente (heti rendszer)* vagy 600 mg SC 3 hetente.

* Trastuzumab IV alkalmazása esetén 8 mg/ttkg telítő adag (a 3 hetes adagolás esetén), vagy 4 mg/kg (heti adagolás esetén) telítő adag szükséges, ha több mint 6 hét telt el az előző trastuzumab adag óta.

Más nevek:
  • Herceptin
Kísérleti: Kísérleti kar (A kar) 2. kohorsz (HER2+/HR+)

Trastuzumab intravénás (IV) vagy szubkután (SC): 6 mg/ttkg IV 3 hetente (3 hetes adagolás), vagy 2 mg/kg IV hetente (heti adag)*, vagy 600 mg SC 3 hetente.

Alpelisib 300 mg szájon át naponta egyszer.

Fulvestrant 500 mg intramuszkulárisan 4 hetente, plusz telítő adag a 15. ciklus 1. napján.

A nem posztmenopauzás férfiaknak és nőknek gonadotropin-releasing hormon (GnRH) agonistát kellett szedniük (pl. goserelin vagy leuprorelin) a vizsgálati kezelés megkezdése előtt legalább 28 napig, és ezt a kezelést folytatni kell.

*Ha trastuzumab IV-et alkalmaz, 8 mg/ttkg telítő adag (a 3 hetes adagolási séma esetén), vagy 4 mg/kg (heti adagolás esetén) telítő adag szükséges, ha több mint 6 hét telt el az előző trastuzumab adag óta.

300 mg szájon át naponta egyszer.
Más nevek:
  • Piqray
500 mg intramuszkulárisan 4 hetente, plusz telítő adag a 15. napon, ciklus 1.
Más nevek:
  • Faslodex

6 mg/ttkg IV 3 hetente (3 hetente), vagy 4 mg/ttkg IV telítő adag, majd 2 mg/ttkg IV hetente (heti rendszer)* vagy 600 mg SC 3 hetente.

* Trastuzumab IV alkalmazása esetén 8 mg/ttkg telítő adag (a 3 hetes adagolás esetén), vagy 4 mg/kg (heti adagolás esetén) telítő adag szükséges, ha több mint 6 hét telt el az előző trastuzumab adag óta.

Más nevek:
  • Herceptin
Aktív összehasonlító: Vezérlőkar (B kar) 1. és 2. kohorsz

Trastuzumab intravénás (IV) vagy szubkután (SC): 6 mg/ttkg IV 3 hetente (3 hetes adagolás), vagy 2 mg/kg IV hetente (heti adag)*, vagy 600 mg SC 3 hetente.

Kemoterápia (CT): vinorelbin, capecitabin vagy eribulin (a vizsgáló preferenciája szerint):

  • Vinorelbin orálisan (60 mg/m2) vagy IV (25 vagy 30 mg/m2 vizsgálói preferenciánként) az 1. és 8. napon, 3 hetente.
  • Kapecitabin: 1250 vagy 1000 mg/m2 (a vizsgáló preferenciái szerint) naponta kétszer (BID) orálisan, 2 hétig, 1 hét szünettel, 3 hetente.
  • Eribulin: 1,23 mg/m2 IV az 1. és 8. napon, 3 hetente.

    • Trastuzumab IV alkalmazása esetén 8 mg/ttkg telítő adag (a 3 hetes séma esetén), vagy 4 mg/kg (heti adagolás esetén) telítő adag szükséges, ha több mint 6 hét telt el az előző trastuzumab adag óta.
Orális (60 mg/m2) vagy IV (25 vagy 30 mg/m2 a vizsgáló preferenciái szerint) az 1. és 8. napon, 3 hetente.
Más nevek:
  • Navelbine
1250 vagy 1000 mg/m2 (vizsgálói preferenciánként) naponta kétszer (BID) szájon át, 2 hétig, 1 hét szünettel, 3 hetente.
Más nevek:
  • Xeloda
1,23 mg/m2 IV az 1. és 8. napon, 3 hetente.
Más nevek:
  • Halaven

6 mg/ttkg IV 3 hetente (3 hetente), vagy 4 mg/ttkg IV telítő adag, majd 2 mg/ttkg IV hetente (heti rendszer)* vagy 600 mg SC 3 hetente.

* Trastuzumab IV alkalmazása esetén 8 mg/ttkg telítő adag (a 3 hetes adagolás esetén), vagy 4 mg/kg (heti adagolás esetén) telítő adag szükséges, ha több mint 6 hét telt el az előző trastuzumab adag óta.

