Tato stránka byla automaticky přeložena a přesnost překladu není zaručena. Podívejte se prosím na anglická verze pro zdrojový text.

45 minut Vs. Tři hodiny vzdělávacího zásahu do komunikace a hraní pro pediatrické zdravotnické pracovníky

7. července 2025 aktualizováno: Jakob Thestrup Hansen, Rigshospitalet, Denmark

Účinek na sebeúčinnost zdravotnických pracovníků 45minutového vs. tříhodinového vzdělávacího zásahu do komunikace a hry v dětské klinické praxi: protokol randomizované kontrolované studie

Cílem tohoto soudu je otestovat účinek vzdělávacího programu na komunikaci a hrát pro zdravotnické pracovníky pracující s dětmi a dospívajícími. Hlavní otázky, které je třeba odpovědět, jsou:

  1. Má 45minutový vzdělávací zásah do komunikace a hry stejný vliv na soběstačnost zdravotnických odborníků v soustředění pacienta ve srovnání s tříhodinovým zásahem?
  2. Jaký je vliv zásahu na motivaci účastníků k zapojení do vzdělávací činnosti, kognitivního zatížení, znalostí, spokojenosti a dopadu na jejich individuální praxi?

Účastníci budou náhodně přiřazeni k 45minutovému nebo tříhodinovému vzdělávacímu zásahu. Dokončí dotazník ve třech časových bodech: před zásahem, bezprostředně po a při 12týdenním sledování.

Přehled studie

Detailní popis

Pozadí: Komunikace je nezbytnou dovedností pro všechny zdravotnické pracovníky pracující s dětmi a dospívajícími v nemocnicích. Roste se zaměření na komunikaci zaměřenou na děti, která zdůrazňuje, že komunikuje přímo s dětmi a dospívajícími ve zdravotnictví, než se zaměřit na rodiče. Vzdělávací programy pro toto však zůstávají omezené, zatímco ty, které existují, jsou heterogenní a často hodnoceny bez srovnávacích skupin nebo ověřených nástrojů.

Cíl: Zkoumat dopad na soběstačnost zdravotnických pracovníků 45minutového vs. tříhodinového vzdělávacího zásahu o komunikaci a použití hry v klinické dětské praxi

Intervence: Tento pokus vyhodnocuje vzdělávací program „Komunikace a hraní s dětmi a dospívajícími ve zdravotnictví“, který se zaměřuje na komunikaci vhodné pro věk s dětskými pacienty, včetně úmyslného použití hry. Zkouška porovnává dva vzdělávací intervence, které se liší v délce trvání (45 minut vs. tři hodiny) a metody učení. Zatímco obě intervence zahrnují didaktické učení, reflexi a diskuse, tříhodinová relace přidává aktivity rolí, zatímco 45minutová relace poskytuje kondenzovanou verzi bez hry.

Konstrukce: Jednocentrické, randomizované, kontrolované, dvouramenné, neinferiority pokus. K posouzení, zda existuje rozdíl mezi dvěma vzdělávacími zásahy nebo zda je 45minutový vzdělávací zásah srovnatelný s tříhodinovým vzdělávacím zásahem, se používá návrh neinferiority.

Nastavení: Univerzitní nemocnice v Kodani - Rigshospitalet, Dánsko.

Nábor: Všichni zdravotničtí pracovníci pracující na oddělení pediatrie a adolescentní medicíny v Rigshospitaletu budou mít nárok na účast. Potenciální účastníci budou kontaktováni jejich vůdci a budou informováni o studii. Poté bude získán písemný souhlas.

Velikost vzorku: Výpočet velikosti vzorku předpokládá, že 45minutový zásah je stejně účinný jako tříhodinový zásah pro primární výsledek (soběstačnost). Je nastavena marže neinferiority 0,25 bodů, což znamená, že průměrné skóre soběstačnosti pro 45minutový zásah může být až o 0,25 bodu nižší než u tříhodinového zásahu, aniž by byl považován za nižší. Na základě jednostranného dvou vzorku T-testu s okrajem 0,25, alfa 0,025, síly 80%a standardní odchylky 0,45 odvozené z pilotní studie, je požadovaná velikost vzorku 52 účastníků na skupinu. Vzhledem k tomu, že intervence je prováděna ve shlucích 25 účastníků, je výpočet velikosti vzorku upraven pro randomizaci klastru vynásobením konstrukčním efektem, vypočteným jako 1 + (velikost klastru - 1) × ICC. Za předpokladu, že ICC 0,01 má za následek konstrukční efekt 1,24 a upravenou velikost vzorku 65 na skupinu. Požadovaná velikost vzorku je 72 na skupinu, která je účtována 10% míra předčasného ukončování školní docházky. Plánuje se zahrnout celkem 150 účastníků.

