Denna sida har översatts automatiskt och översättningens korrekthet kan inte garanteras. Vänligen se engelsk version för en källtext.

Säkerhets- och effektivitetsstudie av SAR442720 i kombination med andra medel vid avancerade maligniteter

9 maj 2025 uppdaterad av: Sanofi

En fas 1/2-studie med öppen etikett, multicenter, dosökning och dosexpansion av SAR442720 i kombination med andra medel hos deltagare med avancerad malignitet

Primära mål:

  • Del 1
  • Att karakterisera säkerheten och tolerabiliteten av SAR442720 i kombination med pembrolizumab hos deltagare med avancerade solida tumörer.
  • Att definiera MTD och RP2D för kombinationen av SAR442720 och pembrolizumab hos deltagare med solida tumörer.
  • Del 2
  • För att bestämma antitumöraktiviteten av SAR442720 i kombination med pembrolizumab.
  • Del 3A
  • För att definiera MTD och RP2D för kombinationen av SAR442720 och adagrasib hos deltagare med KRAS G12C NSCLC
  • Att karakterisera säkerheten och tolerabiliteten för SAR442720 i kombination med adagrasib hos deltagare med KRAS G12C NSCLC
  • Del 3B
  • För att bestämma antitumöraktiviteten av SAR442720 i kombination med adagrasib hos deltagare med KRAS G12C NSCLC
  • Del 4
  • För att utvärdera effekten av mat på PK av SAR442720 när det doseras med pembrolizumab.
  • Att utvärdera effekten av formuleringarna (formulering 1 och formulering 2) på PK av SAR442720 när de doseras med pembrolizumab.

Sekundära mål:

  • Del 1
  • För att bedöma PK för SAR442720 med pembrolizumab och PK för pembrolizumab med SAR442720.
  • För att uppskatta antitumöreffekterna av SAR442720 med pembrolizumab.
  • Del 2
  • För att bedöma säkerhetsprofilen för SAR442720 i kombination med pembrolizumab.
  • För att bedöma andra indikatorer på antitumöraktivitet.
  • För att bedöma PK för SAR442720 med pembrolizumab och PK för pembrolizumab med SAR442720.
  • Del 3A
  • Att karakterisera PK för SAR442720 med adagrasib och PK för adagrasib med SAR442720.
  • För att uppskatta antitumöreffekterna av SAR442720 med adagrasib
  • Del 3B
  • Att bedöma säkerhetsprofilen för SAR442720 med adagrasib hos deltagare med KRAS G12C NSCLC.
  • För att bedöma andra indikatorer på antitumöraktivitet.
  • För att bedöma PK för SAR442720 med adagrasib och PK för adagrasib med SAR442720.
  • Del 4
  • För att bedöma säkerheten och tolerabiliteten för SAR442720-formuleringar med pembrolizumab
  • För att uppskatta antitumöreffekterna av SAR442720 med pembrolizumab.

Studieöversikt

Detaljerad beskrivning

Denna öppna fas 1 multicenterstudie är utformad för att utvärdera säkerheten och maximal tolererad dos (MTD) och rekommenderad fas 2-dos (RP2D) av SAR442720 i kombination med pembrolizumab hos deltagare med solida tumörer i del 1.

I del 2 kommer vi i expansionskohorten (Kohort A) att bedöma antitumöraktiviteten och säkerheten för SAR442720 kombinerat med pembrolizumab hos deltagare med metastaserad 1L lungcancer.

I del 3 kommer vi att utvärdera säkerheten, MTD, RP2D och antitumöraktiviteten hos SAR442720 i kombination med adagrasib hos deltagare med lungcancer och KRAS G12C-mutation.

I del 4 kommer vi att utvärdera effekten av formuleringarna (formulering 1 och formulering 2) och av livsmedlet på PK av SAR442720 när de doseras i kombination med pembrolizumab. Den förväntade varaktigheten av studieinterventionen för deltagarna kan variera, baserat på progressionsdatum; median förväntad studielängd per deltagare uppskattas till cirka 10 månader i del 1, del 3 och del 4 (upp till 1 månad för screening, en median på 6 månader för behandling och en median på 3 månader för långtidsuppföljning- upp) och i del 2 16 månader (upp till 1 månad för screening, en median på 12 månader för behandling och en median på 3 månader för långtidsuppföljning.)

Studietyp

Interventionell

Inskrivning (Faktisk)

65

Fas

  • Fas 2
  • Fas 1

Kontakter och platser

Det här avsnittet innehåller kontaktuppgifter för dem som genomför studien och information om var denna studie genomförs.

