Ezt az oldalt automatikusan lefordították, és a fordítás pontossága nem garantált. Kérjük, olvassa el a angol verzió forrásszöveghez.

A pozícióváltozás hatásai PCI után

2024. március 5. frissítette: SELDA MERT, Kocaeli University

A pozícióváltozás hatása az életjelekre, a hátfájásra és a perkután koszorúér-beavatkozást követő érszövődményekre

Célok és célkitűzések: A perkután koszorúér-beavatkozás után alkalmazott helyzetváltoztatás életjelekre, hátfájásra és érrendszeri szövődményekre gyakorolt ​​hatásának meghatározása.

Előzmények: A beavatkozás utáni szövődmények minimalizálása érdekében a betegeket hosszan tartó ágynyugalomra korlátozzák, amely mindig hátfájással és hemodinamikai instabilitással jár.

Tervezés: Randomizált-kontrollos kvázi kísérleti vizsgálat Módszerek: A vizsgálathoz kiválasztott vizsgálati minta 200 olyan beteget tartalmazott, akik 2014 júliusa és 2014 novembere között egy törökországi kórházban jártak. A betegeket randomizálással két csoportra osztották. A kontrollcsoport (CG, n = 100) betegeit fekvőtámaszba helyeztük, amelyben az ágy feje (HOB) 15°-ra megemelkedett, a beteg lábát a beavatkozás oldalán egyenesen és mozdulatlanul tartottuk; helyzetváltoztatást alkalmaztunk a kísérleti csoport pácienseinél (EG, n = 100).

A tanulmány áttekintése

Részletes leírás

A perkután koszorúér intervenció (PCI) a krónikus koszorúér-betegség diagnosztizálására és kezelésére szolgáló intervenciós eljárás. A PCI-t követő ágynyugalom javasolt időtartamát Rolley et al. (2011) szerint 2-4 óra (h). A vonatkozó irodalomban található bizonyítékokon alapuló irányelvek szerint azonban az ágynyugalom 2-24 óráig terjedt el; ezekben az esetekben a fekvő pozíciót (SP) alkalmazták, ami mozgáskorlátozáshoz vezet.

A műtét utáni időszakban a betegellátás céljai között fontos a szöveti perfúzió, valamint a szív- és érrendszer működésének fenntartása, az életfunkciók szabályozása, a fájdalom csökkentése, a mozgások támogatása. Egy ilyen eljárás szerint az ápoló önálló feladata, hogy a beteg legbiztonságosabb helyzetét biztosítsa, ezáltal pozitívan befolyásolja a PCI utáni életfunkciókat, csökkenti az érrendszeri szövődményeket és a hátfájást.

A közelmúltban hasonló ápolási tanulmányok számoltak be a PCI utáni pozícióváltoztatás hátfájásra gyakorolt ​​hatásáról, valamint a PCI utáni érrendszeri szövődményekről, a pozícióváltoztatás egyes vitális jelekre és érrendszeri szövődményekre gyakorolt ​​hatásáról, a pozícióváltás hatásáról a fájdalomra, a beteg kényelmére, ill. bizonyos életjelek, valamint a helyzetváltozás hatása a beavatkozási fájdalomra és minden életjelre. Egyes tanulmányok a pozícióváltozások hátfájásra, bizonyos életjelekre és érszövődményekre gyakorolt ​​hatását is vizsgálták.

A tartós ágynyugalom az SP-ben már hagyománnyá vált, de ennek negatív hatásai is lehetnek. A meglévő szakirodalomban található, a PCI utáni ápolási folyamatra alkalmazható átfogó tanulmányok, amelyek a legmegbízhatóbb helyzetváltozás hatását vizsgálják minden életjelre, érrendszeri szövődményekre és hátfájásra, számszerű hiányosságot mutatnak. Következésképpen a szerzők a jelen tanulmányt a pozícióváltozás életjelekre, érrendszeri szövődményekre és hátfájásra gyakorolt ​​hatásának kísérleti vizsgálataként kívánják vizsgálni.

Részvételi kritériumok

A kutatók olyan embereket keresnek, akik megfelelnek egy bizonyos leírásnak, az úgynevezett jogosultsági kritériumoknak. Néhány példa ezekre a kritériumokra a személy általános egészségi állapota vagy a korábbi kezelések.