Randomizace: Způsobilí účastníci budou náhodně přiřazeni v poměru 1: 1 k 45minutovému vzdělávacímu zásahu nebo tříhodinovým vzdělávacím zásahem pomocí počítačově generované blokové randomizace prostřednictvím REDCAP. Proces randomizace zajistí mezioborové rozdělení účastníků v každé intervenční skupině. Statistik i vědci provádějící analýzu budou oslepeni alokaci účastníka.

Etika: Tento soud splňuje principy uvedené v Helsinské deklaraci pro biomedicínský výzkum. Schválení bylo získáno od dánské agentury pro ochranu údajů (P-2021-426). Studie byla schválena, ale byla považována za osvobozeno od vyžadování etického schválení vědeckými etickými výbory pro region hlavního města Dánsko (Journal-NR.: H-211028050). Účast je zcela dobrovolná a oba vzdělávací intervence se budou konat během pracovní doby bez nákladů pro účastníky. Účastníci se mohou ze studie kdykoli bez následků odstoupit. Pro zajištění důvěrnosti budou všechna data bezpečně uložena v chráněné databázi.

Typ studie

Intervenční

Zápis (Odhadovaný)

150

Fáze

  • Nelze použít

Kontakty a umístění

Tato část poskytuje kontaktní údaje pro ty, kteří studii provádějí, a informace o tom, kde se tato studie provádí.

Studijní místa

      • Copenhagen, Dánsko, 2100
        • Rigshospitalet

Kritéria účasti

Výzkumníci hledají lidi, kteří odpovídají určitému popisu, kterému se říká kritéria způsobilosti. Některé příklady těchto kritérií jsou celkový zdravotní stav osoby nebo předchozí léčba.

Kritéria způsobilosti

Věk způsobilý ke studiu

  • Dítě
  • Dospělý
  • Starší dospělý

Přijímá zdravé dobrovolníky

Ano

Popis

Kritéria pro zařazení:

  • Zdravotničtí pracovníci zaměstnaní na Katedře pediatrie a adolescentní medicíny v Rigshospitaletu (zdravotní sestry, lékaři, fyzioterapeuti, pracovní terapeuti, dietologové, lékařské sekretáře a sociální pracovníci)
  • Poskytněte podepsaný informovaný souhlas před randomizací

Kritéria pro vyloučení:

  • Zaměstnanci se účastní plánování intervence
  • Nedostatek informovaného souhlasu

Studijní plán

Tato část poskytuje podrobnosti o studijním plánu, včetně toho, jak je studie navržena a co studie měří.

Jak je studie koncipována?

Detaily designu

  • Primární účel: Jiný
  • Přidělení: Randomizované
  • Intervenční model: Paralelní přiřazení
  • Maskování: Singl

Zbraně a zásahy

Skupina účastníků / Arm
Intervence / Léčba
Aktivní komparátor: 45minutový vzdělávací intervence
Účastníci obdrží 45minutový vzdělávací zásah do komunikace a použití hry v dětské klinické praxi

45minutový vzdělávací zásah do komunikace a použití hry v dětské klinické praxi.

Účastníci obou zbraní budou mít přístup k písemnému učebnímu materiálu a vyvinuté aplikaci.

Experimentální: 3hodinový vzdělávací zásah
Účastníci obdrží 3hodinový vzdělávací zásah do komunikace a použití hry v dětské klinické praxi

3hodinový vzdělávací zásah do komunikace a využití hry v dětské klinické praxi.

Účastníci obou zbraní budou mít přístup k písemnému učebnímu materiálu a vyvinuté aplikaci.

Co je měření studie?

Primární výstupní opatření

Měření výsledku
Popis opatření
Časové okno
Soběstačnost
Časové okno: Od zápisu do 12týdenního sledování
Sebeúčinnost měřená pomocí dotazníku 10 položek na 5-bodové Likertově stupnici (1 = velmi nízký stupeň, 5 = velmi vysoký stupeň). Otázky jsou upraveny z dánské verze ověřené soběstačnosti v dotazníku zaměřeném na pacienta (SEPCQ-27). Tento dotazník hodnotí důvěru účastníků v jejich schopnost budovat vztahy a komunikovat s dětmi a dospívajícími v nemocničním prostředí.
Od zápisu do 12týdenního sledování