Studieorter

      • Buenos Aires, Argentina, 1019
        • Investigational Site Number : 0320001
      • Buenos Aires, Argentina, 1125
        • Investigational Site Number : 0320002
      • Buenos Aires, Argentina, 1093
        • Investigational Site Number : 0320004
    • Santa Fe
      • Rosario, Santa Fe, Argentina, 2000
        • Investigational Site Number : 0320003
    • New South Wales
      • Sydney, New South Wales, Australien, 2031
        • Investigational Site Number : 0360002
    • Queensland
      • Woolloongabba, Queensland, Australien, 4102
        • Investigational Site Number : 0360001
    • Victoria
      • Melbourne, Victoria, Australien, 3084
        • Investigational Site Number : 0360003
    • La Araucanía
      • Temuco, La Araucanía, Chile, 4780000
        • Investigational Site Number : 1520002
    • Reg Metropolitana De Santiago
      • Santiago, Reg Metropolitana De Santiago, Chile, 8420383
        • Investigational Site Number : 1520001
    • Valparaíso
      • Viña Del Mar, Valparaíso, Chile, 2520598
        • Investigational Site Number : 1520003
    • California
      • Orange, California, Förenta staterna, 92868
        • University of California Irvine Medical Center- Site Number : 8400002
    • Texas
      • Houston, Texas, Förenta staterna, 77030
        • The University of Texas MD Anderson Cancer Center- Site Number : 8400001
    • Chungcheongbuk-do
      • Cheongju-si, Chungcheongbuk-do, Korea, Republiken av, 28644
        • Investigational Site Number : 4100003
    • Gyeonggi-do
      • Seongnam-si, Gyeonggi-do, Korea, Republiken av, 13496
        • Investigational Site Number : 4100002
    • Seoul-teukbyeolsi
      • Seoul, Seoul-teukbyeolsi, Korea, Republiken av, 03722
        • Investigational Site Number : 4100001
      • Madrid, Spanien, 28040
        • Investigational Site Number : 7240001
      • Madrid, Spanien, 28050
        • Investigational Site Number : 7240002
      • Valencia, Spanien, 46010
        • Investigational Site Number : 7240003
      • Tainan City, Taiwan, 704
        • Investigational Site Number : 1580002
      • Taipei City, Taiwan, 100
        • Investigational Site Number : 1580001

Deltagandekriterier

Forskare letar efter personer som passar en viss beskrivning, så kallade behörighetskriterier. Några exempel på dessa kriterier är en persons allmänna hälsotillstånd eller tidigare behandlingar.

Urvalskriterier

Åldrar som är berättigade till studier

18 år och äldre (Vuxen, Äldre vuxen)

Tar emot friska volontärer

Nej

Beskrivning

Inklusionskriterier:

  • Deltagare måste vara ≥ 18 år.
  • Histologiskt bevisad diagnos av avancerade solida tumörer.
  • Deltagare måste ha en eller flera av följande molekylära aberrationer (del 1): KRAS-mutationer och amplifieringar, BRAF klass 3-mutationer eller NF1 LOF-mutationer.
  • Deltagarna måste ha följande molekylär aberration (del 3A och 3B): - KRAS G12C-mutation.
  • Minst 1 mätbar sjukdom per RECIST 1.1-kriterie.
  • Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) prestationsstatus 0-1.
  • Kvinna i fertil ålder måste gå med på att följa preventivmedelsvägledning.
  • Kan ge undertecknat informerat samtycke.

Exklusions kriterier:

  • Förutspådd förväntad livslängd
  • Primära tumörer i centrala nervsystemet (CNS).
  • Symtomatisk eller förestående sladdkompression. Stabil CNS-sjukdom är tillåten.
  • Historik av cerebrovaskulär stroke eller övergående ischemisk attack under de senaste 6 månaderna.
  • Tidigare solid organ eller hematologisk transplantation.
  • Historik eller aktuell retinal pigmentepitelavlossning (RPED), central serös retinopati, retinal vaskulär ocklusion (RVO), neovaskulär makuladegeneration.
  • Alla kliniskt signifikanta hjärtsjukdomar.
  • Aktiv, känd eller misstänkt autoimmun sjukdom.
  • Historik av eller aktuell interstitiell lungsjukdom eller pneumonit.
  • Mottagande av levande virusvaccination inom 28 dagar, virusvaccin som inte innehåller levande virus inom 7 dagar efter planerad behandlingsstart. Säsongsinfluensavaccin som inte innehåller levande virus är tillåtna.
  • Känd infektion med humant immunbristvirus (HIV), känd okontrollerad hepatit B-infektion, aktiv tuberkulos eller allvarlig infektion som kräver parenteral antibiotikabehandling.
  • Otillräcklig hematologisk, lever- och njurfunktion.
  • Känd andra malignitet.
  • Nedsättning av mag-tarmfunktionen.
  • Varje instabilt eller kliniskt signifikant samtidig medicinskt tillstånd som, enligt utredarens åsikt, skulle äventyra en deltagares säkerhet, påverka deras förväntade överlevnad till och med slutet av studiedeltagandet och/eller påverka deras förmåga att följa protokollet.
  • Historik med allvarlig allergisk reaktion mot någon av studiens interventionskomponenter.

Ovanstående information är inte avsedd att innehålla alla överväganden som är relevanta för en patients potentiella deltagande i en klinisk prövning.

Studieplan

Det här avsnittet ger detaljer om studieplanen, inklusive hur studien är utformad och vad studien mäter.

Hur är studien utformad?