Más nevek:
  • Herceptin

Mit mér a tanulmány?

Elsődleges eredményintézkedések

Eredménymérő
Intézkedés leírása
Időkeret
Progressziómentes túlélés (PFS)
Időkeret: A célzott PFS események felhalmozódását 44, illetve 38 hónapra becsülik az első betegek véletlen besorolása óta, a HR- és HR+ kohorszokban.
A randomizálástól a betegség objektív progressziójáig eltelt idő a vizsgáló értékelése alapján a szolid tumorokra vonatkozó válaszértékelési kritériumok (RECIST) 1.1. verziója szerint, vagy bármilyen okból bekövetkezett halál.
A célzott PFS események felhalmozódását 44, illetve 38 hónapra becsülik az első betegek véletlen besorolása óta, a HR- és HR+ kohorszokban.

Másodlagos eredményintézkedések

Eredménymérő
Intézkedés leírása
Időkeret
Teljes túlélés (OS)
Időkeret: Körülbelül 59 hónappal az első beteg felvételétől számítva.
A randomizálástól a bármilyen okból bekövetkezett halálig eltelt idő.
Körülbelül 59 hónappal az első beteg felvételétől számítva.
Objektív válasz (OR)
Időkeret: A vizsgálat befejezéséig átlagosan 59 hónap az első beteg felvételétől számítva.
Teljes vagy részleges válasz, mint a legjobb általános válasz a vizsgáló értékelése alapján a RECIST 1.1-es verziója szerint.
A vizsgálat befejezéséig átlagosan 59 hónap az első beteg felvételétől számítva.
Biztonság és tolerálhatóság
Időkeret: A vizsgálati kezelés időtartama alatt vagy a vizsgálati kezelés utolsó adagját követő 30 napon belül.
A nemkívánatos események (AE) fokozatait a National Cancer Institute nemkívánatos eseményekre vonatkozó közös terminológiai kritériumai (NCI-CTCAE) 5.0-s verziója határozza meg. Az AE kifejezések a MedDRA szótár szerint lesznek kódolva.
A vizsgálati kezelés időtartama alatt vagy a vizsgálati kezelés utolsó adagját követő 30 napon belül.

Egyéb eredményintézkedések

Eredménymérő
Intézkedés leírása
Időkeret
Az első következő kezelésig eltelt idő (TFST)
Időkeret: A betegség progressziója vagy elfogadhatatlan toxicitása után körülbelül 59 hónappal az első beteg felvételétől számítva.
A randomizálástól a vizsgálati terápia vagy bármilyen okból bekövetkezett halál utáni első következő szisztémás terápia megkezdéséig eltelt idő.
A betegség progressziója vagy elfogadhatatlan toxicitása után körülbelül 59 hónappal az első beteg felvételétől számítva.
Az első következő terápia abbahagyásáig eltelt idő (TFSTC)
Időkeret: A szisztémás terápia első sorának befejezésekor a vizsgálati kezelést követően a becslések szerint körülbelül 59 hónap volt az első beteg bevonása után.
A véletlen besorolástól a szisztémás terápia első sorának bármilyen okból történő leállításáig eltelt idő (azaz progresszió, toxicitás, bármilyen okból bekövetkezett halál stb.).
A szisztémás terápia első sorának befejezésekor a vizsgálati kezelést követően a becslések szerint körülbelül 59 hónap volt az első beteg bevonása után.
Változás a National Comprehensive Cancer Network – Funkcionális- Breast Cancer Symptom Index-16 (NFBSI) összefoglaló pontszámában a kiindulási értékről a randomizálás utáni 9 hétre
Időkeret: Kiindulási és 9 héttel a randomizálás után.

Az NFBSI-16 egy 16 tételből álló értékelés a betegséggel kapcsolatos tünetekről, a kezelés mellékhatásairól, valamint az általános funkcióról és jólétről. A műszernek 3 alskálája van: betegséggel kapcsolatos tünetek (DRS) - 9 tétel; kezelési mellékhatások (TSE) - 4 tétel; és általános funkció és jólét (F/WB) - 3 elem. Minden elemnek 7 napos visszahívási periódusa és 5 pontos verbális leíró válaszskálája van, amely 0-tól ("egyáltalán nem") 4-ig ("nagyon") terjed. Az NFBSI-16 összefoglaló pontszámai 0 és 64 között mozognak, a magasabb pontszámok kevesebb tünetet és jobb életminőséget jeleznek. Az összefoglaló és alskálák pontozása a FACIT.org alapján történik pontozási irányelvek.