Sekundární výstupní opatření

Měření výsledku
Popis opatření
Časové okno
Motivace
Časové okno: Bezprostředně po zásahu
Motivace měřena pomocí ověřeného inventáře vnitřní motivace (IMI). IMI je dotazník pro vlastní hlášení, který měří subjektivní zkušenost člověka související s konkrétní činností v Likertově stupnici v rozmezí od 1 (vůbec pravdivé) do 7 (velmi pravdivé). Standardní IMI obsahuje 22 položek. Pro tuto studii se používá 7-bodová zájem/podskupina zájmu, která se považuje za přímo měření vnitřní motivace související s nedávno dokončenou činností.
Bezprostředně po zásahu
Samovolně evaluované znalosti o dětské komunikaci
Časové okno: Od zápisu do 12 týdnů sledování
Účastníci vnímané znalosti o dětské komunikaci budou hodnoceny pomocí jedné položky. Otázka zní „Jaké jsou vaše znalosti o komunikaci vhodné pro věk s dětmi a dospívajícími?“ (5 bodů Likertova stupnice od „bez znalostí“ k „velmi vysokým znalostem“).
Od zápisu do 12 týdnů sledování
Kognitivní zátěž
Časové okno: Bezprostředně po zásahu
Měřeno pomocí stupnice mentálního úsilí podle PaaS (1992). Toto ověřené opatření s jednou položkou žádá účastníky, aby ohodnotili své vnímané duševní úsilí od „velmi, velmi nízkého mentálního úsilí“ až po „velmi, velmi vysoké mentální úsilí“ na 9-bodové Likertově stupnici.
Bezprostředně po zásahu
Spokojenost s intervencí
Časové okno: Bezprostředně po zásahu
Spokojenost účastníků bude měřena pomocí předem navrženého dotazníku k posouzení vnímání a spokojenosti účastníků s intervencemi. Bude zahrnovat pět položek pokrývajících relevanci pro klinickou praxi, celkovou kvalitu a to, zda by ji doporučili jiným zdravotnickým pracovníkům. Jedna otevřená otázka vyzývá účastníky, aby sdíleli obecnou zpětnou vazbu a další komentáře k jejich zkušenostem.
Bezprostředně po zásahu
Dopad na potřebu individuální praxe a školení
Časové okno: 12týdenní sledování
Dopad na potřeby individuální praxe a školení bude vyhodnocen prostřednictvím pěti položek, které zkoumají, zda účastníci změnili svou vlastní praxi, zabývali se dalším čtením nebo identifikovali potřebu dalšího školení. Možné skóre se pohybuje od 1 (vůbec ne) do 5 (do velmi vysokého stupně).
12týdenní sledování

Spolupracovníci a vyšetřovatelé

Zde najdete lidi a organizace zapojené do této studie.

Publikace a užitečné odkazy

Osoba odpovědná za zadávání informací o studiu tyto publikace poskytuje dobrovolně. Mohou se týkat čehokoli, co souvisí se studiem.

Obecné publikace

Termíny studijních záznamů

Tato data sledují průběh záznamů studie a předkládání souhrnných výsledků na ClinicalTrials.gov. Záznamy ze studií a hlášené výsledky jsou před zveřejněním na veřejné webové stránce přezkoumány Národní lékařskou knihovnou (NLM), aby se ujistily, že splňují specifické standardy kontroly kvality.

Hlavní termíny studia

Začátek studia (Aktuální)

5. března 2025

Primární dokončení (Odhadovaný)

30. října 2025

Dokončení studie (Odhadovaný)

30. října 2025

Termíny zápisu do studia

První předloženo

25. února 2025

První předloženo, které splnilo kritéria kontroly kvality

3. března 2025

První zveřejněno (Aktuální)

5. března 2025

Aktualizace studijních záznamů

Poslední zveřejněná aktualizace (Aktuální)

10. července 2025

Odeslaná poslední aktualizace, která splnila kritéria kontroly kvality

7. července 2025

Naposledy ověřeno

1. března 2025

Více informací

Termíny související s touto studií

Další identifikační čísla studie

  • P-2021-426

Plán pro data jednotlivých účastníků (IPD)

Plánujete sdílet data jednotlivých účastníků (IPD)?

NE

Popis plánu IPD

De-identifikované údaje o jednotlivých účastnících k replikaci analýzy budou k dispozici od odpovídajícího autora (ORCID: 0000-0002-0093-8555) na přiměřenou žádost až do pěti let po dokončení studie, podle dánského práva.

Informace o lécích a zařízeních, studijní dokumenty

Studuje lékový produkt regulovaný americkým FDA

Ne

Studuje produkt zařízení regulovaný americkým úřadem FDA

Ne

produkt vyrobený a vyvážený z USA

Ne

Tyto informace byly beze změn načteny přímo z webu clinicaltrials.gov. Máte-li jakékoli požadavky na změnu, odstranění nebo aktualizaci podrobností studie, kontaktujte prosím register@clinicaltrials.gov. Jakmile bude změna implementována na clinicaltrials.gov, bude automaticky aktualizována i na našem webu .

Klinické studie na 45minutový vzdělávací intervence

Předplatit