Designdetaljer

  • Primärt syfte: Behandling
  • Tilldelning: Icke-randomiserad
  • Interventionsmodell: Sekventiell tilldelning
  • Maskning: Ingen (Open Label)

Vapen och interventioner

Deltagargrupp / Arm
Intervention / Behandling
Experimentell: Del 1- SAR442720 140 mg BIW + PEMBROLIZUMAB
Deltagarna administrerades SAR442720 140 milligram (mg) oralt två gånger i veckan (BIW) på dag 1 och 4 tillsammans med pembrolizumab 200 mg via intravenös (IV) infusion en gång var tredje veckor (Q3W) i 21-dagars cykler tills sjukdomsprogression, oacceptabla skadliga händelser (AES), eller deltagarens eller utredarens beslut.
Läkemedelsform: Sterilt lyofiliserat pulver för beredning Administreringssätt: Infusion
Farmaceutisk form: varierar administrationsväg: varierar
Andra namn:
  • SAR442720, RMC-4630
Experimentell: Del 1- SAR442720 200 mg BiW + Pembrolizumab
Deltagarna administrerades SAR442720 200 mg oralt BIW på dagar 1 och 2 tillsammans med pembrolizumab 200 mg via IV-infusion Q3W i 21-dagars cykler fram till sjukdomsprogression, oacceptabla AE: er eller deltagarens eller utredarens beslut att stoppa behandlingen.
Läkemedelsform: Sterilt lyofiliserat pulver för beredning Administreringssätt: Infusion
Farmaceutisk form: varierar administrationsväg: varierar
Andra namn:
  • SAR442720, RMC-4630
Experimentell: Del 2- SAR442720 200 mg + pembrolizumab - Kohort A1 (PDL1 TPS> = 50%)
Participants with programmed death-ligand 1 (PD-L1) tumor proportion score (TPS)>=50% non-small cell lung cancer (NSCLC) were administered SAR442720 200 mg orally BIW on Days 1 and 2 in 21-day cycles along with an IV infusion of pembrolizumab 200 mg on Q3W (21 days cycle) or 400 mg once in every 6 weeks (Q6W) (42 days cykel) fram till sjukdomsprogression, oacceptabla AE, samtycke till samtycke eller deltagarens eller utredarens beslut att stoppa behandlingen.
Läkemedelsform: Sterilt lyofiliserat pulver för beredning Administreringssätt: Infusion
Farmaceutisk form: varierar administrationsväg: varierar
Andra namn:
  • SAR442720, RMC-4630
Experimentell: Del 2- SAR442720 200 mg + pembrolizumab - Kohort A2 (PDL1 TPS 1% - 49%)
Participants with PDL1 TPS 1% - 49% NSCLC were administered SAR442720 200 mg orally BIW on Days 1 and 2 in 21-day cycles along with an IV infusion of pembrolizumab 200 mg on Q3W (21 days cycle) or 400 mg Q6W (42 days cycle) until disease progression, unacceptable AEs, consent withdrawal, or the participant's or investigator's decision to stop behandlingen.
Läkemedelsform: Sterilt lyofiliserat pulver för beredning Administreringssätt: Infusion
Farmaceutisk form: varierar administrationsväg: varierar
Andra namn:
  • SAR442720, RMC-4630
Experimentell: Del 3A- SAR442720 100MG BIW + ADAGRASIB
Deltagarna administrerades SAR442720 100 mg oralt BIW på dagar 1 och 2 tillsammans med adagrasib 400 mg oralt två gånger dagligen (bud) i 21-dagars cykler tills sjukdomens progression, oacceptabla AE, samtycke tillbakadragande eller deltagarens eller utredarens beslut att stoppa behandlingen.
Läkemedelsform: Steril tablett Administreringssätt: Oral
Farmaceutisk form: varierar administrationsväg: varierar
Andra namn:
  • SAR442720, RMC-4630
Experimentell: Del 4- SAR442720 200 mg + pembrolizumab
Participants were administered SAR442720 200 mg orally BIW on Days 1 and 2 in 21-day cycles (as tablet during the first cycle and as capsule from Cycle 2) along with an IV infusion of pembrolizumab 200 mg Q3W (21-day cycle)or 400 mg Q6W (42-day cycle) until disease progression, unacceptable AEs, consent withdrawal, or the participant's or investigator's decision to Stoppa behandlingen.
Läkemedelsform: Sterilt lyofiliserat pulver för beredning Administreringssätt: Infusion
Farmaceutisk form: varierar administrationsväg: varierar
Andra namn:
  • SAR442720, RMC-4630

Vad mäter studien?