Jogosultsági kritériumok

Tanulmányozható életkorok

18 év és régebbi (Felnőtt, Idősebb felnőtt)

Egészséges önkénteseket fogad

Nem

Leírás

Bevételi kritériumok:

• 18-80 éves korig
  • 6-7 F-os katéter
  • hanyatt kell feküdnie (légzési problémák nélkül)

Tanulási terv

Ez a rész a vizsgálati terv részleteit tartalmazza, beleértve a vizsgálat megtervezését és a vizsgálat mérését.

Beavatkozás / kezelés
Nincs beavatkozás: Kontroll csoport (CG)
A CG-ben lévő betegek rutin ápolási ellátásban részesültek, a klinikán gyakorolt ​​módon, beleértve a korlátozott ágynyugalmat. Ebből a célból a betegek hanyatt fekszenek, amelyben a HOB 15°-kal meg volt emelve 6-10 órán keresztül; a beteg lábát a beavatkozás oldalán egyenesen tartottuk.
Kísérleti: Kísérleti csoport (EG)
Az EG-ben részt vevő betegek helyzetváltoztatását az első perc és a hatodik óra között alkalmazták. A kezdeti hat órában 4 x 40 x 100 cm méretű, támasztó, vékony párnát helyeztek a páciens vállai és farizmok közé; ez csökkentette a helyi szövetekre és izomcsoportokra nehezedő nyomást.
1. időpont - az eljárást követő első ötödik percben fekvő helyzetben, amelyben a HOB 15°-kal meg volt emelve 2. időpont - az első órában alacsony madarász pozíciót adtak meg, amelyben a HOB 15-30°-kal meg volt emelve 3. időpont - a harmadik órában félmagas madarász pozíciót adtam meg, amelyben a HOB 30-45°-kal meg volt emelve 4. időpont - a negyedik órában bal vagy jobb oldalsó pozíciót adtak meg, amelyben a HOB 15°-kal meg volt emelve. 5. időpont - az ötödik órában alacsony madarász pozíciót adtak meg. amelyben a HOB 15-30°-kal meg volt emelve 6. idő - a hatodik órában standard baromfi pozíciót adtak meg, amelyben a HOB 45-60°-kal meg volt emelve

Mit mér a tanulmány?

Elsődleges eredményintézkedések

Eredménymérő
Intézkedés leírása
Időkeret
Légzési frekvencia (légzésszám / perc)
Időkeret: Az első 5 perctől a hatodik óra végéig tartó idő az első 5. perctől a 6. óráig a perkután koszorúér beavatkozás után
élettani paraméter - percenkénti sebesség
testhőmérséklet ( Celsius fok -°C)
élettani paraméter - elektronikus hőmérővel mérve
pulzusszám (perc / pulzus)
Időkeret: az első 5. perctől a 6. óráig az első 5. perctől a 6. óráig a perkután koszorúér beavatkozás után
élettani paraméter - ütés percenként
szisztolés és diasztolés vérnyomás (Hgmm)
élettani paraméter - vérnyomásmérővel mérve
hátfájás
Vizuális analóg skála (VAS) a fájdalom-pontszám tartományhoz = 0-10. A „0” a „nincs fájdalom”, a „10” pedig az „elképzelhető legrosszabb fájdalom”.
Vérzés (van vagy nincs)
érszövődmény: (a) kötszer szennyeződés, (b) nyomás szükséges, (c) kötszer szennyeződés + nyomás szükséges és (d) vérátömlesztés szükséges
hematóma (cm)
vaszkuláris szövődmény: 5 centiméter (cm) nagyobb haematómáig, major hematómáig; 5 cm-nél kisebb haematoma, kisebb haematoma
Ecchymosis
érszövődmény: a bőr kékeslila elszíneződése a bőr alatti szövetek vérzése következtében

Együttműködők és nyomozók

Itt találhatja meg a tanulmányban érintett személyeket és szervezeteket.

Publikációk és hasznos linkek

A vizsgálattal kapcsolatos információk beviteléért felelős személy önkéntesen bocsátja rendelkezésre ezeket a kiadványokat. Ezek bármiről szólhatnak, ami a tanulmányhoz kapcsolódik.

Hasznos linkek

Tanulmányi rekorddátumok

Ezek a dátumok nyomon követik a ClinicalTrials.gov webhelyre benyújtott vizsgálati rekordok és összefoglaló eredmények benyújtásának folyamatát. A vizsgálati feljegyzéseket és a jelentett eredményeket a Nemzeti Orvostudományi Könyvtár (NLM) felülvizsgálja, hogy megbizonyosodjon arról, hogy megfelelnek-e az adott minőség-ellenőrzési szabványoknak, mielőtt közzéteszik őket a nyilvános weboldalon.