Ta strona została przetłumaczona automatycznie i dokładność tłumaczenia nie jest gwarantowana. Proszę odnieść się do angielska wersja za tekst źródłowy.

Internetowy trening akceptacji i zaangażowania dla elitarnych graczy w hokeja na lodzie

24 marca 2020 zaktualizowane przez: Tobias Lundgren, Karolinska Institutet

Internetowy trening akceptacji i zaangażowania dla elitarnych hokeistów: próba otwarta

Celem tego badania jest zbadanie, czy internetowy program treningu psychologicznego poprawi wydajność i wpłynie na czynniki związane ze zdrowiem psychicznym u elitarnych hokeistów. Program treningu psychologicznego oparty jest na Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT), nowoczesnej formie Terapii Poznawczo-Behawioralnej i jest prowadzony przez Internet (stąd nazywany „I-ACT”). Elitarni zawodnicy ze Szwecji zostaną zaproszeni przed sezonem 2019/2020. I-ACT rozpocznie się dla zapisanych uczestników w pierwszym tygodniu października 2019 (30 września - 2 października w zależności od harmonogramu danej ligi; rozegrano wówczas około 5 meczów w ligach kwalifikujących się do udziału). I-ACT składa się z siedmiu cotygodniowych modułów/rozdziałów z treścią ACT, a uczestnicy mają również w programie trenera psychologicznego, z którym mogą się skontaktować za pośrednictwem funkcji czatu na platformie internetowej. Uczestnicy ukończą I-ACT 17 listopada 2019 r. Kiedy I-ACT rozpocznie się w październiku, inni kwalifikujący się gracze będą mieli możliwość pozostawienia swojego zainteresowania udziałem w badaniu i wzięcia udziału w I-ACT na późniejszym etapie sezonu. Ta współbieżna „lista oczekujących” nie jest w żadnym sensie grupą kontrolną listy oczekujących. Daje to tylko kolejnym kwalifikującym się zawodnikom możliwość zapisania się do badania na kolejne rozpoczęcie programu treningu psychologicznego. I-ACT rozpocznie się dla tej drugiej grupy graczy w ostatnim tygodniu listopada (25 listopada 2019 r.), a zakończy I-ACT 12 stycznia 2020 r. Te dwie kolejne grupy uczestników I-ACT będą uważane za grupę eksperymentalną. Jednak ze względu na długość sezonu hokejowego druga grupa będzie miała pomiary kontrolne dopiero po 1 miesiącu dla zawodniczek (liga kobiet kończy się w lutym 2020 r.) i 2 miesiącach dla zawodników płci męskiej (ligi mężczyzn kończą się w marcu 2020 r. ). Z lig zostaną zebrane oficjalne statystyki, a zarejestrowani uczestnicy zostaną porównani z graczami nieuczestniczącymi w ligach, aby porównać skuteczność I-ACT w wynikach hokeja na lodzie. Dla drugorzędnych miar wyniku zostaną wykonane tylko porównania wewnątrz grupy.

Kontakty i lokalizacje

Ta sekcja zawiera dane kontaktowe osób prowadzących badanie oraz informacje o tym, gdzie badanie jest przeprowadzane.

Lokalizacje studiów

• Stockholm County
      • Stockholm, Stockholm County, Szwecja, 11364
        • Centre for Psychiatry Research, Department of Clinical Neuroscience, Karolinska Institutet

Kryteria uczestnictwa

Badacze szukają osób, które pasują do określonego opisu, zwanego kryteriami kwalifikacyjnymi. Niektóre przykłady tych kryteriów to ogólny stan zdrowia danej osoby lub wcześniejsze leczenie.

Kryteria kwalifikacji

Wiek uprawniający do nauki

15 lat i starsze (Dziecko, Dorosły, Starszy dorosły)

Akceptuje zdrowych ochotników

Tak

Płeć kwalifikująca się do nauki

Wszystko

Opis

Kryteria przyjęcia:

• Gra w hokeja na lodzie na poziomie elitarnym w jednej z następujących lig: Svenska damhockeyligan (SDHL, szwedzka pierwsza liga hokeja na lodzie kobiet), Svenska hockeyligan (SHL, szwedzka pierwsza liga hokeja na lodzie mężczyzn), Hockeyallsvenskan (druga najwyższa liga szwedzka w hokeju na lodzie mężczyzn).

Kryteria wyłączenia:

• Zawodnicy aktualnie uczestniczący w jakimkolwiek innym indywidualnym programie treningu psychologicznego.

Plan studiów

Ta sekcja zawiera szczegółowe informacje na temat planu badania, w tym sposób zaprojektowania badania i jego pomiary.

I-ACT to skrót od Internet-Acceptance and Commitment Training
Internetowa interwencja psychoterapii behawioralnej w celu poprawy wyników sportowych u elitarnych hokeistów.

Co mierzy badanie?