Primära resultatmått

Resultatmått
Åtgärdsbeskrivning
Tidsram
Del 1: Antal deltagare med behandlings-framstående biverkningar (TEAES) och behandlings-framstående allvarliga biverkningar (TESAES)
Tidsram: Från den första dosen av IMP upp till 30 dagar efter den sista dosen; ungefär 27 veckor
AE: Varje otillbörlig medicinsk förekomst i deltagare eller klinisk studiedeltagare, tillfälligt förknippad med användningen av IMP, oavsett om de anses vara relaterade till IMP eller inte. TEAE: AE: er som utvecklades eller förvärrades eller blev allvarliga under behandlings-framstående period, definierad som tid från första administrering av IMP (på dag 1) till sista administrering av IMP + 30 dagar. SAE: Varje otrevlig medicinsk förekomst som, vid någon dos: resulterade i döden, var livshotande, krävde sjukhusvistelse eller förlängning av befintlig sjukhusvistelse, resulterade i ihållande eller betydande funktionshinder/oförmåga, var en medfödd anomali/födelsedefekt, eller var en medicinskt viktig händelse.
Från den första dosen av IMP upp till 30 dagar efter den sista dosen; ungefär 27 veckor
Del 1 och 3A: Antal deltagare med behandlingsrelaterad dosbegränsande toxicitet (DLTS)
Tidsram: Cykel 1 (21 dagar)
Potentiella DLT: er definierades som AE: erna som inträffade under den första cykeln (c) av behandlingen, som anses av utredaren var relaterad till IMP, såvida inte på grund av sjukdomsprogression eller till en orsak som uppenbarligen inte är relaterad till imp: grad (g)> = 4 AES, G3 neutropeni varar> 7 dagar eller feber neutropeni; G3 -trombocytopeni med kliniskt signifikant blödning; alla g> = 3 immunrelaterade AE: er; G3 Nonhematologic AES; G3 -aspartattransaminas, alanintransaminas och/eller totala bilirubinhöjningar som kvarstår> 5 dagar; Möjligt HY: s lagfall; G3 QT -intervall korrigerat med användning av Fridericias formelförlängning; Retinal veneklusion valfritt betyg; Toxicitet relaterad till IMP vilket leder till 50% eller mindre dosintensitet av SAR442720 och/eller försening vid initiering av C2 -dosering av pembrolizumab med> 15 dagar, i frånvaro av återhämtning till baslinjen eller g <= 1 AE. Potentiell DLT granskades av sponsor och utredare för att bekräfta dem som DLTS.
Cykel 1 (21 dagar)
Del 2: Procentandel av deltagare med objektiv svarsfrekvens (ORR)
Tidsram: Tumörbedömningar utfördes var 9: e vecka (56 ± 7 dagar) efter dagen för första IMP till slutet av behandlingen, ungefär 107 veckor
ORR definierades som procentandelen av deltagare som hade ett bekräftat fullständigt svar (CR) eller partiellt svar (PR) som bestämdes av utredaren per responsutvärderingskriterier i solida tumörer (RECIST) version 1.1 CR: försvinnande av alla målskador. Alla patologiska lymfkörtlar (vare sig mål eller icke -mål) hade reduktion i kort axel till 10 millimeter (mm) eller försvinnande av alla icke -målskador och normalisering av tumörmarknadsnivå. Alla lymfkörtlar hade icke -patologiska i storlek (<10 mm kort axel). PR: Åtminstone en 30% minskning av summan av diametrar för målskador, med hänvisning till baslinjesumman av diametrar. Konfidensintervallet (CI) uppskattades med användning av Clopper-Pearson-metoden.
Tumörbedömningar utfördes var 9: e vecka (56 ± 7 dagar) efter dagen för första IMP till slutet av behandlingen, ungefär 107 veckor
DEL 3A: Antal deltagare med behandlings-framstående biverkningar och behandlingsuppnåliga allvarliga biverkningar
Tidsram: Från den första dosen av IMP upp till 30 dagar efter den sista dosen; ungefär 7 veckor
AE: Varje otillbörlig medicinsk förekomst i deltagare eller klinisk studiedeltagare, tillfälligt förknippad med användningen av IMP, oavsett om de anses vara relaterade till IMP eller inte. TEAE: AE: er som utvecklades eller förvärrades eller blev allvarliga under behandlings-framstående period, definierad som tid från första administrering av IMP (på dag 1) till sista administrering av IMP + 30 dagar. SAE: Varje otrevlig medicinsk förekomst som, vid någon dos: resulterade i döden, var livshotande, krävde sjukhusvistelse eller förlängning av befintlig sjukhusvistelse, resulterade i ihållande eller betydande funktionshinder/oförmåga, var en medfödd anomali/födelsedefekt, eller var en medicinskt viktig händelse.
Från den första dosen av IMP upp till 30 dagar efter den sista dosen; ungefär 7 veckor
Del 4: Plasmakoncentration av SAR442720 i kombination med pembrolizumab
Tidsram: Fördos, 0,5, 1, 2, 4, 8, 24 timmar efter dos på C1 D1, C1 D15, C2 D1; Fördos på C1 D8 och C6 D1; Slutet på behandlingen (vecka 45)
Plasmaprover uppsamlades vid specifika tidpunkter för farmakokinetisk (PK) -analys.
Fördos, 0,5, 1, 2, 4, 8, 24 timmar efter dos på C1 D1, C1 D15, C2 D1; Fördos på C1 D8 och C6 D1; Slutet på behandlingen (vecka 45)
Del 4: Område under kurva från noll till sista koncentration Tidpunkt (AUCLAST) för SAR442720 -tabletter och kapslar
Tidsram: Fördos, 0,5, 1, 2, 4, 8, 24 timmar på C1 D1, C1 D15 och C2D1
Plasmaprover uppsamlades vid specifika tidpunkter för att bestämma AUCLAST för att utvärdera påverkan av mat och formulering på PK för SAR442720 -tablett. Det beräknades med användning av NCA-metoden för icke-omskrivningsanalys (NCA).
Fördos, 0,5, 1, 2, 4, 8, 24 timmar på C1 D1, C1 D15 och C2D1
Del 4: Maximal observerad plasmakoncentration (CMAX) för SAR442720 -tabletter och kapslar
Tidsram: Fördos, 0,5, 1, 2, 4, 8, 24 timmar på C1 D1, C1 D15 och C2 D1
Plasmaprover uppsamlades vid specifika tidpunkter för att bestämma CMAX för utvärdering av påverkan av mat och formulering på PK för SAR442720 -tablett. Det beräknades med användning av NCA -metoden.
Fördos, 0,5, 1, 2, 4, 8, 24 timmar på C1 D1, C1 D15 och C2 D1
Del 4: Tid för att nå maximal plasmakoncentration (TMAX) för SAR442720 -tabletter och kapslar
Tidsram: Fördos, 0,5, 1, 2, 4, 8, 24 timmar på C1 D1, C1 D15 och C2 D1
Plasmaprover uppsamlades vid specifika tidpunkter för att bestämma Tmax för att utvärdera påverkan av mat och formulering på PK för SAR442720 -tablett. Det beräknades med användning av NCA -metoden.
Fördos, 0,5, 1, 2, 4, 8, 24 timmar på C1 D1, C1 D15 och C2 D1