A betegeknek minden papír alapú QoL-kérdőívet ki kell tölteniük a klinikán tett látogatásaik során, valamint bármilyen vizsgálat előtt, illetve a helyszínen egészségügyi személyzettel folytatott megbeszélés előtt egészségi állapotukról.

Longitudinális értékelést fogunk használni a randomizált kezelések eltérő hatásainak felmérésére a betegek életminőségére

Kiindulási és 9 héttel a randomizálás után.
A romlásig tartó idő (TTD) az életminőségben.
Időkeret: Az életminőséget a kiinduláskor értékelik, 3 hetente a 9. hétig, majd 6 hetente a progresszióig és a kezelés utáni vizit alkalmával.
A randomizálástól a páciens NFBSI-16 összesített pontszámának első alkalmáig eltelt idő legalább két egymást követő értékelésnél ≥ 4 pontos csökkenést mutat a kiindulási értékhez képest, vagy a kezdeti pontszám ≥ 4 pontos csökkenését, majd a következő értékelési időpont előtti halálozást.
Az életminőséget a kiinduláskor értékelik, 3 hetente a 9. hétig, majd 6 hetente a progresszióig és a kezelés utáni vizit alkalmával.
Tumor- és vérmintákban meghatározott PIK3CA mutációk, és ezek összefüggése a hatékonysági változókkal.
Időkeret: Kiinduláskor, a 9. héten, a kezelés végén [EOT] és a betegség progressziójakor a becslések szerint akár 9 hónap.
Kiinduláskor, a 9. héten, a kezelés végén [EOT] és a betegség progressziójakor a becslések szerint akár 9 hónap.

Együttműködők és nyomozók

Itt találhatja meg a tanulmányban érintett személyeket és szervezeteket.

Nyomozók

  • Tanulmányi igazgató: Study Director, H. Clínico Universitario Valencia. Valencia, Spain.
  • Tanulmányi igazgató: Study Director, Istituto Europeo di Oncologia. Milan, Italy.
  • Tanulmányi igazgató: Study Director, Princess Margaret Cancer Center. Toronto, Canada

Publikációk és hasznos linkek

A vizsgálattal kapcsolatos információk beviteléért felelős személy önkéntesen bocsátja rendelkezésre ezeket a kiadványokat. Ezek bármiről szólhatnak, ami a tanulmányhoz kapcsolódik.

Tanulmányi rekorddátumok

Ezek a dátumok nyomon követik a ClinicalTrials.gov webhelyre benyújtott vizsgálati rekordok és összefoglaló eredmények benyújtásának folyamatát. A vizsgálati feljegyzéseket és a jelentett eredményeket a Nemzeti Orvostudományi Könyvtár (NLM) felülvizsgálja, hogy megbizonyosodjon arról, hogy megfelelnek-e az adott minőség-ellenőrzési szabványoknak, mielőtt közzéteszik őket a nyilvános weboldalon.

Tanulmány főbb dátumok

Tanulmány kezdete (Tényleges)

2021. szeptember 14.

Elsődleges befejezés (Becsült)

2026. június 1.

A tanulmány befejezése (Becsült)

2026. június 1.

Tanulmányi regisztráció dátumai

Először benyújtva

2021. július 21.

Először nyújtották be, amely megfelel a minőségbiztosítási kritériumoknak

2021. szeptember 21.

Első közzététel (Tényleges)

2021. október 1.

Tanulmányi rekordok frissítései

Utolsó frissítés közzétéve (Becsült)

2025. szeptember 8.

Az utolsó frissítés elküldve, amely megfelel a minőségbiztosítási kritériumoknak

2025. szeptember 5.

Utolsó ellenőrzés

2025. szeptember 1.

Több információ

A tanulmányhoz kapcsolódó kifejezések

Terv az egyéni résztvevői adatokhoz (IPD)

Tervezi megosztani az egyéni résztvevői adatokat (IPD)?

NEM

Gyógyszer- és eszközinformációk, tanulmányi dokumentumok

Egy amerikai FDA által szabályozott gyógyszerkészítményt tanulmányoz

Nem

Egy amerikai FDA által szabályozott eszközterméket tanulmányoz

Nem

Ezt az információt közvetlenül a clinicaltrials.gov webhelyről szereztük be, változtatás nélkül. Ha bármilyen kérése van vizsgálati adatainak módosítására, eltávolítására vagy frissítésére, kérjük, írjon a következő címre: register@clinicaltrials.gov. Amint a változás bevezetésre kerül a clinicaltrials.gov oldalon, ez a webhelyünkön is automatikusan frissül. .

Iratkozz fel