Podstawowe miary wyniku

Miara wyniku
Opis środka
Ramy czasowe
Obiektywne dane dotyczące wyników w hokeju na lodzie: bramki
Ramy czasowe: Pre (agr. do pojedynczego wyniku z 5 gemów przed), w trakcie (agr. do pojedynczego wyniku z 5 przerw w grze do końca przerwy), post (agr. do pojedynczego wyniku z 5 gemów post), kontynuacja (agr. do pojedyncze wyniki z 5 przerw między meczami do 4-16 tygodni = koniec sezonu)
Bramki zdobyte przez zawodnika. Dane są zawsze agregowane z okresu 5 gier w jeden wynik. Statystyki będą zbierane przez oficjalne systemy statystyczne dla kwalifikujących się lig, które z kolei zostaną wykorzystane w badaniu.
Obiektywne dane dotyczące wyników w hokeju na lodzie: asysty
Wykonane asysty przez gracza. Dane są zawsze agregowane z okresu 5 gier w jeden wynik. Statystyki będą zbierane przez oficjalne systemy statystyczne dla kwalifikujących się lig, które z kolei zostaną wykorzystane w badaniu.
Obiektywne dane dotyczące wyników w hokeju na lodzie: suma punktów
Suma punktów gracza (liczba bramek + asysty). Dane są zawsze agregowane z okresu 5 gier w jeden wynik. Statystyki będą zbierane przez oficjalne systemy statystyczne dla kwalifikujących się lig, które z kolei zostaną wykorzystane w badaniu.
Obiektywne dane dotyczące wyników w hokeju na lodzie: statystyki +/-
Statystyki +/- dla zawodnika (liczba goli strzelonych i straconych przez drużynę, gdy dany zawodnik przebywa na lodzie). Dane są zawsze agregowane z okresu 5 gier w jeden wynik. Statystyki będą zbierane przez oficjalne systemy statystyczne dla kwalifikujących się lig, które z kolei zostaną wykorzystane w badaniu.
Obiektywne dane dotyczące wyników w hokeju na lodzie: procent oszczędności (tylko dla bramkarzy)
Procent oszczędności (tylko dla bramkarzy). Dane są zawsze agregowane z okresu 5 gier w jeden wynik. Statystyki będą zbierane przez oficjalne systemy statystyczne dla kwalifikujących się lig, które z kolei zostaną wykorzystane w badaniu.

Miary wyników drugorzędnych

Opis środka
Skala wartości, akceptacji i uważności dla hokeja na lodzie (VAMS)
Ramy czasowe: Przed interwencją, w trakcie (co tydzień przez 7-tygodniową przerwę), po interwencji i kontrola co 4 tygodnie do końca sezonu (do 4-16 tygodni w zależności od ligi uczestników i jeśli zawodnik jest zarejestrowany w pierwszy lub drugi start I-ACT)
Mierzy elastyczność behawioralną i psychologiczną w hokeju na lodzie. 11 pozycji. Całkowity zakres to 11-77. Wysoka wartość oznacza lepszy wynik. Trzy podskale; Akceptacja (5 pozycji, zakres punktów 1-35); Wartości (3 pozycje, zakres punktów 1-21); Uważność (3 pozycje, zakres punktów 1-21). Wyniki podskal są sumowane w celu uzyskania wyniku całkowitego.
Wydajność subiektywna
Subiektywna ocena wyników graczy. Jest to jednoelementowa miara opracowana na potrzeby tego badania, w której prosi się graczy o ocenę własnych wyników hokejowych w ciągu ostatniego tygodnia w skali od 1 do 10 (1 = bardzo słabo, 10 = bardzo dobrze).
Brunnsviken Krótka Skala Jakości Życia (BBQ)
Ramy czasowe: Przed interwencją, w trakcie interwencji (w 4. tygodniu), po interwencji i co 4 tygodnie do końca sezonu (do 4-16 tygodni w zależności od ligi uczestników i tego, czy zawodnik jest zapisany do pierwszej lub drugiej ligi) początek I-ACT)
Mierzy jakość życia. 12 elementów. Całkowity zakres to 0-96. Wyższa wartość to lepszy wynik.
Wskaźnik ciężkości bezsenności (ISI)
Mierzy zaburzenia i jakość snu
Ogólne zaburzenie lękowe 7-itemowa skala
Ramy czasowe: Pre-interwencja, post-interwencja i kontynuacja co 4 tygodnie do końca sezonu (do 4-16 tygodni w zależności od ligi uczestników i tego, czy zawodnik jest zapisany na pierwszy czy drugi start I-ACT)
Mierzy uogólniony niepokój. 7 pozycji. Całkowity zakres to 0-21. Niska wartość to lepszy wynik.

Współpracownicy i badacze

Tutaj znajdziesz osoby i organizacje zaangażowane w to badanie.

Daty zapisu na studia

Daty te śledzą postęp w przesyłaniu rekordów badań i podsumowań wyników do ClinicalTrials.gov. Zapisy badań i zgłoszone wyniki są przeglądane przez National Library of Medicine (NLM), aby upewnić się, że spełniają określone standardy kontroli jakości, zanim zostaną opublikowane na publicznej stronie internetowej.