Sekundära resultatmått

Resultatmått
Åtgärdsbeskrivning
Tidsram
Del 1: Plasmakoncentration av SAR442720
Tidsram: Fördos, 2, 8, timmar efter dos på C1 D1 och C2D1; före dos C1D8, C1D15 och C6D1; 2 timmar C2D2; och slutet på behandlingen (vecka 22)
Plasmaprover uppsamlades vid specifika tidpunkter för utvärdering av SAR442720 PK -koncentrationer.
Fördos, 2, 8, timmar efter dos på C1 D1 och C2D1; före dos C1D8, C1D15 och C6D1; 2 timmar C2D2; och slutet på behandlingen (vecka 22)
Del 2: Plasmakoncentration av SAR442720
Tidsram: Före dos och 2 timmar efter dos C1D1 och C2D1; Fördos på C1D8, C1D15, C6D1; och slutet av behandlingen (vecka 104)
Plasmaprover uppsamlades vid specifika tidpunkter för utvärdering av SAR442720 PK -koncentrationer.
Före dos och 2 timmar efter dos C1D1 och C2D1; Fördos på C1D8, C1D15, C6D1; och slutet av behandlingen (vecka 104)
Del 1 och 2: Serumkoncentration av pembrolizumab
Tidsram: Fördos och postdos C1D1; Fördos på C2D1 och C6D1
Serumprover uppsamlades vid specifika tidpunkter för utvärdering av pembrolizumab PK -koncentrationer.
Fördos och postdos C1D1; Fördos på C2D1 och C6D1
Del 1 och 4: Procentandel av deltagare med objektiv svarsfrekvens
Tidsram: Tumörbedömningar utförda på C3 D1 (± 7 dagar) och varannan cyklar upp till C7 D1 (± 7 dagar), och sedan var tredje cykler därefter, ungefär 23,7 veckor (del 1), 46 veckor (del 4)
ORR definierades som procentandelen av deltagare som hade en bekräftad CR eller PR bestämd av utredaren per RECIST -version 1.1 CR: försvinnande av alla målskador. Alla patologiska lymfkörtlar (vare sig mål eller icke -mål) hade minskat i kort axel till 10 mm eller försvinnande av alla icke -målskador och normalisering av tumörmarkörnivå. Alla lymfkörtlar hade icke -patologiska i storlek (<10 mm kort axel). PR: Åtminstone en 30% minskning av summan av diametrar för målskador, med hänvisning till baslinjesumman av diametrar. CI uppskattades med användning av Clopper-Pearson-metoden.
Tumörbedömningar utförda på C3 D1 (± 7 dagar) och varannan cyklar upp till C7 D1 (± 7 dagar), och sedan var tredje cykler därefter, ungefär 23,7 veckor (del 1), 46 veckor (del 4)
Del 1: Varaktighet av svar (DOR)
Tidsram: Tumörbedömningar utförda på C3 D1 (± 7 dagar) och varannan cyklar upp till C7 D1 (± 7 dagar), och sedan var tredje cykler därefter, ungefär 23,7 veckor
DOR enligt Recist version 1.1 definierades som intervallet från den första dokumentationen av CR eller PR till den tidigare första dokumentationen av definitiv sjukdomsprogression (PD) eller död på grund av någon orsak, beroende på vad som inträffar först. CR: Försvinnande av alla målskador. Alla patologiska lymfkörtlar (vare sig mål eller icke -mål) hade minskat i kort axel till 10 mm eller försvinnande av alla icke -målskador och normalisering av tumörmarkörnivå. Alla lymfkörtlar hade icke -patologiska i storlek (<10 mm kort axel). PR: Åtminstone en 30% minskning av summan av diametrar för målskador, med hänvisning till baslinjesumman av diametrar. PD: Åtminstone en 20% ökning av summan av diametrar för målskador, som hänvisar till den minsta studien och summan måste också visa en absolut ökning med minst 5 mm. Dor uppskattades med hjälp av Kaplan-Meier-metoden.
Tumörbedömningar utförda på C3 D1 (± 7 dagar) och varannan cyklar upp till C7 D1 (± 7 dagar), och sedan var tredje cykler därefter, ungefär 23,7 veckor
Del 2: svarstid
Tidsram: Tumörbedömningar utfördes var 9: e vecka (56 ± 7 dagar) efter dagen för första IMP till slutet av behandlingen, ungefär 107 veckor
DOR enligt RECIST version 1.1 definierades som intervallet från den första dokumentationen av CR eller PR till den tidigare första dokumentationen av definitiv PD eller död på grund av någon orsak, beroende på vad som inträffar först. CR: Försvinnande av alla målskador. Alla patologiska lymfkörtlar (vare sig mål eller icke -mål) hade minskat i kort axel till 10 mm eller försvinnande av alla icke -målskador och normalisering av tumörmarkörnivå. Alla lymfkörtlar hade icke -patologiska i storlek (<10 mm kort axel). PR: Åtminstone en 30% minskning av summan av diametrar för målskador, med hänvisning till baslinjesumman av diametrar. PD: Åtminstone en 20% ökning av summan av diametrar för målskador, som hänvisar till den minsta studiens summa och summan måste också visa en absolut ökning med minst 5 mm. Dor uppskattades med hjälp av Kaplan-Meier-metoden.
Tumörbedömningar utfördes var 9: e vecka (56 ± 7 dagar) efter dagen för första IMP till slutet av behandlingen, ungefär 107 veckor
DEL 2: Antal deltagare med behandlings-framstående biverkningar och behandlingsuppnåliga allvarliga biverkningar
Tidsram: Från den första dosen av IMP upp till 30 dagar efter den sista dosen; ungefär 111 veckor
AE: Varje otillbörlig medicinsk förekomst i deltagare eller klinisk studiedeltagare, tillfälligt förknippad med användningen av IMP, oavsett om de anses vara relaterade till IMP eller inte. TEAE: AE: er som utvecklades eller förvärrades eller blev allvarliga under behandlings-framstående period, definierad som tid från första administrering av IMP (på dag 1) till sista administrering av IMP + 30 dagar. SAE: Varje otrevlig medicinsk förekomst som, vid någon dos: resulterade i döden, var livshotande, krävde sjukhusvistelse eller förlängning av befintlig sjukhusvistelse, resulterade i ihållande eller betydande funktionshinder/oförmåga, var en medfödd anomali/födelsedefekt, eller var en medicinskt viktig händelse.
Från den första dosen av IMP upp till 30 dagar efter den sista dosen; ungefär 111 veckor
Del 4: Antal deltagare med behandlings-framstående biverkningar och behandlingsuppnåliga allvarliga biverkningar
Tidsram: Från den första dosen av IMP upp till 30 dagar efter den sista dosen; ungefär 50 veckor
AE: Varje otillbörlig medicinsk förekomst i deltagare eller klinisk studiedeltagare, tillfälligt förknippad med användningen av IMP, oavsett om de anses vara relaterade till IMP eller inte. TEAE: AE: er som utvecklades eller förvärrades eller blev allvarliga under behandlings-framstående period, definierad som tid från första administrering av IMP (på dag 1) till sista administrering av IMP + 30 dagar. SAE: Varje otrevlig medicinsk förekomst som, vid någon dos: resulterade i döden, var livshotande, krävde sjukhusvistelse eller förlängning av befintlig sjukhusvistelse, resulterade i ihållande eller betydande funktionshinder/oförmåga, var en medfödd anomali/födelsedefekt, eller var en medicinskt viktig händelse.
Från den första dosen av IMP upp till 30 dagar efter den sista dosen; ungefär 50 veckor
Del 2: Time to Response (TTR)
Tidsram: Tumörbedömningar utfördes var 9: e vecka (56 ± 7 dagar) efter dagen för första IMP till slutet av behandlingen, ungefär 107 veckor
TTR definierades som tidsintervallet från administrationen av första IMP -dosen till det första dokumenterade beviset för PR eller CR bestämd av utredaren per RECIST version 1.1. CR: Försvinnande av alla målskador. Alla patologiska lymfkörtlar (vare sig mål eller icke -mål) hade minskat i kort axel till 10 mm eller försvinnande av alla icke -målskador och normalisering av tumörmarkörnivå. Alla lymfkörtlar hade icke -patologiska i storlek (<10 mm kort axel). PR: Åtminstone en 30% minskning av summan av diametrar för målskador, med hänvisning till baslinjesumman av diametrar. TTR uppskattades med användning av Kaplan-Meier-metoden.
Tumörbedömningar utfördes var 9: e vecka (56 ± 7 dagar) efter dagen för första IMP till slutet av behandlingen, ungefär 107 veckor
Del 2: Procentandel av deltagare med klinisk förmånsgrad
Tidsram: Tumörbedömningar utfördes var 9: e vecka (56 ± 7 dagar) efter dagen för första IMP till slutet av behandlingen, ungefär 107 veckor
Klinisk förmånsfrekvens definierades som procentandelen deltagare med bekräftad CR eller PR när som helst eller stabil sjukdom (SD) på minst 6 månader bestämd av utredaren per RECIST version 1.1. CR: Försvinnande av alla målskador. Alla patologiska lymfkörtlar (vare sig mål eller icke -mål) hade minskat i kort axel till 10 mm eller försvinnande av alla icke -målskador och normalisering av tumörmarkörnivå. Alla lymfkörtlar hade icke -patologiska i storlek (<10 mm kort axel). PR: Åtminstone en 30% minskning av summan av diametrar för målskador, med hänvisning till baslinjesumman av diametrar. SD: Varken tillräcklig krympning för att kvalificera sig för PR eller tillräcklig ökning för att kvalificera sig för PD, som hänvisar till de minsta summa diametrarna när de är på studier. CI uppskattades med användning av Clopper-Pearson-metoden.
Tumörbedömningar utfördes var 9: e vecka (56 ± 7 dagar) efter dagen för första IMP till slutet av behandlingen, ungefär 107 veckor
Del 2: Procentandel av deltagare med sjukdomskontrollhastighet
Tidsram: Tumörbedömningar utfördes var 9: e vecka (56 ± 7 dagar) efter dagen för första IMP till slutet av behandlingen, ungefär 107 veckor
Sjukdomskontrollhastigheten definierades procent av deltagarna med bekräftade CR eller PR eller SD som bestämdes av utredaren per RECIST version 1.1. CR: Försvinnande av alla målskador. Alla patologiska lymfkörtlar (vare sig mål eller icke -mål) hade minskat i kort axel till 10 mm eller försvinnande av alla icke -målskador och normalisering av tumörmarkörnivå. Alla lymfkörtlar hade icke -patologiska i storlek (<10 mm kort axel). PR: Åtminstone en 30% minskning av summan av diametrar för målskador, med hänvisning till baslinjesumman av diametrar. SD: Varken tillräcklig krympning för att kvalificera sig för PR eller tillräcklig ökning för att kvalificera sig för PD, som hänvisar till de minsta summa diametrarna när de är på studier. CI uppskattades med användning av Clopper-Pearson-metoden.
Tumörbedömningar utfördes var 9: e vecka (56 ± 7 dagar) efter dagen för första IMP till slutet av behandlingen, ungefär 107 veckor
Del 2: Progression Free Survival (PFS)
Tidsram: Tumörbedömningar utfördes var 9: e vecka (56 ± 7 dagar) efter dagen för första IMP till slutet av behandlingen, ungefär 107 veckor
PFS definierades som tiden från dagen för den första IMP -administrationen till dagen för den första dokumenterade PD som bestämdes av utredaren per RECIST -version 1.1 eller död på grund av någon orsak, beroende på vad som inträffar först. PD: Åtminstone en 20% ökning av summan av diametrar för målskador, som hänvisar till den minsta studien och summan måste också visa en absolut ökning med minst 5 mm. PFS uppskattades med användning av Kaplan-Meier-metoden.
Tumörbedömningar utfördes var 9: e vecka (56 ± 7 dagar) efter dagen för första IMP till slutet av behandlingen, ungefär 107 veckor
Del 3A: Plasmakoncentration av SAR442720
Tidsram: Fördos, 0,5, 1, 2, 4, 6, 24 timmar efter dos C1D1; Fördos C1D8; Fördos, 0,5, 1, 2, 4, 6 post-dos C1D15 och slutet av behandlingen (vecka 3)
Plasmaprover uppsamlades vid specifika tidpunkter för utvärdering av SAR442720 PK -koncentrationer. Det beräknades med användning av NCA -metoden.
Fördos, 0,5, 1, 2, 4, 6, 24 timmar efter dos C1D1; Fördos C1D8; Fördos, 0,5, 1, 2, 4, 6 post-dos C1D15 och slutet av behandlingen (vecka 3)
Del 3A: Plasmakoncentration av adagrasib
Tidsram: Pre-dos, 1, 2, 4, 6, 8 post-dos C1D1 och C1D15; Fördos C1D8
Plasmaprover uppsamlades vid specifika tidpunkter för utvärdering av ADAGRASIB PK -koncentrationer. Det beräknades med användning av NCA -metoden.
Pre-dos, 1, 2, 4, 6, 8 post-dos C1D1 och C1D15; Fördos C1D8
Del 3A: Procentandel av deltagare med objektiv svarsfrekvens
Tidsram: Tumörbedömningar utförda till slutet av behandlingen, ungefär 3 veckor
ORR definierades som procentandelen av deltagare som hade en bekräftad CR eller PR bestämd av utredaren per RECIST -version 1.1 CR: försvinnande av alla målskador. Alla patologiska lymfkörtlar (vare sig mål eller icke -mål) hade minskat i kort axel till 10 mm eller försvinnande av alla icke -målskador och normalisering av tumörmarkörnivå. Alla lymfkörtlar hade icke -patologiska i storlek (<10 mm kort axel). PR: Åtminstone en 30% minskning av summan av diametrar för målskador, med hänvisning till baslinjesumman av diametrar. CI uppskattades med användning av Clopper-Pearson-metoden.
Tumörbedömningar utförda till slutet av behandlingen, ungefär 3 veckor
Del 3A: Varaktighet av svar
Tidsram: Tumörbedömningar utförda till slutet av behandlingen, ungefär 3 veckor
DOR enligt RECIST version 1.1 definierades som intervallet från den första dokumentationen av CR eller PR till den tidigare första dokumentationen av definitiv PD eller död på grund av någon orsak, beroende på vad som inträffar först. CR: Försvinnande av alla målskador. Alla patologiska lymfkörtlar (vare sig mål eller icke -mål) hade minskat i kort axel till 10 mm eller försvinnande av alla icke -målskador och normalisering av tumörmarkörnivå. Alla lymfkörtlar hade icke -patologiska i storlek (<10 mm kort axel). PR: Åtminstone en 30% minskning av summan av diametrar för målskador, med hänvisning till baslinjesumman av diametrar. PD: Åtminstone en 20% ökning av summan av diametrar för målskador, som hänvisar till den minsta studien och summan måste också visa en absolut ökning med minst 5 mm. Dor uppskattades med hjälp av Kaplan-Meier-metoden.
Tumörbedömningar utförda till slutet av behandlingen, ungefär 3 veckor

Samarbetspartners och utredare

Det är här du hittar personer och organisationer som är involverade i denna studie.

Sponsor

Utredare

  • Studierektor: Clinical Sciences & Operations, Sanofi

Publikationer och användbara länkar

Den som ansvarar för att lägga in information om studien tillhandahåller frivilligt dessa publikationer. Dessa kan handla om allt som har med studien att göra.

Studieavstämningsdatum

Dessa datum spårar framstegen för inlämningar av studieposter och sammanfattande resultat till ClinicalTrials.gov. Studieposter och rapporterade resultat granskas av National Library of Medicine (NLM) för att säkerställa att de uppfyller specifika kvalitetskontrollstandarder innan de publiceras på den offentliga webbplatsen.

Studera stora datum

Studiestart (Faktisk)

9 juni 2020

Primärt slutförande (Faktisk)

4 april 2024

Avslutad studie (Faktisk)

4 april 2024

Studieregistreringsdatum

Först inskickad

29 maj 2020

Först inskickad som uppfyllde QC-kriterierna

2 juni 2020

Första postat (Faktisk)

5 juni 2020

Uppdateringar av studier

Senaste uppdatering publicerad (Faktisk)

29 maj 2025

Senaste inskickade uppdateringen som uppfyllde QC-kriterierna

9 maj 2025

Senast verifierad

1 maj 2025

Mer information

Termer relaterade till denna studie

Andra studie-ID-nummer

  • TCD16210 (Annan identifierare: Sanofi Identifier)
  • U1111-1244-2555 (Registeridentifierare: ICTRP)
  • 2020-000436-22 (EudraCT-nummer)

Plan för individuella deltagardata (IPD)

Planerar du att dela individuella deltagardata (IPD)?

JA

IPD-planbeskrivning

Kvalificerade forskare kan begära tillgång till data på patientnivå och relaterade studiedokument inklusive den kliniska studierapporten, studieprotokollet med eventuella ändringar, blankt fallrapportformulär, statistisk analysplan och datauppsättningsspecifikationer. Data på patientnivå kommer att anonymiseras och studiedokument kommer att redigeras för att skydda försöksdeltagarnas integritet. Ytterligare information om Sanofis kriterier för datadelning, kvalificerade studier och process för att begära åtkomst finns på: https://vivli.org

Läkemedels- och apparatinformation, studiedokument

Studerar en amerikansk FDA-reglerad läkemedelsprodukt

Ja

Studerar en amerikansk FDA-reglerad produktprodukt

Nej

Denna information hämtades direkt från webbplatsen clinicaltrials.gov utan några ändringar. Om du har några önskemål om att ändra, ta bort eller uppdatera dina studieuppgifter, vänligen kontakta register@clinicaltrials.gov. Så snart en ändring har implementerats på clinicaltrials.gov, kommer denna att uppdateras automatiskt även på vår webbplats .

Prenumerera